Zamiokulkas ( Zamioculcas zamiifolia ), známá také jako ZZ rostlina, je stálezelená kvetoucí rostlina původem z východní Afriky. Byla sice objevena již v roce 1800, ale popularitu získala teprve v posledních letech. Před několika desítkami let holandské školky nacházející se v Jižní Africe objevily potenciál rostliny a v roce 1996 ji začaly distribuovat po celém světě. V současnosti to je jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin vůbec. Své jméno dostala podle podobnosti s palmou Zamia, která pochází ze Střední Ameriky, a se kterou ale nemá nic společného.
Proč je tak oblíbený? Zamiokulkas je se svými širokými, tmavě zelenými listy atraktivním doplňkem moderního interiéru. Ale nejen to. Za svoji popularitu vděčí hlavně svým vlastnostem. Je tolerantní vůči zanedbávání, vůči suchu a akceptuje podmínky při slabém osvětlení. Jeho voskové, hladké listy odrážejí sluneční světlo a rozjasní prostor. Zamiokulkas obvykle roste pomalu do výšky a šířky 60 až 90 cm, čili to není rostlinné monstrum, které rychle „přeroste“ svůj květináč. Zamiokulkas funguje také jako čistička vzduchu – v této studii NASA, vědci uvádějí, že je specifickým adeptem k odstranění velkého množství toxinů, jako je xylen, toluen a benzen ze vzduchu. Pokud vás fakta o této unikátní rostlině zaujala a chcete se dozvědět více o jejím pěstování, rozmnožování a péči, čtěte dále.
Pěstování a péče
Dříve jsme se s touto rostlinou mohli setkat převážně jen v květináčích obchodních center a velkých kancelářských budov, kde jsme si ji často spletli s umělými rostlinami kvůli jejímu dokonale zdravému vzhledu. Ale v posledních letech si zamiokulkas našel cestu i do našich domovů. Následně se stále více lidí začíná zajímat o to, jak se pěstuje. Krátká odpověď je, že její pěstování vyžaduje velmi málo úsilí.
Stonky rostliny rostou v půvabném, hůlkovitém tvaru. Jsou hrubé u základny a směrem ke konci se zužují. Podél stonku rostou masité, oválné listy. Celá rostlina má voskový, lesklý povrch, který vypadá, jako by byl z plastu. I kvůli tomuto voskovému povlaku není neobvyklé, že mnozí trvají na tom, že to musí být umělá rostlina. Květy rostou na základně rostliny, ale jen když se zamiokulkas roste ve svém přirozeném prostředí nebo se pěstuje venku. Nejsou snadno viditelné, protože je zakrývají dopisy. Jsou malé a mohou se lišit v barvě od jasně žluté až po hnědou nebo bronzovou a obvykle se nepovažují za obzvláště atraktivní. Můžete je odstranit bez rizika poškození rostliny.
Zamiokulkas má poměrně unikátně vypadající kořenový systém. Pod rostlinou, kterou vidíte nad zemí, jsou tlusté kořeny, podobající se bramborám, známé jako rizomy. Tyto uchovávají vodu, což je důvod, proč se jí daří během období sucha a na místech, kde zavlažování není vždy jednoduché.
Tato atraktivní, nenáročná rostlinka si zaslouží také dekorativní květináč. Možná vás inspirují následující kousky:
Pěstování
ZZ rostlině se daří nejlépe v jasném až středním, nepřímém světle, ale snese i extrémně nízké úrovně světla. Je ideální rostlinou pro kancelář bez oken nebo koupelnu, kde bude přijímat jen malé množství fluorescenčního světla. Pokud je zamiokulkas ponechán na přímém světle, může se na listech objevit skvrnitost. Zkroucení listů, žluté listy a naklonění stonků může být také příznakem příliš mnoho světla. Když si všimnete zkroucení, obvykle to znamená, že se rostlina snaží vzdálit od zdroje světla. Přemístěte ji na tmavší místo a dále od zdroje světla. Můžete také vyzkoušet filtrování světla závěsy nebo žaluziemi, pokud přemístění není možné. Rozhodně se vyhněte umístění zamiokulkas v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou radiátory. Vysušují vzduch a vlhkost je to, co tato tropická rostlina potřebuje nejvíc.
Rostlině bude vyhovovat většina dobře se odvodňujících směsí. Můžete do nich přidat více perlitu nebo písku. Nezbytné jsou dobré drenážní otvory ve spodní části květináče. Jednou za rok, na začátku jara, se doporučuje zamiokulkas prosadit, zejména během prvních 3 – 5 let, kdy ještě roste. Obvykle je zamiokulkas prodáván květinářstvími a zahrádkářstvími těsně před potřebou přesazování. Cena se tím sice poněkud navýší, avšak ceny těchto rostlinek obecně nejsou vysoké.
Péče
Péče o zamiokulkas začíná opomíjením. Ve skutečnosti, ZZ rostlině uděláte nejlépe, pokud ji necháte na pokoji. Stejně jako kaktusy potřebuje spíše méně než více vody. Polijte ji jen tehdy, když půda vyschne. Vzácný způsob, jak můžete tuto rostlinu zabít, je příliš ji zalévat. Žloutnutí listů znamená, že se jí dostává příliš mnoho vody a její rizomy (podzemky) hnijí. Takže pokud si i nezapamatujete nic jiného o péči o zamiokulkas, alespoň to si zapamatujte, že je třeba zapomenout na zalévání. Rostlina může přežít měsíce bez vody, ale bude růst rychleji, pokud je s určitou pravidelností polévána. Měkká voda je vhodnější, zejména dešťová voda. Pokud používáte vodu z vodovodu, nechte ji hodinu odpočívat, dokud se chlór neodpaří. ZZ rostliny jsou šťastné bez hnojiva, ale pokud byste chtěli, můžete jim poskytnout hnojivo jeden až dvakrát do roka, ale jen v letních měsících.
Vybrat si můžete také z těchto hnojiv:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Prořezávání
Rostlina nepotřebuje pravidelné prořezávání. Jen odřízněte všechny žluté listy poblíž základny stonku. Pokud některý stonek roste výrazně rychleji než ostatní, nejlepší volbou je úplně ji odříznout. Pokud ji zkrátíte, může to vypadat nepřirozeně.
Potencionální problémy
Zamiokulkas má „tuhý kořínek“ a přežije docela slušné množství zanedbávání, přičemž ani nemoci nejsou pro něj typické. Rostlina má téměř absolutní odolnost vůči všem škůdcům a chorobám a s největší pravděpodobností nebudete mít žádné problémy. Nemoci mohou infikovat vaši rostlinu pouze v případě, že vlhkost je příliš vysoká, nebo ji příliš zaléváte, takže se ujistěte, že máte tyto věci pod kontrolou. Nejjednodušší a také nejběžnější chybou je tedy nadměrné zalévání.
Ve vzácných případech mohou napadnout zamiokulkas mšice. Je to více pravděpodobné, je-li rostlina v teplých letních měsících venku. Mšic se může být obtížné se zbavit a mohou šířit nemoci. Pokud si všimnete náhodné žluté skvrny na listech, zkontrolujte, zda na něm nejsou žádné mšice. Je obtížné je identifikovat, protože jsou malé a dobře maskované. Proto hledejte také lepkavou tekutinu, kterou zanechávají po krmení. Poté, co jste identifikovali mšice, namíchejte slabý roztok tekutého mýdla a vody a nastříkejte jím rostlinu. Počkejte chvíli, poté vše omyjte čistou vodou. Odřízněte všechny postižené listy, abyste zabránili šíření napadení. Poslední bod se týká parazitů – zamiokulkas je bezbranný proti červcům (to jsou ty bílé chomáče), které odstraníte mechanicky, omytím roztokem vlažné vody a saponátu a následně čistou vodou. Pokud vaší rostlině:
- ožloutnou dolní listy – je docela normální, pokud malé množství dolních listů ožloutne a padne. Pokud ale žloutne mnoho listů – rostlině dáváte pravděpodobně příliš mnoho vody
- hnědnou špičky listů – příčinou je suchý vzduch a nízká vlhkost. Rosení listů zvýší vlhkost.
- hnědnou listy – nejčastější příčinou je nadměrné množství vody, zvláště pokud jsou listy na pocit trochu vlhké, ne suché
Rozmnožování
Zamioculcas zamiifolia je neuvěřitelná rostlina. Její rozmnožování zahrnuje všechny možné způsoby reprodukce! Je dobré, že existuje tolik technik k rozmnožování zamiokulkas, protože její růst je velmi pomalý. Vyzbrojte se trpělivostí minimálně na půl roku a více!
Způsoby, jak rozmnožit zamiokulkas jsou následující: odřezky z listů nebo stonků, dělení kořenového míče a vyčkání, dokud květ půjde do semene. Rozmnožování semeny je ale nejméně běžná metoda, protože květiny se objevují náhodně a vyvíjejí se proto, aby byly opyleny hmyzem, což je v interiéru málo pravděpodobné. Rozmnožování rostliny dělením lze provádět jen jednou za čas. Je to proto, že rostlina produkuje nové rizomy velmi pomalu a jejich časté odstraňování poškozuje mateřskou rostlinu. Protože rizomy jsou pomalé, nejlepší jsou odřezky listů jako zdroj materiálu k rozmnožování. Rozmnožování odřezky listů je doporučenou metodou profesionálních pěstitelů.
Rozmnožování odřezky listů
Stačí odříznout list z kmene, nechat ho sušit několik hodin a poté vložit do vody nebo vlhké půdy. Nedávejte jej příliš hluboko, přibližně na 1 cm, protože by mohl shnít. Uchovávejte jej na teplém místě a občas polijte. Poté, co to uděláte, budete potřebovat už jen trpělivost, protože kořeny obvykle potřebují několik měsíců k rozvoji a v některých případech se první kořeny objeví až po roce. Pokud list zemře, zkontrolujte, zda jsou na dně hlízy. Pokud ano, vraťte je do půdy, protože spustí nový růst. Na druhé straně, pokud hlízy nejsou, budete muset proces zopakovat s novým dopisem. Někdy se to děje a nemělo by vás odradit od dalšího pokusu.
Rozmnožování dělením
Tyto rostliny mají hlízy, ve kterých se ukládají voda a živiny. Po několika letech pěstování by mělo být vytvořeno více hlíz, jejich rozdělení se nazývá dělení koruny nebo dělení kořenového shluku.
- vyhněte se zalévání nejméně 2 týdny
- jemně odstraňte rostlinu z květináče
- oddělte hlízu, ze které rostou kořeny i stonky, a oddělte i kořeny, aniž byste je poškodili
- může to vyžadovat řezání čistou čepelí. Pokud hlízu poškodíte, je třeba ji „vyléčit” – nechte ji jeden den sušit na čerstvém vzduchu ve stínu
- každou oddělenou rostlinu zasaďte do čisté nádoby s vrstvou drenáže na dně, do lehké, dobře odvodněné půdy
Toto je nejrychlejší metoda rozmnožování. Její výhodou je, že okamžitě získáte několik nových listnatých rostlin.
Rozmnožování odřezky stonků
Tato metoda je ideální k recyklaci odřezků zamiokulkas, když prořezáváte svoji rostlinu poté, co se příliš rozrostla.
- nařežte stonky do délky nejméně 15 cm. Stonek můžete však ponechat i celý.
- vložte stonky do vysoké vázy nebo sklenice s vodou
- vodu vyměňujte každé tři až sedm dní
- kořeny se začnou vyvíjet na ponořeném hrotu
- když jsou kořeny delší než 2 cm, opatrně přesaďte stonky do květináče s dobře odvodněnou půdou a drenážním otvorem
Výhodou této metody je, že každý rozmnožený zamiokulkas už hned na začátku má jeden stonek plný listů, což je skvělé na rozdávání přátelům.
Zamiokulkas potřebuje málo zalévání, dokáže přežít v různých světelných podmínkách, je imunní téměř vůči všem škůdcům a chorobám a snadno se rozmnožuje. Vypadá velmi atraktivní a zhodnotí dekor jakéhokoli prostoru. Kombinace těchto vlastností ho činí dokonalou rostlinou, obzvláště pro ty milovníky rostlin, kteří nemají čas se jim věnovat.
Použité zdroje:
- ourhouseplants.com – Zamioculcas Zamiifolia (ZZ Plant)
- proflowers.com – ZZ Plant Care Guide: Growing Information and Tips
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony