Mají listy jako od malíře – jak vypěstovat krásné kalatey

Georgina Babinová Téma
12. dubna 2022 0

Kalatea je úžasná listová rostlina z čeledi Marantaceae. Známe množství jejích druhů, které přicházejí v nádherné škále nápadných listů. Vypadají, jako kdyby byly namalovány krásnými tahy štětce. Často jsou složitě vzorovány v mnoha odstínech zelené a jejich spodní strany jsou často vínově červené. Ve skutečnosti existuje téměř 300 různých kultivarů, ale jen malý počet je snadno dostupný.

Většina obyvatelů měst zná úsilí o nalezení dokonalé rostliny, která nejenže přidá akcent zeleně do vašeho vnitřního prostoru, ale také se jí daří v podmínkách, které umíte poskytnout. Krásné ozdobné rostliny mají často přísné požadavky na světlo, což ponechává hned méně možností výběru. Pokud nejste na architektonické tvary tchýně jazyka, nebo jste-li unaveni z toho, jak běžný je pothos, kalatea může být pro vás ideální rostlinou, protože její nároky na světlo vůbec nejsou přehnané.

Přestože na světlo nemá přepáté požadavky, komfortní květináč si však žádá…

Solid Grow Rust květináč
1 099 Kč
Solid Grow Rust
1 659 Kč
Solidflor květináč
1 429 Kč
Triflora set 3 dřevěných květináčů
1 739 Kč

Ukázat více

 

Kalatea – charakteristika

Rod Calathea, charakterizovaný odvážně vzorovanými, podlouhlými listy v oslnivé škále barev, zahrnuje některé z nejkrásnějších tropických rostlin na světě. Kalatea, která pochází z Brazílie a pěstuje se celoročně v interiéru, je tropickou rostlinou v každém smyslu slova. Získala si pověst, že se chová poněkud jako „diva“, pokud jde o podmínky pěstování. Když se však tyto podmínky zachovají, bude prosperovat a růst poměrně rychle, přičemž často za rok dosáhne zralé velikosti 30 až 60 cm.

Kalatea

Calathea makoyana – v angličtině nazývaná také “peacock plant” pro své listy připomínající paví pera

 

Kalatea vyžaduje méně světla než jiné oblíbené rostliny a při správné péči přináší do vašeho interiéru barvu, geometrii a pohyb. Rostlina se otevírá a zavírá v závislosti na denní době a dostupném světle. Její listí je atraktivní na obou stranách a přináší různou atmosféru v různých časech dne. Kromě toho není toxická. Domácnosti se zvědavými domácími zvířaty a dětmi se nemusí bát.

 

Odrůdy Kalatea

💡 Kalatea kopinatá Kalatea kopinatá Calathea lancifolia (Kalatea kopinatá), je jedním z nejkrásnějších a nejsnáze pěstitelných druhů Calathea. Listy jsou úzké s krásnými tmavšími zelenými skvrnami na listech. Spodní strana listů má kaštanovou barvu. Druhové jméno lancifolia pochází ze skutečnosti, že tato rostlina má kopinaté listy.
💡 Kalatea kulatá Kalatea kulatá Kulatolistá kalatea, neboli Calathea orbifolia, má velké, kulaté listy, na kterých vynikají střídavě tmavší zelené a světlejší zelené pruhy. Listy dorůstají šířky nejméně 20 cm a dospělé rostliny mohou být dost velké, dosahující výšky a šířky 61 až 91 cm.
💡 Kalatea zebrovitá Kalatea zebrovitá Kalatea zebrovitá, neboli Calathea zebrina, je další z mnoha nápadných odrůd Calathea. Jasně zelené listy mohou být odvážně pruhovány v bílé, žluté nebo růžové barvě s výrazným vzorem, který jistě upoutá pozornost. Při správné péči mohou tyto rostliny dorůst až do výšky 1 m a šířky 1 m.
💡 Kalatea makoyana Kalatea makoyana Calathea makoyana, je velmi nápadná s tmavo- a světle zelenými listy, které jsou na spodní straně fialové. Své anglické jméno The Peacock Calathea dostala podle vzorů listů, které připomínají paví ocasní pera. U tohoto druhu je to opravdu všechno o vzorech na svěžích listech. Pokud jste milovníkem pěkných květin, makoyana nebude pro vás. Vytváří květiny, ale nejsou okrasně významné.
💡 Kalatea roseopicta Kalatea roseopictaCalathea roseopicta je další z mnoha odrůd Calathea s neuvěřitelnými listy. Tato odrůda dostala své jméno podle růžově zbarvených pruhů, které se zdají být jako namalovány na listech. Listy jsou větší a kulaté s plochami tmavě zelené a světle zelené.
💡 Kalatea musaica Kalatea musaica Jednou z nejneobvyklejších odrůd je Calathea musaica. Listí má po celém listu jemný síťový vzor. Je také méně obvyklá než většina druhů Calathea v tom, že spodní a vrchní část listů nemá rozdílné barvy.

 

 

Pěstování a péče

Kalatea má pověst skleníkové rostliny a je snadné pochopit proč. Je velmi citlivá na nízké teploty a nejlépe roste v teplém a vlhkém prostředí, které skleníky často poskytují. Dobrá zpráva: Nemusíte stavět skleník nebo skleněné atrium, abyste se mohli těšit z této tropické krásky. Pokud se budete snažit o napodobení příjemných teplot, vlhkého vzduchu a stinného prostředí, které kalatea miluje, může se jí dařit téměř v každé domácnosti.

➡️ Požadavky na půdu

Vlhkost je pro rostlinu nanejvýš důležitá, proto se rozhodněte pro směs půdy, která dobře zadržuje vodu. Nejlépe funguje rašelinová směs, která je lehká a vzdušná, stejně jako každá speciální směs zaměřená na africké fialky. Nezapomeňte, že kalateu je třeba zasadit do květináče s drenážními otvory na základně; i když má ráda vlhkou půdu, je náchylná k hnilobě kořenů, pokud je promočená. Kromě toho upřednostňuje mírně kyselou půdu, a nejlépe se jí daří v prostředí s pH kolem 6,5.

 

💡 TIP na produkt - Lucky Reptile Sphagnum Moos rašeliník 100 g
Lucky Reptile Sphagnum Moos rašeliník 100 g

Vytvořte ideální půdní směs pro Calathea smícháním jednoho dílu zeminy se dvěma díly rašeliníku a dvěma díly perlitu.
Během míchání přidejte trochu vody do vlhké, rovnoměrné, ale stále zrnité směsi. Na dno květináče umístěte kávový filtr.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Požadavky na světlo

I když se to může zdát kontraintuitivní pro rostlinu, která je považována za tropickou, kalatea preferuje filtrované, nepřímé světlo nebo stín. Je zvyklá růst pod korunami stromů na podloží džungle a proto je přizpůsobena skvrnám slunečního světla namísto neustálých ostrých paprsků. Rostliny je nejlepší držet mimo přímé sluneční záření, protože příliš mnoho světla může spálit listy a způsobit vyblednutí jejich živých vzorů. Můžete si také všimnout, že listy kalatea se během dne pohybují, v noci se zavřou a ráno se znovu rozvinou. Tyto pohyby jsou známé jako nyktinastie a předpokládá se, že sledují pohyb slunce na obloze ve snaze maximalizovat absorpci světla ve volné přírodě.

Kalatea - rub listů

V noci vám tyto úžasné rostliny ukáží i svoji „druhou tvář“

 

➡️ Požadavky na vodu

Kalatea je žíznivá rostlina a nejlépe se jí daří, když je pravidelně zalévána, aby půda byla konzistentně vlhká (ale ne promočená). V závislosti na vašem domácím prostředí to může znamenat zalévání každých pár dní, jednou týdně, nebo jednou za dva týdny. Nejdůležitějším pravidlem je nikdy nenechat půdu vyschnout. Pokud si všimnete, že okraje listů hnědnou nebo vadnou, je to jasný znak toho, že musíte zvýšit kadenci zavlažování. Kalatea je také překvapivě vybíravá, pokud jde o typ vody, kterou dostává a je známo, že je citlivá na minerály, které se obvykle nacházejí ve většině vodovodních vod, což může způsobit žloutnutí listů. Abyste tomu zabránili, zalévejte rostlinu filtrovanou nebo dešťovou vodou, nebo nechte vodu z vodovodu přes noc odstát, aby se veškerý přítomný chlór nebo fluorid mohl odpařit.

 

Jednoduše naplňte krhličku a nechte přes noc rozptýlit chlór.

 

➡️ Požadavky na teplotu a vlhkost vzduchu

Příjemné teploty jsou nejlepší volbou, pokud jde o udržení kalatey spokojené. Vyberte si místo ve svém domě, které je neustále vyhřívané – kalatea prosperuje, když se uchovává při teplotách od 21 do 29 stupňů Celsia, ale dokáže tolerovat pokles až na 15 stupňů Celsia (ale ne nižší). Udržujte rostlinu mimo jakýkoli studený průvan a zvyšujte okolní vlhkost, jak jen můžete, buď výběrem místa ve svém domě, které je přirozeně vlhčí (koupelna nebo kuchyň), nebo umístěním zvlhčovače v blízkosti rostliny. Terária jsou také skvělou volbou vzhledem k jejich přirozeně vlhkým podmínkám – stačí si najít takové, které je dostatečně velké na to, aby hostilo rozlehlé listy kalatey.

 

➡️ Hnojení

Hnojení vaší rostliny od jara do podzimu, během období jejího růstu, je další důležitou úvahou vzhledem k bohaté produkci listů. Doporučuje se hnojení zředěným tekutým hnojivem jednou za dva týdny. Listové spreje, které obsahují dusík a železo, mohou pomoci, pokud čerstvé listy nemají hloubku barvy zralých listů. V zimních měsících může hnojení zcela přestat.

 

💡 TIP na produkt - Biopon Kvetoucí rostliny tekuté hnojivo 1 l
Biopon Kvetoucí rostliny tekuté hnojivo 1 l

Pokud jde o výběr hnojiva, tekuté hnojivo má řadu výhod oproti granulované alternativě. Příprava i aplikace tekutého hnojiva je mnohem jednodušší. Jednodušší je i zajištění rovnoměrné aplikace a tekuté hnojivo je mnohem efektivněji absorbováno do půdy.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Péče o rostlinu v zimě

Pokud vás zajímá, jak přezimovat kalateu, mějte na paměti, že se jedná o tropickou rostlinu. Příjemné teploty a vysoká vlhkost jsou klíčem k zimní péči o kalatea. Čtěte dál a dozvíte se více o jejím zazimování.

Kalatea je rostlina milující vlhkost, ale během zimy, kdy je rostlina v klidu a růst je pomalý, ji můžete mírně redukovat. Nedovolte, aby půda vyschla na kost a pokud rostlina vypadá zvadlá, vždy ji zalijte. Rostliny Calathea vyžadují vlhkost, zvláště během zimních měsíců, kdy je vzduch v interiéru suchý. Nejlepším způsobem, jak přidat vlhkost do vzduchu, je použít zvlhčovač. Pokud ho nemáte, postavte květináč na misku s vodou, nebo jej mějte v koupelně či kuchyni, kde bývá vzduch vlhčí.

Během zimních měsíců nepoužívejte hnojivo a poté na jaře pokračujte v pravidelném hnojení. Zimní péče o kalatea zahrnuje udržování rostliny v teplé místnosti s teplotami mezi 15-20°C. Nikdy nenechte teplotu klesnout pod 15°C. Neumisťujte rostlinu do blízkosti oken nebo dveří s průvanem. Přesuňte rostlinu do poněkud slunečnějšího okna, když se dny zkracují a tmavnou, ale nadále se vyhýbejte intenzivnímu přímému slunečnímu záření.

 

Zvlhčovač je zárukou, že vaše kalatea bude šťastná i ve vytopeném bytě

 

Rozmnožování

Kromě C. crocata se calathea nepěstují pro květiny. I když tyto rostliny nejsou pro většinu nadšenců zahrádkářství komplikované na pěstování v interiéru, vyžadují vlhkost, pravidelné zavlažování a musí být chráněny před přímým slunečním zářením. Pokud jsou tyto požadavky splněny a máte zralou rostlinu, můžete zvážit její rozmnožování.

 

➡️ Rozmnožování dělením

Dělení na jaře nebo v létě je nejlepší metodou rozmnožování kalatea. Mějte na paměti, že rozdělení rostliny změní její celkový vzhled.

Pokud je vaše rostlina dostatečně velká, rozšíří se a vytvoří shluky po stranách, které lze oddělit. Rostlinu polijte několik dní před rozdělením a přesazením. Jemně vyjměte rostlinu z nádoby. Oddělte kořeny, abyste oddělili oblasti nového růstu. V případě potřeby rozdělte u kořenového systému ostrým, čistým řezem. Ujistěte se, že každý trs má část kořenového systému a že každý list je připojen ke stonku.

Přemístěte do květináče vhodné velikosti a udržujte půdu vlhkou. Nepolévejte nadměrně a nedovolte, aby se půda rozmočila. Chraňte před sluncem, ale neumisťujte do úplného stínu. Stejné osvětlení, které se osvědčilo před rozdělením, bude pravděpodobně fungovat i nyní. Rostlině dopřejte teploty 16-21 °C.

Někteří navrhují zakrýt novou výsadbu plastovým „stanem“, aby se zajistil skleníkový efekt a zvýšila vlhkost. Vlhkost je pro tyto rostliny důležitá, proto ji oddělkem zajistěte pomocí plastu, misky s vodou, zvlhčovače, nebo zamlžováním.

Dusíkaté hnojivo podporuje růst a udržuje listy dobře vzorované. Každé dva týdny až jednou za měsíc použijte na malé, mladé oddělky směs s poloviční silou. Vždy hnojte do půdy, která je vlhká. Očekávejte růst a vývoj během několika týdnů. V této době odstraňte plast a pokračujte v zalévání a hnojení.

Kalatea rozmnožování

Kalatea se nejjednodušeji rozmnožuje dělením

 

➡️ Rozmnožování odřezky

  • Vyberte si ty nejzdravější, nejetablovanější části, které nemají žádné viditelné známky škůdců nebo nemocí. Tento způsob rozmnožování se může provádět od jara do léta, přičemž stonek má mít délku nejméně 20 cm se dvěma nebo třemi listy.
  • Odřízněte přímo pod uzlem (listem) pomocí čistého nože, abyste redukovali riziko nákazy. Odstraňte spodní listy a vložte řízek do nádoby s vlažnou vodou. Ujistěte se, že jste ponořili alespoň jeden uzel do vody, jinak bude vývoj kořenů ztížen.
  • Listy musí zůstat nad hladinou vody, aby se zabránilo chorobám.
  • Vodu vyměňujte každý týden, použijte vlažnou vodu, abyste předešli šoku při řezu při nízkých teplotách.
  • Když kořeny přesáhnou délku 3 cm je čas zasadit rostlinu.
  • Vyberte vhodnou květinovou směs. Kompost pro pokojové rostliny je nejlepší, ale přijatelný je také víceúčelový kompost s obsahem písku nebo perlitu.
  • Použijte 10 cm květináč s dobrými drenážními otvory – v tomto případě je přijatelný plast i terakota.
  • Odřezky vložte do kompostu, přičemž listy držte nad linií půdy.
  • Vyhněte se přímému slunečnímu záření a zajistěte vhodnou vlhkost umístěním rostlin v květináčích do průhledného plastového sáčku s otvory na prvních pár týdnů.
  • Sáček otevírejte každé dva dny na půl hodiny, abyste předešli nemocím.
  • Po měsíci od vložení do půdy jej vyjměte ze sáčku a postupujte podle výše uvedených tipů péče.

 

Nůžky, se kterými budete pracovat musí být ostré a sterilní

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Přesazování

  • Důkladně zkontrolujte rostlinu, zda je celkově zdravá. Kalatea je citlivá na přesazování, proto je nejlepší začít se zdravou rostlinou. Několik hnědých okrajů listů nebo žlutých listů je v pořádku, ale má-li vaše skutečně problémy, je nejlepší zjistit proč a vyřešit to ještě před přesazením.
  • Uspořádejte si vybavení a mějte všechny potřebné materiály po ruce.
  • Máte-li plastový hrnčík, jemně stiskněte boky hrnku, abyste uvolnili půdu ze stran hrnku. Zkontrolujte dno květináče, zda přes drenážní otvory nepřerůstají nějaké kořeny. Podle potřeby je uvolněte, abyste usnadnili vyjmutí rostliny z květináče.
  • Opatrně otočte rostlinu a květináč na bok. Uvolněte rostlinu z květináče a dávejte pozor, abyste nepoškodili listy. Někdy je užitečné držet květináč dnem vzhůru, položit jednu ruku na půdu, abyste podepřeli rostlinu, a druhou rukou otočte květináč dnem vzhůru a jemně za něj zatáhněte.
  • Pokud se vám nedaří vyjmout Calatheu z květináče, můžete půdu dále uvolnit tak, že opatrně zasunete nůž dovnitř květináče a jemně jím přecházíte uvnitř hrnníku.
  • Po vyjmutí rostliny z květináče zkontrolujte viditelné kořeny. Měly by být světle hnědé/bílé a měly by být dost pevné a houbovité. To, co nechcete vidět, jsou kořeny, které jsou páchnoucí, černé, křehké a mokré, protože to naznačuje hnilobu kořenů.
  • Není třeba uvolňovat půdu nebo kořeny, i když vypadají docela pospletané. Čím více se s kořeny manipuluje, tím déle jim a rostlině potrvá, než se zotaví po přesazení. Zvyšuje se také riziko transplantačního šoku. V novém květináči kořeny pomalu vrostou do nové půdy.
  • Do nového květináče dejte 2,5-5 cm nového substrátu. Potom do květináče umístěte rostlinu a zkontrolujte úroveň rostliny. Jde o to, aby úroveň půdy dosahovala přibližně 1,5-2,5 cm od vrchu květináče. Jemně zpevněte novou půdu kolem rostliny, ale příliš ji neumačkejte.

 

Po přesazení

  • Když bude rostlina pohodlně usazena ve svém novém domově, můžete přidat trochu vody. Mějte na paměti, že kořeny rostliny nemusí několik týdnů fungovat tak dobře kvůli šoku z přesazování. Stačí přidat tolik vody, aby byla půda mírně vlhká.
  • Umístěte rostlinu do mírného tepla a osvětlení. Extrémy obou způsobí pro kalateu stres. Pokuste se co nejvíce zvýšit vlhkost vzduchu, neboť to sníží riziko problémů s listy v týdnech po přesazení. Obecně se rostlině líbí úroveň vlhkosti nad 60 %.
  • Vyhněte se hnojení po přesazení po dobu nejméně 4-6 týdnů. Náhlý příjem hnojiva může způsobit poškození kořenů a ve skutečnosti ztíží rostlině opětovné usazení se po přesazení.
  • Od Calathea byste neměli očekávat žádný nový růst alespoň 4-6 týdnů, jelikož se přizpůsobuje svému novému domovu.

 

➡️ Kdy přesazovat?

Nejlepší doba k přesazování kalatea je brzy na jaře, i když můžete přesazovat kdykoli během roku, pokud po přesazení zabezpečíte dobré podmínky.

Většině Calathea po přesazení chvíli trvá, než se přizpůsobí. Některé rostliny mohou vykazovat určité známky stresu na listech, jako jsou hnědé okraje listů nebo žloutnutí spodních listů. Přesazováním na jaře se vaše rostlina dostává do fáze rychlého růstu, takže po adaptačním období by měla během vegetačního období produkovat hodně zdravého růstu. Potom můžete oříznout všechny poškozené nebo esteticky nepříjemné listy, což rostlině pomůže rychle se vrátit do jejího nejlepšího stavu.

 

Přesazování je „špinavá“ práce, rukavice se vám rozhodně sejdou

 

Kalatea a její nejběžnější problémy

Není známo, že by rostliny měly nějaké velké problémy s chorobami. Pokud je však prostředí příliš suché, problémem mohou být roztoče červené. Prevencí je zajištění toho, aby byly rostliny udržovány ve vlhkých podmínkách, mimo přímé slunce.

 

➡️ Zkroucené listy a hnědé okraje listů jsou výsledkem příliš malého množství vody, nebo nadměrného vystavení slunci

Calatheu je nejlepší umístit na světlých stanovištích s nepřímým světlem. Dávka zimního slunečního světla je přijatelná, pokud je pravidelně pozorována půdní vlhkost, s úplným vyloučením slunce, když přijde léto, protože rostlina, která se neaklimatizovala na ostré paprsky, bude vykazovat známky spálení sluncem a environmentálního šoku.

 

➡️ Když je Kalatea silně dehydrovaná, většina jejích listů zkřehne a opadne – zůstane vám nahá rostlina

Ačkoli to může znamenat konec mladých rostlin, stále existuje světlo na konci tunelu pro ustálenější exempláře. Pokud jsou stonky a listy zcela křehké, odřízněte stonky asi 2,5 cm od linie půdy a umístěte rostlinu (i s květináčem) do průhledného sáčku s malými otvory. Půdu udržujte neustále vlhkou, poskytněte dobrou úroveň nepřímého světla a teploty nad 15 °C. Po několika týdnech se nad linií půdy vytvoří nové rizomatózní výrůstky, které signalizují začátek procesu obnovy.

Během následujícího měsíce udržujte utěsněné prostředí, dokud nebudete mít pocit, že je třeba umístit rostlinu zpět na čerstvý vzduch. Abyste předešli environmentálním šokům, nezapomeňte zvýšit úroveň atmosférické vlhkosti kolem rostliny v jejím novém prostředí. Nejenže to usnadní rostlině návrat zpět do normálního funkčního života, ale také sníží rychlost transpirace (ztráty vody v listech) a tím sníží riziko dehydratace a dalšího poklesu listů.

Dehydrovaná kalatea

Křehké hnědé listy mohou být znakem dehydratace

 

➡️ Roztoče

Jsou to malá, téměř průhledná stvoření, která pomalu vysávají chlorofyl z listů. Zkontrolujte pod listy, zejména podél středového žebra, zda nenajdete malé pavučiny a hrubé žluté hrbolky. Když na rostlině uvidíte příznaky napadení roztočemi, okamžitě rostlinu přesuňte mimo ostatní rostliny a držte ji v karanténě 30 dní. Jinak budou roztoče hladově cestovat z rostliny na rostlinu a množit se, což způsobí rozsáhlé škody. Když izolujete zamořenou Calatheu, zkontrolujte i ostatní rostliny, zda nemají známky roztočů a v případě potřeby je izolujte.

Roztočů na Calathea se můžete zbavit pomocí insekticidního mýdla nebo neemového oleje. Insekticidní mýdlo je účinný způsob boje proti roztočům. Je to netoxický a levný způsob, jak se zbavit těchto škůdců. Funguje tak, že narušuje buněčné membrány roztočů a dusí je, čímž je rychle zabíjí.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem (Azadirachta indica), který roste v tropech a subtropech Indie. Funguje tak, že narušuje hormonální systém roztočů, takže přestanou jíst a rozmnožovat se. Trvá déle než začne působit, ale je stejně účinný jako insekticidní mýdlo.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Hniloba kořenů

Symptomy zahrnují rychle žloutnoucí listy, zakrslý růst a hnilou hnědou základnu. Vyjměte rostlinu z květináče a zkontrolujte zdravotní stav pod linií půdy. Pokud mají kořínky žlutý nádech, je to v pořádku, ale jsou-li hnědé a kašovité, musíte okamžitě jednat.

Odstřihněte všechny shnilé kořeny pomocí sterilních nůžek. Nenechávejte žádné! Nechcete, aby se zbytek kořenové hniloby rozšířil a infikoval zdravé kořeny po jejich přesazení. Pro jistotu rozřeďte jeden díl 3% peroxidu vodíku se dvěma díly vody a použijte jej k dezinfekci zbylých kořenů. Ponoření zdravých kořenů do roztoku zajistí, že všechny bakterie a patogeny způsobující hnilobu kořenů budou zničeny. Případně, pokud nemáte po ruce peroxid vodíku, můžete použít také bělidlo. Použijte 4 až 6 kapek bělidla na čtvrt litru vody. Nechte kořeny vyschnout na vzduchu a poté zasaďte do nové půdy i květináče.

 

➡️ Příliš nízká vlhkost může způsobit hnědnutí špiček se žlutými okraji na nedospělých listech

I když to nezabije váš exemplář, budete muset zvýšit vlhkost vzduchu, abyste zabránili novému růstu přijmout tyto příznaky. Čas od času listy zamlžte rozprašovačem nebo opláchněte, umístěte v blízkosti misku s vodou, nebo použijte zvhlčovač, abyste vytvořili stabilní prostředí. Hnědnutí konečků na starších listech je naprosto přirozené a je výsledkem rozsáhlé fotosyntézy během jejich života.

 

➡️ Transplantační šok je velký problém

Rostlinu dobře namočte 24 hodin před přesazováním a nikdy se nehrabte v kořenech, dokud nebyly napadeny hnilobou kořenů. Typické příznaky šoku z přesazování jsou do značné míry podobné nedostatečnému zalévání, přičemž mezi nejběžnější příznaky patří vadnutí, žloutnutí listů a zakrslý růst.

Pokud vaše kalatea nápadně vadne do 1-2 dnů po přesazení, je to příznak transplantačního šoku. Je to způsobeno tím, že kořeny přestávají fungovat v důsledku stresu z přesazování.

Transplantační šok často vede ke smrti rostlin a je hlavním důvodem, proč se musí přesazování Calatheas provádět opatrně. Poskytování vysoké vlhkosti, mírného osvětlení a zajištění jen mírně vlhké půdy je nejlepším způsobem, jak podpořit obnovu vaší rostliny. Pokud se rostlina také zotaví z transplantačního šoku, je pravděpodobné, že na mnoha listech se objeví známky poškození, jako jsou hnědé okraje nebo skvrny, nebo můžete vidět žloutnutí spodních listů.

Buďte trpěliví a poskytněte rostlině tu nejlepší péči. Po chvíli vytvoří nové, zdravé listy a poškozené listy pak můžete dle potřeby ostříhat.

 

➡️ Listy pravidelně oprašujte

Ačkoli to není příliš velký problém, nahromadění prachových částic může ucpat póry rostliny, což způsobí sníženou účinnost zachycování světla. Jednou za měsíc otřete vrchní strany listů, abyste udrželi hladinu prachu na nízké úrovni a zlepšili podmínky růstu.

 

➡️ Vznik plísní na půdě znamená dvě věci – málo světla a nadměrné zalévání

Navzdory neškodnosti plísně, většině zahrádkářů se jeví jako nevzhledná a proto se také odstraňuje. Chcete-li odstranit plíseň, nahraďte horních 5 cm půdy čerstvou dávkou kompostu pro pokojové rostliny. Zvyšte množství přijatého světla (prvních pár týdnů žádné přímé sluneční světlo, abyste předešli environmentálním šokům) nebo mírně snižte frekvenci polévání. Pokud je plíseň doprovázena žloutnutím spodních listů, možná budete muset řešit případ hniloby kořenů.

 

➡️ Příliš málo světla může způsobit, že nyktinastické momenty (zavírání listů) bude rostlina provádět pouze na zlomek dne

Obvykle doprovázeno malým, nebo žádným novým růstem a postupným poklesem listů. Vyberte místo, které je dostatečně světlé například pro čtení novin a vždy se vyhýbejte dlouhodobému vystavení přímému světlu.

 

💡 Tip na článek
Vánoční kaktus s pupeny

Načasování kvetení je důležité a závisí i na vás

Kalateu milujeme kvůli jejímu jakoby ručně malovaným listům, vánoční kaktus zase uchvátí záplavou zářivých květin. Tyto dvě z tropů pocházející rostliny se budou ve vaší soukromé botanické zahradě nádherně doplňovat. Vše, co o pěstování vánočního kaktusu potřebujete vědět, se dozvíte z našeho článku, věnovaného této atraktivní rostlině.

 

Kalatea – často kladené dotazy

1. Plastový nebo terakotový květináč?

O odpovědi na tuto otázku se diskutuje již dlouho. Na rozdíl od starého přesvědčení, že kalatei se v terakotě nedaří, tyto prodyšné květináče pomáhají kořenům zůstat vlhké, ale ne mokré. Terakota odvádí přebytečnou vlhkost a zanechává půdu optimálně vlhkou. Ale pokud je ve vaší domácnosti velmi suchý vzduch nebo máte tendenci zapomínat na zalévání, zvažte použití plastového květináče. Ujistěte se, že každý květináč má drenážní otvor, neboť přebytečná voda může způsobit hnilobu kořenů.

2. Kalatea vypadá poněkud sklesle. Co dělat?

Nebojte se odříznout listy až ke spodní části stonku – podporuje to zdravější růst. I když skončíte s úplně „plešatou“ rostlinou, vězte, že kalatea je odolná a díky vlhké půdě, teplu a nějakému tomu (nepřímému) světlu uvidíte nové listy v krátké době.

3. Co dělat když listí ztrácí barvu a vypadá vybledlé!

Obecně je to znamení, že kalatea dostává příliš mnoho přímého slunečního záření. Zkuste posunout rostlinu trochu dále od okna nebo k oknu, které je orientováno na východ nebo západ.

4. Proč se listy mé rostliny v noci nezavírají?

Je možné, že v noci poblíž rostliny není dost tma na to, aby se listy složily. Zkuste posunout rostlinu poněkud dále od zdroje světla.

5. Proč listy žloutnou?

Toto je obecně znakem nadměrného zalévání. Zatímco kalatea má ráda neustále vlhkou půdu, nemá ráda mokré kořeny. Redukujte zalévání – již žluté listy si tuto barvu zachovají, ale mělo by to zabránit žloutnutí dalších listů. Pokud zpomalení zalévání nepomůže, jemně vyjměte rostlinu z květináče a zkontrolujte kořeny, zda nejsou napadeny hnilobou.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (16 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *