Futon – co je to, jaká je jeho cena a aké mají lidé s futonem zkušenosti?

Petra Lyžičiarová Téma
26. února 2023 0

Futon, futonová postel a futonové sezení představují minimalistický styl bydlení, který v sobě spojuje moderní design s japonskou tradicí. Futony mají řadu výhod – jsou skladné, cenově dostupné, pohodlné a dobře vypadají. Pokud uvažujete nad koupí futonu, ale v hlavě se vám vynořuje množství otázek, po přečtení našeho článku budete chytřejší.

V článku jsme se podívali na to, co to vlastně futon je a kde má původ, jaké jsou jeho přednosti i nevýhody a také na to, jaké mají lidé s futonem zkušenosti. Zajímalo nás také, v čem spočívá péče o futon a jaká je jeho údržba. No a na závěr připojíme několik inspirací na to, jak mohou vypadat futony, futonové postele a sezení v domácnosti.

💡 Hledáte kvalitní futon z přírodních materiálů? Nechte se inspirovat:

futons.cz FUTON provedení OUTDOOR (venek) futons.cz FUTON provedení OUTDOOR (venek)
9 900 Kč
futons.cz FUTON provedení cotton (bavlna) futons.cz FUTON provedení cotton (bavlna)
3 950 Kč
futons.cz SHIATSU podložka futons.cz SHIATSU podložka
3 550 Kč

Ukázat více

Co je futon a kde se vzal?

Jak jsme již zmínili v úvodu našeho článku, futony jako takové mají svůj původ v Japonsku. Slovo futon v překladu znamená polštář kruhového tvaru vyplněný tkaninou a odkazuje na japonský způsob spaní na vycpané a skladné matraci. Matrace – futony se totiž na noc rozkládají jako postel a přes den jsou složeny tak, aby nepřekáželi, případě je z nich poskládáno futonové sezení.

Kvalitní futon je vyroben z čistě přírodních materiálů, přičemž jej tvoří dvě části – shikibuton, tedy tvrdá spodní čas matrace, a kekebuton, což je vrchní pevný prošívaný přehoz. Futony jsou ploché a obvykle je jejich výplň tvořena vlnou nebo syrovou bavlnou. Setkat se však můžete také s výplní v podobě syntetického rouna nebo spojení kokosového vlákna s přírodním kaučukem.

 

Tradiční futony

Tradiční futony, které se používají v Japonsku, se prodávají jako set tvořený tvrdší matrací, měkčí vrstvou nebo dekou, letní dekou a polštářem. Polštář je obvykle plněn pohankou nebo fazolemi. Futony se v Japonsku umisťují na podlahu na podložku tatami a během dne je Japonci obvykle skládají do skříně.

Tradiční japonský futon se od toho, se kterým se můžete setkat u nás, poněkud liší. Futony používané v minulosti byly skladnější – užší, lehčí a také měkčí. Vyráběly se obvykle ze lnu a surové bavlny a výroba jednoho futonu trvala i několik měsíců.

Rozložený futon

 

Materiál futonu

Při výběru futonu můžete narazit na futony vyrobené z různých materiálů. Obvykle se jedná o přírodní materiály, ze kterých dominuje bavlna nebo vlna. Setkat se však můžete také s kokosovým vláknem a jinými materiály.

 

Bavlna

Základem drtivé většiny futonů je bavlna, jejíž kvalita je pro dokonalý výsledek velmi důležitá. Právě z tohoto důvodu se bavlna zpracovává velmi speciálním způsobem zajišťujícím pevnost, odolnost a maximální životnost futonu.

 

Vlna

Druhým základním materiálem pro výplň futona je vlna, která se však ve větší míře využívá spíše v Japonsku. Futony plněné vlnou jsou cenově náročnější, ale má to své opodstatnění. Vlna je v porovnání s bavlnou kvalitnějším materiálem. Nestiskne se tak rychle jako bavlna, má delší vlákna a méně drží vlhkost, proto má i delší životnost. Kvalitní futony jsou plněny chemicky nečištěnou vlnou, která může mírně zapáchat po ovcích. Jde však jen o dočasný jev, který časem vyprchá.

 

Kokosová vlákna

Zcela oblíbeným materiálem pro výplň futonu je i kokosové vlákno, které je však samo o sobě velmi tvrdé a časem se opotřebuje. Proto výrobci, kteří si potrpí na kvalitu, používají směs kokosových vláken a kaučuku. Přírodní kaučuk je sice drahý, ale má úžasné vlastnosti – dodává kokosu pružnost, měkkost a pomáhá držet tvar.

 

Futon, futonová postel či futonové sezení?

Při výběru futonu se může setkat s různými řešeními. Kromě samotného futonu si totiž můžete zakoupit také postel na futon nebo futonové sezení. O co jde se dozvíte v následujících řádcích.

Samotný futon jako takový jsme si už v našem článku dostatečně představili. Futon můžete mít umístěn na podlaze nebo na tatami. Pokud vám tak jednoduché řešení vyhovuje, nepotřebujete se zabývat postelí na futon ani futonovým sezením, které jsou však zcela praktickými prvky.

Futonová postel v minimalistickém designu

Futonová postel v minimalistickém designu

 

Futonová postel

Futonová postel je ukázkou moderního jednoduchého stylu bydlení, který je také cenově dostupný. Levná futonová postel vás bude stát přibližně 3 555 Kč, což je v porovnání s obyčejnou klasickou postelí skutečně nízká částka.

Futonové postele jsou typické jednoduchou konstrukcí z masivního dřeva, ale levnější modely jsou vyrobeny z dřevovláknitých desek. V porovnání s klasickými ložními rámy jsou ty futonové výrazně nižší.

Přestože společným jmenovatelem futonových postelí je jednoduchost, nemusíte se obávat toho, že by byla taková postel nudná a nezajímavá. Právě naopak, natrefit můžete na designově propracované kousky s dominantním čelem, výraznou barevností nebo zajímavě řešenýma nohama. Výjimekou nejsou stylové designové futonové postele s LED podsvícením.

💡 Ptáte se, kde sehnat postel k futonu? Máme pro vás pár tipů:

futons.cz POSTEL WOOD 01 natural adler futons.cz POSTEL WOOD 01 natural adler
16 300 Kč
futons.cz POSTEL WOOD 02 natural adler futons.cz POSTEL WOOD 02 natural adler
11 950 Kč
futons.cz POSTEL WOOD 03 natural adler futons.cz POSTEL WOOD 03 natural adler
11 500 Kč
shumee Rám japonské futonové postele masivní akáciové dřevo 100x200 cm shumee Rám japonské futonové postele masivní akáciové dřevo 100×200 cm
9 059 Kč

Ukázat více

 

Futonové sezení

Co se týče futonového sezení, jedná se v podstatě o rozkládací pohovku, kterou máte přes den složenou a slouží k sezení, a večer ji rozložíte a máte komfortní postel. Futnové sezení si vytvoříte i tím, že samotný futon složíte, ovšem zajímavějším řešením je pořídit si speciální rozkládací rám. Na trhu naleznete elegantní, jednoduché a lehké rámy s možností polohování, které vám ušetří spoustu prostoru a vypadají opravdu velmi efektně.

Futonové sezení ve skandinávském duchu

Futonové sezení ve skandinávském duchu

 

💡 Sezení s futonovou matrací je stále oblíbenějším řešením v mnoha domácnostech:

Karup Design sofa STEP + futon natural Karup Design sofa STEP + futon natural
14 400 Kč
Karup Design sofa ROOT + futon natural Karup Design sofa ROOT + futon natural
9 300 Kč
Karup Design sofa FRESH + futon natural Karup Design sofa FRESH + futon natural
17 900 Kč
Karup Design SOFA SENZA + futon natural Karup Design SOFA SENZA + futon natural
17 900 Kč

Ukázat více

Proč si koupit futon – tohle jsou jeho výhody

Možná si ještě nejste úplně jisti, jestli opravdu jít do koupě futonu. Přece jen, stále je to v našich končinách poněkud netradiční řešení. Třeba si však uvědomit, že futony mají několik výhod. Podívejme se tedy na ně.

Zdravý spánek

Jelikož kvalitní futony mají výplň z přírodních vláken, pocit, který při odpočinku na futonu zažijete, je úplně jiný než pocit z ležení na klasické matraci. Futon je tvrdý, ale poté, co si na něj lehnete, budete cítit příjemnou měkkost. Přizpůsobí se totiž vašemu tělu a vytvoří pocit pohodlí.

Kromě toho rouna, která jsou často používána jako výplň, mají ve srovnání s molitanem až pětinásobně vyšší schopnost absorbovat a následně vydat vlhkost. Během spánku tak pro vás futon vytváří příjemné a suché prostředí.

 

Praktičnost

Futon je velmi praktickým řešením pro vaši domácnost, jelikož je skladný a jeho využití je flexibilní. Ve spojení s rámem si například umíte vytvořit rozkládací pohovku, kterou můžete používat pro každodenní spánek. Vytvoříte si tak ideální postel a gauč zároveň, což oceníte nejen v menších prostorách.

Pokud se rozhodnete pro futon bez rámu, stačí jej položit na zem, dřevěnou podpěru nebo na tatami (tradiční japonská podložka vhodná k sezení na zemi, meditace či jako podložka pod futon, pozn. autora) jako je to tradicí v Japonsku. Vytvoříte tak pohodlné místo pro váš spánek. Ráno pak můžete futon sundat, aby vám nezabíral mnoho místa.

 

Levné řešení

Pokud bychom měli porovnat ceny postelí a matrací s cenami futonů, vítězně by vyšly futony. S futonem získáte pohodlnost během spánku i sezení za cenu nižší, než byste zaplatili za pohovku a postel. Kromě toho, v případě futonů se snímatelnými potahy umíte jednoduše sladit futon s interiérem.

Cena levnějšího futonu v rozměrech dvoulůžka se pohybuje kolem 7 tisíc Kč, pokud byste chtěli jednolůžkový, počítejte s investicí přibližně kolem 3 555 Kč. Samozřejmě, cena může být i vyšší, a to v případě, že sáhnete po kvalitnějších designérských kouscích, které jsou šité ručně a často mají i dražší výplně, například ovčí rouno nebo kokosové vlákno s kaučukem.

 

Jednoduchá manipulace

Futon je ohebný, není moc těžký, takže se s ním dobře manipuluje. Podle potřeby jej umíte jednoduše a rychle přemístit nebo složit tak, aby vám nezabíral mnoho místa.

💡 TIP: Pokud se z jakéhokoliv důvodu přece jen rozhodnete zůstat věrný klasické matraci, při jejím výběru vám určitě poslouží náš test a recenze 15 nejlepších matrací. Vše o potahech na matrace si zase přečtete v našem článku .

 

Má také nevýhody?

Tak jako všechno, i futon má pár nevýhod. Asi největší je to, že je náchylný na plíseň, a to hlavně v případě, že máte futon přímo na zemi, případně na tatami. Tomuto se můžete vyhnout jedině pravidelným větráním, otáčením a čištěním futonu.

Za nevýhodu lze považovat i to, že jsou dost tvrdé a méně poddajné než matrace, což nemusí vyhovovat každému. Pokud tedy chcete spát na futonu, počítejte s tím, že je to o něco jiný pocit než spát na matraci.

 

Jaká je údržba?

Futon je velmi specifická matrace, a proto i péče o ni má svá specifika. V žádném případě byste například neměli futony čistit stroji provádějícími hloubkové mokré čištění. Takové čištění může váš futon nenávratně poškodit.

Nemusíte se však obávat toho, že byste kolem futonu toho museli dělat hodně. Postačí pravidelné větrání, otáčení a vysávání. Vhodné je nejméně jednou do měsíce futon provětrat tak, aby měl z obou stran přístup ke vzduchu. Vhodné je ho opřít o zeď, nebo přehodit přes balkon.

Několik tipů pro péči o futon:

  • futon pravidelně otáčejte
  • v zimě nechte futon vymrznout, zbavíte se tak roztočů
  • místnost, ve které máte futon, každé ráno důkladně vyvětrejte – zavřete dveře a okna otevřete na několik minut dokořán
  • pravidelně, jednou za pár měsíců, futon pořádně vyčistěte vysavačem z obou stran, povrch přetřete vlhkým hadříkem
  • při polití vodou futon vysušte fénem tak, aby pořádně proschla i jeho výplň
  • v případě znečištění kávou, čajem či ovocnou šťávou vyčistěte povrch futonu mýdlovou vodou, poté vysušte fénem a nechte větrat, aby se pořádně přesušil
  • většina futonů má snímatelné potahy, které můžete prát při teplotě 40 až 60 stupňů
  • pokud máte kočku, chraňte futon snímatelným pratelným potahem
  • budete-li po delší dobu mimo domov, je vhodné nenechávat na futonu rozložené peřiny, aby mohl futon lépe dýchat

 

Pozor na plíseň!

Pokud se rozhodnete spát na futonu, měli byste dělat několik opatření, aby váš futon nenapadla plíseň. Ta se na futonu, především na takovém, který je umístěn na podlaze. může objevit z těchto dvou nejčastějších důvodů. Prvním je zvýšená vlhkost ve vašem bytě. Může být způsobena například sušením prádla nebo nedostatečným větráním.

Druhým důvodem pro vznik plísně je propocení futonu. K tomu může dojít v případě, že jste například nemocní nebo v horkém počasí. V takových případech je proto vhodné mít na futonu kromě plachty pod sebou i pratelný potah na futonu nebo prodyšnou deku. Doporučuje se také v takových případech futon každý den větrat, otáčet, měnit povlečení. Futony umístěné na podlaze byste měli větrat a otáčet každý den bez ohledu na to, zda jste nemocný nebo je horké léto a víc se potíte.

Větrání futonů

Futon je třeba pravidelně větrat

 

Zmenšil se?

Nelekněte se, pokud se po čase váš futon trochu scvrkne. Nové futony se zvyknou trošku sležet a následně i mírně ztvrdnout a také za zmenší jejich tloušťka. Jde však o naprosto běžný jev, takže počítejte s tím, že futon bude po čase o něco tenčí než když jste si jej koupili. Se ztenšením však jde ruku v ruce zvětšení plochy futonu. Rozměry futonu se mění během prvních týdnů používání, změny se projeví maximálně do měsíce.

 

Zkušenosti s futonem

Možná stále váháte nad tím, čím je futon pro vás opravdu to pravé. Přidáváme tedy několik zkušeností s futonem, o které se podělili zákazníci. Nejvíce si spaní na futonu pochvalovali lidé, kteří dávají přednost tvrdému povrchu.

Zkušenosti s futonem

Mnozí zákazníci se shodli na tom, že spánek na futonu je příjemný, avšak má to i své menší negativum. Když si totiž zvykli na spaní na tvrdém futonu, už se dobře nevyspí na jiném typu matrace.

Zkušenost s futonem

 

Časté dotazy

Jelikož futony v našich končinách teprve zdomácňují, objevuje se v souvislosti s nimi na různých fórech několik otázek. Tady jsou odpovědi na ty nejčastější z nich.

 

Jaká je životnost?

Životnost futonu závisí přímo na kvalitě materiálů, z jakých je futon ušit. Počítat však můžete s tím, že vám futem průměrné kvality bude bez problémů sloužit přibližně 10 let. Samozřejmě, za předpokladu, že jej budete pravidelně větrat a čistit. Záleží to také na frekvenci používání futonu. Pokud jej budete používat jen jako příležitostnou postel pro hosty, jeho životnost bude klidně i více než 10 let.

 

Jaká je cena za futon?

Futony jsou obvykle levnější než roztahovací gauče nebo postele. Můžete zvážit, zda si chcete pořídit celý set futonu a rámu, nebo si koupíte jen futon bez rámu. Nejlevnější futony plněné bavlnou vás ve velikosti jednolůžka vyjdou kolem 2 400 Kč. Futonové matrace vyšší kvality stojí 9 500 Kč a více, v závislosti na tom, zda se jedná o jednolůžko nebo dvoulůžko.

 

Jaká je tvrdost?

Futonové matrace jsou obvykle o poznání pevnější než klasické matrace. Futony nemohou být příliš hrubé, protože v opačném případě by nebylo možné je složit a použít k sezení. Tvrdost futonu je definována materiálem výplně.

 

Několik inspirací na závěr

Futon může úžasně dotvořit váš interiér a může být dominantním kouskem vaší ložnice. Zároveň však může být i docela nenápadný – vše záleží na tom, jak se k futonu postavíte a jak jej do vašeho domova zakomponujete. Zde je několik inspirací:

Futon je výborným prvkem, který dokáže spojit tradiční s moderním

Zelený futon jako sezení v místnosti u zdi

Může být vhodným řešením například i do studentského pokoje

Futon pro jednoho

Futonové sezení se velmi dobře snoubí s minimalistickým stylem

Zelený složený futon k sezení ve světlé místnosti

Futon umíte pěkně zakomponovat i do dětského pokoje

Futon v dětském pokoji

Futon výborně doplní prakticky každý interiér

Černá futonová sedačka a vedle kytara

Může být dominantní i nenápadný

Futonové sezení

Futon je symbolem pohodlí, relaxu a klidu

Futon pod telkou jako sezení

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (17 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *