Komule davidova (Letní šeřík) – pěstování, stříhání, rozmnožování

Georgina Babinová Téma
16. srpna 2022 1

Komule davidova (Buddleia davidii) je rostlina, která svůj lidový název Motýlí keř dostala zaslouženě, protože skutečně přitahuje motýly na své sladce vonící květiny do vaší letní zahrady. Motýlí keře se pěstují velmi jednoduše a každý začínající zahradník bude mít s touto rostlinou úspěch. Pěstitelé Buddleia tvrdě pracují na vytváření úžasných nových kultivarů s novými barvami a tvary květin, barvami listů a hábitů. A pokud náhodou pěstujete některé ze starších kultivarů, budete překvapeni, jak daleko se za poslední léta dostali.

Díky čarování vývojářů kultivarů jsou k dispozici semínka odrůd, která vyhovují různým zahrádkářským preferencím:

 

Komule – charakteristika

Motýlí keř je krásný opadavý keř s mohutnými květy v podobě dlouhých špičatých metlin od bílé po růžovou, levandulovou a tmavě fialovou. Díky těmto šeříků podobným květům se často nazývá i Letní šeřík. Rostlina má však i jiný lidový název – Motýlí keř, za který vděčí své schopnosti přilákat opylovače do zahrady. Není to hostitelská rostlina pro motýly a nebude podporovat rozmnožování nymfalidů, nevzpruží životní cyklus motýla, ani nevykrmuje rostoucí housenky. Produkuje jen nektar, který si užívají dospělé motýli.

Keřík, který pochází z Číny, je krásný a dekorativní, ale v některých oblastech světa byl označen za invazivní rostlinu, protože je známo, že agresivně vytlačuje původní druhy rostlin, které jsou nezbytné pro místní flóru a faunu. V oblastech s chladnějším podnebím je jeho šíření mnohem méně agresivní a obvykle zůstává v rámci zahradního záhonu, pokud se jeho odkvetlé květiny pravidelně odstraňují. Pokud květiny nejsou odstraněny, keře se sice rozšíří, ale příliš pomalu na to, aby se daly považovat za invazivní. Na rozdíl od teplých klimatických oblastí, kde se Komule mění na škodlivý plevel a šíří se jako pandemie.

Není to jen nektar, který láká opylovače, ale také aroma. Dlouhé shluky zářivě zbarvených květin naplněných nektarem, jsou považovány za stejně voňavé, jako esteticky příjemné. Odolnost rostliny je další přidanou výhodou, neboť je tolerantní vůči suchu a většinou odolná vůči chorobám.

Buddleia davidii

Ani označení Letní šeřík nedostala Komule náhodou…

 

Oblíbené odrůdy Komule

Vzhledem ke své invazivní povaze by se Komule měla pěstovat s určitou opatrností. Budete muset pravidelně odstraňovat odkvetlé hlavičky květů, abyste se vyhnuli samovýsevu. Pokud jste na to připraveni, zde je několik nejlepších odrůd pro pěstování včetně skupiny bezsemenných typů:

  • Black Night – populární, mimořádně odolná odrůda s tmavě fialovými květy
  • Blue Chip – malá, 1 – 1,8 m vysoká rostlina s fialovými květy a bez semen
  • Flutterby Grande (kultivary) – Skupina bezsemenných odrůd v různých barvách
  • Honeycomb – středně velká rostlina se žlutými květy
  • Ice Chip – trpasličí kultivar s světle bílými květy
  • Inspired Pink – krásná růžová odrůda vyšlechtěná tak, aby byla bez semen
  • Lilac Chip – trpasličí kultivar se světle fialovými květy
  • Miss Ruby – čtyři až pětimetrový sterilní kultivar s růžovo-fialovými květy
  • Purple Haze – fialový kultivar s nádechem růžové a bez semen
  • White Profusion – keř pravidelné velikosti s krátkými bílými květy
Budleje White Profusion

Budleje White Profusion

 

Výsadba

Komuli vysazujte koncem jara, když se půda zahřeje – investujte do půdního teploměru! Pokud ji máte v květináči a je poměrně robustní, můžete výsadbu nechat až na srpen. Ve volné přírodě má Komule tendenci růst ve skalnatých roklinách, proto ji vysazujte na slunné místo do dobře propustné půdy. Nebude se jí dařit v půdě, která v zimě zadržuje vodu. Komule upřednostňuje alkalickou půdu, takže do kyselé půdy budete možná muset přidat vápno, abyste změnili pH. Jinak přežije ve většině podmínek. Bude se jí líbit i stát samostatně v trávě nebo u sluneční stěny.

Motýlí keře mají příjemně zaoblený tvar a vytvářejí pěkný živý plot nebo pozadí pro přirozenou zahradu osázenou širokou škálou původních rostlin, které dokáží poskytnout prostředí pro motýly a opylovače, když je přitáhne nektarová hostina, kterou nabízí letní šeřík.

Velký rozdíl je ve velikosti keřů Komule; populární ‘Black Knight’ se rychle šíří a může dosáhnout výšky až 3 metry. Existuje však mnoho druhů, které jsou kompaktnější a vyvinuly se trpasličí i terasové odrůdy, jako například B. ‘Nanho Blue’. Ověřte si dospělou velikost keře, abyste se ujistili, že po výsadbě bude mít dostatek prostoru pro růst.

 

➡️ Jak sázet

  • Motýlí keř nevyžaduje mnoho hnojiv, ale při výsadbě použijte při přípravě půdního lůžka dobrý kompost.
  • Při výsadbě umístěte kořenový bal na stejnou úroveň jako povrch půdy.
  • Dopřejte motýlím keřům minimální vzdálenost 3 m od sebe.
  • Po výsadbě důkladně zalijte.
  • Po usazení jsou rostliny odolné vůči suchu

 

➡️ Výsadba motýlího keře do květináče

Trpasličím odrůdám se daří, když se pěstují v květináčích. Obzvláště atraktivní jsou trpasličí odrůdy pěstované jako strom. Pro hrnkové zahrádkářství jsou doporučeny odrůdy Black Knight, Salvia Black and Blue, Peacock a Pink Delight. Při výsadbě:

  • Vyberte dostatečně velký květináč, aby se do něj vešla zcela dospělá rostlina.
  • Ujistěte se, že nádoba má dobrý systém odvádění vody.
  • Použijte jakoukoli směs půdy doporučenou pro kontejnerové zahrady.
  • Při sázení sázejte kořenový bal na stejnou úroveň jako v původním květináči
  • Rostlinu dobře zalijte.

 

Než začnete s výsadbou, zkontrolujte, zda máte potřebné vybavení

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
899 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
779 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
529 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
509 Kč

Ukázat více

 

Péče

Tyto šťastné, rychle rostoucí kvetoucí keře s krásnými květními klasy vyžadují jen malou nebo žádnou péči, ale než čekáte, že objeví motýly, mějte na paměti několik věcí.

  • V zimě rostlinu dobře přihnojte.
  • Odstraňování odkvetlých hlaviček by mělo být vaší oblíbenou zábavou! Na jaře a v létě rychle odstraňte odkvetlé shluky květů. Když jsou ponechány na rostlině, vyvíjejí se lusky semen. Když lusky dozrají a uvolní semena, objeví se mladé rostliny, které rostou jako plevel. Měly by se co nejdříve odstranit.
  • Udržujte rostliny ve vhodné velikosti oříznutím okrajů, abyste zabránili přerůstání.
  • Housenky, které konzumují listy, mohou způsobit Budleji problémy. Pokud je jejich krmení minimální a nepoškozuje rostlinu, nechte je na pokoji; v opačném případě učiňte potřebná opatření k jejich odstranění.
  • Rostlinu zalévejte hojně dokud roste a pak už jen střídmě.
  • Nepoužívejte příliš mnoho hnojiv; podpoří to spíše růst listů než květin. Přihnojte 5 cm vrstvou kompostu nad kořenovou zónu, nebo pokud potřebujete obohatit půdu, zapracujte nějaké univerzální hnojivo.
  • Kořenovou zónu zakryjte vrstvou mulče o tloušťce 5 až 10 cm. To je obzvláště důležité v chladném podnebí, kde kořeny potřebují zimní ochranu.
  • Nepokoušejte se přemístit motýlový keř z jedné části zahrady do druhé. Tyto rostliny nezvládají dobře přesazování.
  • Vždy buďte ve střehu, abyste se ujistili, že se váš motýlí keř nezačne šířit jako plevel. Ořezávejte podle potřeby.
Budleje Black Knight

Budleje Black Knight

 

Ořezávání a stříhání

Všichni víme, jak důležité je prořezávat keře a stromy. Tento proces nejen zlepšuje vzhled těchto rostlin, ale také fixuje poškozené oblasti a zabraňuje růstu mimo kontrolu.

Prořezávání motýlích keřů je snadné. Jsou mimořádně odolné a přizpůsobivé. Na rozdíl od většiny pokynů k prořezávání neexistuje žádná spolehlivá technika, jak prořezávat Komuli. Jako u většiny keřů a stromů je však vždy dobré odstranit všechny zlomené, odumřelé nebo nemocné větve, tak že je odříznete v místě původu. Doporučujeme zkrácení celého keře na 30-60 cm od země, což umožní, aby se stal lépe ovladatelným. Bez prořezávání může být motýlí keř poněkud zlobivý.

 

➡️ Prořezávání na jaře

Správné prořezávání motýlího keře je velmi důležité. Odrůdy, které kvetou koncem léta a podzimu, by se měly každý rok na jaře tvrdě oříznout. Tvrdým řezem rozumíme odstranění porostu a výhonků z porostu předchozí sezóny. Odřízněte je úplně zpět do vzdálenosti 10 až 15 cm staršího dřeva.

Chcete-li však rychle zvětšit objem motýlích keřů, zkraťte letní porost zpět na délku přibližně 15 až 30 cm. Ujistěte se, že jste odstranili a proředili všechny slabé větvičky. V severních oblastech může zima zabít výrůstky až k zemi. Pokud kořeny přežijí, měly by se objevit nové výhonky a nový růst a měly by vykvést ve stejném létě, právě včas na období motýlů.

 

➡️ Prořezávání Komule po odkvětu

Buddleia alternifolia ztrácí listy a vytváří květiny na starším dřevě. Buddleia globosa a Buddleia Colvillei stálezelené nebo semi-vždyzelené druhy také vytvářejí květiny na svých větvích z růstu v předchozí sezóně. Z tohoto důvodu je třeba květní poupata „zakonzervovat“ a prořezávání BY SE MĚLO PROVÁDĚT až po období kvetení. Obvykle končí v červnu. Prořezávání je mírně odlišné. V této době lehce přeřeďte a odstraňte staré větve. Zkraťte dlouhé výhonky.

Po 5 nebo 6 letech vypadají motýlí keře vysoké, nemotorné a neatraktivní. Staré dřevo je třeba začátkem dubna tvrdě oříznout. Na jednu sezónu přijdete o květiny, ale na další léta se vyvine nový silný růst. Objevení se Crocusu je dobrým indikátorem vhodného času pro prořezávání. Nové dřevo vyprodukované po tomto náročném řezu je energičtější a květiny jsou těžší než ty, které se vyprodukují na starém dřevě Komuli.

 

💡 Poznámka k prořezávání

Někteří lidé jsou citliví na kontakt s listy Komuli. Při prořezávání nebo odstraňování odkvetlých hlaviček těchto rostlin je dobré vždy nosit zahradnické rukavice, abyste předešli vyrážkám a podráždění.

 

Prořezávání motýlího keře může vyžadovat takové speciální nůžky

 

Rozmnožování

Jednou z metod rozmnožování motýlích keřů je rozmnožování ze semen, ale obvykle je rychlejší a jednodušší rozmnožovat je řízky. Semena musí být před zasazením předchlazena až čtyři týdny. Jelikož vyžadují ke klíčení dostatek světla, stačí je jen lehce zasypat zeminou. Po zasetí udržujte semena vlhká. Měly by vyklíčit někdy během několika měsíců, takže buďte trpěliví.

 

➡️ Rozmnožování řízky

Na jaře nebo v létě jednoduše odeberte řízky z větví. Udělejte řízky alespoň 7,5 cm dlouhé a odstraňte nejspodnější listy.

Poznámka: Odštípnutí špiček řízků podpoří huňatější rostliny.

Stejně jako u většiny řízků, šikmý řez umožní lepší absorpci živin a usnadní zakořenění. Pokud chcete, ponořte konec do zakořeňovacího hormonu a poté jej zapíchněte do vlhkého, rašelinového písku nebo zeminy. Umístěte na stinné, ale dobře osvětlené místo, udržujte v teple a vlhku. Řízky z tvrdého dřeva lze odebrat na podzim a pracovat s nimi stejným způsobem. Během několika týdnů byste si měla na řízcích všimnout vývoji kořenů.

 

➡️ Rozmnožování dělením

Komule se může rozmnožovat i rozdělením jejích kořenů. Můžete to udělat na jaře nebo na podzim, v závislosti na osobních preferencích. Opatrně vykopejte zralé keře a odstraňte přebytečnou půdu. Potom buď oddělte kořeny ručně nebo pomocí lopaty. Můžete je přesadit do květináčů nebo umístit do jiných vhodných oblastí zahrady.

Bulleje Summer Lilac

Bulleje Summer Lilac

 

Přezimování

Motýlí keř je velmi chladuvzdorný a snese i mírné mrazivé teploty. Dokonce v chladných oblastech, kde je rostlina často uhynulá až po zem, mohou kořeny zůstat naživu a rostlina znovu vyklíčí na jaře, když se teplota půdy ohřeje. Pokud vás znepokojuje zima ve vašem regionu, přečtěte si několik tipů, jak rostlinu zachránit. Níže naleznete kroky pro přípravu motýlích keřů na zimu.

Dokonce i v mírném pásmu je třeba provést úkony, které pomohou rostlinám odolat zimním bouřím a počasí. Rozsah přípravy na přezimování závisí na náročnosti počasí, kterému bude rostlina vystavena.

  • Zimní ochrana keřů v teplejším podnebí obvykle představuje jen extra mulč kolem kořenové zóny.
  • Komule na podzim ztrácí listy. Toto je běžný jev a může se zdát, že rostlina je mrtvá, ale na jaře přijdou nové listy. Na jaře se nový růst omladí ze základny rostliny. Odumřelé stonky odstřihněte, abyste zachovali atraktivní vzhled od konce zimy do začátku jara.
  • Rostliny pěstované v květináčích jsou nejvíce ohroženy poškozením zimním chladem. Přesuňte je do interiéru nebo na chráněné místo. Alternativně vykopejte hlubokou jámu a vložte rostlinu i s květináčem do půdy.

 

➡️ Oříznutí na zimu

Každoroční prořezávání keřů zvyšuje květinovou expozici. Komule vytváří květiny z nového růstu, takže prořezávání je třeba provést dříve, než se na jaře objeví. V oblastech s ledovými bouřemi a nepříznivým počasím, které může poškodit rostlinný materiál a strukturu může být Komule tvrdě oříznuta a nebude to mít nepříznivý vliv na květinovou expozici. Odstranění vadných stonků a růstu pomůže předcházet akutním škodám způsobeným zimním počasím a je rozumným způsobem přípravy motýlích keřů na zimu v jakémkoli regionu. Kolem kořenové zóny umístěte 7,5 až 10 cm vrstvu mulče jako další zimní ochranu. Bude působit jako přikrývka a zabrání zamrznutí kořenů.

 

➡️ Jak přezimovat letní šeřík v interiéru

Je běžné přesouvat jemné rostliny dovnitř, aby byly chráněny před chladným počasím. Komule pěstovaná v oblastech s mrazivými zimami by se měla vykopat a umístit do půdy v květináči. Udělejte to koncem léta až začátkem podzimu, aby měla rostlina šanci přizpůsobit se nové situaci. Zavlažujte ji pravidelně, ale několik týdnů před datem prvního mrazu pomalu snižujte množství vláhy, kterou rostlině poskytnete. To jí umožní dostat se do stavu dormancie, období, kdy aktivně neroste a proto není tak citlivá na šok ze změny místa.

Přesuňte květináč na místo, kde nemrzne, ale je chladné. Během zimy pokračujte v mírné zálivce. Když se teplota půdy zvýší a po pominutí všech nebezpečí mrazu motýlí keř znovu zasaďte do připravené půdy v zemi.

Bulleje v květináči

Pokud pěstujete motýlí keř v květináči, na zimu jej jednoduše přesuňte na chráněné místo

 

Komule a její běžné problémy

Odolný, přizpůsobivý motýlí keř vykazuje ve většině podmínek velmi málo problémů. V písčitých půdách ho mohou sužovat háďátka. V bažinatých podmínkách se rozvine hniloba kořenů a odumírá. Extrémní sucho mohou přilákat roztoče.

V chladném podnebí s dlouhými obdobími deště a vlhkosti se na některých kultivarech může vyvinout peronospora (zejména na ty s velmi chlupatými listy, které zadržují vlhkost).

Hniloba kořenů a stres ze sucha lze léčit změnou podmínek. Při hnilobě kořenů upravte půdu rašelinou, kokosovým vláknem, pískem a/nebo vermikulitem, abyste ji odlehčili a zlepšili cirkulaci vzduchu. Případně můžete své motýlí keře přesunout do lepšího prostředí.

Při stresu ze sucha zajistěte občasné hluboké namočení. Mulčujte silně kolem kmene (až po odkapávací linii větví), abyste pomohli půdě udržet vlhkost.

Protože motýlí keře přitahují množství užitečného hmyzu, je důležité při léčbě jakéhokoli problému nebo škůdce vždy používat přírodní, šetrné prostředky. Neemový olej je vhodný přírodní lék pro širokou škálu zamoření a nemocí v zahradě.

Prořezávání zpět až na zem je dalším možným řešením problémů nebo škůdců. Protože Komule má tak rychlý růst, extrémní prořezávání na jaře nebo v létě by mohlo zcela vyřešit váš problém se škůdci nebo zamořením a poskytnout nový růst během několika krátkých týdnů.

 

➡️ Žloutnutí listů

Pokud jsou listy motýlích keřů žluté, může to být způsobeno stresem nebo invazí hmyzu. Pokud si všimnete, že listy na keřích zežloutnou, je čas prozkoumat možné příčiny. Komule preferuje dobře odvodněnou půdu a plné slunce pro nejlepší produkci květin. Vlhké kořeny mohou způsobit pokles rostliny a kořeny mohou hnít v příliš vlhkých podmínkách.

pH půdy je důležité pro zdraví rostlin a pomáhá při přijímání živin. Komule by se měla pěstovat při pH 6,0 až 7,0. Pokud je půda příliš kyselá, ionty fosforu reagují s hliníkem a železem za vzniku méně rozpustných sloučenin. To znamená, že tyto mikroživiny nejsou pro rostlinu snadno dostupné.

Pokud je dostupnost železa nízká, listy vyblednou do žluta a zelené žíly v listech zůstanou nedotčeny. Když jsou listy motýlích keřů žluté se zelenými žilkami, je to znak chlorózy železa a můžete to léčit oslazením půdy vápnem a hnojením, aby rostlina nastoupila cestu k zotavení.

 

➡️ Škůdci

Roztoče jsou běžnými škůdci Komule, zvláště když jsou rostliny ve stresu. Suché podmínky způsobují napadení tímto drobným savým hmyzem. Roztoče vysávají energii rostliny a vede to k příznakům, jako je žloutnutí listů. Existuje několik dalších druhů savého hmyzu, které mohou sužovat rostlinu, ale nejčastěji jsou to roztoče. Hledejte sítě mezi blednoucími listy. Toto bude vodítkem, že viníkem je hmyz. Podpořte zdraví své rostliny hlubokým a pravidelným zaléváním, podáváním listové výživy a postřikováním zahradnickým mýdlem pro boj proti drobným škůdcům.

Nematody v písečné půdě mohou také poškodit zdraví rostliny. Pořiďte si prospěšná háďátka jako řešení. Vyhněte se pesticidům, protože Komule přitahuje spoustu užitečného hmyzu.

Roztoč na listu

Roztoče jsou naprosto mikroskopické, pouhým okem je je těžko rozeznat

 

➡️ Další důvody žloutnutí listů

Nemoc je dalším problémem, když vidíte, že listy žloutnou. Komule  je odolná, houževnatá rostlina, která je zřídka napadena jakýmikoli chorobami, ale vyskytnou se. Plíseň způsobuje tvorbu povlaku na listech, což snižuje jejich účinnost při fotosyntéze a nakonec způsobí vyblednutí špiček listů a odumření celého listu. Nejčastěji se vyskytuje, když rostliny zažívají chladné teploty a prodlouženou vlhkost listů. Další možnou příčinou žloutnutí listů je poškození herbicidem. Postřik neselektivními herbicidy ve větrných podmínkách způsobí, že část jedu se vznáší ve vzduchu. Pokud se dotkne komule, infikované oblasti zemřou. Nejčastěji se jedná o listy na vnější straně rostliny. Pokud používáte systémový herbicid, jed se dostane do cévního systému a může rostlinu zabít. Při stříkání buďte opatrní a vyhněte se aplikaci ve větrném počasí.

 

➡️ Hnědé skvrny na listech

Hnědé skvrny na listech motýlích keřů jsou běžným příznakem, ale nemusíte se obávat, pokud zjistíte, co to způsobuje a rychle to vyřešíte. Skvrny mohou být způsobeny několika různými problémy, včetně houbových chorob a škůdců sajících mízu. Motýlí keř se skvrnitými listy byste měli před ošetřením důkladně zkontrolovat shora dolů, abyste se ujistili, že jste označili správného viníka. Plíseň na listech a peronosporu způsobují mnoho rozšířených skvrn, jejichž barva se pohybuje od žluté po pískovou a dokonce i černou nebo hnědou. Tyto skvrny mohou být kruhové nebo nepravidelné, ale obvykle se na nich krátce po objevení vyvinou plodnice. Plísňová onemocnění potřebují vlhké podmínky, aby se uchytily.

Škůdci také mohou způsobit hnědé skvrny, když se krmí na spodní straně listů. Roztoče jsou tak malé, že si můžete všimnout pouze malých pohyblivých teček a jemného hedvábí tam, kde došlo k poškození. Typicky způsobují poškození známé jako tečkování, kdy se na povrchu listů rostlin objevuje mnoho malých pískových až hnědých teček, které budou růst.

Pokud je skvrn na listech málo a nešíří se agresivně, ošetření se nedoporučuje, protože mnoho užitečného hmyzu využívá motýlí keře jako zdroj potravy. Poškozené listy jednoduše odtrhněte a odhoďte. Komule rychle nahradí chybějící listy. Plísňové choroby, jako jsou listová skvrnitost a peronospora, jsou podporovány vysokou vlhkostí, takže otevření porostu přeředěním vnitra a odříznutím keřů od struktur může pomoci houbu zničit. Pokud se rychle šíří nebo se zdá, že prořezávání nepomáhá, postříkání horního i spodního povrchu listů neemovým olejem každých sedm až 10 dní okamžitě zničí houbové choroby listů.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem (Azadirachta indica), který roste v tropech a subtropech Indie. Funguje tak, že narušuje hormonální systém škůdců. Trvá déle než začne působit, ale je účinný.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Proč Komule nekvete?

V přiměřeně dobrých pěstitelských podmínkách (dostatek slunce, vlhká, ale dobře propustná půda) bude motýlí keř hojně kvést od začátku léta až do podzimu. Když nekvete, mohou za to následující důvody:

  • Málo slunce. Jsou to rostliny milující slunce, které nebudou kvést, nebudou-li mít alespoň šest hodin denního slunce.
  • Příliš mnoho nebo příliš málo vody. Komule má ráda dostatek vláhy, ale ne přemokření. Nadměrná vlhkost může proto způsobit hnilobu kořenů, která zabraňuje tvorbě poupat. A sucho může také způsobit, že rostlina šetří energii zadržováním květin.
  • Léto je příliš chladné. Motýlímu keři se daří při teplotách 24 stupňů nebo vyšších a bylo-li vaše léto neobvykle chladné, rostliny mohou v daném roce zadržovat květiny
  • Příliš hluboká výsadba. Sedí-li rostliny v květináčích příliš hluboko, nemusí kvést v prvním roce, i když se obvykle do následující sezóny samy upraví. Sazenice ze školky proto zasaďte do stejné hloubky, v jaké rostly ve svých květináčích.
  • Poškození hmyzem. Neobvykle velké napadení hmyzem může zničit poupata květin. Rostliny se obecně zotaví na další rok.
💡 Tip na článek

Ružový oleandrOleandry jsou díky svým vibrujícím zářivým květům a schopnosti odolávat suchu minimálně tak žádanými kvetoucími rostlinami, jako jsou Komule. Vše co o pěstování této pestrobarevné, ale i nebezpečné krásy potřebujete vědět a na co si dát pozor se dozvíte z našeho článku „Pěstujeme oleandr“.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (20 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *