Hryzec nebo hraboš – jak se jich zbavit? (jed není ideální způsob)

Georgina Babinová Téma
19. září 2022 0

Hryzec a hraboš: drobná chlupatá stvoření, která dokáží přivést zahrádkáře do šílenství! Jsou známé tím, že vytvářejí sítě hlubokých, křižujících se tunelů na vašem pozemku a způsobí pohromu na trávníku i v zahradě.

Pokud jste ještě nikdy neviděli hraboše nebo hryzce, není to překvapující. Tito přibližně 20 cm hlodavci jsou spíše plachí. Důkazy jejich přítomnosti jsou však neklamné: bludiště 5 cm širokých tunelů vede k odumírání rostlin a vytištěné trávě. Takže nečekejte a srolujte uvítací „červený koberec“! Postupujte podle našich „DIY“ metod ještě předtím, než budete čelit rozsáhlé invazi těchto hlodavců.

Do boje můžete nasadit i některou z těchto pastí a odpuzovačů

Ukázat více

 

Hryzec nebo hraboš – jaký je mezi nimi rozdíl?

Hraboš, resp. hryzec jsou členy čeledi Hrabošovitých a rozlišujeme mezi nimi následující druhy:

  • Hryzec vodní (Arvicola amphibius) často nazývané také Hryzec zahradní – neformálně nazývané i vodní krysa, ačkoli skutečného potkana připomíná pouze povrchně. Hryzec mají kulatější nosy než krysy, sytou hnědou srst, buclaté tváře a krátké chlupaté uši; na rozdíl od potkanů jsou jejich ocasy, tlapky a uši pokryté srstí. Délka těla je přibližně 20 cm. Ve volné přírodě se hryzci dožívají v průměru jen pět měsíců. Maximální délka života v zajetí je dva a půl roku.
  • Hraboš polníček (Microtus arvalis) – tohoto malého tvora uvidíte jen velmi zřídka. Žije ve složitých podzemních tunelových systémech a je notoricky znám svým masovým rozmnožováním, které probíhá v cyklech. Samice hrabošů pohlavně dospívají už ve věku 13 dnů. To nenastává u žádného jiného druhu savce. Ve zbarvení převažuje šedá s béžovými až rezavými odstíny na břiše světlejšími.
  • Hraboš podzemní (Microtus subterranueus) – podobá se na hraboše polního, je však podstatně menší a má relativně menší oči. Délka těla hlavy je 77-105 mm, délka ocasu je 24-40 mm. Zvířata váží 13-23 g. Srst je měkčí a hustší než u hraboše polního a na vrchu je hnědošedá a na spodní straně bělavá.
  • Hraboš mokřadní (Microtus agrestis) – vypadá také podobně jako hraboš polníček (Microtus arvalis), srst je však méně šedá ,delší a méně přiléhavá. Kromě toho jsou oči blíže k nosu a zadní nohy jsou delší.
  • Norník červený (Clethrionomys glareolus) – v rámci skupiny hrabošů má mnoho různorodých vlastností: větší oči, oddělené uši, méně válcovitý tvar těla, poměrně vícebarevný a relativně dlouhý ocas, takže nebezpečí záměny s jinými druhy je nízká. Na první pohled se mu nejvíce podobá hraboš polníček (Microtus agrestis), který má občas mírně načervenalé zbarvení. Ale jeho uši jsou kratší, má dlouhou srst a ocas je také kratší, jen 1/3 délky těla.
Hryzec vodní (Arvicola amphibius)

Hryzec vodní (Arvicola amphibius)

 

Jak zjistím, jestli mám v zahradě hraboše?

Hraboše lze nalézt v různých stanovištích na loukách, v zalesněných oblastech, podél jezer, zahrad, travnatých polí, v plodinách, na trávnících a dvorech.

Hraboši, jako všechno živé, potřebují k přežití potravu a přístřeší. Hustá vegetace přerostlých trávníků a zahrad jim může poskytnout spoustu potravy (jsou hlavně býložravé) a úkryt. Hledejte na svém trávníku, v blízkosti květinových záhonů, plodin, zeleniny, polí a tam, kde je hustá vegetace a vysoká tráva.

Hledejte důkazy o aktivitě hraboše. Nejčastějším znakem jsou povrchové dráhy, které vytvářejí na trávníku a vedou k otvorům v norách. Hraboši a hryzci, mají podobný systém tunelů jako krtci, i když ne tak hluboký. Tyto mělké povrchové tunely mají vzhled chodníků mrtvé trávy širokých asi 5 cm nebo příkopu holé půdy hluboké asi 1 cm. Jsou výsledkem toho, že hraboši požírají stébla trávy, jakož i jejich početného přesouvání tam a zpět po téže cestě. Dalším evidentním důkazem jejich činnosti je jejich trus, který je dlouhý asi 0,5 cm a má zelenou barvu. Po potvrzení aktivity hraboše je čas začít boj.

Existuje mnoho různých způsobů, jak se vypořádat s hraboši. Efektivnost závisí na mnoha faktorech včetně velikosti pozemku, typu metody, populace hrabošů, ročního období a počasí.

 

Hryzec nebo Hraboš – jak se jich zbavit?

Hraboši jsou obecně plaché tvory a málokdy kousnou člověka. Pro lidi proto nepředstavují přímou hrozbu. Nicméně, tyto hrabavé tvory extrémně poškozují rostliny a trávník. Výsadbu na zahradě dokážou zničit za pár hodin. Váš trávník změní na holou zem. Představují významnou hrozbu pro rostliny. Jejich oblíbenou potravou jsou totiž kořenové systémy rostlin. Rostliny odumřou ihned po napadení.

Trávník zničený hraboši

Takto vypadá trávník zničený hraboši

 

Buďte špatným hostitelem!

Hraboši i Hryzci se aktivně množí po celý rok a ročně vyprodukují až 100 potomků. S přiměřeným přístřeškem a bohatou zásobou potravy bude kolonie prosperovat. Takže váš první krok je odstranit prostředí, ve kterých se tyto hlodavce cítí jako doma: přebytečný mulč, hromady listí, kopy dřeva a vysoká tráva. Pokud se na vašem pozemku nacházejí ovocné stromy, spadané ovoce ihned posbírejte a shrabte jehličí kolem stálezelených stromů. Vyčištěním případných hnízdních oblastí a odstraněním zdrojů potravy by se hraboši měli rozhodnout, že sousedova tráva je zelenější a „přestěhovat tábor“.

 

Poražte hraboše pomocí pastí

Pasti slibují při správném použití velmi vysokou úspěšnost. Důležitý je správný čas a jako návnada pochoutka, například kousek mrkve nebo celeru. Některé pasti však již mají návnadu integrovanou. Existují různé modely, ale v zásadě se s nimi zachází stejně. Největší šance máte na podzim nebo na jaře, kdy je přirozený přísun potravy zvířat omezen.

Nejprve se přesvědčte, že tunel hraboše je obydlen. Pošťouchejte holí do země a najděte tunel. Otevřete jej v délce 30 centimetrů a vložte kousek mrkve do obou otvorů uličky. Hraboš si pochutná na mrkvi a opět vykope tunel, krtek se jen podhrabe pod otevřený tunel a mrkev bude ignorovat.
Znovu vyčistěte tunel pro past. S pastí manipulujte pouze ve starých, použitých rukavicích, abyste nezanechali výmluvný zápach. Zcela nové pasti nechte na chvíli venku. Pasti s návnadou by měly být umístěny těsně před nebo v průchozím otvoru a průchod světlotěsně uzavírat. Pokud je to nutné, pomocí drnů fixujte a správně umístěte past.

 

Likvidace hrabošů pomocí „živých“ pastí

Pokud nechcete zabíjet škůdce, můžete se je pokusit chytit do živých pastí (jako jsou pasti Havahart) a přesunout je na vhodné místo.

Pro dosažení nejlepších výsledků použijte živou past určenou pro malé hlodavce, která má dva otvory. Umístěte past přímo do cesty a rovnoběžně s dobře definovanou dráhou hrabošů. Návnada není nutná, ale pokud chcete, můžete dát do pasti kousek zeleniny. Past často kontrolujte a všechny chycené hraboše přemístěte na schválené místo alespoň 10 kilometrů od vašeho domova. Hraboš se může vrátit, není-li vypuštěn dostatečně daleko.

I když živé pasti nemusí být tou nejlepší sázkou pro vážné zamoření, jsou skvělým způsobem, jak kontrolovat počet hrabošů nebo odstranit několik jednotlivých zvířat.

Hraboš v pasti

Živé pasti jsou výrazně humánnější než klasické

 

Hryzec se nechá odradit přírodními repelenty

Přírodní repelenty mohou být stejně účinné jako běžné metody. Stejně jako většina vnímavých zvířat (a lidí), hryzci nesnášejí chuť a vůni ricinového oleje. Pokud jej rozprášíte kolem jejich chodníků, hlodavce to odradí. Také nemají rádi kapsaicin, silnou sloučeninu v paprice, díky které mají pikantní chuť.

Chcete-li hraboše přirozeně odradit, smíchejte nasekané feferonky s vodou a biologicky odbouratelným saponátem. Postříkejte hotspoty na trávníku a v zahradě touto směsí. Hraboši se vyhýbají i většině rostlin z čeledi allium. Mezi okrasné květiny do záhonů zařaďte česnek, cibuli a pažitku, abyste odradili škůdce.

I když existují důkazy o tom, že kávová usazenina může odpuzovat krtky, hraboše a jiné destruktivní hlodavce, dávejte si pozor na to, kolik jí nanesete. Rozsypání velkého množství kávové usazeniny na půdu může způsobit vyčerpání dusíku, což ztíží pěstování.

 

💡 TIP na produkt - Ancient Wisdom Mandlový olej jemný 1 l
Ancient Wisdom Mandlový olej jemný 1 l

Ricinový olej je víceúčelový rostlinný olej, který lidé používají již tisíce let. Vyrábí se extrakcí oleje ze semen rostliny Ricinus communis. Tato semena, která jsou známá jako ricinové boby, obsahují toxický enzym zvaný ricin. Proces zahřívání, kterým ricinový olej prochází během výroby, však tento enzym deaktivuje, což umožňuje bezpečné používání oleje. Kromě toho, že jeho chuť a vůně odpuzuje malé hlodavce, má řadu medicínských, průmyslových a farmaceutických využití.

602 Kč
Ancient Wisdom Mandlový olej jemný 1 l v eshopu Heureka.cz

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Odstraňte nízko rostoucí vegetaci

Odstranění husté půdopokryvné vegetace, mulče, nízko rostoucího plevele nebo těsně namačkaných keřů pomůže učinit vaši zahradu méně přitažlivou pro hraboše. Za prvé, hraboši se neradi krmí v otevřených prostorech. Pokud nemají prostředí, ve kterém by se mohli schovat, je méně pravděpodobné, že budou využívat vaši zahradu jako místo k občerstvení. Za druhé, odstraněním nízko položené vegetace odstraníte i zdroj potravy, což by mělo způsobit, že stvoření, jako je hryzec, bude hledat jinde.

 

Postavte plot

Zeleninové záhony nebo jiné zahradní plochy chraňte drátěným plotem po obvodu. Velikost oka by měla být 1 cm cm nebo méně. Ujistěte se, že plot sahá alespoň 30 cm nad zemí a spodní okraj je zakopán 15 až 20 cm pod povrchem půdy, aby se pod něj nepodhrabaly hraboši.

 

Hryzec nemá rád štěrk

Štěrk je účinnou bariérou, protože hraboši se neradi prohrabávají vrstvou malých skal. Do záhonů přimíchejte hrubý štěrk nebo kolem záhonů vykopejte štěrkový příkop. Při výsadbě trvalek nebo cibulovin přidejte v době výsadby posypovou látku, jako je perlit nebo ostrý štěrk, na dno a po stranách jámy, abyste chránili kořeny a cibule.

 

Vytvořte bariéry

Další možností je instalace bariér ve formě drátěného pletiva a košů kolem rostlin. V ideálním případě takové bariéry uzavírají celý kořenový systém a také poněkud vyčnívají ze země. Horní okraj je ohnutý směrem ven. To brání zvířatům přelézt bariéru. Bariéry jsou relativně bezpečným opatřením proti hrabošům, pokud některá ze zvířat nebyla náhodně uzavřena spolu s rostlinami, které mají být chráněny.

 

Atraktivní a odstrašující rostliny

Existuje několik rostlin, o kterých se říká, že mají na hraboše buď přitažlivý nebo odstrašující účinek. Při výběru rostlin lze určit oblasti, ve kterých použijte atraktanty pro hraboše. Tyto rostliny by měly být snadno dostupné a oblíbené u zvířat. Hraboši v létě upřednostňují kořenovou zeleninu, jako je mrkev, celer, černá ředkvička, topinambur, pastinák a červená řepa a také milují cibuloviny jako tulipány, sněženky a lilie. Taková nabídka je důležitá proto, aby se zvířata držela dále od rostlin, které mají být chráněny. Kolem těchto rostlin hodných ochrany lze použít odstrašující rostliny, například korunovku královskou, narcisy, česnek, cibuli, bazalku, sladký jetel, bez, pryšec chvojku, pivoňky, užanku lékařskou, nebo slunečnice. Pokud máte možnost, můžete vytvořit záhon speciálně pro hraboše. Volné místo v zahradě osázené topinamburem udělá myš šťastnou a může ji držet dál od zeleninového záhonu.

Lákavé i odstrašující rostliny lze v zásadě považovat za podpůrná opatření v boji proti hrabošům. Nedokáží však zaručit absenci těchto hlodavců.

 

Přilákejte přirozené nepřátele

Dalším pomocníkem v boji proti hlodavému škůdci může být přilákání přirozených nepřátel. Na jedné straně je důležité vytvořit pro tato zvířata atraktivní prostředí a samozřejmě je nesmí zamykat hrubý plot. Krtky je třeba v zahradě vidět i z tohoto pohledu, protože také patří mezi přirozené nepřátele hrabošů. Nechávají v klidu i kořeny zahradních rostlin.

Mnoho predátorů včetně lišek, jezevců, lasic, koček a zejména jestřábů a sov patří k jejich přirozeným nepřátelům. Ve většině případů však dravci nedokážou udržet populace hraboše pod žádanou úrovní, protože mnohé prostě neloví v blízkosti domů a zahrad, kde je nutná kontrola.

Kočka v trávě

Kočky patří k přirozeným nepřátelům hrabošů

 

Domácí prostředky na hraboše

Často používaným domácím prostředkem je například směs podmáslí a syrovátky. Nápoj by se měl nalít do uliček alespoň jednou týdně. Zápach prý zažene škůdce. Účinnost domácích prostředků je však kontroverzní. Množství z nich – například zařízení, která mají odhánět hraboše (škůdce) zvuky – většinou nefunguje. Ale za pokus to stojí.

 

Hryzec je citlivý na hluk

Hryzec, podobně jako krtek, je citlivý na hluk. Šikanujte je proto v trávníku zvuky, dokud dobrovolně neutečou. V létě jsou účinné zuřivé děti nebo psi a zejména robotické sekačky, jejichž neustálý zvuk při jízdě obtěžuje hraboše, až se v určitém momentu stáhnou z oblasti. Jelikož robotickou sekačku nemůžete nechat jezdit po záhonech nebo zeleninových zahradách, používáte ji pouze k boji nebo odhánění hrabošů v trávníku. Zařízení určená k otravování hraboše pípáním, nebo k odplašení pomocí mini zemětřesení jsou většinou zbytečná.

 

Odpuzujte hraboše karbidem

Karbid, jako je karbid vápníku, po kontaktu s vlhkou zahradní půdou vytváří nepříjemně zapáchající plyn, který v zásadě vyžene hraboše z jejich chodeb do sousedních zahrad, ale nezabije je. Karbid se nachází v mnoha fumigantech. Otevřete výstup tunelu, vložte karbid podle pokynů výrobce a ihned znovu utěsněte průchod, abyste zabránili úniku plynu.

 

💡 TIP na produkt - Biom Karbid vápníku 500 g
Biom Karbid vápníku 500 g

Karbid vápenatý je průmyslová chemikálie složená z prvků vápníku a uhlíku. V přítomnosti vlhkosti vydává nepříjemný česnekový zápach. Prudce reaguje s vodou. Karbid vápenatý je také známý jako acetylid vápenatý a jeho chemický vzorec je CaC2. Tato chemikálie má mnoho průmyslových použití, ale nejčastěji se používá v chemickém průmyslu.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Pokud je to možné, vyhněte se vyhlazování!

Jed může být životaschopným prostředkem proti hrabošům, ale toxiny představují riziko pro děti, domácí zvířata a jiná volně žijící zvířata. Pokud jste vyčerpali všechny ostatní metody kontroly a vaše jediná možnost je vyhubení, nejbezpečnější a nejúčinnější jedovaté návnady jsou ty, které obsahují Warfarin, pomalu působící antikoagulant, který zabraňuje srážení krve zvířat, což může vést ke smrti. Než se pustíte do takového způsobu likvidace, poraďte se s odborníkem, abyste dosáhli co nejbezpečnějšího a nejefektivnějšího výsledku.

 

Hryzec – často kladené dotazy

Může hryzec přenášet nemoci na lidi?

Je známo, že Hrabošové jsou nositeli různých chorob, jako je vzteklina, hantavirus a korejská hemoragická horečka. Proto je obzvláště důležité udržovat bezpečnou vzdálenost od nich na vašem pozemku. Dokonce i jejich výkaly a moč mohou přenášet viry, takže pokud pracujete v blízkosti jejich tunelů a drah, nezapomeňte nosit uzavřenou obuv a rukavice.

Vejdou hraboši do domů?

Hraboši obvykle žijí a hnízdí venku a obvykle nevstupují do domů nebo jiných budov. Pokud je najdete v garáži nebo jiné stavbě, nejlepší metodou likvidace může být odchyt nebo návnada.

Co dělají hraboši v zimě?

Hraboši jsou mrazuvzdorná zvířata, která jsou obzvlášť aktivní pod sněhovou pokrývkou. Často se první příznaky problému s hraboši objeví hned po roztátí sněhu na jaře, čímž se odhalí povrchové tunely a v mnoha případech okousnutá kůra na stromech a keřích blízko úrovně půdy.

Jak se zbavím drah hrabošů?

Dráhy jsou v podstatě chodníčky z mrtvé trávy. Tyto známky poškození můžete zlikvidovat vyhrabaním odumřelé trávy a opětovným osazením holých ploch travním semenem. Nová tráva se zaplní stezky během několika týdnů.

 

💡 Tipy na články

Na našich stránkách naleznete i další návody a tipy jak se zbavit nezvaných návštěvníků v domácnosti i zahradě.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (1 vote)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *