Pěstujeme Kakost (Geranium) – krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu

Georgina Babinová Téma
6. ledna 2023 0

Kakost (Geranium) je ikonický, voňavý zahradní květ. Pěstitelé se poprvé zamilovali do květu kakostu před více než 200 lety a není těžké pochopit proč. Geranium zaplňuje závěsné koše, květináče a květinové záhony efektními listy, které jsou stejně přitažlivé jako shluky nádherných květin, které obklopují. Jeho pěstování je extrémně jednoduché a velmi vděčné. Všechno, co potřebujete, je několik praktických tipů.

Kakost můžete pěstovat i v takových květináčích

Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm
149 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
159 Kč
Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta hnědá, pr. 25 cm
179 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta béžová + vínová, pr. 25 cm
189 Kč
Květináč samozavlažovací 30 cm bílá
229 Kč
Plastia Žardina samozavlažovací stříbrná
279 Kč
Prosperplast Truhlík samozavlažovací RATO CASE plastový antracitový 60 cm
579 Kč

Ukázat více

 

Kakost – trvanlivý a dekorativní

Kakost obohacuje původní přírodu jako dekorativní trvalka i jako půvabná půdopokryvná rostlina. Atraktivní olistění je jen u některých druhů opadavé. Jiné odrůdy dávají během zimních měsíců zelené akcenty nebo se prezentují pestrými podzimními barvami. Kromě barevných květin a krásného listí se na rostlinách vyvíjejí i zajímavé výhonky, které na podzim poutají pozornost. Tvar podlouhlých semen připomíná zobák čápa a může být původem německého výrazu „Storchschnabel“ a anglického „stork’s bill“.

Z botanického hlediska je kakost známý jako Geranium. Často se zaměňuje s pelargóniemi, lidově známými jako „muškáty“. Tyto dva rostlinné rody však mají jen málo společného a překrývají se pouze v tom, že oba patří do čeledi Geraniaceae.

Geranium magnificum - pakost vznešený

Geranium magnificum – Kakost vznešený

 

Geranium nebo Pelargonium? Případ chybné identity

Květy, které běžně nazýváme kakost, resp. geranium, přivezli do Evropy holandští obchodníci z Jižní Afriky začátkem 18. století. Protože tyto nové rostliny připomínaly odolné divoké muškáty, které již v Evropě rostly, švédský botanik Carl Linné je v roce 1753 omylem zařadil do stejného rodu.

 

Oblíbené druhy kakostu

Málokterá rostlina nabízí tolik odrůd jako kakost. S více než 300 druhy je dostupný v široké škále barev a typů květin, listů a dokonce i vůní. Velikost se pohybuje od kompaktních 15 cm až po několik desítek centimetrů květin. Nejoblíbenější odrůdy jsou:

  • Geranium macrorrhizum (Kakost oddenkatý) – je rizomatózní semi-stále zelená trvalka, která obvykle dorůstá do výšky 30 cm ale šíří se do šířky 60 cm aby vytvořila hustou přikrývku odolnou vůči plevelu. Hluboce laločnaté a zaoblené, šedozelené listy mají 5-7 laloků, přičemž každý lalok má na špičce 3 až 5 vrubů. Listy jsou po rozdrcení silně aromatické a na podzim získávají atraktivní červené tóny. Trvanlivé fialovo-růžové květy s nafouknutými tmavě červenými kalichy kvetou ve střapcích nad listy koncem jara až začátkem léta, často s občasným rozkvětem během léta.
  • Geranium sanguineum (Kakost krvavý) – je to bylinná, trsovitá trvalka, která obvykle roste do výšky 20 – 25 cm s bílými chlupatými stopkami, které se časem šíří až do šířky 60 cm. Pochází z Evropy a Asie. Je to možná nejběžnější druh kakostu. Listí sestává z malých, mělce střižených, tmavě zelených bazálních listů a tenčích, hlouběji střižených stonkových listů. Jednotlivé květy (o průměru 3,5 cm) obsahují pět nevroubkovaných purpurových až fialových karmínových okvětních lístků s tmavšími žilkami. Květy primárně kvetou v květnu a červnu s řídkým, ale proměnlivým rozkvětem během léta. Po prvním podzimním mrazu se zeleň listí obvykle změní na atraktivní červené odstíny.
  • Geranium rozanne – ROZANNE je patentovaný a velmi žádaný hybrid, tvořící trsy. Obvykle roste do výšky 50 cm a šířky 60 cm. Vyznačuje se téměř nepřetržitým kvetením během celého vegetačního období. Velké, 5-lupínkové, fialovomodré květy s purpurovofialovými žilkami a malými bílými středy kvetou hojně od pozdního jara do začátku léta, obvykle s pokračujícím kvetením až do podzimu.
Geranium rozanne

Geranium rozanne

 

Pěstování a péče

Nemusíte být mistrem zahrádkářem, abyste uměli pěstovat kakost. Kakost se málo stará o luxusní hnojiva nebo specializované půdy a vyžaduje jen trochu základní péče, aby se mu dařilo.

 

Stanoviště a půda

Dokonalá půda pro kakost je kyprá půda s dostatkem organické hmoty. Pokud je vaše půda těžší, přidejte rašelinu, kompost nebo perlit. Hnůj a vermikulit se nedoporučují. Rostlina vyžaduje ke kvetení dostatek slunečního světla, ale v oblastech s horkými léty se doporučuje trochu stínu. Pokud jde o to, kolik slunečního světla kakost potřebuje, závisí to na konkrétní odrůdě. Ideální je ranní slunce, odpolední stín a dobře propustná půda. Pro záhony květin zvolte dostatečně velkou plochu. Vhodné rozestupy mezi rostlinami sníží riziko onemocnění.

Pokud pěstujete kakost v květináči, vyjměte květináč s drenážními otvory, abyste zabránili hnilobě kořenů. Při výsadbě použijte dobře propustnou hrnkovou směs (ne těžkou, hlinitou půdu). Kakost nemá rád promočenou ani ztuženou půdu. Pro maximální kvetení umístěte rostliny na místo, kde budou mít 4-6 hodin slunečního světla.

 

Výsadba

Kakost je dostupný ve školkách nebo zahradních centrech jako hrnková rostlina v různých velikostech. Několik druhů a kultivarů, jako je např. kakost krvavý (Geranium sanguineum), je také dostupných jako semena. Tyto vyklíčí až po několikatýdenním chladném období. Po ošetření chladem v chladícím prostoru nebo venku semena v období od ledna do března vysévejte asi 1 cm hluboko do substrátu chudého na živiny a položte na okenní parapet. Udržujte vlhké. Klíčí při teplotě 15 až 20 °C. Mladé rostliny lze vysadit na jaře po otužování. Ideální doba pro výsadbu kakostu je na jaře nebo pozdě na podzim, mezi říjnem a prvním mrazem. Mladé a citlivé rostliny byste měli sázet do země na jaře, od března.

Kakost lze velmi atraktivně vysadit do malých skupin 10 až 15 rostlin, které později vytvoří hustou přikrývku. U půdopokryvných, malých odrůd to může být 15 až 25 rostlin, u větších jednotlivých trvalek kolem 4 až 8 rostlin na metr čtvereční. Vzdálenost výsadby k jiným trvalkám je 30 až 50 cm.

 

Bez zahrádkářského nářadí se při výsadbě neobejdete

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 9 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 9 ks
719 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 6 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 6 ks
499 Kč
EXTOL PREMIUM Nůžky roubovací 215mm 8872165 EXTOL PREMIUM Nůžky roubovací 215mm 8872165
364 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 3 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 3 ks
349 Kč

Ukázat více

 

Postup výsadby:

  • Nejprve dobře připravte půdu. Plevel na budoucí výsadbové ploše odstraňte a půdu zkypřete.
  • Potom vykopejte jámu na výsadbu pro každý kakost, která je přibližně 1,5 krát větší než kořenový bal.
  • Opatrně vyzvedněte trvalku z květináče, prsty uvolněte kořenový bal a rostlinu položte do země. Rostliny by měly sedět na stejné úrovni půdy jako v květináči.
  • Naplňte výsadbovou jámu substrátem, kolem dokola lehce přitlačte a poté vydatně zalijte.
  • Pokud kakost sázíte do kbelíků nebo žlabů na rostliny, kromě dobrého odvádění vody by měla existovat i drenážní vrstva, abyste zabránili podmáčení. Vrstva keramzitu, štěrku, větších kamínků nebo písku vysoká 5 až 10 cm umožní přebytečné vodě rychle odtéct po zálivce či dešti.

 

💡 TIP na produkt - Forestina Keramzit DEKOR 5 l
Forestina Keramzit DEKOR 5 l

Keramzit je v podstatě pálená hlína s porézní strukturou. Používá se ve stavebnictví i v zahradnictví. Použití keramzitu je dáno jeho povahou: je prodyšný, pohlcuje vlhkost, je lehký, sypký, sterilní, inertní. Pro rostliny je užitečný zejména tím, že optimalizuje vlhkost a výměnu vzduchu v půdě. Při přebytku vláhy ji keramzit bere na sebe a při nedostatku vláhy ji dodává kořenovému systému. To znamená, že pomáhá rostlinám vydržet období nuceného sucha.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Zalévání a hnojení

V prvních týdnech po výsadbě i v květináči byste měli kakost pravidelně zalévat. Když vyroste, potřebuje zalévání pouze v horkých a suchých letních měsících.

Kakost je nenáročná trvalka, které se daří i na chudé půdě. Hnojení je třeba jen jednou ročně a má smysl na jaře, když raší listy. Doporučujeme organické postupně se uvolňující hnojivo. Podporuje kvetení a silné zelené olistění. Granule se na jaře rozsypou kolem trvalek a zapracují do povrchu. Během tří měsíců uvolňují půdní organismy obsažené živiny a pomalu a šetrně je přivádějí ke kořenům rostlin.

 

Stříhání a prořezávání

Podzim je tím správným obdobím pro prořezávání kakostu, s výjimkou stálezelených druhů a odrůd. Listí začíná vadnout a zcela odumírat koncem podzimu. Z estetických důvodů a aby se předešlo plísňovým infekcím je vhodné odříznout odumřelé listy. Případně nechte listí jako zimní ochranu až do časného jara a seřízněte těsně před novým růstem.

Prořezávat kakost po odkvětu? Některé druhy a odrůdy mohou vytvořit druhý květ o několik týdnů později, pokud se po odkvětu odříznou. Nazývají se remontované trvalky. V případě vysoce rostoucích odrůd, jako je např. kakost velkolepý, může zpětný řez po odkvětu zvýšit stabilitu. I nekontrolovanému výsevu lze zabránit řezem přímo po odkvětu. Rostliny by měly být zcela odříznuty na výšku šířky ruky.

Pakost Geranium sanguineum Album

Geranium sanguineum Album

 

Rozmnožování

V závislosti na druhu se kakost může množit semeny nebo řízky. V zahradě se rád vysévá i sám.

 

Rozmnožování semeny

Pro kontrolovaný výsev nebo rozmnožování odrůd lze na podzim sklízet semena spolu s téměř zralým, hnědě zbarveným plodem a nechat sušit v sáčku, dokud se roztřepené plody neroztrhnou a neuvolní zaoblená semena. Vyjměte je a nechte ještě několik dní sušit při pokojové teplotě. Semena mnoha odrůd kakostu potřebují studený stimul ke klíčení. Takže buď zasejete semena kakostu na podzim venku, nebo umístěte semena usazená do vlhkého písku do chladničky na čtyři až šest týdnů. Potom vysejte asi jeden centimetr hluboko do země a udržujte vlhké při teplotách 15 – 20 °C. Asi po dvou týdnech se objeví první jemné sazenice. Po čtyřech až šesti týdnech je lze pikírovat a vysadit ven.

 

Rozmnožování z řízků

Řízky je ideální odříznout v létě před kvetením. Ostrými nůžkami od mateřské rostliny oddělte 10 cm dlouhý, ještě nezdřevnatělý kus výhonku a poté odliste až po mladé listí na konci výhonku. Výhonek zapíchněte hluboko do pěstebního substrátu a po dobu následujících týdnů udržujte vlhký při teplotě kolem 20 °C. Plastový kryt zvyšuje relativní vlhkost a podporuje růst.

Hrnková zemina chudá na živiny je vhodná k setí i na řízky kakostu. Volná, vzdušná struktura podporuje tvorbu kořenů a snižuje riziko zamokření.

 

Nůžky, které použijete na odřezky musí být ostré a sterilní

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Kakost a jeho běžné problémy

Kakost zřídka trpí nemocemi. Během vlhkých let a při citlivějších odrůdách se však přece jen vyskytuje padlí. Škůdci požírající listy však mohou způsobit kakostu větší škody. Patří sem ploštice (Heteroptera), lalokonosce (Otiorhynchus sulcatus) a larvy pilařky (Protoemphytus carpini).

 

Kakost jako partnerská rostlina

Kakost je krásná a mimořádně oblíbená kvetoucí rostlina, která se cítí dobře v zahradě i v květináči. A přináší s sebou extra bonus tím, že je obzvlášť dobrou partnerskou rostlinou. Společná výsadba s geranium je mimořádně výhodná, protože odrazuje některé velmi běžné a destruktivní škůdce, jako jsou červci, nebo chroust (Popillia japonica). Z tohoto důvodu jsou nejlepšími doprovodnými rostlinami pro rostliny, které jimi trpí, jako kukuřice, růže, hrozno a zelí.

Voňavé odrůdy odrazují svilušky, cikádky buronové a mšice bavlníkové, což znamená, že dobrými společníky pro téměř všechny druhy zeleniny ve vaší zahradě. Zejména svilušky mohou v letních vedrech zdevastovat většinu zeleninových plodin, takže vašim rostlinám prospěje, pokud v blízkosti kvete kakost.

Pro účinnou kontrolu škůdců vysaďte kakost kolem své zeleninové zahrady nebo jej jednoduše zasaďte mezi zeleninu, zejména v blízkosti rostlin, které v minulosti trpěly škůdci. Zasaďte jej do blízkosti růžových keřů, abyste je chránili před škůdci a zároveň vytvořili atraktivní květinový akcent. A i když účelem není ničení škůdců, geranium lze efektně spárovat s různými barvami. Například chryzantémy jsou skvělou volbou, chcete-li impozantní záhon s velkými květy v mnoha odstínech. Většina ročních nebo víceletých rostlin s podobnými pěstebními podmínkami bude vynikajícím sousedem kakostu.

Pakost v zahradě

Kakost je výjimečně žádaná partnerská rostlina

 

Nejčastěji kladené dotazy

1. Je kakost vhodný pro závěsné košíky?

Pro záplavu zářivých květin jsou závěsné koše výbornou volbou. Zavěste koše tam, kde jsou chráněny před větrem a dostávají hodně slunečního světla. Věšíte-li koše v interiéru, ideální je okno orientované na jih.

2. Je kakost mrazuvzdorný?

Většina rostlin je odolná. V závislosti na druhu se však mrazuvzdornost výrazně liší. Zatímco například kakost luční (Geranium pratense) snese teploty do -40 °C, některé choulostivé hybridní odrůdy přežijí maximální teploty do -12 °C. Dbejte proto na požadavky vaší rostliny a citlivé odrůdy v případě potřeby zakryjte ochrannou vrstvou listů. Kakostu v květináči je třeba dopřát izolační ochranu rounem, jutovinou nebo větvemi jehličí kolem květináče, aby kořenový bal nezamrznul. Odrůdy, které jsou citlivé na chlad, můžeme přezimovat ve sklepě. V zimním období extrémně omezte zalévání a neaplikujte žádná hnojiva, dokud se neobjeví nový růst.

3. Je kakost jedovatý, nebo jedlý?

Kakost je v podstatě netoxický pro lidi i domácí zvířata a můžete jej bez váhání přidat do bylinkových salátů nebo do květinové soli. Výjimkou je jeřáb luční (Geranium pratense), který je pro křečky jedovatý. Rostliny však obsahují různé éterické oleje, které mohou způsobit kontaktní dermatitidu citlivé pokožky. Při výsadbě, prořezávání a jiných opatřeních péče proto z bezpečnostních důvodů noste rukavice.

4. Má geranium i jiné využití, než okrasné?

Ve středověku měl kakost velký význam v lidovém léčitelství k léčení ran a krvácení. Ve fytoterapii lze i dnes využít jeho léčivého účinku. Zejména Kakost skvrnitý (Geranium maculatum) a krvavý (Geranium sanguineum) při zevním použití podporují hemostázu a hojení ran a bojují proti zánětům ústní sliznice. Vnitřně lze žaludeční vředy, průjmy a záněty ledvin, jakož i ledvinové kameny příznivě ovlivnit užíváním čaje ze sušených listů nebo homeopatickými přípravky.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *