Lopatkovec je elegantní a půvabná pokojová rostlina, která patří k těm méně náročným. Pokud máte lopatkovec doma nebo byste si ho chtěli pořídit, v článku vám přineseme tipy na to, jak ho pěstovat. Budeme se také věnovat tomu, jaké nemoci či škůdci napadají lopatkovec nejčastěji, jak často ho třeba zalévat a kam je nejvhodnější ho umístit.
Možná se v úvodu ptáte, proč byste si měli lopatkovec pořídit. Výhodou této nenáročné pokojové rostliny je poměrně dlouhé kvetení, a tak pokud hledáte rostlinku, která vám zkrášlí váš domov i květy, rozhodně byste si měli zvolit právě lopatkovec. Kromě toho patří k rostlinám s nejlepšími schopnostmi čištění vzduchu. Ale o tom už víc v článku.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Lopatkovec a jeho původ
Lopatkovec nebo latinsky Spathiphyllum patří do čeledi áronovitých rostlin, a jeho domovem je Kolumbie o celá oblast jižní a střední Ameriky. Zde lopatkovec dorůstá až do výšky více než metr. Doma vám však naroste do rozměrů od 25 do přibližně 75 centimetrů.
Květy lopatkovca mají bílou barvu a trochu připomínají květiny lilie, přičemž se z nich můžete obvykle těšit dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Kvete přibližně dva měsíce, ale může kvést i déle. Zajímavostí je, že květiny v určitém čase přes den i příjemně voní.
Než květiny uschnou, změní svou barvu na zelenou. Výhodou této nenáročné trvalky je, že kromě toho, že dodá vašemu domovu život, patří mezi rostliny s nejlepší schopností čistit vzduch. No a to je také jeden z důvodů, proč se těší tak velké oblibě.
Zajímavostí je, že existuje množství druhů lopatkovců, Wikipedia jejich uvádí až čtyřicet.
Jak pěstovat lopatkovec
Přestože je lopatkovec nenáročná pokojová rostlinka, je třeba při jejím pěstování dodržovat několik jednoduchých zásad. Podívejme se tedy na to, kam je nejvhodnější lopatkovec umístit, jak často ho třeba zalévat či hnojit, jak se přesazuje a jak jej můžete rozmnožovat. Samozřejmě, přidáme i seznam nejčastějších nemocí, které vás jako majitele lopatkovca mohou potrápit.
Umístění
Vybrat to správné místo je při otázce jak pěstovat lopatkovec celkem podstatné. Jelikož domovem lopatkovca jsou teplé a vlhké deštné pralesy, kde roste ve stínech vysokých stromů, měli byste při hledání vhodného místa pro váš lopatkovec mít na paměti. Umístěte ho v blízkosti okna, ale ne přímo na parapet. Nejlépe se mu bude dařit na místě, kde bude mít dostatek nepřímého slunečního světla. Přímým sluncem byste mu mohly způsobit poškození listů, jejich hnědnutí a seschnutí.
Pokud bydlíte v teplé oblasti, můžete část roku pěstovat lopatkovec i venku. Ideální je to někde ve stínu na dvoře či na terase nebo na balkoně. Potřebné je, aby měl zabezpečenou vlhkost a teplo.
Zálivka
Lopatkovec třeba zalévat opravdu dostatečně. Substrát by neměl být nikdy vysušený, ale ani příliš přemokřený. Vyhněte se tomu, aby voda v květináči stála. Může to způsobit vadnutí a uhynutí rostlinky. Pokud bude lopatkovec nedostatečně politý, dá vám to vědět zvadlými listy. No pokud jej přelijete, začnou kořínky odumírat, a to může být pro rostlinu smrtelné. V případě, že si nejste jisti, zda váš lopatkovec potřebuje polít nebo ne, počkejte den-dva a polijte ho ve chvíli, kdy mu začnou listy vadnout.
Kromě pravidelného polévání byste měli několikrát týdně váš lopatkovec i pokropit vodou z rozprašovače. Napodobíte tak jeho přirozeně vlhké prostředí deštného pralesa. V zimě ho nemusíte kropit tak často, ale v létě během veder mu dopřejte osvěžení v podobě příjemné sprchy z rozprašovače. Nepoužívejte však studenou vodu, ale takovou, která je odstátá.
Pokud pěstujete v květináči na zalévání se vám hodí takové nebo podobné konvičky:
Hnojení
Lopatkovec nepotřebuje nějaké speciální hnojení, ale pokud se vám zdá, že by mu bylo třeba dodat trochu extra výživy, dejte pozor na přehnojení. Použití běžné hnojivo pro domácí použití, ale dejte mu jen polovinu z doporučené dávky. Příliš velká dávka hnojiva by mohla rostlince ublížit. Pokud zaznamenáte, že květiny lopatkovce mají zelenou barvu, může jít o příznak přehnojení. Na hnojení je nejvhodnějším obdobím jaře nebo léto.
Přesazování
Při přesazování je hlavní správně rozpoznat, kdy nastal ten správný čas přesadit vaši rostlinku. U lopatkovce může nastat podobně, jako při více pokojových rostlinách, stav, kdy už rostlinka příliš narostla a nemůže dále růst ve svém květináči. Hlavním znakem toho, že je vašemu lopatkovci v květináči těsno je, že si začne vyžadovat velmi časté zalévání, případně mu zežloutnou listy. Kromě toho si někdy můžete všimnout kořeny vybíhající zpod zeminy. Obecně platí, že lopatkovec je vhodné přesazovat každý rok až každé dva roky.
Samozřejmostí je, že přesazujeme do většího květináče. Nemusí však být příliš velký, ideální je, aby měl o přibližně 5 cm větší průměr než ten, ve kterém byl váš lopatkovec předtím. Co se týče materiálu květináče, je to jen na vás a vašem vkusu. Lopatkovec snese plast, hlínu i keramiku. Myslete však na to, aby měl květináč drenážní otvor na odtékání vody.
Nezapomeňte při přesazování použít vhodný substrát – například na bázi rašeliny s obsahem písku či perlitu a kompostované kůry. Zemina by měla být vzdušná a měla by dobře propouštět vodu.
Dobrým tipem při přesazování lopatkovce je použití tyčky na odporu rostlinky. Těsně po přesazení totiž kořeny nebudou dost silné na to, aby rostlinu udrželi, a tak jí pomůže právě opěrná tyčka. Při jejím zapichování do zeminy dejte pozor na to, abyste nenarušili kořenovou strukturu. Po čase, jakmile se lopatkovec zakoření, budete moci tyčku vytáhnout.
Rozmnožování
Pokud chcete rozmnožit lopatkovec, můžete tak učinit na jaře. Rostlinku si rozeberte na trsy, z nichž každý umístěte do nového květináče. Při rozebírání trsů dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Pomoci vám může, pokud předtím lopatkovec pořádně polejete.
Choroby a škůdci
Lopatkovec nejčastěji mohou potrápit roztoče, ale i mšice. Pokud si na vaší rostlince všimnete odumírání listů spojené se slizkým nánosem či bílými vlákny podobnými pavučinka, je pravděpodobné, že je vaše rostlinka napadena škůdci. V takovém případě pomůže, pokud postříkáte rostlinku silnějším proudem vlažné vody a škůdců z ní odstraníte. Potom na lopatkovec nastříkejte přípravek proti škůdcům.
Pěstitelé lopatkovce se také mohou setkat s problémy například s hnědými květy. Hnědé květy na lopatkovci jsou znakem toho, že má příliš mnoho přímého slunce. Někdy se stane, že má lopatkovec zelené květiny. To je znakem toho, že se blíží jejich odkvětu, případně to může signalizovat i přehnojení. Pokud se na lopatkovci objeví žluté listy, je nejvyšší čas přesadit ho.
Někdy se může stát, že lopatkovec napadnou houby. Houbové infekce se projevují jako šedý či bílý nános na půdě, ale pro rostlinu není nijak škodlivý. Stačí ho odstranit například tak, že ho poprášíte mletou skořicí. Za škodlivé houbovité onemocnění však považujeme, pokud lopatkovec vyprodukuje černý nános na stoncích a listech. Tady už však třeba zasáhnout radikálně a odstranit všechny napadené části rostliny.
Nejčastější otázky
Lopatkovec patří k oblíbeným pokojovým rostlinám a přestože je jeho pěstování nenáročné, v souvislosti s ním se jeho majitelé ptají na různé věci. Zde jsou nejčastější dotazy.
Je lopatkovec jedovatý?
Ano je. Lopatkovec je nejen krásnou pokojovou rostlinou, ale je také jedovatý, a tak dávejte pozor na to, aby děti či domácí mazlíčci z něj nesnědli listy. Právě ty jsou toxické.
Proč lopatkovec nekvete?
Pokud váš lopatkovec nekvete, může to být způsobeno především nevhodnými podmínkami na pěstování. Ujistěte se proto, zda jste splnili jeho nároky na umístění, půdu a zálivku.
Mohu mít lopatkovec v ložnici?
Určitě ano. Lopatkovec v ložnici výborně pročistí vzduch a vám se bude díky tomu spát lépe.
Je třeba stříhání?
Lopatkovec vůbec nepotřebuje pravidelné prostříhávání. Stačí, když budete z rostlinky odtrhávat nezdravé listy. Pokud však zaznamenáte hnědnutí listů nebo stonků, určitě je odstřihněte, aby rostlina neplýtvala energií na jejich vyživování. Stříhat doporučujeme co nejblíže k půdě.
Zajímavosti na závěr
Na závěr vám přidáváme pár zajímavých informací o této populární pokojové rostlince.
- v některých zemích se tato rostlina považuje za symbol míru, bílý květ připomíná bílou zástavu
- najdete ho ve více variacích od mini verze až po extra velké
- když si v práci umístěte lopatkovec na pracovní stůl, vytvoříte si zdravější pracovní prostředí a budete produktivnější. Vše díky jeho úžasné schopnosti čistit vzduch.
- je vhodné umístit ho i do koupelny
Lopatkovec si můžete doma zasadit například i do takových květináčů:
Zdroje informací:
- www.flowercouncil.co.uk – zajímavé fakta o lopatkovci (anglicky)
- www.chovatelhospodar.sk – což je lopatkovec
- www.wikihow.cz – jak pěstovat lopatkovec
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony
Mám lopatkovec již druhým rokem,ale tak jak letos kvete,tak se nestačím divit.Jedním slovem nádhera.Je pravdou,že se mu věnují ,ale nepřeháním.Rosím ho a povídám si s ním. Zatím má 8 květú a pořád nasazuje na další.Je to nádhera a doporučují těm,kdo není moc pečlivý a nestará se .Přejí hezké chvíle s lopatkovcem
Dobrý den.mám lopatkovec,ale né dlouho.Měl krásné bílé kvítka,ale po odkvetu jsou zelené,Mám je posím ostřihat,nebo je nechat na kvítku._Děkují za radu
Dobrý deň. Nechajte ich tam a ostrihajte ich až keď uschnú.
Dekuji.moc.za.informace.
Dobry.clanek a pekna.rostlinka.
Článek by byl zajímavý, ale gramatika a hrubky jsou tak strašné, že někdy musíte přemýšlet, co tím chce autorka říct. Věty jsou někdy až nelogické.
Víte, když hledám informace, neřeším až tak pravopis. Dnes je spousta pravopisných chyb i tam, kde by neměly být – noviny, časopisy i knihy. Z toho mi je pak opravdu smutno.
Dobrý deň, články prechádzajú postupnou korektúrou. Nakoľko je obsahu veľa, chvíľku to trvá. Ďakujem za pochopenie
Pravopisná stránka tohoto článku je otřesná, autorka dělá chyby i ve shodě podmětu s přísudkem. Zbytečně tím dehonestuje jinak vcelku instruktivní text.
Zalévání lopatkovce
Zaléváme pouze mírně. V zimě zálivku omezíme.
Co článek, to něco jinýho
Dobry den, clanky jdou prinosne, ale je v nich mnoho gramatickych chyb – spatne sklonovani ci uzivani / chybna zamena slov. Chapu, ze to pise asi nerodila mluvci, ale at tedy clanky projdou pred zverejnenim korekturou rodileho mluvciho. Dekuji.
Být tebou, tak se zamyslím nad vlastním psaní