Jakmile se venku ochladí, přichází na řadu topení. Domácnost lze vytápět několika způsoby. Nejčastěji se setkáváme s podlahovým topením a klasickými radiátory. V našem článku se budeme zabývat právě radiátory. Ty totiž každoročně vyžadují odvzdušnění, aby bylo vaše topení efektivní a zbytečně jste neplatili za něco, co dostatečně nevyužíváte. Přečtěte si tedy, jak odvzdušnit radiátor, kdy je ten správný čas a jak často je třeba opakovat tento proces. Pokud i vy používáte k topení vaší domácnosti právě radiátory, určitě vám přijdou následující informace vhod.
Což znamená odvzdušnění radiátorů
Odvzdušnění radiátorů znamená vypouštění vzduchu, který se zachytil ve vašem systému. Je to běžný problém v nevětraných topných systémech. Zadržený vzduch zabraňuje tomu, aby voda ohřívala celý váš radiátor a vytvářela tak studená místa. Pokud radiátor neodvzdušníte, termostatické hlavice budete muset otevírat stále více kvůli tomu, abyste v místnosti dosáhli požadované teploty. Tím však spotřebováváte více energie, než je potřeba. Odvzdušnění radiátoru je jednoduché a rychlé řešení, jak snížit vaši spotřebu tepla a náklady na vytápění. Pokud je radiátor správně odvzdušněn, zajistí vám teplo během celé topné sezóny.
Jak často je třeba radiátory odvzdušňovat
Topení se týká jen zimní sezóny. Během roku tedy radiátory zbytečně nezapínáte. Přestože se někde uvádí, že odvzdušňovat radiátory třeba třikrát do roka, určitě postačí, pokud to uděláte jednou ročně a to právě těsně před topnou sezónou. Obecně platí, že čím starší je otopná soustava, tím častěji je třeba radiátory odvzdušňovat. Často se to stává i při rekonstrukci některého z bytů, kdy opravou prochází i systém topení.
Jak zjistím, který radiátor je třeba odvzdušnit?
Existuje několik ukazatelů, podle kterých zjistíte, že je třeba odvzdušnit radiátor. Někdy je třeba odvzdušnit všechna zařízení v domácnosti, jindy jen jedno nebo několik z nich. Zjistíte to tak, že se dotknete radiátoru a tehdy zjistíte, zda hřeje rovnoměrně nebo jen jeho část. Úplně běžně se totiž stává, že horní část radiátoru je chladnější než spodní.
Další věc, která vám napoví, že je třeba odvzdušnit váš radiátor, je tzv. kloktavý zvuk, který bude vydávat. Ten by se totiž za běžných okolností během topné sezóny neměl objevovat.
Odvzdušňování radiátoru v bytovce
Odvzdušňování radiátorů v bytovce je většinou komplikovanější než v rodinném domě. Vzhledem k tomu, že bytové domy jsou staré desítky let, může se stát, že těleso nabere za dobu své služby opačný sklon, než jaký je potřebný, nebo bylo špatně usazeno. Potom z něj vzduch nebude odcházet do vyšších pater. Pokud má vlastní ventil, není problém jím vzduch vypustit.
U panelových domů je však ventil nejčastěji jen v nejvyšším patře. V takovém případě leží zodpovědnost za odvzdušnění na obyvatelích nejvyššího patra. Běžně se v domech dohadují „odvzdušňovací dny“, kdy se celý dům otevřením ventilů na nejvyšší možnou hodnotu radiátorů na dané stoupačce účastní odvzdušňování. Vzduchové bubliny se z radiátorů přemístí do nejvyššího patra, kde pak probíhá vypouštění vzduchu z oběhu, kdy se už o to musí postarat jeho majitelé.
Není také nic výjimečného, pokud se na nástěnce u vchodu do domu objeví letáček, který vyzývá obyvatele, aby se v určitém termínu zúčastnili této společné akce a tím umožnili celému společenství obyvatele domu, aby si mohli užívat dobré tepelné pohody. Případně může takovou žádost vedení družstva rozeslat do poštovních nebo e-mailových schránek.
Radiátor nehřeje celý, proč?
Jak jsme již zmínili, při dotýkání horní části radiátoru, můžete cítit, že je chladnější než spodní polovina. To znamená, že váš topný systém pracuje neefektivně. Protože váš kotel pracuje s vašimi radiátory, platíte za topení, ale nevyužíváte výhod. Naštěstí můžete snadno sami odvzdušnit své radiátory, aby byl váš domov útulný a teplý. Tím následně vyřešíte problém s nerovnoměrným topením.
Odvzdušnění radiátorů v 8 krocích
Co potřebujete k odvzdušnění radiátoru
Je jen velmi málo případů, kdy je třeba volat odborníka. Předpokládáme, že váš případ to také nebude. Odvzdušnit radiátor totiž zvládnete levou zadní.
Vše, co k tomu budete potřebovat je:
- odvzdušňovací klíč
- miska (nebo jiná nádoba)
- starý hadr
- Než začnete s odvzdušňováním, zapněte topení, aby se zahřály všechny radiátory. Takto se ve vašem radiátoru vytvoří tlak, který vytlačí nežádoucí vzduch ven. Ještě před zahájením odvzdušňování tedy otočte topný systém na nejvyšší stupeň. Pokud jste majitelem domu, vypněte oběhové čerpadlo pokud možno. Nyní počkejte asi 30 minut tak, aby se všechny vzduchové bubliny v radiátorech akumulovaly.
- Nyní projděte všechny radiátory a na základě výše uvedených znaků (kloktavý zvuk, nerovnoměrné vyhřívání) určete, které radiátory je třeba odvzdušnit. Pamatujte však na to, že radiátory budou horké, proto při tomto kroku buďte opatrní. Je dobré si preventivně nasadit tenké rukavice, abyste se neopálili.
- Při odvzdušňování zvykne z radiátoru vytékat voda, proto si připravte hadr a nádobu na vodu.
- Vezměte si odvzdušňovací klíč a otevřete ventil na radiátoru tak, že jím otočíte v protisměru hodinových ručiček. Některé starší typy radiátorů mají regulační ventil krytý kovovým krytem. Ten by se měl dát uvolnit zase imbusovým klíčem.
- Když během odvzdušňování začne unikat vzduch, uslyšíte syčivý zvuk. Buďte opatrní, protože unikající vzduch by mohl být horký, dodržujte dostatečný odstup.
- Bude stačit čtvrt až půl otáčky, nikdy neotevírejte ventil úplně, protože po vypuštění vzduchu z chladiče vyteče voda. Pokračujte v tomto procesu a držte stisknuté tlačítko odvzdušnění radiátoru, dokud nepřestane unikat vzduch. Když z vašeho radiátoru kape pouze voda, dokončili jste proces odvzdušnění. Otočením odvzdušňovacího ventilu ve směru hodinových ručiček utěsníte chladič, dejte však pozor na to, abyste jej až příliš neutáhli. (Moderní odvzdušňovací ventily mohou uvolňovat vodu jako „proud“. Opatrně otočte klíčem odvzdušňovacího ventilu a buďte připraveni rychle zavřít odvzdušňovací ventil.)
- Nyní opakujte tento postup i na ostatních radiátorech ve vašem domě. Máte-li vícepodlažní dům, vždy začínejte od přízemí a postupujte na vyšší patra, protože vzduch stoupá vzhůru a ukládá se v horních topných tělesech.
- Poté, co odvzdušníte všechny radiátory, znovu zapněte oběhové čerpadlo (pokud jste jej na začátku vypnuli). Nezapomeňte také zkontrolovat tlak v topném zařízení. Optimální výška tlaku je převážně 1,5 baru.
Jak odvzdušnit radiátor ve zkratce:
Odstraňte nečistoty z ústředního topení
Stane-li se, že se do rozvodu ústředního topení dostanou nečistoty, mohou se nečistoty usadit ve ventilu. A tím se částečně nebo úplně ucpe. Uvolněte jej tímto jednoduchým způsobem:
Automatické odvzdušnění radiátorů
Automatický odvzdušňovací ventil se instaluje na radiátory nebo do potrubí. Může být připojen na stoupací potrubí nebo na ležaté potrubí ve správném (vyspádovaném) místě. Automatické odvzdušňovací ventily mají tvar podobný hrníčku a někteří instalatéři je proto označují jako odvzdušňovací hrníčky. Mají větší kapacitu než radiátorové, tedy se osazují na rozsáhlejší otopné soustavy.
Automatické odvzdušňovací ventily byly vyvinuty zejména pro odvádění jednotlivých bublinek. K odvádění velkého množství plynů slouží odvzdušňovací zařízení, které je kombinací odplynění + třícestný kulový kohout. Pomocí kohoutu lze nastavit 3 polohy:
- Uzavřeno – pro případné opravy
- Otevřeno – pro odvzdušňování
- Otevřeno – pro vypouštění
Automatické odvzdušnění radiátorů je velmi pohodlné. Zde se postup uskutečňuje bez zásahu člověka: když se nahromadí vzduch, padá plovák, uzavře se vypouštěcí otvor. Po odvzdušnění se plovák vrátí na své místo. Významnou nevýhodou takových zařízení jsou zvýšené požadavky na kvalitu chladiva. Proto jsou v bytových domech s centralizovaným topením instalovány jen zřídka, protože rychle selžou.
7 tipů, jak snížit náklady na vytápění
Vliv na to, kolik minete na topení, má nejen dodavatel energií nebo zdroj tepla, který během zimy už jen těžko změníte, ale také údržba topného systému, způsob větrání a samozřejmě i teplota, kterou si nastavíte. Následujících pět tipů vám však snadno poradí, jak zaplatit co nejméně
1. Netopte zbytečně mnoho
Přestože je to jednoduchá rada, ne každý si ji bere k srdci. Určitě znáte ty typy lidí, kteří i přes zimu dokážou vytopit svůj domov tak, že chodí jen v krátkém tričku a šortkách. Toto je však zbytečné. I v panelácích je třeba se zamyslet nad tím, jestli nemáte příliš teplo. V obývacím pokoji je ideální teplota asi 21 °C, v ložnici stačí 18 °C a uvidíte, že se vám bude i lépe spát než v horku.
Pokud vaříte, jistě víte, že spoustu práce za topení v kuchyni odvede trouba, a pokud se nechcete péct také, hodí se teplotu vytápění během vaření snížit. Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6%. Stejně je tomu i při pečení, praní či žehlení. To jsou tzv. vnitřní tepelné zisky. Vnější tepelné zisky ze slunečního svitu jsou nejvýraznější právě během jasných dní na podzim a na jaře. Teplo vznikající při používání domácích spotřebičů vám při správném nastavení termostatické hlavice může ušetřit značnou část nákladů na vytápění.
Termostatické hlavice není třeba moc připomínat, ty jsou dnes už asi v každé domácnosti. Ale pokrokem mohou být pro vaši domácnost digitální hlavice, na kterých si můžete teplotu nastavit v určitých časových rozmezích, abyste zbytečně netopili v době, kdy nejste doma a trávíte čas například v práci.
2. Efektivní větrejte
Ventilace a mikroventilace moderních plastových oken činí mnohým domácnostem neplechu. Chcete-li ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně a byť jen na pět minut, nechte okna dokořán. To znamená, že mikroventilaci je jako stálé řešení přívodu čerstvého vzduchu vhodnější používat spíše přes letní sezónu. Trvalé pootevření větracího okenního křídla je nesprávné. Čím je venku chladnější, tím kratší má být doba větrání. Během větrání uzavřete termostatické ventily.
Pokud se nebráníte investici, zvažte pořízení rekuperace. Centrální rekuperační jednotky jsou dnes součástí prakticky každé novostavby, rekuperaci lokálně však můžete instalovat také v domě, který je momentálně již ve výstavbě. Rekuperační jednotky totiž nepotřebují potrubní rozvody – instalují se přímo do obvodové stěny. Vzduch současně odvádějí i přivádějí a díky zabudovanému výměníku jsou schopny předávat teplo zpět do interiéru. Účinnost rekuperace těchto zařízení se pohybuje v rozmezí 60 % až 90 %.
3. Pozor na těsnění
Větrat je třeba pravidelně, efektně, ale ne pořád, a to platí nejen při mikroventilaci. Zkontrolujte, zda vám teplo z bytu neutíká především okny nebo dveřmi. Korodující těsnění může potřebovat vaši pomoc v podobě přelepení nebo utěsnění spár, například silikonem. Na noc zatáhněte žaluzie nebo rolety, i ty vám pomohou.
4. Nechte teplo proudit správným směrem
I teplo potřebuje prostor. V proudění by mu neměl bránit nábytek ani závěsy. Naopak pomoci může upevnění hliníkové fólie na zeď za radiátorem. Ta bude teplo naopak odrážet.
5. Využívejte termostatické ventily
Jednotlivé místnosti vytápějte podle účelu a potřeby. Během topné sezóny nastavte termostatickou hlavici na regulační stupeň, který zajistí optimální teplotu v místnosti. Obývací pokoje, dětské pokoje 21 °C, ložnice 18 °C, kuchyň 20 °C. Nastavením hlavice na nejvyšší stupeň začíná nehospodárné využití tepla v bytě. V místnostech, ve kterých se dlouhodobě nezdržujete v nočních hodinách snižte teplotu. Nikdy nevypínejte topení úplně. Vytopit po každodenním odstavení topení místnost na normální teplotu je mnohem nákladnější.
6. Buďte připraveni
I když jste letos dokonalou údržbu nebo rekonstrukci topného systému nestihli, v příštím roce na ni nezapomeňte. I radiátory potřebují péči. Odvzdušnění tělesa je také dobré nepodcenit a u starších radiátorů jej provést alespoň dvakrát do roka.
Také výměnou litinových radiátorů za nová desková tělesa ušetříte na spotřebě. Moderní desková otopná tělesa totiž pracují v porovnání s litinovými až s třetinovým objemem vody a pružněji tak reagují na změnu nastavení teploty a nahřívání v kotli. Jejich instalace je dnes navíc velmi jednoduchá, existují dokonce tělesa přímo určená k rekonstrukcím.
7. Sledujte svou spotřebu
Abyste nebyli nepříjemně překvapeni svou spotřebou na konci roku při odpočtech energie v bytě, sledujte svou spotřebu. Sledování spotřeby je prvním krokem k dosažení úspor.
Často kladené dotazy
❓ Kdy je nejlepší odvzdušnit mé radiátory?
Doporučujeme vám odvzdušnit radiátory na začátku topné sezóny, než to skutečně budete potřebovat. Zajistěte, aby váš kotel a topný systém fungovaly co nejlépe, aniž byste v nich zachytili vzduch, dříve než to budete potřebovat.
❓ Jak mohu snížit náklady na topení?
Odborníci doporučují, aby teploty nebyly příliš vysoké, což vám může ušetřit spoustu peněz, když dojde na účet za topení. Chodby, kuchyně a skladovací prostory jsou často pohodlné při teplotě kolem 16 až 18 °C a v obývacích pokojích je teplo při cca 20 °C. Koupelny a dětské pokoje vyžadují často o něco vyšší teploty kolem 23 až 24 °C.
❓ Je třeba při odvzdušňování radiátorů volat odborníky?
Ne. Odvzdušnit radiátory zvládnete hravě i sami. Vše, co potřebujete, je jen odvzdušňovací klíč, hadr a nádoba na vodu. Celý proces trvá maximálně pět minut.
❓ Bydlíme v patrovém domě. Je jedno v jakém pořadí odvzdušním radiátory?
Mělo by to mít svou posloupnost. Máte-li vícepodlažní dům, vždy začínejte od přízemí a postupujte na vyšší patra, protože vzduch stoupá vzhůru a ukládá se v horních topných tělesech.
❓ Jak často je třeba odvzdušňovat radiátory?
Zkontrolovat vaše radiátory se doporučuje před příchodem chladného počasí a zajistit tak, aby váš topný systém fungoval efektivně, když to nejvíc potřebujete. Pokud je váš topný systém již starší, proveďte tento proces minimálně dvakrát do roka.
❓ Mohu použít automatické ventily radiátorů k odvzdušnění mých radiátorů?
Podle toho, jaký typ radiátorů máte ve své domácnosti, je možné, že je budete moci automaticky odvzdušnit pomocí automatického odvzdušnění. Tato praktická zařízení jsou připevněna k vašim ventilům radiátoru a v průběhu času postupně vypouštějí vzduch. Díky tomu, že vaše radiátory pracují efektivně, s automatickým odvzdušňováním je nebudete muset odvzdušňovat manuálně.
❓ Jak zjistím, zda odvzdušnění mých radiátorů fungovalo?
Po zavření ventilů radiátoru je bezpečné znovu zapnout ústřední topení a horkou vodu. Pokud jste byli úspěšní, vaše radiátory by se měly začít zahřívat během několika minut. Můžete také zkontrolovat manometr na vašem kotli a zkontrolovat, zda je mezi 1 a 2 bary.
Zdroje informací:
- www.viessmann.co.uk – jak odvzdušnit radiátor
- www.homeserve.com – dotazy a odpovědi o odvzdušňování radiátorů
Článek je zařazený do kategorie: Domácnost, Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Vyberáme nejlepší brusku na nože, porovnali jsme je 3 - recenze doporučují Güde, Orava a Lamart
- Jaké jsou hrnce z Lidlu (lidl-shop.cz)? Podívali jsme se na spolehlivost, kvalitu a cenu
- Jak vyčistit krbové sklo - čistič krbového skla není jediné řešení
- Vybíráme plynový kotel - srovnání 3 vhodných modelů
- 30+ inspirací na krásné tradiční, netradiční i moderní adventní věnce2024
- Vybíráme kamenný obklad na zeď do interiéru