Odpuzovač koček, nebe jako nejjednodušší vyhnat kočku ze zahrady

Georgina Babinová Téma 18. října 2020 1

Odpuzovač koček je něco podobného jako odpuzovač hmyzu, jen na první poslech může znít toto slovní spojení divně. Představte si ale situaci: Vy se rozhodnete nemít kočku. Kočky vašeho souseda si ale vaši pečlivě udržovanou zahradu, která je pro ně atraktivní toaletou, označí své území. A zdroj napětí mezi sousedy je na světě. A pak jsou tu toulavé kočky. Může být zábavné sledovat jejich z dálky, ale když se rozhodnou, že váš dvůr bude jejich domovem, to je už jiný příběh. Zatímco sousedovy kočky k vám přijdou ze zvědavosti, kvůli páření nebo lovu potravy, tuláci se narodili a vyrůstali venku, chovají se jinak než přátelské kočky od vedle a jsou nepředvídatelné. Takové kočky roznášejí choroby a jsou hostiteli parazitů, které jsou nebezpečné nejen pro jiná zvířata, ale i pro lidi.

Jejich exkrementy mohou obsahovat parazit, který způsobuje toxoplazmózu, onemocnění, které se projevuje bolestí svalů a příznaky podobnými chřipce. V nejzávažnějších případech může toxoplazmóza poškodit mozek, oči a jiné orgány a je obzvláště nebezpečná pro těhotné ženy, protože může infikovat i jejich nenarozené dítě. Dokonce i kontakt s půdou, z níž si kočka udělala toaletu, vás může vystavit riziku. Naštěstí existují řešení, která pomohou udržet těchto malých vetřelců od vaší zahrady. Čtěte dál.

Odpuzovač koček, nebo jako odradit kočky od vaší zahrady

Pokud si sousedova kočka i vaši zahradu označila jako své teritorium, pohovorem se sousedem to nevyřešíte. Kočky jsou krásné zvířata, ale s nevyzpytatelnou a neovladatelnou povahou. Proto tento problém budete muset řešit jinak. A pravděpodobně i přes vaší snahu se vždy najde kočka, která bude vůči vašim snahám imunní. Našim cílem bylo sestavit článek, který by vám pomohl najít nejlepší odpuzovač koček a zbavit vaši zahradu těchto, někdy i nebezpečných, ale přece úžasných samozvanců.

Kočka se dívá z kůlny do dvora

 

Typy odpuzovačů

Ještě předtím než přejdeme k odpuzovačům, existuje několik kroků, které vám pomohou ve vašem úsilí.

  • vždy odstraňte výkaly koček z vaší zahrady co nejdříve, jak je možné. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, není to dobré hnojivo a mohlo by poškodit vaše rostliny.
  • kočky se často vracejí na stejné místo, aby označili své území. Pokud je tento bod na tvrdém povrchu, vyčistěte ho mýdlovou vodou, abyste co nejvíce rozptýlily zápach. Věřte tomu nebo ne, kočky upřednostňují vůni vlastního moči a exkrementů před krásně vonícím mýdlem.
  • pokud vidíte kočku v aktu, zkuste ji zastavit, ale nevystrašte ji. Přejděte k ní, zvedněte ji a dejte ji někde jinde.

I když tyto rady nezabrání kočkám používat vaši zahradu jako toaletu, podpoří to jakoukoli metodu, kterou si zvolíte.

 

1. Akustický odpuzovač koček

Použití zvuku je jedním z nejbezpečnějších a nejefektivnějších způsobů, jak dostat nechtěné kočky z vaší zahrady. Tyto odpuzovače odradí kočky, ale i jiných škůdce tím, že vydávají vysoký tón. Je příliš vysoký na to, aby ho zachytilo lidské ucho. Takýto odpuzovač využívá infračervené senzory pro detekci pohybu, který zase spouští zvuk. Ultrazvukové zařízení jsou známé tím, že jsou velmi účinné a jsou mnohem bezpečnější než mnohé jiné formy odstrašování koček. Obvykle přicházejí ve formě solárních, nebo baterií napájených zařízení a existují i v provedeních, které jsou určeny do auta.

💡 Věděli jste že… Kočka má schopnost se v určitých případech uzdravit sama – předením. Předení domácí kočky má frekvenci mezi 25 a 150 Hz, což je frekvence, při které se svaly a kosti nejlépe vyvíjejí a hojí.

⭐Batériou napájené odpuzovače

Existuje jedna velká nevýhoda, kterou má mnoho zařízení napájených bateriemi a to, že ne všechny mají indikátory životnosti baterie! Protože zvuk je často příliš vysoký na to, abyste ho mohli slyšet, může být prakticky nemožné zjistit, zda zařízení stále funguje. Pokud se chystáte investovat do baterií napájených odpuzujících stačí mít na paměti, že je třeba hledat zařízení s indikátorem životnosti baterie.

⭐Solárne odpuzovače

Se solárním odpuzovačem koček nenarazíte na žádné problémy týkající se úrovně energie, pokud ho neumístíte do oblasti, která není vystavena slunečnímu záření. Nicméně, pokud ho nainstalujete na správné místo, pak byste se měli zcela zbavit v zahrade koček.

💡 Odpuzovače koček

Současný trh nabízí široký výběr odpuzujících škůdců, ten nejvhodnější pro vás určitě najdete i zde:

odpuzovače koček

Zobrazit více

 

2. Repelenty

Většina repelentů na odpuzování koček obsahuje síran hlinitý, který obecně odradí kočky a psy, ptáky i hlodavce. Jedna láhev repelentního spreje obvykle obsahuje dostatek tekutiny na pokrytí průměrné zahrady během celého roku. Tento odpuzovač „voní” hrozně, ale ne všechny kočky ho nenávidí. Ve skutečnosti by vás mohl otravovat více než místní kočky. Možná budete muset vyzkoušet více různých repelentů dříve, dokud najdete sprej, který funguje opravdu efektivně. Pomohou vám v tom i recenze a zkušenosti uživatelů, které najdete na různých internetových fórech.

 

6 přirozených, ekologicky šetrných odpuzujících koček

Kočka v zahradě

 

1. Slupky citrusových plodů

Citrusové plody obsahují limonénové a linaloolové oleje, které po požití mohou být pro kočky toxické. Tyto oleje se metabolizují v játrech a při požití ve velkých množstvích mohou způsobit poškození jater. Kočky se však přirozeně vyhnou citrusovým plodům, proto nikdy nejsou vystaveny olejem v takovém množství, aby byly pro ně nebezpečné. Umístěte slupky citrusových plodů do dotčených oblastí, abyste kočky odradily.

💡 Upozornění: Pokud vlastníte kočku i vy, vyhněte se používání produktů na bázi citrusů v domě, protože mohou způsobit vaší kočce žaludeční nevolnost.

 

2. Kajenský pepř

Kajenský pepř je iritující pro kočky stejně jako pro lidi. Kočky mají mnohem citlivější čich. Jelikož mají 80 milionů čichových receptorů (lidé mají 5 milionů), koncentrované vůně éterických olejů mohou od nich ochránit vaši zahradu. Dráždivé pachy jako chilli nebo koření jsou pro kočky nepříjemné a vyhýbají se jim. Posypání daných oblastí kajenským pepřem funguje. Nicméně, jako u všech „vonných” odpuzovačů je třeba je aplikovat opakovaně, aby se zachoval účinek, zvláště pokud pršelo.

Dráždivé vůne, jakou má i kajenský pepř se kočky vyhýbají

 

3. Rostlina Coleus Canina

Tato rostlina (česky Kočka Jaj) je středně velký keř, člen rodiny Mentha. Rostliny patřící do této rodiny mají tendenci být silně voňavé, což je pro kočky zastrašující vlastnost. Taková je i Coleus Canina. Má silné aroma, která je někde mezi marihuanou a psí močí a právě díky této druhé podobnosti si získala reputaci jako přirozený repelent a odpuzovač koček. Rostlina je velmi atraktivní pro včely a motýli, nemá ráda stín a není zvlášť odolná, takže během tuhých mrazů uhyne. Pokud není zasazena ve vaší zahradě (což se vzhledem k její vůni ani nedoporučuje), nejlépe je vypěstovat keř v květináčích a tyto pak strategicky umístit do zahrady.

💡 Věděli jste že… Kočky používají své mňoukání na komunikaci s lidmi, ne mezi sebou navzájem. Jediné období, kdy mňouká, aby komunikovali s jinými kočkami je, když jsou koťaty a signalizují své matce.

Coleus Canina - její „vůně” je nepříjemná nejen pro kočky

 

4. Levandule

Levandule je také členem rodiny Mentha, ale na rozdíl od Coleus Canina, voní nádherně lidem, zároveň ale zůstává iritující pro kočky. Levandule roste v téměř každé části zahrady, což vám umožní strategicky umístit keř do problémových oblastí.

 

5. Odpuzovač koček po domácku

Doma vyrobené repelenty jsou pravděpodobně nejpohodlnějším způsobem nutné opakované aplikace vonného odpuzovače koček. Tři hlavní kategorie organických odpuzujících látek jsou citrusové ovoce, paprika a aromatické složky máty. Tyto organické látky mohou být vápněné ve vodě a aplikovány prostřednictvím láhve s rozprašovačem. Je dostupných mnoho receptů, ale jistota je jistota, doporučujeme použít kombinaci všech tří látek. Protože i když je dost pravděpodobné, že některá kočka může být lhostejná k jednomu z těchto tří aromatických odrazujících činidel, je ale nepravděpodobné, že by žádný z nich neměl na ni účinek.

Přidejte následující složky do půl litru vroucí vody:

  • slupky tří citrusových plodů nebo 15 kapek esenciálního pomerančového oleje
  • tři velké lžíce feferonky nebo svazek chilli
  • hrst listů nebo několik kapek esence rodiny Mentha (levandule, máta nebo rozmarýn)
  • půl šálku octa

Roztok rozmixujte a nechte louhovat přes noc. Přeceďte přes tenké plátno nebo mušelín. Láhev s rozprašovačem naplňte roztokem a postříkejte inkriminované místa.

 

+1 osvědčený tip

Staňte se majitelem psa. Vlastnění psa je nejúčinnějším a najrukolapnejším odpuzovačem koček. Zatímco kočky a psi dokáží žít harmonicky v jedné domácnosti, kočky se vyhnou zahradám a dvorům, kde je v sousedství pes. Váš pes se o ně ani nemusí výrazně zajímat, už jeho samotný pach zbaví váš pozemek koček.

💡 TIP: Pokud jste se již zbavili koček, ale váš trávník stále devastují krtci, přečtěte si náš článek Jak se zbavit krtka v zahradě

💡 Odpuzovače koček

Současný trh nabízí široký výběr odpuzujících škůdců, ten nejvhodnější pro vás určitě najdete i zde:

odpuzovače koček

Zobrazit více

 

Použitý zdroj:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Článek je to pěkný, ale defakto nic neříkající. Obsahuje obecné informace, které ví pomalu malé děcko. Ale zaručenou radu, jak vyhnat kočky ze zahrady zde nenajdete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.