Co s čím sázet na zahradě? Poradíme vám, které rostliny spolu (ne)kombinovat a proč + tabulka co s čím sázet

Georgina Babinová Téma
31. března 2022 0

Zkušení zahrádkáři vědí, že pestrá směs rostlin, od letniček a trvalek až po květiny a zeleninu, přispívá ke zdravější zahradě. Věděli jste však, že správná (nebo nesprávná) kombinace určitých rostlin je může udělat více (nebo méně) produktivními? Proces je znám jako společná výsadba. Je ověřeno, že pěstování určitých rostlin v těsné blízkosti jiných může pomoci odradit škůdce, podpořit růst a dokonce zlepšit chuť – nebo na opačném konci spektra mohou některé rostliny, když jsou vysazeny poblíž sebe, bránit ve svém růstu. Objevte s námi, které květiny a zelenina spolu skvěle fungují a které byste měli sázet co nejdál od sebe. Pojďme tedy zjistit, co s čím sázet na zahradě.

 

Co s čím sázet na zahradě, nebo, co je to společná výsadba?

Společná výsadba je praxe společného pěstování různých rostlin. Partnerské rostliny jsou rostliny, které se navzájem doplňují z hlediska růstu a produkce. Například jedna rostlina může přilákat hmyz, který může chránit druhou rostlinu. Jiná rostlina zase může působit jako repelent pro hmyz, který by mohl být škodlivý pro rostlinu vedle ní.

Je také důležité podívat se na živiny, které jednotlivé rostliny potřebují. Jedna rostlina může potřebovat méně jedné specifické živiny, zatímco její soused ji zoufale potřebuje, aby prosperoval. V tomto případě by společná výsadba eliminovala konkurenci mezi těmito dvěma rostlinami.

Známým příkladem společné výsadby je trojice „tří sester“ – kukuřice, popínavé fazole a zimní dýně – které běžně pěstovaly různé indiánské komunity kvůli komplementární povaze rostlin: vysoká kukuřice tvoří oporu popínavé fazole, nízko rostoucí dýně stíní zem velké, pichlavé listy odrazují plevel a škůdce, fazole je „fixátor dusíku“ a zpřístupňuje dusík jiným rostlinám.

Společná výsadba - kapusta a cibule

 

Benefity společné výsadby

Existuje mnoho dobrých důvodů pro společné pěstování určitých plodin:

  • Odpuzování škůdců: Některé rostliny působí jako odpuzovače hmyzu nebo různých malých tvorů. Například vůně česneku je pro mnohé škůdce nepříjemná.
  • Přilákání užitečného hmyzu: Některé rostliny přitahují také užitečný hmyz. Například borák, přitahuje opylující včely a drobné vosy, které se živí škůdci.
  • Regulace stínu: Velké rostliny poskytují stín menším rostlinám, které potřebují ochranu před sluncem. Například kukuřice stínu salát.
  • Přirozená podpora: Vysoké rostliny, jako je kukuřice a slunečnice, mohou poskytnout oporu níže rostoucím, popínavým plodinám, jako jsou okurky a hrách.
  • Zlepšený zdravotní stav rostlin: Když jedna rostlina absorbuje určité látky z půdy, může to změnit biochemii půdy ve prospěch blízkých rostlin.
  • Zlepšení úrodnosti půdy: Některé plodiny, jako fazole, hrách a jiné luštěniny, pomáhají zpřístupnit dusík v půdě. Podobně rostliny s dlouhými kořeny, jako například lopuch, přivádějí živiny z hloubky půdy, čímž obohacují svrchní vrstvu půdy ve prospěch rostlin s mělkými kořeny.
  • Potlačování plevele: Výsadba plodin, jako jsou brambory a vysokými vzpřímenými rostlinami minimalizuje otevřené plochy, kde se plevel obvykle uchytí.

 

Chyby, kterým je třeba se při společné výsadbě vyhnout

Tak jako existují rostliny, které jsou dobrými sousedy, existuje i mnoho alternativ k pěstování špatných sousedů. Obecně platí, že rostliny, které si konkurují kvůli podobným potřebám živin, vody, prostoru – nad zemí a pod zemí v kořenovém systému – i slunečního záření, by se neměly vysazovat vedle sebe. Plodiny, které jsou náchylné ke stejné chorobě rostlin, jako je plíseň, by se měly držet co nejdále od sebe, aby se zabránilo jejímu šíření. Totéž platí pro škůdce. Některé plodiny inhibují růst jiných rostlin. Fenykl je pravděpodobně nejznámějším špatným sousedem a je třeba poskytnout mu vlastní místo na zahradě daleko od všech ostatních plodin.

Vyhýbejte se monokulturám – hromadně, nebo v řadách se pěstuje stejný druh rostlin. Monokultura značně usnadňuje škůdcům a chorobám najít jejich oblíbené rostliny a poté se rychle šířit.

Fenykl

Fenykl se netěší pověsti dobrého souseda…

 

Ideální párování společné výsadby

Staří farmáři praktikovali společné pěstování celá staletí na základě ověřených moudrostí. Postupem času, jak jsme shromáždili více vědeckých důkazů, získali jsme ještě komplexnější přehled o nejlepších kombinacích „partnerské“ výsadby.

Tradičně se předpokládalo, že zelenina má „přátele“ a „nepřátele“ – doprovodné rostliny, které buď prospívají růstu zeleniny, nebo jí brání. Není to nutně nesprávné, ale zjistilo se, že většina kombinací je pozitivních; existují možná 2 nebo 3 „špatné“ kombinace (např. ořech černý, který svými kořeny vylučuje růstové inhibitory) a několik rostlin, které si možná konkurují, protože kořeny jsou na podobné úrovni půdy. Sečteno a podtrženo: jednoduše existuje více důkazů o „dobrých“ kombinacích doplňkové výsadby než o „špatných“ sousedstvích, takže se nyní více zaměřujeme na to, proč zelenina potřebuje přátele!

Na internetu existují mylné teorie o společném pěstování. Mnohé příklady společné výsadby vycházejí z folklóru nebo z doslechu. I když pozorování v našich vlastních zahradách mohou být cenná, rozhodli jsme se, že náš článek se bude věnovat pouze párům rostlin, jejichž společná výsadba je podložena vědeckými důkazy a osvědčenými postupy.

Zatímco se společná výsadba tradičně týkala párů rostlin zeleniny, do našeho přehledu jsme přidali více květin; mnoho z nich jsou vynikající přírodní repelenty hmyzu. Například řeřichu mají mšice v takové oblibě, že se k ní bude hrnout tento ničivý hmyz místo jiných rostlin. Také květiny mohou přilákat užitečný hmyz; měsíček nebo krásenka přiláká drobné parazitující vosy hladové po mšicích. Kopr přitahuje berušky, které jedí malé zahradní škůdce, jako jsou mšice a svilušky.

 

💡 TIP - mšice Pokud máte problém s mšicemi, přečtěte si náš článek Jak se zbavit otravných mšic plný užitečných rad a tipů.

 

Oblíbení partneři zeleniny

Zde jsou příklady některých nejlepších kombinací společné výsadby. (Více si prohlédněte v tabulce níže.)

  • Bazalka se dobře kombinuje s rajčaty, odpuzuje molice, komáry, roztoči, mšice; také přitahuje včely, což zlepšuje opylování, zdraví rajčat a jejich chuť.
  • Petržel také odvádí hmyz od rajčat. Zasaďte tyto bylinky mezi rajčata.
  • Borák se také dobře kombinuje s rajčaty, přitahuje opylující včely a drobné vosy požírající škůdce. Borák se také kamarádi s jahodami – zvýrazňuje jejich chuť a vitalitu.
  • Šalvěj je užitečná bylinka, která odpuzuje pochmurnatku mrkvovou. Zasaďte ji i kolem zelí, abyste redukovali její napadení můrami.
  • Máta odpuzuje mšice, mravence a blechy. Jen věnujte pozornost tomu, abyste si mátu zasadili do vlastního květináče, protože je to velmi agresivně rostoucí soused!
  • Česnek má silnou vůni a odpuzuje mšice, mouchu dělí antiqua, předevky a listokazy. Je užitečný pro mnohé rostliny, včetně zelí, ovocných stromů (zejména broskví), růží, rajčat. Česnekový čaj pomáhá odpuzovat plíseň bramborovou.
  • Jetel pěstovaný s brokolicí rozšiřuje místní populaci pavouků, což zase kontroluje škůdce.
  • Vratič obyčejný odrazuje červce, který napadá chřest, fazole, zelí, mrkev, celer, kukuřici, salát, hrách, pepř, brambory a rajčata. (Stejně jako v případě máty, pěstujte jej v květináčích, protože se považuje za invazivní rostlinu.)
  • Kapucínka přitahuje hladové housenky, pryč od zelí a brokolice, a také odláká mouchy od fazolí fava.
Kapucínka

Kapucínka se bude kamarádit s vaší listovou zeleninou

 

Tabulka společné výsadby – zelenina a její partneři

V této tabulce naleznete některé z nejběžnějších zahradních plodin a jejich vhodné doprovodné rostliny.

Název plodinySpolečníciBenefity
Chřest
Chřest
Měsíček
Petunie
Rajčata
Předpokládá se, že měsíček, rajčata a petúnie odrazují hmyz, který napadá chřest
Bazalka
Bazalka
Salát
Paprika
Portulák
Rajčata
Portulák se používá ke stínění půdy kolem rostlin bazalky, což jí pomáhá zůstat svěží v horkém počasí. Bazalka zlepšuje růst a chuť rajčat, papriky a salátu.
Fazole
Fazole
Řepa
Kukuřice
Třezalka
Kapucínka
Rozmarýn
Dýně
Jahody
Slunečnice
Kapucínku lze použít jako lapač mě odlákání mšic od fazolí.
Třezalka a rozmarýn mají také vynikající vlastnosti odpuzující hmyz.
Slunečnice lze použít k vytvoření stínu pro plodiny namáhané sluncem.
Kukuřice bude těžit ze schopnosti fazolí vázat dusík. Tahavá fazole může také poskytnout strukturální podporu vysoké kukuřici.
Řepa
Řepa
Zelí
Kříčkové fazole
Česnek
Salát
Rodina cibulovitých
Řepa je skvělým společníkem pro cibuli, česnek, pórek, salát a rostliny z čeledi Brassica, jako je brokolice a zelí.
Předpokládá se, že cibule chrání před vijačkami, roztoči, hlemýždi a červy a larvami všech typů.
Řepa dodává do půdy minerály, jelikož řepné listy jsou složeny z 25% hořčíku.
Poznámka: Řepa nebude dobře růst, pokud bude zastíněna fazolemi nebo vyššími plodinami.
Brokolice
Brokolice
Oregano
plodiny rodu Brassicas
(zelí, růžičková kapusta,
květák apod.)
Oregano má insekticidní vlastnosti.
Zasaďte plodiny Brassicas spolu tak, aby mohly být všechny pokryty sítěmi na ochranu před škůdci. Všichni také mají rádi vápno přidávané do půdy.
Zelí
Zelí
Česnek
Kapucínka
Šalvěj
Kapucínka odrazuje hmyzí škůdce, jako jsou brouci a mšice.
Česnek zasazený vedle zelí odpuzuje hmyz svou vůní.
Šalvěj odrazuje molici zelnou.
Kukuřice
Kukuřice
Zelí
Pažitka
Rané brambory
Pór
Salát
Cibule
Hrách
Ředkvičky
Rozmarýn
Šalvěj
Rajčata
Pažitka zlepšuje růst a chuť mrkve a odpuzuje mšice, roztoči a mouchy.
Rozmarýn a šalvěj odpuzují pochmurnatky.
Předpokládá se, že pórek odpuzuje mnoho létajících škůdců (včetně pochmurnatky).
Nepřátelé: Kopr může snížit úrodu mrkve.
Kopr, koriandr, celer a jiní členové rodiny petržele by se neměli vysazovat v blízkosti mrkve (mají tendenci křížit opylování).
Mrkev
Mrkev
Fazole popínavé
Okurky
Kopr
Měsíček lékařský
Melouny
Hrách
Dýně
Slunečnice
Předpokládá se, že kopr chrání před mšicemi a roztoči.
Fazole může poskytnout více dusíku kukuřici.
Slunečnice může sloužit jako konstrukce a větrolam pro kukuřici.
Měsíček po čase zabrání vzniku háďátek v půdě.
Fazole obecná se někdy přesazuje s kukuřicí, protože dodává půdě dusík a poskytuje strukturální podporu
Okurky
Okurky
Fazole
Borák lékařský
Kopr
Salát
Kapucínka
Oregano
Ředkvička
Slunečnice
Vratič
Kopr chrání před mšicemi a roztoči.
Kapucínka odpuzuje mšice, brouky a štěnice a zlepšuje růst a chuť.
Oregano obecně odrazuje škůdce.
Slunečnice může poskytnout mřížku a úkryt pro stínomilné okurky.
Vratič odrazuje mravence, brouky, létající hmyz, stejně jako borák, který také zlepšuje růst a chuť.
Salát
Salát
Bazalka
Řepa
Zelí
Mrkev
Pažitka
Cibule
Limnanthes
Ředkvičky
Jarní cibulka
Špenát
Jahody
Pažitka, cibule a česnek odrazují mšice a jiné škůdce tím, že svým aroma maskují vůni hlávkového salátu.
Bazalka zlepšuje chuť a růst salátu.
Ředkvičky mohou být použity jako past na dřepčíky.
Limnanthes, divoká květina, přilíká ostropestřečky a jiné prospěšné látky, které jedí mšice.
Cibule
Cibule
Řepa
Heřmánek
Zelí
Mrkev
Mangold
Salát
Jahody
Saturejka
Rajčata
Cibule chrání před vijačkami, roztoči, hlemýždi a červy, jakož i larvami všech typů.
Heřmánek a saturejka zlepšují růst a chuť cibule.
Hrách
Hrách
Tarica
Fazole
Mrkev
Pažitka
Kukuřice
Okurka
Máta
Ředkvička
Vodnice
Pažitka odrazuje mšice.
Máta zlepšuje zdraví a chuť.
Tarica přináší opylovače a láká zlatotočky, které jedí mšice.
Nepřátelé: Nesaďte v blízkosti česneku a cibule, protože brzdí růst hrachu
Paprika
Paprika
Bazalka
Mrkev
Majoránka
Cibule
Oregano
Rajčata
Byliny jako bazalka, oregano a majoránka mají ochranné, insekticidní vlastnosti.
Brambory
Brambory
Bazalka
Fazole
Brassicas
Měsíček
Kocourník
Koriandr
Lilek
Křen
Hrách
Dýně
Vratič
Fazole může zlepšit velikost bramborových hlíz.
Koriandr chrání před mšicemi, roztoči a mandelinami bramborovými.
Měsíček, vratič a křen vysázené na rohu bramborového záhonu chrání před mandelinkami
Kocourník také odpuzuje mandelinky, ale může přilákat kočky do zeleninové zahrady, proto je dobré jej zasadit do květináčů kolem okraje pozemku.

Nepřátelé: Brambory bývají menší, když jsou vysázeny s kukuřicí.
Ředkvička
Ředkvička
Kerblík
Salát
Kapucínka
Hrách
Kerblík a kapucínka zlepšují růst a chuť.
Salát zjemní letní ředkvičky.
Dýně
Dýně
Fazole popínavé
Borák lékařský
Calendula
Kukuřice
Měsíček
Kapucínka
Oregano
Kapucínka chrání před brouky.
Borák přitahuje opylovače a zlepšuje růst a chuť.
Oregano poskytuje všeobecnou ochranu proti škůdcům.
Měsíček odrazuje brouky a kořenová háďátka.
Poznámka: Dýně rostou dobře s jinými zimními dýněmi, protože mají stejné nároky na pěstování.
Špenát
Špenát
Fazole
Brassica
Koriandr
Lilek
Hrách
Jahody
Hrách a fazole poskytují špenátu přirozený stín.
Koriandr odpuzuje hmyz.
Rajčata
Rajčata
Chřest
Bazalka
Borák lékařský
Calendula
Mrkev
Celer
Pažitka
Okurka
Česnek
Monarda
Kapucínka
Cibule
Petržel
Paprika
Monarda a pažitka zlepšují zdraví a chuť.
Calendula odstrašuje všeobecné zahradní škůdce
Petržel odláká hmyz od rajčat.
Chřest odpuzuje háďátka.
Bazalka odpuzuje molice, komáry, roztoči, mšice.
Bazalka také přitahuje včely, což zlepšuje opylování, zdraví a chuť rajčat
Cuketa
Oregano
Kapucínka
Cinie
K přilákání opylovačů zasaďte oregano a cínie.
Kapucínka chrání před mšicemi a molicemi.

 

… a ještě pár tipů

Při společné výsadbě se často zohledňuje výška různých druhů zeleniny.

  • Salát, ředkvičky a jiné rychle rostoucí rostliny vyseté mezi kopci melounů nebo zimních dýní dozrávají a sbírají se dlouho předtím, než tyto dýně potřebují více místa „na nohy“.
  • Ve stínu kukuřice bude růst listová zelenina jako špenát a mangold.
  • Kříčkové fazole toleruje skvrnitý stín, který vrhá kukuřice, a jelikož jejich kořeny zabírají v půdě různé úrovně, nesoutěží o vodu a živiny.

 

Jak zalévat společně osázené rostliny?

Když pěstujete různé odrůdy rostlin vedle sebe, zkuste je seskupit podle potřeby vody. Hluboce zakořeněnou zeleninu jako rajčata a chřest umístíte na jeden záhon, protože se jim bude dařit při méně časté (ale důkladnější) zálivce, která vsákne hluboko do půdy.

Na druhé straně rostlinám s mělkými až středně zakořeněnými kořeny, jako jsou fazole a mangold, prospívá častější zalévání, které nasytí jen prvních pár centimetrů půdy. Natáhněte polévací hadice kolem vašich rostlin a připojte je k elektronickým časovačům s dvojitým výstupem, abyste mohli snadno spravovat svůj plán zavlažování pro různé záhony.

Společná výsadba je skvělý způsob, jak zajistit, abyste měli zahradu, ve které budou pěstovat zdravé rostliny a produkovat štědrá úroda. Udržování úrodné zahrady vyžaduje mnoho práce, takže stojí za to ten čas, námaha a průzkum, který si ptá pěstování podobně smýšlejících rostlin, které si budou navzájem pomáhat.

💡 Nepřehlédněte! Na našem webu naleznete mnoho článků věnovaný sázení a pěstování jednotlivých druhů zeleniny, ovoce či okrasných rostlin. Chtěli byste pěstovat cibuli, ale nevíte jak na to? Náš článek o sázení a pěstování cibule vám poradí! Rovněž vám poradíme při pěstování jahod, kořenové zeleniny a mnoha dalších rostlin a plodin v sekci našeho webu Zahrada.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (14 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *