Pěstujeme rychle rostoucí živý plot – vhodné dřeviny a péče

Georgina Babinová Téma
3. září 2022 0

Rychle rostoucí živý plot nabízí téměř instantní způsob, jak transformovat a znovu objevit vaši zahradu. Ať už hledáte něco, co by vymezilo hranice pozemku, poskytlo soukromí a ochranu nebo pomohlo podpořit místní faunu, živý plot je všestranným doplňkem zahrady. Může být také použit jako extra struktura a tvar vašich krajinářských designérských nápadů – přidá výšku nebo vizuální akcent a můžete dokonce vyzkoušet i topiary, pro které jsou neopadavé rychle rostoucí keře ideální.

Při péči o živý plot se bez kvalitních zahradních nůžek neobejdete

 

Co je rychle rostoucí živý plot?

Neexistuje žádná striktní definice „rychle rostoucího“, ale alespoň informace pro všeobecnou představu: můžete očekávat, že živý plot bude růst někde mezi deseti a sto centimetry za rok. Když mluvíme o rychle rostoucích živých plotech, obvykle máme na mysli živé ploty, které rostou nad čtyřicet centimetrů ročně. Jak rychle a vysoce živý plot roste, závisí ve velké míře na druhu. Zatímco například tis obyčejný (Taxus) naroste za rok maximálně 15 centimetrů, roční přírůstek listnatých stromů jako je habr obecný (Carpinus betulus) je výrazně vyšší. Buk lesní (Fagus sylvatica) a javor polní (Acer campestre) mohou za správných podmínek dorůst i 40 až 50 centimetrů za rok.

Pokud se rozhodnete pro semi – zelený nebo stálozelený neopadavý živý plot, Ligustrum je dobrým rozhodnutím. Tuja (Thuja) a některé odrůdy vavřínovce (Prunus laurocerasus) jako „Herbergii“ patří také mezi rychle rostoucí živé ploty – divoké druhy těchto rostlin vykazují nejpůsobivější růst. Z ekologického hlediska však nedávají smysl, protože neposkytují žádnou potravu pro původní hmyz a ptáky.

Váš živý plot bude obzvláště neprůhledný díky cypřišku Leylandskému (x Cupressocyparis leylandii), který může každý rok narůst až 1 metr. Exotickým zástupcem s neprůhledným olistěním je bambus, například deštníkový (Fargesia) nebo širokolistý (Pseudosasa japonica). Oba mohou dosáhnout své konečné výšky během několika týdnů. Jelikož bambus je invazní rostlina, která se – v závislosti na druhu – může rychle šířit, měl by být vysazen se stabilními oddenkovými bariérami.

Rychle rostoucí živý plot - tuje

Rychle rostoucí tuje jsou pro živý plot přímo stvořené

 

Rychle rostoucí živý plot: Toto byste měli zvážit před realizací

Živé ploty jsou skvělou alternativou k oplocení a jsou ideální, když klasický plot z různých důvodů nelze postavit. Avšak mají i jiné benefity:

  • levná alternativa k zástěnám na ochranu soukromí vyrobeným ze dřeva nebo jiných stavebních materiálů
  • odolné a snadno se zakládají
  • atraktivní, přirozená zástěna na ochranu soukromí
  • udržitelnější než klasické ploty, protože poskytují možnost hnízdění a přirozené prostředí pro ptáky a malá zvířata
  • nenáročné na péči kromě běžného stříhání

Pokud je pro vás rychlé pořízení živého plotu důležité, budete muset udělat následujících pár věcí:

 

➡️ Pro živý plot vyberte vhodné místo

Živé oplocení postavené na nesprávném místě může utrpět poškození lidmi i zvířaty a může zakrnět, takže výběr správného místa pro živý plot je velmi důležitý. Podle krajinářů jsou správná místa na okrajích a hranicích.

Můžete vybrat jedno z těchto míst, ale také jakékoli jiné místo za předpokladu, že neovlivní váš pohyb, nebo vám nebude bránit v provádění činností, jako je kopání výsadbových jam, sázení rostlin a stříhání plotu.

 

➡️ Určete maximální výšku plotu

Pokud zakládáte plot pro účely bezpečnosti nebo soukromí, měli byste plánovat vyšší – alespoň 1,8 m. Vysoký živý plot není snadné spravovat. Je obtížné ho ořezávat, stříhat a dokonce i stříkat. Pokud nechcete čelit tvrdé práci při správě vysokého plotu, můžete se spokojit s nižším plotem, který je efektivnější i při přidávání extra krásy nemovitosti.

 

➡️ Vyberte správné rostliny

Za prvé, živé ploty mohou být založeny z keřů, révy vinné, nebo stromů. Za druhé, abyste si vybrali ty správné rostliny pro váš zelený plot, musíte zvážit účel plotu, klima vaší oblasti, typ půdy a vaše preference.

 

Nejvhodnější rostliny pro rychle rostoucí živý plot

Živé ploty jsou oblíbenou ochranou soukromí v zahradě. Na následující rychle rostoucí typy živých plotů se můžete spolehnout, že vás ochrání před zvědavými pohledy stejně efektivně jako dřevěná stěna.

Rychle rostoucí živý plot - Parthenocissus quinquefolia

Parthenocissus quinquefolia je rychle rostoucí révu. Mladé výhonky jsou načervenalé, pak tmavozelené. Ideální okrasná rostlina pro vertikální zahradnictví.

 

Javor polní (Acer campestre)

Robustní javor polní naroste za příznivých podmínek kolem 40 až 50 centimetrů za rok a může dosáhnout výšky 15 metrů – jako živý plot jej však lze trvale stříhat na dva až čtyři metry. Původní dřevo si zaslouží plusové body za svůj temperament, který se snadno udržuje. Pod jeho „křídly“ se pohodlně cítí i hmyz a ptáci. Stanoviště: slunečné s vápenatou půdou.

 

Habr obecný (Carpinus betulus)

Habr opadavý má pro svůj bujný růst mezi zahrádkáři dlouholetou tradici. V krátké době již funguje jako hustá ochrana soukromí a nabízí ptákům bezpečný úkryt. Jako původní druh nabízí hmyzu také bohatou zásobu potravy. Naroste do 50 centimetrů za rok, s maximální výškou růstu 10 až 20 metrů. Habr byste měli oříznout jednou nebo dvakrát do roka. Poloha: slunečné až polostinné s půdou bohatou na živiny.

 

Vavřínovec (Prunus laurocerasus)

Rychle rostoucí, stálozelený, hustý, silný a vzpřímený v růstu – vavřínovec si nás umí „omotat kolem svého kmene“. Ani náročná stanoviště nejsou pro tento keř problém – stále spolehlivě doroste do výše 350 centimetrů a nasadí 40 až 60 centimetrů za rok. Upozorňujeme však, že vavřínovec patří mezi invazní rostliny pro živý plot, která nenabízí žádnou přidanou hodnotu pro místní flóru a faunu. Místo: slunečné až stinné s vlhkou půdou bohatou na živiny.

 

Tuja (Thuja)

Ať už je to hlinitá nebo písčitá půda, období sucha nebo neustálého deště – rychlorostoucí tuje na živý plot nejsou vybíravé, pokud jde o umístění. Jako neopadavý živý plot nabízí soukromí po celý rok s průměrným růstem 10 až 15 centimetrů. Zároveň zůstává v růstu krásně kompaktní. Odrůdy „Smaragd” a „Golden Smaragd” dorůstají výšky pěti metrů. Místo: plné slunce s vlhkou, vápenatou půdou.

 

Kyprovec Leylandský (x Cupressocyparis leylandii)

Stálezelený, mimořádně silný strom může volně stojící dosáhnout výšky až 30 metrů. Tyto rychle rostoucí jehličnany mají roční přírůstek asi jeden metr. I proto je vhodné Kyprovec leylandský stříhat třikrát do roka. Umístění: částečně zastíněné až slunečné s dobře propustnou půdou bohatou na živiny.

 

Ptačí zob (Ligustrum vulgare)

Tento původní a rychle rostoucí keř vyžaduje jen malou údržbu kromě běžného stříhání. Není divu, že se svými hladkými, svěže zelenými listy, voňavými květy a černými podzimními plody je vítaným rezidentem zahrady. Jelikož je tato rostlina na živý plot mimořádně robustní, dokáže si poradit na mnoha místech. Maximální růstová výška živého plotu z ptačího zobu je asi 1,5 až 4 metry s ročním přírůstkem až 40 centimetrů.
Poloha: slunečné až polostinné se suchou až mírně vlhkou hlinitou nebo písčitou půdou.

Ptačí zob

Ligustrum vulgare (ptačí zob)

 

Buk lesní (Fagus sylvatica)

Robustní, rychle rostoucí a původní – buk obyčejný má vše, co si od živého plotu můžete přát. Se svým načervenalým dřevem je v zahradě skutečnou pastvou pro oči. Dorůstá výšky 30 metrů, ročně nabere asi 20 až 50 centimetrů. Jelikož listy této rostliny opadávají až na jaře, v zimě vám prospěje hustá ochrana soukromí, kterou rádi využívají i ptáci. Místo: převážně slunečné s vlhkou půdou bohatou na živiny.

 

Mišpule červenolistá (Photinia x fraseri)

Stálozelená mišpule červenolistá řada naroste ročně až o 40 centimetrů. Malý keř roste krásně vzpřímeně a rozlehlo huňatě, což jej kvalifikuje jako vynikající rostlinu na živý plot. Celkově může dosáhnout výšky až tři metry. Jeho bronzovo-červené listové výhonky jsou obzvlášť krásné a vytvářejí v zahradě úžasné akcenty. Photiniae tvoří na podzim malé červené plody, které rádi konzumují i ptáci. Tip: Jako opatření péče postačí řez po odkvětu na jaře. Poloha: slunečné až polostinné s půdou bohatou na živiny, dobře propustnou.

 

Bambus (Fargesia murielae)

Bambusy pocházející z řídkých lesů Střední Asie a jsou stále populárnější také v Evropě. Jejich stálezelené listy poskytují po celý rok hustý stín, aniž by působily příliš masivně. Výhodou mrazuvzdorného bambusu je, že nevyvíjí dlouhé běhouny a zůstává kompaktní v růstu. Dosahuje výšky až tři metry s ročním přírůstkem 40 až 50 centimetrů. Pravidelný střih není u bambusu nutný – chcete-li, můžete mu dát tvarový řez koncem podzimu.
Poloha: slunečné až polostinné s písčitou, dobře propustnou půdou.

 

Zimostráz (Buxus sempervirens)

Zimostráz je stálezelený keř odolný vůči prořezávání, který se často používá na živé ploty nebo jako ozdobný poutač ve tvaru koule. Nyní je k dispozici spousta nových druhů, které zůstávají nápadně malé, jsou robustní a odolné nebo mají obzvláště jemné listy. Buxusy nemají žádné speciální požadavky na umístění, ale upřednostňují vlhké polohy s kyprou, vápenatou půdou. Je vhodný jako živý plot do stínu i na plné slunce – zde je však třeba ji zalévat častěji. Pokud chcete, můžete buxus rozmnožovat řízky.

 

Bršlen (Euonymus)

Bršlen je výbornou alternativou k Buxusu, který se na mnoha místech stane obětí housenek. Živé ploty z těchto keřů rostou nízko a kompaktně a snadno se stříhají. Odrůda ‘Jean Hugues’ má obzvláště krásné tmavě zelené listy se světle zelenými akcenty. Slunečné místo je ideální pro živé ploty z brslenu. Ale keřům se daří i v polostínu. Stanoviště je však třeba zejména na začátku chránit před mrazem a větrem.

 

Tis obyčejný (Taxus baccata)

Stálezelený tis je jednou z nejoblíbenějších rostlin na rychle rostoucí živý plot, protože je obzvlášť nenáročný na péči. Tis nemá žádné speciální nároky na polohu: Důležitý je dostatek živin a vlhká půda, která nemá tendenci se promočit. Robustnímu živému plotu, kterému se stejně dobře daří na slunci i ve stínu, nedělají problémy ani silně překořeněné plochy u stromů. Cílenou péčí a na optimálním místě může živý plot z tisu narůst i do výšky dobrých čtyř metrů, takže i v zimě nabízí optimální soukromí.

Rychle rostoucí živý plot - výsadba

Ideální doba výsadby je podzim, kdy jsou živé ploty v dormanci

 

Optimální doba výsadby pro rychle rostoucí živý plot

Podzim je nejlepší doba pro výsadbu listnatých rostlin na živý plot. Ale i v zimě si jej snadno založíte, dokud není zamrzlá země. Při výsadbě živého plotu v zásadě platí: Čím dříve jsou rostliny zasazeny do země před vyrašením, tím více času mají na zakořenění a tím více rostou v prvním roce. Stálezelené druhy, jako je vavřínovec, bychom naopak měli vysazovat až tehdy, když už nelze očekávat silné trvalé mrazy, protože špatně zakořeněné rostliny jsou náchylné k poškození mrazem. Ale i zde platí, že termín výsadby v únoru je vhodnější než pozdější výsadba na jaře. Jaro je také lepší čas na výsadbu mišpule. Bambus je nejlepší vysadit do zahrady koncem jara, aby se do zimy dobře uchytil.

 

➡️ Výsadba

Nejprve je třeba připravit půdu. Zajistěte, aby byla oblast, ve které budete sázet, důkladně odplevelená před šesti týdny a poté ještě jednou, dříve než začnete.

Pro urychlení můžete pro začátek zvolit zralejší rostliny. Rostliny na živý plot se obvykle prodávají jako holé kořeny, s kořenovými baly nebo pěstované v nádobách/hrncích. I když žádná z možností není definitivně lepší, chcete-li rychle zvýšit soukromí ve vaší zahradě, nejsilnější možností je pěstování v květináčích.

Pro Vavřínovec a Leylandii je ideální rozmístění rostlin ve vzdálenosti nejméně 60 cm. Pokud vám nezáleží na rychlém dosažení stínícího efektu, můžete je umístit trochu dále, až 1 metr od sebe. Bambus rozmístěte podle velikosti konkrétního druhu, ale jako vodítko se obvykle zaměřujte na 1 rostlinu na 100-150 cm. Ptačí zob by se měl vysazovat blíže k sobě, ideální jsou 4 rostliny na metr. Jak hluboko musíte sázet, bude záviset na velikosti rostlin, které jste si koupili a váš dodavatel by vám měl umět poradit.

Když živý plot zasadíte a dostatečně zalijete, přihnojte jej, abyste urychlili růst. K tomu je vhodný vyzrálý kompost (cca tři litry na metr) s hrstí rohovinové moučky na kořenovou oblast.

Tip: Zajistěte pravidelný přísun vody, což je obzvláště důležité v prvních dvou letech, pokud bylo dlouhé období sucha. Pro začínající zahrádkáře je nejlepším způsobem, jak zajistit, aby živý plot dostal vodu, kterou potřebuje, instalace kapkového zavlažovacího systému podél délky záhonu.

 

Jak pečovat o rychle rostoucí živý plot?

Někteří hobby zahradníci mají mylnou představu, že živý plot nabízí rychlejší soukromí, pokud ho nestříháte – opak je však pravdou: Nestříhané rostliny se jen slabě rozvětvují a nevytváří neprůhlednou korunu. Důležitý je proto řez hned po výsadbě, při kterém nůžkami na živý plot všechny déle nerozdělané výhonky včetně centrálního výhonku výrazně zkraťte. Tento řez je třeba provést co nejdříve, aby zbývající pupeny rostlina do jara aktivovala a mohla vyrašit hned na začátku sezóny. U bambusu to není nutné. Pravidelné stříhání živého plotu se provádí hned od roku výsadby, přičemž v prvním až druhém roce se v pozdním létě obejdete bez druhého prořezávání. Ten je potřebný jen tehdy, když rostliny dosáhnou své plné růstové síly.

 

Bez vhodného vybavení, v tomto případě výkonného křovinořezu, se neobejdete:

Ukázat více

 

➡️ Chraňte mladý živý plot před zvířaty

Živé ploty mohou být zničeny býložravci. Mohou je zničit i domácí zvířata, jako jsou kočky a psi. Proto je důležité držet zvířata dále od živého plotu. Jedním ze skvělých způsobů, jak ochránit váš mladý živý plot, je nainstalovat kolem něj jednoduchý drátěný plot. Když bude živý plot dostatečně silný, aby odolal zvířatům, můžete drátěný plot a jakékoli jiné ochranné mechanismy odstranit.

 

➡️ Voda a živiny pro dobrý růst

Stejně jako u všech rostlin, růst rychle rostoucích živých plotů lze ještě urychlit hnojivem. Nový živý plot dobře zavlažte a poté rozdělte směs tří litrů vyzrálého kompostu a kopcové hrsti rohové moučky do kořenové oblasti na metr. První dva roky byste měli živý plot pravidelně zalít, neboť trvale dobrý přísun vody je nejdůležitějším faktorem dobrého růstu.

 

➡️ Chraňte svůj živý plot před plevelem, škůdcemi a chorobami

Plevel soutěží s vašimi rostlinami o vodu a živiny, takže musíte zabránit tomu, aby se jí dařilo v živém plotě. Škůdci a nemoci způsobují zpomalení růstu rostlin a mohou dokonce způsobit vadnutí.

Pro kontrolu plevele můžete jednoduše použít nástroje pro odstraňování plevele. Můžete ji vykořenit nebo použít herbicidy. Ke kontrole škůdců a chorob použijte jakékoli vhodné chemikálie k hubení škodlivých organismů a mikroorganismů způsobujících nemoci. Můžete také oříznout nebo vykořenit silně postižené rostliny, abyste zabránili šíření škůdců nebo nemocí.

Poznámka: Živé ploty přitahují užitečný hmyz, ptáky a zvířata, takže při kontrole plevele, škůdců a chorob musíte tyto užitečné organismy chránit.

 

➡️ Stříhejte ve správný čas

Stříhání živého plotu nechte až do pozdní zimy, pokud je to možné. Plody živých plotů a jiné ovoce poskytují během zimy životně důležitou potravu pro ptáky. Čím dříve budete řezat, tím méně potravy bude k dispozici, aby pomohla ptákům a jiným volně žijícím živočichům přežít v nejnepřátelštějším období roku. A nikdy nestříhejte během období rozmnožování ptáků (1. března až 30. září), pokud nemusíte, z bezpečnostních důvodů. Mimochodem: tato sezóna se týká nejen živých plotů a keřů, ale také rákosu, které je domovem mnoha živočišných druhů.

Doporučené tvary střihu pro listnatý rychle rostoucí živý plot jsou lichoběžník a oblouk: živý plot se zužuje zdola nahoru, aby i ty nejnižší větve měly dostatek světla. Na druhé straně stinné druhy, jako je habr, mohou být řezány ve tvaru krabice. Šňůra je natažena v požadované výšce řezu pro rovný horní okraj. Nůžky jsou umístěny vodorovně nad šňůrou a výhonky jsou odříznuty těsně nad.

Pták na živém plotě

Živý plot je útočištěm i zdrojem potravy pro ptáky i hmyz

 

➡️ Omlazení živého plotu

Živé ploty mohou být udržovány huňaté po mnoho let občasným stříháním, ale nakonec se otevřou u základny. Pokud k tomu dojde, je třeba je odříznout v blízkosti země, aby mohli vyslat růst nových stonků a zahájit čerstvý cyklus zdravého růstu. (Toto nebude fungovat pro jehličnany, které po odříznutí k zemi znovu nerostou.)

 

Dá se vytvořit rychle rostoucí živý plot z břečťanu?

Když mluvíme o stálezelených živých plotech, nemáme nutně na mysli břečťan. Jde přece o rychle rostoucí popínavou rostlinu s dlouhými výhonky, které se lepivými kořeny přichytávají i na hladké stěny. Ale z břečťanu snadno vyroste i živý plot, který i v zimě zůstává naprosto neprůhledný. A v porovnání s většinou jiných rostlin, břečťanu se dobře daří i ve stínu a především dokáže vytvořit velmi úzké živé ploty široké jen několik centimetrů. Díky tomu je zajímavý pro malé zahrady a dokonce i balkony – samozřejmě s pravidelným stříháním.

Břečťan jako popínavá rostlina potřebuje nejprve stabilní pomůcku ke šplhání, aby jeho výhonky dosáhly požadované výšky a hlavně zůstaly vzpřímené. Proto každý živý plot z břečťanu potřebuje kostru, kterou může být drátěné pletivo nebo dřevěná konstrukce. Podstatou je, že drží rostliny, které časem otěžívají, dokud nesrostou, aby po několika letech vytvořily stabilní změť větví a výhonků. Dřevěná konstrukce může potom trochu hnít a dokonce ztratit část své stability. Není však problém zajistit živý plot novými podpůrnými kůly i po několika letech, kdy ty staré pomalu shnijí.

Rychle rostoucí živý plot - Břečťan

Efektní a velmi rychle rostoucí živý plot vytvoříte iz břečťanu

 

➡️ Jak vysadit živý plot z břečťanu?

Chcete-li vysadit živý plot z břečťanu, nejprve vykopte na zamýšleném místě příkop a odstraňte větší kameny a kořeny. Před umístěním rostlin do země postavte mřížku nebo pomůcky ke šplhání. Ideální by bylo drátěné pletivo – je odolné a stabilní, ale vzhledem k ceně a množství práce je obvykle praktické jen na krátké živé ploty. Ale i vlastnoručně vyrobená mříž dokáže být stabilní. Bez ohledu na způsob, který si vyberete, na metr vysazujte čtyři rostliny břečťanu, které vysadíte do půdy k mříži.

Důležité: dodržujte dostatečně velkou vzdálenost od sousedního pozemku a budov, abyste mohli živý plot stříhat z obou stran. I když břečťan šplhá, měli byste výhonky nejprve ručně vytáhnout a volně přivázat k mřížce. Nedovolte, aby břečťan „unikl“ a průběžně odřezávejte všechny výhonky, které se otevírají směrem do zahrady.

 

➡️ Jak pečovat o živé ploty z břečťanu?

Břečťan je nenáročný na péči i jako rostlina na živý plot. Jedinou pravidelnou údržbou je, kromě polévání, stříhání. Půda, stromy a budovy – pokud rostlinu necháte bez stříhání nic před ní není v bezpečí, vůbec nic – úponky si podmaní všechno v okolí.

Břečťan roste ve stínu i na slunci. Čím více vody mají rostliny, tím může být stanoviště slunečnější. Pokud by si však mohl vybrat, břečťan by raději rostl v částečném stínu nebo stínu než na plném slunci. Nezáleží na typu půdy, poradí si s jakoukoli standardní zahradní půdou. Živé ploty z břečťanu snadno zvládají krátkodobá letní sucha i přechodné přemokření, ale z dlouhodobého hlediska by měla být půda propustná a mírně vlhká.

 

➡️ Jak stříhat živý plot z břečťanu?

Střih živých plotů z břečťanu se provádí jednou nebo dvakrát ročně a je naprostou nezbytností. Břečťan rychle roste a stejně rychle se i zotavuje. Proto není střihem ovlivněna jeho funkce ochrany soukromí. Při stříhání břečťanu nemusíte dodržovat žádná pravidla a dokonce ani být obzvláště opatrní. Do práce se proto můžete dát s elektrickými plotovými nůžkami, což je rychlejší. Při každém řezu však dávejte pozor na hnízdící ptáky, jako v každém v živém plotě, protože husté výhonky jsou jako hnízdiště mimořádně oblíbené.

Živý plot břečťanu stříhejte v zamračeném počasí, protože po stříhání jsou listy, které byly jinak uvnitř živého plotu, náhle vystaveny slunci nebo světlu. Hrozí úpal. Ostříhejte živý plot v dubnu a poté znovu v září. Ale až poté, co se na jaře ujistíte, že v břečťanech nehnízdí žádné ptáky. Pokud si nepotrpíte na tom, aby živý plot vypadal dokonale, postačí střih v srpnu.

 

💡 Tip na článek

Vavřínovec portugalský list

Vavřínovec, jak jsme již zmínili výše, je ideálním adeptem na rychle rostoucí živý plot. Vše, co o této stálezelené rostlině potřebujete vědět, se dozvíte z článku „Pěstujeme Vavřínovec lékařský či portugalský“.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (18 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *