Potahy na matrace pro zdravý spánek – z čeho jsou vyrobeny a jak si vybrat

Veronika Štrbová Téma 22. června 2020 1

Potahy na matrace jsou pro zdravý a pohodlný spánek velmi důležité. Hrají významnou roli při hygieně lůžka a materiály, ze kterých jsou vyrobeny, mají vliv na odolnost, životnost a komfortnost samotné matrace. Ve většině případech potah se prodává už na samotném matraci. Pokud si však vyberete matraci bez potahu nebo si jen chcete potah občas vyměnit, několik rad se vám určitě sejde.

Dospělý člověk vypotí během noci cca od 0,5 l až do 1 l tekutin, která přejde do prádla a do matrace. Proto musí být potah dostatečně prodyšná a musí být schopen tuto vlhkost absorbovat a později odpařit. Tím poskytuje spícímu člověku dokonalý pocit suchého pohodlí během celé noci a celého spánku. Dejte si však pozor, protože občas si lidé pletou potah na matraci s chráničem na matraci. Proto pozorně čtěte a dozvíte se, co vše se skrývá za tímto produktem, jak postupovat při jeho koupi a který si vlastně vybrat. Toto všechno a ještě mnohem více již v následujícím článku.

💡 Otestovali jsme matrace – toto jsou ty nejkvalitnější

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2021 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací

Jaký je rozdíl mezi chráničem a potahem na matraci

Potah na matraci (zřídkakdy se můžete setkat také s názvem obal na matraci) je součástí matrace, jehož úkolem je zajistit prodyšnost a schopnost absorbování vlhkosti, ochránit matraci z hygienického hlediska a v neposlední řadě, dopřát vám i pohodlí a požitek z dotyku pokožky s matrací.

Ochrana matrace je velmi důležitá pro životnost vašeho matrace, a co je důležitější, poskytuje zdravé prostředí pro spánek tím, že chrání před roztoči, alergeny či skvrnami. Protože je téměř nemožné klasicky umýt matraci, potahy jsou odnímatelné, takže se dají snadno prát a udržovat. Potahy na matrace jsou dodávány v různých velikostech, barvách, stylech, materiálech, tkaninách a s různými ochrannými výhodami, resp. povrchovými úpravami.

Bílý potah na matraci se zipem

Matrace s odnímatelným potahem, který můžete prát

 

Chránič na matraci má stejnou roli jako potah na matraci. Liší se tím, že chránič na matraci je samostatná vrchní část na matraci, kterou můžete dát kdykoliv dolů. Na rozích má přišité gumičky na šikovné uchycení, nemusíte se proto obávat, že by se chránič z matrace stále sesuvu. Ačkoli je to další vrstva, která se zvykne pokládat na matraci v potahu, nijak nezhoršuje pohodlný povrch matrace a neovlivňuje negativně váš zdravý spánek. Chránič matrace je také voděodolný a můžete jej prát v pračce, proto je jeho údržba opravdu velmi jednoduchá. Z toho tedy vyplývá, že chránič matrace je nejsvrchnější vrstva nad matrací a potahem.

Bílý chránič na matraci

Chránič se takhle pokládá na matraci v potahu

 

Výhody potahu na matraci

Potahy na matrace mají několik důležitých funkcí, které jsou zároveň jejich velkými výhodami, pokud je používáte během spánku.

 • Potah dodává povrchu matraci komfortní, příjemný a atraktivní vzhled.
 • Dlouhodobě podporuje vlastnosti a funkčnost dané matrace.
 • Snímatelný potah se dá pohodlně vyprat v pračce.
 • Zabraňuje vzniku ideálního prostředí pro roztoče, bakterie či plísně.
 • Vyrábějí se z různých materiálů, proto si na své přijdou určitě i alergici.
 • Potah odděluje tělo od jádra matrace.
 • Absorbuje vlhkost a pak ji uvolňuje, udržuje čistotu a hygienu.

 

Hlavní úkoly potahu na matraci

 

➡️ Opotřebení matrace

Potahy na matraci přidávají vrstvu látky na ochranu před lehkým opotřebením, které pochází ze spánku nebo položení matrace. Matrace se časem mohou zašpinit, začnou se na něm tvořit malé trhliny nebo se „pískování”, na místech, na kterých je nejvíce zatěžován. Potahy na matrace dodávají tzv. obrannou linii na boj proti těmto problémům a prodlužují životnost matrace.

 

➡️ Skvrny, inkontinence

Nepromokavé potahy na matraci chrání před rozlitím, skvrnami a vlhkostí v důsledku různých nehod, tekutin a potu. Ochrana matrace může zabránit růstu plísní či blokováním tekutin v prosakování do postele. Nepromokavé potahy na matrace jsou ideální pro spáče, kteří se nadměrně potí, pro lidi, kteří rádi jedí nebo pijí v posteli, pro rodiny s malými dětmi, pro ty, kteří mají problémy s inkontinencí, pro majitele domácích mazlíčků, kteří zvyknou spát také na posteli nebo pro kohokoliv, kdo se snaží udržet matraci v maximální čistotě.

 

➡️ Vhodné pro alergiky

Roztoči jsou nejběžnějším domácím alergenem, který se vyskytuje ve většině domácích textilií. Živí se z odumřelých částí lidské kůže a používají matrace jako svá hnízda. Nejúčinnějším způsobem, jak bojovat proti roztočům a vychutnat si zdravější prostředí na spaní, je zakoupení potahu na matraci, který matraci zcela obklopuje ze všech stran. Stejně zabrání potah i nasáknutí rozlitých tekutin a vytvoření možných plísní. Astmatici zda alergici by si měli bez pochyby takový potah na matraci pořídit.

 

➡️ Stop roztočům

Lůžkoviny roztoči jsou malý hmyz, který žije z lidské a živočišné kůže a krve, a proto upřednostňují bydlení uvnitř matrací a polštářů v blízkosti zdroje potravy. Jedním ze způsobů, jak zabránit tomu, aby tyto malé druhy hmyzu zamořily postel, je zakoupení matrace s potahem. Potahy na matrace jsou odolné vůči roztočům a v posteli zakrývají celou matraci ze všech stran a jsou příliš silné na to, aby do něj mohly roztoče vstoupit nebo vystoupit.

 

Materiály, ze kterých může být vyroben

Potahy na matrace se vyrábějí z množství různých materiálů, z nichž každý je něčím výjimečný. Zde je seznam nejpoužívanějších materiálů:

⭐ Bavlna – potahy z bavlny jsou přirozeně hypoalergenní kvůli organickému složení bavlny. Bavlněná tkanina je dostupná bez chemického a pesticidů ošetření, což je ideální pro osoby s přecitlivělou pokožkou. Je také dostatečně prodyšná na to, aby člověku umožnila ideální teplotu pro pohodlný spánek.

⭐ Úplet – jedná se o pletený potah vyšší kvality ve srovnání s např. froté potahem. Jeho povrch je hladší a silnější, duté vlákno uvnitř má větší gramáž. Díky tomu dosáhne lepší izolaci od jádra matrace. Tento potah je prošitý třízónovým způsobem (střed – hustší prošití). Lze ho prát do 60 °C. Gramáž potahu 200g / m².

⭐ Polyester – polyester je odolná látka nabízena v různých texturách a stylech. Polyester se snadno čistí a udržuje a může být levnější než jiné tkaniny. Ačkoli polyester není tak chladný jako textilie typu Tencel®, často se mísí s jinými materiály, aby se maximalizovala ochrana a pohodlí. Polyester nevytváří vlhkost, ačkoli může být rychle schnoucí a nepovažuje se za hypoalergenní.

⭐ Tencel® Lyocell – je to tkanina potahů známá svým botanickým původem a pohodlnými vlastnostmi. Tencel je ekologický textil, který pochází z obnovitelných zdrojů. Potahy na matrace z Tencel Lyocell jsou vysoce prodyšné, přirozeně hypoalergenní, odvádějící vlhkost a inhibují růst bakterií způsobujících zápach. Jsou navíc ideální pro ty, kteří mají citlivou pokožku, protože Tencel je velmi měkký a hladký, neabrazivní.

⭐ Tencel 37 Clima – vysoce kvalitní vlákno dělá matracový potah luxusním, příjemným na dotyk hedvábně hebkým povrchem. Tencel Lyocell je přírodní produkt, jehož základem je 100% dřevní celulóza. Látka velmi dobře absorbuje a odvádí vlhkost, rychle se vysouší, čímž je dodržena hygieničnost matrace. Materiál je přirozeně antibakteriální a antialergický, protože nejsou přidány žádné chemikálie. Pokožka relaxuje a poskytujete její zdravější prostředí. Potah Tencel 37 CLIMA obsahuje Tencel 39% Polyester 61%, prošitý klimatizačními vrstvami dutých vláken 250 g / m². Je to inovativní látka s vysokou disperzí vlhkosti, která udržuje aktivní termoregulaci a konstantní tělesnou teplotu 37 °C. Mikrokapsle absorbujou přebytečné teplo, čímž se vytváří konstantní mikroklima a současně vysoká transplantační síla potlačuje množení bakterií.

⭐ Bambus – bambusové potahy jsou oblíbené díky přírodním výhodám uklidňujícího bambusového materiálu. Stejně jako Tencel, látka na potazích z bambusu odvádí vlhkost a inhibuje růst bakterií způsobujících zápach. Chrániče matrací z bambusu umožňují citlivým spáčem klidně odpočívat, protože bambus je přirozeně hypoalergenní. Potah přirozeně odpuzuje mikroorganismy a nemačká se. Materiál je šetrný vůči životnímu prostředí.

⭐ Aloe Vera – tento potah obsahuje výtažky z rostliny Aloe Vera s obsahem enzymů, minerálních látek a aminokyselin. Materiály jsou jemné, relaxačně působí na pokožku a poskytují pohodlí při odpočinku. Materiál je ze 100% polyesteru (PES), prošitý klimatizačními vrstvami dutých vláken 150g / m². Poslední vrstvou obalu je hygienická vrstva TNT netkaná textilie. Splňuje všechny požadavky na hygienu a antialergické vlastnosti. Především pozitivně působí při různých problémech zánětlivého charakteru, uvolňující působí i na svalové napětí. Látka je příjemná na dotek s pokožkou a zlepšuje absorbování tělesné vlhkosti, čímž zvyšuje hygienu matrace. m³

⭐ Medicott – je vhodný pro alergiky a také pro lidi trpící nadměrným pocením, případně pokud máte pocit, že vám je neustále teplo či zima. Kvalitní spánek je jedním z nejdůležitějších aspektů vašeho celodenního fungování. Patří k potahovým materiálům složení 35% BA a 65% PES, které regulují tělesnou teplotu, zajišťují regulaci vlhkosti a absorbování potu a zároveň jsou skvělou ochranou pro zajištění prodyšnosti matrace. Tím pádem jsou odolnější vůči zápachům, prachovým roztočům a jejich eliminaci. Jsou příjemné na dotek a mají estetický vzhled. Pro jejich vynikající vlastnosti patří mezi nejoblíbenější z potahových produktů. Vnitřek je prošitý klimatizační výplní ze 100% polyesterového antialergického silanizovaného dutého vlákna. Poslední hygienickou vrstvou v materiálu je TNT – netkaná textilie.

⭐ Montana – materiál je ze 100% polyesteru (PES), prošitý klimatizačními vrstvami antialergických silanizovaných dutých vláken 100g / m². Poslední vrstvou obalu je TNT netkaná textilie. Potah Montana má atraktivní design, splňuje všechny požadavky na hygienu a antialergické vlastnosti. Látka je příjemná na dotek s pokožkou. Zlepšuje absorbování tělesné vlhkosti, čímž zvyšuje hygienu matrace.

⭐ Silverguard – Silverguard je jedinečná technologie, která zaručuje trvalou svěžest a hygienu během spánku. Eliminuje bakterie způsobující zápach a chrání před jejich usazováním. Ochrana je trvalá i po častém praní a čištění. Při kontaktu s pokožkou zachovává její přirozenou rovnováhu. Tento potah obsahuje přírodní viskózové vlákno, které ve spojení s moderním designem dodává textilii luxusní charakter. Zaručuje vám absolutní čistotu a pohodlí. Silverguard úprava využívá stříbro jako jeden z nejstarších a nejznámějších způsobů ochrany před houbami a bakteriemi. Díky působení stříbrných iontů chrání textilii před mikroorganismy a zabraňuje jejich rozvoji přírodní cestou. Zajišťuje také konstantní svěžest a hygienu lůžka, vysokou odolnost proti oděru a žmolkování.

 

Takto vypadá luxusní potah z Aloe Vera:

ALOE VERA - luxusný poťah na matrac

 

Další alternativy možných materiálů:

MateriálVlastnosti
Micro activeTento materiál sestává ze tří vrstev, kombinace jejichž zaručuje dobrý odvod vlhkosti a prodlužuje matrace životnost. Jednou z částí je i přírodní úprava Greenfirst, vytvořená na bázi esenciálních olejů z citronu, levandule a eukalyptu. Mezi její přednosti patří schopnost aktivně ničit plísně, bakterie a odpuzovat roztoče. Potěší se mu tedy i alergici.
Cashmere"Kašmír" vznikl spojením kašmírové vlny a vysoce kvalitních moderních materiálů. Je příjemně hebká, vyžaduje jen snadnou údržbu a je vhodná pro alergiky. Výhodou jsou její skvělé termoizolační vlastnosti. Tento potah je prošívaný dutým vláknem vysoké hmotnosti, dá se pohodlně odzipsovať a vyprat na 60 ° C.
ChelseaPotah Chelsea charakterizuje pletený potah obohacený o plastický vzor kvítků. Potah se skládá z robustní látky 424 g / m², velké vrstvy prošité jemnou Flexifoam pěnou a klimatizační vrstvy dutého vlákna 400 g / m². Jejím úkolem je zvyšovat vzdušnost v prostoru mezi jádrem matrace a potahem.
RelaxticPotah Relaxtic je prodyšný, vzdušný a vyrábí se převážně jen v bílé barvě. Je prošívaný dutým vláknem a příjemný na dotek. I tento potah je snímatelný a lze jej rozdělit i na dvě poloviny. Praní je vhodné do 60 °C.
Silver LinePokud jste osoba se zvýšenou citlivostí, tento potah je pro vás ideální. Tvoří ho klimatizační vrstvy z dutého vlákna vysoké gramáži a celý je prošitý plastickým vzorem. Potah je velmi prodyšný a tím pádem příjemný na dotek. Může se pochlubit skvělými izolačními vlastnostmi. Pratelný je taktéž do 60 °C.
TeenagerPokud jste osoba se zvýšenou citlivostí, tento potah je pro vás ideální. Tvoří ho klimatizační vrstvy z dutého vlákna vysoké gramáži a celý je prošitý plastickým vzorem. Potah je velmi prodyšný a tím pádem příjemný na dotek. Může se pochlubit skvělými izolačními vlastnostmi. Pratelný je taktéž do 60 ° C.
WellnessZde se výrobce s designem opravdu vyhrál. Tento originální potah je příjemný na dotek a pomáhá snižovat rušivé účinky statické elektřiny, která může mít negativní vliv na naše tělo během spánku.
Chloe ActivLidé s citlivou pokožkou si zde přijdou na své. Tento kvalitní a certifikovaný OEKO-TEX standardní potah je prošitý klimatizační výplní a PES vláknem 200 g / m³. Potah je dokonce antibakteriální, antiroztočový, odnímatelný a lze ho vyprat v pračce.
SilverPotah Silver má skvělou vlastnost regenerace pokožky lidského těla. Stříbro, které obsahuje, je ideální při alergii na prach a při problémech s nadměrným pocením. Potah je antistatický, antibakteriální, antimykotický a zabraňuje také růstu plísní. Výrobce zaručuje certifikován a zdravotně nezávadný OEKO-TEX standard. Potah je snímatelný a pratelný.
Wool lifeJak samotný název napovídá, potah wool life je neuvěřitelně příjemný potah na dotek. Obsah vlny a viskózy se dokonale hodí pro lidi s citlivou pokožkou a pro ty, kteří mají raději přírodní materiály. Také nabízí kvalitní a certifikovaný OEKO-TEX standard. Složení: 30% směs vlny a viskózy, 70% polyester, potah prošitý s klimatizační výplní, PES vláknem 300 g / m². Jeho hlavní vlastnosti jsou, že je antibakteriální, antiroztočový, odnímatelný a pratelný do 60 ° C.
Carbon plusDalší na dotek příjemný potah, který je ideální pro lidi s citlivou pokožkou. Uhlíkové vlákno zvyšuje antibakteriální účinnost a také odpuzuje roztoče. Označení 3D znamená, že potah obsahuje mřížku, která zvyšuje prodyšnost a odvětrávání matrace. Složení: 1% karbonové vlákno, 29% viskóza, 70% polyester, potah prošitý s klimatizační výplní, PES vláknem 300 g / m².
SanitizedTento potah je velmi speciální. Je nejenže nepropustný, ale je určen hlavně pro použití v nemocničních zařízeních, ošetřovatelství a domácí péči. Vystihují ho vlastnosti jako voděodolnost, elasticita či paropropustnost. Jeho vrchní vrstva je 100% polyuretan, spodní vrstva 100% polyester. Speciálně upravený nepropustný potah zabraňuje průniku tekutin do jádra matrace. Hladký povrch matrace umožňuje dokonalé vydezinfikování a praní dokonce až na 95 ° C.
CelinaTkaná látka, která je příjemná na dotek, jako většina materiálů. Vyznačuje se vysokou pevností a má neprošitém, a také nesnímatelný potah. Proto není možné ho klasicky vyprat v pračce.
SnowJemnost a vysokou hygienu zajišťuje potah Snow. Je prošitý antialergickým PES rounem 100 g. Potah lze sundat z matrace a je povoleno jej vyprat na maximálně 60 °C.
KristaullblauPotah Kristaullblau je vyroben z elastického jemného materiálu. Jeho vlastnosti zajišťují dostatečnou hygienu a jsou optimální pro využití k výrobě matrací. Materiál je antibakteriální a je vhodný i pro lůžka alergiků, protože je také snímatelný a pratelný na 60 °C. Celý je prošitý antialergickým PES rounem 100 g.
GrennfirstDalší v pořadí je pletená látka s bioaktivní úpravou na bázi přírodních rostlinných esencí - citron, levandule a eukalyptus. Zaručuje 100% přírodní ochranu proti roztočům a je ideální pro alergiky. Tento potah je snímatelný, pratelný na 60 ° C, prošitý antialergickým PES rounem 200 g.
MirabellaJe tu něco i speciálně pro děti. Klasická tkaná textilie s motivy, které potěší všechny malé ratolesti. Tento potah nabízí přírodní materiál s dobrou absorpcí tělesné vlhkosti a praktickou údržbou a co je praktické, je také pratelný do 60 ° C.
AegisModerní technologie nezahálejí ani ve světě matrací. Tato revoluční novinka zaručuje aktivní svěžest a hygienu vašich textilií. Je založena na fixaci nemigračných, aktivních částic na vláknech textilie. V momentě, kdy se organismy dostanou do kontaktu s částicemi Argus, propíchne se jejich buněčná membrána a tím jsou zahubené. Potah je také pratelný na 60 ° C.
LevanderLevander vám je určitě známý již z jeho názvu. Potah je mj prošitý klimatizační výplní z dutého PES vlákna s gramáží 300 g / m². Látka je samozřejmě napuštěna výtažky ze známé rostlinky, z levandule. Je to pratelný potah na 60 °C.

💡 TIP: Několik speciálně upravených potahů mají například matrace Dormeo. Z těch nejlepších si můžete vybrat v našem článku.

 

Při výběru potahu na matraci zohledňujte tyto aspekty

 1. Velikost potahu – velikost matrace určí, jaká velikost potahu je nutná. Před nákupem potahu tedy změřte velikost a hloubku matrace. Abyste získali maximální ochranu, je důležité koupit takový potah, který se vejde na celou matraci.
 2. Gramáž – při výběru potahu se také zaměřte na jeho gramáž. Podle gramáže se určuje kvalita potahu. Čím vyššího gramáž, tím lépe. Potah s vyšší gramáží je odolnější například proti opotřebení a vydrží déle.
 3. Vlastnosti – při výběru potahu zjistěte jeho nejdůležitější výhody. Zvažte vlastnosti, jako je hydroizolace, chlazení textilií, ochrana před roztoči a zabránění opotřebení. Hypoalergenní potahy na matrace jsou ideální pro citlivé povahy, které mohou být alergické na určité látky, roztoči nebo chemikálie a pesticidy – hledejte potahy, které obsahují tencel nebo bambus.
 4. Pohodlí – potahy na matrace s hrubými nebo vrstvenými textiliemi mohou povrchu matrace dodat měkký komfort. Druh použité látky a styl pletení mohou poskytnout plyšový povrch, zatímco úplety jako žakár vás udrží více v teple.
 5. Prodyšnost – pro ty, kteří upřednostňují chladnější spánkový zážitek, vybírejte potah na matraci, který umožňuje matraci dýchat. Toto zaručuje efektivní proudění vzduchu, zabraňuje ulpívání tepla a poskytuje chladnější noční spánek. Potahy na matrace s hydroizolační vrstvou z polyuretanu umožňují větší proudění vzduchu a chlazení jako jejich vinylové protějšky.
 6. Snadné čištění – jelikož potahy na matrace jsou navrženy tak, aby chránily před skvrnami a jinými nepříjemnostmi, je důležité, abyste potah na matraci snadno věděli dát dolů a vyčistit. Pravidelné mytí potahu udrží postel čistou, dezinfikovanou a bez zápachu. Ujistěte se, že zvolený potah na matraci lze prát v pračce, a vždy se řiďte pokyny pro péči.

 

Hygiena matrace a jeho péče

Ze zdravotního hlediska je třeba, aby potahy na matrace splňovaly nejpřísnější hygienické kritéria, tzn. byly vyrobeny z kvalitního a snadno udržovatelného materiálu, který poskytne ochranu proti plísním, bakteriím a nebyl živnou půdou pro nepříjemné roztoče. Tyto vlastnosti zabraňují tvorbě nepříjemného zápachu. A protože se lůžkovin dotýkáme i holým tělem, potahové látky musí být příjemné na dotek. Standardem se v poslední době staly snímatelné, odzipovatelné potahy na matrace vyrobené ze zmíněných kvalitních materiálů, které lze snadno vyčistit nebo vyprat v pračce a tak zajistit maximální a rychlou hygienu.

 

Jak prát potah na matraci

Přestože existuje velké množství druhů potahů na matrace, o každý z nich je třeba se pravidelně starat, aby dlouho vydržel a splňoval funkce, pro které byl vyroben. Jak údržba se počítá pravidelné praní, čištění a příležitostné vysávání.

Snímatelný potah – je užitečný v tom, že ho lze jednoduše kdykoliv sejmout a vyprat. Potah je opatřen klasickým zipem, který se dá rozepnout po obvodu matrace na dvě samostatné části.

Dělený potah – jeho výhodou je, že můžete prát jen jednu jeho část. Druhou část můžete dále používat jako potah matrace. Tuto vlastnost jistě ocení majitelé malých praček, polovina potahu se vejde i do pračky s bubnem do objemu 5 kg. Má výhodu i v rychlejším schnutí. V sušičce ½ potahu schne cca 1 hodinu a mimo sušičky většinou 6 – 24 hodin (podle typu potahu). Potahy s podílem polyesteru schnou nejrychleji, dokud potahy s vyšším obsahem bavlny delší dobu. Vždy je důležité nechat potahy řádně vyschnout.

Pravidelná údržba – měla by se provádět minimálně 1 krát za rok a to odebráním potahu a jeho následném vyčištění nebo oprání. Údržba je však individuální, záleží na každém uživateli, jak často ho bude ošetřovat. Vždy je důležité dodržovat pravidla praní podle značek na potahu matrace.

 

A co s nesnímatelným potahem?

Pokud vlastníte nesnímatelný potah, nezoufejte. Znečištění (skvrnu) lze odstranit bílým vlhkým hadříkem namydlenou neutrálním mýdlem. Na dočištění se používá čistá voda. Důležité je dát si pozor, aby vlhké čištění probíhalo na povrchu textilie a nedošlo k promáčení textilie.

O oba typy potahů se můžete pravidelně starat týdenním větráním spodní plochy obrácením matrace (spodní plochou nahoru). Doporučuje se střídat plochy matrace po obrácení a odvětrání spodní plochy působením suchého čistého vzduchu alespoň po dobu 1 hodiny. Před prvním praním nebo čištěním potahu si pozorně přečtěte informace, které jsou uvedeny na jejich štítcích. Zajistíte si tak dlouhodobou trvanlivost a správnou funkčnost tohoto produktu.

První pomoc při čištění skvrny na nesnímatelných potahu:

Jak odstranit skvrny od moči z matrace | Cleanipedia

 

Čištění a péče o matraci

Pravidelné větrání a otáčení matracemi

Během spánku dochází k nepravidelnému zatížení matrace. Matrace je proleželý na některých místech více, a na jiných méně. Matraci je tedy důležité pravidelně otáčet – měnit polohu hlavy a nohou a strany matrace. Tato činnost by se měla provádět cca po měsíci, vždy ale záleží na typu a materiálu matrace.

Čištění skvrn a špíny

Skvrny od kávy, vína nebo jídla prostěradlo sice zakryje, ale není nic příjemné ani hygienické mít na matraci staré fleky. K tomuto účelu nám slouží náhradní potah, který lze jednoduše sejmout a vyprat. Pokud se vám dostane špína přímo na matraci, tak ji můžete snadno vyčistit octovou nebo mýdlovou vodou. Každá matrace je však individuální, proto si před čištěním nejdříve přečtěte návod od výrobce a jeho doporučení, jak se o konkrétní materiál starat.

 

Na co si dávat pozor při koupi

Hlavní rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním potahem je ve složení a hustotě vrchní látky. To, co je pod ní je už jen jakousi designovou součástí, která potah udělá krásnějším a atraktivnějším. Hustota vrchní potahové látky ukáže, zda je potah kvalitní, zda se rychle unosí a celkově jak dlouho vydrží. Nejjednodušší potahy začínají na hustotě od 80 g / m², avšak zde není možné očekávat jakoukoliv životnost.

Standardní potahové látky se vyrábějí s hustotou 130 – 220 g / m². Tyto látky mají standardní kvalitu a jejich životnost je přibližně 5-7 let. Velmi kvalitní látky s dlouhou životností a vynikající odolností vůči oděru dosahují hustotu od 250 g / m² a více. Není pravda, že potahy z čistě přírodních vláken (např. 100% bavlna) jsou lepší než ze syntetických, spíše naopak. Právě umělá vlákna disponují výzkumem zdokonalenými a téměř ideálními vlastnostmi, nemluvě o tom, že cena syntetických vláken je často krát nižší než cena přírodních vláken.

Nezapomínejte, že potah na matraci záleží i od výběru správné matrace. Proto si nenechte ujít náš test nejlepších matrací, který najdete zde:

💡 Otestovali jsme matrace – toto jsou ty nejkvalitnější

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2021 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací

 

Kde koupit a jaká je cena

Koupě potahu úzce souvisí s koupí samotného matrace, neboť ve většině případů se kupují spolu. Zde tedy cena závisí na celkovém produktu, resp. matrace. Najdou se však i tací výrobci, kteří mají v nabídce i jednotlivé náhradní potahy na matrace, i když budete muset trochu využít Google a najít takového, který má bohatší výběr.

Samotný potah na matraci není drahá záležitost a pohybuje se v pár stovkách korun, výjimečně může přesáhnout 2600 Kč. Můžeme je rozdělit do dvou hlavních skupin:

 • do 1300 Kč – klasické potahy na matrace, které splňují běžné funkce a jejich vlastnosti nejsou nijak speciálně, vhodné na klasické matrace a využije jejich široké spektrum zákazníků
 • od 1300 Kč do 2600 Kč – potahy od 1300 Kč výše jsou většinou vyrobeny z přírodních a jiných speciálních materiálů, které splňují svou primární funkci

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře

Dobrý den k článku o praní potahu v pračce ,máme matrace “ADRIANA COOLFLEX 2017” rozměr
197x85x18 cm, chtěl jsem potah vyprat v pračce na 6kg což moc dobře nešlo(málo místa), je tedy nutné zvolit větší pračku průmyslovou)?, a jaké čistící prostředky? Děkuji Horák František.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.