Za normálních okolností nás při zmínce o sušeném jídle nenapadne bezpodmínečně zážitek pro gurmány. Avšak paradoxně, i relativně malé množství sušených rajčat znamená gurmánský dotek pro mnohé, i jednoduché, pokrmy. Snadno se připravují, skladují i používají. Náš dnešní článek vám prozradí, jak sušit rajčata a když to vyzkoušíte, i vy se zaručeně přichytíte při tom, že se té jedinečné chuti už nechcete vzdát a sušená rajčata se stanou nezbytnou součástí vaší kulinářské rutiny.
Co jsou sušená rajčata?
Jsou přesně to, jak znějí. Rajčata sušená na slunci nebo podle toho, jak se je rozhodnete sušit, jsou rajčata, která sušením obvykle ztratila 82 – 90% původní hmotnosti. Ztratí většinu své vody, ale zachovávají si cukr, sladkost a živiny. Zbývá vám jen lahodně sušené rajčatové maso s naprosto neuvěřitelnou a intenzivní koncentrovanou rajčatovou příchutí. Jsou ideální pro použití v pokrmech, kde opravdu chcete, aby vynikla úžasná rajčatová chuť.
Existuje několik způsobů jejich přípravy. Zjevným způsobem je sušení rajčat na slunci. Počasí však může být nespolehlivé a léta na Slovensku jsou až příliš často žalostně vlhká, takže někdy způsobí, že je nemožné usušit rajčata na slunci. Další metoda pro domácí sušená rajčata je sušička ovoce a naprosto nejběžnější způsob je připravit sušená rajčata v troubě!
➡️ Mají sušená rajčata nějakou výživnou hodnotu?
Jsou sušená rajčata zdravá? Ano! Mají v podstatě stejný obsah živin jako čerstvá rajčata. To z nich dělá dobrý zdroj vitamínu A, vitamínu C, vitamínu K, thiaminu, niacinu, riboflavinu, železa, hořčíku, draslíku a vlákniny. Vše je koncentrovanější, protože je odstraněn obsah vody.
To znamená, že pokud dodržujete dietu s nízkým obsahem sacharidů nebo keto, buďte opatrní s cukrem a sacharidy v sušených rajčatech. Jsou poměrně kalorické a sacharidově husté, i když mnohem méně než jiné sušené ovoce. Snadno se přejedí samotné, ale jsou vynikající pro dochucení jídel a použití v receptech.
Kalorie a sacharidy v sušených rajčatech se mohou lišit v závislosti na tom, jak jsou sušené a jak jsou skladovány (samotné nebo v oleji). V průměru má 1 šálek sušených rajčat 139 kalorií a 23,5 g čistých sacharidů. Může to znít jako mnoho uhlohydrátů, ale běžné je použít 1/4 až 1/2 tohoto množství v celém receptu. Při takovém způsobu použití mohou být i nadále vynikající součástí životního stylu s nízkým obsahem sacharidů.
Jak sušit rajčata na slunci
Sušení rajčat na slunci je něco, co lidé dělají už celá staletí. Rajčata jednoduše překrojte na polovinu, položte na vyvýšené, podložené síto – aby mohl vzduch cirkulovat, mírně posypte mořskou solí a celé to vyložte přímo na horké slunce. Rajčata sušená na slunci však přicházejí se svými výzvami. Za prvé, nad tímto způsobem sušení máte menší kontrolu, protože to má na starosti matka příroda. Vyžaduje stabilní teplé teploty a suchý vzduch. Pokud žijete ve vlhké oblasti, vlhkost sušení rajčat ztěžuje, ba dokonce znemožňuje. Rajčata je také třeba přinést přes noc do chráněného prostoru nebo dovnitř. Další výzvou je, že když sušíte potraviny venku, přitahujete i něco víc než jen sluneční paprsky… nabízíte je jako piknik různým „obyvatelům“ vaší zahrady. Abyste tomu zabránili, na rajčata můžete položit plátno.
Sečteno a podtrženo: Použití metody sušení na slunci je nejlepší pro ty, kteří žijí v teplejších a sušších oblastech s konzistentním a předvídatelným počasím. V závislosti na tom, jak je horko, sušení může chvíli trvat a to od několika dní do několika týdnů.
➡️ Dají se rajčata sušená na slunci ochutit?
Kromě mořské soli můžete přidat pár bylinek dle vašeho výběru. Se solí však opatrně. Určitě to nepřehánějte. Pamatujte, že rajčata mohou ztratit 90% původní hmotnosti, což znamená, že sůl se po vysušení zkoncentruje ve zbytcích rajčete.
➡️ Jak zjistit, zda jsou rajčata hotová?
Rajčata jsou hotová, když reálně vyschnou, ale stále jsou vláčné. Stiskněte je mezi prsty, měly by být ohýbatelné, ale ne příliš křehké, aby praskly. Pokud tam je stále vlhkost a rajčata jsou po stlačení kašovité ještě nejsou hotové. Je důležité rajčata během sušení pravidelně kontrolovat, zejména ke konci. Jsou-li sušeny příliš dlouho, budou drsné a kožovité. Na druhé straně, pokud nejsou dostatečně dlouho sušené, budou mít tendenci plesnivět.
➡️ Skladování rajčat sušených na slunci
Ano, dehydrovaná rajčata vydrží déle, ale stále se mohou kazit. Sušená rajčata vydrží asi sedm měsíců za předpokladu, že jsou správně skladována. Po procesu sušení byste měli dostat dokonale suchá rajčata, ale ne příliš křupavé. Sušená rajčata nemají vnitřní vlhkost, což brání množení bakterií.
Jako úložiště musíte použít sáčky nebo nádoby, které zcela těsní. Neprůhledná nebo potažená nádoba je vaší nejlepší volbou, neboť tento typ zabraňuje pronikání světla, které může rajčata zbavit chuti a barvy. Sušená rajčata by měla být skladována v chladu. Předtím, než uložíte rajčata v chladničce, můžete do nich vložit čerstvé bylinky nebo česnek, ale nedávejte je do šuplíku na ovoce. Můžete je uložit i do mrazničky, ještě více se tak prodlouží trvanlivost. Na sušených rajčatech si všímejte známky hniloby nebo plísně. Plesnivé rajčata okamžitě zlikvidujte.
➡️ Naložení usušených rajčat do olivového oleje
Naložení sušených rajčat do olivového oleje je vydatně „napumpuje“, není nutné je před použitím rehydratovat. Budou se perfektně hodit na salátový dresink nebo těstoviny.
Ke skladování používejte malé sklenice. Pamatujte, že co nejmenší expozice vzduchu je nejlepší volbou. Nepoužívejte plechovky ani kovové kelímky, aby rajčata neměla kovovou příchuť. Vyjměte nádoby s těsně přiléhajícími víčky. Před přidáním olivového oleje můžete rajčata namočit do vinného octa nebo limetkové šťávy, abyste zabránili množení bakterií. Rajčata navrstvěte do nádoby s bylinkami a česnekem. Nalijte olivový olej, ujistěte se, že rajčata jsou zcela ponořena.
Rajčata můžete použít po několika dnech. Můžete je buď uchovat v chladničce (pro prodloužení trvanlivosti), nebo při pokojové teplotě v komoře. V žádném případě nemají chutnat zatuchle.
💡 K naložení rajčat v olivovém oleji můžete použít klasické zavařovací sklenice: ⤵️
Jak sušit rajčata v troubě
Sušení rajčat v troubě vám umožní obejít všechny problémy spojené se sušením na slunci. Dává vám úplnou kontrolu a poskytuje konzistentní výsledky a za mnohem kratší dobu – pouhých pár hodin. Ovládáte „počasí“ (alias teplotu trouby), můžete nastavit čas zapnutí nebo vypnutí, kdykoli potřebujete a vaše rajčata jsou v uzavřeném prostoru, kde je mušky a jiné potvůrky nemohou obtěžovat.
➡️ Proces sušení v troubě
Jak sušit rajčata v troubě? Jednoduše…
- Připravte si rajčata. Super jednoduché – rajčata stačí rozkrojit podélně na polovinu, rozložit je v rovnoměrné vrstvě rozřezanou stranou nahoře na pečícím papírem pokrytý plech a poté dochutit solí.
- Pomalu pečte. Nyní přichází na řadu trpělivá část – rajčata se budou muset pomalu péct v troubě asi 2,5 až 3,5 hodiny při nízké teplotě (120°C) nebo dokud nedosáhnou požadované úrovně vysušení. Během této doby nemusíte rajčata převracet ani otáčet, ale doporučujeme je ke konci mít pod dohledem, aby se nespálila.
- Podávejte nebo uskladněte. Když jsou vaše rajčata hotová, jsou připravena k okamžitému podávání nebo přidání k pokrmům! Nebo postupujte podle pokynů k uchovávání, které byly uvedeny výše.
➡️ Tipy na ochucení
Rajčata sušená v troubě jsou skutečně neuvěřitelně lahodná sama o sobě, ochucená jednoduše mořskou solí. Pokud byste však chtěli přidat nějaké koření navíc, klidně buďte kreativní! Můžete například…
✅ během poslední hodiny pečení posypat rajčata nasekanými čerstvými bylinkami (například rozmarýn, oregano, tymián atd.). Nebo během poslední půl hodiny pečení je můžete posypat sušenými bylinkami a kořením (například italský pepř, česnekový prášek, cibulový prášek, drcené vločky červeného chilli atd.).
✅ ochutit je po vysušení. Například uložit je do sklenice s olivovým olejem, do kterého jste přidali bobkový list, plus stroužek nebo dva česneku. Můžete však také přidat jakékoli čerstvé nebo sušené bylinky/pochutiny, které pro vás znějí dobře (včetně těch uvedených výše).
Jak sušit rajčata v sušičce ovoce
Sušení rajčat v sušičce má stejné výhody jako použití pečicí trouby. Jedinou možnou nevýhodou dehydratátoru je hluk (ale to jen tehdy, pokud vás obtěžuje), výhodou však je, že vaši troubu uvolní pro jiné použití. Další výhodou je, že troubu nemusíte hodiny používat v letních vedrech. Sušit rajčata v dehydratátoru je relativně jednoduché a většinu práce za vás udělá přístroj. Měli byste si vyhradit asi 15 minut na nakrájení rajčat a jejich uložení na stojan na sušení. Dokončení celého procesu však trvá asi šest až osm hodin. Jedním okem ale sledujte proces, abyste se ujistili, že rajčata příliš nekřehnou, nebo nezačnou černat.
Pokud sušička ještě není součástí vaší kuchyňské výbavy, nechte se inspirovat testem tohoto praktického spotřebiče:
➡️ Proces sušení v sušičce ovoce
- nožem nakrájejte rajčata na proužky o tloušťce 0,5 až 1 cm. Méně, pokud to bude mít tendenci mít za výsledek tmavá rajčata, protože tlustší kousky se nerovnoměrně vysuší. Rajčata oválných tvarů, nakrájejte podélně. Jsou-li silnější než 1 cm, rozřízněte je na polovinu.
- lžící vyberte „želé“ se semeny a dejte pozor, aby nedošlo k propíchnutí pokožky. Tento krok výrazně zkracuje dobu sušení. K tomuto kroku můžete použít i špičku škrabky.
- rajčata pokládejte kůží dolů na podnosy dehydratátoru. Mezi jednotlivými kousky nechte na všech stranách prostor, aby mohl cirkulovat vzduch.
- nastavte svůj dehydratátor na 60 stupňů. Nechte rajčata sušit, dokud nejsou kožovitá nebo nezačnou křupat, což obvykle bude trvat 6 až 8 hodin.
- neustále sledujte sušící tácky. Pokud smícháte odrůdy rajčat, jejich tekutý obsah se liší – stejně jako čas, který rajčata potřebují k sušení.
- vyjměte tácky a nechte rajčata 10 minut chladnout.
- sušená rajčata vložte do vzduchotěsné nádoby a uložte je do chladničky nebo mrazničky, aby se prodloužila trvanlivost. Při správném skladování by měly vydržet 6 měsíců až rok.
Jaký druh rajčat použít? Jakou velikost rajčat použít?
V tomto případě neexistuje žádné „měli byste“. Použijte jakékoli rajčata, ke kterým máte přístup. Obecně se doporučují masitější odrůdy, protože mají méně vody a výsledkem jsou „buclatější“ sušená rajčata. Můžete však použít jakékoli rajčata, která jen chcete, velká i malá. Vše od cherry rajčat až po rajčata velikosti jumbo. Menší rajčata se rychleji vysuší, větším to bude trvat déle. Je třeba pamatovat hlavně na to, abyste rajčata stejné velikosti používali ve stejné dávce tak, aby se sušily víceméně stejnou rychlostí. Můžete tedy použít jakýkoli druh rajčat a libovolnou velikost, která se vám líbí.
Jak použít sušená rajčata I.
Před vařením se sušenými rajčaty je třeba tyto středomořské klenoty nejprve rehydratovat. Jak rehydratovat sušená rajčata? Začněte je opláchnutím pod tekoucí vodou, abyste se zbavili přebytečné soli, která byla použita k jejich konzervaci. Potom vložte sušená rajčata do hrnce s takovým množstvím vody, abyste je zakryli. Vařte, dokud nepřijdou k varu, potom vypněte oheň. Nechte je stát dokud nevychladnou. Scedíme a osušíme. Pokud nemáte dostatek času, můžete tento proces uskutečnit pomocí mikrovlnné trouby. Nebo ještě lépe (tento trik nezná každý), namočte je do rajčatové šťávy, abyste rajčatovou příchuť skutečně zesílili. Lahodné! Nebo úplně jednoduše – můžete je po dobu 20 – 30 minut namáčet v horké vodě. A pokud připravujete polévku, nezapomeňte tuto rajčatovou vodu použít! Sušená rajčata můžete také namočit do vína nebo vývaru.
➡️ Sušená rajčata naložená v oleji
Tato luxusní rajčata lze použít přímo ze sklenice. Jednoduše je scedíte a chcete-li odstranit přebytečný olej, osušte je papírovou utěrkou. Vždy se ujistěte, že zbývající rajčata ve sklenici jsou zcela pokryty olejem. Když rajčata dojdou, olej nevyhazujte. Zachytí chuť rajčat a bude vynikající v salátových dresincích nebo na restování.
Chuť sušených rajčat je dosti intenzivní, koncentrovaná a mírně slaná. I když jsou s těstovinami vynikající, můžete si je vychutnat v mnoha dalších pokrmech, zeleninových, masných, nebo jen tak s chlebem.
Jak použít sušená rajčata II.
Možnosti jsou nekonečné! Těstovinové saláty, omáčky, dipy, salátové dresinky, ochucené máslo, polévky, toasty, sendviče, burgery, předkrmy, karbanátky, rizoto, tapenáda, frittata, rajčatový chléb, bramborová kaše, míchaná vejce, salát, marinády… Zde je několik nápadů, které vám pomohou začít.
⭐ Vinaigrette ze sušených rajčat
Omáčka je bohatá a sladká, takže jí nemusíte použít na salát hodně. Chcete-li ji použít jako pesto omáčku nebo jako přísadu do těstovin, vynechejte ocet, zřeďte s vodou z těstovin a přidejte piniové oříšky, restovanou cuketu a nasekanou čerstvou bazalku.
Ingredience: 12 v oleji naložených sušených rajčat, 1 stroužek česneku, oloupaný a mletý, 1/3 šálku balzamikového octa, ½ čajové lžičky soli, několik otočení čerstvě mletého pepře, ½ šálku strouhaného parmazánu, ¼
Postup: Vložte všechny přísady kromě olivového oleje do misky kuchyňského robota (nebo mixéru) vybaveného kovovou čepelí a mixujte na hustou kaši. Pokračujte v chodu stroje a pomalu přidávejte olej přes plnící trubici nebo víko mixéru. V případě potřeby osolte.
⭐ Špenátově – rajčatová frittata
Co je frittata? Někteří nazývají frittatu „quiche bez kůrky“. Je to vaječný pokrm podobný omeletě, plněný lahodnou zeleninou, bylinkami a trochou sýra.
Ingredience: olivový olej ve spreji, 2 lžičky olivového oleje, 1 malá šalotka, nasekaná, 1 šálek baleného čerstvého špenátu, nasekaného
4 celá vejce, 8 sušených rajčat nasekaných, 1/2 šálku strouhaného sýra podle preferencí, 2 lžíce nasekané čerstvé bazalky, 1/4 lžičky soli, 1/8 lžičky čerstvě mletého pepře
Postup: Troubu předehřejte na 200 °C. 4 malé formy na pečení vystříkejte olejovým sprejem. Dejte stranou. Na středním plameni rozehřejte olej na velké pánvi. Šalotku duste do měkka, ale ne do hněda, 2 až 3 minuty. Přidejte špenát; povařte 2 až 3 minuty. Stáhněte z plamene. Lehce v misce rozšlehejte vejce. Přimíchejte sušená rajčata, sýr, bazalku, špenátovou směs, sůl a pepř. Lžící naložte do formiček. Pečte, dokud nejsou uprostřed pevné, 12 až 14 minut.
⭐ Italská vepřová panenka
Čerstvá šalvěj, sušená rajčata, prosciutto a smetana dodávají tomuto pokrmu z vepřové svíčkové bohatou chuť. Je to naprosto úžasné a jednoduché! Pokud nemáte k dispozici prosciutto, můžete použít nakrájenou šunku.
Ingredience pro 4 osoby: 600 g vepřové panenky, 2 lžíce olivového oleje, 6 čerstvých šalvějových listů, 4 plátky prosciutta, 6 sušených rajčat, olivový olej na potření masa, sůl a pepř, 1 polévková lžíce medové hořčice nebo hořčice smetany
Postup: Předehřejte troubu na 210 stupňů C. Naolejujte pekáč, který je dostatečně velký, aby se do něj vešla vepřová panenka. Připravte nádivku. Olej, šalvěj, prosciutto a sušená rajčata dejte do kuchyňského robota. Tuto směs několikrát pulzujte, dokud se nespojí do husté pasty. Ve středu vepřového masa udělejte nožem štěrbinu, ale nepřecházejte na druhou stranu, a rukama naplňte nádivku do otvoru. Svažte kuchyňským provázkem. Panenku potřete olivovým olejem, solí a pepřem.
Vložte maso do připraveného pekáče. Pečte na 210 stupních po dobu 15 minut, poté troubu ztište na 180 stupňů a pečte dalších 30 minut. Když je maso hotové mělo by mít uvnitř 70 stupňů. Panenku nechte 5 minut odpočívat, aby se šťávy před krájením mohly rovnoměrně rozdělit. Odstraňte provázek.
Pro přípravu jednoduché omáčky na pánvi použijte výpek, ve kterém rozšlehejte lžíci medové hořčice a přidejte šlehačku. Nebude moc omáčky, ale dost na to, abyste pokapali vepřové plátky.
Sušení potravin je jedním z nejstarších způsobů konzervování potravin. Proces je jednoduchý a bezpečný. Sušené potraviny jsou navíc dobrým zdrojem rychlé energie a zdravé výživy, jelikož jediná věc, kterou při konzervaci ztratí, je vlhkost. Nechte se inspirovat našimi následujícími články:
Zdroj informací:
- https://www.gimmesomeoven.com/oven-sun-dried-tomatoes/
- https://www.thespruceeats.com/homemade-sun-dried-tomatoes-1808065
Článek je zařazený do kategorie: Sušičky ovoce, Tipy a triky