Jak se zbavit potkanů? – v zahradě, na dvoře, v autě + v domě či bytě

Vladimír Rejholec Téma
24. října 2022 1

Co se vám v mysli vyjeví, když se zmíní potkan? Pravděpodobně vás bezděčně strase při představě, že byste se s ním měli setkat tváří v tvář. Ale může to být samozřejmě také povedený animák Ratatouille, či bílý laboratorní potkan, který je mimochodem opravdu přítulné domácí zvířátko. Každopádně platí, že jeho soužití s člověkem není příliš žádané a každou dobrou radu jak se zbavit potkanů na zahradě, na dvoře, v autě, hospodářských budovách a na dvoře lze „vyvážit zlatem“.

Pár zaručených tipů z našeho článku vás tedy určitě alespoň zaujme a snad i pomůže. V článku si probereme problematiku potkanů odpředu, odzadu. Pokud máte pocit, že toho bude příliš, tak vězte, že podmínkou vítězného tažení je důkladné poznání svého nepřítele. Můžeme jít na to.

💡 Tipy na odpuzovače potkanů a jiných hlodavců:

Deramax-Auto Ultrazvukový plašič kun a hlodavců do auta 0210 Deramax-Auto Ultrazvukový plašič kun a hlodavců do auta 0210
1 199 Kč
Deramax Profi ultrazvukový plašič kun a hlodavců 0440 Deramax Profi ultrazvukový plašič kun a hlodavců 0440
1 180 Kč
Deramax-Klasik 0400 Odpuzovač hlodavců a kun Deramax-Klasik 0400 Odpuzovač hlodavců a kun
1 180 Kč
Deramax-Kitty Ultrazvukový plašič koček, psů a divoké zvěře 0220 Deramax-Kitty Ultrazvukový plašič koček, psů a divoké zvěře 0220
1 490 Kč

Ukázat více

 

Potkan nebo krysa…?

Rattus, nebo pěkně česky potkan, je hlodavec z čeledi myšovité (Muridae) a podčeledi myši (Murinae). Nejznámější zástupci vyskytující se u nás jsou potkan hnědý (Rattus norvegicus) a potkan tmavý (Rattus rattus), který je znám také jako krysa (z češtiny), či dokonce kdysi i jako německá myš. Oba druhy se od sebe mírně liší (o konkrétních rozdílech si povíme trochu později).

 

Potkan hnědý (Rattus norvegicus)

V Česku se nejčastěji můžete setkat právě s tímto druhem potkana. Vyskytuje se téměř na 80% rozlohy našeho území, od nejnižších poloh až po ty nejvyšší. Potkan hnědý patří mezi nejinteligentnější hlodavce v přírodě. Dokáže se rychle přizpůsobit a díky hierarchii, která panuje v potkané kolonii, se dokáže vyhýbat nejrůznějším nástrahám člověka. I z toho důvodu se stal neodmyslitelnou součástí měst a lidských obydlí, kde našel nejvhodnější podmínky pro přežití (dostatek potravy a úkrytů před predátory).

Krysy jsou nejaktivnější v noci, nejvíce těsně po setmění a ráno před svítáním. Umí dobře plavat i šplhat, jsou velmi ostražité a při sebemenším náznaku nebezpečí unikají do úkrytů. Pokud jsou zahnané do kouta, agresivně zaútočí i na člověka. Potkan je typický všežravec, nepohrdne tedy ani masem či vajíčky ptáků, velká část jejich jídelníčku se ale skládá z různých semen a zrn obilovin a trav, zelenina a podobně. Denně běžně zkonzumuje potravu, která tvoří také desetinu jeho tělesné hmotnosti.

S potkany lze těžko bojovat i kvůli jejich extrémně rychlému rozmnožování. Samice potkana totiž může do roka vrhnout mladé při optimálních podmínkách až pětkrát. V jednom vrhu bývá 4-10 mláďat, ale velmi nepřekvapí, pokud jich je i více než 15! Mláďata potkana se rodí slepá a holá, do dvou týdnů však bývají již plně osrstěná a zcela samostatná jsou již do měsíce. Pohlavní dospělost přichází podle okolností a pohlaví (samci dospívají dříve) někdy v rozmezí 1,5 až 4 měsíců. Potkan se normálně v přírodě dožívá přibližně 2 roky, domácí krysy (laboratorní) se v zajetí zvyknou dožívat i 3 či 4 roky.

Potkan hnědý, Rattus norvegicus

Potkan hnědý (Rattus norvegicus)

 

Oblíbený laboratorní potkan

Potkani však lidstvu dokáží posloužit jako laboratorní zvířata. Je to hlavně díky jejich optimálním rozměrům, nenáročným odchovům a inteligenci. Také se však zvykne chovat i jako domácí zvířátko. Jedná se o speciálně vyšlechtěný a domestifikovaný druh potkana hnědého – bílý laboratorní potkan (Rattus norvergicus var. alba). Postupně křížením vznikly nejrůznější barevné variety a morfologické odlišnosti. Jejich domácí chov je populární i z toho důvodu, že dokážou lépe odolávat infekcím než laboratorní myšky.

Bílý laboratorní potkan, domácí mazlíček

Bílý laboratorní potkan jako domácí mazlíček, ale není roztomilý?

 

Potkan tmavý, alias krysa (Rattus rattus)

Potkan tmavý (krysa) je další druh potkana, který se objevuje na našem území (i když v podstatně menší míře než klasický potkan hnědý). Oficiální údaj dokonce říká, že je to jen něco pod 1 procento našeho území, reálně je však jistě rozšířen více. Pravdou však je i to, že se jedná teplomilný druh, takže v našich podmínkách se mu až tak nedaří. Rovněž obývá prostory v okolí lidských obydlí, zda žije přímo v nich. Ve volné přírodě se vyskytuje v rámci Evropy pouze ve Středomoří.

Jako suchomilný živočich (narozdíl od potkana hnědého) se objevuje spíše na vyšších místech obydlí a budov – patra, půjdy, sýpky, sklady zemědělských plodin … Velmi dobře šplhá a dokáže se pohybovat i po kabelech elektrického vedení, či potrubích. Podobně jako potkan hnědý je nejaktivnější po setmění a před břežděním. Živí se zejména rostlinnou potravou, z hospodářských plodin má „nejraději“ brambory, obilí, zeleninu či „šrot“. Plodnost krysy není až tak vysoká, samice dosahuje za život jen 4-5 vrhů (6-8 mláďat v jednom), přičemž v přirozených podmínkách se dožívá 2-2,5 roku. Je všeobecně známo, že blechy, které s takovou radostí sídlí v srsti krysy, ve středověku stály za velkými morovými epidemiemi.

Potkan tmavý, Rattus rattus, lidově krysa

 

Potkan versus krysa, nebo jak je rozeznat

I když s největší pravděpodobností v případě, že zpozorujete potkana, půjde o potkana hnědého a ne krysu (potkana černého), pro klid duše (a větší jistotu) si můžeme nyní říci základní rozdíly mezi těmito druhy:

  • potkan je mohutnější než krysa
  • potkan má světlejší zbarvení než krysa a více dohněda (ale není to pravidlem)
  • potkan má šupinatý ocas u kořene silnější a je kratší než tělo, krysa má ocas štíhlejší a delší než tělo
  • potkan má zřetelně menší uši než krysa a směřují více dopředu
  • potkan má menší oči než krysa
  • potkan má v oblibě více vlhčí polohy (včetně kanálů a stok), naproti krysa je suchomilná
  • potkan dobře plave a potápí se, krysa je spíše lepší lezec a skokan

 

Jak nám vlastně škodí?

Potkan k životu potřebuje tři věci: potravu, vodu a úkryt. A přesně toho se mu až nadmíru dostává v blízkosti lidských obydlí. Největší problémy zvykne způsobovat s příchodem zimy, kdy jednotlivé krysy kolonie hledají teplejší úkryt (je schopen prokousat se dokonce i přes beton nebo slabší druhy pletiva). A protože jsou velmi houževnaté, jen tak se vyhnat věru nedají. Takto vám mohou znehodnotit uskladněnou úrodu, poškodit kabelové vedení (z měkké izolace si vystýlají pelíšek), v noci vás bude rušit jejich sípání, znechutí vás i zápach, který po nich zůstává a co je nejhorší, hrozí vám díky nim riziko infekce některých vážných chorob (potkan jako mezihostitel jich přenáší více než 20).

Potkan žere kukurici

To, že vám potkan načne sáček s krmivem, je ještě ten menší problém.

 

Pokud si myslíte, že od potkana, kterého občas spatříte proběhnout kolem vašeho domu či nějakých hospodářských budov, vám přece nic hrozit v tomto směru nebude, moc se mýlíte. K přenosu infekce totiž nemusí dojít jen přímo poškrábáním či pokousáním od zvířete, ale také konzumací močí a trusem kontaminovaných potravin, či vdechnutím aerosolu s infekčními výměškami nakažených jedinců v místnostech a prostorách kde se potkani pohybují. Jaké vážné choroby mohou potkani přenášet?

⛔️ Leptospiróza

Původcem této nebezpečné nemoci (v lehčích případech jsou příznaky mírné, přesto se často vyskytuje vysoká horečka či bolest svalů, v těžších případech dochází k nejrůznějším problémům, nejnebezpečnější je postižení jater či ledvin a porucha srážlivosti krve) jsou gramnegativní bakterie z rodu Leptospira spp.. Těchto mikroorganismů existuje více, pro člověka jsou nebezpečné hlavně leptospiry patřící do skupiny Leptospira interrogans.

Jejich hlavním rezervoárem jsou hlodavci, zejména myši a krysy. Onemocnění se častěji vyskytuje u pracovníků, kteří přicházejí do styku s výměšky těchto zvířat, hlavně močí nemocných jedinců (ošetřovatelé zvířat, pracovníci jatek, deratizátory…). Kromě kontaktu s exkrementy se přenos může udat prostřednictvím kontaminované vody, potravin, prachem, ale i přímým kontaktem se zvířetem.

⛔️ Tularémie

Tularémie je onemocnění, které se projevuje zpočátku pocity mražení, horečkou, bolestmi hlavy a končetin, vytvořením vředu na místě vniknutí do těla a také zvětšením lymfatických uzlin. Úmrtnost neléčených pacientů se pohybuje v rozmezí 5-15%.

Původcem tularémie je bakterie Franciscella tularensis, která se přenáší několika způsoby, včetně přenosu díky kontaktu s nemocným zvířetem (kromě potkanů a ostatních hlodavců i zajíci či králíci), případně klíštětem či jinými členovci, které se živí krví jako blechy.., vdechnutím kontaminovaného prachu a aerosolu, konzumací kontaminované potravy a vody.

⛔️ Listerióza

Listerióza jeonemocnění způsobené bakterií Listeria monocytogenes. Může se projevovat horečkou podobně jako u tyfu, zvětšenou slezinou, vyrážkami a sníženou tvorbou bílých krvinek. O vážnosti projevů onemocnění často do velké míry ovlivňuje imunitní stav a věk člověka. Původce se nejčastěji nachází v kontaminované vodě, potravinách, prostředí, přičemž bakterie proniká krevní a lymfatickou cestou do orgánů, centrální nervové soustavy a do pohlavních orgánů (přes dělohu i do plodu). Za kontaminací stojí savci, zejména však hlodavci, případně i ptáci a plazi.

⛔️ Vzteklina

Původcem této nebezpečné choroby je Lyssavirus. Výskyt vztekliny u člověka není sice častý, ale pokud se rychle nepodchytí, často končí i smrtí infikovaného. Možným zdrojem viru jsou všechna teplokrevná zvířata, tedy i krysy a ostatní hlodavci. Domácí i volně žijící. Nakažené zvíře se chová podivně a nepřirozeně, ztrácí plachost, dělá chaotické pohyby, je agresivní a neočekávaně útočí. Z tlamy mu tečou lepkavé sliny, které jsou hlavním zdrojem nákazy.

⛔️ Mor

Potkani v minulosti byli přenašečem smrtelného moru, ve středověku nazývaném také jako černá smrt. Tento název mor získal díky příznakům – infekce se totiž projevuje podkožním krvácením a vznikem černých skvrn, zčernáním různých částí těla a následně až gangrénou. Za nákazou stojí bakterie Yersinia pestis. Přestože dnes se už téměř vůbec nevyskytuje, stále se objevují některá ohniska i když nejprve v lokalitách, kde se lidé nezvyknou zdržovat.

potkan a blecha ilustrace, zdroj nákazy černého moru

Potkan a blecha – hlavní strůjci černého moru ve středověku.

 

Jak se zbavit potkanů

Takže pokud jste se dostali v článku až tady, tak už víte proti komu v boji budete stát a proč vlastně je to důležité. Pro jistotu připomenu: pokud už pro nic jiného, tak kvůli riziku nebezpečných chorob, které mohou přenášet, to za to stojí. Existuje několik metod a způsobů jak k jejich ničení. Některé jsou více konvenční a představují zátěž a určitý stupeň nebezpečí pro okolí (domácí mazlíčci, děti…), jiné na to jdou spíše přirozenou cestou. O všech si teď povíme víc.

 

➡️ V první řadě je k sobě nelákejte

Toto je rada, kterou začneme. Pokud je nebudete zbytečně lákat, nemusíte později řešit jejich případné přemnožení. Možná se to snáze řekne než provede, ale zkuste se držet několika pevných zásad – zde jsou:

  • udržujte pořádek – to znamená, že na zahradě či dvoře vám nebudou pátrat různé haraburdí, pokud máte zlozvyk hromadit vše nepotřebné, rychle se toho zbavte, neboť potkanů se nezbavíte (tolik perfektních úkrytů je totiž jen potěší)
  • potraviny, krmivo, sadiva a další biologický materiál řádně uskladněte a zajistěte, také ať se na vašem pozemku a okolí nenacházejí žádné obaly od potravin či otevřené sáčky s krmivem
  • potraviny z kuchyně – zbytky z vaření například – jsou také velkým lákadlem pro hlodavce, pokud spatříte koutkem oka pobíhat potkana (i když i u souseda), zatím tyto zbytky ani nevyhazujte do kompostu
  • pokud chováte domácí hospodářská zvířata, například drůbež či králíky, snažte se jim krmiva nasypat tolik, co skutečně spotřebují, zbytky krmiva jsou pro potkany neodolatelným lákadlem a v noci mají pak hody

 

➡️ Přirození predátoři

Pokud se chcete s potkany vypořádat pěkně „ručně stručně“, tak byste měli pouvažovat, možná iv rámci prevence, nad tím, že si pořídíte živé strážce. Psa nebo kočku – ideální způsob jak se zbavit potkanů přirozenou cestou. Potkan má sice i další přirozené nepřátele jako jsou sovy (výr velký, plamínka dřímavá a myšařka ušatá), nebo některé lasicovité šelmy (tchoř, hranostaj…), ty se s nimi však zvyknou pasovat více ve volné přírodě, či okrajích vesnic než v městských aglomeracích.

⭐ Kočka

Kočka je typický predátor as potkany dokáže opravdu „zametat“. Pozor, nebavíme se však o domácí kočce, která s vámi sleduje telku v obýváku a má dennodenně kdykoli přístup k plné misce žrádla. Na krysy je nejlepší typicky vesnická kočka, která se vám s nimi i pochlubí a své úlovky vám naskládá hezky před dveře. To ji tak snadno sice neodnaučíte, ale takovou malou chybičku krásy jí asi rádi odpustíte…

Kočka s potkanem v tlamě

Kočka dokáže s potkany pořádně zatočit…

 

⭐ Pes

I pes je vítaným pomocníkem při chytání potkanů. Není sice tak ohebný jako kočka a nedostane se i do té nejmenší spáry, zato je ovšem velmi vytrvalý. Pokud mu chcete trochu pomoci, tak ty předměty v kůlně, zahradním domku, na dvoře, zahradě, které mu mohou způsobovat problémy, poodtahujte a chvíli počkejte. Výsledek na sebe nelze dlouho čekat. Nezapomeňte si pro něj přichystat něco k odměně.

Ne každý pes je však lovec potkanů. Ze šlechtěných plemen je to například foxteriér či jezevčík (případně Pražský krysařík, hovorově ratlík, spisovny slovensky Pražský krysařík – staré české plemeno psů chované již od středověku se kdysi opravdu chovalo v domácnostech na chytání krys představa, že by se postavil vůči potkanovi by jeho majiteli akorát tak přivodila nevolnost a polití pak…). A nezapomínejme na mnohé křížence, které se k tomu často hodí nejlépe.

🚫 Nevýhoda metody

Nevýhodou takového přirozeného a efektivního způsobu ničení potkanů je, že v zánětu boje se váš miláček může bohužel stát nositelem infekce (pokud ho infikovaný potkan kousne, případně něco z něj spolkne a podobně) a představovat pro vás určitou hrozbu.

 

➡️ Pasti a návnady

Pasti a návnady jsouklasický nástroj potlačování hlodavců v lidských obydlích. Nejznámější a v podstatě i nejstarší. Výhodou je, že nefungují na bázi škodlivé jedovaté chemie (rodenticidy) a zvyknou zvíře usmrtit dost rychle na to, aby moc netrpělo. Pokud s tím máte problém, tak dnes lze pořídit i takzvané živolovné pasti, které hlodavce neusmrtí. Bývají nejčastěji v podobě klece s dvířky z obou stran, přičemž v okamžiku, kdy se potkan s chutí zakousne do návnady, dvířka spadnou a uvězní ho. Výhodou je také to, že z klasické pasti se umí zraněný potkan dostat ven, a nakonec uhyne někde na nedostupném místě a začne se tam rozkládat. To u této pasti nehrozí. Taková past vás ale vyjde trochu víc než klasické pasti za 70 – 120 Kč (zde jsou nějaké pasti přímo na Heurece. Jako návnadu můžete použít také kousek sýra, či výrazně aromatickou slaninku nebo kolečko klobásy.

💡 Tipy na pasti a návnady na krysy:

Ukázat více

Alternativou jsou lepové pasti – lepící desky, které jsou rovněž hojně používány, hlavně v prostorách, kde nelze použít jedovatou návnadu (obytné prostory a podobně). Funguje to na jednoduchém principu. Na vhodnou podložku (karton, dřevo…) rozetřete z tuby vytištěné nevysychavé lepidlo a v její blízkosti umístěte nějakou voňavou návnadu. Takové pasti lze nastražit kdekoli kde se potkani zdržují, například i na přechodové zóny potkanů u děr, ale iv blízkosti skladu s krmivy a podobně.

Tip na jednoduchou domácí past na potkany: Umístěte větší skleněnou sklenici na zavařování v dosahu potkanů, nalijte do něj rostlinný olej a jako návnadu nějakou slaninku či klobásku. Pokud jim potkan neodolá, ze sklenice se zaručeně už nedostane. Také zajímavý způsob, jak se zbavit potkanů, co řeknete? A nic vás v podstatě nebude stát…

Jiné domácí pasti na krysy – VIDEO

5 Easy Mouse/Rat Trap

🚫 Nevýhoda metody

Potkan je nejinteligentnější hlodavec a nastražené pasti se dokáže po nějaké době s přehledem vyhnout. I proto je nasazování pastí neustálý boj a hrozí, že se z toho nakonec stane rutina. (pro vás i pro potkana).

 

➡️ Odpuzovače a plašiče potkanů

Nechcete se piplat s nastavováním pastí? Další možností jak se zbavit potkanů jsou odpuzovače či plašiče. Tato elektrická zařízení fungují na principu vysílání ultrazvukových signálů, nebo elektromagnetických vln, které člověku „neříkají“ vůbec nic, ale potkanům a celkově hlodavcům jsou maximálně nepříjemné a z dosahu přístroje se velmi rychle pracou. Ideální zejména jako prevence, na „zabydlených“ potkanů použijte spíše jiné metody.

Mezi odpuzovače však lze zařadit i některé přípravky na bázi rostlinného původu s vysokým obsahem některých alkaloidů, které se uvolňují do půdy, a které jsou potkanům vysloveně nepříjemné. Takto postižený prostor se pak co nejdříve pokoušejí opustit či se mu zcela vyhnout.

🚫 Nevýhody metody

Každý odpuzovač má svůj dosah a můžete je nasadit, kolik chcete, pokud máte pro potkany lákadlo jako je volně přístupné krmivo, můžete počítat s tím, že se k němu i tak dostanou. A tyto přístroje a zařízení lze použít pouze tehdy, pokud na ně špatně nereagují vaše domácí zvířata (a sousedovy).

💡 Tipy na odpuzovače a plašiče, které vám pomohou zbavit se potkanů:

Ukázat více

 

➡️ Jedy a otravy na krysy

Mezi nejúčinnější způsoby hubení potkanů patří nastražení účinných otrav a jedů na potkany, ačkoli ani to není stoprocentní záruka, že se jich nadobro zbavíte. Pro mnohé kontroverzní řešení, kterému se pokoušejí vyhnout z několika důvodů. Není to humánní řešení a hrozí také přiotrávení domácího mazlíčka a velkým rizikem jsou samozřejmě i pro děti. Účinnost takových nástrah je podmíněna tím, zda se dokážou vhodně a strategicky umístit. Nejideálnější místo je takové, kde krysy nemají přístup k jiné potravě. To značí mimo jiné i to, že někde ve skladu krmiv či potravin je pokládání takových nástrah naprosto zbytečné. Potkan bude mít na výběr a jak just se do otravy pak nezakousne.

Jako jed se používají takzvané rodenticidy, což jsou vlastně chemické látky určené k hubení škodlivých hlodavců. Mohou mít různé formy, nejčastěji se jedná o otrávené návnady (požerové jedy), dále to mohou být i fumiganty – inhalační jedy, které se používají pro plynování nor a prázdných budov a nakonec i kontaktní jedy.

Otrava na krysy - otrávená návnada

Z rodenticidů se nejčastěji používají požerové jedy.

 

🚫 Nevýhody metody

Jedovatou nástrahu si potkan může odnést i do hnízda, zda ji i reálně sežere, není vždy jisté. Rovněž je třeba se při této metodě strachovat i o domácí mazlíčky, kteří by mohli jed objevit a otrávit se. Nebezpečí hrozí samozřejmě i dětem. Proto nesmí volně ležet na místech, kde se k nim mohou jakýmkoli způsobem dostat. A ve výsledku není jisté, zda jed okusí všichni členové potkané kolonie*. No a ještě poslední věc – po požití jedu dochází k pomalé a bolestivé smrti zvířete, takže útlocitnější lidé takový způsob ochrany před škůdci odmítají.

*Proč potkan nastraženým jedem dokáže často odolat?

Proč potkan dokáže nabídnutou potravou pohrdnout? Inu, potkan žije v koloniích, které mají i několik desítek jedinců a které mají hierarchické uspořádání. No a jedinci na spodku této hierarchie často fungují také jako ochutnávači a nabídnutou návnadu ochutnají jako první. Přežijí-li, tento zdroj obživy ochutná i zbytek skupiny. Pokud ne, zdaleka se mu budou vyhýbat…

 

Jak se zbavit potkanů v zahradě a na dvoře

Na hlodavce v zahradě či na dvoře strašáky do zelí moc nezabírají. Jak se zbavit potkanů v případě, že vám šarapatie při uskladněném krmivu, moči a výkaly znehodnocují prostředí v kůlně a vy se dokonce bojíte vzít do holé ruky nějaké zahradní nářadí? Tak v první řadě zabezpečte, aby se snadno nedostaly k potravě, to znamená, že krmivo a další plody vaší práce na vaší zahrádce skladujte pod zámkem. Snažte se také odstranit spousty zbytečných věcí na dvoře – jsou to pro ně perfektní úkryty.

K hubení či odpuzení můžete použít v podstatě každý jeden již nahoře zmíněný způsob, případně to zkusit i některou domácí metodou. Zcela populární je jablečný ocet, kterým postříkáte jejich cesty, kouty šopy opatříte kousky vaty v něm namočenými – ocet je pomůže dezorientovat, protože díky němu ztrácejí čich. Můžete pro ně přichystat i „zákusek“ – směs sádry, vanilínového cukru a pudinku – ak tomu máte i bonus: vyznačenou pěšinku přímo do hnízda. Existuje ještě XY domácích zaručených metod k odpuzení potkanů, tak alespoň heslovitě. Použít můžete i hřebíček nebo hřebíčkový olej, mátový olej, amoniak, prášek z chilli, česnek, cibuli…

 

Jak se zbavit potkanů v domě, bytě

Potkan v rodinném domě? Inu, nepříjemné, ale určitě více pravděpodobné než jeho výskyt v bytě v paneláku někde ve třetím patře… A přitom to vůbec není nemožné. Potkan si najde cestu i tam. A nevěřili byste jak. Přes kanalizační potrubí a záchodovou mísu (s nezaklapnutým víkem)! Starší stoupačky jsou pro potkana doslova ideální schůdky. A voda? Potkan je skvělý plavec i potápěč – umí zadržet dech i na 3 minuty a udržet se na hladině vody i tři dny a proplout velké vzdálenosti. Že neexistuje aby se přecpal přes úzkou zalomenou troubu? Omyl, potkan je k tomu totiž anatomicky více než stvořený – zvířátko dokáže hrudní koš zmáčknout ke páteři tak, že přejde přes jakoukoli spáru a průměr trouby, kterou mu přejde hlava.

Video jako důkaz

See How Easily a Rat Can Wriggle Up Your Toilet | National Geographic

Jak se proti tomu bránit? Tak v první řadě by to měla být optimální deratizace prostor bytovky, hlavně suterénu a sklepů – 2 x ročně. Nadměrné rozšíření populace potkanů ve městech je prostě fakt a to, že se objeví v obytném domě, ještě neznamená, že je jimi zamořený – potkani jednoduše sondují další možnou vhodnou lokalitu pro své prožívání. I proto ta deratizace. Prevence? Nevylévejte zbytky jídel do WC, neskladujte volně dostupné potraviny a krmivo ve sklepech či společných prostorách, ale ani na balkonech, okénka a větračky zejména v suterénu by měly být zakryty síťkami, popelnice nevykládejte před dveře bytu – může je to přilákat například z neuzamčeného sklepa, byť i na 10 patro.

Ještě jeden praktický tip – to víko na záchodě opravdu začněte sklápět. Potkan ho totiž nedokáže z mísy otlačit a proto se vrátí pěkně odkud přišel (a přitom si zapamatuje, že tato cesta k potravě nevede).

 

A co krysy v autě?

Potkan v autě dokáže nadělat pořádnou šarapatu, zvláště když přichází chladnější období. Ostatně jako každý hlodavec, zda mazaná lasicovitá šelma. Ohrožuje nejvíce ta auta, která parkují venku, ale ani v garáži nemá vaše autíčko zaručeno 100% bezpečí. Proč se vlastně potkani a další zvířátka hrnou obsadit vaše auto? V první řadě je tam láká teplo, klidně se usadí i ve výfuku (tedy alespoň do toho momentu dokud nenastartujete). Jinak, potkan se umí dostat i do karoserie auta – prokouše se přes podvozek, případně využije i tu nejmenší štěrbinu.

Jak vám dokáže v autě škodit? Tak ještě úplně „lajt“ je, když vám zanechá jen nepořádek a trus v motorovém prostoru, případně po něm zůstane typický zápach. Horší bude, pokud se rozhodne pustit do jednotlivých částí auta. Různá izolace a pryžové části bývají pro ně někdy jako magnet – dokážou prokousat kabely od zapalování, něco z další elektroinstalace, případně i brzdové hadice. A to už uznáte není žádná „sranda“.

Jak před nimi auto chránit?

Je toho víc, co se s tím dá dělat. Potkani a hlodavci nesnášejí silné vůně například, a proto někdy postačí i voňavý stromek v autě. Případně můžete starší voňavkou vystříkat prostor pod kapotou. Různé speciální prostředky na ochranu před hlodavci pak lze pořídit iv obchodě. Například různé aromatické spreje nebo spreje, které po nastříkání na plochu vytvářejí lepkavý povrch, kterého se potkan ani náhodou nedotkne, ultrazvukové odpuzovače a mnohé další.

Potkan v autě, na pneumatice

Potkan v autě dokáže napáchat řádnou galibu.

 

Jak se zbavit potkanů a pár slov na závěr (nebo proč to nikdy netřeba vzdávat…)

Boj s potkany bývá nezřídka namáhavý a také časově náročný, ale určitě ho není třeba dopředu vzdávat. Nakonec se vám těchto inteligentních zvířat podaří zbavit. A přestože ne každý způsob jejich potlačování dokáže na sto procent vyjít, jejich kombinace úspěšnost určitě zvýší. Máte i vy nějaké zkušenosti s krysami, které by mohly ostatním pomoci? Neváhejte a napište nám do komentářů.

Na DoDomácnosti naleznete i další návody a tipy jak se zbavit nezvaných návštěvníků v domácnosti, zahradě…

💡 Tipy na odpuzovače potkanů a jiných hlodavců:

Deramax-Auto Ultrazvukový plašič kun a hlodavců do auta 0210 Deramax-Auto Ultrazvukový plašič kun a hlodavců do auta 0210
1 199 Kč
Deramax Profi ultrazvukový plašič kun a hlodavců 0440 Deramax Profi ultrazvukový plašič kun a hlodavců 0440
1 180 Kč
Deramax-Klasik 0400 Odpuzovač hlodavců a kun Deramax-Klasik 0400 Odpuzovač hlodavců a kun
1 180 Kč
Deramax-Kitty Ultrazvukový plašič koček, psů a divoké zvěře 0220 Deramax-Kitty Ultrazvukový plašič koček, psů a divoké zvěře 0220
1 490 Kč

Ukázat více

Jak se zbavit potkanů: Zdroje informací + mohlo by vás zajímat


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (16 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře

Dobry den,
v clanku pisete lepive pasti, vyzkouseno ale funkcni jen za letniho pocasí.
Rozetřete z tuby vytištěné nevysychavé lepidlo a v její blízkosti umístěte nějakou voňavou návnadu. – Co mate konkretne na mysli a kde ho koupim?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *