Pěstujeme oblíbené letničky Cínie – sázení a péče

Georgina Babinová Téma
24. ledna 2023 0

Cínie jsou oblíbeným, mimořádně odolným a přizpůsobivým barevným akcentem téměř každé zahrady a balkonu. Pestrost barev, jakož i ochota zakvést v úžasných květinách jsou skutečným potěšením pro každého zahrádkáře, ani nemluvě o tom, že cínie jsou ideální i jako řezané květiny. Dokážou ve vaší zahradě vytvořit masivní výbuch barev. Zvažte jejich pěstování následující sezónu! Návod vám dnes poskytneme.

Semena cínie koupíte online i v zahradních centrech

Ukázat více

 

Cínie v kostce

Cinie (Zinnia) patří do čeledi astrovitých (Asteraceae). Pocházejí z jihu USA a Střední Ameriky, kde rostou v polopouštní a skalní stepi. Přibližně 20 různých druhů jsou trvalé keře nebo polokry. Jelikož však nejsou všechny mrazuvzdorné, pěstujeme je zejména jako jednoleté letní květiny.

Od 19. století se v evropských školkách pěstují zejména nové odrůdy cínie půvabné (Zinnia elegans). Ta přichází někdy s jednoduchými, jindy s hustě vyplněnými květinami, které připomínají jiřiny nebo chryzantémy. Kvetou od července do října v červené, růžové, fialové, žluté, oranžové a bílé barvě a nabízejí také dvoubarevné květiny. V závislosti na odrůdě dosahuje dekorativní cínie výšky 20 až 100 centimetrů. Cínie úzkolistá (Zinnia angustifolia) je naopak vysoká jen 25 až 50 centimetrů au ní dominují teplé žluté a oranžové tóny. Listy většiny druhů jsou eliptické a často nápadně drsné.

Cínie jsou také velmi přátelské k užitečnému hmyzu, přitahují včely, čmeláky, motýle a mnoho jiných. Přestože tato letnička nabízí dost malé množství nektaru, kompenzuje to absolutní ochotou kvést a nabízet tak hmyzu bohatý zdroj potravy.

Motýl na cínii

Cínie jsou mimořádně přátelské k užitečnému hmyzu

 

TOP 10 oblíbených druhů

Pokud se rozhodnete pěstovat cínie, budete mít z čeho vybírat. Existuje nespočet odrůd a druhů, které se liší výškou růstu, tvarem, velikostí a barvou květů. Na balkony jsou určeny malé trpasličí cínie, které jsou i na malých balkonech pastvou pro oči.

  • Cínie Thumbelina: Thumbelina je nejmenší cínie s výškou růstu do 20 cm. Vyznačuje se květinami podobnými georginům v mnoha různých barvách.
  • Cínia trpasličí: dorůstá jen do výšky 30 cm a má květiny o velikosti 8 cm. Kvete v barvách oranžovo-žluté až krvavě-červené.
  • Zinnia angustifolia: Cínie úzkolistá má malé bílé, žluté, oranžové, červené nebo růžové květy a listy podobné levanduli. Dosahuje výšky až 50 cm.
  • Zinnia Liliput: je nízká směs různých rostlin cínií, které dosahují výšky jen do 60 cm. Kvetou od července do října.
  • Cínia Pop Art: má velké, červeně skvrnité nebo žluté květy na vysokých stoncích. Je obzvlášť vhodná jako řezaný květ a má výšku 60 cm.
  • Cínie Whirligig: Tato cínie je barevnou směsí dvoubarevných cínií, které se vyznačují různými kombinacemi. Dorůstá výšky asi 70 cm.
  • Cínie Swizzle: Swizzle je celá řada cínií, které přicházejí v různých barvách. Swizzle Scarlet a Swizzle Yellow vytvářejí dvoubarevné květy červené a žluté barvy. Květina dosahuje výšky 75 cm.
  • Cínia Coral Giant: má poloplné, velké květy a mírně svinuté okvětní lístky. Připomíná jiřiny. Tato cínie dosahuje výšky asi 80 cm.
  • Cínie Purple Prince: Purple Prince je vysoká rostoucí cínie, která může dosáhnout výšky 90 cm. Purpurové květy jsou nápadně vyplněny limetkově zeleným středem.
  • Cínie „Lední medvěd“: Tento druh má téměř úplně bílé květy. Rostlina může dorůst až do výšky 100 cm a upoutá na každém záhonu.
Cínie Pop Art

Neobvyklá cínie Pop Art

 

Jak pěstovat cínie

Stanoviště, které dostává plné slunce (6 až 8 hodin slunečního světla denně) je nezbytné pro hojné kvetení po celou sezónu. Kromě toho to musí být místo, které nabízí dobrou cirkulaci vzduchu, což později během sezóny pomůže předcházet listovým chorobám, jako je například padlí.

Cínie se dokáží přizpůsobit většině půdních podmínek, ale milují hlinitopísčitou a na živiny bohatou půdu, která dokáže dobře uchovávat vláhu. Přemokření na druhé straně rychle vede k úhynu rostlin. Ideální půda bude bohatá na organickou hmotu a dobře propustná. pH půdy by mělo být mezi 5,5 a 7,5. Pokud je půda doplněna kompostem (humusem), květiny budou růst rychleji. U těchto jednoletých rostlin však dbejte na to, abyste je sázeli každý rok na jiné místo. Důležitá je i výměna zeminy v květináči při výsadbě v květináči.

POZOR: Cínie musí mít stanoviště chráněné před deštěm, protože nesnášejí silné deště. Květy se mohou rychle poškodit, resp. vysoce rostoucí odrůdy se mohou svalit. Byla by to škoda.

 

Výsadba

Cinie ze semen doporučujeme pěstovat přímo na zahradním záhonu, protože nemají rády přesazování. Ze semen vyrostou ve správných podmínkách velmi rychle.

Poznámka: Cínie můžete nastartovat ze semen i v interiéru, pokud chcete – ale přesazujte je dokud jsou mladé a dělejte to velmi opatrně.

Rostliny jsou citlivé na mráz, proto je nevysévejte, dokud ve vaší oblasti nepomine hrozba minusů. Bude se jim dařit při minimální denní teplotě kolem 16 °C, i když upřednostňují rozsah 23-28 °C. Semínka vysévejte každý týden během několika týdnů, abyste prodloužili období kvetení.

Vysazujte rostliny 10 až 60 cm od sebe, v závislosti na odrůdě. (Mnohé běžné odrůdy se vysazují 15 cm od sebe v rámci řady a 60 cm mezi řádky.) Prohlédněte si zadní stranu balení semen, kde najdete řady specifické pro jednotlivé odrůdy.

Semena zasejte jen asi 0,5 cm hluboko. U většiny odrůd uvidíte rostlinky již 4 až 7 dní, i když to bude trvat několik týdnů až několik měsíců, než se objeví květiny (v závislosti na místě výsadby a klimatu).
Když sazenice dosáhnou výšky cca 8 cm, přeřeďte je tak, aby byly od sebe vzdáleny 15 až 45 cm, aby se maximalizovala cirkulace vzduchu. Tím se snižuje pravděpodobnost vzniku padlí.

Chcete-li cínie sázet do květináčů, každý by měl mít objem alespoň 5 až 10 litrů. Květináče naplňte drenážní vrstvou asi 3 cm. Pro drenážní vrstvu jsou optimální keramzit nebo štěrk. Potom květináč naplňte zeminou bohatou na živiny a zasaďte rostlinky. I zde dbejte na dostatečný odstup. Aby se cíniím dařilo, musíte je intenzivně zalévat.

 

Při výsadbě budete potřebovat i nářadí

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
899 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
779 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
529 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
509 Kč

Ukázat více

 

Péče

Aby cínie kvetly celé léto, pravidelně odřezávejte uschlé květiny, protože to stimuluje tvorbu pupenů. Kromě toho byste měli rostlinám poskytnout organické hnojivo nebo trochu zralého kompostu hned po výsadbě. Některé vysoké odrůdy také potřebují podporu, protože nejsou příliš stabilní. U mladých rostlin udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Zralé cínie vyžadují méně zalévání, protože jsou do jisté míry odolné vůči suchu – zalévají se jen v přetrvávajícím suchém, horkém počasí. Zalévejte na spodní části rostliny. Hadice je ideální pro udržení listí a okvětních lístků v suchu a zároveň poskytuje tak velmi potřebnou vláhu. Ideální je zalévat v časných ranních hodinách, což dopřeje listům a květům dostatek času na uschnutí před setměním.

 

Květy často sbírejte, abyste podpořili další kvetení

Květy se po odříznutí dále neotevírají. Sbírejte je když jsou okvětní lístky otevřené a stonek ztuhlý. Je důležité, abyste pro řezání květin použili ostrý nůž nebo nůžky. Odřízněte stonek květu u páru listů, aby se rostlina mohla v tomto místě opět rozvětvit a vytvářet květiny. Cínie jsou vynikající řezanou květinou a ve váze s květinovým konzervantem vydrží až 10 dní.

 

Je důležité, aby nůžky byly ostré

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Rozmnožování

Cínie lze snadno a jednoduše rozmnožit ze semen. Ale pozor, dvoukvěté rostliny jsou sterilní a nemohou se rozmnožovat. Měli byste si také uvědomit, že jen zřídka získáte původní odrůdu. Opylování včelami vede ke křížení, takže při množení mateřské rostliny ze semen obvykle získáte jinou cínii. Pokud vám to nevadí, můžete se těšit na zbrusu nové barevné kombinace, kterou jste si sami vypěstovali ze semínek. Abyste získali semena, odkvetlé květiny se nesmí odříznout.

Semena dozrávají v říjnu, takže je můžete sbírat koncem podzimu, když soukvětí uschnou. Soukvětí s květními hlavičkami se odřízne a suší v interiéru asi dva týdny. Pokud je květ dostatečně suchý, semena po jemném tření vypadnou. Oddělte je od zbytků květin a uchovávejte v chladu a suchu až do února/března. Semena cínie jsou životaschopná asi čtyři roky, pokud byla dobře skladována.

Odkvetlé cínie

Chcete-li získat semena, odkvetlé květiny nesmíte odstřihnout

 

Společná výsadba

Cínie jsou nenáročné na péči a jsou k dispozici v široké škále barev – během mnoha letních týdnů. Zdobí záhony po staletí samostatně, nebo v kombinaci s jinými letními květy, které milují slunce, jako jsou krasulky, echinacey a jiřiny. Jsou také vítanou výplní mezi trvalkami a trávami nebo jako barevná skvrna v květináčích na terase.

 

💡 Věděli jste, že...

Cínie

  • Cínie dostala své jméno po německém botaniku Johannu Gottfriedu Zinnovi, který jako první květ popsal.
  • V řeči květin představují cínie přátelství, konkrétně myšlenky na nepřítomného přítele.
  • Věřte nebo ne, byly časy, kdy cínie považovaly za ošklivé! Když Španělé poprvé viděli květ v Mexiku, pojmenovali ho „mal de ojos“ tedy oční choroba.
  • Když cínie představili Evropanům, byly známé jako „květina chudobince“ a „květina každého“, protože byly tak obyčejné a snadno se pěstovaly.
  • V letech 1931 – 1957 byla cínie státním květem Indiany v USA.

 

Cinie a jejich běžné problémy

Nejběžnějšími škůdci cínie jsou padlí a chroust japonský (Popillia japonica). Padlí se šíří zejména ve vlhkých oblastech koncem léta. Na listech se vytvoří bílý film. Potom žloutnou a opadávají. Celá rostlina se může rychle infikovat, vypadá nepořádně a redukuje se její celkové kvetení. Abyste padlí předešli, sázejte rostliny dále od sebe, abyste zvýšili proudění vzduchu, pěstujte odrůdy odolné vůči chorobám a aplikujte preventivní postřiky na začátku sezóny. Neemový olej a Bacillus subtilis jsou dva organické spreje, které zabraňují šíření padlí. Můžete si vyrobit také svůj vlastní organický sprej. Přidejte 1 lžíci sody bikarbony a 1 lžíci zahradnického oleje do 3 l vody.

Listy cínie mohou napadnout i mšice, což způsobí jejich zvlnění a zežloutnutí. Silným proudem vody z hadice odstraňte mšice z listů.

Japonské brouky milují cínie a často chroupají jejich listy. Jako prevenci aplikujte začátkem léta a na podzim prospěšná háďátka nebo prášek z mléčných spór, abyste zabili v půdě bílé housenky ve tvaru písmene C. Toto jsou larvy dospělých brouků. Chcete-li redukovat populaci dospělých brouků v létě, umístěte pasti na chroustovce nejméně 60 m od vaší zahrady, v obvodu kolem pozemku. Tímto způsobem létající brouci najdou pasti dříve, než vaše rostliny. Dospělí brouci můžete ráno, dokud jsou malátné, obrat ručně a hodit je do kbelíku s mýdlovou vodou.

Chroustovce na listu cínie

Chroustově japonský (Popillia japonica) je jedním z nejpodlejších škůdců našich zahrad

 

Jak nastražit pasti na chroustovce

Tento ničivý hmyz se živí listy, květinami a plody mnoha rostlin a může způsobit rozsáhlé škody na zahradách a plodinách. Naštěstí existuje řada metod pro přilákání a odchyt těchto škůdců, včetně použití atraktantu. Výroba domácího atraktantu je poměrně jednoduchý proces a může být účinným nástrojem pro kontrolu populace japonských chroustů kolem vašeho domu, nebo zahrady. Chroustovci upřednostňují světlé a zářivé barvy, jako jsou bílá a žlutá, meruňková, oranžová, růžová, fialová a červená. K hledání rostlin však nepoužívají jen zrak; přitahují je i pachy a těkavé sloučeniny rostlin způsobené jejich poškozením. Obzvlášť je přitahuje sladká vůně ovoce a květin, které sahají od hrozna, švestek, růží a cesmíny až po ořech, třešeň, jabloň a lípu. K odvrácení invaze těchto škůdců můžete použít éterické oleje. Japonské chroustovky i listovnice a třásněnky umíte úspěšně odlákat aplikací skořicového oleje.

Chroustovce paralyzují muškáty! Výzkum ukázal, že okvětní lístky pelargonie mají toxické účinky na japonského brouka. Do 30 minut po konzumaci okvětních lístků pelargonie se brouk převrátí na záda, jeho nohy a tykadla se škubou a nakonec zůstane několik hodin paralyzován. V laboratorních podmínkách se zotaví do 24 hodin, ale v terénu obvykle podlehne smrti, poté, co ho dravci spatří a sežerou, dokud je bezmocný.

 

Jsou cínie jedovaté?

Ne, cínie rozhodně nejsou jedovaté, ale mohou způsobit podráždění pokožky. Je to kvůli alkaloidům, jako je nikotin a různé terpeny. Při stříhání letničky byste proto měli nosit rukavice, abyste se vyhnuli reakcím na pokožce.

Květy jsou vhodné i jako jedlá dekorace do salátů. Jsou nejen poutavé, ale také docela chutné.

 

💡 Tip na článek

Kvetoucí dálie

Georgíny jsou doporučeným partnerem cínií. Pokud se pro jejich společnou výsadbu rozhodnete, určitě nevynechejte náš článek „Dálie (Georgíny)“ věnovaný těmto zářivým letničkám.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (25 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *