Pěstujeme kapustu (pekingské, červené i pozdní) – kdy a jak sázet a zalévat

Georgina Babinová Téma
11. dubna 2022 0

Kapusta je všestranná zelenina, kterou známe v různých barvách, tvarech a s různou strukturou listů. Díky obrovské rozmanitosti je zelí možné sbírat téměř po celý rok a jeho okrasné odrůdy jsou úžasné v podzimní zahradě. Některé druhy mají hladký, téměř lesklý vzhled, zatímco jiné, jako například savojské zelí, produkují hluboce zvrásněné listy.

Zelí dělíme podle toho, kdy se sklízí. Jarní zelí, které se může sbírat i mladé jako „jarní zelenina“, je připraveno od poloviny do pozdního jara. Letní zelí se sbírá od léta do časného podzimu, zatímco podzimní zelí a zimní odrůdy pokrývají zbytek roku. Ano, tato rostlina možná vypadá jednoduše, ale má co nabídnout! A naštěstí její pěstování je hračka.

Kapusta, bohatá na antioxidanty a živiny, přichází v neuvěřitelně široké škále různých druhů

 

Kapusta – charakteristika

Mark Twain jednou řekl: „Květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským vzděláním.” Ve skutečnosti to však se zelím vůbec není tak špatné.

Zelí je kultivar Brassica oleracea a je to stejný druh, ale odlišný kultivar jiných populárních plodin zelí, jako je květák, brokolice a kapusta. Zelí je součástí lidského kulinářského příběhu již velmi dlouho a pravděpodobně bylo domestikováno někdy kolem roku 1000 před Kristem. Vyvinula se z divoké zelí (Brassica oleracea var. oleracea), které rostlo podél vápencových útesů západní Evropy. Ve středověku se zelí stalo významnou součástí evropské stravy. V Římě to byla velmi uznávaná zelenina, konzumovat zelí se považovalo za požitek a často se používala v medicíně.

Přibližně ve stejné době Číňané a jiné asijské národy zdomácněli své vlastní verze z příbuzných druhů Brassica, ze kterých se vyvinulo zelí napa (Brassica rapa subsp. pekinensis), tedy. pekingské zelí, jakož i bok choy (Brassica rapa subsp. chinensis). Později vyvinuli vlastní kultivar Brassica oleracea zvaný Gai lan, neboli čínská brokolice (Brassica oleracea var. alboglabra).

Kapusta se v roce 1500 dostala po moři i do Ameriky. Stalo se základem kuchyně na námořních cestách, protože se snadno uchovávalo a jeho vysoká koncentrace vitamínu C pomáhala předcházet kurděje na dlouhých cestách. Kysané zelí se používalo k prevenci gangrény a k léčení ran.

Později se z dalších kultivarů Brassica oleracea vyvinula zelí červené (Brassica oleracea var. capitata f. rubr a) a savojská (Brassica oleracea var. capitata f. sabauda).

V současnosti je zelí základem kulinářských tradic po celém světě. Od kysaného zelí, po salát Coleslaw, zelné role a golabki, polské jídlo z vařených zelných listů plněných mletým hovězím nebo vepřovým masem, cibulí a rýží, různé způsoby, které lidé vymysleli na přípravu a vychutnávání této základní plodiny, jsou velmi působivé.

Bílé, červené a savojské zelí

Bílá, červená a savojská… těch druhů je však mnohem více

 

Pěstujeme kapustu

Říká se, že pěstovat zelí může být pro začínajícího zahrádkáře náročné, pokud nemáte správné podmínky. Zelí má rádo pouze chladné teploty a může být magnetem pro některé druhy zahradní škůdce. Střídání výsadby zelí s jinou zeleninou zabraňuje hromadění chorob přenášených půdou.

Zelí lze sít buď přímo do půdy venku, nebo do modulárních podnosů (a nechat venku). Pokud nepotřebujete mnoho zelí, nebo máte omezený prostor, je nejjednodušší sít do podnosů (jedno semínko na modul) a později přesadit ven. Přestože zelí se nejlépe daří na otevřeném prostranství, jednu nebo dvě můžete pěstovat i ve velkém květináči. Dávejte pozor, abyste zelí nesadili na místě, kde jste ho (nebo jiné zelí) pěstovali minulý rok.

 

➡️ Kde sázet kapustu?

Mnohé odrůdy zelí jsou neuvěřitelně odolné a snesou i teploty pod bodem mrazu. Pro co nejzdravější růst potřebují otevřená, slunečná stanoviště a bohatou půdu. Záhon vylepšený kompostem nebo dobře prohnilým chlévským hnojem je ideální pro tyto hladoše, kteří ocení další vzpruhu v podobě organického univerzálního hnojiva zahrabaného do země při výsadbě.

Při tradičním střídání plodin zelí může navazovat na hrách nebo fazole, které přirozeně uzamykají dusík ve svých kořenech. Ponecháno v zemi, když je úroda sklizena, tyto kořeny pomohou hnojit zelí, které následuje. Pokud není vaše půda přirozeně zásaditá, posypte ji zahradním vápnem buď po překopání půdy, nebo jej zahrabte do půdy v době výsadby. Nejenže budou rostliny lépe růst, ale také se předpokládá, že to může zabránit vzniku plísňových chorob kořenů.

 

Ještě předtím než začnete, zkontrolujte zda máte potřebné nářadí a v případě potřeby jej dolpňte

Ukázat více

 

➡️ Jak zasít zelí?

Kdy síť závisí na tom, jaký druh zelí pěstujete. Všechny druhy zelí se pěstují naprosto stejným způsobem, jen časy výsevu se liší:

  • jako první se v polovině jara vysévají letní zelí
  • později na jaře následují podzimní a zimní druhy
  • jarní zelí se vysévá od druhé poloviny léta pro sklizeň v následujícím roce

Udělejte jamky asi 1 cm hluboké a 15 cm od sebe. K zajištění pěkných, rovných řádků můžete použít šňůrku. Semena zasejte podél řádku, poté je přikryjte a zalijte vodou. Udržujte půdu vlhkou. Sazenice přeřeďte, když budou mít velikost asi 5 cm.

S výsevem můžete začít také v květináči uvnitř 4 až 6 týdnů před posledním jarním mrazem. Sazenice jsou připraveny k přesazování asi šest týdnů po zasetí, do té doby by měly vyrůst alespoň tři až čtyři dospělé listy. Jarní zelí přesazujte nejpozději začátkem podzimu, aby se mohlo usadit ještě před zimou.

Přísady zelí v květináčích

S výsevem můžete začít i v květináči uvnitř

 

➡️ Pěstování ze sazenic

Snad nejlepší je pěstovat zelí ze sazenic. Sazenice zelí lze nalézt v zahradních centrech brzy na jaře, ale můžete je vypěstovat i sami ze semen. Jelikož jde studenomilnou plodinu, můžete ji zasadit do země spíše jako milovníky tepla, například rajčata. Začněte brzy na jaře, asi 8 až 10 týdnů před posledním očekávaným mrazem, abyste mohli sklízet dříve, než bude léto příliš horké. Před vysazením nezapomeňte rostliny otužovat!

Vyberte slunné místo v zahradě s dobře propustnou, drobivou půdou. Asi týden před výsadbou upravte půdu množstvím kompostu. Požadavky na rozestupy se liší v závislosti na typu zelí, které sázíte:

  • jarní zelí vysazujte 25 cm od sebe, s 30 cm mezi řádky;
  • letní zelí 38 cm od sebe, s 30 cm mezi řádky,
  • podzimní zelí 45 cm od sebe, se 45 cm mezi řádky;
  • a zimní zelí 45 cm od sebe, s 60 cm mezi řádky

Rostliny se v tomto bodě mohou zdát malé, ale chcete, aby měly prostor pro růst během celé sezóny!

 

Péče, nebo jak udržet kapustu zdravou a produktivní

Nejkvalitnější hlávky jsou pevné, křupavé, šťavnaté, sladké a někdy i pikantní, ale bez hořkosti.

Zdravá hlávka zelí

Nějak takto vypadá dokonale zdravá hlávka zelí

 

➡️ Požadavky na vodu

Pokud se rostlinám nedostává konzistentních srážek nebo zavlažování, mají špatnou strukturu a jsou nadměrně hořké. Vnější listy mohou zhnědnout a vyschnout nebo rostlina nemusí vytvořit hlavu. Dostatek vody znamená cca 2,5 cm srážek týdně. Pokud je vaše půda písčitá, je lepší zalévat častěji než jednou za týden. 2,5 cm vody namočí písečnou půdu do hloubky 25 cm, těžkou hlinitou půdu do 15 cm. Použijte přesazení, abyste zjistili, jak hluboko je půda mokrá. Pokud je to jen 2 až 5 cm, nechte vodu téct. Aplikování hrubé vrstvy mulče kolem základny každé rostliny pomůže regulovat vlhkost půdy

 

Takové drobné nářadí se vám sejde nejen při péči o zelí

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
739 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
632 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč

Ukázat více

➡️ Hnojení

Pokračujte v dodávání dusíku rostoucím rostlinám, zvláště když se začínají tvořit hlávky. Každých pár týdnů požijte kompost, tekuté organické hnojivo nebo aplikujte domácí hnojivo, jako je například čaj z kostivalu, který se vyrábí tak, že listy kostivalu na několik dní namočíte do vody, abyste z nich dostali živiny.

💡 Víte, že...

KostivalKostival je z hlediska permakultury nazýván „dynamickým akumulátorem“, i když mezi odborníky existuje určitá kontroverze o konkrétní definici tohoto pojmu. Všechny rostliny potřebují tři důležité makroživiny, aby mohly růst a prosperovat; jsou to dusík, fosfor a draslík, často označované jako NPK na směsích hnojiv. Kostival je bohatým zdrojem všech tří těchto makroživin. Ve skutečnosti má více draslíku než kompostovaný hnůj. Kromě toho obsahuje vysoké hladiny mnoha důležitých mikroživin, jako je vápník a hořčík, které jsou rovněž důležité pro zdravý růst rostlin.
Tato rostlina, někdy označovaná jako „dynamický“ zásobník živin, má hluboké kořeny, které čerpají makro i mikroživiny hluboko z půdy až do listů. Tyto živiny se hromadí v listech, kde se uchovají. Potom můžeme sbírat zralé listy k použití jako tekuté hnojivo, mulč nebo jako kompost.

➡️ Kontrola plevele

Častá mělká kultivace plevel eliminuje dříve, než se stane problémem. Kultivujte jen tak hluboko, abyste odřízli plevel pod povrchem půdy. Dávejte pozor, abyste při tom nepoškodili rostliny. Mulčování posečenou trávou bez herbicidů, slámou bez plevele nebo jiným organickým materiálem do hloubky 8 až 10 cm může pomoci zabránit růstu plevele, čímž se sníží potřeba časté kultivace.

 

Partnerská výsadba

Partnerské vysazování je prastarý postup, který funguje několika způsoby. Především vytváří prospěšný systém reciprocity mezi živými organismy ve vaší zahradě. Tato praxe přidává rozmanitost vašemu výnosu a chrání vaše plodiny.

Některé partnerské rostliny odpuzují hmyz, který si může chtít pochutnat na blízkých rostlinách. Mohou také přilákat a odchytit problémový hmyz nebo přilákat užitečný hmyz. Dobří společníci dokáží poskytnout mikroživiny půdě a podporovat tak ostatní rostliny. Dobrý profil mikroživin pomáhá jiným rostlinám růst a zlepšuje chuť okolních plodin.

Nejlepším možným výsledkem společné výsadby je, že podporuje biodiverzitu a následně zdravou zahradu. Protože pěstujete velké množství zeleniny, bylinek a květin, nevyčerpáte zahradní záhon. Ztráta ornice (výsledek praktik monokulturních zahrad) je velkým problémem, který se přesouvá do budoucnosti. Vy jako zahrádkáři si můžete vybrat lehce pěstitelné rostliny, které milují být blízko sebe a současně praktikovat ekologické povědomí v zahrádkářství.

Společná výsadba - zelí a cibule

 

Vhodné partnerské rostliny pro zelí

Pěstování partnerských rostlin poskytuje vaší zahradě přirozenou kontrolu a rovnováhu, aby byl celý systém zdravý – aniž byste museli používat chemikálie. Příklady vhodných doprovodných rostlin pro zelí zahrnují:

  • Fazole, hrách – všechny druhy zelí milují trochu stínu, zejména během nejteplejších částí dne. Fazole a její velké listnaté liány, stejně jako hrách, mohou pomoci blokovat slunce, pokud je zasadíte na sluneční stranu vaší zahrady.
  • Borák lékařský – borák pomáhá přilákat užitečný hmyz, jako jsou včely a jiné opylovače.
  • Brassica – jiné druhy zelí, jako je kapusta, brokolice, květák, růžičková kapusta, mangold a jiní členové rodiny zelí dobře rostou se zelím, protože mají stejné základní potřeby.
  • Celer – specifickým škůdcem zelí a jiných druhů rodu Brassica je molice zelná. Vůně celeru odrazuje tento hmyz a zabraňuje mu likvidovat vaši úrodu.
  • Měsíček – pomůže zbavit se komárů, molic a háďátek.
  • A romatické bylinky a květiny – rostliny jako heřmánek, pelyněk, pažitka, saturejka, koriandr, žebříček, kopr, máta, tymián, yzop, řeřicha, pelargonie, ruta, šalvěj a oregano jsou všechny velmi prospěšné doprovodné rostliny ke zelí. Tyto rostliny odpuzují hmyzí škůdce, přitahují užitečný hmyz a opylovače a dodávají zelí chuť živinami a vitamíny, jako je vápník a síra.

 

Škůdci, nemoci a jiné problémy

Poškození centrálního bodu růstu, když je rostlina malá, může způsobit selhání tvorby hlavy. Listy, které se již vytvořily, se stanou tvrdými a hrubými a nevyvinou se žádné další listy.

Nízké teploty, hrubé zacházení nebo hmyz mohou poškodit mladé rostlinky, proto buďte opatrní při manipulaci s nimi a při práci kolem nich. Rostliny nevysazujte dříve, než se počasí ustálí. Níže naleznete přehlednou tabulku škůdců a chorob, se kterými se při pěstování zelí můžete setkat.

 

Choroba/ŠkodcaTypSymptomyOšetření/Prevence
MšiceHmyzzdeformované/žluté listy; zkroucené květiny, lepkavá „meduňka“ (exkrementy); sazovitá, černá plíseňPěstování partnerských rostlin; eliminujte rozprašováním vody; aplikujte insekticidní mýdlo; dejte banánové nebo pomerančové slupky kolem rostlin; otřete listy 1 až 2 procentním roztokem saponátu na mytí nádobí (bez přísad) a zalévejte každé 2 až 3 dny po dobu 2 týdnů; vysaďte rostliny, které přilákají užitečný hmyz, který se mšicemi živí
Černá hniloba (Guignardia bidwellii)HoubaŽluté oblasti ve tvaru písmene V na okrajích listů, které hnědnou a postupují směrem ke středu listu; listy nakonec kolabují; kmenové řezy odhalují zčernalé žilkyZničte infikované rostliny; vyberte si odolné odrůdy; zabezpečte dobrou drenáž; odstraňte zbytky rostlin; střídejte plodiny
Kovolesklec cizokrajný
(Noctuidae)
HmyzVelké, roztřepené díry v listech po krmení larev; defoliace; zakrslé nebo uvadlé hlávky; exkrementyRuční sběr; vysaďte rostliny, které přilákají užitečný hmyz; postříkejte larvy insekticidním mýdlem; používejte kryty řádků; odstraňte zbytky rostlin
Květilka zelná (Delia radicum)HmyzZvadlé/zakrslé rostliny; listy s nevýraznou barvou; larvy živící se kořenyKolem stonků sazenic používejte „límce“; dospělé detekujte pomocí lepkavých pastí; používejte kryty řádků; zničte zbytky plodin; obdělávejte půdu na podzim; střídejte plodiny
Mlynářek zelný (Pieris brassicae)HmyzListy mají velké, roztřepené otvory nebo jsou skeletovány; hlava povadlá; tmavozelené exkrementy; nažloutlá vajíčka kladená jednotlivě na spodní stranu listůRuční sběr; používejte kryty řádků; přidejte původní rostliny, pozvěte užitečný hmyz; pěstujte partnerské rostliny (zejména tymián); postříkejte Bacillus thuringiensis (Bt)
Plasmodiophora brassicaeHoubaZvadlé/zakrslé rostliny; žluté listy; kořeny se zdají být oteklé/deformovanéZničte infikované rostliny; solarizujte půdu; udržovat pH půdy kolem 7,2; dezinfikujte nástroje; střídejte plodiny
Perenospora zelnáHoubaŽluté, hranaté skvrny na horních plochách listů, které zhnědnou; bílý/fialový/šedý vatovitý výrůstek pouze na spodní straně listů; zdeformované listy; defoliaceOdstraňte zbytky rostlin; vyberte si odolné odrůdy; zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu; vyhněte se hornímu zavlažování
DřepčíkyHmyzČetné drobné otvory v listechPoužijte kryty řádků; silně mulčujte; pěstujte rostliny, které přilákají užitečný hmyzornému zavlažování
ŠneciŠkůdceNepravidelné díry v listech/; slizký sekret na rostlinách/půdu; sazenice „zmizí“Ruční sběr; vyhněte se mulči z hrubé kůry; vyhněte se hornímu zavlažování; večer položte desky na půdu a ráno zlikvidujte „skrývající se“ škůdce v horké mýdlové vodě; nastražte pivní pasti nebo pasti z cukrové vody a kvasnic zapuštěné tak, aby horní okraj byl mírně nad zemí; aplikujte 2,5 cm široký pás křemeliny potravinářské kvality jako bariéru
SmradkyHmyzŽluté/bílé skvrny na listech; vejce, často soudkovitého tvaru, ve shlucích na spodní straně listůZničte zbytky plodin; ruční sklizeň (smradky vydávají zápach, noste rukavice); zničte vejce; nastříkejte nymfy insekticidním mýdlem; používejte kryty řádků; ničte plevel
Třásněnky (Thysanoptera)HmyzListy, zejména v záhybech blízko základny, mají bílé skvrny nebo stříbrné pruhy; hnědé špičky listů; puchýře/bronzování na listech zelí; hlavy zdeformované nebo zakrslé; zkroucení nebo zjizveníOdstraňte zbytky rostlin; vyberte si odolné odrůdy; pozvěte užitečný hmyz; používejte kryty řádků; použijte mulč ze slámy; dospělé detekujte pomocí lepkavých pastí; použijte postřikovače nebo jiné horní zavlažování
Bílá plíseňHoubaBledě šedé, „vodou nasáklé“ oblasti na stoncích, listech a jiných částech rostlin, které se zvětšují a rozvíjejí bílý, vatovitý růst, později s černými částicemi; vybělené oblasti; rostliny vadnou/kolabujíZničte infikované rostliny; zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu; zalévejte ráno; ničte plevel; zničte zbytky plodin; může pomoci střídání plodin v 5-letém nebo delším cyklu

 

Nenechte hlávky rozštěpit se

Jedna věc, na kterou je třeba si dát pozor při pěstování zelí, je třepení hlav, které může být způsobeno silným deštěm, často po suchém počasí. Ke třepení dochází, když kořeny najednou absorbují příliš mnoho vody a listová tkáň rychle expanduje. Pevné hlávky, které nejsou schopny zvládnout tlak způsobený náhlým zvýšením množství vody, se rozštěpí. Štěpení může být způsobeno i nadměrným hnojením rostlin těsně před koncem vegetačního období.

Abyste zabránili třepení, udržujte rostliny dobře zavlažované. Ujistěte se, že půda zůstává neustále vlhká, zvláště když se blíží doba sklizně. Použití hrubého mulče kolem základny každé rostliny pomůže regulovat vlhkost půdy. Další výhodou je, že těžký mulč pomůže budovat půdu, zabrání vyplavování živin a pomůže udržet rostliny v chladu v horku léta. Mulčování lze použít také k ochraně rostlin koncem podzimu a zimy.

 

💡 Tip na článek

Ploštice

Mezi seriózními škůdci zelí najdeme i ploštice, nebo jinak smradky, které znamenají pro zahradu opravdu vážný problém.

Jak se ho zbavit vám prozradí náš článek, který se jeho řešení věnuje opravdu detailně.

 

Sklizeň

Sbírejte, když hlávky dosáhnou požadované velikosti a jsou pevné. Zralé hlavy ponechané na stonku se mohou rozštěpit. Dnů do zralosti je přibližně 70 pro většinu odrůd zeleného zelí a většina z nich produkuje 0,5 až 1,5 kg hlávky.

Při sklizni nařežte každou hlávku zelí na její základně ostrým nožem. Odstraňte všechny žluté listy (uchovejte si volné zelené listy; poskytují ochranu při skladování) a hlávku ihned přeneste do interiéru, nebo ji umístěte do stínu. Případně vytrhněte rostlinu (kompletně s kořeny) a zavěste ji do vlhkého sklepa, který dosahuje teploty téměř při bodu mrazu.

Abyste získali více plodin, vyřízněte z rostliny hlávku zelí, přičemž vnější listy a kořen ponechte v zahradě. Rostlina vyšle nové hlávky; odštípněte je, dokud nezůstanou jen asi čtyři menší hlavy. Sbírejte, když mají velikost tenisového míčku (ideální do salátů!).
Po sklizni odstraňte z půdy celý stonek a kořenový systém, abyste předešli chorobám. Kompostujte pouze zdravé rostliny; zničte všechny infikované červy.

 

Jak skladovat zelí

Zelí se může skladovat v ledničce až dva týdny, lehce zabalené v igelitu. Před uložením se ujistěte, že je suchá. Ve správných podmínkách sklepa zelí vydrží až 3 měsíce. Hlávky se dají naporcovat, nebo nastrouhat a zmrazit, nebo samozřejmě, vykvasit na kysané zelí!

Postupujte podle této starodávné techniky, abyste ze úrody zelí vytěžili maximum:

  • Na podzim sesbírejte celou rostlinu – stonky, hlavu a kořeny – užívejte si hlávku jako obvykle a kořeny uložte přes zimu do sklepa.
  • Jakmile se půda na jaře rozmrzne, zasaďte kořeny venku.
  • Brzy se vytvoří čerstvé klíčky, které lze konzumovat samostatně nebo je přidávat do polévek, salátů či pokrmu dle vlastního výběru.
  • Tyto znovu vysazené zelí nebudou produkovat plné hlávky, ale do konce léta by měly jít do semene, aby poskytly semínka příští rok!

Poznámka: Můžete to udělat i v interiéru na parapetu od středu až do pozdní zimy; udržujte kořeny vlhké a měly by se tvořit klíčky.

 

Zelí – často kladené dotazy

1. Jak dlouho trvá než zelí naroste?

Zelí je připraveno ke sklizni za přibližně 80 až 180 dní při pěstování ze semene a přibližně za 65 až 150 dní, pokud se pěstuje z sazenic, a obvykle to závisí na odrůdě, kterou si vyberete.

2. Které rostliny by se neměly pěstovat v blízkosti zelí?

Tyto rostliny jsou špatnými sousedy zelí: hořčice, jahody, rajčata a hrozny.

3. Kolik druhů zelí známe?

Na celém světě se pěstuje více než 400 různých odrůd zelí, od kulatého až po kuželovitý tvar; s plochými nebo kadeřavými, těsnými nebo volnými listy; a v zelené, bílé, červené a fialové barvěznámé.

4. Jaké jsou účinky zelí na naše tělo?

Zelí, zejména červené, zvyšuje hladiny beta-karotenu, luteinu a jiných antioxidantů, které chrání srdce. Pomáhá také snižovat něco, co se nazývá „oxidovaný“ LDL, který je spojen s kornatěním tepen. A protože zmírňuje záněty, může pomoci předcházet srdečním chorobám.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (19 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *