Jak pěstovat a sázet tulipány i po odkvětu i v květináči

Georgina Babinová Téma
23. února 2022 0

Tulipány patří k nejoblíbenějším květinám na světě. Každý milovník umění, který navštěvuje světová muzea, může vidět, jak tulipány ovlivňovaly a inspirovaly umělce po staletí. Jejich tvar je snadno rozpoznatelný a spousta barev nabízí příležitosti pro jakékoli plátno, obraz, nebo bytový dekor. Tulipány se pěstují poměrně snadno a jsou přítomny v mnoha kulturách, i když „nejváženější“ jsou v Nizozemsku, kde, jak si památníci historie určitě vzpomenou, byla v roce 1634 jedna cibulka tulipánu hodnotnější než dům. Tyto květiny vyvolaly šílenství v licitacích, až se trh v roce 1637 zhroutil.

Naštěstí, tulipány jsou dnes cenově mnohem dostupnější a naleznete je v zahradách všech milovníků květin. Jak ale pěstovat, sázet a starat se o tyto malé drahokamy? Náš průvodce se vám bude snažit poskytnout vše, co potřebujete vědět o tulipánech, jejich historii, jejich individuálním významu, o tom, jak je kultivovat ve vaší zahradě a dokonce i o tom, jak je řezat a upravovat v kytici.

Několik rychlých praktických faktů o výsadbě tulipánů

  • kdy kvetou – tulipány se obvykle začínají objevovat v březnu. Pokud mírné zimní počasí způsobuje předčasný růst, nebezpečí není tak velké, jak by se mohlo zdát. Tulipány (i narcisy) se naučily čelit těmto chladným teplotám. Pokud se zimní teploty vrátí, může to zpomalit růst. Sníh je užitečný, odrazuje od dalšího růstu a chrání listí před extrémním chladem. Období kvetení je květen až červen.
  • kdy zasadit – obvykle na podzim, ale mohou být vysazeny i koncem léta
  • kde je zasadit – vyberte slunné stanoviště, které má dobrou drenáž. Na jaře tulipány upřednostňují nejméně čtyři hodiny slunce denně, ale nejlépe, když nejsou vystaveny slunci během nejteplejších částí dne. Ve stínu nebudou růst a ve vlhké půdě budou hnít. Při péči o tulipány je důležitá také příprava půdy.

Sázení tulipánových cibulek

 

Výsadba

Tulipány budou prosperovat téměř v každém typu půdy, kde je přiměřená drenáž. Během vegetačního období mají rádi spoustu vlhkosti, ale kořeny nesmí stát ve vodě. Dávejte pozor, abyste je během vegetačního období nehnojili, protože tím vzniknou „dlouhonohé“ rostliny. Vysazujte od října do prosince. Vykopejte oblast a uvolněte půdu do hloubky asi 30 cm. Do půdy byste měli přidat kompost nebo sušený hnůj. Smíchejte stávající půdu a doplňky stejně jako těsto na dort. Poté, co jste správně připravili místo, můžete vykopat jednotlivé výsadbové jamky. Musíte vykopat každou jamku třikrát tak hlubokou, jak je tulipánová cibulka vysoká. Na vrchu cibulky by mělo být dvakrát tolik půdy, jako je její výška, takže pokud vaše cibulka měří 5 cm, vykopejte jámu 20 cm hlubokou, takže budete mít 15 cm půdy nad cibulkou. Cibulky byste měli vysazovat ve skupinách po deseti, ve vzdálenosti asi 12 – 15 cm od sebe.

Nastavte cibulku tak, aby špičatý konec směřoval vzhůru. Nedělejte si starosti, pokud máte nějaké vzhůru nohama. I tak by měli kvést, ale na jaře to potrvá déle a nemusí být tak vysoké, jak by měly. Po vysazení cibulí je třeba je důkladně zalít a poté pokrýt mulčovou kůrou nebo rozdrcenými listy, které je chrání.

Pokud plánujete pěstovat víceleté tulipány, když je na podzim vysadíte, dopřejte jim vyvážené hnojivo. Cibulky mají vlastní dokonalý systém skladování pro všechny potřebné živiny na jeden rok. Používejte organický materiál, kompost nebo vyvážené hnojivo s postupným uvolňováním. K odrazení myší a krtků – pokud to je problém – vložte do výsadbových otvorů jakýkoli trnitý list. Někteří zahradníci používají kočičí podestýlku nebo drcený štěrk. Pokud jsou problémy s hraboši a hlodavci opravdu vážné, možná budete muset přijmout přísnější opatření, například výsadbu cibulí v podzemních klecích.

 

➡️ Kdy sázet tulipány?

Cibulky vysaďte 6 až 8 týdnů před příchodem tvrdých mrazů. Potřebují čas, aby se usadili. Příliš raná výsadba vede k problémům s nemocemi. Podívejte se na údaje o očekávaných místních mrazech.

  • dobrým pravidlem je vysadit cibulky, když jsou průměrné noční teploty ve vaší oblasti v rozmezí 5 – 10 stupňů Celsia
  • v chladnějších severních oblastech vysazujte rostliny v září nebo říjnu. V teplejších je můžete vysazovat i v prosinci.
  • před výsadbou bude třeba cibulky zchladit v ledničce asi 12 týdnů. (Dodavatelé často nabízejí k prodeji i chlazené cibulky.)
  • pokud zmeškáte výsadbu v optimálním čase, nečekejte na jaře nebo na příští podzim. Cibule nejsou jako semena. I když v lednu nebo v únoru najdete neplánovaný sáček cibulek tulipánů zasaďte je a nechte se překvapit.
První lístky tulipánů

První lístky se začínají objevovat v březnu

 

Péče

Po výsadbě důkladně polijte jemným postřikem. Pokud neprší zalévejte pravidelně týdně, dokud nezamrzne země.
Deštivá léta, zavlažovací systémy a vlhká půda jsou smrt pro tulipány. Vlhká půda vede k plísním a chorobám a cibulky mohou shnít. Přidejte do půdy rozdrcenou borovou kůru, písek nebo jakýkoli jiný hrubý materiál, abyste urychlili drenáž. Aplikujte kompost, abyste zajistili výživu potřebnou pro budoucí kvetení. Dobře polijte. Čili ve zkratce, péče, kterou potřebují, je: volitelná aplikace sušeného hnoje v době výsadby, zalévání v době výsadby a zajištění dostatečné vlhkosti během vegetačního období při absenci deště. Tolik.

 

➡️ Když tulipány odkvetou

Odkvetlé tulipány odstraňte, ale listy ponechte na rostlinách ještě asi 6 týdnů po odkvětu. Potřebují své listí, aby shromáždili energii pro květiny příštího roku! Když listí zežloutne a odumře, může se oříznout. U tulipánů je důležité, aby všechny odumřelé listy a okvětní lístky byly likvidovány a ne kompostovány. Rostliny tulipánů totiž mohou šířit nemoc – plíseň Botrytis. Velké odrůdy mohou vyžadovat opětovnou výsadbu každých pár let; malé typy se obvykle množí a šíří samostatně.

 

➡️ Péče na konci sezóny

Tulipány se mohou rozdělit každých 3 až 5 let, když se na podzim uloží ke spánku, přičemž dávejte pozor, aby se nepoškodily cibulky. Když tulipány přestanou produkovat květiny nebo listy, které se objeví jsou menší než obvykle, cibulky naznačují, že potřebují více prostoru k růstu. Jedním z řešení je oddělování dceřiných cibulek od mateřské cibule. Tím potrvá několik let, než dosáhnou zralosti a potom produkují přesné kopie mateřské rostliny. Pokud je vaším cílem pěstovat tulipány ze semen, vysaďte samostatný záhon tulipánů jen na sklizeň semen. Ze semen můžete rozmnožit mnohem více rostlin než z dceřiných cibulek a většina tulipánů snadno produkuje semeno. A semena produkují překvapení.

Napnutý květ tulipánu škůdci

 

Škůdci a nemoci tulipánů

Mezi škůdce tulipánů patří mšice, roztoči, třásněnky a hlodavce.

  • mšice – omyjte postřikem vody
  • cibulkové roztoče – již při koupi zkontrolujte cibulky, zda nevidíte známky kazu, cibulky tepelně ošetřete ve vodě o teplotě 50 stupňů Celsia po dobu 2 minut, abyste zabili roztoče
  • třásněnky – nasaďte berušky a bzikavky dešťové (lidově ovad) k eradikaci těchto sacívačů mízy, umístěte jasně žlutě a modře namalované dřevěné tyčinky potažené vazelínou jako pasti na třásněnky
  • hlodavci – zakryjte zónu cibulek kuřecím drátem zapuštěným pod povrchem; nebo oblast nastříkejte s látkami s odstrašujícími účinky, jako je kajenský pepř, lidská moč, zvířecí chlupy; nebo osazujte tulipány společně s cibulkami, které hlodavci nebudou jíst, jako je například allium, krokus, fritillaria a hyacint

Tulipány jsou náchylné k řadě chorob. Podívejme se na některé z nejběžnějších.

  • Bazální hniloba, Fusarium oxysporum – také známá jako šedá hniloba, je houba, která přechází přes cibulku až do květu a rozloží vše, co jí přijde do cesty.
  • Plíseň Botrytis – Botrytis tulipae, je dalším druhem houby. Zasahuje listí, inhibuje růst a způsobuje deformace. Nejvhodnější ochranou je moření cibulek přípravkem Fundazol 50 WP.
  • Virus Arabis mosaic – je jedním z mnoha mozaikových virů. Způsobuje nepřirozené barevné skvrny na květech i listech a oslabuje rostliny. Zasažené rostliny musí být zničeny.

Nevysazujte tulipány na kontaminovaném místě nejméně tři roky. Dobrá cirkulace vzduchu kolem rostlin snižuje riziko plísňových onemocnění.

 

Pěstování tulipánů v květináči

Pěstování tulipánů v květináčích je vizuálně přitažlivé, přenosné a chráněné. Všichni zahradníci by měli vyzkoušet tuto jednoduchou techniku bez ohledu na to, zda úspěšně pěstují tulipány v zemi. Nejlepší doba k vysazení tulipánů do květináčů je na začátku podzimu, stejně jako kdybyste je vysazovali do země. Připravte si několik nádob o vnějším průměru nejméně 45 cm a vnější výšce nejméně 38 cm. Používání čehokoli menšího snižuje výsledek výsadby a životaschopnost cibulí.

Chcete-li, aby se objevila určitá směs barev, vyberte si ze stejné třídy tulipánů. Skupiny, jako například Single Early, Double Early a Triumph, jsou jasným výběrem pro květináče, neboť se dobře kombinují s jarními letničkami a nebudou se tyčit do výšky nad svým květináčem. Při experimentování s vyššími nebo exotičtějšími typy, jako jsou Parrot a Viridiflora, však také nesáhnete vedle.

Tulipány v květináči

 

Tulipány všech druhů a barev mohou fungovat – nezapomeňte seskupit odrůdy s podobným časem kvetení. Budete mít prostor pouze pro 18 až 22 cibulek, takže postupné kvetení (například šest tulipánů kvetoucích jeden týden a dalších šest kvetoucích květů o dva týdny později) nebude vypadat tak úžasně jako design, který kvete najednou.

Nechte se inspirovat:

 

➡️ Krok 1. – Umístěte cibulky tak, aby se téměř dotýkaly

Pokud chcete, aby byly květináče méně těžké a snadněji se přesouvaly, umístěte na dno každého kontejneru plastový květináč vzhůru nohama. Naplňte nádoby do dvou třetin jakýmkoli levným a lehkým substrátem. Neobtěžujte se hnojivem. Ignorujte tradiční pokyny pro rozmístění a umístěte cibulky tulipánů do těsného kruhového vzoru. Cibulky sázejte ve stejné hloubce v jaké byste je sázeli do země a zakryjte substrátem.

 

➡️ Krok 2. – Poskytněte jim chráněné místo ke strávení zimy

Umístěte vysazené květináče do nevytápěné garáže. Chrání je před cyklem zmrazení a rozmrazení, který přeměňuje cibulky na kaši. Zalijte je, když jsou na místě; až do jara je nebudete muset znovu zalévat. Pokud nemáte nevytápěnou garáž a žijete v oblasti s mrazivými teplotami, budete potřebovat jinou strategii pro udržení chladných, suchých a izolovaných květináčů. Cílem je udržet vysazené cibulky těsně nad bodem mrazu.

Zkontrolujte květináče brzy na jaře. Lehce je zalijte vodou. Když tulipány začnou vykukovat nad povrch, můžete je umístit v zahradě, doma na balkoně, nebo kdekoli si přejete. Zalévejte jako kteroukoli květinovou rostlinu. Tulipány budou kvést ve stejnou dobu jako ty osázené v zemi. Jakmile květiny odkvetou, můžete cibulky jemně transplantovat do slunečního záhonu, a začínají platit všechna upozornění týkající se výsadby v půdě. Nejlepší a nejodvážnější možností je jednoduše kompostovat použité cibulky a začít plánovat jiné barevné schéma na následující rok.

 

➡️ Krok 3. – A představení může pokračovat…

Pokud víte, do které skupiny tulipány patří, obvykle dokážete předpovědět, kdy budou kvést. Design více květináčů, které obsahují tulipány s různou dobou kvetení, je jednoduchý způsob, jak prodloužit období tulipánů co nejvíce. Není to však dokonale exaktní věda, takže buďte připraveni přivítat tulipány, i když rozkvetou trochu dříve či později.

brzy kvetoucí odrůdy: Double Early, Fosteriana, Greigii, Kaufmanniana, Single Early

odrůdy kvetoucí ve středu sezóny: Darwin Hybrid, Fringed, Lily Flowered, Triumph

pozdě kvetoucí odrůdy: Double Late, Parrot, Single Late, Viridiflora

Tulipány Parrot

Nádherné tulipány odrůdy Parrot

 

Hnojení

Tulipány jsou krásné, ale vrtkavé. Jejich zářivé květiny na vysokých stoncích vítají jaro, ale jsou známé i tím, že se rok od roku nevracejí. Správné hnojení může napomoci tomu, aby tulipány rok od roku rozkvetly. Tulipány byste měli hnojit jednou ročně. Nejlepší čas je na podzim. V tomto období cibule pouštějí kořeny, aby se připravily na zimu a jsou v nejlepším možném stavu, aby absorbovaly výživné látky z hnojiva. Na jaře tulipány nehnojte. Kořeny cibulky na jaře zanikají a nejsou schopny přijmout optimální množství živin.

Přestože si mnoho lidí myslí, že by měly aplikovat tulipánové hnojivo do jamky, když se sází tulipánová cibulka, to však není pravda. Může to poškodit nově vznikající kořeny cibulek tulipánů a způsobit jejich „popálení“, když přijdou do styku s koncentrovaným hnojivem. Namísto toho vždy hnojte z vrchní části půdy. To umožní, aby se tulipánové hnojivo stalo méně koncentrovaným, neboť se filtruje až ke kořenům a nespálí kořeny. Nejlepší hnojivo tulipánové cibule bude mít výživný poměr 9-9-6. Při hnojení tulipánů byste měli používat také hnojivo s pomalým uvolňováním. Tím se zajistí, že živiny se budou neustále uvolňovat do kořenů cibule. Hnojivo s rychlým uvolňováním může mít za následek, že se živiny odplaví dříve, než budou mít tulipánové cibule šanci je převzít.

Vhodné mohou být i následující hnojiva:

 

Pěstování tulipánů ve vodě

Jelikož jsme „lidé“, obvykle máme rádi okamžité nebo téměř okamžité výsledky. Proto je nám dlouho čekat, až se jarní teploty dostatečně zvýší, aby se naše zahrada zahalila do květin. Existuje jednoduchý způsob, jak se těšit z prvních poslů jara, například tulipánů, u vás doma ještě dříve, než se objeví venku. Pěstování tulipánů ve vodě je snadné a sezóna se rozjede s květinami v interiéru, na které nemusíte čekat. Mohou tulipány růst ve vodě? Při pěstování tulipánů bez půdy musíte mít na paměti jeden základní trik s chlazením.

 

➡️ Jak vypěstovat tulipány bez půdy?

Pěstování tulipánů bez půdy je oblíbený DIY trik, aby tito holandští krasavci co nejdříve zdobili váš domov. Tulipány mají požadavek na chlazení 12 až 15 týdnů, čehož se jim venku přirozeně dostane, pokud si nekoupíte předchlazené cibulky. Kdykoli to však můžete udělat i sami ve své ledničce. Předchlazené tulipánové květy působí efektně, když se pěstují ve skleněné nádobě na kamíncích nebo skleněných perličkách.

Pěstování tulipánů bez půdy vám umožní vidět proces zakořenění. První, co potřebujete, jsou zdravé, velké cibulky. Potom musíte vyjmout vhodnou nádobu. Skleněná váza je dobrá volba, neboť její výška dává tulipánovým listům a stopkám oporu při růstu. Můžete se také rozhodnout koupit si vázu speciálně určenou k tomuto účelu, která je ve středu zúžené, aby mohla cibulka sedět těsně nad vodou, přičemž vlhkost dostanou pouze kořeny. Tento design minimalizuje hnilobu při pěstování tulipánů ve vodě. Cibulky předchlazujte v papírovém sáčku v ledničce po dobu 12 až 15 týdnů.

A teď je čas je zasadit:

  • k zarovnání dna vázy budete potřebovat štěrk, kameny nebo skleněné korálky
  • naplňte vázu do výšky 5 cm kamenem nebo sklem a poté umístěte cibulku tulipánů na vrch se špičkou směřující nahoru. účelem použití korálků nebo kamenů je udržet cibulku mimo vodu a zároveň umožnit kořenům přijímat vlhkost
  • naplňte vázu vodou, až do výše 3 cm od spodní části cibulky
  • vázu umístěte na chladném tmavém místě po dobu 4 až 6 týdnů
  • vyměňujte vodu každý týden a sledujte příznaky rašení

Za pár měsíců můžete naklíčené cibulky přesunout na osvětlené místo a pěstovat dál. Pro umístění vázy vyberte jasné sluneční okno. Udržujte vlhkost na stejné úrovni a pokračujte ve výměně vody. Sluneční světlo povzbudí cibulku, aby rostla více a brzy uvidíte zakřivené zelené listy a tuhý stonek zralého tulipánu. Sledujte, jak se pupen tvoří a nakonec se otevře. Vaše urychlené tulipány by měly vydržet týden nebo více. Po odkvětu není třeba uchovávat cibulky, protože tyto rychlené zřídka kvetou znovu.

Váza na pěstování květin bez půdy

Takto vypadá váza určená speciálně pro pěstování květin bez půdy (zdroj: pinterest.com)

 

💡 TIP – toto jsou vítězové testu zahradních nůžek:

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Co dělat, když listy tulipánu ožloutnou?

Když si všimnete, že listy tulipánu žloutnou, nepropadejte panice. Žloutnoucí listy jsou naprosto zdravou součástí životního cyklu tulipánů.

 

➡️ Co nedělat, když jsou listy žluté?

Takže vaše listy zežloutly. Pokud jsou cibulky tulipánů zdravé, listí po kvetení končí. Toto je na 100 procent v pořádku. Důležité však je, že musíte žít se žlutými tulipánovými listy, i když si myslíte, že jsou ošklivé. Je to proto, že listy absorbují sluneční světlo, které zase dodává energii cibulkám během zimy.

Pokud jste netrpěliví a listy odstraníte, další rok budou květiny méně působivé a když každý rok připravíte cibulky o slunce, květiny budou stále menší. Stonky můžete bezpečně odstranit po zavadnutí květin, ale listy nechte, dokud úplně nezemřou a když je potáhnete, snadno se uvolní. Podobně se nepokoušejte zakrývat listí ohýbáním, pletením nebo sepnutím gumičkou, protože tím omezíte jeho schopnost absorbovat sluneční světlo. Kolem tulipánového lůžka však můžete zasadit atraktivní trvalky, abyste skryli listy, ale pouze v případě, že je nebudete nadměrně zalévat.

 

➡️ Co dělat, když listy začínají žloutnout příliš brzy?

Pokud si všimnete, že listy zežloutnou dříve, než rostliny odkvetou, může to znamenat, že je příliš zaléváte. Tulipánům se nejlépe daří, když jsou zimy studené a léta relativně suchá. Po výsadbě cibulky zalijte a potom teprve tehdy, když si všimnete, že se na jaře objeví výhonky. V tomto okamžiku postačují asi 2 cm vody za týden bez srážeka. Podobně, cibulky mohou být příliš mokré, pokud je vysadíte ve špatně odvodněné půdě. Tulipány vyžadují vynikající drenáž, aby se zabránilo hnilobě. Špatná půda se dá vylepšit přidáním velkého množství kompostu nebo mulče. Mráz může také způsobit skvrnité, nejednotné listy.

Žlutý tulipánový list

Pokud listy ožloutnou je to většinou naprosto v pořádku (zdroj: pinterest.com)

 

Co jsou pivoňkové tulipány – jak je pěstovat?

Výsadba tulipánových cibulí na podzim je rychlý a snadný způsob, jak zajistit krásné jarní květinové záhony. Díky široké škále barev, velikostí a tvarů nabízejí tulipány pěstitelům všech úrovní dovednosti své nádherné květiny. Většina z nich běžný druh tulipánů dobře zná. Ovšem další druhy, jako jsou například pivoňkové tulipány, jsou vítaným doplňkem, který přidává extra čas kvetení a úžasnou vizuální přitažlivost jarním květinovým záhonem.

Pivoňkové tulipány jsou typem dvojitého pozdního tulipánu. Jak už název napovídá, velké dvojité květiny připomínají květiny pivoněk. Je známo, že tyto květiny se dvěma okvětními lístky vydrží na zahradě mnohem déle než jejich jednoduché květinové protějšky. Jejich velikost v kombinaci s vůní činí pivoňkové tulipány perfektními pro použití v terénních úpravách i při ikebanách z řezaných květin a do kytic. Kromě toho, pivoňkové tulipány pěstované v květináčích vypadají velkolepě, hlavně když je umístíte na terasy nebo okna.

 

➡️ Pěstování

Měly by se vysazovat na podzim. I když jsou rostliny technicky trvalky, většina pěstitelů považuje tyto květiny za jednoleté, jelikož někdy je obtížné dosáhnout opakovaného kvetení. Cibulky vyžadují konzistentní chlazení, nebo je lze koupit předchlazené.

Na podzim připravte dobře odvodněný záhon a zasaďte cibulky podle pokynů na obalu. Obecně platí, že cibulka by měla být vysazena dvakrát tak hluboko, jak je vysoká. Cibulky zakryjte půdou a lehkou vrstvou mulče. Zůstanou spát po celý podzim a zimu. Růst by se měl začít objevovat koncem zimy nebo brzy na jaře. Stejně jako u většiny tulipánových odrůd je pěstování pivoňkových tulipánů relativně bezproblémové. Přestože tulipány zřídka trpí nemocí, často je konzumují běžné zahradní škůdce, jako jsou hlodavci. Nejlepších výsledků dosáhnete zasazením cibulek do květináčů nebo chráněných oblastí.

Nejznámější odrůdy dvojitých pozdních tulipánů jsou „Angelique“, „Aveyron“, „Carneval de Nice“, „Creme Upstar“, „Double Focus“, „Finola“, „La Belle Epoch“, „Orange Princess“ nebo „Pink Star“.

Pivoňkové tulipány

Pivoňkové tulipány

 

Historie a význam tulipánů a jejich barev

Jak již bylo zmíněno, tulipány poprvé vyvolaly šílenství v Nizozemsku během tulipánové mánie, spekulativní bubliny, během které cena tulipánů stoupala do závratných výšek. V té době byl nejdražším tulipánem Semper Augustus. “Barva je bílá, s karmínem na modrém podkladu as nepřetržitým plamenem až k vrcholu” – napsal Nicolas van Wassenaer v roce 1624 poté, co viděl tulipán v zahradě dr. Adriaena Pauwa, ředitele společnosti East India Company. Vzhledem k tomu, že v té době existoval jen omezený počet exemplářů a nejvíce je vlastnil Pauw, jeho odmítnutí prodat jakékoli květiny, navzdory divoce rostoucím nabídkám, vyvolalo tulipánovou horečku.

Historicky se pěstování začalo v Osmanské říši, kde se pěstovalo množství druhů tulipánů. V letech 1500 byly květiny hojně pěstovány v Turecku a kvůli jejich podobnosti s „tulipánem“ – turbanem nošeným tureckými muži – dostali jméno tulipán. V turecké kultuře se tulipán stal symbolem ráje na Zemi a měl téměř božský statut. Tulipány symbolizují dokonalou lásku, jakož i vyznání lásky. V jazyce květin různé barvy zprostředkují různé zprávy.

červené tulipány – vášeň, touha a zájem

růžové tulipány – péče a připoutání někoho dobrého. Často se používají jako výraz přátelství a ocenění přítele nebo člena rodiny.

bílé tulipány – stejně jako u většiny bílých květů, i tyto představují čistotu, nevinnost, odpuštění a respekt. Někdy se také používá k vyjádření omluvy.

purpurové tulipány – barva králů, vyvolává pocit, že jste jako královna nebo král. Nevěsty často používají do svatební kytice světle purpurovou barvu.

žluté tulipány – původně znamenaly beznadějnou lásku, ale se to vyvinulo v pozitivnější význam. Díky své jasné barvě připomínající slunce znamenají vítané objetí jara a veselosti.

oranžové tulipány – ocení něčí veselost a přátelství

Tulipán Semper Augustus

Nejdražší tulipán v historii, Semper Augustus, stál tolik jako dům (zdroj:pinterest.com)

 

Užitečné tipy pro řezání tulipánů do kytice

Nemíchejte tulipány a narcisy v jedné kytici. Nebo, pokud je přece chcete smíchat, narcisy vložte nejprve do samostatné nádoby s vodou na 12 hodin. Narcisy vylučují latex ze stonků, což zkracuje životnost tulipánů. Pokud stonky narcisu znovu nesříznete, po 12 hodinách se bezpečně smíchají s tulipány. Kytice tulipánů vypadá nejlépe ve váze, která je dostatečně vysoká a až skořepinově čistá. Bělidla, centy, limetkovo-citronová šťáva – žádný z těchto domácích prostředků neprodlouží životnost řezaných květin. Fungují komerční přísady z květinářství.

Měli byste vědět, že tulipány rostou, i když jsou ve váze. To je jeden z důvodů, proč mají tendenci se ohýbat. Jsou také fototropní a ohýbají se směrem ke světlu. Řezané tulipány proto udržujte mimo dosah přímého slunečního záření. Spotřebují také spoustu vody. Vodu přidávejte každý druhý až třetí den.

 

➡️ Jak řezat tulipány?

  • stonky odřízněte, když jsou květiny ve stádiu rašení, když teprve začínají ukazovat, jakou barvu mají
  • řez proveďte pod úhlem 45°, abyste vytvořili co největší plochu povrchu, aby mohla stonek absorbovat vlhkost. Pokud je pěstujete jako trvalky, berte jen stonky, bez listí.
  • jak jsme již zmínili stonky rostou i ve váze, takže je odřízněte o něco kratší, než potřebujete, aby nenarušili pečlivě naplánovaný design kytice

 

A na závěr tip, který vás možná překvapí – vařte s tulipány

Stejně jako mnoho jiných květin, i tulipány jsou jedlé! Ve skutečnosti během druhé světové války lidé, kteří si nemohli dovolit jiné jídlo často jedli tulipány a jejich cibulky. Mohou být použity k nahrazení cibule v mnoha receptech a dokonce se používají k výrobě vína.

Konev Spring 4,5l s růžicí - béžová Konev Spring 4,5l s růžicí – béžová
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - oranžová Konev Spring 4,5l s růžicí – oranžová
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - antracit Konev Spring 4,5l s růžicí – antracit
85 Kč
Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
129 Kč

Ukázat více

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.9/5 - (17 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *