Jak sušit houby v troubě, sušičce či na slunci

Georgina Babinová Téma
2. března 2022 0

Sušení hub je úžasný způsob, jak je konzervovat pro dlouhodobé skladování. Možná jste na svém posledním houbařském výjezdu nasbírali náklad dubáků, nebo jste neodolali šílenému výprodeji shiitake v obchodu s potravinami. Pokud máte doma více čerstvých hub, než umíte aktuálně použít, přichází na scénu sušení! Naučit se jak sušit houby je snadné. Existuje celá řada různých metod, obvykle zaměřených na teplo a pohyb vzduchu. Některé z nich vám dnes představíme, abyste se mohli rozhodnout, který způsob sušení vám bude vyhovovat.

Proč sušit houby?

Pěstování hub je jedna věc, ale jejich sušení je dalším důležitým faktorem, který je třeba brát v úvahu. Poté, co jste strávili moře času a úsilí nákupem potřebných zásob a vybavení, důsledným zabezpečením, abyste všechny mykologické práce vykonávali v hygienickém prostředí a jemnou péčí během pěstování, poslední věcí, kterou chcete, je nakonec promrhat „ovoce své práce“, protože jej narostlo víc, než můžete zužitkovat. A stejně, pokud jste lovcem lesních hub, rychle si uvědomíte, že potřebujete plán, jak s tímto úžasným přírodním bohatstvím zbytečně nemrhat. Jedním z nejjednodušších způsobů konzervování potravin, zejména hub, je jejich sušení/dehydratace.

Sušení hub je nezbytností, pokud je chcete dlouhodobě skladovat. Houby, stejně jako všechny potraviny, se kazí kvůli mikroorganismům. Tyto mikro-bakterie vyžadují pro své množení, vlhkost, kyslík a teplo. Pokud dokážete vyloučit jednu z těchto proměnných, zabráníte jejich množení a uchováte houby výrazně déle. Proměnnou, o které zde mluvíme, je vlhkost. Potřebujeme z hub dostat veškerou vlhkost. Houby jsou z asi devadesáti procent tvořeny vodou, takže musíme odstranit opravdu hodně vlhkosti!

Sušené houby jsou skvělou alternativou k čerstvým houbám, protože vydrží dlouho a jsou nabité výživnými hodnotami. Navíc se nemusíte obávat ztráty chuti v procesu dehydratace; některé houby mají dokonce koncentrovanější chuť. Díky jejich robustní chuti a prodloužené trvanlivosti jsou sušené houby perfektní ingrediencí do mnoha receptů! Sušené houby lze skladovat minimálně rok a když je o měsíce později rehydratujete, jejich textura je téměř identická s čerstvými houbami. Nejlepším způsobem sušení hub je sušička, ale velmi dobré výsledky můžete dosáhnout i sušením v troubě a to pouze v několika jednoduchých krocích.

Houby zavěšené na šňůře

 

Jak sušit houby v sušičce ovoce?

Sušení hub pomocí sušičky potravin je jednoduchá metoda, která nevyžaduje nic extra. Kromě sušičky potravin, samozřejmě. Podle toho, kolik máte stojanů, můžete sušit více hub najednou. Mějte však na paměti, že čím více hub se pokusíte vysušit najednou, tím déle to může trvat. A tady jsou naše tipy, jak na to.

⭐ Zkontrolujte čerstvost hub

Možná si myslíte, že můžete slizké houby zachránit sušením, ale není tomu tak. Stejně jako zmrazení masa po době trvanlivosti nevyřeší skutečnost, že se jídlo pokazilo, nezachrání je ani dehydratace hub, když uplyne doba jejich trvanlivosti. Před dehydratací zajistěte, aby byly vaše houby čerstvé. Prozradíme vám, jak vyzkoušet jejich čerstvost.

Existuje rychlý způsob, jak zjistit, jestli jsou ještě čerstvé. Vyberte houbu a pokuste se odlomit stonek z klobouku. Pokud uslyšíte a cítíte malé prasknutí, houba je stále čerstvá. Obecně řečeno, čím hlasitěji je prasknutí, tím je houba čerstvější. Pokud jsou houby kašovité, slizké nebo se prostě nezlomí, když se je pokusíte odstonkovat, je nejlepší je kompostovat.

⭐ Houby očistěte

Před vložením hub do dehydratátoru se ujistěte, že jsou správně očištěny. Houby otřete vlhkou papírovou utěrkou; nedávejte je do mísy pod tekoucí vodou! Proč vám říkám, abyste houby neomývali pod vodu? Jsou dost pórovité a při pohlcení tekutinou mohou nabobtnat, což ovlivní chuť i strukturu.

⭐ Nakrájejte je správným způsobem

Pokud do sušičky vložíte celé houby nebo kloboučky, nedojde ke správnému vysušení hub. Hmota bude příliš hustá a pravděpodobně nikdy zcela nedehydratuje, pokud ji nebudete opravdu dlouho držet ve stroji a riskujete ohrožení kvality dehydratovaných hub a bezpečnosti potravin.

Chcete-li připravit houby pro dehydratátor, nakrájejte je na plátky cca 0,5 cm silné. A krájejte v čistých liniích, aby uměli rovnoměrně vyschnout. Chcete vědět, jaký je nejlepší způsob krájení? Vyzkoušejte náš brilantní trik s kráječem na vajíčka.

Krájení hub s kráječem na vajíčka

 

⭐ Plátky pokládejte na podnos sušičky

Teď, když jste houby nakrájeli na tenké plátky, můžete je naaranžovat na podnos sušičky. Existuje však určitý způsob, jak je pokládat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Doporučujeme uspořádat houby velmi blízko sebe, abyste je mohli zpracovat co nejvíce v jedné dávce. Jak blízko je příliš blízko? Jednoduše se ujistěte, že se okraje nedotýkají, protože překrývající se oblasti mohou zadržovat vlhkost. „Líbající se „houby nemají kolem sebe dostatečné proudění vzduchu, které potřebují k úplné dehydrataci.

Nakrájené houby sušte mezi 40 a 50 stupňů celsia, dokud nejsou kousky křupavé. Tento proces obvykle trvá 6 až 8 hodin pro 0,5 cm plátky, tlustší plátky mohou trvat až 10 hodin. Vždy postupujte podle konkrétních pokynů, které jsou součástí balení vašeho dehydratátoru, neboť různé značky mohou mít různé doby sušení. Vaše houby jsou hotové, když se namísto ohnutí zlomí.

Pokud právě začínáte uvažovat o koupi sušičky, kterou samozřejmě umíte využít mnohem všestranněji, než jen k sušení hub, s výběrem vám může pomoci Test nejlepších sušiček ovoce, který najdete, jak už téměř všechno, na internetu.

 

 

⭐ Sušené houby uskladněte

Jakmile jsou houby usušeny, před manipulací s nimi jim dopřejte dostatečný čas na vychladnutí. Když mají pokojovou teplotu, je čas je uložit do skladovacích nádob.

Dehydrované houby doporučujeme uskladnit ve sterilizovaných skleněných nádobách s pevně utaženými víčky. Naplňte sklenice a každý označte typem houby a datem sušení. Naplněné sklenice uchovávejte mimo dosah přímého světla a tepla, abyste prodloužili jejich trvanlivost.

 

💡 Tradiční zavařovací sklenice jsou pro uskladnění sušených hub perfektní i proto, že je umíte sterilizovat ⤵️

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks
189 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks
219 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks
219 Kč
Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l
279 Kč
Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l
259 Kč

Ukázat více

 

Jak sušit houby v troubě?

Potřebujete pouze různé houby, troubu, několik pečicích plechů a dózy na uskladnění. Před vložením do trouby musíte z hub odstranit veškerou vodu. Pokud jsou houby po vložení do trouby mokré, budou v podstatě namísto dehydratace napařovány. Rozložte nakrájené houby na čistou utěrku, volně srolujte a jemně stiskněte, abyste odstranili veškerou povrchovou vlhkost. Potom houby naaranžujte na plech a dbejte na to, aby se žádný z kousků nedotýkal nebo nepřekrýval.

Pro tuto metodu potřebujete nízkou teplotu; předehřejte troubu na 65 °C. Vložte plech s houbami do trouby a nechte působit jednu hodinu. Plátky obraťte a vraťte do trouby na další hodinu. Plech vyjměte z trouby a nechte vychladnout, abyste zjistili, zda jsou houby křupavě suché. Podobně jako sušenky, které vybíráme z trouby, stávají se křupavými postupně, jak se ochlazují. Pokud houby nejsou zcela suché, znovu je otočte a vraťte na dalších 30 minut do trouby. Stále je obracejte a každou půl hodinu kontrolujte úroveň sušení.

Houby na plechu v troubě

 

Jak sušit houby bez speciálního vybavení?

Tajemství sušení hub bez dehydratátoru a trouby není velkou vědou. Pouze je vysušíte na vzduchu. Stačí je pokládat na místo s dobrým prouděním vzduch a nechat je asi týden schnout. Jakmile jsou na dotek zcela suché a po zmáčknutí se vůbec nepoddávají (budou na pocit jako malé lehké kameny), můžete je uložit na chladném a suchém místě.

 

⭐ Houby očistěte a nakrájejte

Jak jsme již uvedli výše, žampiony byste měli čistit pouze kartáčkem nebo papírovou utěrkou. Nepoužívejte vodu, protože, může způsobit růst vnější plísně nebo hub. Houby nakrájejte na plátky o tloušťce 1,25 cm.

 

⭐ Zkontrolujte předpověď počasí

Zkoušejte tuto metodu na konzervování hub i během slunečních dní s velmi nízkou vlhkostí. Pokud je ve vzduchu příliš mnoho vlhkosti, proces bude trvat mnohem déle a na houbách mohou začít růst plísně.

 

⭐ Najděte vhodné místo

Mezi možnosti patří sluneční místnosti, parapety nebo ploché střechy, které mají cirkulaci vzduchu. Vyberte místo, kde se ptáci, zvířata, brouci a vlhkost nemohou dotknout hub.

 

⭐ Rozmístěte houby

Existují dvě možnosti. Houby můžete buď položit na stojan na sušení, nebo je můžete zavěsit na provázek.

  • stojan na sušení – může to být vyvýšený rám se síťkou – houby rozložíme v jedné vrstvě. Ujistěte se, že se žádné z nich nepřekrývají, protože by se mohly při sušení slepit nebo by se mohly zdeformovat do podivných tvarů. Kousek síťoviny přehoďte i přes houby, abyste udrželi hmyz mimo sušících se hub.
  • provázek – kuchyňský provázek provlečte přes houby. Můžete k tomu použít sterilizovanou jehlu. Jednoduše ji přejeďte plamenem. Potom podél šňůrky navlečte houby, jako byste vyráběli korálkový náhrdelník.

 

⭐ Umístěte houby na místo, které jste vybrali

Pokud používáte metodu sušení pomocí provázku, zavěste je někde na slunce. Houby nechte jeden až dva dny schnout. Kontrolujte jejich pokrok každý den.

Houby na sušicím stojanu

 

Jak sušit houby mrazem?

Toto je mnohem pomalejší postup než v případě způsobů uvedených výše, ale je to efektivní – zvláště pokud neplánujete houby použít okamžitě.

⭐ Na rovný povrch položte papírovou utěrku

Na papírovou utěrku pokládejte očištěné a nakrájené houby. Měly by být pouze v jedné vrstvě a žádná z hub se nesmí překrývat. Je velmi důležité, aby byly houby naprosto suché. Pokud mají na sobě jen trochu vody, mohla by se tato voda změnit na led a houbu znehodnotit.

⭐ Houby přikryjte další papírovou utěrkou

Pokračujte v ukládání hub po vrstvách a na tyto vrstvy pak ukládejte papírové utěrky, dokud nespotřebujete všechny houby, které chcete sušit.

⭐ Vrstvy papírových utěrek s houbami zasuňte do papírového sáčku

Měli byste použít „velkoplošný“ papírový sáček, do kterého se vejdou všechny papírové utěrky a houby. Sáček s houbami vložte do mrazničky. Houby časem ztratí vlhkost a vyschnou, protože papírový sáček umožňuje průchod vodní páry. Proces můžete trochu urychlit, pokud vložíte nekrytý papírový podnos s plátky hub na noc do mrazničky a poté zmražené plátky přenesete do papírového sáčku. Mražení přes noc v otevřeném podnosu eliminuje spoustu povrchové vlhkosti a zabraňuje zamrznutí plátků hub do ledové hrudky, jejíž dehydratace bude trvat déle. Beznámrazové ledničky cirkulují suchý vzduch v mrazícím prostoru pomocí jednoho nebo více ventilátorů. Cirkulace vzduchu pomáhá sublimovat led, který se tvoří na mražených předmětech. Sublimace je proces přechodu přímo z pevné fáze do plynné, bez přechodu prostřední kapalnou fází.

Epsomská sůl

 

Jak sušit houby v Epsomské soli?

Toto je nejnáročnější metoda, pokud jde o práci, protože je třeba připravit epsomskou sůl; ale pokud je to děláno správně, je to určitě nejlepší metoda, která dehydratuje houby a zachycuje veškerou relativní vlhkost vzduchu.

⭐ Jak připravit Epsomskou sůl jako sušící činidlo?

K přípravě soli Epsom potřebujete troubu a pečící plech. Na plech položte asi 1 cm soli a vložte ji do středu trouby, která by měla být předehřátá na 220 – 250 °C. Podnos zakryjte a nechte v troubě asi 2 hodiny, aby se ze soli odstranila veškerá vlhkost a aby se později mohla znovu hydratovat z vlhkosti hub. Epsomská sůl se dá koupit v lékárně.

⭐ Proces sušení

Když je sůl hotová, nasypte ji asi v tloušťce 1 cm do vhodné nádoby, na ni položte několik vrstev kuchyňských utěrek a na ně rozložte houby – ujistěte se, že se nedotýkají epsomské soli. Hotovo.

 

Jak použít sušené houby I.

Náš článek by nebyl úplný bez zmínky o tom, jak houby zpracovat po jejich vysušení. Je třeba je rehydratovat. Možná byste si ani nemysleli, ale množství času, po který jsou houby rehydratovány, je při vaření velmi, velmi důležité. Houby rehydratujte jen tak dlouho, jak to potřebují, ne déle. Obvykle je 15 – 30 minut v pořádku.

Chuť hub je zpravidla velmi dobře rozpustná ve vodě. Když se sušené houby dostanou do kontaktu s vodou, vstoupí do ní kousek duše z houby a množství houbové příchuti obsažené ve vodě se zvyšuje přímo úměrně s dobou namáčení. Nicméně, nadměrně rehydratované houby mohou mít jakousi nepříjemnou a nasycenou texturu.

Rehydratování sušených hub

 

Jak použít sušené houby II.

Věděli jste, že sušené houby lze použít ve většině receptů, které požadují čerstvé houby? Dehydrované houby vám dávají flexibilitu a máte je neustále po ruce. Použití houbového prášku je jednoduchý způsob, jak vašim pokrmům dodat koncentrovanou chuť. Přinášíme vám jednoduchý postup pro přípravu houbového prášku přímo u vás doma.

⭐ Sušené houby vložte do kuchyňského robota

Po správném vysušení hub je čas oprášit váš kuchyňský robot! Vložte dehydrované houby do procesoru (nebo do mixéru) a zpracujte je, dokud se z nich nestane jemný prášek. Doporučujeme pulzovat zapínáním a vypínáním asi 15 – 20 sekund, aby se rozlomily velké kousky a poté udržovat konstantní puls asi minutu. Pokud používáte mixér, možná budete muset pulzovat déle nebo houby rozetřít velkou lžičkou mezi pulzy, abyste zajistili, že všechny kousky budou zcela umleté. Mixování hub může způsobit, že se v komoře procesoru vytvoří oblak prachu. Před otevřením víka vám proto doporučujeme nechat prášek usadit po dobu několika minut.

⭐ Odstraňte větší kousky

I po důkladném mixování mohou směsi zůstat malé kousky. Proto doporučujeme použít sítko s jemným pletivem, přes které prosejete prášek.

⭐ Vyberte vhodnou nádobu na skladování

Nejlepším způsobem, jak prodloužit svěžest houbového prášku, je jeho správné uskladnění. I když můžete houby uchovávat v plastovém sáčku se zipem nebo v plastové uzamykatelné nádobě, pro maximální trvanlivost doporučujeme použít vzduchotěsnou skleněnou nádobu. Nádobu skladujte mimo dosah přímého tepla a světla ve skříňce nebo v tmavé komoře.

Hubový prášek na lžičce

 

6 překvapujících zdravotních benefitů, které zařazení hub do jídelníčku přináší

Kultura konzumace a vyžívání hub i pro léčebné účely sahá tisíciletí dozadu, až do starého Egypta. Legenda říká, že faraonům se jejich zemitá příchuť tak líbila, že prohlásili houby za královské jídlo a prostým občanům zakázali se jich dotýkat.

Odhady počtu jedlých odrůd se liší, ale mnoho druhů skrývá pod svými bílými nebo hnědými kloboučky nutriční supervelmoci. Ať už je konzumujete syrové nebo tepelně upravené (měli byste je uvařit, ale o tom později), zde je několik zdravotních výhod, které získáte, když do svého menu zařadíte houby.

✅ 1. Protirakovinné účinky

Studie publikovaná v časopise Experimental Biology and Medicine testovala pět druhů hub (maitake, crimini, portobello, hlívu a pečárky) a zjistila, že významně potlačují růst a reprodukci buněk rakoviny prsu, což naznačuje, že běžné houby mohou být chemoprotektivní proti rakovině prsu.

Houby shiitake obsahují lentinan, druh molekuly cukru, který může při léčbě chemoterapií pomoci prodloužit přežití pacientů s některými druhy rakoviny. Ve skutečnosti je v Japonsku schválen jako adjuvans pro rakovinu žaludku od roku 1985, protože má protinádorové účinky. Lentinan přímo nezabíjí rakovinné buňky. Namísto toho podpoří imunitní systém, což může napomáhat zpomalení růstu nádorů.

Vědci v Japonsku studovali více než 36 000 mužů více než deset let a zjistili, že ti, kteří pravidelně konzumují houby, mají nižší riziko vzniku rakoviny prostaty. Ti, kteří konzumovali houby třikrát nebo vícekrát týdně, měli o 17% nižší riziko než ti, kteří houby konzumovali méně než jednou týdně. Bylo to významné zejména u mužů ve věku 50 let a starších.

✅ 2. Houby zvyšují imunitu

Teď už víme, že lentinan může posílit váš imunitní systém, ale má také pomocníka. Beta-glukan je cukr nacházející se v buněčných stěnách hub (kromě jiných rostlin), který také pomáhá posilovat váš imunitní systém. Lentinan pochází z hub shiitake, ale beta-glukan se nachází v mnoha odrůdách, konkrétně v běžných pečárkách a hlívách.

✅ 3. Pomáhají snižovat cholesterol

Houby obecně neobsahují cholesterol, ale jsou také dobrým zdrojem chitinu a beta-glukanu, což jsou vlákna, která snižují hladinu cholesterolu. Studie v Mezinárodním věstníku léčivých hub zjistila, že hlívy ústřičné snižovaly celkový cholesterol a LDL („špatný“ cholesterol) u hypercholesterolemických potkanů.

Houby shiitake obsahují sloučeninu, která pomáhá játrům zpracovávat cholesterol a odstraňovat jej z krevního řečiště. Kromě toho houby obsahují silné fytonutrienty, které pomáhají zabránit přilnutí buněk ke stěnám krevních cév a tvorbě plaku, což udržuje zdravý krevní tlak a zlepšuje cirkulaci.

✅ 4. Mají vysoký obsah vitamínů B a D

Houby jsou jedním z mála potravinových zdrojů pro vitamín D, vitamín rozpustný v tucích, který si naše tělo dokáže vyrobit vystavením se slunečnímu záření. A pěstitelé vystavují své plodiny malému množství ultrafialového záření. Zejména dobře známé bílé žampiony a portobello mají vysoký obsah vitamínu D a navíc, houby portobello mají vysoký obsah i jiného klíčového vitamínu: vitamínu B12, který je důležitý pro vegetariány, protože se nejčastěji nachází v živočišných produktech. Vitamíny skupiny B jsou důležité, neboť přeměňují jídlo na palivo pro naše tělo a dodávají nám energii. Vitamíny D jsou důležité, neboť pomáhají našemu tělu vstřebávat vápník, podporují růst kostí a zvyšují obranyschopnost organismu.

houby Reishi na stromě

Reishi jsou tvrdé, dřevité houby, které mají hořkou chuť a proto je někteří upřednostňují sušené, mleté a ve formě tablet.

 

✅ 5. Mají protizánětlivé účinky

Houby obsahují silný antioxidant zvaný ergotionein, který pomáhá snižovat záněty v těle. Protizánětlivé účinky mají zejména houby reishi, které v Asii léčí již tisíce let. Dokázalo se, že houby reishi mají více zdravotních výhod: bojují proti chorobám, zmírňují zánět, potlačují alergické reakce, snižují růst nádorů a další.

✅ 6. Pomáhají v boji proti stárnutí

Houby obsahují vysoké množství dvou antioxidantů, ergotioneinu a glutathionu, které jsou spojeny s účinky proti stárnutí. Houby jsou bezpochyby nejvyšším potravinovým zdrojem těchto dvou antioxidantů, které se užívají spolu a některé druhy jsou skutečně nabité oběma z nich. Množství antioxidantů se liší podle druhu a jasně vítězí lesní hřib smrkový.

Abyste využili všechny tyto zdravotní výhody, houby, ať už sušené nebo čerstvé, by měly být vždy tepelně upraveny. Buněčné stěny hub jsou totiž tvrdé a ztěžují trávicímu systému přístup ke všem výživným látkám. Kromě toho často obsahují chemické sloučeniny, které mohou interferovat s trávením a vstřebáváním živin. Dostatečná tepelná úprava odbourává tvrdé buněčné stěny, deaktivuje protitrávicí prvky a ničí spoustu toxinů.

💡 Tip na články!

Sušené ovoce a zeleninaSušení potravin je jedním z nejstarších způsobů konzervování potravin. Proces je jednoduchý a bezpečný. Sušené potraviny jsou navíc dobrým zdrojem rychlé energie a zdravé výživy, jelikož jediná věc, kterou při konzervaci ztratí, je vlhkost. Nechte se inspirovat našimi následujícími články:

Náš test a recenze nejlepších sušiček potravin

 

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *