Jak si doma vypěstovat voňavý celer

Georgina Babinová Téma
4. května 2022 0

Pěstování celeru (Apium graveolens) se obecně považuje za vrcholnou výzvu pro zahrádkářské pěstování zeleniny. Ve skutečnosti je pěstování poměrně snadné, má však velmi specifické potřeby. Celer má velmi dlouhou vegetační sezónu, ale velmi nízkou toleranci tepla a chladu. Dopřejte mu hodně vody a dobrou bohatou půdu a můžete ho mít od středu léta do pozdního podzimu.

Celer, ať už bulvový, nebo stonkový, je oblíbený u kuchařů i u těch, co chtějí zdravě žít a je jednou z nejuniverzálnějších dostupných druhů zeleniny. Vysoký obsah vody a vláknitá povaha znamenají, že je skvělý pro ty, kteří si rádi dopřejí něco k zakousnutí, aniž by přibírali na váze.
Celer je perfektní syrový, v salátech, můžete jej použít v polévkách, dušeném mase, nebo na přípravu celerové šťávy. Pokud i vy přijmete výzvu popasovat se s touto náročnou zeleninou ve vaší zahradě, můžete se těšit z celeru, který chuťově daleko přesahuje to, co si koupíte v supermarketu.

Co je celer?

Celer se považuje za zeleninu i bylinu patřící do rodu Apium a čeledi Apiaceae, mezi něž patří také koriandr, petržel, fenykl a mrkev. Rostliny Apium, které pocházejí z určitých regionů v Africe, Asii a Evropě, rostou v bažinatých podmínkách.

Celer má kromě svěží, chutné křupavé chuti i bohatý obsah vitamínu K, vitamínu A, folátu a draslíku. Je dokonce hvězdou nedávno vychyceného detoxikačního nápoje celebrit: čisté celerové šťávy. Šťáva sice nemusí mít magické léčivé vlastnosti, jak tvrdí její obdivovatelé, ale v každém případě je to výživný nápoj. Stejné benefity můžete získat zahrnutím celeru do receptů, které pravidelně připravujete.

 

➡️ Historie jeho pěstování

Celer se překvapivě objevuje již v Homérově Odyssei, označovaný jako selinon, latinská forma řeckého slova pro rostlinu. Pravděpodobně pochází ze Středomoří, ale už v 17. století to byla základní koření v celé Evropě, známá ve Francii jako celeru. Francouzští, němečtí a angličtí zahradníci 18. století mají zásluhu na zmírnění silné chuti celeru, díky čemuž se stává ještě chutnější každodenní zeleninou.

Nevíme, kdo přinesl celer do Ameriky, ale do roku 1806 byly v Severní Americe zaznamenány čtyři kultivované odrůdy celeru. Celer tvoří jednu třetinu cajunské Svaté trojice a kreolské kuchyně, mezi něž patří i zelená paprika a cibule. Společně se tyto tři druhy zeleniny staly základem pro gumbo, jambalaya a celou řadu chutných kreolských jídel.

 

Zralé celery v zemi

 

Zvolte si způsob pěstování

Pěstovat tuto zeleninu lze ze semene, sazenic nebo dokonce z odřezku základny celeru, který jste koupili v supermarketu. Všechny tři metody fungují. Pokud najdete sazenice v místní školce, nebo na trhu, je to skvělý způsob, jak začít rychle. Pěstování celeru ze semene vám poskytne větší kontrolu nad odrůdou, kterou pěstujete. Odříznutá základna je velmi jednoduchý způsob pěstování. Vyzkoušejte všechny tři způsoby a zjistíte, který z nich je pro vás nejvhodnější.

 

➡️ Pěstování celeru ze semen

Pokud žijete v chladnější oblasti, budete muset začít s osevem v interiéru asi 8-10 týdnů před posledním mrazem. To se obvykle promítá do začátku až do poloviny března. Celer potřebuje na růst asi 3 – 4 měsíce, takže pokud chcete podzimní plodinu, zasejte ho v květnu nebo červnu. Pro zimní plodiny zasejte semena v září nebo říjnu. Mnoho zahradníků – začátečníky celer frustruje, protože se nezdá, že by klíčil. Mladé rostliny se začínají pěstovat brzy a tráví relativně dlouhou dobu v interiéru, jde o jakési předpěstování, takže je s tím trochu práce, jak je uvést „do chodu“.

Vrchní vrstvu půdy jemně stlačte rukou, abyste ji zhutnili. Přidejte 2-3 semena, ale nemačkejte je do půdy. Měly by se nacházet těsně nad zemí a měly by být vystaveny slunci. Ano, možná se vám budou zdát zranitelná, ale celerová semena potřebují přímé sluneční záření, aby mohla klíčit. Pokud nemáte okna obrácená na sluneční stranu, investujte do zářivkového osvětlovacího tělesa, aby vaše semínka dostala světlo, které potřebují. Světla udržujte blízko půdy a pro co nejlepší výsledky pečlivě dodržujte pokyny výrobce.

Dalším důležitým tipem je vyhnout se výsadbě semen ve shlucích čtyř nebo více. Semena celeru jsou notoricky známá tím, že jsou drobná, takže to není vždy snadné. Pokud však vysazujete příliš mnoho rostlin blízko sebe, zjistíte, že později budete hodně ředit.

Semena celeru

Semínka celeru jsou velmi drobná

 

Osvědčený trik je ponořit vatový tampon do vody a poté se jím semínek dotknout. Semínka seškrábejte párátkem na půdu. Máte-li vynikající dovednosti jemné motoriky můžete samozřejmě použít pouze prsty jako pinzetu. Položte kontejner blízko slunečního okna a mějte po ruce rozprašovač. Semena jsou choulostivá a budou muset zůstat vlhká. Kontejner můžete zakrýt plastovým obalem, aby udržel vlhkost. Jakmile uvidíte první rostlinky, odstraňte plastový obal. A neznepokojujte se, pokud si celer dá včas. Klíčení může trvat až 18 dní! Před transplantací sazenic venku je otužujte 7-10 dní. Pokud jsou sazenice vysoké 5 cm, přesaďte je jednotlivě do rašelinových květináčů nebo do hlubších kontejnerů s novou půdou. Umístěte rostlinky nejméně 5 cm od sebe. Sazenice před vysazením otužujte tak, že mírně zredukujete vodu a každý den je na několik hodin vyložíte ven.

Celer vysaďte ven, když teplota půdy dosáhne nejméně 10 °C a noční teploty neklesnou pod 5 °C. Pěstujte celer v půdě bohaté na kompost a zadržující vlhkost, která hraničí s mokrou půdou, ale se odvodňuje. Celer upřednostňuje půdu s pH mezi 6,5 a 7,5. Před výsadbou zapracujte do půdy organický kompost. Nebo zamíchejte hnojivo (asi 0,5 kg 5-10-10 na 3 m2). Sazenice rostlin by měly být od sebe vzdáleny 20 až 25 cm. Důkladně zalijte. Pokud žijete v teplejším podnebí a plánujete zimní úrodu, zasejte semena přímo do zahrady na konci léta nebo začátkem podzimu. Semena rostlin umístěte od sebe ve vzdálenosti asi 30 cm a ujistěte se, že půda je volná a bohatá na kompost.

Sazenice celeru

 

➡️ Pěstování celeru ze sazenic

Sazenice si můžete koupit od pěstitelů, na trhu i v zahrádkářských potřebách. Opatrně rozdělte buňky, které mají dvě rostliny. Když je rozdělujete, ujistěte se, že jste rozdělili kořeny a nerozdrtili nebo neroztrhali oblast, kde se rostlina potýká s kořeny. Před vysazováním se ale nejprve ujistěte, že půda poskytne prémiový domov pro vaše sazenice. Kořeny celeru jsou křehké a podobné vlasům, takže v jílu nebo písku nebo staré těžké půdě nebudou dobře růst. Celer potřebuje 5-7 hodin plného slunce každý den, takže nezapomeňte vybrat záhon, který mu to umí poskytnout. Naplňte vyvýšený záhon mimořádně bohatou půdou – myslete na téměř čistě kompostové prostředí. Jemně promíchejte univerzální hnojivo přes vrchní vrstvu půdy a do směsi přidejte i použitou mletou kávu.

💡 Proč přidat kávu? Protože dusík v pH neutrální mleté kávě pomůže vašim rostlinkám prosperovat.

Nakonec otestujte úroveň pH půdy. Celer nemá rád přílišnou kyselost ani zásaditost, proto hledejte spíše neutrální číslo mezi 6,5 a 7,5. Do připraveného záhonu vyhloubejte jámu s hloubkou poněkud hlubší než kořenová koule. Sazenici opatrně držte na místě za zeleň a vyplňte otvor. Podobně vysaďte všechny sazenice ve vzdálenosti, jak jsme již zmiňovali výše: 20 – 25 cm. Hojné zalévání pomáhá i při roztržených kořenech. Celer potřebuje mezi sadbou a sklizní asi 130 – 140 dní, aby dozrál.

Pěstování celeru z odřezku základny

 

➡️ Pěstování celeru z odřezku základny

Pěstování celeru ze spodní části stonků je zábavný a jednoduchý zahrádkářský projekt, který přináší rychlé výsledky. Existují dva způsoby, jak to provést: použití pouze vody v nádobě nebo výsadba základny do půdy. Při pěstování celeru ze základny získáte více listů než stonků a celer nemusí být tak velký jako ten koupený v obchodě. Existuje však mnoho způsobů, jak použít celerové listy při vaření. Myslete na ně jako na bylinku: Chutí jako jemný celer a dobře fungují v polévkách, dušených masech a mnoha jiných pokrmech a někteří lidé je dokonce používají jako náhradu za koriandr.

Při pěstování vlastního celeru ze základny zvažte začít s organickým celerem, protože celer často charakterizuje vysoký obsah zbytku pesticidů a pěstování bio zeleniny je nyní „in“. Hledejte celer, který je pevný s pevně zabalenými stonky. Listy by měly být zelené a čerstvé.

Co budete potřebovat: nůž, svazek celeru, čerstvá voda, malý kontejner, výsadbová nádoba s drenážními otvory (volitelné), půda (volitelné), hnojivo s pomalým uvolňováním (volitelné), kousek sítka, kávový filtr nebo papírová utěrka (volitelná)

Postup:

  • odřízněte spodní část celeru – pomocí velkého ostrého nože odřízněte spodek svazku celeru asi 5 cm od základny. Stonky celeru uchovejte, dokud je nebudete potřebovat při vaření.
  • vložte základnu celeru do malé nádoby naplněné vodou do výšky asi jednoho centimetru. Základnu stopky celeru skladujte v misce na slunném místě po dobu 5 až 7 dnů. Je velmi důležité, aby základna dostala mnoho přirozeného světla. K výrobě energie, kterou potřebuje k růstu, bude potřebovat v průměru asi šest až sedm hodin denního světla. Nemáte-li v interiéru místo, které by mělo dostatek přirozeného světla, můžete se naučit, jak používat růstová svítidla. Pomůže vám to vytvořit podmínky potřebné pro růst celeru.
  • pravidelně vyměňujte vodu (každé 2 až 3 dny). Když celer začne růst, absorbuje značné množství vody obklopující stopku. Je důležité, abyste vodu doplňovali, aby celer prosperoval. Denně kontrolujte hladinu vody v misce. Podle potřeby doplňte vodu tak, aby 2/3 stopky celeru zůstaly ponořeny.
  • sázení celeru do květináče (volitelné) – chcete-li, aby váš celer rostl. Existuje několik znaků, které naznačují, že stopka celeru je připravena k transplantaci. Vnější strana základny celeru by měla začít zhnědnout a rozpadat se. I když vzhled může být matoucí, je to normální a nezbytná součást procesu růstu. Starý celer se rozpadá, aby vytvořil přírodní živiny pro růst nového stonku. Začínají se objevovat drobné klíčky nového růstu. To je jisté znamení, že stopka celeru produkuje nový růst a je připravena k transplantaci. Nejprve zakryjte drenážní otvory ve spodní části květináče, abyste zabránili vytečení půdy, kouskům sítka, kávového filtru nebo papírové utěrky. Potom vyplňte květináč půdou dokud nebude asi 5 cm pod okrajem. Zamíchejte hnojivo s pomalým uvolňováním podle pokynů na etiketě. Poklepejte květináčem po podložce, abyste vyrovnali půdu, a přidejte vodu tak, aby byla vlhká, ale ne promočená. Potom položte spodek naklíčeného celerového základu na povrch půdy. Přidejte asi další 3 cm půdy, takže zcela obklopí celerovou základnu.
  • nakonec dejte květináč na zcela až částečně slunečné místo a hojně zalévejte. Zkoumejte celer zda není poškozený, nežloutne nebo nemá hnědé skvrny. Je-li přítomen některý z těchto znaků, není dostatečně zaléván. Celer vyžaduje velké množství vody, takže pokud se vaše nové růstové výhonky jeví zbarvené, suché nebo malé, nebo použijte sprejovou láhev s vodou každý den. Pak už jen sledujte jak celer roste.

Výběr květináče necháme úplně na vás…

 

Péče

  • celer vyžaduje spoustu vody. Během celého vegetačního období, zejména v horkém a suchém počasí, zajistěte dostatek vody. Pokud celer nemá dostatek vody, stonky budou suché a malé.
  • přidejte velké množství kompostu a mulče kolem rostlin, abyste zachovali vlhkost. Hnojte s 5-10-10 hnojivem ve druhém a třetím měsíci růstu (jedna polévková lžíce na rostlinu, hnojivo rozsypeme v mělké brázdě 8 až 10 cm od rostliny a zakryjeme půdou).
  • plevel trhejte, ale buďte opatrní, protože celer má mělké kořeny a mohou se snadno narušit.
  • přivažte stonky celeru k sobě, abyste zabránili jejich roztahování do šířky

 

💡 Celer vyžaduje hojné zalévání vodou:

Ukázat více

 

Škůdci

  • mšice (Cavariella aegopodii, Myzus persicae, Dysaphis apiifolia, Aphis gossypii) – malý jemný hmyz na spodní části listů a / nebo stonků; obvykle zelené nebo žluté barvy, ale může být růžový, hnědý, červený nebo černý v závislosti na druhu a hostitelské rostliny; je-li napadení mšic obtížné, může způsobit, že listy budou žloutnout a/nebo deformovat, objeví se nekrotické skvrny na listech a/nebo zakrslé výhonky; mšice vylučují lepkavou sladkou látku zvanou medovice, která podporuje růst plísní na rostlinách. Je-li populace mšic omezena pouze na několik listů nebo výhonků, může být napadení proříznuto, aby se zajistila kontrola; před výsadbou zkontrolujte sazenice; sázejte tolerantní odrůdy, jsou-li k dispozici; reflexní mulče, jako je plech stříbrné barvy, mohou mšice odradit; mohutné rostliny se mohou postříkat silným proudem vody, který odstraní mšice z listů; insekticidy se obecně vyžadují k ošetření mšic, pouze pokud je zamoření velmi vysoké – rostliny obecně tolerují zamoření s nízkou a středně vysokou úrovní; insekticidní mýdla nebo oleje, jako je například neemový nebo řepkový olej, jsou obvykle nejlepším způsobem ošetření. Před použitím vždy zkontrolujte, zda na štítcích produktů nejsou uvedeny konkrétní speciální pokyny pro použití.
  • Pseudaletí unipuncta – s ingulární nebo úzce seskupené kruhové až nepravidelně tvarované díry v listech; silné krmení mladými larvami vede ke skeletonizovaným listům; na listech mohou být vaječné shluky 50 – 150 vajec; shluky vajec jsou pokryty bělavou skořápkou, která dává shluku bavlněný nebo chlupatý vzhled; mladé larvy jsou světle zelené až žluté barvy, zatímco starší larvy jsou obvykle tmavší zelené s tmavou a světlou čarou vedenou po boku těla a růžovou nebo žlutou spodní stranou. Organické metody pro boj s housenkami zahrnují biologickou kontrolu přirozenými nepřáteli, kteří parazitují larvy a aplikaci Bacillus thuringiensis.
  • Háďátko kořenové (Meloidogyne spp.) – kuličky na kořenech, které mohou mít průměr až 3,3 cm, ale jsou obvykle menší; snížení vitality rostlin; žloutnutí rostlin, které vadnou v horkém počasí. Zkontrolujte kořeny rostlin v polovině sezóny nebo dříve, pokud příznaky naznačují nematódy. Sluneční půda může snížit populaci nematod v půdě a úroveň inokula mnoha dalších patogenů.

mšice

 

 

Nemoci

  • bakteriální plíseň a hnědé stonky (Pseudomonas cichori i) – malé skvrny nasáklé vodou na listech lopatek, které jsou nekrotické a mají buď kruhový nebo hranatý tvar a mohou si vytvořit chlorotický kruh; léze jsou suché a zabarvené; mezi příznaky hnědého kmene patří rozvoj hnědého zbarvení stopek a hnědých pruhů podél stopek. Kontrola nad nemocí je obtížná a obvykle zahrnuje použití měděných postřiků; určité kontroly lze dosáhnout vysazením méně citlivých odrůd celeru; mechanický přenos lze redukovat pouze oříznutím listů, když je listí suché.
  • měkká hniloba (Erwinia carotovora) – malé léze nasáklé vodou v blízkosti spodní části stopek, které jsou měkké, přepadené a hnědé. Vyhýbejte se podmínkám způsobujícím bakteriální infekci: vysaďte celer v dobře odvodněné půdě; zabraňte poranění rostlin během sklizně, aby se zabránilo rozvoji choroby při sklizni; pravidelně dezinfikujte nářadí.
  • virus celerové mozaiky (CeMv) – rostliny zaostávají v růstu, listové stopky se uprostřed zkracují. Na listech dochází k prosvítání žilnatiny a listy začínají žloutnout. Listy se deformují – mohou být zkroucené nebo svinuté a objevují se na nich bílé skvrny. Tmavě zelené skvrny na stopkách; mladé rostliny mohou být zakrnělé. Virus se přenáší mechanicky, šťávou a mšicemi. Šíření předejdete odstraňováním napadených rostlin a likvidací mšic.
  • padlí (Erisyphe heraclei) práškový růst na listech a stopkách; listy se stávají chlorotickými. Aplikace ochranných fungicidů poskytují přiměřenou ochranu; Aplikace síry může být použita u infekcí, které se vyskytují začátkem sezóny.
  • listová hniloba (Septoria apiicola) – nepravidelně tvarované chlorotické skvrny na listech a stopkách, které se stanou nekrotickými a koalescentními tvoří velké nekrotické oblasti, hnilobu a smrt listů. Osivo před výsadbou ošetřete fungicidem nebo horkou vodou; je-li nemoc přítomna, vyvarujte se práce v oblasti, kdy jsou rostliny vlhké; pokud je to možné, použijte vhodné listové fungicidy.

Plíseň na listech celeru

 

Sběr a uskladnění

V závislosti na odrůdě můžete celer sbírat 130 až 140 dní po vysazení. Když jsou stonky vysoké nejméně 15 centimetrů od spodní části stonku po první list, jsou připraveny ke sklizni. Pokud nepotřebujete veškerý celer najednou, odřízněte jednotlivé stonky zvenčí dovnitř. Vnější stonky mají spíše zelenější barvu a silnější chuť, zatímco vnitřní stonky jsou lehčí a sladší. Můžete také sesbírat celou rostlinu najednou.

Celer vydrží v ledničce až dva týdny. Listy odříznuté k použití jako bylina vydrží v ledničce jeden týden. Celer se může sušit, konzervovat i mrazit.

 

Tip na závěr – domácí celerová sůl

Jakmile přijdete na to, jak snadné je připravit domácí celerovou sůl, už ji nikdy nebudete kupovat. Vyzkoušejte tento super jednoduchý recept:

Ingredience: 1 díl celerových semínek, 2 díly soli

Příprava: Semínka celeru pomelte mlýnkem na pepř, ve třecí misce s tloučkem nebo kuchyňským robotem. Semínka spojte dobře promíchejte se solí. Hotovou celerovou sůl uložte do sklenice a použijte dle potřeby.

Celerová sůl

 

➡️ Celerová sůl z listů celeru

Celerovou sůl si můžete připravit i ze sušených listů celeru. Listy vždy, když vyjmete v zahradě z půdy hlávku celeru usušte, abyste je kdykoli mohli použít na celerovou sůl. Existují různé způsoby, jak je vysušit. Nejjednodušší (rozuměj nejlínější) přístup je položit listy na talíř a přehazovat je několikrát denně, dokud nebudou na pocit suché a drobivé na dotek. To samé lze dosáhnout tak, že listy se vloží do papírového sáčku a sáček se zatřese několikrát denně, dokud nejsou suché. Pokud si vyberete způsob sušení teplem, nechte celerové listy vychladnout. Potom je rozdrťte a smíchejte jednu část se dvěma částmi soli, čímž vytvoříte celerovou sůl. Hotovou sůl uložte do vzduchotěsné nádoby.

 

Jaké je využití celerové soli v kuchyni

Jakmile si vyrobíte svoji vlastní celerovou sůl a zjistíte, o kolik chutná lépe než ta z obchodu, možná se přichytíte přitom, že hledáte stále více receptů, abyste ji mohli použít. Zkuste studené saláty, jako je Coleslaw vajíčkový a bramborový salát. Použijte ji jako tříšť na maso nebo jako koření do polévky. Je obzvlášť dobrá v rajčatové polévce. A také zjistíte, že skvěle funguje jako ochucovací přísada rýžových a zeleninových pokrmů.

Nezapomeňte, že budete muset redukovat sůl doporučenou v receptu, protože celerová sůl ji může doplnit, ne-li nahradit. Pokud při vaření nechcete sůl vynechat, zvažte přidání kořenky celerové soli na stůl. Při poměru jednoho dílu celeru ke dvěma dílům soli to znamená, že budete mít o jednu třetinu méně soli při každém zatřesení kořenkou.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (18 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *