Hobby detektory kovů – které jsou nejlepší? 3 recenzí

Petra Lyžičiarová Test
Aktualizováno: 22. října 2023 0
Garett AT PRO International
Vítěz testu
Garett AT PRO International
  1. množství funkcí a možností nastavení
  2. lehký a ergonomický
  3. výukové DVD v balení
  4. vodotěsný
  1. vysoká cena
Propracovaný hobby detektor kovů pro náročnější a zkušenější hledačů, který nabízí široké možnosti nastavení a několik funkcí. Investice, která se nadšeným lovcem pokladů určitě vyplatí.
19 751 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Hobby detektory kovu jsou zařízení, které jsou určeny začátečníkům v „hledání pokladů”, ale i dětem a hobby hledačem. S propracovanějšími modely si na své přijdou i pokročilí hledači. Pomocí hobby detektoru kovu můžete objevit staré mince, nábojnice, různé artefakty, odznaky a další kovové předměty, z nichž mnohé mohou mít i historickou hodnotu. Jsou vhodné i na vyhledávání zlata a šperků.

Pokud byste si chtěli pořídit hobby detektor kovů, ale nevíte, podle jakých parametrů si ho máte vybrat, v našem testu se dozvíte všechny podstatné informace. Podíváme se také na to, jaké modely detektorů patří v roce 2024 k těm nejlepším a v čem spočívají jejich výhody a případně i nevýhody. Do testu jsme zařadili 3 modelů značek 2x Garrett a nejlépe se v našem testu umístili hobby detektory kovů Garrett a .

Jak si vybrat hobby detektor kovů?

  • typ detektoru kovů – mezi hobby detektory kovů najdete analogové detektory bez LCD displeje, nebo jednoduché číslicové detektory s vyhodnocením na LCD displeji, které jsou vybaveny i zvukovou signalizací
  • hmotnost – jelikož hobby detektor kovů budete často přenášet a lze jej budete používat i v náročném terénu, zohledněte při jeho výběru i to, jakou má hmotnost
  • jaké materiály dokáže vyhledat – před koupí hobby detektoru kovů si promyslete, co vlastně chcete pomocí něj hledat
  • dosah – celkem podstatným parametrem je dosah detektoru, který hovoří o tom, do jaké hloubky je detektor schopný detekovat kovový předmět
  • způsob napájení – zajímejte se i o to, jakým akumulátorem zda bateriemi je daný detektor napájen a také to, jaká je jejich výdrž
  • doplňkové funkce – mezi hobby detektory kovů najdete jednoduché modely se základními funkcemi, ale i propracovanější, které disponují například možností propojení se smartphonem
  • cena – podstatným a často i rozhodujícím parametrem při výběru hobby detektoru kovů je i cena. Ta se může pohybovat od několika stovek korun až k několika tisíc.
💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení hobby detektorů kovů jsme brali v úvahu tyto metriky:

citlivost: 30 %
diskriminace: 25 %
hmotnost: 20 %
hlasitost: 15 %
doplňkové funkce a dosah: 10 %

Nejlepší Hobby detektory kovů na základe porovnávacího testu 2024

1. místo 2. místo 3. místo
Vítěz testu Pro náročné Zlatá střední cesta
Garett AT PRO International Minelab Detektor kovů Equinox 800 Garrett ACE 250
Garett AT PRO International Minelab Detektor kovů Equinox 800 Garrett ACE 250
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
19 751 Kč 25 990 Kč 7 499 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Recenze 3 nejlepších hobby detektorů kovů pro rok 2024

Vítěz testu

1. Garett AT PRO International

Hmotnost: 1,4 kg ● Hloubka vyhledávání:? ● Napájení: 4x AA baterie

Garett AT PRO International

Detektor kovů značky Garret je vhodný pro použití v každé lokalitě a patří k profesionálněji vybaveným zařízením. Jde o univerzální detektor vhodný pro použití i ve sněhu, v dešti či pod vodou do hloubky dvou metrů. Hmotnost detektoru je 1,4 kg, což je takový průměr. Pro co nejlepší manipulaci je detektor vybaven zesílenou loketní opěrkou.

Pracuje při vysoké frekvenci, má zvýšený dosah a vysokou citlivost. Vybaven je množstvím funkcí a širokými možnostmi nastavení, a tak je vhodný spíše pro zkušenější lovců pokladů. Přesto je jeho ovládání jednoduché a intuitivní.

Výhody

  • množství funkcí a možností nastavení
  • lehký a ergonomický
  • výukové DVD v balení
  • vodotěsný

Nevýhody

  • vysoká cena

Verdikt: Propracovaný hobby detektor kovů pro náročnější a zkušenější hledačů, který nabízí široké možnosti nastavení a několik funkcí. Investice, která se nadšeným lovcem pokladů určitě vyplatí.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 19 751 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

2. Minelab Detektor kovů Equinox 800

Hmotnost: 1,3 kg ● Hloubka vyhledávání:? ● Napájení: USB nabíjecí kabel s magnetickým konektorem

Minelab Detektor kovů Equinox 800

Detektor kovů Minelab Equinox 800 splní hledačem pokladů i ty nejvyšší očekávání. Přístroj je velmi klidný a to i při nastavení vysoké citlivosti. Vynikající je také stabilita ukazatele ID na LCD a také dosah a separace. Dobrá zpráva je, že při tomto Equinox-u si můžete nastavit i délku časovky (rychlost). Díky tomu se v lokalitě s extrémním množstvím odpadu dostanete na zcela mimořádné separační hodnoty.

Z dalších parametrů ještě třeba zmínit, že Minelab Equinox 800 (ale i nižší model 600) je vodotěsný do 3 metrů, váží jen 1,3 kg včetně baterie a krytu cívky. Základní cívka je 11 “(28 cm) 2D ak dispozici máte i sondy 5” a 15×12 “2D (13 cm a 38×30 cm). Práci s detektorem usnadní pevná a tuhá třídílná konstrukce. Minelab Equinox 800 navíc disponuje 4 detekčními režimy (park, pole, pláž, zlato) 6 možnostmi nastavení pracovní frekvence (5 kHz, 10 kHz, 15 kHz, 20 kHz, 40 kHz, Multi – všechny frekvence současně). POZOR! Bluetooth sluchátka Minelab a bezdrátový modul WM 08 jsou v ceně detektoru.

Výhody

  • velké množství funkcí a možností nastavení
  • vysoká citlivost a snadné ovládání
  • funkční diskriminace
  • bezdrátová sluchátka v ceně
  • dostatečná výdrž baterie
  • podsvícený displej
  • nízká hmotnost a ergonomický tvar
  • vodotěsný

Nevýhody

  • vyšší cena

Verdikt: Špičkový produkt, který na trhu hobby detektorů kovů u nás nemá žádnou větší konkurenci.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 25 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

3. Garrett ACE 250

Hmotnost: 1,20 kg ● Hloubka vyhledávání: max. 140 cm ● Napájení: 4x AA baterie

Garrett ACE 250

Detektor kovů Garrett ACE 250 je jednoduchý na ovládání a oproti nižšímu modelu ACE 150 je vybaven o něco lépe (má Pinpoint, zobrazení přibližné hloubky předmětu + vlastní programovatelný 12 segmentový režim (diskriminace), takže uspokojí nejen začínající hledačů, ale i pokročilé zanícence. Dobře se s ním manipuluje už jen kvůli jeho nízké hmotnosti (1,2 kg), ergonomickému tvaru a pohodlné loketní opěrce.

Ve všech půdních podmínkách si stabilně drží výkon i citlivost. Eliptická, voděodolná cívka s rozměry 6 “x 9” pohodlně prostupuje i do středních a hlubších prostorů, kde citlivě detekuje všechny kovy. Velký a snadno čitelný displej srozumitelně informuje o stavu nálezu – to znamená o složení kovu a jeho hloubce, stavu baterie, navoleném režimu… Nález signalizuje i třítónová akustická signalizace a to podle jeho druhu. Nízké tóny značí železné kovy, střední šperky a cennosti a vysoké označují mince či jiné kulaté cennosti. Jeden z nejoblíbenějších “Garretta” na trhu

Výhody

  • dobrá cena
  • nízká hmotnost
  • jednoduché ovládání
  • dobře čitelný displej
  • automatický vyrovnávací půdní filtr
  • hloubkoměr pro mince
  • identifikace předmětů
  • v balení sluchátka, přepravní taška, i 4 baterie AA

Nevýhody

  • není vodotěsný
  • nehodí se na silnější mineralizované horniny

Verdikt: Hobby detektor kovů v kvalitním provedení i pro náročnější hledače.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 7 499 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co je detektor kovů a jak funguje

Detektor kovů je zařízení, které reaguje na kov a ty nejjednodušší detektory jsou tvořeny cívkou a oscilátorem. Pokud se v blízkosti cívky nachází elektricky vodivý kov, indikují se do něj vířivé proudy, a tak vzniká střídavé magnetické pole. Cívka je schopná měřit magnetické pole, no a změnami v tomto poli víme detekovat předmět z kovu.

Historie průmyslových detektorů kovů sahá do roku 1960, kdy se detektory nejčastěji používaly při těžbě, ale později i při detekci pozemních min. Detektory kovů mají své využití i na letištích při odhalování zbraní a jiných nepovolených kovových předmětů, při archeologickém a geofyzikální průzkum, no a v neposlední řadě i jako zařízení pro hledání pokladů hobby hledači. Najít můžete i takové detektory kovů, které se využívají jako pracovní zařízení ve stavebnictví nebo dokonce i v potravinářství při hledání kovových předmětů v potravinách.

Více odborných podrobností o fungování detektorů kovů si můžete prohlédnout ve videu:

Ako funguje detektor kovov?

 

Hobby detektory kovů – jaký zvolit?

Pro začátečníka nemusí být snadné vyznat se v široké nabídce detektorů kovů na trhu. Vybrat si ten nejlepší hobby detektor kovů je poměrně náročné, a tak je vhodné se před samotnou koupí vyzbrojit dostatečným množstvím informací. Potřebné je také zodpovědět si několik otázek souvisejících s výběrem detektoru kovů.

Předtím, než si vyberete značku nebo konkrétní model, byste si měli ujasnit, v jaké lokalitě chcete detektor kovů používat a co s ním chcete hledat. Začátečníci často sahají po víceúčelových detektorech kovů, které by měly najít v podstatě všechno. No od těchto zařízení nemůžete čekat velké zázraky.

S některými modely totiž lépe vyhledáte mince, ale při hledání zlata již takové efektivně nebudou. Další zase nelze použít na místech s bohatým minerálním složením půdy a jiné jsou vhodné pro hledání ve vodě, avšak mají vysokou hmotnost. Najít tedy univerzální hobby detektor na vše je prakticky nemožné. Při výběru toho nejlepšího detektoru kovů pro vás a vaše záměry je vhodné poradit se s daným prodejcem, případně se zeptat na zkušenosti jiných hledačů v různých diskusních fórech a skupinách.

Hledání pomocí hobby detektoru kovů

 

Typy hobby detektorů kovů

Při hledání hobby detektoru kovů můžete najít několik typů. Některé z nich jsou určeny začátečníkům, jiné spíše pokročilým, no a najdete i takové, se kterými můžete hledat ve vodě, případně modely určené speciálně pro hledání přírodního zlata.

Digitální detektory pro začátečníky

Tento typ detektorů je vybaven LCD displejem a také zvukovým rozlišením feromagnetických a neferomagnetických kovů. Jde o typ detektorů, se kterým začíná mnoho hobby hledačů, protože patří k cenově dostupným a zároveň jsou vybaveny více funkcemi. Nenechte se však zlákat množstvím doplňkových funkcí, které pak nakonec v praxi ani nepoužijete. Soustřeďte se na to, jaká je schopnost rozlišovat předměty, jaká je citlivost zařízení či jeho výkon.

Analogové detektory pro začátečníky

Jde o detektory kovů bez LCD displeje, které nepoužívají digitální zpracování signálu, případně jej používají jen v omezené míře. Tyto detektory jsou vybaveny jen základními funkcemi a můžete si na nich nastavit obvykle jen citlivost, rozlišování předmětů (diskriminaci), hlasitost. Na takovém typu detektorů kovů se mohou hledači dobře naučit pracovat v terénu.

Digitální detektory pro profesionály

Tento typ profesionálních detektorů kovů disponuje grafickou odpovědí na LCD displeji a jejich grafická odpověď je vcelku rychlá. Kromě toho jsou vybaveny množstvím funkcí a širokými možnostmi nastavení a hledat můžete na více frekvencích. Výkon jednotlivých digitálních detektorů pro profesionálních hledačů se může velmi lišit. Při výběru tohoto typu detektorů byste měli v první řadě sledovat parametry, jakými jsou přesnost vyhodnocení a také výkon zařízení.

Analogové detektory pro profesionály

Tento typ detektorů je určen pro profesionální hledače, případně velmi zanícené hobby hledače, kteří berou svou zálibu opravdu vážně. Jde o špičkové přístroje bez rozlišení cíle na LCD displeji. Takové detektory mají obvykle velmi dobré rozlišovací schopnosti, ale také výborný dosah. Odpověď na cíl je u těchto přístrojích velmi rychlá a v lokalitách, ve kterých se nachází mnoho odpadu umí zařízení dobře rozlišovat mezi jednotlivými předměty. Tyto typy přístrojů jsou mezi hledači velmi oblíbené, protože jsou levnější než číslicové detektory, ale zároveň je jejich přesnost s nimi srovnatelná.

Detektory pro hledání přírodního zlata

Zlaté šperky najdete i pomocí běžných detektorů kovů, avšak pokud byste chtěli svůj detektor využít k hledání přírodního zlata, potřebujete na to speciální detektor. No a cena takového detektoru určeného na hledání přírodního zlata, se pohybuje i v několika desetitisících korun. Zlato, které se v našich končinách v přírodě vyskytuje, má totiž opravdu jen mikroskopické velikosti, a tak je investice do kvality přístroje jedinou nadějí na úspěšné hledání.

Detektory kovů vhodné do vody

V případě, že byste svůj detektor kovů chtěli využít i na hledání ve vodě, siahajte po detektoru s vodotěsnou cívkou. Pokud se s detektorem chcete potápět, počítejte s vyšší investicí. Detektory kovu do vody, které lze ponořit do hloubky několika metrů jsou levnější a při hledání se vám možnost ponoření do vody může hodit. Potápěčské detektory kovů jsou však již vysoce specializované.

mince nalezeny pomocí hobby detektoru kovů

hobby detektory kovů se nejčastěji využívají na hledání mincí

 

Pojmy, se kterými se při koupi detektoru můžete setkat

Hobby detektory kovů nejsou tak zcela běžné zařízení, se kterými bychom se setkávali denně, proto může být jejich nákup pro laika tak trochu „španělskou vesnicí”. Přinášíme vám tedy přehled pojmů týkajících se detektorů kovů a také lovení pokladů.

✅ Hledači pokladů

Jde o výraz převzatý z angličtiny (treasure hunters), kterým se označují v podstatě všichni lidé používající detektor kovů.

✅ Elektromagnetické pole

Elektromagnetické pole vytvářejí všechny kovové předměty, kterými prochází elektrický proud. No a právě na tomto fyzikálním jevu je založena naprostá většina detektorů kovů.

✅ Feromagnetické horniny

Může jít o horniny, které obsahují velké množství kovů, případně o horniny sopečného původu. Tyto horniny mohou komplikovat práci s jednoduchými detektory kovů, avšak najdete i propracovanější přístroje, které si s problémem s těmito horninami pořadí. Obvykle jde o zařízení vybavené tzv. čedičovými filtry.

✅ Diskriminace

Jde o typ rozlišování. Díky této funkci můžete, jaké typy kovů nechcete, aby detektor při hledání zachytil. Obvykle hledači diskriminují nežádoucí železné předměty, které pak přístroj již nehlásí, a tak nemusíte kopat kvůli každému malému hřebu.

✅ Ground ballance

Toto nastavení umožňuje kompenzovat vlivy půdy, ve které hledáte. Při hledání pokladů je totiž rozdíl, zda s detektorem hledáte v kamenité půdě nebo v jílovité. Jednodušší detektory kovů mají toto nastavení již pevně dané výrobcem, u těch propracovanějších si umíte hodnotu nastavit sami.

✅ Sensitive

Jde o základní nastavení detektoru, tedy jeho citlivost, která nastavuje úroveň vyhodnocování signálu. Pokud se tedy pohybujete s detektorem kovů v blízkosti elektromagnetických polí, které by mohly působit rušivě, jeho citlivost snížíte a hledání bude stabilnější.

✅ Frequency

Jde o funkci, kterou nejsou vybaveny všechny detektory. Jde tu o to, že si můžete změnit pracovní frekvenci hledání. To je užitečné tehdy, když pracujete s jiným hledačem pokladů se stejným detektorem. Vyhnete se tak tomu, aby se detektory navzájem rušily.

✅ Tone

Jde o možnost přepínání mezi počtem tónů, které detektor vydává. Obvykle mají detektory kovů dva nebo tři tóny, případně i další zvukové režimy vyhodnocující nalezen předmět. Může to pak vypadat tak, že vám přístroj bude železné předměty ohlašovat nízkým tónem, ostatní kovy středním a například zlato vysokým tónem.

✅ Identifikace hloubky cíle

Touto funkcí je vybavena většina digitálních detektorů kovů. Jde o grafickou identifikaci hloubky předmětu nacházejícího se pod detektorem, často se označuje jako „coin depth” neboli hloubka mince.

✅ Rychlá odezva

Tento parametr se vyskytuje často při testech a hodnoceních detektorů kovů. Většina hledačů totiž chce, aby byla odezva co nejrychlejší

✅ Zaměření cíle

Tato funkce je velmi důležitá, protože díky ní víte, kde přesně máte kopat. Výhodu mají detektory s rychlou odezvou, při kterých víte prakticky úplně přesně, kde máte kopat. Přesné zaměření cíle lze dosáhnout i tzv. technikou do kříže, kdy signál zaměříte ze dvou stran a tam, kde vznikne průsečík, budete kopat.

 

Důležité parametry při výběru

Při výběru vhodného hobby detektoru kovů byste měli sledovat několik parametrů, přičemž některé jsme již zmínili mezi pojmy, se kterými se při koupi detektoru můžete setkat. Podívejme se tedy na ně.

 

1. Hmotnost

K těm nejzákladnějším parametrům, ne však zcela rozhodujícím patří hmotnost detektoru. Pravda je totiž taková, že hledání pokladů je často i celodenní záležitost a někteří zanícení lovci pokladů dokáží pracovat i po setmění. Proto je podstatné, aby se vám s detektorem kovů dobře manipulovalo a aby pro vás nebyl velmi těžký.

 

2. Citlivost (Sensitivity)

Tento základní parametr jsme již zmínili. Umožňuje nastavit citlivost zařízení při hledání, díky čemuž můžete dosáhnout lepší výsledky vašeho lovení pokladů. Počet stupňů citlivosti je při hobby detektorech různý, závisí na kvalitě a často i od ceny zařízení.

 

3. Diskriminace

I tento pojem jsme již zmínili. Říká nám o tom, jaké je schopnost detektoru kovů rozlišovat barevné a feromagnetické kovy.

 

4. Hlasitost

Obvykle si na detektoru kovů víte nastavit i hlasitost tónu, kterým vám detektor hlásí najdete předmětu. V případě, že nechcete při hledání používat sluchátka, všímejte si i to, zda je detektor vybaven dostatečně kvalitními reproduktory.

 

5. Dosah

Tento parametr je jen velmi orientační. Přestože se u přístrojů můžete dozvědět, jak velký předmět je schopen najít v konkrétní hloubce, jde o schopnost ovlivněnou řadou faktorů.

 

6. Doplňkové funkce

Několik hobby detektorů kovů disponují i různými funkcemi a nastavitelnými i automatickými režimy. K celkem praktickým patří například funkce automatického odladění vlivů půdy.

 

Jaká je cena a oblíbené značky

Cena, za kterou si můžete zakoupit hobby detektor kovů, může být opravdu různá. Levné detektory najdete i v částce kolem 2000 Kč, avšak od takových detektorů opravdu neočekávejte hodně. Propracovanější a kvalitní detektory kovů vhodné i pro začátečníky najdete za 5000 Kč a více. No a v případě, že chcete profesionálnější přístroj, počítejte s investicí pohybující se kolem částky 20000  až 25000 Kč a více.

Co se týče značek, mezi hobby lovci pokladů se těší oblibě detektory kovů DURAMAXX, Garrett, zda DeepTech, ale také detektory kovů Bounty Hunter, Fischer či PRC

různé mince nalezeny pomocí detektoru kovů

některé nálezy nalezené pomocí hobby detektoru kovů mohou mít historickou hodnotu

 

Nejčastější otázky

Při koupi i při používání detektoru kovů se vám mohou v hlavě vynořit několik otázky. Zde je několik nejčastějších z nich.

Co udělat, když jsem našel předmět, o kterém si myslím, že má archeologickou hodnotu?

Takové nálezy byste si neměli nechávat, protože jde o trestný čin. Legislativa říká jasně: „Neoprávněné vyhledání a vyzvednutí archeologického nálezu pomocí detektoru kovů představuje trestný čin poškozování a znehodnocování archeologického dědictví.” Podle ministerstva vnitra je totiž takové shromažďování předmětů s archeologickou hodnotou považovány skutek, za který lze vyvodit trestní nebo administrativní odpovědnost. Legislativa to totiž vyhodnocuje jako neoprávněné vyhledávání, vykopání, vyzvednutí, přemístění nebo přechovávání archeologického nálezu, a to je na území Slovenska protiprávně. Více informací o legislativě týkající se archeologických nálezů a detektorů kovů najdete přímo na stránkách ministerstva.

Jaký detektor si mám koupit, když s ním chci hledat zlato?

Zlaté šperky naleznete také pomocí běžného detektoru kovů. V případě, že byste chtěli hledat přírodní zlato, budete potřebovat speciální vybavený detektor s velkou citlivostí. Myslete však na to, že v našich končinách je v přírodě jen velmi malé množství zlata a pokud již nějaké najdete, obvykle má jen mikroskopické rozměry.

V jaké maximální hloubce dokáže detektor najít předměty?

Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď. Hloubka, v jaké dokáže detektor zachytit kovový předmět, se totiž může odvíjet od několika faktorech. Rozhodně však nečekejte, že to bude několik metrů. Obvykle jde od 15 do maximálně 40 cm.

Potřebuji k detektoru kovů speciální sluchátka?

Detektor kovů můžete používat i bez sluchátek, případně k němu můžete připojit obyčejné a běžně dostupné sluchátka, přičemž je vhodné, aby měli pokroucený kabel. Díky němu se vám bude lépe pracovat. Vhodné však je zakoupit si detektor kovů s kvalitními integrovanými reproduktory, při kterém sluchátka potřebovat nebudete.

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali Hobby detektory kovů pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
4.2/5 - (5 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Garett AT PRO International
Garett AT PRO International
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 19 751 Kč