Péče o tlustice – jak často ho zalévat, kdy rozmnožovat a 5 důvodů proč ji musíte mít doma

Jaroslava Putirková Téma
14. března 2021 9

Tlustice je jedna z oblíbených pokojových rostlin, nenáročná na péči. Můžeme ji najít i pod názvem Crassula. Má více než 200 druhů, které se od sebe mírně odlišují. Některé druhy jsou oblíbenou volbou do zahradních skalek, jiné si lidé oblíbili jako dekoraci do domácnosti. Chcete i vy vědět jak se správně postarat o Tlustice a co všechno vyžaduje? Nebo jaké jsou nejoblíbenější druhy mezi pěstiteli? Tyto zajímavosti a mnoho dalšího jsme pro vás sepsali do jednoho článku.

💡 Tip na květináče pro pěstování tlustice:

Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
139 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
159 Kč
Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm
169 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta hnědá, pr. 25 cm
175 Kč

Ukázat více

Tlustice a její druhy

Tlustice patří do skupiny sukulentních rostlin. Tyto rostliny ve svých listech zadržují vodu a živiny, které dokáží využívat v nepříznivém období sucha. Je to z důvodu, že pocházejí převážně z jižní Afriky, Střední a Jižní Ameriky a Austrálie. Jejich listy jsou stále zelené a opadávají pouze zřídka. K fotosyntéze u nich dochází v noci, kdy se ochlazuje teplota a zvyšuje vlhkost. Dorůstají někdy až do výšky jednoho metru, většina druhů však není vyšší než pár desítek centimetrů. Podle životnosti se dělí na tři skupiny:

  • jednoleté
  • víceleté
  • dlouholeté

Jak dlouho přežít záleží na druhu. Většinou jsou to však dlouholeté rostliny.

 

Druhy Tlustice

Jak jsme již zmínili, Tlustice má na svém kontě více než 200 druhů. Některé druhy jsou si tak podobné, že mezi nimi ani nevidíte rozdíl. Setkáte se však většinou pouze s pár druhy, které jsou u nás oblíbené.

  • oválný
  • stromový
  • plavúňovitý
  • skalní
  • srdeční
  • vousatý

Každý z těchto druhů má svůj poddruh, který se odlišuje například ve zbarvení listů nebo velikosti.

druhy tlustice - crassula capitella, crassula ovata, crassula humbertii

Vlevo nahoře crassula capitella, vlevo dole crassula ovata a vpravo crassula humbertii.

 

Pěstování a péče o Tlustice

Tlustice není náročná na péči. Vyžaduje si světelné místo, nikoli však za přítomnosti přímého slunce. Světlo se postará o krásnou barvu listů. Světlo je pro ně důležité hlavně v zimních měsících, kdy klesá teplota. Teplota by se měla pohybovat do 21 °C. Rostlince prý prospěje, když ji budete od jara otužovat a pěstovat venku. Není však problém mít Tlustice na jednom místě celý rok. Velmi záleží na druhu. Některé jsou přímo určeny k pobytu venku. Dopřejte mu písčitou půdu nebo smíšený písek s hlínou. Potřebuje propustný substrát, přes který může snadno nasát vodu do listů.

 

Zalévání

S poléváním si nemusíte dělat starosti. Stačí zalévat jednou za dva týdny, v zimní měsících omezte na jednou za tři týdny. Jak jsme již v článku zmiňovali, rostlinka si v listech hromadí vodu, takže si ji z posledního zavlažování odloží a postupně ji využívá. Když budete Tlustice zalévat, zkontrolujte zda vpila všechnu vodu, kterou jste mu dopřáli. Pokud nějaká zůstala plavat na povrchu vylijte ji. Nezapomeňte však, že musíte dát rostlince čas dokud ji stihne vpít, přibližně 30 minut. Pokud Tlustice přelijete začnou mu hnít kořínky a později i listy.

💡 Tip: Zalévejte Tlustice až tehdy, když začnete pozorovat, že listy se zúžily. Tlustice si z nich vyčerpal zásoby a můžete doplnit další.
polévání tlustice

Tlustice můžete opravdu zapomenout zalévat

 

Rozmnožování

Chcete doma více Tlustice nebo jen experimentovat? Rozmnožování Tlustice není náročné. Musíte jen dodržet určité kroky, které vedou k úspěšnosti.

odřezky tlustice

  • odstřihněte nejvrchnější list
  • nechte řez proschnout (i několik dní)
  • list vložte do směsi písku a zeminy
  • mírně zalijte
  • uložte na slunné místo
  • první týden už nezalévejte

Pokud budete chtít Tlustice rozmnožit učiňte tak na jaře, aby se mohl do léta zakořenit a využít tak správně podnebí a teplotu. Starší Tlustice můžete na jaře prostřihávat a tvarovat jejich. Přesazování také odložte až na jaře a jen tehdy, pokud se kořeny nevejdou do květináče. Je to přibližně jednou za 2-3 roky.

💡 kvetení tlustice

květiny tlusticeVěděli jste, že Tlustice může i vykvést? Zpravidla kvete po 4 až 6 letech, avšak záleží na tom v jakých podmínkách rostlinka žije. Na kvetení potřebuje správnou teplotu, minimální vláhu a je důležité abyste ho umístili mimo dosah přímých slunečních paprsků. Pokud chcete aby vám Tlustice kvetl, můžete vyzkoušet i hnojivo. Použijte hnojivo na sukulenty, ale jen na jaře. Možná už letos bude kvést i váš Tlustice.

 

Nemoci

Tlustice mohou postihnout i nemoci. Většinou je to však jen nesprávné zacházení nebo špatně vytvořeny podmínky.

  • bakteriální hniloba – vytvářejí se shnilé (měkké) místa na listech nebo stoncích, odstraňte tyto části a Tlustice přesaďte
  • plíseň šedá – na rostlině se začne tvořit zelený povlak a listy začnou hnít, poškozené části odstřihněte a postříkejte Tlustici speciálním postřikem

Listy mohou začít hnít a opadávat i při nadměrném zalévání. Dopřejte Tlustice opravdu jen tolik vody, kolik potřebuje.

Nemocné listy tlustice

I takto mohou vypadat listy Tlustice, když něco není v pořádku.

 

Co říká Feng Shui? 5 důvodů proč mít Tlustice doma

Tuto rostlinku byste měli pěstovat tehdy, pokud se vám „smůla lepí na paty“. Feng Shui říká, že pokud umístíte Tlustice do jihovýchodního rohu vašeho příbytku, každý nový list bude znamenat zvýšení vašeho bohatství. Pokud vám začne kvést, prožíváte s někým ve svém okolí hluboké přátelství. Růžová a bílá barva květů odráží vaše jemnost a pozornost. Sladká vůně vám napovídá trvanlivé přátelství.

tlustice a penízeCo nám tedy přinese Tlustice?

  • peníze
  • klid
  • štěstí
  • dobrých přátel
  • úspěch v podnikání

Tlustice ze sebe vyzařuje dobrou energii a příznivé vlivy pro podnikání. Určitě byste si měli i vy domů dopřát tento stálezelený kousek, který vám může přinést vaše vysněné auto či dům. 😉

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (59 votes)
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví mě čtení a poznávání nových možností. Těší mě, když přijdu na něco užitečné a mohu to posunout dál lidem, kteří to využijí. Ať už se to týká rád nebo pomoci při výběru. Hlavně v dnešní době, kdy je na trhu velká škála spotřebních produktů, je důležité vybrat si správně.

Komentáře

Dobry den, moje tlustice ztratila tloustku v listech a jakoby vysycha zevnitr. Listy zacinaji cervenat a jsou puntikovane. Jakoby vyrazka.
Prosim poradte.

Dobrý večer jsem moc spokojená s vaším článkem o pěstování Tlustic pěstuji je už 3 roky a dělají mě radost přes léto je mám v prosklené lodžii a daří se jim ráda se o těchto nenáročných rostlinách dozvím něco nového děkuji

Dobrý den. Prosím o radu. Z lístků tlustice vyrostly kořínky. Zasadila jsem je do malého květináče a nevím, jak se zálivkou. Mám je zalít jenom při zasazení a potom přistupovat k žárlivec jako u vyrostlých tlustic? Děkuji za radu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co trápí tlustici, když má jakoby okousané listy, jen z venku, jako by je někdo upálil a zatavil. To samé se objevuje na kalanchoe.

Dobrý večer máme doma tlustice krásně mi kvetla ale v pisledni době mi opadavaji každý den listy. Můžete mi prosím napsat proč mi opadavaji listy dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *