Vše o pěstování angreštu – sázení, rozmnožování, stříhání

Georgina Babinová Téma
8. května 2022 0

I vy jste si už položili otázku Jaký ovocný keř je nejlepší pro zahrádkáře – začátečníka? Odpověď je samozřejmě úžasný angrešt. Angrešty jsou nenáročné, daří se jim ve většině půd; jsou samoopylivé, takže si můžete vystačit i s výsadbou pouze jednoho keře; dají se lehce prořezávat a jsou velmi štědré, nabízejí své ovoce v opravdu hojném množství. Stručně řečeno, musíte je pěstovat! Zde je návod, jak…

Druhy angreštu

Zahradníci klasifikují pěstované angrešty na dva obecné typy – americký (Ribes hirtellum) a evropský (R. Grossularia). Vybírat můžete z kulinářských nebo dezertních druhů. Klasické kulinářské angrešty jsou evropské druhy pocházející ze severní Afriky a Kavkazu. Jsou větší a chutnější než jejich američtí příbuzní, i když své genofondy půjčují americkým typem. Tyto angrešty se obvykle upravují – vaří s cukrem, aby se zmírnila jejich přirozeně kyselá chuť. Jsou perfektní v džemech, koláčích, pudincích… Dezertní odrůdy jsou dost sladké, aby se mohly přímo konzumovat z keře – je to zážitek, který pravděpodobně nezažijete, pokud si je nevypěstujete sami.

Evropské angrešty mohou být velké jako malé švestky, jejich průměrná velikost je asi 2,5 cm. Barvy zahrnují bílé, žluté, červené a fialové odstíny a slupka může být hladká, drsná nebo pokrytá chloupky. Většina rostlin je velmi trnitá, ale existují odrůdy, které jsou k rukám šetrnější s podstatně menšími trny.

Následující druhy jsou všechny dobré dezertní odrůdy, s výjimkou Careless, která vyžaduje vaření. Invicta, Rokula, Rodnik a Krasnoslavjanskij mají určitou rezistenci vůči americkému padlí.

Barva ovoceOdrůdy
zelenáCareless, Invicta
červenáPax, Rokula, Whinham’s Industry, Kamieniar, Krasnoslavjanskij
žlutáRodnik, Bedford Yellow, Golden Drop, Leveller
bíláLangley Gage

Zelený angrešt na větvi

 

Kde a jak pěstovat angrešt?

Nejdůležitější podmínkou je stav půdy, který je důležitější než místo, na kterém jsou vysazeny. Angreštem se nejlépe daří v dobře odvodněné půdě, která obsahuje mnoho přírodních živin. Půda si musí zachovávat vlhkost, aniž by byla přetížena vodou.
Pokud tyto podmínky ve vaší zahradě přirozeně neexistují, vytvořte je v oblasti, ve které plánujete pěstovat své angreštové keře. Lehké i velmi těžké půdy se výrazně zlepší přidáním množství dobře hnijícího organického materiálu. Před výsadbou jej důkladně zamíchejte do půdy.

Pokud jde o lokalitu, angrešt preferuje otevřené a slunné místo, které je chráněno před silným větrem. Přestože nemá rád horko slunečného letního dne, většinu svého růstu a produkce ovoce dělá mnohem dříve než v polovině léta a proto potřebují hodně chladného slunečního svitu. Na částečně zastíněných stanovištích se jim však také bude dařit, takže nezoufejte, pokud se vám nedaří poskytnout mu ideální umístění.

Keře angreštu jsou velmi odolné rostliny, například odolnější než jabloně. Dojde-li k pozdnímu mrazu, když se již vytvoří květiny, nebojte se. I když během období kvetení dojde k zamrznutí, je nepravděpodobné, že by byl váš angrešt tímto ovlivněn.

 

➡️ Jak vybrat sazenice?

Keře angreštu lze koupit buď jako prostokořenné sazenice (dostupné online a v zahradních centrech) nebo jako hrnkové rostliny. Pokud kupujete sazenice, prodávají se od konce podzimu do pozdního jara. Mimo toto období jsou k dispozici po celý rok hrnkové angrešty. Hlavní výhodou sazenic je jejich podstatně nižší cena v porovnání s květináči. Levnější metodou zvyšování zásob angreštu jsou odřezky – o nich si povíme později.

Péče o angrešt

 

➡️ Výsadba

Sazenice i angrešty pěstované v kontejnerech vysazujte od konce podzimu do časného jara – pravděpodobně budete muset počkat do jara, pokud půda v zimě zamrzne. Většina rostlin se prodává pěstována na jediném hlavním kmeni. Hledejte alespoň 8 cm kmen a pokud má nějaké boční stonky nebo oddenky, ty odřízněte. Pro výsadbu vyberte slunné místo. Angrešty rostou začátkem roku, kdy je sluneční záření prémiové. Pokud máte možnost, volte mírně kyselou půdu; optimální je pH půdy 6,0 až 6,5. Angrešty tolerují i mírně zásaditou půdu a také běžnou průměrnou zahradní půdu.

Vykopejte velkorysou výsadbovou jámu, cca 60 x 60 cm a poté do vytěžené půdy přidejte nějaký dobře shnilý kompost nebo hnůj. Do chudých půd s nedostatkem živin přidejte vyvážené granulované hnojivo v množství 100 g/m2. Vložte angrešt do otvoru tak, aby předchozí úroveň půdy byla v jedné rovině s novou úrovní půdy. Nesázejte je hlouběji, protože to jen povzbudí růst odnoží. Naplňte jámu obohacenou zeminu kolem kořenů nebo kořenových koulí a věnujte dostatek času pevnosti půdy, když ji doplňujete k ukotvení kořenů. Horní půdu příliš moc nezpevňujte, jen by to povzbudilo tvorbu louží na povrchu půdy. Důkladně zalijte a poté zakončete mulčem z organického materiálu, který pomůže potlačit plevel a poskytnout výživu vaší nové rostlině.

 

 

Pokud vysazujete více než jeden angrešt, keře umístěte ve vzdálenosti nejméně 120 cm. Kordony mohou být vysazeny mnohem blíže – pouhých 45 cm od sebe – ale stonek připevněte k podpůrné bambusové třtině, která je zase připevněna k vodorovným drátům.

💡 Náš tip - kordonová výsadba! Kordony jsou nejlepším způsobem pěstování v malých prostorech. Od kordonu můžete očekávat úrodu 1-1,5 kg. Natáhněte dva dráty – jeden ve výšce 50 cm a jeden ve výšce 1,3 m – mezi dva sloupky a přivažte svislé (bambusové) hole k drátu, na místě, kde se bude vysazovat angrešt.
Angrešt pěstovaný pri plote

Angrešt lze pěstovat i dekorativně

Péče

V půdách zadržujících vlhkost potřebují ustálené keře jen velmi málo dodatečného zalévání, ale pravidelné zalévání v horkém a suchém počasí je nezbytné pro mladé rostliny a nezbytné pro angrešty pěstované v nádobách. Na konci každé zimy aplikujte organické, vyvážené hnojivo, aby se rostliny před začátkem nové vegetace dobře rozjely. Potom odstraňte veškerý plevel kolem kořenové oblasti a teprve potom doplňte mulč do hloubky nejméně 3 cm nebo více. K tomuto účelu používejte organické materiály, jako je zahradní kompost nebo štěpka.

Angrešt potřebuje malé množství dusíku. Pokud ho je příliš mnoho, způsobí rychlý, ale slabý růst, „díky“ kterému bude rostlina snadným cílem pro škůdce a nemoci. Profitují však z pravidelného zdroje draslíku. Ideálním řešením je hnojit rostliny každý měsíc od časného jara až do doby sklizně tekutým hnojivem na rajčata – poměr ředění naleznete v návodu k použití.

Odstraňujte oddenky, které se objeví během léta. Je-li to možné, opatrně je odtrhněte rukou, protože angrešty se právě mohou regenerovat z prořezávání.

 

 

Prořezávání

Ustálené keře angreštu ořezávejte, aby se podpořila otevřená, rovnoměrně rozmístěná větevní struktura. Tato propustí dostatek světla a zároveň umožní dobrou cirkulaci vzduchu, což působí jako prevence chorob. Většina prořezávání je provedena v zimě, kdy je keř spící. Střed zimy je nejlepší čas pro tuto práci. Vyberte si den, kdy předpověď počasí bude hlásit sucho, abyste snížili riziko plísňových infekcí. Angrešt se tvoří na větvích, které rostly v předchozím a starších letech. Avšak větve starší tří nebo čtyř roky se stanou neproduktivními, takže nejlepší je je proříznout. Existují tři jednoduchá pravidla pro úspěšné prořezávání angreštového keře.

 

➡️ 1. Ořežte staré dřevo

Podívejte se na angrešt a uvidíte, že některé větve vypadají starší než jiné, jsou hrubší, drsnější a ve srovnání s novějšími větvemi mají méně pupenů. Vystřihněte tyto starší větve. Současně zkraťte další větve asi o třetinu, abyste udrželi tvar keře.

 

➡️ 2. Ořežte nízko položené a křižující se větve

Aby se snížila pravděpodobnost plísňových chorob a škůdců, odřezávají se všechny větve a větvičky, které jsou blízko země. Důvodem je zastavení „skákání“ škůdců na větve z půdy. Výrazně se sníží i riziko plísňových chorob. Když déšť padá a stříká na půdu, může přenášet plísňové choroby z půdy na rostlinu, prořezávání nízko rostoucích větví snižuje pravděpodobnost, že k tomu dojde.

Překřížené větve si navzájem opotřebovávají povrch a poskytnou tak místa pro vstup škůdců a chorob. Ostříhejte všechny křížící se větve, abyste tomu zabránili.

 

➡️ 3. Střed keře nechte otevřený

Ostříhejte některé větve rostoucí do středu keře. Umožní to dobrou cirkulaci vzduchu, což opět pomáhá při prevenci plísňových chorob.

Celkově lze říci, že keře angreštu těží z nelítostného prořezávání, zejména pokud se na tuto úlohu v předchozích letech zapomnělo. Nadměrné prořezávání je možné, ale nepravděpodobné, dokonce i poté se rostlina rychle zotaví.

Podívejte se také na video níže, může posloužit jako názorná pomůcka:

 

➡️ Jak ostříhat angrešt do tvaru stromku?

Stromečkové keře angreštu (nazývané Lollipop) se pěstují snadněji, než si mnozí myslí, ačkoli dosáhnout správného tvaru trvá několik let . I tak malinký s čirým 40 cm stonkem tvoří velmi atraktivní a neobvyklý akcent ve vaší zahradě a sklizeň plodů je mnohem jednodušší.

Chcete-li vytvořit stromkový tvar, vyberte jeden kmen, který je relativně centrální a který roste vzpřímeně. Umístěte kolík do země v blízkosti vybraného kmene a jemně jej připevněte ke kolíku. Cílem je povzbudit stonek, aby rostla vertikálně. Připevnění se budou muset občas upravit, aby se stonek udržoval co nejpřímější. Odstraňte boční výhonky, ale ponechte nejvyšší tři – ty nakonec budou tvořit hlavu stromku.

Jak stonek roste během několika následujících let, odstraňte jakékoli další boční výhonky, které se objeví, ale vždy ponechte vrchní tři. Když je stonek dostatečně vysoký, odštípněte špičku vybraného stonku. Toto povzbudí rostlinu, aby se rozrostla a začne se tvořit hlava stromku. Nyní budete mít vlastně keř angreštu na „holi“, který lze dále normálně ořezávat. Vypadá stejně působivě v zemi, jako iv kontejneru . Asi rok po vytvoření standardního tvaru bude hlavní stonek dostatečně tlustý, abyste mohli kolík odstranit.

 

 

Jak pěstovat angrešt v květináči?

Keře angreštu rostou v květináči stejně bez problémů jako na otevřeném prostranství, jen zajistěte, aby byly často polévané (zejména když se tvoří ovoce) a hnojené organickým hnojivem a příležitostně s hnojivem s vysokým obsahem salajky. K tomuto účelu jsou ideální tekutá rajčatová hnojiva.

Květináč by měl být asi 45 cm široký a stejně hluboký. Naplňte jej směsí standardního výsadbového kompostu a jílovité zeminy v poměru 1:1. Péče a hnojení keřů pěstovaných v nádobách je stejné jako ve zbytku tohoto článku, ačkoli budou vyžadovat častější zavlažování. Lehký mulč na horní části půdy výrazně pomůže s udržením správného množství vlhkosti.

Angrešt v květináči a nářadí

 

Rozmnožování

Angrešty se mohou množit takzvaným potápěním nebo řízky. V polovině léta ohněte nízko visací výhonek s nejméně 3 pupeny na zem a udržte jej na místě pomocí zahradní svorky nebo kamene. Zakryjte stonek zeminou; výhonek se za rok zakoření a nová rostlina může být opatrně oddělena od mateřské rostliny.

Řízky by se měly vzít v zimě nebo brzy na jaře, kdy rostlina spí. Měly by být dlouhé 15 až 20 cm a měly by být získány z růstu z předchozích let. Odřezky skladujte v písku nebo rašelině v ledničce nebo na jiném chladném místě, až do časného jara. Špičky řízků mohou být před výsadbou ponořeny do kořenového hormonu, aby se podpořil vývoj kořenů.

 

Škůdci a nemoci

Existují dvě hlavní příčiny selhání u keřů angreštu, pilařka a padlí, především padlí americká. Jsou-li však ve vaší zahradě ptáci, zejména sýkorky, máte i třetí příčinu!

 

➡️ Piliarka angreštová (Hoplocampa chrysorrhoea)

Larva pilařkyHousenka pilařky se snadno identifikuje. Má zelené tělo s černými skvrnami a naprosto černou hlavou. Identifikace této konkrétní housenky však není nutná, protože hrozbu představuje jakákoli housenka v angreštovém keři.

Porozumění životnímu cyklu těchto škůdců pomůže jim předcházet:

1. fáze

Larvy přezimují v horní půdě kolem rostlin angreštu.

2. fáze

Jarní teplo larvy probudí larvy se vynoří. Jsou asi 1 cm dlouhé, samičí jsou převážně žluté, samčí černé.

3. fáze

Po spáření samice kladou vajíčka na listy angreštu. Toto je vaše první šance zasáhnout do jejich životního cyklu! Vejce se kladou ke konci jara, pravděpodobně v květnu. Přesné načasování závisí na počasí ve vaší oblasti. Vejce jsou široká a dlouhá 1 mm, světle zelená a ukládají se podél žil listů. Úplně protivně se vajíčka kladou na spodní stranu listů, což ztěžuje jejich identifikování. Mají také tendenci být kladeny na listy nízko a poblíž středu. Pokud jste správně prořízli keře angreštu (viz výše v tomto článku), do středu keřů se dostanete snadno. Prozkoumejte listy v této oblasti tak často, jak je to možné (nejlépe denně) a pokud vidíte nějaká vejce, jednoduše je jemně rozmačkejte prsty. Toto je nejúčinnější doba pro boj s pilařkou, protože velká množství mohou být zlikvidována dříve, než způsobí jakékoli škody.

4. fáze

Po několika týdnech se z vajíček vylíhnou housenkám podobné bytosti, které způsobují veškerou škodu. Vypadají jako zelené housenky s černými skvrnami a černou hlavou a jsou dlouhé 1 až 2 cm. Pokud na listech angreštu uvidíte nějaké housenky, posbírejte je a likvidujte. Vyžaduje se rychlá akce, protože do jednoho týdne jsou schopny sníst všechno listí.

5. fáze

Jakékoliv housenky, které uniknou vaší pozornosti, padnou na zem poté, co defoliovali váš angrešt a poté znovu začnou celý cyklus. Může se to vyskytnout až třikrát za rok v závislosti na povětrnostních podmínkách.

Z výše uvedeného vyplývá, že nejlepším způsobem, jak se vypořádat s pilařkou, je ručně posbírat/likvidovat jak vajíčka, tak potom i zcela vyvinuté housenky. Další dvě metody zvládnutí těchto škůdců jsou postřiky a hlídání. Náš názor je, že žádná metoda nefunguje stoprocentně a chemické postřiky vždy představují riziko poškození vás i prostředí. Proč nefungují na sto procent? Protože jsou účinné pouze tehdy, pokud se aplikují ve správnou dobu. Aplikujte je příliš brzy a selžou úplně, aplikujte je příliš pozdě a k poškození přijde. Piliarka má tři samostatné životní cykly za rok, takže háďátka (nematody) /chemikálie by musela být aplikována třikrát do roka, aby byla skutečně účinná.

Výsledkem útoku pilařky je odstranění všech listů z vaší rostliny, plody samotné jí nejsou konzumovány. Rostlina bez listů je ovšem vážně oslabena a není schopna produkovat zralé ovoce. Výrazně se oslabí i na začátku dalšího roku.

 

➡️ Americká padlí (Sphaerotheca mors-uvae)

Padlí americké na angreštuJakákoliv plíseň může zasáhnout keře angreštu, ale padlí americké je nejhorší. Jeho znakem je bílý práškový povlak, nejprve na nových výhoncích, který může způsobit i zkroucení a zdeformování listů. Pokud se bílý povlak ponechá svému osudu, rozšíří se do všech větví a ovlivní i ovoce.

Léčba je ve skutečnosti prevence. Prvním krokem je správné prořezání keře, zejména vyčištění centrální části rostliny, aby se umožnila dobrá cirkulace vzduchu. Pokud je vaše rostlina postižena, vyřízněte nejvíce postižené větve a spálíte je. Na chvíli neaplikujte žádné hnojivo, zejména neaplikujte hnojiva na bázi dusíku. Tento typ hnojiva podpoří nový listový růst, který je plísní nejvíce postižen.

 

Sběr a uskladnění

Angrešty budou připraveny ke sklizni od začátku července – ptáci milují tyto bobule, takže chraňte dozrávající ovoce jemnou síťovinou. První plody se objeví ve druhé sezóně po výsadbě. Angrešty na vaření by se měly sbírat mírně dozrálé. Angrešt na přímou konzumaci nebo do dezertů byste měli nechat dozrát na keři. Plná chuť ovoce se rozvine pouze tehdy, když se nechá dozrát na keři. Zralé angrešty budou plnobarevné. Ovoce chutná delikátně přímo z keře, ale může se také zmrazit. V ledničce vydrží 2 – 3 týdny. Můžete očekávat úrodu asi 5 kg z každé rostliny. Sběr jednoho keře bude trvat pět až šest týdnů.

Angrešty v košíku

 

Proč bys měl angrešt najít místo i ve vaší zahradě?

Angrešty nejsou obvykle nejoblíbenějším ovocem a mnoho lidí ani nemá představu, co angrešt vlastně je. Avšak toto neobvyklé, poněkud kyselé ovoce má množství zdravotních přínosů.

 

Péče o zrak

Pravidelná konzumace angreštové šťávy s medem je prospěšná pro zlepšení zraku – zlepšuje krátkozrakost a kataraktu při současném snížení nitroočního napětí. Je to hlavně kvůli jeho pozoruhodnému obsahu karotenu, který je již dlouho znám svým silným účinkem na poruchy související se zrakem, včetně těch, které pramení z aktivity volných radikálů. Vitamin A a karoteny snižují makulární degeneraci, noční slepotu a posilují zrak dříve, než může dojít k degeneraci volných radikálů v závislosti na věku!

 

Trávení

Stejně jako většina ovoce má angrešt velmi vysoký obsah vlákniny. Vláknina pomáhá zvětšit objem stolice, pomáhá jídlu pohybovat se střevem a udržuje pravidelné pohyby střeva. To snižuje pravděpodobnost zácpy. Vláknina také podporuje vylučování žaludečních a trávicích šťáv, takže jídlo se efektivně tráví, výživné látky se vstřebávají optimálním způsobem a cítíte se lehčí a zdravější.

Redukce zácpy může také pomoci chránit vás před několika gastrointestinálními poruchami, dokonce i s rakovinou tlustého střeva a konečníku.

 

Diabetes

Angrešt obsahuje chrom, který má terapeutickou hodnotu pro diabetické pacienty. Indický angrešt povzbuzuje izolovanou skupinu buněk, které vylučují hormon inzulín, čímž snižuje hladinu cukru v krvi u diabetických pacientů a udržuje ji vyváženou a zdravou. Když je hladina cukru v krvi snížena, znamená to, že glukóza je používána buňkami jako funkční energie, takže metabolismus je silnější a máte více energie, bez skoků a výkyvů v hladině cukru v krvi, které jsou tak nebezpečné pro diabetické pacienty. Chrom také zlepšuje účinek betablokátorů, které se užívají pro zdraví srdce, snížením obsahu cholesterolu LDL v těle.

 

Absorpce vápníku

Angrešt pomáhá tělu vstřebávat vápník pozitivním způsobem. Vápník je klíčovou součástí našich kostí, zubů a nehtů a je také zárukou atraktivní lesklých vlasů. Pravidelná konzumace ovoce bohatého na vitamin C, jako jsou například angrešt, je tedy úžasným způsobem, jak udržet tělo ve formě zvenčí i zevnitř.

 

Rakovina

Angrešt je bohatým zdrojem antioxidantů, které účinně brání poškození buněk DNA volnými radikály. Zjistilo, že angrešt má obrovský vliv na mnohočetné druhy rakoviny. Za prvé, zpomaluje růst rakoviny. Potom, po úplném zpomalení začne zabíjet rakovinné buňky. A co je důležité, nepoškodí zdravé buňky. Je prospěšný při prevenci a ochraně před rakovinou. Účinně brání růstu a šíření rakovinných buněk.

 

Menstruační křeče

Angrešt sestává z obrovského množství minerálů a vitamínů, které jsou velmi užitečné při léčbě menstruačních křečí. Jelikož tělu chvíli trvá než shromáždí potřebné prvky, je lepší konzumovat angrešt pravidelně, takže jsou vždy v systému a menstruačním křečím se dá každý měsíc předcházet.

 

Zdraví mozku

Angrešt sestává z obrovského množství vitamínu a minerálů, které pomáhají zlepšovat zdraví mozku. Díky vysokému obsahu železa v krvi nabízí mozku kyslík. Zlepšuje také paměť. Kromě toho obsahuje vysoké množství antioxidantů; účinně brání degeneraci mozku způsobené volnými radikály. Angrešt navíc účinně chrání před Alzheimerovou chorobou, ale neléčí ji.

 

Průjem a dysentéria

Poskytuje úlevu při žaludečním syndromu i při hyperchlorhydrii (pocit pálení v žaludku). Jako projímadlo pomáhá při vyprazdňování toxinů nebo škodlivých látek, které jste snědli a které způsobují diskomfort nebo onemocnění, odstraňuje je ze systému, aby mohl začít proces hojení a ochlazování pálení, které se často vyskytuje při průjmech.

 

Diuretická aktivita

Kromě velmi vysokého obsahu vody má angrešt mírně diuretickou povahu. To znamená, že zvyšuje frekvenci i objem močení. Močení pomáhá eliminovat nežádoucí toxiny a nadměrné hladiny vody, solí a kyseliny močové z těla. Kromě toho vám může pomoci zhubnout, protože až 4% moči se ve skutečnosti skládá z tuku. Diuretická látka je nezbytná k udržení zdravých ledvin a také k prevenci infekcí močových cest a infekcí dělohy. Angrešt je skvělý způsob, jak toho dosáhnout.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (20 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *