Jak založit kvásek? – poradíme vám, jak založit pšeničný či žitný kvásek a jak o něj pečovat + možné problémy při zakládání kvásku

Laura Haršániová Téma
5. dubna 2022 0

Jak založit kvásek je otázkou, kterou si za poslední měsíce či roky určitě položili mnozí z nás. Kváskování se dostalo do popředí jako cesta k potravinové samostatnosti, ke zdravějšímu životnímu stylu či jako kulinářská záliba. Pro některé hobby, pro jiné doslova vášeň. Není se co divit – vždyť kdo by odolal vůni domácího čerstvě upečeného chleba, který je navíc zdravý?

V našem článku si vás seznámíme s tím, co to vlastně kvásek je a vysvětlíme si rozdíl mezi kváskem a droždím. Dozvíte se, jak založit pšeničný, žitný či špaldový kvásek a jak o něj pečovat. Pro ty z vás, kteří mají intoleranci na lepek, nabídneme také návod, jak založit bezlepkový kvásek. Čtěte dál!

Věděli jste, že kváskový chléb můžete upéct i ve všestranné Remosce?

💡 TIP na produkt - Remoska Prima P32F
Remoska Prima P32 F

Remoska® Prima je velmi oblíbená elektrická mísa pro vaření a pečení všech možných druhů jídel. Objem mísy jsou 4 litry, díky čemuž připravíte oběd pro celou rodinu. Remoska má navíc velmi úsporný chod, který zajišťuje příkon 580 W. Celková hmotnost Remosky jsou 3 kilogramy. Ovládání je opravdu jednoduché, na každý recept vám postačí jedno jediné tlačítko na rukojeti víka.

Remoska se skládá ze tří částí. Je to víko, mísa a stojan. Víko má zabudované topné těleso, které rovnoměrně rozvádí teplo po celé míse. Najdete zde také skleněné okénko, díky kterému můžete sledovat jídlo během jeho pečení. Přívodní kabel se zapojuje do rukojeti a následně druhý konec do elektrické zásuvky. Celá Remoska se ukládá do praktického stojanu, který můžete později využít i při servírování. Vaření a pečení je snadné, rychlé a zdravé, jelikož nevyžaduje použití oleje.

2 658 Kč

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Co je to kvásek?

Kvásek je název používaný pro domácí kvas běžně používaný pro přípravu chleba a jiných druhů pečiva, do kterých se přidává jako kypřidlo. Základem kvásku je obecně mouka a voda, přičemž kvásek si můžete založit z rozličných druhů mouky (dokonce i z bezlepkové!), k čemuž se v našem článku ještě dostaneme.

Kvásek obsahuje až do padesáti druhů bakterií mléčného kvašení a kvasinek, které se v něm mohou vyskytovat v množství stovek až milionů bakterií. Metabolické produkty těchto mikroorganismů kypří těsto a zlepšují stravitelnost, vůni, chuť a trvanlivost pečiva (zdroj). Ptáte se, jak se tam tyto bakterie dostanou? Možná vás překvapí, že jsou obsaženy již v samotném obilném zrnu, ovšem po jeho vysušení a rozemletí na mouku se stávají neaktivními. Přidáním vody k mouce a umístěním této směsi do správných podmínek vytvoříme pro bakterie mléčného kvašení prostředí, ve kterém se stanou opět aktivní a začnou pracovat.

 

Jak pracuje kvásek?

Co se vlastně odehrává v kvásku, když to tam „začne žít“, kvásek roste, tvoří bubliny, zvětšuje svůj objem a mění vůni? Jak jsme již zmínili, kvasinky a bakterie mléčného kvašení jsou již obsaženy v obilném zrnu. Po smíchání s vodou se tyto bakterie aktivují a stejně jako každý živý organismus potřebují potravu. Tyto mikroorganismy se živí složenými sacharidy (cukrami), které při tomto procesu rozkládají na jednodušší sacharidy. Ty se následně přeměňují na kyselinu mléčnou a octovou, díky kterým se zlepšuje chuť, zvyšuje trvanlivost a zjednodušuje trávení kváskového pečiva. Část z jednoduchých cukrů vzniklých metabolickou činností mléčných bakterií spotřebují kvasinky, které produkují CO2 (oxid uhličitý) – bublinky, kterým vděčíme za nadýchanost pečiva.

 

Rozdíl mezi kváskem a kvasnicemi (droždím)

Pod lidově zažitým názvem kvasnice se skrývá pekařské droždí. Je to společný název kmenů kvasinek běžně používaných jako kypřicí prostředek na pečení chleba a pečiva. Tyto kvasinky rozkládají cukry přítomné v cestě na oxid uhličitý a ethanol. Droždí obsahuje kvasinky druhu Saccharomyces cerevisiae, což je stejný druh (ale jiný kmen), který se běžně používá jako pivovarnické kvasnice. Používají se od poloviny 19. století v lisované formě a jsou vedlejším produktem při výrobě piva. (zdroj)

Na rozdíl od pekárenského droždí obsahuje kvásek více druhů kvasných bakterií. V kvásku jsou obsaženy bakterie mléčného kvašení, které sice také rozkládají cukry (sacharidy) obsažené v mouce, ale rozkládají je na oxid uhličitý a kyselinu mléčnou a octovou. Běžné druhy kyselo-mléčných bakterií obsažených v kvásku jsou Lactobacillus plantarum a Lactobacillus brevis. (zdroj)

kvásek ve sklenici a na kostičky nakrájené kvasnice na černém pozadí

Kvásek a droždí sice používáme za stejným účelem, ale při kvašení v nich probíhají rozdílné procesy.

 

💡 TIP: Více informací o droždí a recepty na domácí výrobu droždí naleznete ➡️ v našem článku.

Mléčné vs. alkoholové kvašení

Jak již vyplývá z názvu kvásku i kvasnic, po jejich přidání do chlebového (nebo jakéhokoli jiného) těsta začnou probíhat kvasné procesy. Jedná se však o dva různé druhy kvašení – mléčné a alkoholové. Jak jste se mohli dočíst výše, výsledným produktem bakterií mléčného kvašení, které jsou obsaženy v kvásku, je kyselina mléčná. Jedná se tedy o mléčné kvašení, které probíhá i při nakládané zelenině jako je například kvašené zelí, poctivá čalamáda či „kvašáky“ (kvašené okurky), které buď milujete nebo nenávidíte. Metabolickým produktem kvasinek v droždí je zase etanol, tedy alkohol – mluvíme o alkoholovém kvašení, které probíhá také při výrobě alkoholu.

💚 Mléčné kvašení podporuje trávení
kvašené kimči na bílém talíři

Kvašené zelí, korejské kimči či kvašené okurky – potraviny, které prošly procesem mléčného kvašení.

Bakterie mléčného kvašení nenajdete jen v kvásku, obsahuje je i kvašené zelí, okurky či korejské kimči. Probiotické kultury, které v procesu mléčného kvašení vznikají, zlepšují peristaltiku střev. Produktem tohoto druhu fermentace jsou kromě probiotik i bílkoviny a aminokyseliny, z nichž mnohé si lidský organismus nedokáže vytvořit sám a musí je přijímat z potravy. Bakterie mléčného kvašení v cestě navíc dokážou rozložit i lepek (kvasnice to nedokážou), který je pro lidské tělo obtížně stravitelný a dráždí střeva.

 

Výhody kvásku a pečiva z něj

Kváskové pečivo:

  • má delší trvanlivost – kváskové pečivo vydrží při správném skladování i týden. Navíc se nemusíte bát, že chytne plíseň, kyselina mléčná obsažená v něm totiž působí jako přírodní konzervant.
  • má nižší glykemický index (68) a tak nás zasytí na delší dobu. Díky nízkému glykemickému indexu je také vhodný hlavně pro diabetiky (drožďové pečivo má glykemický index 100).
  • je snadněji stravitelné – bakterie mléčného kvašení rozloží na lehce stravitelné složky dokonce i těžko stravitelný a dráždivý lepek, a jejich produkty zlepšují peristaltiku střev.
  • nenafukuje – na rozdíl od kvasnicového pečiva, po jehož konzumaci nastávají procesy alkoholového kvašení způsobující nadýmání a plynatost.
  • je zásadotvorné – nemusíte se tedy bát „kyseliny“ a pálení žáhy.
  • ve srovnání s pečivem z droždí vyšší nutriční hodnotu.
  • podporuje vstřebávání důležitých minerálů – kvásek totiž rozkládá kyselinu fytovou obsaženou v obalu zrna obiloviny, která blokuje vstřebávání minerálů jako jsou vápník, železo, hořčík, měď či zinek. Kyselina fytová je obsažena v obalu zrna. Vyskytuje se tedy v celozrnných moukách. Blokuje vstřebávání důležitých minerálů-vápníku, železa, hořčíku, mědi a zinku.
  • v neposlední řadě nezaměnitelně lahodnou chuť 🙂
kvásek ve sklenici a domácí překrojený kváskový chléb na hnědém pozadí

Domácí chléb z kvásku chuťově i výživovými hodnotami předchází koupený drožďový chléb.

 

Jak založit kvásek?

Založení kvásku ve své podstatě není vůbec komplikované, avšak doba potřebná k „vypěstování“ silného a zdravého kvásku je obecně až 14 dní. Podívejme se tedy na postup při zakládání kvásku.

 

Jak založit žitný kvásek (1.-6. den)

Potřebujeme: žitnou celozrnnou mouku (ideálně čerstvě namletou), žitnou chlebovou mouku, vlažnou vodu, čistou skleněnou nádobu o objemu alespoň 0,5 l

Jak na to:

➡️ Den 1.

  • smícháme 50 g žitné celozrnné mouky s 50 g vlažné vody
  • směs necháme ve skleněné nádobě pouze jemně přikryté víčkem nebo utěrkou necháme stát 24 hodin při pokojové teplotě

➡️ Den 2.

  • do směsi z předchozího dne přidáme 2 PL celozrnné žitné mouky
  • podle potřeby přidáme vodu tak, aby vzniklá hmota nebyla příliš řídká (tekutá), ani příliš hustá
  • nádobu opět pouze volně přikryjeme víčkem (nezavíráme) nebo utěrkou a necháme 24 hodin stát při pokojové teplotě

➡️ Den 3.

  • třetí den (případně i dříve) už můžete v kvásku pozorovat bubliny – znamená to, že bakterie se rozmnožují a jsou aktivní
  • kvásek přikrmíme 2 PL celozrnné žitné mouky a podle potřeby přidáme vodu, aby měl konzistenci lívancového těsta
  • kvásek opět přikryjeme a při pokojové teplotě necháme kvasit 24 hodin
💡 Pozor: Mezi 3. až 6. dnem může být aktivita kvásku zpomalená, pokud se vám tedy bude zdát, že kvásek není aktivní, netvoří se v něm dostatek bublin atd., nemějte strach. S největší pravděpodobností je vše v pořádku a do pár dní se kvásek znovu „nastartuje“.

➡️ Den 4.

  • z nádoby s kváskem odebereme do čisté zavařeninové sklenice kopcovitou polévkovou lžíci kvásku
  • přidáme 2 PL žitné chlebové mouky a vodu podle potřeby
  • směs v zavařeninové sklenici pouze jemně přikryjeme víčkem nebo utěrkou a necháme stát 24 hodin při pokojové teplotě
💡 TIP: Zbytek kvásku, ze kterého jsme odebrali jednu polévkovou lžíci, můžeme použít například pro přípravu lívanců či do polévky.

➡️ Den 5.

  • kvásek přikrmíme stejně jako v předchozí den – odebereme z něj polévkovou lžíci do čisté zavařeninové sklenice a přidáme do ní 2 PL žitné chlebové mouky a vodu podle potřeby; pořádně promícháme
  • sklenici s kváskem volně přikryjeme a necháme 24 hodin kvasit při pokojové teplotě
  • zbytek

➡️ Den 6.

  • z kvásku do čisté zavařeninové sklenice odebereme 1 kopcovitou polévkovou lžíci
  • přidáme 2 PL žitné chlebové mouky a vodu podle potřeby, utřeme
  • zbytek původního kvásku buď spotřebujeme na vaření/pečení, nebo jej vyhodíme

Založení kvásku – video (1. až 6. den)

Ako si založiť ražný kvások 1. - 6. deň

 

💡 Upečte si doma kváskový chléb bez námahy:

Zde je 5 nejlepších domácích pekáren za rok 2025 :

💡💡 u nás naleznete celý test domácích pekáren

 

Jak založit žitný kvásek (7.-14. den)

➡️ Den 7.

  • do čisté zavařeninové sklenice opět odebereme polévkovou lžíci kvásku, kterou dokrmíme 2 PL žitné chlebové mouky a přidáme vodu dle potřeby; směs pořádně promícháme
  • sklenici jemně přikryjeme víčkem (nezavíráme!) a necháme 24 hodin stát při pokojové teplotě
💡 Pozor! Pokud pozorujete na stěnách sklenice stopy po tom, že kvásek prudce stoupl vzhůru, ale vy ho najdete již skleslý, znamená to, že kvásek je dostatečně silný a „hladný“, proto potřebuje přikrmovat více než 1 krát za den. V takovém případě postupujte na 7. den podle návodu pro den č.j. 8, který naleznete níže.

➡️ Den 8.

  • na stěnách sklenice byste měli vidět stopy, kam až kvásek stoupl, ale následně spadl opět níže – znamená to, že kvásek je silný a potřebuje přikrmovat více než 1 krát za den
  • z kvásku odebereme kopcovitou polévkovou lžíci, přidáme 2 PL žitné chlebové mouky, vodu podle potřeby a pořádně utřeme
  • sklenici s kváskem jemně přikryjeme víčkem a odložíme při pokojové teplotě na 12 hodin
  • po 12 hodinách kvásek zkontrolujeme – pokud po 12 hodinách kvásek již začíná klesat dolů, je třeba jej znovu dokrmit stejným způsobem; pokud kvásek klesat ještě nezačal, druhé přikrmování není nutné

➡️ Den 9.

  • kvásek přikrmíme stejně jako předchozí dny – odebereme velkou polévkovou lžíci do čisté zavařeninové sklenice, přidáme 2 PL žitné chlebové mouky, vodu dle potřeby a směs dobře promícháme
  • sklenici přikryjeme víčkem, při pokojové teplotě odložíme na 12 hodin
  • po 12 hodinách zkontrolujeme kvásek – pokud začal klesat, je třeba ho znovu stejným způsobem přikrmit

➡️ Den 10.-13.

  • kvásek dokrmujeme následující instrukce předchozího dne
  • po posledním dokrmení ve 13. den zavřeme víčko na sklenici s kváskem a umístíme ho do ledničky – tam kvásek vydrží 7 dní, aniž byste jej přikrmovali nebo jej používali k pečení

Založení kvásku – video (7. až 13. den)

Ako si založiť ražný kvások 7. - 13. deň

 

Péče o založený kvásek

Silný a zdravý kvásek vám vydrží odložen ve sklenici v ledničce po dobu 7 dnů. Jednou za týden je však třeba kvásek použít k pečení a z rozkvasu následně odebrat část, kterou odložíte do ledničky jako kvásek pro další použití. Pokud si čas na pečení nenajdete, jednou za týden je třeba kvásek dokrmit – odebrat z něj 2/3 do čisté zavařeninové sklenice a přidat 2 PL žitné chlebové mouky, vodu dle potřeby a vše spolu vymíchat. Dokrmený kvásek odložíme do ledničky, kde by měl znovu vydržet týden.

Video tip – tajemství dokonalého kvásku

Tajomstvo dokonalého kvásku / The secret of perfect leaven

 

Možné problémy při zakládání kvásku

Pokud se vašemu kvásku nedaří a nepokračuje tak, jak je popsáno v návodu, nebo jak jste viděli ve videu (případně vůbec není aktivní), příčin může být více. Zde jsou některé z nich:

  • Příliš nízká teplota – kvásek byste měli zakládat při pokojové teplotě, neměl by být umístěn v chladu (lednička nebo spíž)
  • Stará mouka – namletá mouka časem oxiduje a bakterie obsažené v obalu zrna mohou umírat, proto je nejlepší volbou čerstvě namletá celozrnná mouka
  • Voda obsahující fluorid, chlorid – k založení kvásku můžete použít i přefiltrovanou či převařenou vodu, nebo vodu z pramene či ze studny
dvě sklenice s kváskem na bílém pozadí

Pokud po pár dnech nepozorujete změnu, s vaším kváskem něco není v pořádku.

 

Pokud se na kvásku objeví plíseň, příčiny mohou být následující:

  • nádoba, do které jste dali kvásek, nebyla zcela čistá
  • během přikrmování kvásku jste do něj šli prsty (např. jste setřeli při překládání ze lžíce kvásek prstem)
  • kvásek nebyl zakryt a dostaly se do něj nečistoty

Pokud má kvásek octový zápach, neroste, případně je na jeho povrchu i tmavá tekutina:

  • kvásek je téměř jistě „hladový“ a potřebuje přikrmit
  • nejlepší je tekutinu z povrchu vylít z kvásku odebrat do čisté nádoby a dokrmit ho

 

Špaldový kvásek a jak jej založit

S recepty a používáním špaldového kvásku se setkáte mnohem méně než s kváskem žitným. S žitným kváskem se totiž zachází snadněji a můžete z něj upéct i špaldový chléb, proto vůbec není třeba na tento druh chleba zakládat zvlášť kvásek ze špaldové mouky.

Špaldový kvásek je podle mnoha zkušeností méně stabilní, tvoří menší bublinky a bez přikrmování vydrží kratší dobu než žitný kvásek. Navíc se na více fórech setkáte s vyjádřeními, že špaldový kvásek v uzavřené nádobě v ledničce chytil plíseň. To se vám při žitném kvásku určitě nestane, pokud si budete při jeho zakládání a přikrmování dávat pozor – je důležité používat čisté nádoby a do kvásku nikdy nestrkat prsty.

A jak špaldový kvásek založíte? Při jeho zakládání můžete následovat stejný postup, jako při zakládání žitného kvásku, pouze s použitím špaldové mouky. Pozorujte, jak rychle kvásek roste a klesá, může totiž již v dřívějších dnech vyžadovat častější přikrmování, než žitný.

 

Pšeničný kvásek „lievito madre“

S pšeničným kváskem se setkáte pod názvem „lievito madre“, tento typ kvasu totiž pochází z Itálie, odtud si nese i svůj název. Lievito madre se také nazývá i „tuhý kvas/kvásek“, jelikož je jeho konzistence oproti žitnému kvásku tužší – pšeničný kvásek totiž obsahuje méně vody. Zatímco poměr mouky a vody v žitném kvásku je 1:1, pšeničný kvásek obsahuje 2 díly mouky a 1 díl vody.

pšeničný kvásek lievito madre ve sklenici, krajíce kváskového bílého chleba

Z pšeničného kvásku můžete připravovat lahodné a nadýchané chleby, rohlíky či jiné pečivo.

 

Jak založit pšeničný kvásek

Potřebujeme: 150 g pšeničné mouky, 90 g vody pokojové teploty, trochu medu, zavařeninovou sklenici 0,7 l, trochu olivového oleje

Jak na to:

  • V čisté misce smícháme mouku, přidáme asi půl kávové lžičky medu (nahradit ho můžeme kaší z namočených a následně rozmixovaných rozinek) a vodu. Pomocí stěrky ingredience promícháme, umytou rukou vypracujeme těsto.
  • Vypracované těsto vytvarujeme do kuličky a jemně ho potřeme olivovým olejem, aby nezoxidovalo. Vrch těstového „bochníku“ nařežeme nebo nastřihneme do kříže, vložíme ho do zavařeninové sklenice, kde ho necháme při pokojové teplotě 48 hodin kvasit. Pozor! Víčko na sklenici, ve které je těsto, neutáhněte úplně.
  • Na 3. den po založení kvásku byste měli vidět aktivitu bakterií – kvásek ve sklenici zvětšil svůj objem. Do čisté misky si odebereme asi polovinu objemu kvásku, přidáme 150 g stejného druhu mouky, z jaké jsme si kvásek zakládali, přidáme 75 g vody a vypracujeme těsto.
  • Vypracované těsto si dáme na pomoučenou pracovní desku (použijeme stejný typ mouky, jakým jsme kvásek dokrmovali) a vyválíme ho na elipsovitý/obdélníkový tvar. Kraje těsta přeložíme přes sebe směrem dovnitř cestové „placky“ (viz video návod) a těsto znovu vyválíme. Tento postup zopakujeme alespoň třikrát.
  • Nakonec vyválené těsto sbalíme do malé rolády, vložíme do čisté zavařeninové sklenice přikryté víčkem a necháme kvasit při pokojové teplotě (ideální teplota je 22°C – tehdy kvásek dozraje za 30-48 hodin). Zpozorujeme-li po jeden a půl až dvou dnech, že kvásek prudce stoupl, ale začal klesat, kvásek přikrmíme tak, jako v předchozím kroku.
  • Když je v tomto stadiu kvásek velmi aktivní (může nabrat až takový objem, že zaplní celou zavařeninovou sklenici), je třeba ji přikrmovat každých 24 hodin.
  • Ve 24-hodinových cyklech přikrmování kvásku pokračujeme minimálně 14 dní, i když založení kvalitního a silného pšeničného kvásku může trvat až 25 dní.
  • Kvásek pak skladujeme ve sklenici v ledničce a pečeme s ním nebo ho přikrmujeme nejvýše každých 7 dní. Pokud kvásek během příštích dní velmi klesne, pravděpodobně ještě není dost silný a potřebuje nakrmit.

Jak založit pšeničný kvásek – video návod

Ako si založiť kvások Lievito Madre

Jak pečovat o pšeničný kvásek – lievito madre

Ako sa starať o kvások Lievito Madre / How to care for leaven Lievito Madre

 

Bezlepkový kvásek

Ptáte se, jestli je možné kváskovat i při pečení bezlepkového pečiva? Odpověď pravděpodobně potěší nejednoho celiatika, který si touží upéct doma chléb nebo pečivo, které bude moci následně beze strachu z nepříznivých následků sníst. Kváskovat můžete také s použitím bezlepkových mouk, přičemž nejvhodnější a tedy nejčastěji používané jsou rýžová a kukuřičná mouka.

kukuřičný kváskový chléb na dřevěné desce

S použitím kukuřičného kvásku můžete upéct i takový nadýchaný bezlepkový chlebíček.

 

Jak založit kukuřičný a rýžový kvásek?

Při zakládání kukuřičného i rýžového kvásku postupujeme úplně stejně:

➡️ Den 1.

  • do zavařeninové sklenice dáme 50 g mouky a utřeme ji s 50 ml vlažné vody
  • sklenici přikryjeme víčkem (nezavíráme!) a odložíme na 12 hodin na místo s pokojovou teplotou
  • po 12 hodinách kvásek přikrmíme lžící mouky a lžící vody

➡️ Den 2.

  • 2 krát (s odstupem 12 hodin) kvásek přikrmíme lžící mouky a lžící vody
  • promícháme

➡️ Den 3.

  • v kvásku můžete pozorovat změny (např. je aktivnější nebo se změní jeho vůně)
  • přikrmujeme stejně jako předchozí den

➡️ Den 4.-7.

  • pokračujeme ve 12-hodinových cyklech dokrmování kvásku
  • pokud pozorujete, že kvásek prudce roste a tvoří spoustu bublinek, přikrmte ho 2 lžícemi mouky a přidejte 2 lžíce vody
  • na 7. den je kvásek připraven k používání 🙂

Zakládání kukuřičného a rýžového kvásku – video

Založenie bezlepkového kukuričného a ryžového kvásku za 7 dní

 

Nevýhody kváskování

Na závěr je na místě zmínit i pár nevýhod kváskování, i když jsou při jeho mnoha výhodách téměř zanedbatelné:

  • Pečení z kvásku vyžaduje více času, organizaci a přípravu, protože tento proces zahrnuje několik důležitých fází. Z kvásku nejprve je třeba provést rozkvas a již tento proces sám o sobě (podle teploty prostředí) může trvat kolem 8 hodin.
  • O kvásek se musíte starat a krmit ho, když déle nepečete nebo ho nepřikrmíte, může kvásek „zemřít“. Pokud se tedy chystáte na delší dovolenou nebo jste prostě zapomnětlivý typ, pamatujte na to, že kvásek je v podstatě živý organismus, který bez vaší občasné péče nepřežije.

 

💡 Pečení domácího chleba úplně jednoduše:

Zde je 5 nejlepších domácích pekáren za rok 2025:

💡💡 u nás naleznete celý test domácích pekáren

 

Mohlo by vás zajímat:

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (14 votes)
Autor článku
Laura Haršániová

Naše domácnost je zároveň i naším domovem – místem, kam se vracíme a chceme se tam cítit pohodlně a bezpečně. Věřím, že psaním článků o domácnosti přispívám k tomu, abychom si svůj domov zvelebovali, cítili se v něm dobře, a zároveň si život zpříjemňovali a zvyšovali jeho kvalitu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *