Pěstujeme krásnou skalní růži / Sempervivum – v květináči v bytě či na zahradě

Georgina Babinová Téma
22. srpna 2022 0

Zahrádkáři, kterým je vlastní přístup „bez starostí“, budou sempervivum milovat. Skalní růže totiž nevyžaduje téměř žádnou péči a její krásné rozety a odolná povaha jsou na zahradě výjimečné. Nejen že se jí daří při zanedbávání, ale navíc, každou sezónu produkuje oddenky nebo nové rostliny, které lze jednoduše oddělit a rostou jako nové exempláře. Čtěte dál a naučte se pěstovat a starat se o tyto úžasné rostliny.

Skalní růže se prodává nejen jednotlivě, ale také jako multipack.

Ukázat více

 

Skalní růže – co byste měli vědět o této přizpůsobivé skalničce

Sempervivum doslova znamená „žít věčně“. Skalní růže byla považována za posvátnou a byla zasvěcena Jupiterovi u starých Římanů a Thorovi v severské mytologii. Květ prý připomínal Boží bradu. Anglický název Houseleek zase pochází z období, kdy se sempervivum běžně pěstoval na střechách domů, protože se věřilo, že odhání zlé duchy, chrání před bleskem, kouzly a zajišťuje prosperitu obyvatel.

Sempervivum je rod odolných monokarpických alpských sukulentů z čeledi Crassulaceae. Jejich přirozená stanoviště jsou obvykle 900 až 2400 m nad mořem v horských oblastech střední a jižní Evropy a na středomořských ostrovech. Ve skutečnosti se těmto rostlinám daří v chudých, rychle odvodňovacích, štěrkových nebo skalnatých půdách. S více než 3 000 pojmenovanými kultivary jsou tyto sukulenty dostupné ve všech barvách, tvarech a velikostech. Jejich barvy se během sezóny drasticky mění v důsledku zralosti, teplot, vystavení slunečnímu záření a dalších faktorů.

Sempervivum, nebo Skalní růže (Kamenná růže, skalnice a ještě bychom mohli jmenovat) roste v listech seskupených do růžic; každá z těchto růžic vytvoří „baby“ rozety, schoulené kolem „matky“ a všechny rostou spolu, aby vytvořily krásné shluky.

Jelikož rostlina dobře roste ve skalnatých a suchých oblastech, kde se daří i jiným kaktusům, je vynikající volbou jako půdní pokrývka pro skalky a xeriscaping. Kolekce různých odrůd pěstovaných spolu se všemi jejich různými tvary a barvami vytváří ohromující show.

Jak již bylo zmíněno, na některých místech se sempervivum pěstoval na střechách, mezi slámou, dlaždicemi nebo trámy. V Německu existuje firma, která exportuje sempervivum jako role koberců, resp. střešní krytiny. Dokonce měla prezentaci i na výstavě květin v Chelsea.

Skalní růže

Barvy skalní růže zahrnují zelenou, stříbrnou, tmavě kaštanovou, zářivě červenou a mnoho odstínů a kombinací mezi nimi.ň

 

➡️ Tvary, velikosti, barvy a… pavučiny

Listy sempervivum neustále mění barvu – některé začínají rok zelenou, stávají se intenzivně červenými nebo fialovými, poté se opět mění, když se blíží zima – tyto neustále se měnící barvy jsou hlavní atrakcí skalní růže. Barva listů se liší nejen v závislosti na sezóně, ale také srážek, množství světla, teploty a výživy.

U některých odrůd mají rozety zejména v sušších podmínkách obal z jemných chloupků (pavučina), jiné mají jemné chloupky na okrajích nebo špičkách listů. Tyto drobné chloupky (cilia) mohou vytvořit listům stříbrné okraje nebo pokrýt celý list, díky čemuž bude celá rostlina vypadat stříbrně. Mnohé druhy vykazují úžasnou symetrii ve tvaru svých rozet. Tyto rostliny mají opravdu co nabídnout!

Skalnice také přicházejí v široké škále tvarů a velikostí – od velkých exemplářů s širokými listy až po rostliny s drobnými listy sdruženými tak těsně, že vytvářejí velmi úhledné malé hromádky. Jednotlivé rozety mohou být velké jako talíř nebo malé jako nehet.

Některé odrůdy vykazují to, co je známé jako vodoznaky – jsou to vodorovné nebo zvlněné pásy přes listy, jako kdyby byl konec listu ponořen do vodové barvy. Vzpomeňte si na módu 70. let a batikování. Vodoznaky se běžně objevují jen s letním růstem, pokud se vůbec objeví, ale jsou často přehlíženou atrakcí. Když už o nich víte, začněte je hledat.

 

Výsadba

Skalní růže je původem z hor, proto je houževnatá, nenáročná a velmi dobře se cítí ve skalkách, na kamenných zídkách, v kamenných korytech, na střechách přístřešků – prakticky všude, kde je slunečno s dobrou drenáží. Bude prosperovat v mnoha situacích, kde by většina jiných rostlin selhala.

Všechny kamenné růže budou růst mimořádně dobře v květináčích jakéhokoli typu a dokonce i velké kolekce mohou být pěstovány v relativně malých prostorech. Kolekce odrůd pěstovaných ve starých hliněných, terakotových nádobách je klasikou. Jen balkon nebo malá zahrada? Žádný problém! Hrozná půda nebo dokonce žádná půda – žádný problém! Milujete rostliny, ale jejich pěstování nemůžete věnovat mnoho času? – žádný problém! Skalní růže potřebuje minimální péči a velmi málo zalévání. Můžete jet na dovolenou na dva týdny horkého léta (není počasí u vás doma často krásnější, když odjedete?!), ale vaše sempervivum bude po vašem návratu stále živé a prosperující.

Červená skalní růže

Listy skalní růže jsou často atraktivnější než květiny

 

➡️ Výběr stanoviště

První věc, kterou je třeba analyzovat, je vystavení slunci. Mluvíme o druhu rostliny, která potřebuje plné slunce. Je dost odolná vůči mrazu a chladu a nepotřebuje substrát s příliš velkým množstvím živin. Tolerujte stín a chudé půdy, takže nebudete muset přehánět počáteční péči. Slunečné místo je pro tuto rostlinu nejpříjemnější a ideální.

Ideální je místo ve skalce s kamenitým, propustným podložím. Skalní růže je ideální pro moderní štěrkové zahrady, které vyžadují malou údržbu a vystačí si bez zavlažování po dlouhou dobu. Sukulenty se často nabízejí jako rostliny ve květináčích. Neměli byste je dlouhodobě držet v interiéru. V opačném případě rostlina zeslábne, onemocní a výhonky vadnou. Takže v bytě NEPĚSTOVAT! Skalní růže musí ven.

 

➡️ Požadavky na půdu

Přestože dokáže přežít i v chudých půdách, ideální je smíchat substrát pro sukulenty s typem půdy s dobrou drenáží. Drenáž poslouží k tomu, aby se závlahová a srážková voda nehromadila a tím pádem nehnily kořeny. Skalní růže nemá ráda hlinitý substrát, který je bohatý na živiny, ale upřednostňuje spíše písčitou půdu se štěrkem. Snáze se přizpůsobí tomuto typu substrátu. pH půdy by mělo být mezi 5,5 a 7,5.

 

➡️ Výsadba

Nejjednodušší způsob pěstování rostlin sempervivum je oddělit jejich oddenky. Budou to klony rodičů a budou mít skokový start do života. Samozřejmě, můžete si pořídit rostliny i ve školce, nebo zahradním centru, resp. je vypěstovat ze semene.

Pěstování rostlin „od piky“ je u většiny rostlin poměrně jednoduchý proces, ale pokud chcete pěstovat sempervivum ze semen, budete muset znát několik triků. Počáteční proces je jednoduchý a podobný jako u jakéhokoli semínka. Semena vysazujte do 5 cm květináčů na povrch půdy. Stačí je zatlačit do půdy. Ke klíčení potřebují světlo a teplotu nejméně 21°C.

Pokud nevyklíčí do čtyř až pěti týdnů, odborníci doporučují dát květináče na dva až čtyři týdny do ledničky a poté opakovat sluneční a teplotní podmínky. Ve většině případů semínko vyklíčí a časem uvidíte drobné rozetky. Ty můžete vysadit na určené stanoviště.

Trik je v tom, že když pěstujete sempervivum ze semen, rostliny nemusí být pravé, neboť mají tendenci se poměrně snadno hybridizovat. Ale přesto získáte několik jemných a zajímavých rostlin, jen ne ve stejné formě jako rodič.

 

Skalní růže se bude dobře cítit iv takových květináčích

Solid Grow Rust květináč
1 099 Kč
Solid Grow Rust
1 659 Kč
Solidflor květináč
1 429 Kč
Triflora set 3 dřevěných květináčů
1 739 Kč

Ukázat více

 

Péče

Péče o Sempervivum je jednoduchá, ale klíčové je, že se mu daří při zanedbávání. Bude žít mnohem déle, bude-li nedbalě hozen na beton a zapomenut, jako kdyby byl zasazen do bohaté, organické půdy a dobře zavlažován. Ve skutečnosti pečujete-li o skalní růži příliš, můžete ji téměř okamžitě zabít. Tři věci, na které je třeba pamatovat při jejím pěstování jsou, že upřednostňuje plné slunce (trochu odpoledního stínu může být užitečné), dobře odvodněnou půdu a velmi málo vody. Ideální je zalévat pravidelně a střídmě. Tímto způsobem zajistíme, že rostlina může mít dostatečné zásoby vody ke kvetení a vysoké letní teploty. Během zimy by mělo být zalévání minimálně. Indikátor opětovného zalévání je, že půda zcela vyschne.

Sempervivum nepotřebuje žádné doplňkové hnojivo, protože se mu velmi dobře daří v „chudé“ půdě. Pokud si myslíte, že by vaší rostlině hnojení prospělo, hnojte na jaře na začátku vegetačního období. Zvolte hnojivo s řízeným uvolňováním a hnojte jen jednou ročně. Buďte však opatrní, neboť půdy s nízkým obsahem živin podporují lepší barvu listů a výsledkem jsou pevné a odolné rozety.

 

Rozmnožování

Rozmnožování těchto malých sukulentů je snadné a zábavné – což v konečném důsledku znamená, že můžete velmi jednoduše vypěstovat nové rostliny zcela zdarma.

Přirozený růstový zvyk a způsob vegetativního rozmnožování Sempervivum je ideální pro efektivní rozmnožování. Skalní růže produkuje offsetové oddenky z malých horizontálních stonků (stolonů) všude dokola. Tyto oddenky oddělte pro velmi rychlé rozmnožování. Případně můžete odnože nechat tak, aby zůstaly přichyceny k rostlině. Přirozeně se zakoření do půdy a časem vytvoří vlastní oddenky – nakonec zaplní celý pěstební prostor a vytvoří koberec růžic. Získáte atraktivní, snadno udržovatelnou zemi.

 

Když skalní růže kvete

Mnoho lidí je překvapeno, když vidí kvést své Sempervivum. Trvá tři nebo čtyři roky, než kvete, a kvetení je její posledním „labutí písní“, než odumře. Jelikož baby skalnice rostou velmi rychle, díra, kterou zanechává, se brzy zaplní.

Některé květiny jsou velmi krásné a zářivé, jiné jsou dost nudné a ne tak hezké jako listy. Pavučinové typy (nebo ty s pavučinovými geny) se vždy vyplatí vidět v květu. Květy jsou obvykle růžové nebo v odstínech růžové až téměř červené, některé jsou žluté a některé bílé.

Je důležité pochopit jejich zvyky při kvetení – odborně jsou známé jako monokarpické – kvetou a plodí pouze jednou, poté odumřou. Ale jen daná rozeta, ne celá rostlina! Po roce, dvou, možná i více, se zralá rozeta (často středová růže ve shluku) začne měnit. Barva se změní a rozeta začne růst směrem vzhůru – to je stonek květu. Toto časné stádium se někdy nazývá „kuželování“, protože rozeta nabývá tvaru kužele. Kvetoucí rozety obvykle nevyvíjejí ofsety – oddenky.

Kvetoucí skalní růže

Takhle to vypadá, když skalní růže kvete

 

Kvetoucí růžici můžete odstranit hned, jak ji uvidíte, krátce po odkvětu nebo nechat přírodu jít svou cestou. Po odstranění nebo po odkvětu stonek zanechá v rostlině mezeru, která často porouchá vzhled krásných růžic. Nebojte se, skalní růže se lehce zakořeňuje, takže vezměte mladší rozety a jednoduše je zasaďte do mezery – je to tak jednoduché! Malé množství čerstvého kompostu nebo drtě je vzkřísí a pomůže jim rychleji růst. Menší pavučinové odrůdy nezanechávají mezery, stonky jim jen uvadnou a prostor zaplní nové rozety. Většina kvetoucích Sempervivum vytváří obrovské množství semen – pokud je necháte bez dozoru, mezi vašimi vzácnými pěstovanými se objeví náhodné sazenice. Toto je obecně „špatná věc“ a proto doporučujeme odstraňovat stonky květů brzy po odkvětu, ještě před uchycením semen.

 

➡️ Na co si dát pozor

Další velmi důležitá věc, kterou o zvycích kvetení Sempervivum je třeba vědět je, že byste si měli dávat pozor na koupi rostlin pouze s jednou rozetou – pokud tato rozkvete, nezbude vám nic. Mladé rozety nekvetou, ale starší mohou, takže při koupi „single“ rozet buďte opatrní, protože kvetení neumíte moc zabránit. Jakýkoli druh stresu může vyvolat kvetení, například vyschnutí, vysoké teploty a silné sluneční záření.

Co tedy lze dělat? Kvetení rostliny skutečně nezastavíte, ale je zde jedna věc, kterou můžete udělat. Vypadá to drasticky a i to je drastické. Pamatujte však, že rozeta po odkvětu stejně odumře, takže nemáte co ztratit. Vyřízněte stonek květu co nejníže. Funguje to jen někdy, ale opět, co ztratíte?

Můžete mít štěstí a šokujete ubohou rostlinu tak, že obnoví vegetativní růst. V takovém případě jste odměněni novou, nekvetoucí rozetou nebo dvěma, které stačí k záchraně rostliny nebo odrůdy. Květinový výhonek však musíte vyříznout co nejníže. Pokud ho sestřihnete příliš vysoko, brzy uvidíte, jak se tvoří nové rozety – velká radost! Nejčastěji se však ukáže, že jde jen o další květinové výhonky…

Skalní růže v květináči

Pokud si koupíte jen jednu rozetu, je šance, že kvete a vy o ni přijdete

 

Skalní růže a její možné problémy

Škůdci a nemoci trápí Sempervivum jen občas. Mšice někdy zaútočí, ale rychlý postřik se o ně postará – chemické spreje proti hmyzu, chcete-li, ale budou fungovat i postřiky na přírodní bázi. Ideální jsou stříkací pistole „připravené k použití“.

 

➡️ Nosák rýhovaný

Malé, tmavě šedé stvoření podobné broukům, které klade vajíčka kolem nejrůznějších rostlin. Z vajíček se vylíhnou malé larvy, které okusují kořeny rostlin. Ve tvaru půlměsíce, krémově bílé barvy s tmavými hlavami. První příznaky jejich napadení jsou, že se rostlině přestane dařit. Může mít mírně měkké nebo zvrásněné listy (ne tučné a šťavnaté jako obvykle), zejména v horkém počasí, protože rozkousané kořeny znamenají, že listy nemohou čerpat vlhkost z půdy. Potom se často celá rostlina odtrhne od kořenů. Dospělé nosánky mohou také okusovat nápadné zářezy na listech – jasné znamení, že jsou přítomny. Dospělí vycházejí jen za tmy, aby se nakrmili, takže je kontrolujte v noci.

Musíte zničit kořeny a půdu nebo kompost, spolu s malými pachateli. Odrůdy s velkými hladkými listy se zdají být náchylnější k napadení, chlupaté, pavučinové mnohem méně. Chemické prostředky jsou dostupné, ale jsou účinnější, když se používají jako prevence. K dispozici jsou také biologické přípravky, které fungují dobře, ale pouze ve správných podmínkách – nejsou účinné při nízkých teplotách.

 

➡️ Plíseň šedá nebo Botrytida

Sempervivum bude trápit velmi málo nemocí. Obvyklá (která napadne téměř každou rostlinu, pokud její podmínky vyhovují) je obyčejná šedá plíseň nebo botrytida. Má ráda chladné, vlhké podmínky. „Léčbou“ nebo prevencí je dobrá cirkulace vzduchu. Snažte se nepolévat přezimované rostliny na jejich listy, pokud vůbec zaléváte. Odstranění všech měkkých, kašovitých a vybledlých bazálních listů může pomoci, ale musíte je odstranit úplně.

Fungicidy jsou dostupné, ale jejich účinnost je diskutabilní. Dokonce i komerčně silné jsou málo účinné, protože nedokážou zasáhnout jádro problému, přímo pod shlukem rozet. Další nevýhodou fungicidů je, že mohou velmi poznačit listy.

 

Přezimování

Platí zde jedno zlaté pravidlo – Kamenná růže nemá ráda nadměrnou vlhkost. Déšť jí neublíží, ale nadměrné srážky a/nebo vlhké podmínky mohou. Mlhavý, vlhký listopad je časem starostí!

Přirozenou posloupností růstu rozety je bobtnat a růst na jaře a v létě. Jak podzim postupuje, spodní, vnější listy mohou začít žloutnout a odumírat a vnitřní listy mají tendenci se stáčet. Zdá se, že se celá rostlina zmenšuje. Jediná věc, kterou je třeba si uvědomit je, že ve vlhkých podmínkách mohou odumírající listy začít hnít. A ve vlhkých podmínkách se daří různým houbovým chorobám, nejčastěji botrytidě. Rostliny potřebují kolem sebe vítr, který jim pomůže vyschnout mezi deštivými dny a udržet listy tvrdé a odolné, aby nepřitahovaly nemoci. Někdy pomáhá udržovat rostliny „čisté“ – opatrně odstraňte odumírající listy ze spodní části rostlin, zejména mají-li tendenci být kašovité. Pokud jsou tvrdé a křupavé – skvělé! Nemusíte s nimi dělat nic.

Při výsadbě v zahradě už budete mít vybrané slunečné, volně propustné místo, takže rostliny toho využijí a měly by být v pořádku. Mnoho zahrádkářů přesune rostliny pěstované v květináčích na zimu někam do suššího prostředí, dokonce i přístřešek ve zdi domu může pomoci ochránit před nejhorším deštěm. Rostliny ale pořád potřebují kolem sebe vzduch a světlo, to je životně důležité. Neuškodí jim však ani chlad a mráz, pokud nejsou příliš vlhké.

Jedna věc, která může skalnici uškodit, je krupobití. Listy rostlin budou doškrábány s hnědými skvrnami. Je to nepěkné, ale přejde to. Velkolisté, hladké odrůdy jsou náchylnější ke krupobití, chlupaté, pavučinové jen zřídka, protože drobné chloupky tlumí a chrání rostliny. Letní krupobití je méně časté, ale škodlivější než zimní nebo časné jarní krupobití, protože rostliny jsou v létě přirozeně měkčí.

 

Skalní růže jako léčivá rostlina

Sempervivum není jen krásné na pohled, dokáže toho ještě víc. Léčivou sílu rostliny využívaly již před staletími. Používala se šťáva i křupavé listy. Moderní naturopatie potvrzuje protizánětlivé, ošetřující a chladivé účinky rostliny. Přírodní léčivé produkty, které obsahují složky skalní růže se používají při popáleninách, zánětech v ústech a při bolesti v krku.

Tip: Vyzkoušejte osvěžující vodu Sempervivum! Rozřízněte dva listy skalní růže podélně. Vložte je do litru vody. Nechte směs půl hodiny louhovat a nápoj je hotov!

💡 Tip na článek
Zádušník břečťanovitý

Aby si květiny zachovaly tuto krásnou fialovou barvu, je třeba je sušit ve tmě

Zádušník břečťanovitý, někdy nespravedlivě označovaný za plevel, je rovněž zajímavou rostlinou jako je i skalní růže. Pokud vás zajímá jak se pěstuje magická Glechoma hederacea , přečtěte si náš článek „Pěstujeme zádušník břečťanovitý

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (11 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *