Jak správně vařit v parním hrnci? Tipy pro přípravu dušené rýže či jiných jídel

Petra Lyžičiarová Téma
28. února 2022 0

Parní hrnec je praktický pomocník do domácnosti, kterého ocení příznivci zdravého životního stylu. Vaření v parním hrnci je zdravé a chutné a navíc je jídlo hotovo rychle.

Uvažujete-li nad koupí parního hrnce nebo již doma tento spotřebič máte, v našem článku vám poradíme, jak správně v parním hrnci vařit a přidáme i několik tipů pro přípravu různých jídel. Můžete se těšit na zdravé, jednoduché a chutné recepty – nebude chybět návod na přípravu rýže v parním hrnci, či rady, jak připravit maso nebo zeleninu.

💡💡 u nás naleznete celý test parních hrnců

 

Jak funguje parní hrnec

Vaření v parním hrnci je jednoduché a zvládne jej i člověk, který s vařením nemá velké zkušenosti. Všechny parní hrnce fungují na stejném a prostém principu. Do spodní části hrnce nalijete vodu, která se po zapnutí hrnce začne zahřívat na teplotu 100 °C. Tehdy začne vznikat pára, která se přes děrované dno dostane nahoru do vyšších pater parního hrnce. Začne tak zahřívat jednotlivé potraviny, čímž začne jejich tepelná příprava.

Protože parní hrnce mají více pater, můžete v nich připravovat více pokrmů najednou. V jednom patře můžete mít rýži, ve druhém zeleninu a ve třetím například maso či rybu. Takto si připravíte komplexní jídlo v jednom hrnci bez zbytečného nádobí a prakticky bez námahy. Jelikož jsou jednotlivá patra průhledná, o přípravě jednotlivých pokrmů máte dokonalý přehled.

Vaření v parním hrnci

Díky průhledným nádobám vidíte, jak se vaše jídlo připravuje

 

Při přípravě jídla v parním hrnci nebudete potřebovat žádný tuk, čímž se kalorická hodnota jídla sníží. Zároveň jde o velmi šetrný způsob přípravy jídla, při kterém nedochází ke znehodnocení vitamínů a minerálních látek. Některé zdroje uvádějí, že potraviny připravené napařováním si uchovají až o 50 procent více vitamínů a živin. Kromě toho si jídlo připravené v parním hrnci zachovává svoji přirozenou barvu a tvar, takže působí čerstvě a svěže. Parní hrnec je výborný i v tom, že jídlo je chutnější, jeho chuť je výraznější. To znamená, že jídlo nebudete muset tolik dochucovat a solit.

To, že v parním hrnci můžete připravit najednou i více chodů, je jeho nesporná výhoda. Některé parní hrnce fungují tak, že jednotlivé napařovací misky mají dvojité stěny, přes které přechází pára ze spodního hrnce. Díky této technologii se nemusíte obávat míchání vůní a ovlivňování chutí pokrmů připravovaných na jednotlivých patrech parního hrnce.

 

Výhody a nevýhody parního hrnce

Výhody

  • zdravější příprava jídel
  • uchovávají se vitamíny, minerály a důležité živiny
  • jídlo je chutnější a výživnější
  • snadná údržba a čištění
  • připravíte několik pokrmů najednou, protože vařit můžete slaná i sladká jídla najednou

Nevýhody

  • má větší rozměry a může být náročnější na skladování
  • pro nováčky v kuchyni může být příprava jídla náročnější

 

Vaření v parním hrnci – jak na to?

Příprava jídla v parním hrnci není náročná, ale je dobré znát několik pravidel, jak při vaření v parním hrnci postupovat. Na páře můžete uvařit prakticky všechno, od příloh, po omáčky, maso a sladké dezerty. Když se chystáte na přípravu hlavního jídla, doporučujeme vám začít masem – v případě, že jdete vařit vepřové, doporučujeme ho naklepat.

K potravinám nemusíte přidávat žádnou vodu, jedinou výjimkou je rýže, která k tomu, aby se dobře uvařila, vodu potřebuje. Jídla můžete dochutit bylinkami a kořením, sůl se doporučuje přidat až na závěr, po dovaření, přičemž jí raději šetřete. Jídlo bude totiž i bez ní dostatečně chuťově výrazné.

V parním hrnci můžete jídlo i ohřívat, do spodního hrnce dáte polévku a do vyšších pater můžete dát maso a přílohu či omáčku. Na jednou tak zahřejete oba chody. Jídlo připravené v parním hrnci je chutné a svěží i druhý den a výhodu je, že umíte dát celou sadu do ledničky. Nezabere tam tolik místa jako sada hrnců či misek.

 

Praktické rady

Vaření v parním hrnci není žádná věda, ale pokud chcete, abyste pokrmy připravili co nejefektivněji a nejchutněji, je vhodné držet se několika pravidel:

  • suroviny krájejte na stejně velké kousky, aby se vám rovnoměrně uvařily
  • když připravujete výrazně aromatická jídla, například s obsahem cibule nebo česneku, případně ryby, nevařte spolu s ním v hrnci i sladké jídlo
  • Pokud chcete připravit najednou slané a sladké jídlo bez obav z toho, že by tato jídla mohla navzájem „napáchnout“, zkuste neutralizovat výrazné aroma použitím citrónu, případně zakryjte náchylné sladké potraviny, jako jsou kaše, mléčné pokrmy a podobně, alobalem či potravinářskou fólií. Rovněž můžete přikrýt i maso nebo ryby, které si díky zakrytí uchovají šťavnatost.
  • suroviny uložte do pater podle jejich tvrdosti – dole nejtvrdší, nahoře nejměkčí
  • během vaření hrnec otevírejte jen výjimečně, aby neunikala pára a neprodlužovala se tak příprava jídla
  • při vaření používejte jen trochu soli, raději jídlo dosolte po přípravě
  • pepř a bylinky používejte s mírou, vařením v páře se z nich uvolní maximum

 

Jak na jídla z parního hrnce

Vaření v parním hrnci zvládnete levou-zadní. Chce to ovšem trošku cviku, a samozřejmě i dobré recepty. Proto vám přinášíme několik základních tipů pro přípravu některých druhů jídel a přidáme také konkrétní recepty.

⭐ Vaření brambor v parním hrnci

Asi i vy jste zvyklí vařit brambory ve vodě. Při přípravě v parním hrnci je do vody dávat nemusíte, protože brambory uvaří pára. Brambory připravené v páře nejsou takové, jako klasicky vařené brambory. Jsou trošku tužší, nejsou rozvařené, což je příjemné. Jejich příprava by vám neměla zabrat více než 25 minut, v závislosti na velikosti, na kterou jste je nakrájeli. Podobným způsobem můžete připravit také bataty.

⭐ Příprava rýže v parním hrnci

Podobně jako brambory, i rýže je velmi oblíbenou přílohou. Dušenou rýži připravenou v parním hrnci si zamilujete, protože její příprava je jednoduchá a výsledek je skvělý. Rýži po promytí vložíte do speciální misky, která je součástí parního hrnce a zabraňuje tomu, aby zrnka rýže propadávala. Potom ji jen zalijete doporučeným množstvím vody a mírně osolte.

Můžete přidat i bylinky či koření dle vaší chuti. Potom hrnec zapnete a do 30 minut by rýže měla být hotová. Stejným způsobem umíte připravit i těstoviny, pohanku, bulgur, kuskus, quinou a jiné přílohy.

Pařená zelenina

 

⭐ Maso z parního hrnce

Na přípravu v parním hrnci je ideální drůbeží maso, ale víte si v něm připravit klidně i vepřové či hovězí. Jejich příprava však bude tak, jako u klasického způsobu vaření, trvat o něco déle. Rozhodnete-li se pro přípravu kuřecího či krůtího masa, můžete si na něm pochutnávat již přibližně po 15 minutách. Pára zachová výbornou chuť masa, kterou můžete ještě zdokonalit přidáním čerstvých, případně sušených, bylinek či koření.

⭐ Příkrmy pro miminka

Parní hrnec ocení i maminky, které jej mohou použít k přípravě chutných příkrmů pro děti v prvních měsících života. Příprava zeleninových a později i masových příkrmů v páře je nenáročná a tímto způsobem se uchovává v potravinách více vitamínů. Maminky tak mohou žít s vědomím, že dávají svému děťátku opravdu to nejlepší.

V parním hrnci můžete připravit prakticky jakoukoli zeleninu, kterou můžete později dochutit troškou másla. Samozřejmě, příprava masíčka pro děti pomocí parního hrnce také není žádným problémem. Kromě toho můžete v parním hrnci uvařit i chutnou polévku plnou vitamínů. Výhodou parního hrnce je, že v něm umíte uvařit jídlo pro miminko a zároveň i pro ostatní členy rodiny najednou.

⭐ Knedlíky, knedlíčky, ovocné koule či pařené buchty

V parním hrnci můžete připravit i nejrůznější knedlíky, knedlíčky, noky, ovocné koule či pařené buchty. Klidně jej můžete použít k přípravě bramborové, houskové či pařené knedlíky, ale i na asijské knedlíčky, či sladké švestkové koule. Díky přípravě pomocí páry se nemusíte obávat toho, že by byly tyto dobroty rozmočené nebo suché. Příprava knedlíku v parním hrnci trvá přibližně 30 minut.

Zajímavou alternativou k parnímu hrnci je horkovzdušná fritéza, pomocí které si umíte připravit chutné a zdravé jídlo bez použití tuku.

 

Toto jsou horkovzdušné fritézy, které jsme v našem testu ohodnotili jako nejlepší:

💡💡 u nás naleznete celý test

 

Tipy na recepty z parního hrnce

Připravit si chutné a zdravé jídlo z parního hrnce si můžete i díky těmto jednoduchým receptům. Máme pro vás tipy na recepty na polévku, jídla s masem i bez něj i na dezert.

Zeleninová polévka

zeleninova-polevkaPotřebujeme: 1 celer, 2 menší cibule, 4 stroužky česneku, 2 středně velké mrkve, 2 středně velké petrželky, hrst růžičkové kapusty, 1 a půl litru vody, 4 PL másla, nové koření, bobkový list, sůl, mletý pepř, petrželová nať

Jak na to: Zeleninu očistíme a nakrájíme, cibuli oloupeme a necháme v celosti. V parním hrnci rozehřejeme máslo, na kterém zeleninu lehce osmahneme. Přidáme vodu a celou cibuli, ochutíme bylinkami a solí a vaříme v uzavřeném parním hrnci asi 15 minut. Na závěr přidáme prolisovaný česnek a podle chuti dosolíme. Polévku podáváme s nasekanou petrželkou.

Kuřecí stehna s rýží

Kuřecí z parního hrncePotřebujeme: 4 vykostěná kuřecí stehna, balík mražené zeleniny, 3 PL hořčice, 1 PL oleje, 1 PL pepře gyros, 3 stroužky česneku, 200 g rýže, sůl

Jak na to: Z hořčice, pepře, oleje a prolisovaného česneku si připravíme marinádu, do které naložíme vykostěná a naklepaná kuřecí prsa. Ideální na noc, případně alespoň na několik hodin. Parní hrnec naplníme vodou a do nádoby na vaření rýže dáme rýži, přidáme 300 ml vody a sůl podle chuti.

Na druhé patro umístíme marinovaná kuřecí stehna a rozložíme na ně mraženou zeleninu. Hrnec zavřeme, zapneme a paříme přibližně 40 minut.

Tvarohové kuličky plněné ovocem

Tvarohové kuličky z parního hrncePotřebujeme: 500 g nízkotučného tvarohu, 200 g dětské krupice, 1 vejce, vanilkový cukr, ovoce podle chuti (meruňky, jahody, švestky a podobně), máslo

Jak na to: Smícháme tvaroh, krupici, vejce a vanilkový cukr a vzniklé těsto necháme půlhodinu postát. Těsto pak nakrájíme na menší bochníčky a do každého vložíme ovoce a vytvarujeme kuličky. Nádobky parního hrnce vymažeme máslem a naplníme kulkami v jedné vrstvě. Dvě patra vařte v páře přibližně 20 minut.

Těstoviny s pestem z parního hrnce

Penne z parního hrncePotřebujeme: 500 g penne, 500 ml vlažné vody, 1 hrníček čerstvých bazalkových listů, 3 stroužky česneku, 3 PL piniových oříšků, 1/3 hrníčku strouhaného parmazánu, 1/3 hrníčku olivového oleje,

Jak na to: Do parního hrnce nalijte vodu na těstoviny a přidejte lžičku soli. Do nádoby na napařování vložte těstoviny a vařte je doměkka. Mezitím si připravte pesto, a to tak, že v mixéru rozmixujete dohladka bazalku, česnek, parmazán a píninové oříšky. Pesto dochuťte solí a pepřem, postupně přilévejte olivový olej. Uvařené těstoviny smíchejte s pestem, ozdobte cherry rajčaty a podávejte.

Losos se zeleninou

Losos se zeleninouPotřebujeme: 2 mrkve, 2 stonky celeru, 1 pórek, 300 g brokolice, 600 g lososa, sůl, pepř, citron, 200 ml zeleninového vývaru, 100 ml vody, hrst petrželky

Jak na to: Mrkev očistíme a nakrájíme na plátky, celer omyjeme a nakrájíme, pórek nakrájíme na proužky, brokolici rozdělíme na růžičky. Lososa rozdělíme na 4 porce, ochutíme solí, pepřem a šťávou z citrónu. Vývar smícháme s vodou a přivedeme v parním hrnci k varu.

Do parního hrnce dáme do první misky zeleninu, do druhé lososa a vaříme přibližně 20 až 25 minut. Před podáváním lososa posypeme petrželkou.

Nejkvalitnější parní hrnce za rok 2024 naleznete zde:

💡💡 u nás naleznete celý test parních hrnců

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (11 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *