Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití

Erik Havlík Téma
30. října 2024 0

Ředkev černá je kořenová zelenina se zemitou chutí a výjimečnými vlastnostmi. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je oblíbená v lidovém léčitelství, zejména pro podporu trávení a detoxikaci. V článku se dozvíte, jak ji pěstovat, jaké má benefity a jak ji využít v kuchyni či jinde (pár skvělých receptů).

Ředkev černá – základní charakteristika

Černá ředkev ( Raphanus sativus var. niger) je dvouletá rostlina z čeledi brukvovitých. Na rozdíl od klasické červené či bílé ředkvičky má černý povrch. Bílá „křupavá“ dužina má pak i trochu štiplavější chuť. Ředkev černá pochází z oblasti Středomoří a Asie, kde se pěstuje již tisíce let. Zajímavostí je, že například v takovém starověkém Egyptě byla tato ředkvička významnou součástí stravy dělníků, kteří stavěli pyramidy. Proč? Kvůli jejím skvělým výživovým hodnotám a posilujícím účinkům.

Co všechno obsahuje

Černá ředkev je bohatá na vitamín C, vitamíny skupiny B, vápník, draslík, hořčík a železo. Obsahuje také sirné sloučeniny, které jsou zodpovědné za její detoxikační účinky. Rovněž je bohatá na vlákninu, která podporuje trávení.

 

Pěstování černé ředkve: jaké jsou ideální podmínky, výsadba, sklizeň, uskladnění

Černá ředkev se pěstuje hlavně jako podzimní a zimní zelenina. Preferuje chladnější podmínky a je odolná vůči mrazu. Vyhovuje jí slunečné stanoviště a hlinitopísčitá půda bohatá na živiny.

Semena se vysévají přímo do půdy od konce června do poloviny srpna, nebo chcete-li, tak i na jaře v dubnu. Ideální vzdálenost mezi rostlinami je přibližně 15-20 cm. K růstu potřebuje dostatek vody, takže v případě sucha je třeba ji zavlažovat (jinak můžete čekat „duté“ plody).

Sklizeň se obvykle provádí na podzim v říjnu až v listopadu, kdy má kořen plnou velikost. Ideálně ještě před prvními mrazy. Úrodu uskladněte v chladném sklepě nebo v bedýnkách s pískem, kde černá ředkvička pohodlně vydrží jako čerstvá po dobu cca 6 měsíců.

 

K čemu se černá ředkev používá a jaké má účinky

Černá ředkev se využívá hlavně k podpoře trávení a detoxikaci. Šťáva z černé ředkve je známá svými blahodárnými účinky na žlučník, pomáhá při rozpouštění žlučníkových kamenů a podporuje správnou činnost ledvin (na obtíže spojené s ledvinovými kameny). Je také oblíbená při potížích s játry.

Černá ředkev nežádoucí účinky

Na druhé straně. Nadměrná konzumace černé ředkve může vést k podráždění trávicího traktu a nadýmání. Také není nejvhodnější pro lidi se zánětlivými onemocněními žaludku nebo střev.

Zdroje zdravotních informací:

 

Recepty s černou ředkví

Černá ředkev je skvělou volbou pro všechny ty, kteří chtějí se chtějí stravovat zdravě a z čerstvých zdrojů i přes zimu. Nařezané plátky si jen tak přidejte na chléb, nastrouhaná se bude hodit do nejrůznějších pomazánek a salátů. Přidám ještě pár tipů pro využití v kuchyni:

  • Salát z černé ředkve a mrkve: strouhaná ředkev s mrkví a jogurtovým dresinkem = extra chutný a osvěžující salát.
  • Nakládaná černá ředkev: ředkvičku nakrájenou na plátky naložte do octového nálevu s pepřem a přisolte podle chuti.
  • Polévka z černé ředkve : polévka s bramborami a černou ředkvičkou má jemnou pikantní chuť a je ideální na zimu.
  • Pečená černá ředkev: pečená ředkev s olivovým olejem, česnekem a bylinkami je zdravá alternativa k tradičním přílohám.
  • Černá ředkev s medem je tradiční přírodní lék – ředkvičku nakrájejte a přelijte medem, šťáva, která se uvolní, je výborná na kašel a nachlazení.
💡 TIP CestakBydlení: Články o pěstování zeleniny

Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (1 vote)
Autor článku
Erik Havlík

Editor a Redaktor magazínu CestakBydlení. Jelikož mě toho hodně zajímá, vím i toho dost přenést do svých článků, které se snažím připravovat tak, abyste z nich měli opravdový požitek – to znamená, abyste si je v první řadě užili, dozvěděli se něco nového a jelikož se věnuji i naším srovnávacím testům, věděli na co se při výběru jednotlivých produktů zaměřit.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *