Kopr voňavý – sázení, pěstování a zpracování kopru

Georgina Babinová Téma
24. května 2022 0

Kopr má dlouhou historii kultivace, s kořeny sahajícími mnoho staletí dozadu do měst jeho původu v Rusku, Středomoří a západní Africe. V dávných dobách se používal jako léčivá bylina, jako platidlo a na zahánění čarodějnic. Díky výrazné chuti se časem stal důležitým kulinářským zdrojem se svými semeny a listy, které se používají v mnoha pokrmech. Tyto nenáročné rostliny se dnes běžně pěstují venku i ve vnitřních bylinkových zahradách, aby na požádání poskytly svou lahodnou chuť.

Kopr můžete pěstovat i ve vyvýšeném záhonu:

High Grow Straight vyvýšený záhon High Grow Straight vyvýšený záhon
2 249 Kč

Ukázat více

 

Kopr voňavý – charakteristika

Kopr, Anethum graveolens, je jemná dvouletá samoopelivá bylina, která se nejčastěji pěstuje jako jednoletá. Patří do čeledi mrkvovitých (Apiaceae) a je nápadná zelenými listy, které připomínají peří. Rozvětvený stonek ve tvaru deštníku je zakončen žlutými květy s malými tvrdými semínky. Název rodu Anethum pochází z řeckého slova pro tuto rostlinu, což znamená „silně voní“. Slovo anethum je zmíněno již v Bibli a jako ochucovadlo se kopr používal již ve starověkém Egyptě, přičemž jeho kulinářské využití lze vystopovat až 5 000 let zpět do minulosti.

I když kopr vypadá velmi podobně jako fenykl a tyto dvě aromatické rostliny jsou ze stejné rodiny, nejsou tak úzce spojeny, jak byste si mysleli. Kromě fenyklu má kopr i mnoho dalších chutných a voňavých příbuzných, například kmín, petržel, anýz a koriandr.

Bylina roste doslova „jako plevel“, což je původem jejího anglického názvu „dill weed“ koprový plevel. Tato vysoká, protáhlá rostlina je oblíbená při zavařování, ale listy a semena můžete použít i do polévek, salátů, chlebů, dipů, pomazánek a rybích pokrmů. V řezaných květinových aranžmá oceňují květní designéři kopr jako zelené plnivo ve formě pírek.

Kopr v zahradě

 

Pěstování

I když kopr působí jemným dojmem, ve skutečnosti to je poměrně chladu-vzdorná rostlina. Semena kopru by měla být zaseta přímo do zahrady (podobně jako mrkev, neprosazuje se dobře) poté, co na jaře pominula hrozba mrazu. Teplota půdy by měla být mezi 15 a 21 °C, abyste dosáhli nejlepších výsledků klíčení. Výhonky by se měly objevit za 10 až 14 dní. Vysazujte kopr každých pár týdnů až do poloviny léta, abyste si zajistili neustálý přísun do podzimu.

 

➡️ Výběr a příprava stanoviště

Kopr vysazujte na plné slunce. Vyberte stanoviště, které má dobře propustnou půdu bohatou na organické látky. Ideální by mělo být pH půdy mezi mírně kyselým a neutrálním. Vysaďte ho vedle zelí nebo cibule, ale držte dál od mrkve. (partnerským rostlinám se budeme věnovat detailně níže). Stanoviště by mělo být chráněno před větrem.

 

➡️ Výsadba

Zasejte semena kopru asi 0,5 cm hluboko a ve vzdálenosti 15 až 20 cm od sebe. Po 10 až 14 dnech by se v půdě měly objevit mladé rostlinky. Pravděpodobně budete muset rostlinu ředit, když vyroste a to v době, kdy dosáhne výšky asi 15 cm. Kopr navíc dobře reaguje na odštípnutí špičky – rostlina bude více křovinatá, proto jej odštipávejte a používejte často.

 

Kopru se bude dařit také ve skleníku. Vysadíte-li jej v kombinaci se správnými druhy zeleniny, může podpořit jejich růst i kvalitu chuti:

Ukázat více

 

Péče

Rostlinu udržujte neustále vlhkou, aniž by půda byla mokrá nebo promočená. Mezi zaléváním byste nikdy neměli nechat půdu úplně vyschnout, protože by to mohlo způsobit předčasný přechod do semene. Rostliny kopru jsou velmi chladu vzdorné a dokážou tolerovat teploty, které klesají až k – 4 stupňům Celsia. Optimální teplota pro kopr je, když má půda kolem 20 stupňů, což se děje na konci jara a v létě. Stejně jako většina, bylin ani kopr nevyžaduje časté hnojení. Mělo by stačit lehké hnojivo 5-10-5 aplikované jednou pozdě na jaře. Používejte jej v množství 80 g na 3 metry řady.

 

➡️ Stříhání

Pěstování kopru je docela jednoduché, ale někdy naše naděje na velké košaté rostliny kopru nevycházejí tak, jak plánujeme. Rostlina může rychle narůst a je dlouhá, ale pokud se naučíte, jak kopr sestříhat, bude produkovat dostatek aromatického pepře pro všechny vaše oblíbené pokrmy.

Je dobré naplánovat vysazení jednotlivých rostlin kopru, jelikož mohou dorůst velmi vysoko až do 60 až 90 cm. Máte-li více než jednu nebo dvě rostliny, často se navzájem podpírají. Pokud vidíte, jak váš kopr roste a je vysoký, klíčem je vědět, jak rostlinu ostříhat. Když je stará několik měsíců, pomocí čistých zahradních nůžek odřízněte listy rostoucí nejblíže vrcholu rostliny. Odřízněte listy přímo na místě, kde se spojují se stonkem, a pochutnávejte si na nich v receptech během celé sezóny. Jejich oříznutí z vrchní části rostliny nabudí růst listů dále dolů po stopce.

Kromě toho, pokud odštípnete vrchní poupata rostliny, bude to mít za následek více spodních listů a zabráníte tomu aby rostlina přešla do semene příliš brzy. Vyplatí se být ostražitý a tyto pupeny odstranit hned, jak se objeví. Tímto způsobem povzbudíte rostlinu, aby vyhnala více listů níže na své stopce a odradíte ji tak od využívání veškeré své energie pouze k tomu, aby rostla. Díky odštípávání pupenů a prořezávání horních listů budou vaše rostliny huňaté.

 

Přechod do semene

Listy a semena jsou kulinářské dochucovadla. Kvetení zamezí růst listů, ale zároveň poskytne pikantní semena. Musíte se rozhodnout, která část rostliny je pro vás důležitější, aby se podpořila větší úroda daného koprového růstu. Když má kopr květiny, listí upadá a rostlina zaměřuje svou energii na vytvoření větší semenné hlavy. Kvetení kopru však lze zabránit, pokud je pro vás důležité jemné listí jako dochucovadlo.

Horké počasí povzbudí tvorbu poupat a způsobí, že rostlina rozkvete. Květ signalizuje konec života rostliny a zastavení produkci listí. Pokud máte obavy z toho, že z vašeho kopru vznikne květinová hlava, znamená to, že ke kořenění pravděpodobně nejčastěji používáte krajkové listy. Všimnete si, že když se vytváří hlava, stonek zhrubne a listí se zmenšuje a zředí. Je tomu tak proto, že rostlina se zaměřuje na produkci květin, semen a reprodukční cyklus. Dobrá zpráva o květinách je, že vedou k semenům a tedy k dalším budoucím rostlinám. Kopr roste rychle a možná byste mohli získat další úrodu, pokud zasadíte další semena.

Kopr - květ

 

➡️ Co dělat pokud kopr rozkvete?

Přechod do semene je přirozenou reakcí rostlin, když jsou podmínky prostředí méně než optimální. Impulsem rostliny je produkovat semena a zachovat svoji genetiku. Abyste vytvoření květinové hlávky na chvíli stopli a povzbudili více listů, musíte ji v zárodku odštípnout. To znamená, jakmile uvidíte začátky malých pupenů.

Odštípnutí může vynutit větší, křovitější a kompaktnější rostlinu a zabránit tomu, aby začala odumírat. Samozřejmě nakonec rostlina zemře a pravděpodobně vykvete, ale sběr listů můžete trochu prodloužit. Pokud už váš kopr má květiny, odštípnutí vám pravděpodobně nepomůže, protože se už rozhodl opustit tento svět a zanechat za sebou své genetické memento.

Z květin se vyvinou štiplavá semena, která se běžně používají při konzervování a nakládání. Chcete-li sesbírat semena, nechte květinu zhnědnout a semena se změní ze zelené na „opálenou“, tedy světle hnědou. Odřízněte hlavu a zavěste ji vzhůru nohama na suché, teplé místo, aby dokončila zrání. Když jsou semena hotová, vložte celou květinovou hlavu do papírového sáčku. Intenzivně zatřeste a shromážděte drobná oválná semínka. Skladujte v těsně uzavřené skleněné nádobě na chladném, suchém a tmavém místě.

 

Škůdci

Kopr netrápí příliš mnoho škůdců. Je však několik běžných druhů hmyzu, které si na těchto rostlinách pochutnávají.

 

⛔️ Mšice

Jedním z nejběžnějších škůdců na koprových rostlinách jsou mšice. To není žádné překvapení, protože se zdá, že mšice si pochutnávají na všem. Několik mšic není velký problém, ale mají tendenci rychle se množit a mohou pak silně oslabit rostlinu.

Možná jste už slyšeli, že pokud máte napadené rostliny, měli byste do jejich blízkosti vysadit kopr. Kopr působí na mšice magneticky, přitahuje je k bylině a odstraňuje hrozbu z jiných rostlin. Mšice na kopru obvykle potkají svůj konec v podobě květin byliny. Malé květiny jsou velkým lákadlem pro berušky a berušky jednoduše milují hodování na mšicích. Pokud je váš kopr rozkvetlý, problém se pravděpodobně postará sám o sebe.

 

⛔️ Housenky a červi

Dalším škůdcem koprových rostlin jsou housenky, které se nakonec stanou nádhernými černými motýly Papilio polyxenes. Obvykle nejsou tak hojné, aby zničily kopr, ale pokud se chcete vyhnout jakémukoli poškození, jednoduše je ručně odstraňte.

Méně benigní jsou blýskavky (Spodoptera frugiperda), jejichž mladé larvy zanechávají spoušť na listech. Blýskavka se také rychle rozmnožuje, přičemž v jednom roce má 3 – 5 generací. K parazitování na larvách se může použít biologická kontrola Bacillus thuringiensis. Chemická kontrola pro hobby zahrádkářů je omezená z hlediska její prospěšnosti.

Larvy můry Noctuidae se živí stonky na hranici půdy. Tito škůdci jsou aktivní v noci, ale lze je zpozorovat, když je půda během dne narušena, v jejich usvědčujícím zvlněném tvaru C. Tyto larvy jsou něco jako mšice, snědí téměř vše.

Housenka na kopru

 

Partnerské rostliny

Partnerská výsadba je staletí stará technika, která umísťováním různých rostlin do bezprostřední blízkosti vytváří podmínky, které zlepšují růst odpuzováním škůdců, lákáním opylovačů a nejlepším využíváním dostupného prostoru. Kopr je dobrým sousedem a užitečnou rostlinou, která se cení pro svou schopnost přitahovat do zahrady užitečný hmyz, jako například: pestrice, berušky, kudlanky a motýly. Pokud jde o doprovodné rostliny pro kopr, většina z následujících tipů, i když nebyla testována ve vědeckých laboratořích, je velmi doporučena zkušenými zahrádkáři – často systémem pokus – omyl.

 

Které rostliny vysadit v blízkosti kopru?

Doporučení zahrádkářů pro společníky kopru zahrnují:

  • chřest
  • kukuřici
  • okurky
  • cibuli
  • salát
  • zeleninu z čeledi brukvovitých (růžičková kapusta, kedluben, brokolice atd.)
  • bazalku

 

⛔️ Kterým kombinacím se vyhnout?

Zkušení zahrádkáři varují před zasazením kopru vedle mrkve. Proč? Tyto dva druhy jsou ve skutečnosti členy téže čeledi rostlin a mohou se snadno křížem opylit. Kopr může také zpomalit růst mrkve v okolí. Mezi další rostliny, které nejsou dobrými partnery pro kopr, patří:

  • paprika
  • lilek
  • koriandr
  • levandule

Výsledky jsou smíchány, pokud jde o výsadbu kopru v blízkosti rajčat. Mladé rostliny kopru přitahují opylovače, odpuzují určité nepřátele rajčat a mají tendenci prospívat zdraví a růstu rajčat. Mnoho zahrádkářů však pozorovalo, že když jsou rostliny kopru zralé, brání růstu rostlin rajčat.

 

💡 Kopr voňavý je skvělým pomocníkem při odpuzování nechtěných škůdců v zahradě. Jak se můžete dočíst v našem článku 10 dobrých rad jak se zbavit mandelinky bramborové, aromatický kopr zasazený mezi bramborami může tohoto nepříjemného škůdce odpudit. V našem článku Jak se zbavit otravných mšic naleznete mnoho návodů včetně vysazování kopru, jehož aromatické květiny přitahují berušky a jiných „veškořoutů“.

 

Kopr v květináči? Proč ne!

Bylinky jsou dokonalými rostlinami pro pěstování v květináčích a kopr není výjimkou. Je krásný, chutný a koncem léta vytváří fantastické žluté květy. Mít ho v květináči blízko nebo dokonce přímo ve vaší kuchyni je skvělý způsob, jak zajistit, abyste z něj při vaření vytěžili maximum.

 

➡️ Výběr vhodného květináče

Nejdůležitější věcí, kterou musíte mít na paměti při pěstování kopru v květináči, je jeho hloubka. Kopru dorůstá dlouhý kořen a jakákoli nádoba mělčí než 30 cm mu nebude poskytovat dostatek místa. Květináč však nemusí být extrémně hluboký. Kopr je jednoletá bylina, takže k vybudování velkého kořenového systému v průběhu let nepotřebuje další prostor. Hloubka j30-60 cm by měla stačit.

 

💡 Možná si vyberete z těchto modelů ⤵️

Ukázat více

 

➡️ Výsadba

Semena kopru můžete zasít přímo do květináče. Naplňte jej substrátem, ale nejprve se ujistěte, zda jsou ve spodní části odtokové otvory. Kopr bude růst ve většině typů půdy, i když upřednostňuje dobře propustnou mírně kyselou půdu. Rozsypte několik semen na povrch a poté je zakryjte velmi lehkou vrstvou substrátu.

 

➡️ Péče

Množství slunečního záření, které rostlina přijme, je kritické, protože sluneční světlo je motorem fotosyntézy, metabolického procesu, který přeměňuje světelnou energii na chemickou. Rostliny přijímají oxid uhličitý a díky slunečnímu záření produkují glukózu, zdroj chemické energie využívané v rostlině. Kopr upřednostňuje podmínky plného slunce, když je pěstován venku; pokojové rostliny rostou nejlépe, když jsou umístěny na místě, které přijímá minimálně 6 až 8 hodin slunečního světla denně a teploty nad 15 °C. Pokud pomine veškeré nebezpečí mrazu, můžete rostliny nechat venku, ale brzy na jaře, byste je měli udržovat v interiéru na slunečním okně nebo pod růstovým světlem. Nádoby neumisťujte příliš blízko k oknům kvůli studenému vzduchu ani kdekoli jinde, kde jsou vystaveny průvanu. Půdu udržujte vlhkou častým zamlžováním. Jakmile jsou sazenice vysoké cca 8 centimetrů, rozdělte je po jednom nebo dvou na jeden květináč a starejte se o ně, jako byste to běžně dělali na zahradě.

 

💡 Pěstujte kopr jako microgreen

MicrogreenI ti nejlepší zahradníci občas zápasí se špatným růstem rostlin nebo s rostlinami, kterým se nedaří. V takovém případě je užitečné vyzkoušet pěstování kopru v interiéru jako mikrogreen.

Microgreens jsou mikrozeleniny. Jsou to malé, nezralé rostliny, které se sklízejí po vyklíčení semene, ale dříve, než se rozšíří první pravé listy. K tomu dochází přibližně 7-10 dní po vyklíčení semen. Ve srovnání se zralými rostlinami nebo dokonce s „baby zeleninou“ jsou mikrozeleniny nabaleny hromadou nutričních látek s mnohem větší výživnou hodnotou na gram rostlinné hmoty než starší, zralé listy.

Chcete-li pěstovat koprovou mikrozeleninu, dejte na malou misku naplněnou předem namočeným kokosovým vláknem 1 – 2 čajové lžičky nenasáklých koprových semen. Semena udržujte odkrytá a vlhká, v případě potřeby vody je postříkejte rozprašovačem. Microgreen kopr je připraven ke sklizni, když je vysoký asi 3 až 5 cm nebo asi 14 dní po vyklíčení.

 

Sklizeň

Necháte-li kopr kvést, produkce listů se zastaví; když přejde do semene, rostlina odumře. Sběr kopru si proto naplánujte podle toho, zda chcete používat čerstvý kopr, konzervovat listy nebo konzervovat semena.

 

➡️ Sběr listů

Charakteristická aroma je indikátorem kvality čerstvých bylin. Když se vyvinou listy podobné kapradí (asi 8 týdnů) a rostlina má již čtyři až pět listů, můžete začít se sklizní. Nejdříve sesbírejte starší listy a ke sklizni použijte zahradní nůžky. To je obzvláště důležité, pokud skladujete kopr v ledničce nebo chcete-li jej zmrazit, nebo sušit na vzduchu. Poškození listů při sklizni totiž může vést ke zbarvení a zvýšené náchylnosti k rozkladu.

Kulinářská kvalita kopru klesá téměř okamžitě po odříznutí; pokud je to možné, sbírejte jen to, co zrovna potřebujete a když to zrovna potřebujete.

 

➡️ Sběr semen

Po odkvětu nechte hlávky zaschnout na rostlině. Když jsou semena bledě hnědá, lze odříznout semenné hlávky. Podrobně jsme o tom psali výše v sekci „Co dělat, když kopr rozkvete?“.

Kopr - sběr

 

Zpracování kopru

Kopr je úžasná, ale poněkud málo využívaná bylina. Pokud si vypěstujete vlastní kopr, zjistíte, že vadne velmi rychle. Naštěstí se však dá konzervovat mnoha způsoby, které naservírují čerstvou koprovou chuť, kdykoli ji budete potřebovat při vaření.

Pokud si pěstujete svůj vlastní kopr, ujistěte se, že jej sklízíte na vrcholu svěžesti. Stejně jako u většiny bylin, i zde je nejlepší sbírat rostliny ráno po odpaření rosy, protože tehdy mají výraznější chuť. Pokud kopr plánujete použít později, umístěte stonky do nádoby naplněné vodou, jako by to byly řezané květiny. Toto je jednoduchý způsob, jak udržet bylinky déle čerstvé. Zbylý kopr pak můžete konzervovat jedním z následujících způsobů: zmrazením, sušením nebo v octě.

 

Mražený kopr

Skladované mražené, neporušené koprové větvičky zůstanou použitelné až do dalšího jara.

Budete potřebovat: čerstvé větvičky kopru (včetně stonků a hlav květin), papírové utěrky, vzduchotěsnou nádobu (například plastovou).

Postup:

  • Opláchněte koprové listy a hlavy květů vodou, abyste odstranili veškerý prach a hmyz. Bylinkami jemně protřepejte, abyste odstranili většinu vlhkosti.
  • Kopr důkladně osušte tak, že jej necháte viset hlavou dolů, aby si udržel nejlepší tvar. Můžete jej také položit na savý materiál, například na vrstvy papírových ubrousků nebo utěrek. Nenechte ho do křupava vyschnout – prostě jen ať není mokrý.
  • Umytý a osušený kopr vložte do vzduchotěsné nádoby a utěsněte. Pokud nádoba umožní bylině sedět vzpřímeně, kopr si v mrazničce nadále zachová svůj atraktivní tvar.
  • Nádobu vložte do nejchladnější části mrazničky, dokud ji nebudete potřebovat.

Mražený kopr a bylinkové máslo

 

Koprový ocet

Dalším způsobem, jak uchovat kopr, je zachytit jeho chuť v octě a uložit jej k použití, kdykoli se vám zažádá.

Budete potřebovat: malou mísu a vařečku, nebo hmoždíř, čerstvé větvičky kopru, nůž, krájecí desku, dekorativní sklenici nebo láhev s těsně přiléhajícím víkem, plastový obal, střední kastrol, ocet (jablečný nebo vinný), jemnou gázu, 2 šálky nebo vinného octa
1 šálek nasekaného kopru.

Postup:

  • V hmoždíři, nebo v malé misce pomocí vařečky rozdrťte nasekané koprové listy.
  • V hrnci zahřívejte jeden šálek octu, dokud není teplý, ale ne vroucí. Celé větvičky kopru vložte do rozehřátého octu a nechte je, aby octem nasákly.
  • Vyberte koprové větvičky z octu a zalijte horkým octem nadrcený kopr v misce. Dobře promíchejte.
  • Směs nechte vychladnout, poté přidejte zbylý ocet. Dobře promíchejte.
  • Pomocí nálevky nalijte směs do dekorativní láhve přes dvojitou vrstvu jemné gázy.
  • (Volitelné) přidejte do láhve zahřáté čerstvé větvičky kopru, včetně několika semenných hlaviček, pro atraktivní vzhled.
  • Láhev označte štítkem a uskladněte. Tyto atraktivní láhve mohou být umístěny také v otevřeném prostoru, například na pracovní desce.

Sušený kopr

Pokud nemáte v mrazničce místo na nádobu s koprem, můžete jej uskladnit i jako sušenou mletou bylinu. Toto je pohodlný způsob, jak bylinu dostat do různých pokrmů, podobně jako například bazalku a oregano.

Budete potřebovat: čerstvé větvičky kopru, velkou mísu, skleněné nádoby s těsně uzavřeným víkem.

Postup:

  • Větvičky kopru nechte viset hlavou dolů ve svazcích asi 1 až 2 týdny. Když je bylinka po stisknutí křupavá a rozpadne se, je připravena k uskladnění.
  • Nad velkou mísou rozdrobte listy ze stonku do mísy. Měl by to být rychlý úkol; pokud je kopr dostatečně suchý, můžete jej velmi dobře rozdrobit pouze pomocí rukou.
  • Jakmile je kopr rozdrobený podle vašich představ, vložte jej do skleněné nádoby s těsně uzavřeným víkem.
  • Po prvním týdnu zkontrolujte sklenici. Pokud je v nádobě kondenzace, vyjměte listy pro další sušení.

Stejně jako u většiny sušených bylin zůstane kopr plný chuti asi rok.

 

💡 Běžné zavařovací sklenice jsou pro skladování sušeného kopru jako stvořené: ⤵️

Ukázat více

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (7 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *