Jak si vybrat kuchyňské rádio – populární jsou ty pod linku

Georgina Babinová Téma
19. července 2021 1

Kuchyň je srdcem domova. V domácnostech, které využívají tuto místnost na přípravu obědů, při kterých se setká celá rodina, vypracování rozpočtu domácnosti, psaní domácích úkolů, nebo posezení s přáteli u skvělé večeři, se v kuchyni nasčíta mnoho „ujetých” kilometrů. Kuchyňské rádio v oblasti s takovou „vysokou provozem” je způsob jak nastavit náladu.

Novinkou, která nabírá na popularitě jsou radiopřijímače, které se montují pod linku. Jsou ideální do kuchyně především tam, kde je klíčem úspora místa. Tyto jednotky se bez problémů vejdou pod většinu kuchyňských i policových skříněk. Ať už jste fanouškem FM, DAB nebo internetového rádia, chcete streamovat ze svého mobilního telefonu s připojením Bluetooth, tyto rádia vám to umožní. Některé jednotky dokonce dokáží bezpečně udržet vaše mobilní zařízení nebo tablet s flipdown konzolami – skvělé sledovat streamovaný obsah nebo číst recepty!

Vybíráme kuchyňské rádio

Začněme s tím, že proč…

  • posloucháte svou oblíbenou hudbu při ne vždy oblíbených kuchyňských činnostech
  • při snídani odchytu nejnovější zprávy
  • na večeři naaranžujete scénu s romantickou hudbou
  • zapůsobíte na přátel, které pozvete na oběd
Rádio pod linkou

zdroj: electronic-star.cz

 

➡️ Jaké typy kuchyňských rádií existují?

Výběr je poměrně velký: od jednoduchých modelů základní úrovně po kuchyňské rádia s CD přehrávači a internetové kuchyňské rádia. Jak již bylo zmíněno, většina rádií určených do kuchyně se dá instalovat tak, aby se šetřil prostor. Stručně se podívejme na různé typy kuchyňských rádií:

  • rádia instalované pod linku – jsou nejnovějším a stále oblíbenějším typem kuchyňského rádia a jsou základem internetového rádia a spol. Rádia jsou navrženy tak, abyste je pomocí šroubů nebo příchytky mohli připevnit pod kuchyňskou linku.
  • internetové kuchyňské rádia – po připojení kuchyňského rádia k síti WLAN máte možnost přijímat rozhlasové stanice z celého světa. Některá zařízení jsou nabízeny jako čisté internetové rádia, jiné umožňují i příjem klasických rozhlasových stanic prostřednictvím frekvence FM.
  • kuchyňské rádia DAB – ve srovnání s kuchyňskými rádii s příjmem FM mohou tyto rádia přijímat více stanic – ale ne tolik jako internetové rozhlasové stanice. Kuchyňské rádia DAB + fungují bez přístupu na internet. Tato varianta je navržen tak, aby fungoval podobně jako přijímač DVB-T televizoru. Zkratka DAB znamená „Digital Audio Broadcasting” digitální zvukové vysílání a představuje budoucnost rádiového příjmu. Digitální zvukové signály se přenášejí prostřednictvím antény. Rádia vybavené DAB mohou přijímat rozhlasové stanice mimo dosah FM. S kuchyňským rádiem s DAB + přijímáte nejen internetové rozhlasové stanice, ale také další informace o hudebním titulu, interpretovi nebo krátkých zprávách na displeji zařízení. Příjem DAB + však ještě není všude možný a počet vysílačů je omezen.
  • kuchyňské rádia s CD přehrávačem – rádio s integrovaným CD přehrávačem je již vzácné. Důvodem je i skutečnost, že vládu přebírají rádia s podporou WLAN; pokud jde o výběr hudby, jsou mnohem flexibilnější. Kuchyňské rádio s funkcí WLAN znamená, že je připojeno na internet, a proto jej lze ovládat pomocí jiných zařízení a mít přístup na internet. Můžete přehrávat online seznamy skladeb a nejnovější modely mají dokonce hlasové ovládání, jako jsou Siri a Alexa. Přístupem na internet je možné přijímat i stanice z celého světa a kuchyňské rádio pak funguje i jako internetové rádio.
  • volně stojící kuchyňské rádia napájené elektřinou – jak již název napovídá, tyto rádia vyžadují k provozu elektřinu. Rádio obvykle připojujete do zásuvky v kuchyni pomocí napájecího kabelu. Provoz na baterie se v takových zařízeních zřídka vyskytuje jako další možnost.
  • volně stojící kuchyňské rádia napájené z baterie – zatímco při rádiích na elektřinu musíte brát v úvahu, zda je v blízkosti elektrická zásuvka, s tímto typem jste flexibilnější

A když ve vaší kuchyni nemáte téměř žádný prostor navíc, modely, které se instalují pod linku zabírají málo místa a jsou za okamžik namontovány. První modely byly jednoduché AM/FM tunery s hodinami. Některé dokonce měli budík. Dnes toho umí mnohem více. Kromě klasického příjmu v pásmu FM vám nabízejí i možnost přehrávat hudbu a zprávy prostřednictvím sítě WiFi nebo Bluetooth. Stejně rozmanité, jako výběr těchto rádií, jsou i jejich vlastnosti.

 

Vlastnosti a funkce

Variací funkcí, designu a vybavení je obrovské množství. Většina spotřebičů je stříbrná nebo bílá a díky svému diskrétnímu a elegantnímu designu je vhodná téměř do každého interiéru kuchyně.

Většina kuchyňských rádií nabízí různé funkce časovače, například kuchyňské minutky, odpočítávání času, rádiobudík atd. Tyto funkce jsou vhodné ke sledování doby vaření a pečení. Takže už zaručeně nic nespálíte. Většina rádií zobrazuje i aktuální čas a některé ho automaticky aktualizují, například pomocí RDS-CT. RDS je zkratka pro Radio Data System a poskytuje další informace o vysílaném programu nebo, jak je tomu v případě CT (Clock Time), vždy aktuálním čase. Ti, pro které jsou takového specifické vlastnosti důležité to určitě ocení, ale třeba se informovat – funkce RDS-CT se zatím nestala standardem pro kuchyňské rádia.

Nejnovější generace kuchyňských radiopřijímačů dokonce nabízí přímé spojení s poskytovateli online hudby, jako je Spotify nebo ovládání pomocí smartphonu prostřednictvím aplikace a už tradičně prostřednictvím dálkového ovládání. Také není samozřejmostí, ale vždy je vítaná funkce automatického vyhledávání stanic. Nemusíte stanice ladit manuálně, můžete je pohodlně dát vyhledat rádiu a pak je naprogramovat do jednoho z dostupných míst v paměti. Mezi další funkce, které nemusí nabízet všechny modely, patří například magnetické dálkové ovládání nebo zásuvka antény pro externí anténu. Anténa je často zahrnuta, ale nemusí zajistit požadovaný příjem.

💡 TIP na produkt - Auna KRCD-100 BT
Auna KRCD-100 BT
1 669 Kč
Auna KRCD-100 BT v eshopu Electronic-star.cz

💡 TIP č.1: elektro, spotřebiče a fitness německé kvality💡 TIP č.2: akciové produkty → naleznete zde

 

➡️ DAB +

Pokud chcete být připraveni na konec analogových vysílačů, nebo si chcete vybírat z velkého množství kanálů na internetu, je nejlepší hledat kuchyňské rádio s DAB + nebo s internetem. Konec analogového rádia a tím i vysílačů FM se zdá být pomalu uzavřen. Budoucnost: DAB + a internetové rádio. DAB + nebo digitální zvukové vysílání nabízí výhodu, že každou rozhlasovou stanici je možné přijímat na stejné frekvenci všude. Kuchyňské rádia DAB navíc slibují výrazně lepší kvalitu zvuku.

Dosud na rozjetý digitální vlak naskočilo pouze několik výrobců kuchyňských rádií. Rozhlasové přijímače DAB + slibují nejen vynikající zvuk, ale i nepředstavitelné množství hudebních kanálů.

Patří k nim i tyto modely:

Ukázat více

 

➡️ Internetová rádia

Na internetu je dostupných více než 10 000 rozhlasových stanic po celém světě, ať je to USA, Jižní Amerika nebo Austrálie. Od této chvíle, kdy hledáte stanici, už nejste závislí jen od místních a regionálních nabídek, ale hudba z celého světa je vám najednou k dispozici. Jediným požadavkem je, aby bylo zařízení připojeno k síti WLAN.

 

Které další faktory byste měli zvážit při koupi kuchyňského rádia?

  • možnosti připojení – jsou zvláště důležité, pokud ho nechcete používat pouze na poslech rádia, ale i na připojení jiných zařízení. Porty USB, připojení AUX a další možnosti vám nabízejí alternativy připojení externích zařízení, například chytrého telefonu nebo tabletu a přehrávání hudby z těchto zařízení.
  • Bluetooth – umožní bezdrátový přístup z vašeho rádia k smartphonu nebo tabletu. Spárováním přes Bluetooth můžete přehrávat skladby ze zařízení s podporou Bluetooth a dokonce používat některé kuchyňské rádia jako systém handsfree, když vám někdo volá, nebo když chcete někomu zavolat. Při připojování přes Bluetooth byste při koupi kuchyňského rádia měly věnovat pozornost rozsahu, který výrobce specifikuje ve svém popisu produktu.
  • paměťové funkce – usnadňují používání a především výběr stanice. V závislosti na zařízení, některé mají deset paměťových míst, jiné rádia dokonce umožňují uložit až 30 stanic.
  • displej – v mnoha případech usnadňuje použití kuchyňského rádia. V závislosti na verzi dostanete prostřednictvím rádia i informace o hudebním titulu, interpretovi a další hlášení. Na jednoduchém rádiu s příjmem FM se displej používá k zobrazení času a data.
  • dálkové ovládání – praktické pro snadné a rychlejší ovládání. Nabízí více funkcí než nastavení na samotném rádiu.
  • velkou roli hrají i rozměry a hmotnost kuchyňského rádia. V případě rádií, které se montují pod linku byste se měli ujistit, že máte dostatek místa. Pokud máte malou kuchyň, volte menší rádio. Pokud máte v kuchyni dostatek místa, můžete zvážit i zařízení, jako je například již výše představené Auna Connect Sound Chef. Tento model umožní připevnit držák tabletu a tím připojit tablet k rádiu.
  • pro dobrý a čistý zvuk jsou rozhodující reproduktory kuchyňského rádia. Zpravidla jsou v samotném zařízení nainstalovány dva, které znamenají víceméně dobrou hlasitost a kvalitu zvuku.
  • v kuchyni mohou být užitečné i další funkce, jako například budík, časovač, zobrazení dat a zobrazení teploty. Při poslechu rádia můžete například pomocí časovače na kuchyňském rádiu nastavit čas vaření. Po uplynutí nastaveného času zazní odpovídající signál.
  • šik extra funkce: Multiroom – Spojte různé radiopřijímače, které jsou v různých místnostech a vychutnejte si zvuk naplňující prostor
  • spojení prostřednictvím aplikace nabízí snadnou ovladatelnost. Aplikaci obvykle dostanete zdarma od výrobce, abyste mohli připojit svůj smartphone nebo tablet ke kuchyňskému rádiu. Díky aplikaci si ušetříte obsluhu s dálkovým ovládáním.
  • CD přehrávač – jednotka CD může působit staromódně, ale díky ní vzniká nostalgický zvuk. Oblíbené CD je možné přehrávat velmi jednoduše a použití kuchyňského rádia tím není omezeno.

 

Následující modely vám nabízejí mix výše uvedených funkcí:

Ukázat více

 

Montáž kuchyňského rádia pod linku

Instalace těchto rádií je relativně jednoduchá. Výrobci obvykle dodávají jednotky s vrtnou šablonou a odpovídajícím montážním materiálem. Než začnete vrtat otvory do kuchyňské skříňky, přečtěte si návod k obsluze nebo montáži.

Najděte vhodné místo a ujistěte se, že v bezprostřední blízkosti je zásuvka. Nyní přidržte vrtací šablonu na kuchyňské skříňce, abyste označili otvory a potom vrtejte. Přišroubujte kovovou mřížku, ke které je přijímač připojen, do kuchyňské skříňky a pak rádio zavěste.

💡 Důležité! Rádio instalujte na místo, kde nepřichází do styku s párou, vznikající při vaření. Výpary, resp. vlhkost ho mohou poškodit.

 

Rádio nainstalované pod linkou

zdroj: electronic-star.cz

 

Údržba kuchyňského rádia

Dnešní kuchyňské rádia jsou skutečnými multifunkčními zařízeními a zázraky technologie – dají se použít na příjem všeho, a dokonce můžete sledovat nebo poslouchat i televizi. Správná péče je proto velmi důležitá – je to elektronické zařízení a proto se vždy mohou vyskytnout poruchy nebo jiné malé problémy. Některým z nich se však dá vyhnout.

Čištění a údržba kuchyňských rádií začíná montáží. Kuchyňské rádio nikdy neumísťujte na místo, kde je pravidelně vystaveny vlivům jako je kouř, pára nebo vysoké teploty – to může z dlouhodobého hlediska poškodit elektroniku a tím zhoršit její funkci. Kromě toho tím snížíte úsilí potřebné k čištění a současně zvyšujete životnost zařízení – takže správným umístěním zařízení zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pokud se budete řídit těmito pokyny, běžná údržba nebude znamenat problém. Pravidelně čistěte povrch rádia a také povrch, na kterém je instalováno. Odstraňte mastnotu, nečistoty a potřísnění. Kuchyňské rádio je elektrické zařízení, proto byste neměli používat příliš mnoho vody ani agresivní čisticí prostředky. Při čištění poslouží houba, hadřík a teplá voda. Rádio můžete chránit i fólií. Snižuje úsilí při čištění a současně prodlužuje životnost zařízení. Věnujte pozornost tomu, abyste nepřekryli fólií i reproduktory.

 

Jaká je cena kuchyňských rádií?

V závislosti na požadovaných doplňkových funkcí k jednoduchému rádiovému příjmu, kvality a pouzdra se ceny pohybují mezi 500 až 5 000 Kč. Ceny specializovaných obchodníků jsou přibližně na jedné úrovni, ať už kupujete rádio v Nay, Datart nebo Okay. V supermarketech jako je Lidl nebo Kaufland určitě najdete i levné No Name modely v kvalitě adekvátní ceně. Ucelený přehled cen vám poskytne jako vždy Heureka.

CenaFunkce
Do 700 Kčkuchyňské rádio napájené ze sítě s příjmem FM
Do 1 500 Kčkuchyňské rádio ovládané sítí s příjmem FM a DAB/DAB+, Bluetooth, LED osvětlení a časovač
Do 2 500 Kčbateriový provoz / síťový provoz, oblast příjmu DAB / DAB + / FM, automatické vyhledávání stanic / seznamy oblíbených položek, digitální displej, připojení pro AUX a USB
Nad 2 500 Kčpříjem prostřednictvím DAB / DAB + / FM / webového rádia, WLAN a tím ovladatelné pomocí smartphonu, Bluetooth, připojení USB / AUX / LAN, moderní kovový kryt, barevný displej jako informační centrum

Mezi špičkové systémy patří kuchyňské radiopřijímače se stereofonním reproduktorovým systémem a integrovaným bass reflex boxem, příjmem DAB + a mediálním centrem, které přehrává hudbu z USB paměti.

Rádio pod linku

zdroj: electronic-star.cz

 

Nejčastější otázky při výběru kuchyňského rádia

❓ 1. Jak se dá hodnotit televizní příjem kuchyňského rádia s integrovanou televizí?

Televizní příjem takových zařízení obvykle funguje stejně dobře jako v případě běžné televize. Kvalita zvuku je ve většině případů velmi dobrá. Pokud je malá obrazovka, kvalita samozřejmě musí trpět, - takže i když se to samozřejmě nedá srovnat s normální televizí, je to zajímavá alternativa.

❓ 2. Existují z hlediska příjmu obzvlášť vhodná místa pro instalaci a naopak, kde by se nikdy nemělo instalovat kuchyňské rádio?

Pokud jde o montáž kuchyňského rádia, ve skutečnosti neexistují místa, kde byste ho neměli v žádném případě instalovat - vždy záleží na domácnosti. Než ho namontujete, zkontrolujte příjem a ujistěte se, že na místě, kde je kuchyňské rádio, nejsou vibrace nebo jiné působení, které by mohlo vést k pádu rádia.

❓ 3. Existuje rozdíl mezi internetovým rádiem a DAB +, a pokud ano, co je to?

DAB + je takzvané digitální rádio, které se pyšní tím, že jej lze přijímat bez rušení a šumu. Internetové rádio pracuje přes internet, a proto vyžaduje aktivní internetové připojení, zatímco DAB + funguje i bez aktivního internetového připojení. Říká se také, že DAB + je obecně lepší kvality než běžné internetové rádio - je to stále relativně nová technologie, a proto velmi moderní věc. Takže DAB + rozhodně stojí za to a ve většině případů bude lepší než běžné internetové rádio.

❓ 4. Existují kuchyňské rádia s budíkem?

Ano, protože většina kuchyňských rádií v současnosti představuje multifunkční zařízení, je k dispozici i funkce budíku. Zpravidla se velmi snadno nastavuje a programuje. Namísto buzení se tato funkce dá použít i jinak, například na připomenutí, abyste něco vybrali z trouby.

❓ 5. Mají kuchyňské rádia dlouhou životnost nebomusí být pravidelně vyměňovat?

Kuchyňské rádia jsou obvykle zařízeními s dlouhou životností, pokud se jich aktivně nepokoušíte zničit. Ale jelikož se jedná o elektronická zařízení, vždy se může stát, že se něco pokazí - to je však zřídka. Při správném používání a pravidelné péče by kuchyňské rádio mělo sloužit velmi dlouho.

❓ 6. Jak mohu připojit reproduktory k rádiu pod linku?

Reproduktory můžete připojit ku kuchyňskému rádiu pomocí kabelu AUX. Předpokladem je samozřejmě, že rádio i boxy jsou vybaveny připojením AUX. Reproduktory by měly mít stejnou nebo trochu lepší impedanci jako vestavěné reproduktory.

❓ 7. Jak zesílit příjem anténou?

Hned, jak přepnete rádio ze stereo na mono, můžete zesílit příjem. Protože pro monofonní signály je potřebný menší příjem dat, příjem rozhlasových stanic se určitě zlepší. Jelikož se rádiová frekvence rozhlasových stanic může lišit od určeného frekvenčního rozsahu v závislosti od místa, je rozumné manuálně vyhledávat stanice. Prodloužení antény může také pomoci při lepším příjmu. To je snadno možné použitím hliníkové fólie. Fólie by měla být pevná zejména na vrchu. Příjem rádia lze zlepšit také pomocí zesilovače FM.

❓ 8. Existují kuchyňské rádia s detektory pohybu?

Ano, existují kuchyňské rádia, které mají detektor pohybu. Tento se zapíná a vypíná automaticky. Mnohé z těchto zařízení jsou odolné proti prachu a postříkání a dají se snadno instalovat. Mohou být instalovány natrvalo, nebo mohou být volně umístěny nebo zavěšené.

❓ 9. Může se zabudovat autorádio do kuchyně?

V zásadě to možné je, zejména zařízení, které mají vstup AUX. Návod jak to udělat najdete na internetu.

❓ 10. Lze připevnit kuchyňské rádio bez vrtání?

Většina kuchyňských rádií dostupná na trhu je vhodná pro montáž pod skříňku nebo poličku. Výhoda tohoto způsobu montáže spočívá v tom, že kuchyňské rádio je chráněno před vnějšími vlivy, daleko od pracovní plochy. Rádio také nebrání při vaření, ani jiných kuchyňských činnostech. Nevýhodou těchto modelů je, že ve většině případů musí být jejich upevňovací zařízení vyvrtány. Situace je jiná pro kuchyňské rádia, které lze volně postavit. Tyto takzvané stolní rádia se dají flexibilně použít i v jiných místnostech. Kromě toho se vyznačují robustní, často nárazuvzdornou kvalitou zpracování. V ideálním případě by se kuchyňské rádio mělo umístit do chráněného rohu.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (6 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *