Vybíráme kamenný obklad na zeď do interiéru

Veronika Štrbová Téma
20. září 2022 0

Svět architektury lety pokračuje, postupně se zavádějí na trh nové designy a materiály. To nejen přineslo revoluci do světa architektury a navrhování, ale také vytvořilo dostatek prostoru pro vstup nových materiálů a designů spolu již s těmi stávajícími. Nejde o to, že kamenný obklad nebo kamenná dýha jsou nejnovějším přírůstkem, ale spíše o to, že jejich popularita po celá staletí naprosto neklesla. Z toho vyplývá největší výhoda kamenného obkladu a to ta, že nikdy nevyjde z módy, ať už si dáte takový obklad kdekoli ve vaší domácnosti.

I v dnešní době mnoho majitelů domů upřednostňuje kamenné obklady či dýhové kameny před ostatními architektonickými materiály dostupnými na trhu, které jsou relativně levnější. Je to takříkajíc konkrétní architektonický návrhový vzor, ve kterém jsou tenké kousky nebo plátky přírodních kamenů připevněny v určitém vzoru, aby zakryly kolmou strukturu – obvykle zeď, aby jí poskytly nový vzhled a kvalitní ochranu. Podívejte se na mnoho inspirací na obklad na zeď, ať už přírodní nebo umělý a zkrášlete si i vy svůj domov.

Co je kamenný obklad?

Kamenný obklad je dekorativní krytina z pravého nebo simulovaného kamene. Můžete jím navrstvit stěny z betonu, oceli nebo cementu. Materiály použité k opláštění mohou být přírodní kameny jako žula, pískovec, břidlice nebo materiály, které vypadají jako přírodní kámen a mají malou hmotnost jako dýha.

Obývací pokoj s obkladem na zdi

 

Jako obklad na zeď do interiéru můžete použít jakýkoli přírodní nebo umělý kámen. Tloušťka jednotlivých obkladů je ve většině případů přibližně 1-3 cm a hmotnost 40-50 kg/m². Pokud nemůžete zatěžovat stavební konstrukce, alternativní volbou je cihlový obklad o hmotnosti cca. 20 kg/m². Novinkou posledních let je kamenná dýha. Je to tenoučký (cca. 2 mm) a velmi lehký (2 kg/m²) obkladový kámen ve velkém formátu 122 x 61cm, ale i v klasickém formátu 60 x 30cm.

 

Proč je kamenný obklad nejlepším dekoračním materiálem?

Mnoho lidí rádo používá různé přírodní kameny v kombinaci s něčím, zatímco jiní upřednostňují použití jednoho druhu přírodního kamene – může to být například vápenec, pískovec nebo břidlice, ve dvou až třech různých barvách nebo tónech. V závislosti na preferencích majitelů domů lze použít klasický kamenný obklad nebo kamennou dýhu k vytvoření klasického nebo moderního vzhledu. Kamenné obklady nejen dodávají budově výrazný vzhled, ale také dodávají stěnám přírodní texturu bez ohledu na to, jestli se to dělalo v interiérech nebo exteriérech.

 

Kde v interiéru lze použít?

Při obkládání stěn kamenem v interiérech vybírejte především dominantní pohledové stěny. Tehdy máte jistotu, že neuniknou pozornosti určitě žádné návštěvě.

👉 Nejoblíbenější místa pro kamenný obklad jsou:

  • stěna, na které je umístěn televizor
  • obklad na krb nebo pozadí krbových kamen
  • prostor kolem schodiště a nosných sloupů
  • stěna za sedačkou v obýváku
  • stěna za postelí v ložnici

Chcete-li váš kamenný obklad na zeď ještě více zvýraznit, je vhodné jej doplnit o bodové osvětlení, případně o svícny a svíčky. Jemné osvětlení bodového světla nebo svíčky vytváří na kamenné stěně jemné stíny, které vytvoří v místnosti příjemnou relaxační atmosféru. V moderních interiérech se doporučuje spíše použít jemnější vzory. Většinou jsou to různé formáty obdélníkových obkladů, které jsou často dodávány již v jednoduché předpřipravené formě. obkladových panelů.

 

Přírodní kamenný obklad versus umělý kamenný obklad

Na trhu obkladů stěn existují nejrůznější materiály. Některé z nich však nejsou přírodními kameny. Lidé jsou tím často zmateni. Proto si důkladně ověřte, s jakým materiálem jste přišli do kontaktu. Pokud jde o obklad z přírodního kamene, je to vždy dobrá volba. Nejen kvůli jeho úžasným vlastnostem a ohromujícím odstínům, ale také kvůli tomu, že nikdy nevyjde z módy. Přírodní kameny jako je vápenec, pískovec, mramor, křemenec, žula a břidlice se ve velké míře používají pro kamenné obklady pro fascinující přeměny interiéru, ale i exteriéru.

 

Přírodní kamenný obklad

Stěny v interiéru tvoří největší plochu. Obklad na zeď z přírodního kamene je trendový a moderní bude i o 20 let. Jelikož jde o přírodní materiál, interiéru dodá vizuální pohodu a příjemnou atmosféru. V současnosti se moderní interiér řídí jednoduchými pravidly. Musí být maximálně funkční, barevně vyvážený a navzdory minimalismu i vytvářet příjemné prostředí pro relaxaci a odpočinek. Právě kamenný obklad na zeď pomůže celý interiér nejen zútulnit, ale napomůže zvýraznit jednotlivé konstrukční prvky, součásti zařízení, jako je okolí krbu, stěna za sedačkou nebo televizí.

 

Umělý kamenný obklad, resp. imitace kamene

Umělý kámen na zeď je vyráběn jako imitace, napodobenina obkladů z přírodního kamene. Základem je vibrolitý barvený beton doplněný o přísady pro celkové zlepšení a zušlechtění betonové směsi. Kvalitní umělý kámen je barvený v celém průřezu, což zajišťuje barevnou stálost umělého kamene. Imitace kamene je vhodná k obkládání vnějších stěn, ale také k použití v interiéru. Díky své příznivé ceně se imitace kamenných obkladů stává velmi oblíbeným obkladovým materiálem. Právě nízká cena umělého kamene je při jeho výběru důležitým faktorem, jelikož na trhu najdete i umělý kámen cenově srovnatelný s přírodním kamenem.

 

👉 Zakoupit si můžete například i tyto druhy imitace kamenného obkladu:

 

V jakých barvách si zvolit obklad na zeď?

Obklad na zeď z přírodního kamene v interiéru nebývá obzvláště finančně náročný. Výměra stěn vhodných k obkládání v interiéru bývá jen několik pár metrů čtverečních a už jen z tohoto důvodu se zde nevyplatí šetřit. Vyberte si takový obkladový kámen, jaký se vám líbí, bez ohledu na jeho cenu. Ať už jde o obklad do obývacího pokoje, kuchyně, koupelny nebo ložnice, dopřejte si to nejlepší. Kamenný obklad na zeď je často levnější než nějaký kus nábytku pomocí kterého interiér dotváříte.

Momentálním trendem jsou kamenné obklady černé, bílé případně šedé nebo stříbrné barvy. Tato kombinace se převážně používá k obkládání stěn v moderních interiérech. Z materiálového hlediska jde o obklady z mramoru a břidlice. Pokud je váš interiér laděn do přírodních teplých barev, oblíbenou barvou jsou žlutá, hnědá a béžová. V těchto barvách převažují kamenné obklady z travertinu, ruly (gneis), vápence a pískovce.

Barevné inspirace pro váš domov:

 

Jaké výhody přináší přírodní kamenný obklad

Chcete-li renovovat svůj interiérový design, může kamenná stěna dodat vašemu domovu pocit pevnosti a autenticity. Lehce se čistící, odolné a teplé stěny z přírodního kamene dobře ladí s vašimi doplňky. Pokud uvažujete o použití tohoto krásného a odolného materiálu, určitě mějte na paměti několik důležitých výhod.

Nejen tu, že vám kamenný obklad zajistí neodolatelný vzhled a dlouhodobou ochranu stěn, ale přinese vám i výhodu nízkonákladové a snadné údržby. Kamenné obklady jsou k dispozici v různých barvách, texturách a vzorech a jsou jednou z možností, jak dodat vašemu domovu eleganci a smysl pro historii. Funguje také jako „ochranný obal“ na stěnách a také pomáhá při izolaci nebo udržování teploty vašeho domu.

 

👉 Přírodní kamenný obklad vás potěší těmito výhodami:

  • Chrání stěny před plísní – jako přírodní materiál je kámen přirozeně paropropustný. To znamená, že při použití obkladového kamene z přírodního kamene umožňuje stěně dýchat. Díky tomu se nemusíte obávat žádného vlhnutí a vzniku plísní.
  • Nadčasový design nikdy neomrzí – přírodní kámen je materiál, který vám dá záruku i mnoho let dopředu, že nikdy nevyjde z módy. Můžete jej tedy použít jako v kuchyni, koupelně, obývacím pokoji, ložnici nebo venku na zídce či na terase, vždy bude vypadat stylově.
  • Přírodní kámen je odolný a trvanlivý – přírodní kámen je vysoce odolný a to nejen proti nízkým mrznoucím teplotám, ale rovněž i horkým letním plusovým teplotám.
  • Voda mu také neublíží – některé druhy kamene jsou vysoce voděodolné. Kamenný obklad na zeď můžete navíc naimpregnovat speciální emulzí. Potom je dokonce schopen odolávat vodě úplně. To zároveň zabrání zmrznutí vody v mikropórech kamene a jeho následnému prasknutí.
  • Povrch, jaký jen chcete – Drsný, hladký, leštěný. Luxusní leštěný mramor do koupelny či obývacího pokoje, drsný mramor na obkládání soklů, zídek a fasád, hladký travertin na podlahy a terasy, atp. Možností je opravdu mnoho. Výběr záleží už jen na vás, vaší představě a konkrétním použití.
  • Barvy obkladu nikdy nevyblednou – barvy na fasádních prvcích z umělého materiálu, na které neustále svítí slunce, mají tendenci vyblednout. Přírodní kamenné obklady ovšem ošetřovat nemusíte. Navíc se můžete spolehnout, že sytost barvy vašeho obkladu zůstane zachována.
  • Bezproblémová údržba – nevyžaduje žádné speciální čistící prostředky ani extra čistící práce. K jeho vyčištění vám bude naprosto stačit čistá voda nebo vysokotlaký čistič. Impregnovaný přírodní kámen totiž odpuzuje prach, takže se díky tomu ani příliš nezašpiní.
  • Široká škála využití – možnosti jak využít kamenné obklady jsou opravdu široké. Vyniknou na stěnách v interiéru, ochrání a okrášle váš dům na vnějších stěnách, poslouží jako trvanlivé a funkční podlahy. Díky obkladům z přírodního kamene bude váš obývací pokoj moderní, kuchyň stylová a koupelna luxusní.
  • Máte opravdu velký výběr – interiérové obklady na zeď se vyrábějí v nesčetných odstínech a z obrovského množství přírodních kamenů. Růžový, sněhobílý, zelený nebo černý mramor, zemité odstíny pískovce, barevně žilkovaný onyx či vícebarevná břidlice. Příroda vytvořila rozsáhlou paletu barev, ze kterých si stačí jen vybrat.

 

Výhody použití různých druhů přírodního kamene

Nyní si popíšeme výhody použití různých přírodních kamenů, které se používají k obkládání stěn. Kamenná zeď ve vašem domě vydrží totiž navěky. Nejstarší stavby postavené lidmi, které ještě stojí, jsou vyrobeny právě z kamene. Tento pevný materiál je solidní volbou pro obložení stěn. Ve srovnání s jinými umělými stavebními materiály, které mohou po určité době vyžadovat povrchovou úpravu nebo výměnu, vyžadují stěny z přírodního kamene velmi malou údržbu.

Začneme vápencem. Obložení stěn vyrobené z vápence dodává starým stěnám kterékoli budovy nádherné barvy, které se liší různými odstíny od světlejších, až po ty nejtmavší. Použít lze jak v interiéru, tak i na vnějších fasádách.

 

Kromě toho jsou k dispozici další přírodní kameny v podobě kamenných obkladů. Jeden z nejkrásnějších přírodních kamenů mramor – často považován za „královský kámen”, je k dispozici ve více oku lahodících odstínech. Použití mramoru na kamenné obklady, ať už v interiérech nebo exteriérech, dodává prostoru okázalé kouzlo. Kromě toho se s trochou péče snadno čistí a udržuje. Použít jej můžete v jakékoli místnosti, ovšem nejoblíbenější je právě v koupelnách.

Stěna z přírodního kamene dodává vaší koupelně nádech svěžesti. Přináší minimalistické dekorace moderní rustikální přitažlivost. Koupelny z kamenných stěn vypadají úžasně a teplo. Jednoduchost přírodního kamene, jako je žula nebo mramor, může například pro vaši sprchu také vytvořit další hodnotu. Kamenná zeď přemění vaši koupelnu na oázu klidu a harmonie.

Na kamenné obklady se často používají i jiné přírodní kameny, jako je žula, pískovec a břidlice. Zatímco popularitu obkladu ze žulového kamene lze připsat jeho trvanlivosti a dostupnosti v nesčetných odstínech a vzorech povrchových úprav, pískovcový obklad je obecně preferován pro svůj zvětralý přírodní vzhled. Pískovcové obklady jsou obecně upřednostňovány pro vnější obklady stěn těm, kteří chtějí dát svým vlastnostem neoklasický vzhled. Břidlice se rovněž hojně používá pro obklady stěn v interiérech i exteriérech kvůli své odolnosti a dostupnosti v tmavých odstínech, které se nejlépe hodí k minimalistickému designu.

Jak vybrat kamenný obklad do interiéru

Přírodní kámen je v dnešní době již nedílnou součástí moderní architektury. Kromě všech výhod, které nabízí, je oblíben zejména kvůli tomu, že stěnám a budovám dodává šmrnc, originalitu a jedinečnost. Při výběru kamenného obkladu do interiéru je však třeba také brát v úvahu některé aspekty. Můžete se řídit samotným materiálem, jeho vzhledem nebo barvou, tloušťkou obkladu a konečně i konkrétním použitím ve vašem interiéru.

 

➡️ Materiál

Přírodní kamenné obklady budou vždy symbolem výjimečnosti a zárukou kvality. Vyrábějí se z různých přírodních kamenů, které nabízejí širokou škálu barev, kterou namíchala sama příroda. Co je však mnohem důležitější, kamenné obklady díky svým vlastnostem neznají téměř žádné limity. V konečném důsledku proto o použití elegantního mramoru, známého andezitu, oblíbeného travertinu i břidlice, ale také gneisu, vápence, pískovce či kvarcitu nakonec budou s největší pravděpodobností rozhodovat pouze vaše osobní preference a osobní vkus.

 

➡️ Vizuální stránka obkladu

Co se týče vizuální stránky, přírodní kamenné obklady mohou mít řadu alternativ, jak barevných, tak i tvarových. U barevného provedení nabízí kamenné obklady různé atraktivní varianty. Vybrat podle tohoto hlediska si tak dokáže každý. Ať už preferujete decentní černo-šedé odstíny nebo dáváte přednost spíše luxusně působícím hnědo-žlutým či zlato-měděným kombinacím obkladů, při výběru máte skutečně volnou ruku. Dokonce i tehdy, preferujete-li fascinující zelené, červené nebo jemnější bílé a béžové barevné tóny. Pestrá škála přírodních barev zároveň ponechává velký prostor pro vytvoření požadovaného kontrastu nebo naopak pro sladění interiéru s ostatními prvky.

Kamenné obklady z přírodního kamene vás však rozhodně nezklamou ani z pohledu tvarových možností. K dispozici máte štípaný kámen s nepravidelnými tvary, formátované obkladové panely a pásky nebo velkoformátový kamenný obklad. Každý z nich má své vlastní výhody a specifika. Podívejme se tedy také na to, jakým způsobem může formát kamenného obkladu ovlivnit vaše rozhodování.

 

➡️ Tvary obkladu

Výběr podle tvaru obkladu nemusí být vůbec komplikovaný. Štípaný kámen má jako jediný nepravidelné tvary a je vhodný k obložení fasád venkovských domů, chat, altánků nebo jako obklad plotů, krbů či studní. Nepravidelné štípané obklady se nejčastěji získávají z gneisu, vápence, kvarcitu, pískovce nebo andezitu.

Pro svůj přírodní štípaný povrch a nekomplikovanou montáž se velké oblibě těší formátované kamenné obklady v podobě obkladových panelů nebo řezaných pásků. Ty jsou zase tradičně získávány z mramoru, andezitu, travertinu, břidlice, gneisu nebo kvarcitu. Obkladové panely známé také jako řemínkové panely sestávají ze 4 nebo až 6 kusů, které jsou zpravidla slepeny do rozměrů 60 x 15 cm nebo 35 x 18 cm. Řezané pásky mohou mít výšku od 5 do 15 cm a délku od 20 do 60 cm.

Velkoformátové obklady disponují rozměry od 30,5 x 61 cm, 61 x 61 cm a 60 cm x 120 cm, které je předurčují pro fasády domů nebo pro obkládání reprezentativních budov úspěšných firem. V interiéru se velkoformátový kamenný obklad uplatní v koupelně, obývacím pokoji, ložnici, nebo jako obklad kuchyňské linky.

 

➡️ Tloušťka kamenného obkladu

Tloušťka obkladu má význam hlavně tehdy, když nechcete zatížit vyšší hmotností konstrukci interiérové stěny nebo máte obavy, že fasáda budovy neunese zátěž, kterou může představovat masivní kamenný obklad o hmotnosti nad 50 kg na m². Nemusíte se ovšem obávat, vždy se najde vhodné řešení.

Pokud z nějakých důvodů nemůže být použit kamenný obklad s vyšší hmotností, stále zůstává možnost nainstalování tenkého obkladu z přírodního kamene nebo kamenné dýhy. Kamenná dýha flexi z břidlice v různých barevných provedeních má široké použití a výborně poslouží jako klasický obklad na stěnu v interiérech. Hmotnost tří milimetrů obkladu z dýhy představuje jen cca 2 kg na m². Při tenkém obkladu do tloušťky 1,2 cm je třeba počítat o hmotnosti 25 kg na m² a u standardu o tloušťce do 3,5 cm hmotnost kamenného obkladu dosahuje 50 kg/m².

 

➡️ Cena kamenného obkladu

Pozitivem je, že v současnosti je kamenný obklad cenově mnohem dostupnější v porovnání s předchozími lety. Na své si tak přijde každý, kdo touží právě po tomto typu obkladu. Například takový štípaný drobný obklad z andezitu vhodný k obkládání menších ploch nebo krbů můžete dostat přitom již od 170 Kč za m². Cena kamenných obkladů pak přiměřeně s kvalitou i atraktivitou stoupá a začíná od zhruba 270 Kč. Za exkluzivní a luxusní kamenný obklad do interiéru si samozřejmě připlatíte víc. Cena se v těchto případech pohybuje od 1 100 Kč až po téměř 1 400 Kč za m².

 

Jak obkládat stěny v interiéru přírodním kamenem

Interiérové obklady na zeď slouží k obložení stěny hlavně za účelem jeho estetického výrazu. Pro tento účel není tedy třeba obkládat všechny stěny místnosti. I jedna stěna dodá interiéru patřičnou atmosféru a kámen se díky svému přírodnímu původu stane živým prvkem v místnosti. A někdy to nemusí být ani jedna celá stěna, ale pouze její část. Ať už dolní, vrchní nebo její střed. Možností je velmi mnoho a obklad na zeď je jistě vždy dobrá volba.

Obkládat stěny v interiéru není až tak složité, jak by se mohlo zdát. Budete však potřebovat dost pracovních nástrojů a určitě nebude na škodu nějaký pomocník. Ideální by bylo, kdybyste se do této práce pustili po předchozích zkušenostech s obkládáním. V opačném případě to nemusí jít zcela dle vašich představ. Pokud byste přece jen rozhodli to vyzkoušet sami, pomoci vám může následující video. Uvidíte na něm celý postup, potřebné pomůcky a výsledek, který za tu práci určitě stojí.

👉 I takto může vypadat obkládání vašich stěn kamenem:

Obkladanie steny prírodným kameňom: bez škár

 

6 nápadů na neodolatelný kamenný obklad stěn pro váš domov

1. Rustikální dotek

Vytvořte dobrý první dojem na každého, kdo vstoupí do vašeho domu, s kamenným obkladem ve vstupní hale. Ten vytváří hřejivý a uklidňující účinek, když lidé vcházejí. Kamenný obklad za kuchyňskou linkou dodá kuchyni svěžest a se světlým odstínem vytváří v této oblasti zřetelný pocit prostoru. Je neutrální a nádherný, zatímco kamenný obklad dodává rustikální nádech. Chcete-li doma rozdělovač místností, pravděpodobně hledáte něco, co nezabere mnoho místa. Můžete se rozhodnout pro kamenný obklad na části stěny, abyste vytvořili zřetelné prostory. Nejčastější volbou je například obklad na krbu v obýváku.

 

2. Krása v asymetrii

Toto nádherné a naskládané uspořádání dlaždic je známo jako „ledgestone“. Tenké obdélníkové kousky dlaždic různých výšek a šířek jsou navzájem spojeny a dávají místnosti rušný pocit. Ledgestone má drsný, nedokončený vzhled a funguje jako krásný protipól k hladkému a efektivnímu nábytku a vybavení. Koupelnový dekor se pomalu stává populárním trendem a tuto myšlenku kamenného obkladu stěny můžete rozšířit i vy.

 

3. Černá kráska

Tento černý kamenný obklad stěny je univerzálním a nadčasovým doplňkem každé ložnice či obývacího pokoje, protože jej lze sladit s různými barevnými schématy. Kamenné výbrusy nejsou příliš výrazné a do elegantního prostoru vnášejí správné množství textury.

4. 3D efekt

Díky zajímavé souhře stínů a hloubky vám tento kamenný obklad stěny ukradne pozornost a krásně kontrastuje se světlejšími odstíny v domě. 3D efekt kamenného obkladu je také velmi oblíbený.

5. Bílé a klidné prostředí

Určitě nesmíme zapomenout ani na koupelny. Můžete se rozhodnout pro koupelny v bílých a světlejších barvách, zatímco pro oživení prostoru ještě přidáte kamenný obklad. Pro domácnosti, které jsou zcela bílé nebo neutrální, je to zajímavý způsob prolomení jednotvárnosti.

6. Tam, kde to nejméně čekáte

Kdo řekl, že kuchyně musí být navrženy pouze kvůli funkčnosti? Chcete-li jim přidat zábavný nádech, proč nezačít s nějakým kamenným obkladem? Ten vytváří něco neobvyklého a přitom se zároveň stává středem pozornosti. Navíc na váš domov nikdo jen tak lehce nezapomene. Kamenný obklad proto můžete využít například na pilíře v kuchyni, krásně vynikne i na kuchyňském ostrůvku.

 

Často kladené dotazy

❓ 1. Jak se čistí kamenný obklad na zdi?

Obecně se k čištění obkladového kamene používá prachovka a pokud je to nutné, použijte čistou vodu. Určitě se nepokoušejte hrubé nečistoty odstranit mechanicky pomocí ostrého nářadí. Poškrábali byste nejen kámen, ale také barvu. Vyhněte se chemickým a kyselým čistícím prostředkům, které by kamenný obklad mohly trvale poškodit. Nepoužívejte čisticí prostředky pro mytí nádobí nebo jiné prostředky pro použití v domácnosti, většinou jsou zcela nevhodné pro čištění kamene. Především se vyhněte práškovým čističům a nepoužívejte ani tekuté prášky, nerozlišují mezi nečistotou a povrchem kamene! Použití organických rozpouštědel a ředidel může poškodit impregnaci kamene, v ředidlech jsou často i oleje a látky, které mohou na kameni zanechat fleky.

❓ 2. Mohu použít kamenný obklad na krbová kamna a za krbovými kamny?

Ano, je to možné. Obklady jsou odolné vůči vysokým teplotám, můžete je lepit i na krbová kamna i za krbovými kamny.

❓ 3. Je přírodní kámen vhodný pro podlahové topení?

Ano, přírodní kámen je velmi vhodný pro podlahové vytápění, neboť na začátku naakumuluje teplo, které i po vypnutí podlahového topení dále volně sálá a vyzařuje do prostoru. Kombinace přírodního kamene a podlahového topení je opravdu velmi příjemná a komfortní záležitost.

❓ 4. Potřebuji na obkládání stěn kamenem odborníka nebo to zvládnu sám?

V případě, že už máte s přírodním kamenem zkušenost, zvládnete to také sám. Lepení přírodního kamene bez předchozích zkušeností se však nedoporučuje. Proto je vždy lepší zavolat si firmu, která má s lepením přírodního kamene rozsáhlou zkušenost nebo se jen na toto zaměřuje. Taková firma bude již vědět, co instalace kamene obnáší, jakou stavební chemii a jaké stavební postupy lze použít nebo ne.

💡 TIP: Pokud si na takový kamenný obklad netroufáte, je zde i jiná možnost. Levná, jednoduchá a rychlá. Pořiďte si tapety se vzorem kamenného obkladu. Vše o tom, jak tapetovat se dozvíte v našem článku Tapety jsou zpátky.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (14 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *