Jak pěstovat mátu – i v bytě a v květináči

Georgina Babinová Téma
4. února 2022 0

Jak pěstovat mátu? Velice jednoduše. Je to vytrvalá bylina, která se snadno pěstuje a těžko ničí – a to z ní dělá ideální rostlinu pro začínajícího zahradníka! Je pěstována pro své dopisy. Jsou úžasné pro přípravu osvěžujícího čaje, jako přísada mnoha pokrmů, nebo se používají pro přípravu mátové omáčky (klasické přílohy k pečené jehněčině). Existuje mnoho různých odrůd máty s listy, které také voní rozdílně. Ne všechny jsou vhodné pro kulinářské použití, proto si pečlivě vyberte, co budete pěstovat.

💡 Mátu můžeme sázet i do takových květináčů. ⤵️

Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm
149 Kč
Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta béžová + vínová, pr. 25 cm
189 Kč

Ukázat více

Co je máta?

Máta je vysoce aromatická, vytrvalá bylina z rodu Mentha z čeledi Lamiaceae. Rod obsahuje přibližně 20 druhů a četné přírodní hybridy, které se vyskytují v překrývajících se oblastech různých rozsahů růstu. V přirozeném prostředí se rostlině daří podél bažinatých okrajů, na loukách, u břehů potoků a na okraji lesa – v dospělosti dorůstá výšky 30 až 90 cm. Většina druhů pochází z mírných oblastí Afriky, Asie nebo Evropy, několik z nich pochází z Austrálie (M. australis) a Severní Ameriky (M. arvensis a M. canadensis). Přítomnost štiplavých éterických olejů vytváří její atraktivní vůni, která naplňuje okolí jako sladký parfém.

Rostliny jsou snadno identifikovatelné podle pronikající vůně a osvěžující chuti a podle čtvercových stonků typických pro členy rodiny Lamiaceae. Drobné květiny vytvářejí kvetoucí věže na vysokých klasech a menší květní trsy se často tvoří v ose listů. Květy se objevují od poloviny do konce léta a jsou velmi atraktivní pro včely, motýly a jiné opylovače.

Listy mají zoubkovaný okraj a mohou mít hladkou nebo chlupatou texturu a přicházejí ve všech odstínech zelené. Rostliny rychle rostou a vysílají běžci (stolony) nad a pod zemí, aby rychle vytvořily velké a svěží kolonie. Máta chce být ve skutečnosti „kobercem“. Dlouhé větve rostou vzhůru a poté se překlopí a zakoření, čímž se rostlina rozšíří kamkoli dosáhne. Z tohoto důvodu je třeba je při výsadbě zadržovat, pokud si jen nepřejete, aby se volně šířili. Máta je odolná trvalka. Daří se jí v chladném i teplém podnebí a v průběhu let si zachovává i potenciál své vůně a chuti.

Máta v zahradě

 

Jak pěstovat mátu?

Kromě vlhkosti a bohaté půdy toho máta víc ani nepotřebuje. Jedinou potřebnou údržbou bude zajistit, abyste rostlinu udrželi na uzdě a dávali pozor na přerůstání. Pokud to dovolíte, převezme kontrolu nad vaší zahradou.

➡️ Místo výsadby

Rostliny máty upřednostňují polostín. Můžete ji pěstovat na plném slunci, pokud ji budete často zalévat. Máta je jednou z mála kulinářských bylin, které dobře rostou ve stinných oblastech. Je považována za invazivní rostlinu, protože – jak jsme již zmínili – vysílá „běžce“ a energicky se šíří. Nenechte se tím odradit od čerstvé máty ve vaší zahradě. Rozhodněte se pěstovat mátu v nádobách, nebo chcete-li ji zasadit do země, zasaďte ji do velké nádoby, jejíž asi dva centimetry okraje nechte obnažené nad půdou, aby se zabránilo šíření.

➡️ Typ půdy

Máta upřednostňuje bohatou půdu s mírně kyselým pH mezi 6,5 a 7,0. Pokud je půda poněkud chudší, každý rok ji upravte organickými látkami a v polovině sezóny po stříhání naneste organické hnojivo.

➡️ Výsadba

Rostliny máty jsou lehce pěstitelnou nezbytnou součástí každé bylinkové zahrady, od známých odrůd, jako je máta peprná a máta klasnatá, až po speciality, jako je například máta čokoládová, ananasová nebo huňatá.

Nejjednodušší a nejběžnější způsob pěstování máty je dobře zakořeněná „startovací rostlina“ v květináči ze školky (občas jsou biologicky odbouratelné a lze je umístit přímo do země). Pokud je půda velmi suchá a nádobu je obtížné odstranit, mírně ji zalijte a nechte odtéct. Potom (je-li to nutné) jemně vyjměte rostlinu z květináče jejím kroucením ze strany na stranu. Kořeny vložte do vykopané jámy hluboké asi pět centimetrů. Vysazujete-li biologicky odbouratelný květináč, pouze jeho okraj nechte viditelný nad půdou. Vysazujete-li více rostlinek, umístěte je nejméně dva metry od sebe; za nějaký čas lehce zakryjí prostor mezi nimi.

Pěstování máty ze semen vyžaduje plánování v předstihu. Sazenice nechte vyklíčit v interiéru a poté přeneste do venkovního prostoru. Rovnoměrně rozmístěte 2-3 semena každých pár centimetrů do dobře odváděné hlíny nebo startovacích květináčů. Když se objeví prvních pár lístků, přesaďte je do velké nádoby a umístěte venku.

Výsadba máty ze startovací rostliny

 

➡️ Čas výsadby

Rostliny máty vysazujte nejlépe na jaře. Máta je však pevná a odolná a s výsadbou budete mít úspěch i v teplejších letních měsících, pokud zajistíte dostatek vody.

➡️ Rozmnožování máty z odřezků

Chcete-li mátu rozmnožovat, vložte vysoký odřezek ze zdravé a vitální rostliny (myslete na pět centimetrů, spodní listy odstraněny a oříznuty těsně pod nejnovějšími uzly listů) přímo do půdy nebo do sklenice s vodou, dokud se nevytvoří kořeny, pak přeložte do půdy v dobře propustném květináči nebo do zahradního záhonu.

 

Péče

Jedna věc, kterou máta potřebuje, je neustále vlhká půda s přiměřenou drenáží. Máta má ráda vodu, ale neumí vystát rozmočenou půdu a „mokré nohy“. Pokud je na dotek půda suchá, polijte ji. Nejlepší je zalévat rostliny ráno, aby měly dostatek vlhkosti v době, kdy je zasáhne horké odpolední slunce.

Nejprve se z máty vyvinou dobře vypadající, huňaté, vzpřímené shluky, které se však brzy vydají dobývat nové území horizontálními běžci a podzemními oddenkami. Pokud ji nezastavíte, z rostliny máty peprné se za jediný rok může stát rozlehlý 1,5 metrový gigant. Nejde zde ovšem o horor. Máta si užívá trhání a prořezávání. Je mělce zakořeněná a snadno se vytáhne, takže není důvod k obavám, pokud vytvoříte i fyzické bariéry, jako jsou stěny, chodníky nebo kontejnery.

Prořezávání je žádoucí i v zájmu dosažení co nejplnější chuti, protože stimuluje nový listový růst. Po skončení kvetení koncem léta rostliny seřízněte těsně nad úroveň půdy a pohnojte hnojivem s vysokým obsahem dusíku, abyste podpořili čerstvý příval listů pro podzimní sklizeň. Na podzim mátu rozdělte, abyste získali nové rostliny. Vyberte chomáč a pomocí rýče ho nakrájejte na kousky. Zlikvidujte starý střed a znovu zasaďte silné vnější okraje

Prořezávání máty

 

💡 Tipy na kvalitní záhradní nůžky:

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Nemoci a škůdci

Máta je obvykle nenáročná a odolná, je třeba si však dát pozor na několik problémů.

➡️ Nemoci

Pro mátu je plíseň jednou z mála vážných chorob, na které je třeba pamatovat. Způsobuje ji houba Puccinia menthae, která infikuje pouze rostliny z čeledi máty, zejména mátu klasnatou průpornou. Povzbuzuje ji nadměrné zavlažování, které často umožní vodě stát na listech rostlin dostatečně dlouho na to, aby spóry hub vyklíčily. Blízko sebe osázené rostlin nebo ty, které je třeba zředit, jsou vystaveny zvýšenému riziku v důsledku zvýšené vlhkosti v okolí rostlin.

Plíseň se na rostlinách máty projeví brzy na jaře jako oranžové až rezavé skvrny na spodní straně listů. Symptomy mohou postupovat dál a projevovat se jako listy, které zcela zhnědnou a spadnou z postižených rostlin. Velmi časná stadia se mohou jevit jako bílé bulky na listech.

Jak zvládnout plíseň?

Všechny infikované tkáně by měly být okamžitě spáleny nebo pečlivě zabaleny a odstraněny z blízkosti rostlin, aby se zabránilo opětovnému napadení. Ředění máty umožní lepší cirkulaci vzduchu, který může vysušit plísně bez použití fungicidu. Změna způsobu polévání zpomalí nebo dokonce zastaví výskyt rezavých hub. Mátu vždy zalévejte na základně, nikdy ne na listech, a dělejte to brzy ráno, aby se voda rychle odpařila. Hrnkové máty zatlačené do rohů by se měly oddálit od stěn a plotů.

Pokud tyto postupy selžou, můžete zvážit chemickou kontrolu. Na sběr listů po takovém ošetření budete muset počkat několik dní a to od jednoho týdne do zhruba tří měsíců, takže fungicid aplikujte pouze v nezbytných případech. Před přechodem na silnější metody nechte těm mírnějším alespoň týden nebo více.

Azoxystrobin se může aplikovat na napadené listy a vyžaduje pouze týden mezi ošetřením a sklizní, i když může být účinnější, když se střídá s myklobutanilem nebo propikonazolem (oba vyžadují měsíc před bezpečnou sklizní). Okrasné máty lze ošetřovat chlortalonilem; 80 denní čekání na sklizeň nebude v tomto případě problém.

➡️ Škůdci

I když je to odolná rostlina, tak jako všechny rostliny může být postižena nějakým druhem nemoci nebo škůdcem. Mezi méně žádané vykrajovátka patří mšice, třásněnky, šneky a dokonce i zajíci milují sladce vonící rostliny. Pokud budete svědky poškození rostliny a vyloučíte výše uvedených viníků, dalším vetřelci by mohly být jen liskavky mátové a jejich larvy. Jsou malé, zelené asi 2 centimetrové. Mají nenasytný apetit a pokud v létě rádi popíjíte mojito, musíte je zastavit! Co s nimi lze dělat?

Jak zvládnout liskavky?

Můžete je vizuálně lovit a poté ručně zlikvidovat. Tato taktika je sice časově náročná, ale alespoň neotrávíte mátu nebo okolí chemikáliemi. Dalším organickým přístupem je použití Bacillis thuringiensis. Je to bakterie, která je zabíjí s minimálním nebo žádným účinkem na vás, divokou zvěř, opylovače a jiný užitečný hmyz. Nevýhodou je, že před aplikací Bacillis thuringiensis nebo Bt musíte mátu odstřihnout až po zem. Žádný strach, protože máta se rychle vzpamatuje.

Co když nevidíte škůdce? Na vině mohou být housenky. Jsou to noční pojídači, které se pak po hostině a během dne skrývají v půdě u základny rostliny, nebo ve zbytcích rostlin. Jsou dlouhé 2,5 až 5 cm s širokou škálou barev a vzorů. Výstražný znak, že je to housenka? Při vyrušení se zvlní do tvaru C. Jak se jich tedy zbavit? Údržba zahradní plochy má primární význam a je prvním krokem. Vyčistěte všechny zbytky rostlin a připravte housenky o útulná místa, kde se mohou schovat. Potom kolem základny rostlin máty rozprašte křemelinu. Ostrá infuzoriová půda housenky rozsekne, pokusí-li se po ní plazit. Šneci také udrží na uzdě, pokud budou dělat problém. Můžete také jít v noci ven s baterkou a ručně zlikvidovat larvy z rostliny. Nakonec, samozřejmě, pokud se rozhodnete že nepůjdete ekologickou cestou, existují insekticidy, které lze použít k usmrcení larev, ale proč byste si odepřeli potěšení plazit se ve tmě s baterkou a likvidovat housenky?

Máta osázená spolu s jinými rostlinami

 

Máta jako partnerská rostlina

K odrazení od škůdců vysaďte mátu vedle rajčat, zelí, kapusty, mrkve, cibule a ředkvičky. Jedním z důvodů, proč je praktické sázení máty do květináčů, je to, že ji můžete umístit všude tam, kam se každou sezónu rozhodnete zasadit svou zeleninu.

Žádné vědecké studie nenaznačují, že by rostliny máty v zahradě udržovaly domestikovaná zvířata, jako jsou kočky, nebo dokonce divočinu, jako jsou krtci, mimo. Zahradníci však přísahají, že brouci nemají rády mátu, včetně komárů a pavouků. Některé druhy máty, například máta pireporní (Mentha piperita) a máta klasnatá (Mentha spicata), mají vlastnosti odpuzující hmyz. Chcete-li vědět který hmyz nemá rád mátu, nezapomeňte, že ne každý typ máty způsobuje reakci u stejného hmyzu. Máta klasnatá a peprná mají dobrou reputaci v boji proti komárům, mouchám a pavoukům. Na druhé straně, máta pennyroyal (Mentha pulegium) údajně odpuzuje klíšťata a blechy.

 

Sklizeň

Máta má oprávněnou pověst zahradního násilníka. Pokud jí umožníte neomezený růst, může a bude vládnout. Sklizeň máty často může udržet rostlinu pod kontrolou, i když lepší metodou je výsadba do květináče. Máta je energická a snadno se pěstuje, ale kdy ji sbírat?

 

➡️ Kdy sbírat mátu?

Máta je chamtivá trvalka, která se nejprve vyvine v upravený, hustý zelený trs. Samozřejmě maskování dobře vychované byliny netrvá dlouho a dost brzy se bude snažit dobýt zbytek zahrady. Jak již bylo zmíněno, bylinu je nejlepší ohraničit květináčem, ale pokud to není váš případ, nejlepší způsob, jak zkrotit bestii, je sběr lístků. Listy máty můžete začít sbírat na jaře, jakmile vyroste rostlina, a pokračujte ve sklizni tak často, jak je to možné. Nejenže častý sběr listů udržuje bylinu pod kontrolou, ale znamená to, že rostlina produkuje stále nové aromatické listí. Čím více budete sbírat, tím více bude bylina růst, což znamená, že si můžete sbírat voňavé lístky během celého vegetačního období.

 

➡️ Jak sbírat mátu?

Při sklizni rostlin máty neexistuje žádný trik. Listy lze trhat jednotlivě, pokud je potřebujete jen pár nebo můžete rostlinu odstřihnout nůžkami a poté odstranit listy ze stonku. Pokud mátu nepoužijete okamžitě, vložte stonky do sklenice s vodou na tři až sedm dní nebo vložte do igelitového sáčku uloženého v chladničce až na týden.

Stříhání máty nůžkami

 

Jak pěstovat mátu v interiéru

Díky plodnosti máty to je skvělá volba pro kontrolované pěstování v interiérech, v květináči. Kromě zavlažování vyžaduje opravdu jen minimální péči a pěstiteli poskytuje bohatý celoroční přísun čerstvých, aromatických lístků.

 

➡️ Doporučené podmínky pěstování v interiérech

Podmínky prostředí (teplota, osvětlení a vlhkost), které najdeme ve většině domů jsou vhodné pro pěstování pokojových rostlin i bylin. Většina pokojových rostlin dává přednost teplým, slunečným místům a daří se jim, když mají optimální podmínky. Správné vystavení slunečnímu záření, teplota okolí a relativní vlhkost vzduchu podporují silný růst rostlin a tu nejlepší chuť bylinek.

Nepřímé vystavení slunečnímu záření

Na rozdíl od mnoha bylin a pokojových rostlin se mátě daří spíše na nepřímém slunečním světle než při plném slunci a daří se jí i v polostínu. Na jaře a v létě si vyberte okna orientovaná na východ a na podzim a v zimě okna orientovaná na západ. Pokud používáte růstová světla, snažte se co nejlépe napodobovat účinky nepřímého slunečního záření.

Teplota okolí

Pro nejzdravější rostliny udržujte nádoby s mátou v místnostech, kde je teplota mezi 18 – 21 stupňů Celsia ve dne a 12 až 15 stupňů v noci. Chraňte rostliny před studeným průvanem, abyste zabránili negativním reakcím z environmentálního stresu.

Relativní vlhkost

Pokojové rostliny nejsou fanoušky suchého vzduchu a bylinky nejsou výjimkou. Udržujte vlhké prostředí s přiměřenou cirkulací vzduchu, aby byly listy zdravé. Rostliny lze seskupit, aby se zvýšila relativní vlhkost, nezapomeňte však mezi nimi ponechat určitý prostor pro pohyb vzduchu. Pokud žijete ve velmi suchém prostředí nebo rostlinka dostává přímé sluneční světlo, dbejte na to, abyste to kompenzovali zaléváním.

Sazenice maty a fialový květináč

 

💡 Pokud pěstujete mátu v květináči na zalévání se vám sejdou takové nebo podobné krhličky:

Konev Spring 4,5l s růžicí - oranžová Konev Spring 4,5l s růžicí – oranžová
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - antracit Konev Spring 4,5l s růžicí – antracit
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - béžová Konev Spring 4,5l s růžicí – béžová
85 Kč
Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
129 Kč

 

Potřeby pro výsadbu

Stejně jako mnoho jiných bylin, i máta potřebuje ke svému pěstování v interiéru pouze základní vybavení.

  • květináč – máta je známá svým plodným růstem a nespratnými běžci; pro tento účel hledejte široké mělké nádoby. Široké nádoby poskytují dostatek prostoru pro vysunutí nových výhonků, aniž by způsobily stlačení kořenů. Rostliny z čeledi máty mají rády podmínky, které udržují vlhkou kořenovou zónu; máta se daří nejlépe, když jsou její „chodidla“ mírně vlhká. Při výběru nádob na pěstování hledejte raději plastové nádoby než terakotové; plastové nádoby udržují růstové médium vlhčí než pórovité nádoby, které umožňují lepší pohyb vzduchu. Mít vlhkou půdu je velmi důležité.
  • růstové médium – kokosové vlákno a zahrádkářská zemina jsou dvě z nejběžnějších možností interiérového zahrádkářství. Obě jsou lehké a mají dobrou kapacitu pro zadržování vody a živin. Kokosové vlákno se skládá z hnědých a bílých vláken nacházejících se mezi skořápkou a vnější vrstvou kokosového semene a je mezi zahrádkáři oblíbené. Zahrádkářská zemina je kombinací materiálů vyrobených z rašeliny nebo kokosového vlákna, borové kůry, perlitu a vermikulitu.
  • rostlina – tato rychle rostoucí rostlina roste lépe, když se pěstuje z odřezků odebraných ze stávajících rostlin máty, než když se pěstuje ze semen.

 

Jak pěstovat mátu v interiéru ze stonkových řízků

Rozmnožování máty z odřezků stonků je jednodušší a spolehlivější než pokus o setí nových rostlin ze semene.

  • vezměte 12 – 15 cm řez stonku těsně pod uzlem. Odstraňte všechny listy ze spodních 5 cm stonku.
  • vložte konec stonku do sklenice nebo nádoby s vodou a nechte ji růst, dokud se nevytvoří nové kořeny a nedosáhnou délky pár centimetrů.
  • naplňte květináč předem navlhčeným růstovým médiem dle vašeho výběru.
  • nově zakořeněné odřezky opatrně zasaďte do substrátu s roztečí nejméně 25 cm

Máta ve sklenici s vodou

 

Základní péče o mátu v interiéru

Růstový substrát / půdu udržujte vlhkou. Nenechte povrch růstového média mezi zaléváním vyschnout, jak to bývá u jiných rostlin. Máta má ráda vlhké, ale ne rozmočené podmínky kolem svých kořenů kvůli svému středomořskému původu z břehů vodních toků.

Rostliny otáčejte každých pár dní, abyste zabránili jejich ohnutí směrem ke světlu. Tento jev je znám jako fototropismus – když se růstové hormony rostlin laterálně redistribuují na stinnou stranu rostliny, což vede k prodloužení buněk a podporuje růst rostliny směrem ke slunečnímu záření.

Vyhýbejte se hnojení. Rostliny máty rychle rostou bez potřeby dalších živin. Hnojení může způsobit, že ztratí svoji robustní chuť.

Rostliny pravidelně štípejte, aby se nestaly povislými. Tím se odstraní vrcholová dominance a zvýší se růst bočních větví, čímž se vytvoří keřovitější rostliny.

Odstraňte květiny, abyste zabránili ztrátě chuti a prodloužili růst listů. Během vývoje odštípněte pupeny a povzbuzujte tak rostlinné zdroje, aby vyvíjely nové listí.

Sběr máty pěstované v interiéru

V závislosti na zdraví vaší rostliny můžete mátu sbírat 2 – 3 krát za vegetační období. Listy jsou dostatečně jemné, takže je můžete dle potřeby jednoduše odtrhnout. Při sklizni dbejte na udržení celistvosti stonku.

 

Běžně pěstované odrůdy máty a jejich použití

Existuje mnoho různých druhů máty – asi dvě desítky druhů a více než sedm tisíc odrůd v čeledi rostliny – které se mírně liší svou chutí a vlastnostmi. Všechny druhy máty mají široké zelené listy, které při pohmoždění uvolňují zvláštní výraznou vůni na bázi mentolu. Dva nejběžnější pěstované druhy máty jsou máta peprná a máta klasnatá.

 

Máta peprná (Mentha piperita)

(Mentha piperita)

Peppermint, Máta peprná (Mentha piperita) je nejuznávanějším členem rodiny. Je to z jednoho konkrétního důvodu: obsahuje více mentolu (až 40%) než jiné odrůdy a je vhodný k léčebným účelům i jako dochucovadlo. Olej z máty peprné pomáhá uklidnit nevolnost, zmírnit bolesti hlavy, vyčistit ucpání dutin a pomáhá v boji proti infekci. Je také klíčovým aromatickým činidlem při výrobě žvýkaček a zubních past.

I když se může jednat o nejznámější mátu, nebyl to původní druh, ale byl výsledkem experimentu. V roce 1750 v Anglii se pepermint poprvé vypěstoval hybridizací vodní máty a máty klasnaté. Výsledná rostlina byla tak lahodná a odolná, že zůstala od té doby s námi.

Máta má silnou, kořeněnou chuť, která ji předurčuje k čerstvému použití v horkém čaji. Stačí do hrníčku vložit několik větviček a poté zalít vodou. Marocký mátový čaj je jednoduše máta přidána do černého čaje během procesu vaření. Toto je správná odrůda máty, kterou můžete použít k výrobě mátového likéru a sirupu, nebo ke konzervaci v cukru. Nejlépe se hodí do sladkých jídel, zejména na ty na bázi čokolády.

 

Máta klasnatá (Mentha spicata)

(Mentha spicata)

Máta klasnatá (Mentha spicata) je původní rostlina máty, pochází ze Středomoří a v Bibli se o ní hovoří již v 1. století našeho letopočtu. Římané představili mátu Anglii v století a poutníci ji při první plavbě odvezli do Nového světa. Už to poskytuje představu o tom, jak důležitá byla tato bylina pro lidi.

Spearmint je mírně sladší odrůda máty, s podstatně nižším obsahem mentolu, než má máta průporná, díky čemuž je ideální k použití jako ochucovadlo k dochucení pro zubní pasty, cukroví, ale i mýdla a šampony. Jako léčivo se používá již tisíciletí k léčbě menších problémů, jako jsou poruchy trávení a horečky, a prokazatelně inhibuje růst nádorů.

Přebytečnou mátu uchovejte sušením listů, které můžete použít na čaj. Možná vás to překvapí, ale jemnější a sladší vlastnosti máty klasnaté ji dělají ideální pro slaná jídla. Je perfektní pro omáčku tzatziki podávanou s jehněčím masem, přidaná do salátu tabbouleh, nebo do jarních závitků, zabalená v dolmasu nebo zamíchaná do osvěžujícího mojita.

 

Máta huňatá (Mentha rotundifolia)

(Mentha rotundifolia)

Máta huňatá s chlupatými listy se již tisíce let používá v Africe, Evropě, Americe a Asii jako léčivá a kulinářská bylina. Tato odrůda je půvabnější než její bezsrstí bratranci a má sametové zelené listy. Je také méně invazivní než jiné odrůdy máty a někdy se z tohoto důvodu a díky atraktivním listům používá jako okrasná rostlina. Chuť máty huňaté je sladší a jemnější než u jiných druhů, bez hořké dochuti.

Tato zvláštní odrůda máty je i deální ke sladkým a exotickým jídlům a vytváří aromatickou oblohu pro ovocné saláty a dezerty. Je to také perfektní kandidát na želé z máty nebo na překvapivé doplnění slaného salátu. Mírně rozdrcená a vložená do džbánu s ledovou vodou připraví osvěžující letní nápoj. Na rozdíl od některých jiných druhů si máta huňata zachovává i po vysušení vynikající vůni a lze ji použít v sáčcích na provonění zásuvek, nebo ve směsi potpourri.

 

Máta citrónová (Mentha piperita citrata)

Mentha piperita citrata

Citronová máta (Mentha piperita citrata) je známá svou pronikavou vůní s výraznými tóny citrusů a sladkými levandulovými podtóny. Tato odrůda známá také jako bergamotová máta, se často používá k extrakci aromatického oleje, který se používá do parfémů a kosmetiky. Říkalo se, že je tajnou ingrediencí v likéru Chartreuse – digestivu s bylinkovou příchutí, které poprvé vyrobili kartuziánští mniši v 17. století.

Aromatická, sladká chuť ji činí oblíbenou v dezertech: vmíchaná do šlehačky, protlačená a přidaná do zmrzliny, creme brule nebo ovocných koláčů. Je také vynikajícím doplňkem nápojů, jako jsou koktejly, limonády a čaje. Nakrájené listy lze přidat do salátů, dresinků, omáček a želé a celé listy tvoří krásnou oblohu.

 

Máta ananasová (Mentha suaveolens „Variegata”)

Mentha suaveolens „Variegata” Ananasová máta (Mentha suaveolens ‘Variegata’) je bezpochyby nejkrásnější z kultivarů máty. S krémovými pestrými listy, které ji odlišují od jakékoli jiné máty, dodává každé interiérové zahradě krajkový a jemný vzhled. Stejně jako její rodičovský druh, máta huňatá, i ananasová máta je aromatická a citrusová se sladkými tropickými podtóny.

Ovocná, sladká chuť této exotické máty se dobře pojí s tropickým ovocem, jako je mango, a samozřejmě s ananasem. Použijte ji k oživení ovocného salátu nebo k vyluhování do vody nebo ledového čaje. Listy rozdrťte a přidejte do marinády na maso nebo před vložením do trouby zabalte do pergamenového papíru s rybami. Salsa a chutney budou mít obrovský užitek z několika nasekaných větviček této byliny, stejně jako Pina Colada nebo mojito.

 

Upozornění týkající se konzumace máty

I když není pochyb o tom, že mátový olej má zdravotní výhody spojené se žaludečním systémem, stejně jako u všech dobrých věcí, i v tomto případě existují nějaká rizika. Máta uvolňuje svěrač mezi žaludkem a jícnem, což pak může způsobit reflux a pálení žáhy. To znamená skutečnou bolest pro lidi s hiatální herní nebo GERD. Používání mátového oleje může být při vysokých dávkách toxické pro ledviny a měly by se mu vyhýbat osoby se žlučníkovými kameny nebo problémy se žlučníkem. Může také interagovat s některými léky. Před požitím jakékoli byliny nebo rostliny pro léčebné účely se poraďte s lékařem, bylinkářem nebo jiným vhodným odborníkem.

 

Zdroj informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (18 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *