Toulitka je jedním z nejpopulárnějších tropických květů, protože květ vydrží i šest týdnů, nebo ještě více v závislosti na odrůdě a sezóny. V řečtině, název Anthurium znamená květ s ocáskem. Délka stonku rostliny může růst až do výšky 40 – 50 cm v závislosti na velikosti toulce tj. čím větší je toulec, tím delší je stonek. Listy jsou obvykle jednoduché, velké, atraktivní zbarvené a na dlouhých stopkách. Existuje více než 800 odrůd toulitky. Někteří vědci se domnívají, že existuje více než 1000 odrůd a nové odrůdy se objevují každý rok. Rostlina nás ohromí zářivými barvami v široké škále tvarů; některé jsou kvetoucí odrůdy a některé mají nádherné listí. Kvetoucí odrůdy těchto rostlin jsou charakteristické svými barevnými toulci a červenými nebo žlutými květinovými hroty.
Jiné odrůdy zas mají velké, hluboce žilkované listy. Daří se jim ve sklenících a žádný typ toulitky není obzvláště vhodný pro interiér, protože vyžaduje velkou pozornost a péči. Původem z tropických deštných pralesů střední a jižní Ameriky, toulitka potřebuje vysokou vlhkost a teplo, aby se jí dařilo.
💡 TIP na zajímavé květináče pro toulitku ⤵️
Požadavky na pěstování
Anthurium lze pěstovat 4 metodami. Jde o vegetativní reprodukci, semena, tkáňovou kulturu a oplodnění. Toulitka roste v široké škále půdních typů od písčitých až po těžké hlíny. Potřebuje vysoce organickou půdu s dobrou schopností zadržovat vodu a dobrou drenáž. Dobře odvodněna zemina je důležitá k zabránění hniloby stonků a kořenů. Toulitka by měla být vysazena ve zvýšeném lůžku o šířce 1,3 až 2 metry a hloubce 20 cm. Nesaďte ji více než 5 cm hluboko, protože hluboké výsadby vedou k hnilobě stonků a kořenů. Rostlinu po výsadbě hned zalijte. Toulitka vyžaduje mulč – její kořeny rostou do mulče.
Toulitce se daří v jasném, nepřímém světle. Nemá ráda vystavení přímému slunečnímu záření, kromě zimních měsíců nebo u rostlin, které byly důkladně aklimatizovaný. Toulitka má ráda teploty nad 15 stupňů Celsia a některé preferují teploty dokonce ještě vyšší. Pokud se teplota sníží pod tuto úroveň, rostlina bude trpět. Anthurie roste v bohaté, volné půdě, která musí být udržována po celou dobu vlhká, ale ne mokrá. Listnaté toulitky mohou produkovat vzdušné kořeny, které oceňují poprašování vodou a mohou být čas od času jemně zatlačeny do půdy. Je to bezpečné. Doporučujeme používat kapalné hnojivo po celé vegetační období nebo pelety na jaře. Pokud pěstujete toulitku jako pokojovou rostlinu, smíchejte v poměru 1:1 směs hrnkové substrátu a substrátu pro orchideje nebo perlitu, takto dostanete půdu, kterou preferuje toulitka. Tyto rostliny nemají rádi kontinuální vlhkou půdu.
Základní péče – zalévání, hnojení
Toulitku polévejte pravidelně, ale ne příliš. Zalévejte ji tehdy pokud je půda na dotek suchá. Rostlina je náchylná na hnilobu kořenů, proto příliš mnoho vody může způsobit jejich uhynutí. Pokud však, na druhé straně, dovolíte rostlině příliš vyschnout, zpomalí se její růst a kořenovou míč bude těžké znovu provlhčit. Pokud se kořeny v květináči vysuší, namočte květináč s rostlinou na hodinu do vody, abyste ji rehydratovali. Péče o tyto rostliny nevyžaduje příliš mnoho hnojení. Hnojení potřebuje jen jednou za tři až čtyři měsíce. Chcete-li dosáhnout co nejlepší kvetení použijte hnojivo, které má vyšší číslo fosforu (střední číslo). Správná péče o toulitku není složitá. Jakmile máte rostlinu ve správné půdě a na správném místě, je i zalévání jednoduché. Toulitka se vám odplatí nádhernými, dlouhotrvajícími květy.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Přesazování a rozmnožování
Připravte si květináč o jednu velikost větší než aktuální. Jako obecné pravidlo, průměr nového květináče by neměl být větší o více než 2,5-5 cm. Zakryjte drenážní otvor malým kusem pletiva, papírovou utěrkou nebo kávovým filtrem, abyste zabránili úniku zeminy přes otvor. Rostlinu důkladně polijte několik hodin před přesazováním: vlhký kořenový míč se snadněji přesazuje a je pro rostlinu mnohem zdravější. Pokojová toulitka vyžaduje velmi lehké, volné médium s pH okolo 6,5. Pokud máte pochybnosti, použijte směs dvou částí orchidejové směsi, jedné části rašeliny a jedné části perlitu, nebo stejné části rašeliny, borovicové kůry a perlitu.
Umístěte čerstvou zeminu do nové nádoby s použitím dostatečného množství na to, abyste kořen umístili asi 2,5 cm hluboko od okraje. Po přesazení by měla rostlina „sedět” na stejné úrovni půdy jako v původním květináči. Toulitku opatrně vysuňte z jejího aktuálního květináče. Pročešte zhutněnou kořenovou míč jemně prsty, abyste uvolnili kořeny. Vložte toulitku do květináče a potom ho vyplňte zeminou kolem kořenové míče. Zeminu lehce zpevněte prsty. Mírně polijte aby se půda usadila a v případě potřeby přidejte o něco více zeminy.
Umístěte rostlinu na stinné místo na několik dní. Nebojte se, prvních pár dní vypadá o něco horší. Mírné vadnutí se při přesazování vyskytuje často. Hnojení se několik měsíců po přesazení vyhýbejte, aby měla rostlina čas na aklimatizaci v novém květináči.
Rostlina se nejlépe rozmnožuje během přesazování nebo odebráním odřezků ze špičky stonku. Starší rostliny mají množství exponovaných vzdušných kořenů, které přerůstají přes květináč. Tyto odkryté kořeny mohou být odříznuty na úrovni půdy a vložené do nových květináčů. Z těchto kořenů vyrostou stonky a potom se objeví i listy.
Jak prořezávat toulitku?
Prořezávání toulitky by mělo být prováděno pravidelně, aby se rostlina udržela ve vzpřímené a vyvážené poloze. Pokud dovolíte starému růstu zůstat na rostlině, může způsobit ohnutí stonky a mít za následek zakrnělý růst. Zde je několik tipů na zdravé prořezávání toulitky:
- prořezávání začněte shora dolů
- odstraňte všechny zbarvené nebo mrtvé listy
- odstraňte zvlněné nebo mrtvé květiny až po základnu stonku
- odstraňte odnože ze základny; jinak budou čerpat energii z rostliny, čímž se sníží velikost květu. Odnože odstraňujte když jsou malé; ořezávání velkých odnoží může poškodit základnu rostliny
- používejte kvalitní řezné nástroje, protože tupé čepele mohou odtrhnout a rozdrtit stonky, čímž se rostlina stává náchylnější na nemoci a škůdce
- pokud chcete zabránit bakteriální infekci, dezinfikujte řezné nástroje mezi jednotlivými řezy, alkoholem nebo 10% bělicím roztokem
- toulitka obsahuje chemické látky, které jsou toxické pro lidi a domácí zvířata. Při ořezávání noste rukavice na ochranu rukou; může způsobit mírné podráždění pokožky
Pozor, toulitka může podráždit pokožku…
Choroby a škůdci
Toulitka není náchylná na choroby, ale může podléhat kořenové hnilobě nebo být napadena mšicemi nebo červce.
Kořenová hniloba
Toulitka může být infikována kořenovou hnilobou, která se projeví kořeny, které hnědnou a hnijí, a stopkami a listy, které jsou žluté nebo hnědé. Pokud si všimnete tyto příznaky, vyberte toulitku z květináče, odstraňte shnilé části a zdravé kousky vložte do nového dobře odvodňovaného zahradního kompostu. Kořenová hniloba se vyvíjí v důsledku stagnující vody; pravděpodobně to tedy znamená nesprávné zavlažování. Abyste tomu zabránili, nedávejte rostlině žádnou vodu, dokud její kompost není prakticky suchý tak používejte pouze speciální, dobře se odvodňující hrnkový substrát.
Mšice a červci
Toulitkamůže být hostitelem mšic a červci. Zaznamenáte buď samotný hmyz nebo hnědé a žluté skvrny na listech rostliny. Mšice se snadno odstraní postříkáním studenou vodou z rozprašovače. Červce se je o něco těžší zbavit a bude potřebný organický pesticid. Používejte ho podle pokynů na obalu, pravidelně kontrolujte rostlinu a v případě potřeby opět ošetřujte. Červci nemají rádi vlhkost, takže prevencí může být časté postřikování toulitky rozprašovačem.
Květy rostliny jsou zelené
Pokud se na listech vytvoří nažloutlý nádech, toulitka pravděpodobně dostává příliš mnoho slunečního světla, takže nejlepší bude, pokud ji posunete o metr dál od okna. Pokud toulitka produkuje nové květiny, které zůstanou zelené, znamená to, že nedostává dostatek světla. V takovém případě byste ji měli posunout trochu blíže k oknu. Vyčerpané květiny a staré žluté listy se mohou bezpečně odříznout a rostlina bude produkovat více květin!
Odrůdy toulitky
A. andreanum. Listy mají tvar srdce a rostou do výšky 30 cm. Květy mohou být červené, bílé a růžové barvy nebo jejich kombinace. Vyznačují se přímým květinovým hrotem.
A. scherzerianum. Nejméně podobný toulitce, podobá se na točivý se oranžový bodec a listy jsou ve tvaru šipky.
Anthurium crystallinum. Má hluboko zelené, sametové listy s výraznými bílými žebry. Listy rostou až do velikosti 60 cm.
Anthurium faustinomirandae. Obrovská rostlina s listy tuhými jako karton, které mohou být velké až 1,5 metru. Je to téměř výhradně skleníková rostlina.
Všechny druhy toulitky preferují dostatek tepla, pravidelnou vlhkost a dostatečné hnojení. Nejjednodušší se doma pěstují A. scherzerianum a A. andreanum. Tyto rostliny byly značně hybridizované a jsou poměrně běžné v zahradních centrech. Kvetoucí toulitka budou kvést kdykoliv během roku za předpokladu, že jsou zdravé. Listnaté toulitky najdeme většinou ve speciálních sklenících nebo prostřednictvím on-line školek. Chcete-li pro jejich růst to nejlepší, zajistěte podmínky podobné tropických zónám.
Nejnovější trend: Toulitka s nahými kořeny
Anthurium s nahými kořeny, jen ve vodě (takže žádná půda) je nejnovější a velmi poutavý trend. Jen jemně opláchněte půdu z kořenů a postavte celou rostlinu do skleněné vázy jako kytici květin. Za okamžik vytvoříte skutečného vítěze dekoru ve vašem domově. Budete moci pozorovat jak se kořeny dále rozvíjejí a samozřejmě nebude už žádné „ups, zapomněli jsme polít”. Toulitka v květináči, kterou pak lze umístit do vázy, koupíte v zahradních centrech, její cena se hýbe v hladině, která určitě nezruinuje váš rozpočet.
Hydroponie
Pěstování rostlin tímto způsobem se nazývá hydroponie. Pečlivě očistit kořeny od vší půdy a pěstovat rostlinu jen ve vodě, je pouze jedním ze způsobů, jak hydroponii praktikovat. Hydroponie je nejnovější trend a umožňuje nám vidět pokojové rostliny z velmi neobvyklého úhlu.
Použitý zdroj:
- anthuriuminfo.com – Anthurium
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony
Článek mi pomohl, moc děkuji. 🙂
Článek by byl zajímavý, ale kvůli hrubkám a gramatickým chybám nejde ani dočíst. Obsah někdy ztrácí smysl. Je zvláštní, že na těchto stránkách jsou všechny články jak ze špatného překladače.