Pěstujeme Voskovku (Hoja Vosková) – tyto druhy mají nejkrásnější květiny

Georgina Babinová Téma
2. září 2022 0

Voskovka neboli Hoja vosková je původní asijská rostlina pro zbytek světa objevená skotským botanikem Robertem Brownem a pojmenovaná na počest botanika z 18. století Thomase Hoya. Zahrádkáři ji dnes považují za voňavou tropickou květinu nenáročnou na údržbu. Je extrémně dlouhověká, má klasické, sytě zelené, révové olistění a produkuje voňavé, světle růžové a červené květy ve tvaru hvězd. Svůj lidový název rostlina získala díky hustému voskovému listí. S trochou pozornosti a znalostí o tom, jak o voskovku pečovat, se tato rostlina může dědit z generace na generaci.

Voskovku můžete sázet i do takových květináčů

Ukázat více

 

Voskovka v kostce

První hoya byla připsána rodu v roce 1810. Do roku 2015 bylo publikováno více než 500 vědeckých názvů, avšak v rámci skupiny existuje mnoho nesrovnalostí – a pravidelně se objevují nové druhy. Podle vyjádření odborníků na hoya, sběratele a botanických zahrad na celém světě existuje pravděpodobně někde mezi 600 až 700 druhů hoya – mnohé stále nepopsané nebo nepojmenované.

Voskové květiny (Hoya), také nazývané porcelánové květiny, tvoří rod v podčeledi rostlin Asclepiadoideae, které patří do čeledi Apocynaceae. Přirozená škála porcelánových květin sahá od Asie přes Austrálii až po Oceánii. Tyto stálezelené pokojové rostliny rostou částečně v zemi a jsou částečně epifytické, tedy žijí na jiných rostlinách, ale vyživují se samostatně. Voskovky nejsou parazity, zakořeňují se například ve staré, již rozpadlé kůře. Rostliny tvoří vzdušné kořeny a mají velmi nízkou potřebu živin, ale dobré možnosti pro zadržování vody. Kromě toho obvykle preferují vysokou vlhkost, protože jinak by rychle vyschly. Voskovka je bylinná rostlina, má bujný růst a její výhonky mohou být dlouhé několik metrů. Pro převislý růst je ideální pro výsadbu do závěsných košů.

Voskovka v závěsném květináči

Převislý růstový zvyk voskovky je ideální do závěsných košů

 

➡️Květ

Květy voskovky se objevují mezi jarem a podzimem. Četné jednotlivé květiny, velké kolem 1,5 cm, tvoří velké deštníky. Jednotlivé květiny jsou hvězdicovité a podle druhu a odrůdy jsou zbarveny do světle růžové, bílé, fialové nebo světle žluté barvy. Okvětí má dvojitou strukturu. Venku je pět srostlých okvětních lístků, uvnitř je další řada pěti srostlých o něco menších okvětních lístků. V samém středu jsou pohlavní orgány květin.

Druhá řada okvětních lístků je často zbarvena jinak než vnější. U většiny druhů květy šíří sladkou vůni a vylučují nektar. Mají také voskový lesk. Mají mimořádný mechanismus opylování. Květy mají takzvaná upínací těla, pomocí kterých kvítky voskovky na určitou dobu „uvězní“ hmyz navštěvující květiny. Když se hmyz osvobodí ze „sevření“ květů, často vytrhne lepkavé balíčky pylu tzv. pylu. poline a přenese je na další květ, který se takto opyluje.

 

➡️ Listy

Přibližně 5 až 8 cm dlouhé listy jsou mírně vejčité a zužují se do špičky. Jsou tmavě zelené barvy, šťavnaté, tj. relativně hrubé kvůli zadržování vody a obvykle mají voskový, lesklý povrch.

 

➡️ Stonek

Stonky Hoja jsou často „svalnaté“ a mléčné – vytvářejí lepkavou látku, která může být bílá, čirá nebo nažloutlá. Podél některých stonků naleznete náhodné kořeny, díky kterým se voskovka obzvláště snadno zakořeňuje. Pokud rostlině poskytnete vyšší vlhkost, náhodné kořeny často vyrostou směrem ven a začnou se držet na určitých povrch.

Upozornění: Voskovka ráda „přilne“ – a vy se můžete ocitnout situacích, kdy se pokusíte přesunout květináč, oprášit rostlinu, dopřát její sprchu… a strhnete několik rostlin najednou, protože se zdá, že se úponky hoja uchopí cokoliv kolem sebe.

 

Voskovka a její nejkrásnější druhy

Rod Hoya zahrnuje stovky druhů voskovek. Zde je malý přehled nejpopulárnějších typů:

Hoya carnosa

Hoya carnosaHoya carnosa je velmi nenáročná na péči a je pravděpodobně jedním z nejběžnějších druhů Hoya. Vykazuje rychlý a popínavý růst. její listy jsou obvykle tmavě zelené a lesklé. Existují však i odrůdy s bíle panašovanými a zkroucenými nebo zvlněnými listy. Květ tohoto voskového květu tvoří porcelánově bílé nebo růžové a tmavě červené lupínky.

Hoya bella

Hoya bella

Hoya bella je malá, kompaktní vosková květina se silně rozvětveným hábitem. Její listy jsou šedozelené barvy a mají matný lesk. Deštníky květin jsou tvořeny bílými jednotlivými květy ve tvaru hvězdy, jejichž středy jsou zbarveny do jasně červené barvy.

Její obzvláště krásné květiny se objevují od května do října v bílé barvě s růžovými okvětními lístky. Hoya bella je vhodná i na stinnější místo na parapetu.

Hoya multiflora

Hoya multifloraH. multiflora se od dříve zmiňovaných voskových květů liší mimo jiné i tvarem květin. Jednotlivé květiny jsou silně zahnuté do stran a vypadají tak jako hroty šípů. Jsou také o něco větší než u voskovek uvedených výše. Mají kruh bílých a kruh žlutých okvětních lístků. Tmavě zelené listy H. multiflora jsou tenké, elipsovitého tvaru a mírně zvlněné.

 

Hoya imperialis

Hoya imperialisHoya imperialis poutá pozornost svými mírně zvlněnými listy. Nejvýraznějším rysem tohoto druhu je však velikost mírně dopředu zahnutých květin. Jednotlivé květy růžové až fialové barvy jsou velké asi 5 cm a mají voskový lesk. Okvětní lístky uprostřed jsou bílé.

 

Hoya kerii

Hoya kerriiH. kerrii – odrůda vděčí za svůj název i optickému znaku: a tím jsou listy ve tvaru srdce. H.kerii se v poslední době těší stále větší oblibě, možná i kvůli valentýnské kultuře, která už léta ožívá. Listy mají i tu vlastnost, že se dají jednotlivě zakořenit. Jednoduchý řez listů je proto mimořádně vhodný jako dárek, který zahřeje u srdce. To, jestli srdíčko vyklíčí je však velmi individuální a může to trvat až 6 let! Květy Hoya kerrii jsou bílé s kontrastními červenými okvětními lístky a objevují se od května do října. Vytváří dlouhé popínavé výhonky, které by měla brzy vést šplhací pomůcka.

 

Pěstování a péče

Tato tropická popínavá rostlina má několik požadavků, aby se jí dařilo, ale nic příliš složitého.

 

➡️ Správné stanoviště

Jedním z důležitých prvků v přirozeném podnebí voskových rostlin je teplo a sluneční světlo. Než si spěcháte koupit si voskovku, ujistěte se, že máte místo, které bude poskytovat teplo a světlo, které bude milovat. Dobrý je například parapet, ale voskovka nesnáší přímé sluneční světlo, s čímž je třeba při výběru místa počítat. Lze to připsat skutečnosti, že v jejich přirozeném prostředí se voskové květiny nacházejí pod listy stromů, na kterých rostou. Je třeba se také vyhnout průvanu. Voskovka navíc miluje o něco vyšší vlhkost. Rostliny je proto vhodné čas od času postříkat trochou vody bez vápna.

Ideální pokojová teplota je mezi 18 až 25 °C. Během zimních měsíců je voskovka v jakémsi zimním spánku a měla by být v tomto období umístěna na chladnějším místě s teplotami mezi 10 až 15 °C. Podporuje to kvetení.

 

➡️ Půda

Při výběru hrnkové zeminy je pro zdravý vývoj voskových květů nejdůležitější dobré provzdušnění kořenů a zamezení podmáčení. Jako epifyt je voskovka zvyklá mít kořeny dobře provzdušněné. Bohužel nemůžete si koupit speciální „Hoya půdu” – takže vaše vlastní směs je jedinou možností, jak splnit potřeby rostliny. Jako základní substrát je velmi vhodná zemina bez rašeliny. Smíchejte ji s 30% keramzitu a 30% borové kůry nebo půdy pro orchideje. Díky tomu bude substrát strukturálně stabilnější, chudší na živiny a hodnota pH bude snížena – ideální podmínky pro zdravé kořeny Hoya.

Určitě si vyberte květináč s drenážním otvorem, protože voskové květiny jsou citlivé na přemokření. Pokud jsou kořeny trvale vlhké, půdní patogeny rychle najdou dobrý základ pro život a projeví se ve formě hniloby kořenů. Voskovku vyjměte z původního květináče, ve kterém jste ji koupili a umístěte do středu na substrát v květináči. Květináč doplňte substrátem a jemně přitlačte.

 

💡 TIP na produkt - Agro CS Keramzit 4-8 mm 1 l
Agro CS Keramzit 4-8 mm 1 l

Keramzit, nebo pelety z expandované hlíny, je jedním z nejužitečnějších a nejuniverzálnějších pěstitelských médií pro každého tradičního i hydroponického pěstitele. S póry v každé kuličce usnadňují pelety podporu rovnoměrné distribuce živin, kyslíku a vody kolem kořenů různých rostlin.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Požadavky na vodu

Důkladné zalévání není problém, pokud máte dobře propustnou půdní směs. Pokud je půdní směs příliš těžká – řekněme rašelinová – riskujete, že substrát zadrží příliš mnoho vody. Rostliny zalévejte na základě kvality a intenzity světla, které jim dáváte. Ty, které jsou blíže k oknu orientovanému na jihozápad, potřebují určitě vyšší frekvenci zavlažování – a určitě více v letních měsících. Ty, které rostou v blízkosti okna orientovaného na severovýchod nebo pod pěstitelskými světly, budou zalévány mnohem méně. V určitých obdobích roku přestaňte s poléváním. Hoya carnosa je ve svém původním prostředí zvyklá na krátká období sucha, takže vynechání polévání na 4-5 týdnů na jaře je obvyklé a pomůže při kvetení.

 

Pokud jde o voskovku, krhlu budete potřebovat relativně často

Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
105 Kč

Ukázat více

 

➡️ Hnojení

Hnojivo by se mělo aplikovat každé tři až čtyři týdny během vegetačního období. K tomuto účelu je ideální tekuté hnojivo pro zelené rostliny. Dodává rostlině všechny důležité živiny a aplikuje se se závlahovou vodou. Dávkování je 15 až 25 ml na 5 litrů závlahové vody. V zimě byste voskovku neměli hnojit.

 

➡️ Přesazování

Voskovka roste nejen nad zemí, ale v květináči se šíří také její kořeny. Nový květináč by měl být jen o několik centimetrů větší než starý. Správný čas k přesazování je mezi únorem a březnem. Přesazováním trpí zejména starší voskovky, což se projevuje sníženou tvorbou nových květních poupat. Proto je lepší nedělat to příliš často. Při přesazování padne vhod i řez – k tomu je ideální také jaro.

 

➡️ Prořezávání

Voskovky je nejlépe prořezávat teprve tehdy, když je jejich růst příliš rozlehlý. Na starých kvetoucích výhoncích se zpravidla stále tvoří nové pupeny, proto by byla škoda je brzy odstraňovat. Pokud přece jen chcete ostříhat rostlinu, protože je příliš velká nebo neroste v požadovaném tvaru, měli byste vždy stříhat nad osou listu (uzlinou), aby Hoya mohla znovu vyklíčit.

Voskovka v květináči

Jakmile máte pocit, že voskovka „vyrostla“ svůj květináč, je čas ji prosadit

 

Rozmnožování

Voskovky lze vegetativně rozmnožovat dvěma způsoby, a to odnožemi a řízky.

 

➡️ Rozmnožování řízky

Na jaře z voskového květu odřízněte, přibližně 10 cm dlouhé, jen mírně zdřevnatělé části stonků. Vložte je do květináčů naplněných vlhkou, sypkou a na živiny chudou zeminou a umístěte na světlé místo bez přímého slunečního záření, například na parapet. Aby byla půda ještě volnější, přidejte trochu písku, perlitu nebo drceného keramzitu. Při teplotách 20 až 25 °C a pravidelné zálivce odřezky zakoření do dvou až tří měsíců.

 

➡️ Rozmnožování odnožemi

Alternativně lze velmi dobře rozmnožovat voskovku i pomocí odnoží. K tomu potřebujete květináč naplněný výše zmiňovanou substrátovou směsí, do kterého spustíte výhonek mateřské rostliny. To znamená, že opatrně sehnete úponku a položíte ji na substrát. V místě, kde je výhonek v kontaktu se zemí, se listy odstraní a trvalý kontakt se zemí se vytvoří připevněním úponky například kolíkem. Špička oddenku se pak o něco zkrátí. Stejně jako při rozmnožování z řízků, trvá určitý čas, než se vytvoří kořeny. Když se tak stane a výhonek opět vyraší, množení bylo úspěšné a klonovanou rostlinu můžete odříznout od mateřské rostliny.

 

➡️ Rozmnožování semeny

Kromě uvedených způsobů vegetativního rozmnožování je možné i generativní rozmnožování semeny. Opylování provádí jen „specializovaný hmyz“ – dá se tomu však pomoci štětcem, kterým můžete přenést pyl z květu na květ a z rostliny na rostlinu. Vytváří se lusky semen, které se nakonec roztrhnou. Aby se semínka neroztrousila daleko, je třeba lusky přikrýt jemnou síťkou.

Semena jsou klíčitelná maximálně jeden měsíc, proto s výsevem nečekejte příliš dlouho. Semena rozprostřete na substrátové směsi, ale nezakryjte je půdou. Půda by měla být vždy vlhká. Vhodné je také přikrýt květináče malým skleníkem nebo fólií, aby byla zvýšena vlhkost a nebyl průvan. Pěstební nádoby umístěte na teplé místo, teplota by se měla pohybovat kolem 20 °C. Semena obvykle vyklíčí během několika dní a rychle vyrostou do malých rostlin.

Voskovka - mladé výhonky

Pokud máte trpělivost a rádi experimentujete, voskovku vypěstujete i ze semínek

 

Přezimování

Voskovka nesnáší chlad. Rostlinu je proto po odkvětu nejlépe umístit na světlé místo v bytě nebo v zimní zahradě. Teplota je ideální mezi 10 a 15, ale maximálně 20 °C. Nemělo by být teplejší, jinak rostlina vytvoří dlouhé zimní výhonky bez květin. Dále by rostlina neměla být vystavena silným teplotním výkyvům nebo průvanu. Během zimních měsíců stačí voskový květ zalévat jen zřídka a malým množstvím vody. Během této doby není třeba hnojit.

 

Voskovka a její běžné problémy

Voskovka je poměrně odolná vůči škůdcům, ale na listech můžete najít padlí. Mšice lze běžně nalézt v blízkosti květin. Použijte ostrý proud vody, abyste je co nejdříve dostali pryč. Potom doporučujeme použít zahradnický nebo neemový olej.

Plísňové infekce jsou také běžné nemoci voskovky. Botrytis může způsobit hnilobu a zabít vaši rostlinu; projevuje se jako šedavé skvrny. Ošetřete fungicidem a přesaďte do sterilizovaného substrátu.

 

➡️ Edém

Edém je fyziologická porucha, která se může vyskytnout u voskovky, když dostane příliš mnoho vody příliš rychle.
Když se rostlina nedokáže dostatečně rychle zbavit přebytečné vody, některé buňky se přeplní tekutinou. To způsobí, že se nejprve natáhnou a poté zkolabují.
Nejprve si můžete všimnout hrbolků na spodní straně listů, které se nakonec mohou stát hnědě zbarvenými a korkovými. Tyto skvrny mohou nakonec zčernat. Tento stav se označuje jako „edém“, není nakažlivý, jeho efekt je především estetický – i když v závažných případech může být schopnost rostliny fotosyntetizovat narušena. Jedinou léčbou edému je prevence. Možná budete muset zalévat pravidelněji, zalévat ráno místo večer, zvýšit cirkulaci vzduchu nebo snížit relativní vlhkost. Pomůže vám i použití dobře propustného substrátu v květináči a menší zalévání rostlin během období zamračeného a chladného počasí.

Také doporučujeme dávat pozor na přehnojení. Postižené listy budou nadále nést známky tohoto stavu, ale pokud se podmínky pěstování zlepší, nové listy budou bez skvrn. Jelikož většinou bývá postižena jen spodní strana listí, doporučujeme je nechat na rostlině, alespoň dokud nenarostou nové listy, které nahradí poškozené.

 

➡️ Voskovka nekvete

Voskovka reaguje na různé situace a podmínky omezeným kvetením. Někdy se dokonce stane, že vůbec nekvete. V tomto případě může být příčinou mimo jiné i nadměrný přísun živin. Voskové květiny by se proto neměly příliš hnojit. Dalším důvodem nedostatečného kvetení může být přezimování při příliš vysokých teplotách. Z tohoto důvodu je důležité, aby byla voskovka včas umístěna na chladném místě. Hoju je také vhodné, pokud je to možné, neořezávat, protože vytváří nové poupata i na starých kvetoucích výhoncích. V neposlední řadě by se voskovka po nalezení správného stanoviště neměl hýbat ani otáčet. Obvykle kvete na straně obrácené ke světlu. Pokud rostlinu otočíte před otevřením květin, pupeny mohou opadnout.

Co může také pokazit ochotu kvést, je příliš tmavé stanoviště. Tropická rostlina potřebuje k tvorbě květin světlo. V tomto případě se samozřejmě nevyhnete přesunutí na světlejší místo. Nikdy byste také neměli odřezávat odkvetlá soukvětí. Zabráníte tvorbě nových květin na stejných místech. Necháte-li je na pokoji, voskovka vám brzy, možná už na podzim, daruje nový deštník svých malých voskových hvězdicových květů.

Voskovka

Absence květin může mít různé příčiny

 

➡️ Listy žloutnou

Může to způsobit přílišný chlad nebo nadměrné zavlažování. Udržujte rostlinu mimo chladné oblasti nebo průvan. Pokud jste ji nedávno přestěhovali do nového prostředí, je možné, že se prostě jen přizpůsobuje.

 

➡️ Voskovka shodí listy

Pokud voskovka shodí listy, znamená to, že rostlina je na příliš tmavém místě. Najděte pro ni světlejší místo a vyhýbejte se přímému slunečnímu záření.

 

➡️Listy se scvrkávají

Rostlina možná nedostává dostatek vody a/nebo vlhkosti, může dojít k odumírání nebo problémům s kořeny (možná jsou mrtvé nebo vyschlé) nebo může to být příznakem padlí.

 

➡️ Rostlina ztratí poupata

Spadané poupata květů jsou často způsobena příliš suchou nebo příliš vlhkou půdou. Nebo to může být způsobeno náhlými teplotními výkyvy. Nezapomeňte také, že během kvetení Hoyu nepřemisťujte, protože to může být příčinou opadlých poupat v důsledku změn teploty nebo světelných podmínek.

 

➡️ Žádné dopisy na úponcích

S vaší rostlinou se nic neděje, voskovka má tendenci nechat své úponky vyrůst dlouhé a révové dříve, než vyvinou listy. Pokud zjistíte, že listy rostou daleko od sebe, často je to znakem nedostatečného světla. Dopřejte rostlině tvrdé oříznutí a přemístěte ji na světlejší stanoviště.

Voskovka - květ

Když tyto krásné kvítky odkvetou, neodstraňujte je, můžete tím omezit kvetení

 

Je voskovka jedovatá?

Voskovka je jedovatá. Ve výjimečných případech jsou některé druhy Hoya dokonce považovány za prudce jedovaté. Voskovka obsahuje kardioaktivní glykosidy, které jsou potenciálně smrtelné. Pro nepříjemnou chuť však zatím nebyl hlášen ani jeden případ otravy. Malá množství vyvolávají zvracení. Naše tělo nás tedy chrání před život ohrožující dávkou.

Kromě toho může být Hoya carnosa spouštěčem alergie. Alergie se objeví dříve, jsou-li lidé, kteří jsou na ni náchylní, v pravidelném kontaktu s rostlinami (např. při stříhání, polévání, přesazování). Mezi příznaky patří rýma, červené oči, kašel a astma. V těchto případech se alergen dostane do dýchacích cest vzduchem. Další příznaky jako zarudnutí kůže a ekzém vznikají jako reakce na kontakt s pokožkou. Vyskytnou-li se zmíněné příznaky, je třeba se poradit s lékařem a zmínit, že máte doma voskovku. Může to být spouštěč, který lze zkontrolovat krevním testem. Pokud je tomu tak, je vhodné odstranit rostlinu z domova.

 

💡 Tip na článek

Peperomie argyreia

Peperomie je jednou z těch pokojových rostlin, které si vás získají ne svými květinami, ale úžasnou, exoticky působící zelení.

Vše, co se o této atraktivní a velmi oblíbené rostlině vyplatí vědět, najdete v našem článku věnovaném jejímu pěstování.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (11 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *