Pěstujeme krásný vánoční kaktus – zalévání, rozmnožování

Georgina Babinová Téma
14. května 2022 0

Schlumbergera, také známá jako vánoční kaktus, je velmi oblíbený a na péči nenáročný sukulent. Na rozdíl od většiny sukulentů a kaktusů, vánoční kaktus nepochází ze suchých oblastí, ale má svůj domov v subtropickém a tropickém podnebí, konkrétněji v pobřežních horách jihovýchodní Brazílie. V našich podmínkách to je pokojová rostlina, kvetoucí v zimě a je skvělým doplňkem téměř každého interiéru. Nejenže nevyžaduje téměř žádnou péči, ale také se snadno rozmnožuje, díky čemuž je výjimečným kandidátem na dárek ke svátku.

Vánoční kaktus můžete pěstovat i v takových květináčích (ale obzvlášť atraktivní bude v závěsných)

Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm
149 Kč
Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta hnědá, pr. 25 cm
189 Kč

Ukázat více

 

Vánoční kaktus – charakteristika

Schlumbergera Truncata je tropický kaktus, jehož původní domov je v gigantických deštných pralesích Jižní Ameriky. Pokud vlastníte tuto tropickou rostlinu, nikdy s ní nezacházejte jako se zbytkem pouštních kaktusů.

Rostlina patří do čeledi Cactaceae, rodu Schlumbergera a rostlinného druhu Truncata. V její rodné zemi ji najdete usazenou na stromech, což znamená, že je epifytická. Nemá pravé listy, ale její kulaté a ploché stonky jsou často zaměňovány s listy. Mladá rostlina má vzpřímený tvar, ale když dozrává, klesá a stává se visící. Dorůstá výšky 25 cm a cca 60 cm v průměru. Visící stonky Schlumbergera jsou lesklé a zelené a dorůstají až délky 1,2m. Květy kvetou na špičce stonků, mají několik vrstev a jsou dlouhé asi 8 cm. Mají trubkovitý tvar a kvetou v broskvové, červené, růžové, fialové, oranžové nebo bílé barvě.

Existují tři různé, ale velmi podobné druhy Schlumberger – Schlumbergera bridgesii, Schlumbergera truncata a velikonoční Rhipsalidopsis gaetneři. Schlumbergera bridgesii kvete začátkem zimy, Schlumbergera truncata koncem podzimu a Rhipsalidopsis gaetneři kvete v polovině jara. Ale s náležitou péčí mohou tyto sukulenty kvést více než jednou za rok.

Vánoční kaktus

 

Pěstování

Při výběru květináče pro vánoční kaktus dbejte na to, abyste si vybrali takový, který má na dně drenážní otvor. Pomáhá to zabránit přemokření půdy. Vánoční kaktus dobře roste ve většině květináčových směsí, které jsou určeny pro sukulenty. Důležité je, aby půda v květináči dobře odtékala. Rostlinu umístěte na jasném, nepřímém světle. Ideální je okno orientované na východ nebo světlá koupelna. Příliš mnoho přímého slunečního záření může citlivé listy vybělit.
Ideální je denní teplota 21 °C a večerní teplota 15 až 18 °C. Vlhčí prostředí – světlá koupelna nebo kuchyně jsou dobrým stanovištěm. V létě umístěte kaktus na stinném místě v zahradě nebo na nevytápěné verandě, dokud teploty neklesnou pod 10 °C. Chraňte jej před přímým vnějším slunečním zářením.

 

💡

Kvalitní sukulentní půdu charakterizuje dobré odvodnění a to je z velké části spojeno se složením substrátu. Půda, kterou upřednostňují sukulenty, má málo jílu (který zadržuje vodu) a mnoho velkých částic, jako je písek. Písek zadržuje velmi málo vody a umožňuje efektivní odvodnění. Jiné typy rychle odvodňujících částic půdy zahrnují štěrk, kůru, perlit, pemzu, antuku a jiné. Tyto typy materiálů však nemají velkou nutriční hodnotu, proto se používají v kombinaci s jinými substancemi.

 

Péče

Rady pro péči o vánoční kaktus říkají, že se mu daří dobře v průměrných domácích podmínkách s mírnou péčí.

Vánoční kaktus se sice přizpůsobí slabým světelným podmínkám, ale kvete ochotněji, pokud je vystaven jasnějšímu světlu. Jak jsme již zmínili, příliš mnoho přímého slunečního záření může spálit listy, takže pro kaktus najděte stanoviště, které jej před tím ochrání. Při zvažování, jak pečovat o vánoční kaktus, mějte na paměti i to, že upřednostňuje teploty pohybující se mezi 15-21 °C s průměrnou až vysokou úrovní vlhkosti. Umístit pod květináč s vánočním kaktusem podnos s kamínky naplněný vodou je dobrý způsob, jak dodat vašemu domovu více vlhkosti.

 

➡️ Požadavky na vlhkost a zalévání

Zdaleka nejdůležitějším aspektem péče o vánoční kaktus je zalévání. Nenechte tuto tropickou rostlinu vyschnout, ale dbejte na to, aby se nenahromadila přebytečná voda v oblasti kořenů. Jelikož rostlina je epifyt, někdy má odkryté kořeny a vlhkost nabere z humidity ve vzduchu. Během období kvetení udržujte Schlumbergera truncata rovnoměrně vlhkou. Šikovný způsob, jak zalévat kaktus je metoda „namočit a vypustit“. Abyste toho dosáhli, dejte rostlinu do umyvadla a dobře ji zavlažte, aby voda vytékala z odtokového otvoru na dně květináče. Mezi zaléváními nechte vrchní vrstvu půdy dobře vyschnout a teprve poté znovu zalijte.

Když rostlina nekvete, zalévejte jen mírně. Pamatujte, že nadměrné zalévání může rostlinu zabít. Rostlina nejlépe roste při mírné až vysoké vlhkosti – pokud možno nad 50 %. Pěstování rostliny na podnosu s vodou pomáhá zvyšovat vlhkost, stejně jako častý postřik rozprašovačem (pozor, květináč nesmí stát ve vodě!)

Vánoční kaktus - postřikování

Abyste předešli nadměrnému zalévání a zároveň zajistili, že rostlina dostane dostatek vlhkosti, kaktus pravidelně postřikujte rozprašovačem.

 

A v tomto bodě se vám sejde i krhlička…

 

➡️ Hnojení

Hnojení je nezbytné, protože nakonec jakákoli bohatá půda uvolní vše, co nabízí a rostlina pomalu uhyne. Nová půda a hnojivo pro pokojové rostliny oživí každý letargický kaktus, ale důležité je načasování. Hnojení vánočního kaktusu provádějte měsíčně během vegetačního období, obvykle od dubna do října. Udrží vaši rostliny ve špičkovém stavu pro vytvoření pupenů a nakonec i zcela rozkvetlé nádhery na Vánoce.

Vánoční kaktus produkuje pupeny během chladnějších dnů s kratším denním světlem. Potřebuje minimálně 12 hodin (ideálně 14) tmy, aby se objevily pupeny. Hnojení během jarních a letních měsíců podporuje zdravý růst, jako podmínku bohaté květeny. Kaktus si ukládá také energii pro produkci pupenů. Jakmile přijde podzim, únavná rutina tmavšího období, nižších teplot, sníženého množství vody a žádného dalšího hnojiva přinutí rostlinu vytvořit zářivě růžové až červené květy.

Ve vodě rozpustné hnojivo pro pokojové rostliny se vzorcem například 20-20-20 nebo 20-10-20 je ideálním hnojivem pro vánoční kaktusy. Hnojte měsíčně během pravidelné zálivky od konce zimy do konce léta. Alternativně si můžete vybrat vyvážené rostlinné hnojivo s postupným uvolňováním, nebo o něco vyšší obsah fosforu jednou za měsíc v polovině až koncem léta ke zlepšení kvetení. Koncem léta přestaňte hnojit, aby neutrpěla produkce květin. V zimě není třeba hnojit, protože rostlina aktivně neroste.

Naše doporučení!

Každý druhý týden přihnojujte jednou čajovou lžičkou (5 ml) Epsomské soli na přibližně 4 l vody. Tato rutina splní všechny požadavky na hnojení tohoto epifytu, včetně vysoké potřeby hořčíku.

 

💡 TIP na produkt - Natu Epsomská sůl 1000 g
Natu Epsomská sůl 1000 g

Používání epsomské soli v zahradnictví není nový koncept. Toto „dobře střežené tajemství“ se dědí již po mnoho generací. Epsomská sůl podporuje kvetení květin a navíc zvýrazňuje zelenou barvu rostlin. Může dokonce pomoci rostlinám zhoustnout. Epsomská sůl se totiž skládá z hydratovaného síranu hořečnatého (hořčík a síra), který je pro zdravý růst rostlin velmi důležitý.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Prořezávání

I když se to nevyžaduje, prořezávání vánočního kaktusu je skvělý způsob, jak podpořit hustší růst a více květin. Nejlepší je to udělat na jaře, když odkvete a stonky opět rostou. Použijte ostré, sterilní zahradnické nůžky a stříhejte mezi segmenty listů. Nebo je můžete jednoduše jemně odkroutit. Z těchto bodů se vytvoří dva nové stonky a odřezky se mohou uložit k rozmnožování do nových rostlin.

 

Dbejte na to, aby nůžky, se kterými pracujete byly nejen ostré, ale také sterilní:

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Rozmnožování

Existují tři způsoby, které lze použít k rozmnožování vánočního kaktusu. Avšak bez ohledu na to, jaký způsob zvolíte, vyhněte se umístění kaktusu na přímé slunce. Potřebuje jasné, nepřímé světlo a nesmí vyschnout.

 

➡️ Odřezky

Nejjednodušší a nejběžnější technikou na rozmnožování Schlumbergera je zakořenění segmentů stonku. Odběr řízků je velmi jednoduchý. Jak jste si jistě všimli, větve mají ploché zelené segmenty, které se rozvětvují z hlavního stonku. Je možné je zakořenit buď z jednoho segmentu (listu), nebo z delšího odřezku složeného z několika segmentů. Mějte na paměti, že i když obě možnosti fungují, jednomu listu bude trvat mnohem déle, než dozraje na plnohodnotnou rostlinu.

  • Přímá výsadba – toto je nejjednodušší způsob. Vezměte řízek (segment stonku) a zasaďte jej přímo do vlhké květináčové směsi po polovinu nejnižšího listu. Stonek můžete zakopat i hlouběji – do poloviny dalšího listu. Důsledně zalévejte a kořeny se vytvoří. Pro plnější efekt přidejte do jednoho květináče více řízků.
  • Nejprve kalus, poté přímo zasaďte – někteří zahradníci udělají řízek a před zasazením do květináče nechají řízek několik dní na vzduchu, aby se na řezu vytvořil kalus. Toto by se mělo dělat mimo přímé světlo nebo teplo, aby stonek nevyschl. Myšlenkou za tím je, že byste mohli zabránit nemoci rostliny s touto dodatečnou ochranou, ale při použití nové květináčové směsi je riziko nulové.
  • Rozmnožování ve vodě – umístěte řízek do nádoby na dětskou výživu se základnou (spodní cca 2,5 cm) ponořenou v čisté teplé vodě. Postupně se vytvoří kořeny. Když jsou alespoň 2 – 2,5 cm dlouhé zasaďte řízky do květináče.
Vánoční kaktus - rozmožování řízkem

Rozmnožování přes odřezky je nejběžnější a zároveň nejjednodušší způsob rozmnožování

 

➡️ Dělení

Dospělé vánoční kaktusy, které mají více než jeden hlavní stonek vycházející z půdy můžete i rozdělit. Tento proces vyžaduje trochu víc manipulace s rostlinou. Dokáže vám však poskytnout dvě větší rostliny rychleji, než byste dosáhli jinými metodami.

Rozdělení vánočního kaktusu je obvykle velmi jednoduché, ale možná budete potřebovat nůžky na bonsaj, které vám pomohou oddělit složité kořeny.

  • Krok 1: Jemně odstraňte kořenový bal z květináče – Položte jednu ruku na vrch půdy, aby rostlina držela na místě. Dávejte pozor, abyste netahali za hlavní stonek, jinak byste jej mohli poškodit. Potom květináč vyklopte a poklepáním na bok nebo dno uvolněte kořenový bal a vysuňte jej.
  • Krok 2: Oddělte stonky – obvykle je velmi rychle rozmotat kořeny ručně. Někdy je však lepší některé proříznout, než je nutit násilím od sebe. Pokud je to nutné, použijte ostré a čisté nůžky na prořezání kořenů, které se nevzdají, abyste stonky mohli snáze oddělit.
  • Krok 3: Přemístěte oddělek do čerstvé půdy – pokud má kořeny, každý oddělek se může okamžitě přesadit do čerstvé půdní směsi. Jednoduše ho zasaďte do stejné hloubky, v jaké byl v původním květináči. Pokud některý nemá kořeny nebo se některé segmenty při tomto procesu odlomí, postupujte podle výše uvedených kroků k zakořenění odřezků.
  • Krok 4: Mírně zalévejte – dopřejte svým mláďatám malý drink a umístěte je na jasné, nepřímé světlo, aby se mohli zotavit.

 

➡️Semena

A nakonec, vánoční kaktus lze rozmnožit i ze semen a je zábavným experimentem vyzkoušet, jestli ten váš produkuje nějaké. Pokud se květiny oplodní, vytvoří se drobné plody. Když dozrají, obsahují životaschopná semena, která můžete posbírat a zasadit. Zralé plody budete muset rozlomit, očistit, vysušit a ihned zasít. Neskladují se totiž dobře.

 

Kdy rozmnožovat vánoční kaktus?

Nejlepší doba k rozmnožování vánočního kaktusu je po odkvětu a spadání květin. Pozdní jaro nebo léto je nejlepší čas na rozdělení nebo odebírání řízků. Počkejte však, až úplně odkvete a květiny opadnou.

 

💡 Kreativní tip

Dvoubarevný vánoční kaktus

Pokud máte více rostlin Schlumbergera s různě barevnými květy, zvažte zakořenění řízků z každé z nich ve stejném květináči.

Tímto způsobem, o rok později, kdy rostlina rozkvete, budete mít pestrobarevnou záplavu květin z téhož květináče.

 

 

Přesazování

Většinu rostlin je nejlepší přesazovat, když na jaře vyženou nový růst, ale přesazování vánočních kaktusů by mělo být provedeno po odkvětu a zavadnutí květů koncem zimy, nebo brzy na jaře. Nikdy se nepokoušejte přesadit rostlinu, dokud aktivně kvete. S přesazováním vánočního kaktusu nespěchejte, protože tento odolný sukulent je nejšťastnější, když jsou jeho kořeny mírně natlačeny. Časté přesazování může rostlinu poškodit.

A tady je několik doporučení, jak na to:

  • Nespěchejte, protože přesazování vánočního kaktusu může být ošidné. Lehká, dobře odvodněná směs je klíčová, proto hledejte komerční směs pro bromélie nebo sukulenty (viz výše). Můžete také použít směs ze dvou třetin běžné zeminy a z jedné třetiny písku.
  • Vánoční kaktus přemístěte do květináče jen o něco většího, než je současná nádoba. Ujistěte se, že květináč má na dně drenážní otvor. Vánoční kaktus má sice rád vlhko, ale pokud kořeny nemají dostatek vzduchu, brzy shnije.
  • Vyjměte rostlinu z květináče spolu s okolní půdou a jemně uvolněte kořeny. Pokud je zemina zhutněná, jemně ji smyjte z kořenů trochou vody.
  • Přesaďte vánoční kaktus do nového květináče tak, aby byl vršek kořenového balu asi 2,5 cm pod okrajem květináče. Naplňte okolí kořenů čerstvou směsí a lehce uťapejte půdu, abyste odstranili vzduchové bubliny. Mírně zalijte.
  • Umístěte rostlinu na dva nebo tři dny na stinné místo a poté pokračujte v běžné péči.
Vánoční kaktus - přesazování

Při přesazování věnujte pozornost výběru dobře se odvodňující půdy

 

Při práci s půdou si chraňte ruce vhodnými rukavicemi

Rukavice Flower lila 8 Rukavice Flower lila 8
69 Kč
Rukavice Tommi "malina" S Rukavice Tommi “malina” S
89 Kč
Pracovní rukavice TOMMI HIMBEERE vel. XS Pracovní rukavice TOMMI HIMBEERE vel. XS
79 Kč

Ukázat více

 

Jak přimět vánoční kaktus kvést?

Kvetení vánočního kaktusu a jeho příbuzných vyvolává chladnější počasí a delší podzimní noci. Tři hlavní typy kaktusů ve vánočních kaktusů obecně kvetou podle tohoto plánu:

  • Schlumbergera bridgesii – jsou nejranější a nejdéle kvetoucí, obvykle produkují květiny od pozdního podzimu do poloviny zimy.
  • Schlumbergera truncata – mají tendenci kvést od začátku zimy do poloviny zimy
  • Rhipsalidopsis gaetneři – kvetou od konce zimy do poloviny jara

Pokud váš kaktus nekvete, může dostávat příliš mnoho světla nebo jsou příliš vysoké teploty. Zde je několik tipů, jak jej povzbudit, aby produkoval květiny.

  • Ke spuštění kvetení musí noci trvat nejméně 12 -14 hodin a dny 8 až 10 hodin po dobu nejméně šesti týdnů. Máte-li vnitřní osvětlení, které svítí i v noci, možná budete muset kaktus zakrýt, nebo jej přesunout do oblasti, která je vystavena přirozenému světelnému cyklu.
  • Květní poupata se nejlépe tvoří, když se rostlina uchovává při teplotách 10 a 15 °C. Proces rašení můžete nastartovat tak, že rostlinu vystavíte teplotám kolem 7 °C několik nocí za sebou.
  • Během kvetení rostlinu polévejte. Pokud příliš vyschne, může shodit poupata.
  • Pokud kaktus jednu zimu shodí pupeny, nelekejte se: měl by kvést následující rok!
Vánoční kaktus - červené květiny

Rostlina bude potřebovat až 14 hodin úplné tmy spolu s nízkými nočními teplotami po dobu tří až čtyř týdnů, aby takto nádherně rozkvetla.

 

Péče o květiny vánočního kaktusu

Po vytvoření pupenů obvykle trvá 12 týdnů (nebo méně), než se objeví květiny. V této době by měla být rostlina přemístěna. Přesuňte vánoční kaktus na slunné místo bez průvanu. Chraňte jej však před přímým slunečním zářením, protože to může způsobit, že povisne. Oblasti s průvanem mohou také způsobit, že pupeny opadnou dříve, než dojde ke kvetení.

Během kvetení je třeba zálivku zvýšit, množství se bude lišit v závislosti na aktuálních světelných podmínkách, teplotách a vlhkosti vzduchu. Když vánoční kaktus přinutíte rozkvést tím, že mu poskytnete náležitou péči na správném místě, dostane správné světelné a teplotní podmínky, nejen rozkvete, ale může vás překvapit i tím, že rozkvete několikrát během roku.

 

Vánoční kaktus a jeho problémy

Tyto rostliny jsou obecně bez chorob, pokud nejsou podmáčené. Plísňová onemocnění způsobená nadměrným zaléváním jsou něčím, na co je třeba si dávat pozor. Může se to projevit ochablými listy, které vypadají kašovité a lehce opadávají. Pokud si všimnete, že listy jsou načervenalé a ne zelené, znamená to příliš mnoho slunce, málo vody, nebo nedostatek fosforu.

Vlnatky jsou hmyz, který může být problémem pro váš kaktus. Je to drobný bílý hmyz, který vypadá jako bavlna. K jeho odstranění použijte párátko nebo měkký zubní kartáček. Můžete také použít vatový tampon namočený v lihu. Buďte však opatrní. Příliš mnoho alkoholu dokáže poškodit listy. Pokud vše selže, vyzkoušejte systémový insekticid vyvinutý pro pokojové rostliny.

Možné jsou také roztoče. Jsou velmi maličké a pouhým okem těžko viditelné. Důkazem napadení je jemná pavučina, nebo fleky na listech. Ošetřete je insekticidním mýdlovým sprejem. Pokud se neošetří, zanechávají na listech lepkavou látku, která přitahuje plísně.

 

➡️ Měkké nebo povislé listy

Listy, které jsou ochablé, kašovité nebo povislé, jsou znakem nadměrného zalévání. Ujistěte se, že půda je vlhká, ale ne mokrá a nikdy nenechávejte kořeny ani květináč ve stojící vodě. Vadnutí však může být také znakem toho, že nedostávají dostatek vlhkosti. Zkontrolujte tedy půdu a je-li zcela vysušená, zalévejte. Pro jistotu je nejlepší použít měřič vlhkosti.

 

➡️ Padají pupeny květin

Existuje několik důvodů, proč vánoční kaktus začne shazovat květní poupata. Příčinou mohou být příliš vysoké teploty, vyschnutí půdy, nadměrné zalévání nebo nedostatečné osvětlení. Zajistěte, aby teplota během kvetení zůstala pod 21°C. Půdu také udržujte rovnoměrně vlhkou a zamlžujte rozprašovačem, aby se vlhkost zvýšila. Ačkoli vyžaduje dlouhá období tmy ke spuštění tvorby květin, rostlina potřebuje i 8 až 10 hodin jasného nepřímého světla během dne.

 

➡️ Rostlina nekvete

Vysoké teploty nebo příliš mnoho světla mohou zabránit tomu, aby vaše Schlumbergera truncata kvetla. Ke spuštění tvorby pupenů potřebuje chladné noci a 12-14 hodin úplné tmy. Pokud jste ji nedávno prosadili, může to být také důvod, proč nekvete. Může trvat asi rok, než se vrátí k normálnímu rozvrhu kvetení. Nedávno rozmnoženým mladým rostlinám trvá i několik let, než rozkvetou.

 

➡️ Padající listy a segmenty

Nadměrné zalévání nebo extrémní teploty způsobí, že listy a části vašeho kaktusu opadnou. Nenechte půdu prosáknout vodou a chraňte rostlinu před mrazem nebo velmi vysokými teplotami. Hniloba kořene, nebo stonky může být také viníkem, takže nezapomeňte zkontrolovat základnu stonku. Pokud je měkká nebo kašovitá, pak je nejlepší vzít zdravé řízky a zakořenit je, abyste zachránili rostlinu.

 

➡️ Kaktus kvete na jaře

Když kaktus kvete na jaře a ne v listopadu, znamená to nesprávné načasování jeho období klidu. Je velmi důležité poskytnout mu na podzim období částečné tmy a nízkých teplot. Načasování je klíčové. Abyste to udělali správně, začněte snižovat množství vody a dopřejte mu dlouhé noci v úplné tmě na začátku podzimu. Ujistěte se, že teplota zůstane nad bodem mrazu, ale pod 18 °C, aby se spustila tvorba květin v ideálním čase.

Vánoční kaktus s pupeny

Načasování kvetení je důležité a závisí i na vás

 

Je vánoční kaktus jedovatý?

Dobrá zpráva! Rostlina se považuje za nízko toxickou. Na rozdíl od mnoha vánočních rostlin toxicita vánočního kaktusu není škodlivá. Jmelí, cesmína a vánoční hvězda jsou také oblíbené rostliny zimních svátků, ale obsahují toxické složky. Mít vánoční kaktus v domě je ovšem bezpečné. Není ani ostnatý, takže se nemusíte obávat, že ostré špičaté trny ublíží psům a zvědavým kočkám. I když je nejlepší vychovávat domácí zvířata tak, aby neochutnávaly rostliny v domě, nic se jim nestane, budou-li chtít vyzkoušet jako chutná květ nebo list. Vánoční kaktus a domácí mazlíčci jsou dokonalí spolubydlící, dokud se vaše zvíře rostlinou nepřežere. U psů, pokud se sní velké množství rostliny, bylo hlášeno zvracení a průjem, někdy s krví. Byly zaznamenány i případy deprese. U koček byla hlášena navíc ataxie (abnormální chůze po požití.)

Vánoční kaktus a domácí zvířata tedy dokážou v domácnosti koexistovat relativně v harmonii, ale rozhodně přijměte preventivní opatření pro jiné vánoční rostliny. Umístěte je vysoko, kde na ně zvířata nedosáhnou. Pokud je rodinný miláček obzvláště vytrvalý, postříkejte rostlinu kajenským pepřem rozpuštěným ve vodě. Pikantní chuť přinutí Bobiho i Micu dvakrát si rozmyslet, jestli se přiblížit k jakékoli rostlině a také ochrání rostlinu před poškozením zoubky a uhynutím listů.

 

💡 Tip na článek

Monstera

Stejně atraktivní pokojovou rostlinou, jakou je Schlumbergera (i když rozhodně jiným způsobem) je i oblíbená Monstera, která vás neohromí květenou, ale svými gigantickými listy.

Vše, co jste o ní kdy chtěli vědět vám prozradí náš článek věnovaný této exotické rostlině.

 

Často kladené dotazy

1. Proč řízek nepustí kořeny?

Existuje několik důvodů, proč se vaše Schlumbergera nechce rozmnožovat. Pokud je spodní část nejnižšího segmentu roztržená nebo zlomená, nezakoření se. Hniloba je dalším běžným problémem. Abyste tomu zabránili, nechte ať se na odříznutých koncích vytvoří a kalus. Dávejte také velký pozor, abyste ji nadměrně nepolévali. Pro dosažení nejlepších výsledků udržujte půdu suchou a vzduch vlhký, dokud se nevyvinou kořeny.

2. Jak „nastartovat“ kaktus z ulomeného kousku?

Bohužel zlomený kousek z vánočního kaktusu nezakoření. Jeden zlomený segment by měl být zlikvidován. Má-li však zlomený kus více než jeden segment, bude fungovat. Jemně odstraňte poškozený segment a postupujte podle výše uvedených kroků, abyste zakořenili zbývající část stonku.

3. Jak rychle roste vánoční kaktus?

Vánoční kaktus může růst velmi rychle. Při správné péči mohou dosáhnout své plné velikosti 60 cm již za pár let. Pokud ten váš roste velmi pomalu, možná je čas ho přesadit, nebo zkuste přihnojovat na jaře a v létě.

4. Dokáže vánoční kaktus přežít i v exteriéru?

Vánoční kaktus může být jak pokojová, tak i venkovní rostlina, v závislosti na tom, kde žijete. U nás, kde jsou během zimy běžně mrazivé teploty, se pěstuje téměř výlučně jako pokojová rostlina. Můžete jej přemístit ven na jaře a v létě, kdy jsou noční teploty vyšší než 10°C.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (21 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *