Pěstujeme Narcisy – jak a kdy sázet, stříhat + co dělat pokud nekvětou

Georgina Babinová Téma
20. července 2022 1

Nik a nic neřekne přesvědčivější „jaro přichází“ než narcis. Fontána listí vytryskne zdánlivě přes noc a v krátké době ji následují úžasné květiny. Zářivě žlutý a veselý narcis je skutečnou předzvěstí jara a příslibem teplejších dní. Ano, žlutá je nejběžnější barvou narcisů, ale kvetou i na bílo, krémově, oranžově a dokonce i růžově. Je to jedna z nejjednodušeji pěstitelných jarních kvetoucích cibulovin a navíc trvalka, takže se spolehlivě vrací rok od roku.

Cibulky nejoblíbenějších odrůd si můžete vybrat také zde:

 

Narcis v kostce

Jednotlivé druhy narcisů najdeme v různých stanovištích v Evropě a severní Africe, od hladiny moře až po subalpské louky, lesy a skalnatá místa. Španělsko je domovem největšího množství druhů, ale lze je nalézt také v Maroku, Portugalsku, západní Francii, Itálii a dalších zemích.

Narcisy se objevily v zahradách kolem roku 300 před Kristem. Řecký botanik a filozof Theophrastus jmenoval a popsal mnohé z nejstarších známých druhů narcisů ve svém devítidílném díle „Výzkum rostlin“. Římané, kteří byli přesvědčeni o tom, že šťáva z narcisů má léčivé účinky, je rozšířili po celé Evropě. Ve skutečnosti ale šťáva obsahuje krystaly, které mohou dráždit kůži.

S pěstováním narcisů jako řezaných květin však začalo až koncem 19. století. Díky popularitě, kterou si velmi rychle získali, byly vyšlechtěny tisíce kultivarů. Okvětní lístky (petály) jsou většinou žluté nebo bílé, ale občas mohou být oranžové, zelené, růžové nebo červené nebo kombinace těchto barev. Dnes má mnoho kultivarů pestrobarevné koróny (sklenice), které mohou být žluté, bílé, růžové, oranžové, červené, zelené, nebo jejich kombinace.

Narcis Narcissus triandrus Angels Tears

Narcissus triandrus „Angels Tears“, krásný druh nažloutle-bílého narcisu

 

Výsadba

Cibulky narcisů vysazujte na podzim – asi 2 až 4 týdny před zamrznutím země. Podívejte se na místní data mrazů.

➡️ Výběr a příprava místa pro výsadbu

  • Vyberte stanoviště, které nabízí plné nebo alespoň částečné slunce. Narcisy budou kvést nejlépe, když budou dostatečně vystaveny brzkému jarnímu slunci!
  • Většina narcisů toleruje různé druhy půd, ale nejlépe roste ve středně úrodné, dobře odvodněné půdě, která se během vegetačního období udržuje vlhká. Jsou-li příliš vlhké, jsou náchylné k hnilobě, proto je zasaďte na dobře odvodněné místo.
  • Mnohé z populárních druhů upřednostňují neutrální až kyselé půdy, ale některé preferují mírně zásadité půdy, proto se poraďte s dodavatelem vašich cibulí, abyste zjistili, která je pro vaši odrůdu narcisů nejlepší.
  • Postupem času narcisy vytvoří nové, „dceřiné“ cibulky, které jsou připojeny k hlavní cibulce, kterou jste původně zasadili. Výsledkem jsou pěkné malé trsy narcisů, na místě, kde jste je zasadili.

 

➡️ Jak sázet narcisy

  • Vybírejte kvalitní cibulky narcisů, které nejsou vysušené. Čím větší cibulka, tím lépe.
  • Saďte s vrcholem nebo špičatým koncem vzhůru asi 2 až 3 krát tak hluboko, jako je vysoká cibulka. Například 5 cm cibulka nejméně 10 cm hluboko (měřeno od spodní části cibulky).
  • Narcisy tolerují určité shluky, ale upřednostňují, aby byly od sebe vzdáleny asi 8 až 15 cm.
  • Během výsadby může pomoci přisypat do jámy trochu hnojiva na cibulky.
  • Pokud jsou zimy kruté, ujistěte se, že cibulku pokrývá nejméně 8 cm půdy.
  • Odolejte pokušení odhalit na jaře kvetoucí rostliny, jako jsou narcisy a tulipány. Mulč můžete uvolnit, ale výhonkům prospívá ochrana před chladným, vysušujícím větrem na začátku jara.
  • Narcisy obsahují kyselinu šťavelovou – látku, která odradí většinu hlodavců.

 

➡️ Výsadba do květináčů

Narcis můžete pěstovat také v květináči, ať už samostatně, nebo ve směsi s jinými na jaře kvetoucími rostlinami. Vybírejte menší druhy, jako například bílokvětý „Toto“ pro malé květináče, okenní boxy a interiér. Vyšší kultivary jsou efektní ve velkých květináčích.

 

Při sázení budete potřebovat i zahradní nářadí

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 9 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 9 ks
689 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 6 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 6 ks
489 Kč
EXTOL PREMIUM Nůžky roubovací 215mm 8872165 EXTOL PREMIUM Nůžky roubovací 215mm 8872165
365 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 3 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 3 ks
349 Kč

Ukázat více

 

Péče

Narcis je nenáročný na péči a po usazení vyžaduje jen malou pozornost.

 

➡️ Požadavky na vodu

Po vysazení cibulí nebo rostlin narcisů dobře zalijte, aby se půda usadila nebo kompostujte kolem cibulek a zbavte se všech vzduchových sáčků, zvláště pokud předpověď nehlásí déšť. Potom už cibulky a rostliny v zemi nepotřebují další zalévání, s výjimkou dlouhých období sucha během vegetačního období.

Kompost v květináči může rychle vyschnout, proto je třeba cibulky v květináči pravidelně zalévat během celého vegetačního období, dokud listí neodumře.

 

➡️ Hnojení

Všechno je o načasování a hnojení cibulí není výjimkou. Cibulky se většinou starají samy o sebe tím, že si ukládají energii nasbíranou v předchozí sezóně. Listy by měly po odkvětu zůstat, aby mohly sbírat sacharidy syntetizované ze slunečních paprsků v procesu fotosyntézy. Cibulky v květináčích a cibulky v oblastech se silnou konkurencí živin, jako jsou rostliny rostoucí pod stromy, budou mít prospěch z doplňkového hnojení. Hnojení usazených narcisů brzy na jaře, podnítí nový jarní růst. Nově vysazené cibulky by měly být hnojeny při výsadbě na podzim.

 

➡️ Jaké hnojivo použít?

Hnojení cibulovin při výsadbě jim dává dobrý start do jejich jarního debutu. Použijte hnojivo pro cibuloviny nebo kostní moučku a zapracujte ji asi 5 cm do půdy na dně otvoru, který jste vykopali na výsadbu. Dobře promíchejte a poté zasaďte cibulku. Dospělé narcisy dobře reagují na rané jarní hnojivo. K jejich hnojení použijte jemné tekuté rybí emulzní hnojivo rozmíchané ve vodě a nalijte jej kolem cibulové zóny. Můžete také zahrabat malé množství 5-10-5 granulovaného hnojiva do půdy a jarní deště pomohou smýt jej do kořenové oblasti.

Granulované přípravky by se měly používat pouze tehdy, pokud máte v úmyslu zalévat, nebo je-li hodně deště. Nezapracují se do půdy bez vody a příliš málo vody může vyluhovat silnou směs hnojiva, která může cibule spálit. Nově vysazené cibulky by se ze stejného důvodu neměly ukládat do záhonu s hnojivem. Zamíchejte jej do půdy pod cibulí, aby po vyrostnutí kořenů mohli začít využívat živiny.

Cibulkám v květináčích dopřejte každých sedm až deset dní tekuté hnojivo s vysokým obsahem draslíku, abyste podpořili kvetení. Začněte, když se objeví výhonky a přestaňte, když na konci sezóny listí začne odumírat.

 

💡 TIP na produkt - FORESTINA NPK HNOJIVO S GUÁNEM 2,5 kg
FORESTINA NPK HNOJIVO S GUÁNEM 2,5 kg

Netopýří guano má dlouhou historii používání jako obohacovač půdy. Získává se jen z druhů živících se ovocem a hmyzem. Netopýří trus je výborné hnojivo. Působí rychle, má slabý zápach a lze jej zapracovat do půdy před výsadbou nebo během aktivního růstu.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Mulčování

Na podzim nebo na jaře naneste na povrch půdy hustý mulč z organické hmoty, například dobře prohnilý zahradní kompost. Dobře odpuzuje plevel a pomáhá předcházet vysychání půdy, které může snížit výkonnost kvetení.

 

➡️ Stříhání a odstraňování odkvetlých květin

Listy narcisů by se měly odřezávat až po zežloutnutí. Narcis využívá svých listů k vytváření energie, kterou pak využije k vytvoření květu příštího roku. Pokud narcis seříznete dříve, než listy zežloutnou, cibulka v příštím roce nevykvete. Zatímco listy narcisů se musí ponechat na rostlině, květiny doporučujeme z rostliny odříznout. Odkvetlé květiny rostlině neublíží, ale vypadají nevzhledně. Odstranění odkvetlých květin je tedy volitelné, ale pokud se vytvoří tobolka, nejlepší je ji odstranit.

Někteří zahrádkáři považují listy narcisů za poněkud neúhledné když rostlina odkvete. Pokud patříte k nim i vy, můžete učinit strategickou výsadbu, abyste skryli listy narcisů, dokud neodumřou. Pěstování rostlin před nebo s narcisy, které rostou a kvetou o něco později, pomůže skrýt listy. Někteří kandidáti na kamufláž zahrnují pivoňky, liliovky, lupinu nebo funkii.

Odkvetlý narcis

Odkvetlé hlavičky doporučujeme odstranit, protože pohled na ně je smutný

 

Jak dělit a přesazovat narcis?

Když na vás narcisy kývají svými veselými hlavami, víte, že jaro opravdu přišlo. A když se cibulky naturalizují, jejich zlaté květy se časem stávají hustšími a hustšími. Proto je třeba v průběhu let cibule rozdělit a prosadit.

Jak roky plynou, shluky narcisů se budou množit. Můžete je oddělit od mateřské cibule a vysadit odděleně, aby se zabránilo přílišnému přeplnění oblasti. Neodkvetlé cibulky přesazování velmi dobře nesnášejí, ale většinou se jim podaří do roka zotavit a postupně se kvetení zlepší.

Rozdělení narcisů není nutné, ale můžete to udělat, pokud je chcete rozsadit na více stanovišť. K udržení zdravého záhonu to zpravidla stačí udělat každé tři až pět let. Když cibulky vykopete a rozložíte, často pokrývají dvakrát větší plochu než původní počet s dvakrát nebo třikrát větším počtem cibulí, než bylo původně vysazeno.

Kdy dělit cibulky narcisů? Nejlepší doba je, když listí již začalo odumírat. Než se tak stane, vyživuje cibulku a zajistí zdravý růst s množstvím uskladněného cukru v další sezóně.

 

➡️ Postup dělení

Velká lopata je pro dělení narcisů nejlepším nástrojem. Kopte kolem nich a poté jemně podberte shluk. Cílem je nezařezávat do cibulí, protože to může vyvolat hnilobu a plíseň. Po vyzvednutí shluku, vytřeste přebytečnou zeminu. Roztáhněte od sebe cibule, které se snadno oddělují.

Jakékoliv malé cibulky, které stále lpí na mateřské cibulce, by se měly nechat přirozeně dozrát a oddělit se, takže je neoddělujte násilím. Zlikvidujte všechny nemocné nebo poškozené části. Pro dosažení nejlepších výsledků je vysaďte co nejdříve. Pokud jsou listy stále zdravé, nechte je, aby pokračovaly ve shromažďování sluneční energie. Pokud jsou listy mrtvé, před přesazením cibulí je odřízněte.

 

➡️ Skladování vykopaných cibulí

Někteří zahrádkáři upřednostňují vykopávání a skladování cibulí přes zimu, aby je chránili před škůdci. Když je vykopete, očistěte nečistoty a vložte do síťovaného sáčku nebo na síto. Po týdnu můžete cibule přeložit do papírového sáčku. Cibule skladujte na tmavém, dobře větraném chladném místě. Přesazování a dělení cibulí je jednoduchý způsob, jak zajistit veselou žlutou záplavu ve vaší jarní zahradě.

 

💡 Dobře vědět...

Narcisy ve váze

Pokud použijete narcisy jako řezané květiny do vázy, nemíchejte je s jinými květinami. Narcisy po odříznutí uvolňují ze stonků latex, což může zkrátit životnost jiných květin. I když je nejlepší je držet odděleně, pokud je namočíte nejprve samotné na 12 hodin, můžete je pak použít spolu s jinými květinami.

 

Jak získat narcis ze semen?

Ve většině zahrad se narcisy rozmnožují z cibulí, které se objevují rok od roku. Myšlenka pěstovat je ze semen se může zdát poněkud neobvyklá, ale můžete to udělat, pokud máte čas a trpělivost. Pěstování semen narcisů je velmi jednoduchý proces, ale přeměna semene na kvetoucí rostlinu může trvat pět let nebo více.

Pěstování semen narcisu je jednoduchý proces, který ale vyžaduje trpělivost. Když včely opelí květiny narcisů, na spodní části květu vyroste tobolka. Nezničte své krásné květiny; místo toho uvažte kolem každého stonku kousek šňůrky, abyste si ji označili na později.

Na podzim, kdy jsou rostliny hnědé a křehké, lusky na konci stonků obsahují semena. Zatřeste stonky a pokud uvnitř uslyšíte drnčet suchá semena, jsou připraveny ke sklizni. Odlomte lusky a podržte je nad obálkou. Lusky zatřeste a lehce je stiskněte, aby semena mohla vypadnout z lusku do obálky.

Mladé rostliny musí růst v interiéru alespoň první rok. Začněte s velkým podnosem nebo květináčem naplněným čerstvou zeminou. Semena zasaďte asi 5 cm od sebe a přikryjte je 1,5 cm půdy. Květináč umístěte na místo, kde bude alespoň půl dne přímého slunečního záření a držte jej na teplém místě. Udržujte půdu vlhkou tím, že ji každý den zamlžujete. Semenám může trvat týdny, než vyklíčí a budou vypadat jako malá stébla trávy nebo malé cibulové klíčky, když vzejdou.

Když budou cibulky pod zemí tak velké, že se téměř dotýkají, vykopte je a přesaďte do větších květináčů. Cibulky vykopejte a znovu zasaďte, vždy když budou dostatečně velké. Bude trvat dva až pět let, než uvidíte první květ narcisu vypěstovaného ze semen.

Narcis a mladé výhonky

Máte-li dostatek trpělivosti, narcis vypěstujete i ze semen

 

Narcis a jeho běžné problémy

Narcisy jsou známé tím, že jsou téměř imunní vůči seriózním škůdcům a chorobám. Ve vzácných případech se však může vyskytnout jeden z následujících problémů:

  • hniloba cibulí je možná, pokud jsou narcisy vysazeny ve špatně odvodněné půdě. Narcisy může postihnout také virus žlutých pruhů narcisu, který způsobuje hnědé a žluté pruhy na listech. Postižené rostliny budou muset být odstraněny a zničeny.
  • šneci a louže mohou jíst listí a květiny
  • cibulovka narcisová klade vajíčka na základnu rostlin, larvy se pak zavrtají do cibulí. Během běžného dělení cibulí si všímejte měkkých cibulek s červy uvnitř. Postižené cibule bude třeba vyhodit.
  • roztoče způsobují oslabení narcisů. Kontrolovat je budou různé sprejové pesticidy.
  • hlístice způsobují hrudkovité léze na listech. Neexistuje žádná léčba těchto mikroskopických půdních červů a možná se budete muset vzdát pěstování narcisů v půdě, kde se nacházejí.
  • narcisy také nemusí kvést nebo i když vytvoří pupeny, ty se neotevře. To může mít různé příčiny – podrobnosti naleznete níže.

 

Proč narcis nekvete?

Stává se to z různých důvodů. Chabé květiny na narcisech mohou být způsobeny špatným zacházením s listy v předchozím roce nebo proto, že cibulky jsou příliš přeplněné.

  • předčasné odstranění listů – listy narcisů obecně přetrvávají čtyři až šest týdnů po odkvětu květů a během této doby se cibulky „dobíjejí“, protože listy pokračují ve fotosyntéze. Pokud listí seříznete příliš brzy, cibulky oslabíte, které následující jaro rostlina nebude kvést. To může být značný problém, když jsou narcisy naturalizovány na trávníku; pokud posekáte trávník příliš brzy na jaře, můžete odříznout listí dříve, než bude mít možnost doplnit cibulky.
  • příliš málo slunečního světla – dalším příkladem toho, proč narcisy nekvetou, může být problém se slunečním zářením. Mnohé kvetoucí květiny potřebují šest až osm hodin plného slunečního záření k dokončení procesu kvetení. Pokud je oblast, ve které jste vysadili cibule, příliš stinná, může to být důvod, proč narcisy nekvetou.
  • cibulky vzhůru nohama – Pokud jste zasadili kvalitní velké cibulky, ale nekvetli v první sezóně, je možné, že jste je zasadili obráceně. Správná orientace: špičatá strana směřuje nahoru.
  • cibulky jsou příliš mladé – zejména po rozdělení menší odsazené cibulky často nekvetou i rok nebo dva. S extrémně malými cibulkami to může trvat ještě déle.
  • půda je chudá – narcisy nevyžadují strašně bohatou půdu, ale nějakou výživu potřebují. Hrst hnojiva na cibulky na podzim může pomoci urychlit kvetení následující jaro.
  • příliš mnoho dusíku – příliš mnoho dusíkatých hnojiv může vysvětlit, proč narcisy nekvetly. Dusíkaté hnojivo, pokud se používá nadměrně, často vytváří svěží listí a trochu překáží ve kvetení. Organické látky, které jsou bohaté na dusík, mohou mít stejný účinek, pokud se do půdy nezapracovávají postupně. Chcete-li vyřešit problém s nedostatečným kvetením narcisů a jiných cibulovin, použijte hnojivo s vyšším středním číslem (fosfor), jako například 10/20/20 nebo 0/10/10, před očekávaným časem kvetení.

 

Proč narcis neotevře pupeny?

Počasí, výživa a způsob, jakým zacházíte s rostlinou, mohou způsobit, že se pupeny neotevře. ale většinu podmínek můžete napravit příští rok. Zjistěte s námi, co způsobuje, že se pupeny narcisů neotevírají a jak zabránit tomuto stavu.

Narcis vypadá, že roste normálně, dokud nenastane čas na rozkvet. A pak se pupeny neotevře, ale vadnou a hnědnou a nikdy se nezmění na květ. A vám zůstane sbírka stonků s malými hnědými pupeny na koncích. Toto jsou příčiny:

  • výživa – hnojivo s příliš velkým množstvím dusíku má tendenci podporovat zdravou produkci rostlin a listů, ale omezuje kvetení
  • počasí – extrémně horké nebo chladné počasí po odkvětu narcisů může zničit várku pupenů příští rok.
  • hloubka výsadby – Cibulky narcisů, které jsou vysázeny v mělkých jamkách, jsou náchylnější k nerozkvětu pupenů
  • odříznutí listí – narcisy potřebují po ukončení kvetení čas na nasbírání energie v cibulkách. Příliš brzké odříznutí odkvetlých květů nebo listů může v příštím roce způsobit tento problém

 

➡️ Jak tomu předejít?

Způsob, jakým zacházíte se svými rostlinami v letošním roce, má přímý vliv na to, že se pupeny narcisů příští rok neotevře.

  • Odkvetlé květiny nechte na stonku, dokud zcela nezhnědnou a nezvadnou a poté odstřihněte samotný stonek.
  • Nechte listy zežloutnout a zhnědnout, místo toho, abyste je odstřihli.
  • Chraňte kvetoucí rostliny před extrémním počasím pomocí silné vrstvy mulče, pokud očekáváte pozdní mráz a nějakým improvizovaným stínem pro extra horké jarní dny.
  • Vykopejte cibulky narcisů v létě, když listy zcela odumřou a uložte je na chladném místě. Cibulky přesaďte na podzim tak, že vyberete místo s plným sluncem a zasadíte je do hloubky 15 až 23 cm.
  • Hnojte hnojivem s nízkým obsahem dusíku a udržujte půdu vlhkou, abyste podpořili produkci kořenů během podzimu.
Narcis - pupeny

Počasí, výživa a způsob, jakým zacházíte s rostlinou, mohou způsobit, že se pupeny neotevře.

 

Proč listy narcisu žloutnou?

Listy narcisů zežloutnou vždy několik týdnů po odkvětu rostliny. Je to normální a znamená to, že jejich práce pro danou sezónu skončila. Listy absorbovaly sluneční světlo, což vytváří energii pro výrobu cukru, který doplní cibulku na nadcházející vegetační sezónu. Narcisy se žlutými listy kdykoli jindy však mohou naznačovat problém, často způsobený nemocí.

Pokud listy narcisů žloutnou kvůli nemoci, možná budete muset zničit cibule a začít s novými, odolnými vůči chorobám. Hledejte cibulky, které byly předem ošetřeny fungicidem. Níže jsou uvedeny nejčastější problémy vedoucí ke žloutnutí listů narcisů.

 

➡️ Bazální hniloba

Bazální hniloba je závažné plísňové onemocnění, které přežívá v půdě a aktivuje se, když teplota půdy na jaře dosáhne přibližně 12 °C. Nemoc je stále rozšířenější s vysokými teplotami a stále teplejšími léty. Bazální hnilobu indikuje, že listy narcisů zežloutnou mnohem dříve, než se očekávalo. Cibule infikovaná touto chorobou bude vysušená nebo rozpadlá a může vykazovat hnědou nebo hnědofialovou hnilobu, která roste ze spodní části cibule. Nemocné cibule by se měly co nejdříve odstranit a zničit, aby se zabránilo šíření nemoci, poté co nejdříve vykopat a ošetřit zbývající cibule. Fungicid nezachrání nemocné cibule, ale může zabránit nemoci v blízkých zdravých cibulkách.

 

➡️ Xylella fastidiosa

Pokud listy narcisů zežloutnou na okrajích a na koncích listů se objeví žluté nebo červenohnědé léze, rostlina může mít plísňové onemocnění známé jako spálení listů. Brzy se léze spojí a žloutnoucí listy zhnědnou a odumřou. Toto onemocnění je nejvýraznější, když je letní počasí mírné a vlhké. Pokud si všimnete skvrny na špičkách listů, možná budete moci zabránit šíření nemoci oříznutím postižených částí rostlin. Pokud je onemocnění obtížné, je nejlepší vykopat a zlikvidovat cibule co nejdříve. Je také důležité pohrabat a vyhazovat listy a zbytky rostlin v oblasti kolem rostliny. Abyste zabránili šíření nemoci, nikdy nedávejte nemocné části rostlin do kompostu.

 

➡️ Virus žlutých pruhů

Žloutnutí listů na narcisech může být výsledkem viru žlutých pruhů, zvláště pokud listy a stonky vykazují žluté pruhy a skvrny krátce poté, co se objeví. Postižené listy mohou být také zdeformovány. Pokud si myslíte, že vaše narcisy jsou napadeny tímto virem, nejlepším řešením je zničit infikované cibule. Pečlivě kontrolujte škůdce; rostlinné viry se často šíří mšicemi nebo háďátky, které žijí v půdě.

 

➡️ Kořenová hniloba

Hniloba kořenů je častým důvodem zakrslých, povadlých nebo žlutých listů narcisů. Toto plísňové onemocnění je běžnější na cibulkách, které jsou na místě již řadu let. Nemoc neovlivňuje cibulky a obvykle není smrtelná. Často je způsobena příliš hlubokou výsadbou nebo v mokré, špatně odvodněné půdě. Obvykle pomůže vykopání a prosazení narcisů jinam nebo zlepšení drenáže v oblasti.

 

💡 Víte, že...

Narcisy

  • Narcis je národním květem Walesu a nosí se na Den svatého Davida každý rok 1. března.
  • Ve starověkém Římě se cibule a kořeny narcisu aplikovaly k léčbě nádorů, zatímco na jiných místech se používal k léčbě bolestivých kloubů, ran, popálenin a modřin.
  • Biovýzkumná společnost ve Walesu používá galantamin, sloučeninu nacházející se v narcisech, k výrobě léků používaných ke zpomalení progrese Alzheimerovy choroby.
  • Narcisy se objevily v několika literárních dílech Williama Shakespeara.
  • V Číně věří, že pokud narcis rozkvete první den nového roku, přinese bohatství a štěstí po zbytek roku.
  • Na Blízkém východě se považoval za afrodiziakum a lék na plešatost.

 

Společná výsadba

Společná výsadba je výsadba různých rostlin blízko sebe, aby vzájemně podpořily svou krásu, růst a chuť nebo aby se chránily před škůdci. Doprovodná výsadba se využívá také k maximalizaci prostoru v zahradě. Narcisy jsou skvělými společníky, protože na jaře poskytují teplou, sluneční barvu, lehce zapadnou mezi již etablované rostliny a odrazují škůdce. Narcisy kvetou, když se mnohé kvetoucí keře a trvalky právě probouzejí ze zimního spánku. Jejich cibulky obsahují toxin, který dokáže konzumovat jen málo hmyzu a odrazuje králíky a jiné hlodavce. Veverky je mohou vyhrabat, ale nesnědí je.

Narcisy kvetou brzy na jaře asi šest týdnů, poté je květiny odumřou a zanechají zelené travnaté listí, ze kterého cibulka odčerpává energii, aby se připravila na dlouhý spánek a příští rok na nový růst. Listy narcisů by se měly odříznout, až když zežloutnou a zvadnou. Žloutnoucí skvrny listů narcisů však mohou vypadat špatně, takže doprovodné rostliny v této době vyplní a zakryjí nevzhledný nepořádek. Kvůli brzkému kvetení a odpuzování škůdců používejte narcisy jako doprovodné rostliny pro květiny, které kvetou později nebo jsou oblíbenými u zahradních škůdců.

 

➡️ Co sázet s narcisy?

Ideálními společníky jsou rostliny, které doplňují žluté odstíny narcisů. Jak již Shakespeare zmínil ve své Zimní pohádce, tmavě zelené listí a malé, ale sytě fialové květy fialek oproti travnaté zeleni listí a zářivě žlutým květům narcisů dodávají rané jarní krajině poutavý kontrast. Mezi další cibuloviny a květiny, které krásně kvetou vedle narcisů, patří: tulipán, muscari, krokus, hyacint, iris, čemeřice, koniklec, pomněnka a rododendron.

 

💡 Tip na článek

Helleborus niger (čemeřice černá)

Čemeřice úžasnou barevnou škálou svých kvítků dokonale doplňuje veselou barevnost narcisů a navíc se z její krásy můžete těšit třeba už i na Vánoce. Vše co o této stálezelené trvalce potřebujete vědět vám prozradí článek „Jak vypěstovat krásnou čemeřici“.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (17 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Ahoj, chtěla bych poradit ohledně hnojiva. Mám růstový biostimulant – Vermaktiv Stimul- a můžu jej použít? jestli ano tak v návodě je moření cibulek tulipánů a nevím jestli i na cibulky narcisu. Dostala jsem hodně cibulek narcisu, mám vybrané místo, asi záhon 20 m.. Už ho chci nachystat, ale píšeš, že je ještě čas. Budu se řídit pokyny, dělám to poprvé a nechci nic pokazit. A nebo mám postříkat hlínu než vsadím cibulku? Děkuji Hela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *