Sušené potraviny jsou chutné, výživné, lehké a snadno se skladují a používají. Příkon energie je nižší, než je potřebný pro zmrazení nebo konzervování a úložný prostor je signifikantně menší než ten, který je potřebný pro zavařovací sklenice a nádoby vhodné do mrazničky. Dnešní článek vám představí způsoby jak sušit ovoce a uvidíte, že je to druh umění, který si snadno osvojíte.
Sušené ovoce je dobrým zdrojem živin, je plné vitamínů a minerálů. Je také bohaté na přírodní cukr. Můžete sušit širokou škálu druhů včetně bobulí (sultánky, rybíz a rozinky), jablek, meruněk, hrušek, broskví, fíků, datlí, švestek, šipek a banánů. Sušené ovoce je skvělý způsob, jak zajistit, abyste si svoji letní úrodu mohli vychutnávat i v zimním období.
Jak sušení konzervuje (nejen) ovoce?
Sušením se z ovoce odstraní vlhkost, takže bakterie, kvasinky a plísně nemají šanci růst a znehodnotit jej. Sušení také zpomaluje působení enzymů (přirozeně se vyskytujících látek, které způsobují zrání potravin), ale neinaktivuje je. Protože sušení odstraňuje vlhkost, ovoce se zmenšuje a snižuje svoji váhu.
Ovoce lze sušit na slunci, v troubě nebo v sušičce potravin pomocí správné kombinace teploty, nízké vlhkosti a proudění vzduchu. Při sušení způsobují vysoké teploty odpařování vlhkosti. Nízká vlhkost umožňuje rychlý pohyb vlhkosti z ovoce do vzduchu. Proud vzduchu urychluje sušení tím, že odvádí okolní vlhký vzduch od ovoce.
⭐ Metody sušení
Sušičky potravin poskytují kvalitní sušený produkt. Sušení v troubě funguje dobře, můžete-li nastavit troubu na teplotu 60 až 65°C. Otevřete dvířka trouby na 5 až 8 cm, aby mohla unikat vlhkost. Horkovzdušná trouba funguje dobře, protože kombinuje nízké teplo s ventilátorem pro pohyb vzduchu. Sušení v místnosti při pokojové teplotě funguje, pouze pokud je dostatečné teplo, vlhkost a pohyb vzduchu. Dnešní klimatizované domy mohou být příliš chladné na to, aby sušily ovoce dostatečně rychle. Zatímco sušení na slunci funguje v suchém podnebí, vysoká vlhkost činí tuto metodu nepraktickou.
Jak sušit ovoce?
Vyberte plody, které jsou k sušení vhodné. Ne všechny druhy ovoce se suší dobře, takže se soustřeďte pouze na ty, o kterých je známo, že při sušení dosahují vynikajících výsledků. Sem patří:
- plody révy vinné, například hrozny. Všimněte si, že hrozny produkují různé druhy sušeného ovoce: Zante rybíz, někdy nazývaný také korintská rozinky pocházejí z malých, bezsemenných černých hroznů; sultánky pocházejí ze sladkých, bezsemenných zelených/bílých hroznů; a rozinky pocházejí z velkých sladkých hroznů, například z muškátu.
- stromové ovoce, jako jsou meruňky, broskve, švestky, nektarinky, mango, banány, jablka, fíky, datle a hrušky.
Ujistěte se, že použité ovoce je pevné a zralé. Ovoce, které je poškozené, nezralé nebo přezrálé, bude mít nedostatečnou výživovou hodnotu, nebude tak suché a nebude chutnat tak dobře, protože cukry nejsou v nejvyšším stádiu vývoje.
Příprava ovoce na sušení
- ovoce důkladně omyjte. Opláchněte pod studenou tekoucí vodou a jemně jej vydrhněte prsty nebo kartáčkem, abyste odstranili všechny viditelné nečistoty. Po dokončení ovoce „poťapejte“ do sucha čistou papírovou utěrkou. V případě malých plodů, jako jsou bobule nebo hrozny, můžete ovoce vložit do cedníku a takto jej opláchnout.
- větší ovoce nakrájejte na velmi tenké plátky. Většinu stromových a keřových plodů je třeba nakrájet na plátky tenké přibližně 0,3 až 0,6 cm, ale malé plody (bobule a hrozny) můžete nechat celé. Hrozny nebo bobule s vnitřními semeny bude možná třeba rozřezat na poloviny a zbavit jader. V této chvíli byste také měli ustřihnout všechny stonky nebo listy.
- některé ovoce, jako jsou například jablka, hrušky, broskve a meruňky se doporučuje ještě před sušením „ošetřit“. Toto redukuje oxidaci, poskytuje lepší barvu, snižuje ztrátu vitamínů a prodlužuje trvanlivost. Ošetření kyselým roztokem zničí potenciálně škodlivé bakterie během sušení. Nakrájené ovoce vložte do roztoku 3¾ čajové lžičky práškové kyseliny askorbové (nebo rozdrťte 20 tablet vitaminu C o obsahu 500 miligramů) nebo ½ čajové lžičky práškové kyseliny citrónové do 2 šálků vody po dobu 10 minut.
- některé druhy ovoce, jako jsou borůvky a brusinky, je třeba ponořit do vroucí vody, aby se slupka „rozbila“. Dejte pozor, abyste ovoce nenechali ve vroucí vodě, příliš dlouho, neboť se změní na kaši. Po popraskání slupek ovoce rychle ochlaďte a osušte. Domácí sušené brusinky a sušené borůvky nejsou jako komerčně sušený produkt, ten je výrazně sladší.
- teď, podle zvoleného způsobu sušení, položte ovoce na pergamenem pokrytý plech, nebo na podnos dehydratátoru, resp. pokud jste se rozhodli sušit venku, na připravené stojany k sušení. Plátky ovoce by měly být v rovnoměrné jedné vrstvě a neměly by se navzájem dotýkat
Jak sušit ovoce na slunci?
Vysoký obsah cukru a kyselin v ovoci je zárukou jejich bezpečného sušení na slunci. Zelenina a maso se k sušení na slunci nedoporučují. Zelenina má nízký obsah cukru a kyselin a to zvyšuje riziko znehodnocení. Maso má zase vysoký obsah bílkovin, což je ideální pro mikrobiální růst, kdy není možné regulovat teplo a vlhkost.
Chcete-li se sušit ovoce na slunci, nejlepší jsou horké, suché, větristé dny. Potřebná je minimální teplota 30°C a ještě lepší jsou vyšší teploty. Sušení ovoce venku trvá několik dní a protože je počasí neovladatelné, může být i poněkud riskantní. K sušení na slunci je nejlepší vlhkost vzduchu pod 60 procent. Když ovoce dozraje, tyto ideální podmínky často nejsou k dispozici.
Plody sušené na slunci se kladou na tácy vyrobené ze síťky. Musí být bezpečné pro kontakt s potravinami. Nejlepší jsou síťky z nerezavějící oceli, sklolaminátu potažené teflonem nebo z plastu. Nepoužívejte síťky vyrobené z takzvaného „kuřecího drátu“. Tento materiál může oxidovat a zanechávat na potravinách škodlivé zbytky. Vyvarujte se také síťkám z mědi a hliníku. Měď ničí vitamín C a zvyšuje oxidaci. Hliník má tendenci zbarvit se a korodovat. Plody sušené na slunci musí být zakryty a v noci přeneseny do přístřešku. Chladný noční vzduch kondenzuje a mohl by ovoci vrátit vlhkost, čímž by se zpomalil proces sušení.
⭐ Pasterizace
Ovoce sušené na slunci nebo bobule sušené na révě potřebují ošetření, aby se zničil jakýkoli hmyz a jeho vajíčka, která by se mohla na ovoci nacházet. Existují dva doporučené způsoby pasterizace:
- metoda zmrazení – ovoce uzavřete do plastových sáčků vhodných do mrazničky. Sáčky vložte do mrazničky s teplotou -18°C nebo nižší a nechte je tam minimálně 48 hodin.
- metoda v troubě – ovoce rozložte v jedné vrstvě na plechu nebo pánvi. Vložte do trouby vyhřáté na 70 °C na 30 minut.
Po kterémkoli z těchto ošetření je sušené ovoce připraveno k úpravě a uskladnění.
Jak sušit ovoce v sušičce potravin?
Sušička je malý elektrický spotřebič pro sušení potravin v interiérech. Má elektrický prvek pro zahřívání a ventilátor a větrací otvory pro cirkulaci vzduchu. Tyto spotřebiče jsou efektivně navrženy pro rychlé sušení potravin při cca 60°C. Pokud ještě toto zařízení ve svém kuchyňském inventáři nemáte, testy sušiček potravin, které naleznete na internetových stránkách, vás s principem jejich fungování detailně seznámí.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zde naleznete celý test sušiček ovoce
⭐ Postup
Položte kousky vedle sebe, nikdy je nepřekrývejte. Pokud používáte předem upravené ovoce, je rozumné stojan snadno postříkat rostlinným olejem; jinak se ovoce nalepí na podnos. Předehřejte dehydratátor na teplotu 63°C. Podnosy vložte do předehřátého dehydratátoru a nechte je stát jednu hodinu. Potom snižte teplotu na 57 až 60°C a dokončete sušení. Doba sušení se bude lišit v závislosti na dehydratátoru, tloušťce ovoce a obsahu vody.
Jak sušit ovoce v troubě?
K sušení v troubě položte ovoce na plech vystlaný pečícím papírem v jedné vrstvě. Vložte jej na 30 minut do předehřáté trouby na 60 – 66 °C. Pootevřete dvířka trouby, aby mohla přebytečná vlhkost uniknout. Po 30 minutách ovoce promíchejte a zkontrolujte, jak se suší. Sušení může trvat od 4 do 8 hodin v závislosti na tloušťce plátků a obsahu vody. Nepokoušejte se zvyšovat teplotu, aby se proces sušení urychlil, protože by se tak ovoce spálilo.
Stanovení suchosti ovoce
Protože se sušené ovoce obvykle konzumuje bez rehydratace, nemělo by se dehydratovat až do křehkosti. Většina ovoce by měla mít po sušení asi 20% obsah vlhkosti.
Abyste otestovali suchost, rozřízněte několik vychladlých kousků na polovinu. Neměla by být viditelná žádná vlhkost a neměli byste být schopni z ovoce vytlačit žádnou vlhkost. Některé druhy ovoce mohou zůstat pružné, ale nejsou lepivé nebo ne suché.
Pokud je kousek složen na polovinu, neměl by se o sebe přilepit. Bobule by měly být sušené, dokud po protřepání nebudou chrastit.
Po vysušení ovoce nechte vychladnout 30 až 60 minut. Uskladnění teplého ovoce může vést k „pocení“ a hromadění vlhkosti. Avšak přílišné zpoždění uskladnění by mohlo umožnit vlhkosti, aby se vrátila do ovoce. Pamatujte, že pokud máte ovoce sušené na slunci, musí být před uskladněním pasterizováno.
Kondicionování ovoce
Když se sušené ovoce vyjme z dehydratátoru nebo z trouby, zbývající vlhkost se nemusí rozdělit rovnoměrně mezi kousky kvůli jejich velikosti nebo umístění v dehydratátoru/troubě. Kondicionování je proces používaný k vyrovnání vlhkosti a snížení rizika růstu plísní.
Vezměte vychladlé sušené ovoce a naložte jej volně do plastových nebo skleněných nádob. Utěsněte nádoby a nechte je stát sedm až deset dní. Přebytečná vlhkost v některých kouscích bude absorbována suššími kousky. Denně nádoby protřepejte, aby se kousky oddělily a zkontrolujte kondenzaci vlhkosti. Pokud v nádobě dojde ke kondenzaci, vraťte ovoce do sušičky pro další sušení. Po kondicionování ovoce můžete uskladnit. Skladujte ve vzduchotěsných nádobách na chladném místě. Takto uskladněné, většina sušeného ovoce, vydrží 9 až 12 měsíců.
💡 Jak na kondicionování, tak i na definitivní uskladnění sušeného ovoce jsou ideální klasické zavařovací sklenice ⤵️
Jak použít sušené ovoce?
Spíž plná po domácku uchovaných dobrot má smysl pouze pokud ji využijeme. Hledání způsobů, jak využít sušeného ovoce i jinak než na ovesné vločky nebo cereálie se jeví jako nanejvýš vítané.
⭐ Nápoje
Čerstvé ovoce často používáme například do džusů, čajů nebo smoothies. Avšak sušené ovoce můžeme také použít do nápojů pro děti i dospělé.
Připravte si lahodný cordial tak, že přihodíte sušené ovoce a pár ořechů do vodky nebo brandy a necháte vyluhovat. Za několik týdnů přeceďte a přidejte podle chuti jednoduchý cukrový sirup. Získáte příjemný nápoj na popíjení v zimě u krbu nebo v létě na verandě. Vynikající je kombinace sušených meruněk, vanilkového lusku a brandy. Je to úžasný sváteční koktejl, když je smíchán se šumivým ciderem.
Nebo si připravte smoothie s rozinkami a jablky jako sladkou pochoutku bez přidaných sladidel. Díky přirozenému slazení rozinkami si vaše děti ani neuvědomí, že s tímto jablečným rozinkovým smoothie pijí něco zdravého.
Budete potřebovat: 1 1/2 šálku mléka, 1/2 šálku rozinek, 1 jablko, zbavené jader a pokrájené na čtvrtiny, 1/4 ČL mleté skořice, 1/4 ČL vanilkového extraktu
Postup: Dejte všechny ingredience do mixéru. Mixujte, dokud není směs krémová a hladká. Rozdělte do 2 sklenic a ihned podávejte.
A ještě další dva rychlé tipy: vyluhujte sušená jablka v horké vodě pro bylinkový čaj, naplňte gin sušenými jablky a hruškami pro martini s příchutí podzimu.
⭐ Koláče s nádivkou ze sušeného ovoce
Koláč nemusí být vyhrazen pro čerstvé ovoce, konzervovanou nádivku nebo mražené ovoce. Existuje spousta variací koláčů, které vyžívají sušené ovoce pro chutnou zimní pochoutku. Například tento koláč z míchaného sušeného ovoce má vynikající strukturu i chuť.
Budete potřebovat
4 šálky vody, 3 šálky sušených plátků jablek, 1 šálek sušených meruněk, nakrájený na plátky, 1 šálek sušených třešní, těsto ( recept následuje), ¼ šálek pomerančového džusu, 1 lžička najemno nastrouhané citronové kůry cukru, 2 lžíce polohrubé mouky, 1 čajová lžička mleté skořice, ¼ lžička soli, 4 ½ lžičky másla, nakrájené, 1 vejce, lehce rozšlehané, 1 polévková lžíce vody
Postup přípravy
Ve velkém hrnci přiveďte 4 šálky vody, jablka, meruňky a třešně k varu; snižte teplotu. Nechte bublat odkryté 10 minut za občasného míchání. Odstavte z tepla a nechte ochladit na pokojovou teplotu. Mezitím si připravte těsto ze 2 šálků polohrubé mouky, 1 polévkové lžíce cukru, 1 lžičky soli, ½ čajové lžičky mleté skořice, ¾ šálku margarínu nebo másla, 7 lžic studené vody. Těsto rozdělte na polovinu. Každou část zabalte do igelitu a dejte do chladničky na ne více než 30 minut.
Náplň: Do vychladlé ovocné směsi vmíchejte pomerančový džus, citrónovou kůru a citrónovou šťávu. V menší misce smíchejte hnědý cukr, mouku, skořici a sůl. Přidejte moučnou směs do ovocné směsi; míchejte, dokud se nespojí. Nádivku dejte stranou.
Na lehce pomoučněném povrchu vyválejte jednu část těsta od středu k okraji do 30 cm kruhu. Omotejte kruh pečiva kolem válečku; rozviňte do 24 cm koláčové formy. Do těsta udělejte zářezy, aby mohla unikat pára. Pokud chcete, z oříznutých kousků těsta vyřízněte ozdobné vzory, kterými ozdobíte vršek koláče; zatím odložte.
Ovocnou nádivku přeložíme do formy vyložené těstem. Nádivku zakryjte druhým kruhovým těstem. Horní okraj přeložte pod spodní těsto. Zdobte okraj podle přání. V malé misce smíchejte vajíčko a 1 lžíci vody. Ozdobte vršek výřezy z těsta a po celé ploše potřete vajíčkem. Abyste předešli přehnanému zhnědnutí, zakryjte koláč alobalem. Na rošt pod koláčem v troubě také dejte plech vystlaný alobalem. Pečte v troubě na 190° 30 minut. Odstraňte fólii. Pečte dalších 20 až 30 minut nebo dokud náplň nebude bublat a kůra bude zlatavá (pokud je to nutné, vrchní část koláče posledních 10 až 15 minut volně přikryjte alobalem). Ochlaďte na mřížce.
⭐ Slaná jídla
Kromě vhození pár kousků sušeného ovoce do salátu, není jeho použití ve slaných jídlech první věcí, která vás napadne. Stále neexistuje dostatek inspirace k použití sušeného ovoce ve slaných jídlech. Na Dálném východě je použití sušeného ovoce ve slaných jídlech běžné. Marocká kuchyně má ráda míchání tagine masa se sušenými meruňkami, rozinkami a blanšírovanými mandlemi nebo kešu. V našich tradičních jídlech najdeme kombinaci lahodného pečeného selata se sušenými švestkami. Asijská kuchyně je silně nabitá ořechy v jídlech nebo omáčkách, jako je kuřecí maso s kešu oříšky nebo masné špízy přelité arašídovou omáčkou.
My vám dnes představíme recept na kuřecí prsa plněná kozím sýrem a sušenými brusinkami (nebo jakýmkoli jiným sušeným ovocem). Je to jednoduché jídlo, které „zboucháte“ za něco přes půl hodiny, což znamená, že je stejně dobré k obědu ve středu týdne, jako na víkendovou večeři v kruhu přátel.
Budete potřebovat
2 lžíce piniových oříšků, 1 1/2 lžíce olivového oleje, 1 stroužek česneku nasekaný nadrobno, 1 šálek baby špenátu 30g, nahrubo nasekaný, 2 kuřecí prsa cca 450g, 2 lžíce kozího sýra, 2 lžíce
Postup přípravy
Opečte piniové oříšky na suché pánvi, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vešla kuřecí prsa a která může jít do trouby na střední plamen. Oříšky sledujte, protože mohou rychle shořet. Jakmile jemně zhnědnou, vyklopte je a dejte stranou. Dejte pánev zpět na oheň a přidejte 1/2 lžíce oleje. Přidejte česnek a minutu smažte, poté přidejte nasekaný špenát. Vařte minutu, vyjměte z pánve a nechte vychladnout. Troubu předehřejte na 200 C. Než se špenát ochlazuje, proveďte malý řez do boční strany každého kousku masa a poté jej pomocí nože otevřete směrem dovnitř, přičemž otvor udržujte malý. Snažte se neprořezat maso na druhé straně – pouze si vytváříte sáček. Kozí sýr, sušené brusinky a opečené piniové oříšky přidejte do vychladlého špenátu a promíchejte, poté směsí naplňte kuřecí prsa. Stiskněte otvor, abyste jej co nejlépe zavřeli, můžete použít i jehlu nebo párátko. Zbytek oleje v pánvi zahřejte na mírném ohni a kuřecí maso opečte z každé strany asi 3 minuty, aby jemně zhnědlo. Pánev přendáme do trouby a peču asi 10 minut, dokud maso nebude hotové.
Sušení potravin je jedním z nejstarších způsobů konzervování potravin. Proces je jednoduchý a bezpečný. Sušené potraviny jsou navíc dobrým zdrojem rychlé energie a zdravé výživy, jelikož jediná věc, kterou při konzervaci ztratí, je vlhkost. Nechte se inspirovat našimi následujícími články:
Zdroj informací:
- https://www.marksdailyapple.com/how-to-make-dried-fruit/
- https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/fegen/drying-fruits-vegetables.htm
Článek je zařazený do kategorie: Sušičky ovoce, Tipy a triky