Rakytník – superpotravina, kterou si můžete vypěstovat ve vlastní zahradě

Georgina Babinová Téma
17. září 2021 0

Rakytník rašetliakovitý (Hipphophae rhamnoides) je léčivá rostlina dlouho používaná v bylinné medicíně. Dostupný jako doplněk výživy, extrakt z rakytníku obsahuje množství esenciálních mastných kyselin a antioxidantů (včetně vitamínu C, vitamínu E a anthokyanínu), flavonoidů, které pomáhají zlepšují imunitní systém, ochraňují před nemocemi a posilují srdce. Používání rakytníku v medicíně má na celém světě velmi dlouhou historii, která se datuje tisíce let dozadu. Například staří Řekové ji používali k léčbě řady různých zdravotních problémů. Společenství v Tibetu, Rusku, Mongolsku a Číně ho běžně používaly k léčbě artritidy, gastrointestinálních vředů, dny a kožních vyrážek způsobených infekčními onemocněními.

Původem z Himalájí, se pěstování tohoto přizpůsobivého ovoce rozšířilo po celém světě a jeho plody se objevují ve všech formách od džusu přes džemy, čaj, sirup až po péči o pleť. Rostliny mohou růst jako keře s výškou menší než 60 cm nebo jako stromy s výškou téměř 6 metrů. Větve jsou trnité, listy stříbřitě zelené, ve tvaru lancetu. Květy jsou žluté až hnědé. Ovoce oranžové, kulaté a cca 0,5 – 0,8 cm. dlouhé. Rostlina je hlavním zdrojem potravy pro několik druhů molic a motýlů.

💡 Při sběru plodů trnitého rakytníku se vám mohou hodit zahradní rukavice:

 

Pěstování

Semena rakytníku vyžadují 90 dní stratifikace při 5 °C k překonání spánku, nebo je můžete namočit ve vodě 48 hodin před jejich výsevem. Na klíčení potřebují světlo. Rakytník je trvalý keř. Rostlina preferuje lehkou, písčitou půdu. Rakytník roste nejlépe na plném slunci, protože potřebuje hodně energie na produkování velkých bobulových plodů. Stín neví tolerovat v žádném stadiu růstu. Před setím by se semena měla namočit ve vodě po dobu 48 hodin a semena, které vyplouvají na povrch třeba zlikvidovat. Semena zasejte do sterilizované zahradní půdní směsi. Udržujte půdu vlhkou, ale nikdy ne mokrou. Je velmi důležité, aby nedošlo k vyschnutí půdy a tím k vyhynutí sazenic. Když sazenice mají několik sad listů, přesaďte je na jaře pak když už nehrozí jakékoliv riziko mrazu. Rozteč: 1 m mezi rostlinami, 4 m mezi řádky.

💡 Co je to stratifikace semen

Semena některých druhů trvalek potřebují projít obdobím chladu (cca 60 – 90 dní), který pokračuje následným zvýšením teploty. Jde o simulaci vnějších podmínek. Semena rostlin, které se samovolně vysemenit z mateřské rostliny, padnou na podzim do půdy, mezi kameny, kde část přezimuje, promrzne a následně na jaře vyklíčí. Takové nové rostlinky jsou mnohem silnější než ty z přímých výsevů pěstovaných v bytových podmínkách. Semena můžete stratifikovat na chladných místech ve vlhkém písku. (Například ve sklepě). Stratifikujte cca 60 – 90 dní. Existuje i takzvaná suchá stratifikace – v chladničce – bez písku. Pokud se rozhodnete pro tento způsob, semínka zabalte do papírové utěrky a dejte na spodní úroveň chladničky. Po uplynutí 2 a více měsíců semena vysejte a teplotu zvyšte.

Rakytník

 

Péče

Rostlině Rakytník se nejlépe daří v bohaté, dobře odvodňované půdě, takže přidávání kompostu do pěstební plochy před zasazením je doporučeno. Nadměrné množství dusíku v půdě brzdí produkci kořenů a proto se vyhněme hnoji jako doplňku zeminy. Hnojivo bohaté na fosfor, jako například kostní moučka, může zamíchat do půdy, nebo může být přidány do výsadbové jámy. V následujících letech rozptylte vyvážené hnojivo na půdu pod větve stromu a důkladně zalijte. Přestože rakytník toleruje suché podmínky, produkce ovoce bude omezena, pokud nedostane pravidelné zavlažování během období plodů a kvetení. Mulčování s cca 7 – 8 cm vrstvou dřevěných třísek pomáhá udržet vlhkost a minimalizovat plevel. Sběr začněte, kdy se plody stanou zářivě žluto-oranžovými. Rakytník je dvoudomá rostlina, proto je třeba pěstovat ho v páru samec + samice (samičí rostlina (plodící) a samčí – opylovač (nerodí)). Pokud se rozhodnete koupit sazenice rakytníku, jejich prodej je zažitý rovněž v páru, cena je dostupná a tedy nic nebrání pěstování této rostliny.

💡 Vše, co potřebujete vědět o kompostování naleznete v článku věnovaném tomuto tématu. Pokud si chcete pořídit kompostér, no nevíte podle jakých parametrů vybírat, určitě vás bude zajímat náš test kompostérů se spoustou užitečných informací, rad a s popisy jednotlivých produktů.

 

Rozmnožování

Rakytník můžete rozmnožovat semeny nebo řízky. Rozmnožování ze semen je poměrně jednoduché a získáte ním sazenice při relativně nízkých nákladech. Semena mohou být uchovávány po dobu až 3 let, pak ztrácejí životaschopnost. Odřezky produkují zakořeněné rostliny se stejným genotypem jako mateřská rostlina. Odřezky rodí ovoce o 1-2 roky dříve než stromy vysazené ze semen. Rakytník může být rozmnožován řízkováním tvrdého nebo měkkého dřeva.

 

Rakytník a jeho úžasné zdravotní účinky

Tyto malé žluto-oranžové bobule jsou přibližně jedna třetina velikosti borůvky, avšak nabité 12-násobně vyšším obsahem vitamínu C než pomeranč. S vysokým obsahem bílkovin, vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů (nejméně 190 bioaktivních sloučenin) patří rakytník mezi superpotraviny. Jako jedna z nejvíce výživných a na vitamíny bohatých potravin na světě a nabízející zdravotní benefity pro tělo interně i externě, rakytník se rychle stává tak populárním jako Acai berry nebo granátové jablko.

Olej z rakytníku

Olej z rakytníku má účinky, které vás překvapí

 

V herbální medicíně se rakytník celé věky používá ke stimulaci zažívacího systému, na posílení zdraví srdce a jater a pro léčbu kožních onemocnění. Dnes je rakytník označován jako přírodní prostředek pro následující zdravotní problémy:

  • artritida
  • cukrovka
  • ekzém
  • vysoký krevní tlak
  • vysoký cholesterol
  • záněty
  • rosacea
  • žaludeční nebo střevní problémy
  • srdečně-cévní choroby
  • léčba rakoviny
  • zvýšení imunity
  • obezita
  • zmírňuje příznaky cirhózy
  • zlepšuje zrak a redukuje pocit suchých očí
  • respirační problémy, jako je astma, nachlazení a zápal plic

 

V posledních letech se stal olej z rakytníku velmi oblíbenou složkou v produktech péče o pokožku. Při topické aplikaci hydratuje pokožku, zmírňuje podráždění, léčí akné a napraví poškození související se stárnutím. V současnosti je nedostatek klinických zkoušek, které testují účinky rakytníku. Předběžný výzkum však naznačuje, že rakytník může nabídnout množství zdravotních výhod. Zde je pohled na několik klíčových zjištění studie:

1. Ekzém

Rakytník může pomoci při léčbě atopické dermatitidy (typ ekzému), podle studie z roku 1999 v časopise Journal of Nutritional Biochemistry. Při testování 49 lidí s atopickou dermatitidou pozoroval výzkum významné zlepšení u těch, kteří užívali doplňky obsahující rakytníkový olej každý den po dobu čtyř měsíců.

Čaj z rakytníku

Čaj z rakytníku připravujte vždy čerstvý a konzumujte vlažný

 

2. Pomáhá bojovat proti rakovině

Rakytníkový olej obsahuje silné fytonutrienty, má protizánětlivé vlastnosti a dokonce vykazuje protirakovinné účinky. Studie publikovaná v knize Poultry Science hodnotí toxickou hepatoprotektivní aktivitu oleje z plodů rakytníku, což poukazuje na snížené nepříznivé účinky aflatoxinů v játrech. Játra jsou největším orgánem v těle a mají řadu důležitých funkcí, včetně trávení potravy, skladování energie a odstraňování toxinů. Rakytníkový olej může být skvělým způsobem, jak pomoci snížit možné riziko rakoviny díky jeho čistícím účinkům na játra.

3. Pomáhá při prevenci infekcí a posiluje imunitní systém

Víme, že antioxidanty mají rozhodující význam při prevenci infekcí tím, že bojují především proti volným radikálům, které je způsobují. Studie, kterou vypracovalo oddělení pro technologii léčiv a farmaceutického managementu na Lékařské fakultě v Kaunasu v Litvě, se zaměřila na hodnocení účinnosti antioxidační aktivity rakytníku, což ukázalo, že čistý extrahovaný olej obsahoval 2,4-krát více karotenoidů než jiné oleje. To znamená, že antioxidační účinky jsou velmi vysoké a mohou pomoci snížit nástup infekce.

Šťáva z rakytníku

Šťáva z rakytníku působí jako silný antioxidant

 

Jak užívat rakytník?

Denní dávka extraktu rakytníku by neměla přesáhnout 1000 miligramů čistého rakytníku na jednu porci dvakrát denně. Stejně jako u čehokoliv, pokud je štítek nejasný, je pravděpodobné, že bude obsahovat další složky, což znamená, že to není čistý olej z rakytníku. První účinky byste měli zpozorovat po 30 dnech. Ujistěte se, že kupujete čistý výrobek. Bezpečnost doplňků výživy z rakytníku v těhotenství, u kojících matek, pro děti a pacientů užívajících léky nebyla stanovena. Vedlejších účinků bylo hlášeno velmi málo. U některých lidí, kteří měli vysoký krevní tlak byly zaznamenány, otoky, bolesti hlavy, závratě a palpitace. Při aplikaci na pleť, resp. pokožku k léčbě popálenin někdy způsobil olej z rakytníku vyrážku.

 

Rakytníkové recepty

Louhování octem je fantastický způsob, jak uchovat léčivé vlastnosti, vitamíny a minerály z bylin a bobulí.

rakytníkový ocet

Rakytníkový ocet s rozmarýnem

Budete potřebovat:

  • 2 šálky bobulí rakytníku
  • organický jablečný ocet
  • pár větviček rozmarýnu

Postup

Opatrně odstraňte bobule z větvičky a pamatujte… tato rostlina má velmi ostré trny! Dobře opláchněte plody a nechte vyschnout přes noc, abyste se vyhnuli případné přítomnosti, vody ve octě, což může někdy způsobit vznik bakterií. Vložte bobule do sterilizované nádoby s větvičkami rozmarýnu (tip: rozdrcení bylinek urychlí čas zrání octa). Jemně zahřejte ocet, odstavte ho těsně před varem a nechte mírně vychladnout. Nalijte teplý ocet do nádoby na vrch a umístěte víko. Ujistěte se, že používáte plastové víčko nebo zátku, protože kovové by od octa korodovalo a způsobilo možnou kontaminaci. Vložte do tmavé skříňky na 3-4 týdny, aby chuť dozrála. Po uplynutí této doby přefiltruje, naplňte do lahví a ocet je připraven k použití.

Rakytníkové bobule Rakytníkový čaj

Budete potřebovat:

  • 100 gramů rakytníku (může být i sušený)
  • 2 tyčinky skořice
  • 500 ml nebo 2 šálky vařící vody
  • 2 čajové lžičky medu

Postup

Pokud máte čerstvý rakytník, omyjte bobulové plody a vyhoďte všechny poškozené. Vložte do čajníku, zas – li bobule čerstvé, paličkou mliaždite plody dokud se neuvolní šťáva. Přidejte skořicové tyčinky. Do čajové konvice nalijte vařící vodu a nechte odpočívat 5 minut. Přefiltrujte a podávejte s čajovou lžičkou medu na šálek.

 

💡 Jak zpracovat úrodu rakytníku rychle a bez námahy? Pomoci vám může sušička ovoce:

➡️ 5 nejlepších sušiček ovoce 2024 podle recenzí a testů:

Více sušiček ovoce

💡💡 u nás naleznete celý test sušiček ovoce

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.9/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *