10x bojler v testu 2021 – jak si vybrat ten správný ohřívač vody?

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

Dražice OKCE 125 (elektrický) Dražice TO 5 IN Tatramat LOVK 200 Dražice OKHE 160 SMART
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné Zlatá střední cesta
Dražice OKCE 125
Dražice TO 5 IN
TATRAMAT LOVK 200
Dražice OKHE 160 SMART
 1. objem
 2. nastavení teploty
 3. snadné ovládání
 4. elektrické krytí IP44
 5. levný provoz (noční proud)
 6. tichý chod
 7. kvalitní izolace
 1. rychlá doba ohřevu
 2. více odběrných míst
 3. kompaktní rozměry
 4. regulace teploty
 5. rychlost ohřevu
 6. ověřená tuzemská značka
 7. jednoduchá montáž
 1. univerzální použití
 2. kombinace elektrického a nepřímého ohřevu teplé vody
 3. kvalitní provedení
 4. jednoduchá obsluha
 5. tradiční slovenský výrobce
 6. rychlý ohřev
 1. větší objem
 2. smart ovládání
 3. kompaktní design
 4. nízké tepelné ztráty
 1. vyšší cena
 2. větší hmotnost
 1. pojistný ventil raději koupit zvlášť
 2. kratší přívodní kabel
 3. malý objem
 1. vyšší pořizovací cena
 2. vysoká energetická spotřeba
 3. je nutné dokoupit čerpadlo ústředního topení
 1. vyšší spotřeba energie
 2. vyšší cena
Jeden z nejžádanějších modelů zásobníkového ohřívače vody na československém trhu. Kvalitní provedení + výkon. Malý, kompaktní zásobníkový ohřívač, který spolehlivě zásobí teplou vodou jedno nebo více odběrných míst. Kombinovaný ohřívač vody s perfektními provozními vlastnostmi. Vodu je možné ohřívat celonerezovým topným tělesem a trubkovým výměníkem tepla. Bojler s dostatečným objemem pro 3-4 člennou rodinu s pohodlným ovládáním přes smartphone.
7 788 Kč 3 312 Kč 13 436 Kč 9 834 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Teplá voda v domě či bytě je prostě nutnost. Někdy však s jejím přívodem bývá nemalý problém, a proto se často zejména v domech používají ohřívače vody. Buď jde o průtokové ohřívače nebo nejčastěji o zásobníkové ohřívače vody – bojlery.

Bojler je investice, která by měla vydržet roky, takže i proto není jeho pořizovací cena právě nejnižší. Na první pohled to vypadá, že na výběr máte z nepřeberného množství modelů a typů. Stačí se však zamyslet a vybrat nejlepší podle svých preferencí a důležitých parametrů. Jaké to jsou? Tak například jaký typ potřebujete – na plyn, elektřinu, či obojživelníka? Kolik osob se má „obhospodařovat” teplou vodou? Kam ho doma chcete „píchnout” a jak často si najdete čas na údržbu? A nakonec samozřejmě i to, kolik chcete do tohoto zařízení zainvestovat?

Že ještě přesně nevíte? Rádi vám s tím pomůžeme a podrobně si projdeme všechny kategorie bojlerů od elektrických, přes plynové až po kombinované či akumulační. Přečtěte si nejen krátké recenze nejlépe hodnocených bojlerů v našem testu (na základě porovnání důležitých parametrů jednotlivých modelů, výsledků testování a také uživatelských zkušeností), ale i návod jak vybrat vhodný bojler, který bude vyhovovat jen a jen vašim potřebám.

TIP: Na konci článku si pak nezapomeňte přečíst o rozdílech mezi bojlery a průtokovými ohřívači, a kdy je pro vás který výhodnější.

Jak vybrat ohřívač vody – bojler?

Při výběru bojleru je třeba zohlednit zejména následující parametry:

Nejlepší Bojlery na základe porovnávacího testu 2021

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo 10. místo
Vítěz testu 2021 Zlatá střední cesta Pro náročné Lidová volba
Dražice OKCE 125 (elektrický) Tatramat EOV 120 Trend (elektrický) Mora EOMKU 80 SKSM Dražice OKHE 160 SMART Tatramat LOVK 200 Elíz EURO 80 SIK/1 Ariston VELIS EVO 100l Dražice TO 5 IN Dražice OKCEV 160 OPOP LK 100l
Dražice OKCE 125 Tatramat EOV 120 Trend Mora EOMKU 80 SKSM Dražice OKHE 160 SMART TATRAMAT LOVK 200 ELÍZ EURO 80 SIK/1 ARISTON VELIS EVO 100l Dražice TO 5 IN Dražice OKCEV 160 OPOP LK 100l
7 788 Kč 7 590 Kč 5 515 Kč 9 834 Kč 13 436 Kč 3 618 Kč 7 078 Kč 3 312 Kč 8 973 Kč 18 576 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

4 nejlevnější kvalitní Bojlery do 7590 Kč

Recenze 10 nejlepších bojlerů pro rok 2021

Vítěz testu

1. Dražice OKCE 125 (elektrický)

Typ: elektrický vertikální ● Objem: 125 l ● Max. teplota: 74 °C ● Příkon: 2200 W ● Energetická třída: C ● Regulace teploty: ano ● Hmotnost: 48 kg

Dražice OKCE 125

Dražice OKCE 125 je elektrický bojler na stěnu ve vertikálním provedení. Co ho činí zajímavým je poměrně velký objem – až 125 litrů, který uspokojí i početnější domácnost. S příkonem 2,2 kW trvá ohřev vody celkem krátce (z 10 na 60 °C za cca 2,6 hodiny).

Teplota se dá plynule regulovat (v rozsahu 5 až 74 °C), v rámci napojení máte možnost využít „noční proud”. Tlak nádoby s vodou je 0,6 MPa. O ohřev se stará keramické topné těleso. O bezpečnost se stará pojistka proti přehřátí a zamrznutí. Bojler splňuje přísné normy elektrického krytí IP44 a díky tomu je možné jej umístit i do těsné blízkosti odběrných míst.

Zásobník samotný je smaltový a tepelně izolovaný, což znamená malé tepelné ztráty a nízké provozní náklady. Díky většímu objemu počítejte i s vyšší hmotností – téměř 50 kg, rozměrově má průměrných 106 cm na výšku a 56 cm na šířku.

Výhody

 • objem
 • nastavení teploty
 • snadné ovládání
 • elektrické krytí IP44
 • levný provoz (noční proud)
 • tichý chod
 • kvalitní izolace

Nevýhody

 • vyšší cena
 • větší hmotnost

Verdikt: Jeden z nejžádanějších modelů zásobníkového ohřívače vody na československém trhu. Kvalitní provedení + výkon.

Naše hodnocení:

Cena: 7 788 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Tatramat EOV 120 Trend (elektrický)

Typ: elektrický tlakový vertikální ● Objem: 120 l ● Max. teplota: 75 °C ● Příkon: 1800 W ● Energetická třída: C ● Regulace teploty: ano ● Hmotnost: 32 kg

Tatramat EOV 120 Trend

Tatramat EOV 120 Trend je elektrický bojler na stěnu tradiční značky. Vnitřek 120 l zásobníku je smaltované speciálním smaltem, což má za následek dlouhou životnost zařízení. Teplota vody se dá plynule nastavit od 7 °C až do 75 °C. Na přední straně s praktickým indikátorem teploty pro pohodlnou kontrolu.

Tento zásobníkový ohřívač také disponuje anodovou ochranou proti korozi, bezpečnostním termostatem, pojistkou proti zamrznutí i přehřátí ohřívače. Součástí dodávky je i pojistný ventil.

Při instalaci počítejte víceméně se standardními rozměry s výškou 111 cm a šířkou 47,5 cm. Prázdný bojler má 35 kg, čili jde o poměrně nízkou hmotnost. Lze umístit na zeď pouze vertikálně.

Výhody

 • poměr cena / kvalita
 • dobrý objem
 • nízká váha
 • dlouhá životnost
 • ověřená slovenská značka
 • snadná montáž

Nevýhody

 • nižší příkon

Verdikt: Bojler ověřené značky s výborným poměrem kvality, výkonu a ceny.

Naše hodnocení:

Cena: 7 590 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. Mora EOMKU 80 SKSM

Typ: elektrický vertikální / horizontální ● Objem: 80 l ● Max. teplota: 75 °C ● Příkon: 2000 W ● Energetická třída: C ● Regulace teploty: ano ● Hmotnost: 30 kg

Mora EOMKU 80 SKSM

Mora EOMKU 80 SKSM je elektrický bojler s menším objemem 80 litrů. Není tedy vhodný pro rodiny s vyšší spotřebou teplé vody, ale na druhou stranu rychlost ohřevu se násobně zvyšuje, plus nízká hmotnost modelu (30 kg) usnadňuje jeho snadnější instalaci. Totéž platí i pro kompaktní rozměry, takže 80 cm vysoký a 45 cm široký bojler není problém umístit v podstatě kdekoliv. Na výběr máte dokonce i ze dvou možností uložení – vertikální nebo horizontální dle potřeby.

Samozřejmostí je moderní elektronicky řízená jednotka s možností plynulé regulace teploty (od 10 °C do 75 °C) a ukazatelem aktuální teploty v zásobníku se 7 diodami, také pojistky proti přehřátí či zamrznutí. Ale i anti-legionella, zda funkce sledování spotřeby vody ECO smart. Přívod teplé vody je možný pro několik odběrných míst.

Výhody

 • možnost horizontálního i vertikálního uložení
 • tradiční český výrobce
 • jednoduchá montáž
 • snadné ovládání
 • rychlý ohřev vody
 • dobrá cena

Nevýhody

 • menší objem

Verdikt: Bojler vhodný pro montáž do menších místností – chcete ho svisle nebo vodorovně? Ať se líbí …

Naše hodnocení:

Cena: 5 515 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

4. Dražice OKHE 160 SMART

Typ: elektrický akumulační ● Objem: 155 l ● Max. teplota: 65 °C ● Tvar: vertikální ● Příkon: 2200 W? ● Energetická třída: B? C? ● Regulace teploty: ano ● Materiál: smalt ● Hmotnost: 57 kg

Dražice OKHE 160 SMART

Bojler Dražice OKHE 160 SMART funguje na principu elektrického ohřevu vody. Celkový objem tohoto zařízení činí pěkných 155 litrů což potěší zejména domácnosti s vyšší spotřebou teplé vody. Větší objem se však hned spojuje také s vyšší hmotností – 57 kg rozhodne instalaci neusnadňuje (vertikální na stěnu). Rozměry jsou víceméně standardní pro tento typ zařízení – výška 123 cm a šířka 52 cm.

SMART v názvu produktu značí, že bojler má inteligentní elektronicky regulovaný termostat, elektronickou řídící jednotku, zabudovaný digitální displej pro zobrazení provozních stavů, poruchových hlášení. A nakonec i možnost ovládání prostřednictvím smartphonu s operačním systémem Android nebo iOS.

Praktickým vybavením je i proti námraze funkce, či inteligentní regulace teploty s využitím „nočního proudu” a možnost ovládání signálem HDO (hromadné dálkové ovládání).

Výhody

 • větší objem
 • smart ovládání
 • kompaktní design
 • nízké tepelné ztráty

Nevýhody

 • vyšší spotřeba energie
 • vyšší cena

Verdikt: Bojler s dostatečným objemem pro 3-4 člennou rodinu s pohodlným ovládáním přes smartphone.

Naše hodnocení:

Cena: 9 834 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

5. Tatramat LOVK 200

Typ: kombinovaný horizontální ● Objem: 195 l ● Max. teplota: 80 °C ● Příkon: 2000 W ● Energetická třída: D ● Regulace teploty: ano ● Hmotnost: 72,5 kg

TATRAMAT LOVK 200

Tatramat LOVK 200 je kombinovaný bojler s velkým objemem až 196 l. Vodu můžete ohřát buď celonerezovým topným tělesem napojeným na elektřinu, nebo i využitím zbytkového tepla z jiných zdrojů než je kotel na tuhá paliva či solární panely díky trubkového výměníku tepla. Jde o efektivní skloubení ohřevu elektrickým proudem v létě a ohřevu teplou vodou ze systému ústředního topení v topném období.

Jde o „ležatý” bojler, který se tedy montuje na stěnu v horizontální poloze. Ohřívač má kvalitní smaltované vnitřní úpravu. Ovládací panel je umístěn nalevo, takže si třeba nejprve promyslet jak ho umístit, abyste k němu bezproblémově dostali.

Při podobných typech zařízení je nutné počítat s vyšší spotřebou energie, konkrétně tento model patří do energetické třídy D. Proto je jeho použití výhodnější pokud opravdu chcete používat i externí zdroje energie. Jinak, rychlost ohřevu je vzhledem na velký objem optimální, činí necelých 6 hodin z z 15 °C na 65 °C.

Výhody

 • univerzální použití
 • kombinace elektrického a nepřímého ohřevu teplé vody
 • kvalitní provedení
 • jednoduchá obsluha
 • tradiční slovenský výrobce
 • rychlý ohřev

Nevýhody

 • vyšší pořizovací cena
 • vysoká energetická spotřeba
 • je nutné dokoupit čerpadlo ústředního topení

Verdikt: Kombinovaný ohřívač vody s perfektními provozními vlastnostmi. Vodu je možné ohřívat celonerezovým topným tělesem a trubkovým výměníkem tepla.

Naše hodnocení:

Cena: 13 436 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


6. Elíz EURO 80 SIK/1

Typ: elektrický vertikální ● Objem: 80 l ● Max. teplota: 75 °C ● Příkon: 2000 W ● Energetická třída: C ● Regulace teploty: ano ● Hmotnost: 23 kg

ELÍZ EURO 80 SIK/1

Eliz EURO 80 SIK / 1 je elektrický tlakový ohřívač vody se svislým umístěním na zeď s objemem 80 litrů, který využijete buď na jedno nebo více odběrných místech.

Zásobník je vyroben z kvalitní oceli chráněné vrstvou zirkonium smaltu. Polyuretanová izolace hrubá 32 mm zaručuje nízké tepelné ztráty a úsporu nákladů na ohřev vody. Nechybí ani anodová tyč, která chrání nádrž proti korozi a prodlužuje její životnost.

Teplota vody se dá nastavit pomocí termostatu na ovládacím panelu v rozsahu 7-75 °C. Samozřejmostí je i pojistka proti přehřátí a zamrznutí vody v ohřívači. Kompaktní rozměry (výška 82,5 cm a šířka 46 cm) umožňují jeho pohodlné umístění i do menších prostorů. Díky hmotnosti jen 23 kg se snadno instaluje. Součástí dodávky je i závěsná konzola a kovový pojistný ventil se zpětnou klapkou.

Výhody

 • příznivá cena
 • rychlý ohřev vody
 • moderní design
 • nízké tepelné ztráty

Nevýhody

 • menší objem

Verdikt: Funkční a efektivní zásobníkový ohřívač vody pro méně početnou domácnost.

Naše hodnocení:

Cena: 3 618 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. Ariston VELIS EVO 100l

Typ: elektrický vertikální / horizontální ● Objem: 100 l ● Max. teplota: 80 °C ● Příkon: 1500 W ● Energetická třída: B ● Regulace teploty: ano ● Hmotnost: 32,2 kg

ARISTON VELIS EVO 100l

Ariston Veliš EVO 100 je elektrický zásobníkový ohřívač vody s hloubkou jen 27 cm a možností instalace vodorovně nebo svisle. Spolu s dostatečně velkým objemem to z něj dělá model, který zapadne do každé koupelny. Nejde o klasický kulatý bojler, je to kvádr s výškou 125 cm a šířkou 50 cm.

Je vybaven funkcí Eco, díky které si pamatuje kdy a kolik horké vody používáte a podle toho nastavuje ohřev. Což může vést k úspoře elektrické energie. Podobně k tomu přispívá i inovativní konstrukce s dvojitou nádrží. Důležitá je i rychlost ohřevu, tento model zvládne dodat teplou vodu již za 50 minut. Na ovládacím panelu se pak zobrazuje také údaj o počtu dostupných osprchování.

Nechybí ani možnost regulace teploty vody a její indikátor, disponuje samozřejmě i základními bezpečnostními prvky jako pojistkou proti přehřátí a proti zamrznutí. Z hlediska energetické účinnosti patří do třídy B jako jeden z mála bojlerů se srovnatelnými vlastnostmi.

Výhody

 • Energet. třída účinnosti B
 • rychlý ohřev
 • design
 • tichý chod
 • jednoduchá instalace

Nevýhody

 • nižší příkon

Verdikt: Designově povedený model s rychlým ohřevem vody a s možností instalace vodorovně nebo svisle.

Naše hodnocení:

Cena: 7 078 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

8. Dražice TO 5 IN

Typ: elektrický tlakový vertikální ● Objem: 5 l ● Max. teplota: 74 °C ● Příkon: 2000 W ● Energetická třída: A ● Regulace teploty: ano ● Hmotnost: 7 kg

Dražice TO 5 IN

Maličký zásobníkový ohřívač vody Dražice TO 5 IN (objem 5 l) je opravdu kompaktní řešení jak zajistit teplou vodu pod dřez či umyvadlo nebo i do koupelny na chatu či chalupu, případně menšího bytu. Ohřívač je s ocelovou smaltovanou nádobou a v zajímavém designu.

Určitě také zaujme fakt, že je možné na něj připojit více odběrných míst (v tlakovém systému, může však pracovat i v beztlakovém). Příkon 2 kw zajišťuje rychlý ohřev vody a to zhruba do 9 minut (z 10 na 60 °C). Teplotní rozsah tohoto bojleru je 5-74 °C Již zmíněné kompaktní rozměry prezentuje výška 40 cm, šířka 26 cm a v neposlední řadě i hmotnost 7 kg. Izolace z polyuretanové pěny výrazně omezuje tepelné ztráty.

Výhody

 • rychlá doba ohřevu
 • více odběrných míst
 • kompaktní rozměry
 • regulace teploty
 • rychlost ohřevu
 • ověřená tuzemská značka
 • jednoduchá montáž

Nevýhody

 • pojistný ventil raději koupit zvlášť
 • kratší přívodní kabel
 • malý objem

Verdikt: Malý, kompaktní zásobníkový ohřívač, který spolehlivě zásobí teplou vodou jedno nebo více odběrných míst.

Naše hodnocení:

Cena: 3 312 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


9. Dražice OKCEV 160

Typ: elektrický horizontální ● Objem: 152 l ● Max. teplota: 80 °C ● Příkon: 2000 W ● Energetická třída: C ● Regulace teploty: ano ● Hmotnost: 66 kg

Dražice OKCEV 160

Elektrický tlakový bojler Dražice OKCEV 160 je na rozdíl od téměř všech modelů v našem testu podlouhlého tvaru (výška 123,5 cm, šířka 52,4 cm) a jeho umístění je tedy horizontálně (na stěnu, nebo i na zem). Jeho nespornou výhodou je dost velký objem, konkrétně 152 litrů. S tím se však na druhou stranu spojuje i delší dobu ohřevu (z 10 na 60 °C je to 5 hodin) a v neposlední řadě i vyšší hmotnost zařízení (66 kg) či ztěžuje manipulaci při montáži.

Stejně jako většina ostatních bojlerů v našem testu disponuje možností regulace teploty vody v nádrži (5-75 °C) s ukazatelem aktuální teploty, také pojistkami proti přehřátí a zamrznutí vody. Ohřev zajišťuje keramické topné těleso ovládané provozním termostatem a jištěné tepelnou pojistkou.

Výhody

 • velký objem
 • poměr cena kvalita
 • životnost
 • tradiční značka
 • ležatý bojler

Nevýhody

 • vyšší pořizovací cena
 • pouze horizontální instalace

Verdikt: Objem bojleru 152 litrů vám zajistí opravdu dostatečné množství horké vody do koupelny s vanou.

Naše hodnocení:

Cena: 8 973 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


10. OPOP LK 100l

Typ: tuhé palivo (dřevo) / stacionární ● Objem: 95 l ● Výkon: 8 kW ● Účinnost: 70% ● Provozní tah komína: 10 Pa ● Hmotnost: 55 kg

OPOP LK 100l

Opop LK 100 je jednoduchý ohřívač vody na tuhé palivo – dřevo, dřevní odpad. Jedná se o beztlakový ohřívač s napojením na 1 odběrné místo. Objem nádrže je až 95 l, přičemž se zařízení umísťuje vertikální na zem. Relativní výhodou je, že nádrž není izolovaná, takže jej můžete použít i na vyhřívání místnosti.

Ohřívač se skládá ze smaltované nádrže a topeniště + součástí je i baterie s ruční sprchou. Odvod spalin musí být samozřejmě odveden do komína. Ohřívač se hodí zejména tam, kde není přípojka plynu, nebo je problematická dodávka elektřiny.

Celková výška těchto koupelnová kamna 156 cm, průměr ohniska 37 cm, průměr kouřovodu 95 mm a nakonec celková hmotnost: 55 kg.

Výhody

 • využití v případě nedostupnosti plynu či elektřiny
 • rychlý ohřev vody i místnosti
 • nízké náklady
 • retro design

Nevýhody

 • vyšší pořizovací cena
 • slabý tlak vody – sprcha spíše ne
 • menší nároky na komfort
 • „Levná” sprchová hlavice

Verdikt: Ohřívač vody na tuhé palivo jako praktický doplněk zahradních domků nebo chalup v smaltovaném provedení.

Naše hodnocení:

Cena: 18 576 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co je to bojler

Bojler je užitečné zařízení, které slouží k ohřevu užitkové vody. Je vhodnější zejména pro početnější domácnosti s vyšší spotřebou. Voda se v nich ohřívá na určitou teplotu a je tam také uchovávána (na rozdíl od průtokového ohřívače). Objemnější tlakový bojler je výkonnější  – dopravuje vodu většinou z větší vzdálenosti. Beztlakový typ s napojením na speciální beztlakovou vodovodní baterii je méně objemný.

Bojler (z anglického boilerboil znamená vařit) má podobu tlakové nádoby většinou postavené vertikálně, méně horizontální ( „ležatý” bojler). Zdrojem tepla může být elektřina, plyn případně jiné zdroje a podstatou je vlastně akumulace ohřáté vody. Topné těleso se nachází ve spodní části zařízení, teplá voda se vyvádí z horní části. Přítok studené vody je řešen tak aby se nemíchala s již ohřátou vodou.

Zásobníkový ohřívač vody musí být také opatřen pojistným ventilem pro případ přehřátí topného tělesa, případně senzorem, který automaticky řídí zapínání nebo vypínání ohřevu vody.

 

Typy bojlerů

Typy bojlerů - Elektrické, Plynové, Kombinované, Akumulační

Už jsme úvodem něco předznamenaly –  mezi základní typy bojlerů patří plynový či elektrický, pak kombinovaný (familiárně zvaný obojživelník) a případně též akumulační. Pojďme se na ně podívat o něco blíže.

Elektrické bojlery

Elektrický bojler ohřívá vodu díky elektřině. Výhodou je nižší sazba za elektřinu v nočních hodinách (noční tarif, respektive nízký proud), což dokáže snížit celkové náklady na ohřev teplé užitkové vody. Rovněž odpadá bezpečnostní riziko, které se pojí zejména se staršími typy plynových bojlerů. Na našem trhu se jedná o nejčastější typ bojlerů.

💡 Naše tipy na kvalitní elektrický bojler:

Mora EOMKU 80 SKSM Mora EOMKU 80 SKSM
5 515 Kč
Do obchodu Heureka.cz
Ariston Velis EVO 80 ARISTON VELIS EVO 80
6 466 Kč
Do obchodu Heureka.cz
Tatramat EOV 80 Tatramat EOV 80
7 580 Kč
Do obchodu Heureka.cz

Nastavení provozu takového bojleru je pak většinou možné podle potřeby:

 • jednookruhová provoz  – ohřev teplé vody pouze v době nízkého tarifu
 • dvouokruhová provoz – základní ohřev teplé vody v době nízkého tarifu + možnost aktivace rychlo-ohřevu kdykoliv během dne
 • jednorázový ohřev  – možnost aktivace stisknutím tlačítka

 

Plynové bojlery

Plynový bojler funguje v podstatě na stejném principu jako elektrický, jen je to za pomoci plynu (zemní plyn, propan-butan). Může být v provedení s odtahem do komína, turbo nebo i bez odtahu spalin. V současnosti jsou všechny modely dostupné na trhu považovány za maximálně bezpečné (prvky jako automatické zapalování, bezpečnostní pojistky, piezoelektrické zapalovače a další).

 

Kombinované bojlery

Kombinované nebo jinak obojživelné, bojlery dokáží k ohřevu užitkové vody využívat 2 rozdílné zdroje energie.  Ohřev vody probíhá jak pomocí elektřiny či plynu, tak i tuhých paliv nebo solárních panelů (proto se jim říká bojler obojživelník). Takový typ funguje optimálně jako zásobník teplé vody, přičemž při výpadku některého ze zdrojů zařízení ohřívá vodu „vesele” nadále. Asi jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Dražice OKC 125 Dražice OKC 125
8 484 Kč
Do obchodu Heureka.cz
Tatramat LOVK 150 TATRAMAT LOVK 150
9 612 Kč
Do obchodu Heureka.cz
Tatramat OVK 200 P Tatramat OVK 200 P
10 900 Kč
Do obchodu Heureka.cz

 

Akumulační bojlery

Akumulační bojler je specifický v tom, že vodu sice přímo neohřívá, ale hromadí zbytkové teplo z jiných zdrojů a díky tomu udržuje vodu dostatečně teplou. Jde o využití zbytkového tepla například od klasického kotle, solárního systému, tepelného čerpadla a podobně. Takový bojler zvyšuje využitelnost a životnost zmíněných zařízení. Samozřejmě jde o modely s vyšší pořizovací cenou. Mimochodem, k ohřevu ale bohužel dochází pouze při zatopení či dostatečné sluneční aktivitě a podobně.

Dražice NAD 250 v1 Dražice NAD 250 v1
7 938 Kč
Do obchodu Heureka.cz
Dražice NADO 500/140 v2 Dražice NADO 500/140 v2
13 986 Kč
Do obchodu Heureka.cz

 

Na co se při výběru bojleru zaměřit

Bojlery jako zásobníky teplé vody nejsou zrovna prostorově nejúspornější zařízení a proto si musíte dobře promyslet, kde ho doma umístíte. Čím více osob v domácnosti, tím objemnější typ zařízení potřebujete. S tím úzce souvisí i předpokládaná spotřeba teplé vody v domácnosti. Máte doma zavedený plyn? Případně chcete využít energii i z alternativních zdrojů jako je kotel na tuhá paliva či solární panely? Největší důraz při výběru bojleru tedy přikládejte typu zařízení podle využívané energie na ohřev vody.

 

Elektrický, plynový nebo kombinovaný?

Každý z nich má své výhody a nevýhody, které je činí vhodnými právě pro určitý typ domácnosti.

Elektrické

Výhody

 • nižší pořizovací cena
 • levný ohřev v nízkém tarifu (v noci)
 • vyšší bezpečnost

Nevýhody

 • pomalý ohřev

Plynové

Výhody

 • nízké provozní náklady
 • rychlý ohřev
 • vyšší cena

Nevýhody

 • nutná přípojka na zemní plyn
 • zajištění odvodu spalin

Kombinované – Obojživelník

Výhody

 • univerzální použití
 • ohřev je zajištěn i při výpadku proudu
 • možnost využití aktuálně nejlevnějšího zdroje energie

Nevýhody

 • vysoká pořizovací cena
 • nutnost přístupu k více zdrojům energie

Akumulační

Výhody

 • ekonomicky nejvýhodnější
 • zvyšují životnost kotle
 • jistota ohřevu i při výpadku proudu, nemusíte rychle shánět elektrocentrálu

Nevýhody

 • vyšší cena
 • ohřev je vázán na externí podmínky (potřeba topení, slunce…)

 

Objem

Zdroj energie na ohřev teplé vody už máme vyřešen, základním parametrem při výběru správného zařízení je pak objem vody, který dokáže bojler ohřát. Objem by měl jednoznačně odpovídat potřebám domácnosti, tj. kolik osob musí bojler obhospodařit. Počítejte zhruba se 40 až 60 litry na osobu:

 • 1-2 členná domácnost: 50-120 l modely
 • 3-4 členná domácnost: 120-220 l
 • 5 a více členy v domácnosti: nad 220 l

Obecně platí, že jistější je zvolit model ohřívače vody s vyšším objemem než je deklarováno minimum. Ale zas rezerva nemá být ani příliš velká- aby nedošlo k plýtvání energie na ohřev nadbytečného množství vody. Čím více vody ohříváte, tím déle to trvá!

Ve většině případů jde o individuální posouzení potřeby teplé vody v domácnosti, kde berete v úvahu nejen počet osob v domácnosti, ale i své zvyklosti- preferujete sprchu či spíše plnou vanu? Máte doma myčku, nebo jej myjete ručně? K přesnějšímu odhadu dospějete když nahlédnete do celoročního vyúčtování vody…

 

Umístění a poloha bojleru

Jsou dva základní polohy – svislá (vertikální) a vodorovná (horizontální). První jmenovaná možnost, tedy závěsné bojlery, se nejlépe uplatní tam, kde je dostatek místa. Na rozdíl od horizontálních bojlerů se v nich tolik nemíchá teplá voda se studenou a jsou energeticky úspornější a vodu ohřívají rychleji.

Vodorovná poloha je co se týče funkčnosti méně výhodná, no takové bojlery – ležaté, se dají umístit i do stísněných prostor.

Co se týče umístění, tak bojler je vhodné umístit co nejblíže místu, ze kterého teplou vodu požadujete, abyste se vyhnuli tepelným ztrátám při průtoku vodu v potrubí. A tedy co nejblíže k vodovodním bateriím (do dvou metrů od výstupu). To však samozřejmě není vždy možné. V takovém případě uvažujte i o umístění průtokového ohřívače (velký test spolu s návodem jak vybrat správný), případně nad kvalitnější izolací potrubí. Asi nejpraktičtější je umístění v koupelně, případně do kuchyně či komory.

Oba typy lze zavěsit na stěnu nebo na strop, vodorovné modely i například do podhledu. Existuje ještě jeden typ zařízení – jde o stojaté (stacionární) bojlery, které díky velkému objemu, 400-500 l (dokonce i 2000 l pro průmyslové účely), musí být logicky „položené” na zemi.

Umístění velkého bojleru v prádelně

Umístění velkého bojleru je ideálně v prádelně nebo ve sklepě

 

Tvar

Dnes už máte možnost vybírat z více konkrétních tvarů – dostupné jsou oblé válce i hranaté “kvádry”, ale i ploché zásobníkové ohřívače vody.

 

Tlakový či beztlakový?

Důležitým kritériem při výběru ohřívače je i typ konstrukce. Vybrat si můžete zásobníkové tlakové či zásobníkové beztlakové ohřívače vody. Použití každé z nich má své opodstatnění a jsou vhodné pro různá místa domácnosti.

Tlakový model je přesně ten typ, který se vám vybaví při vyslovení slova bojler. Jedná se o zařízení s objemem více než 50 litrů a zásobují několik odběrných míst. Obvykle se umisťují do technických místností nebo koupelny. Jeho provoz je poměrně úsporná a dá se v případě potřeby napojit na ústřední topení (poslouží i na ohřev místností). Na druhou stranu očekávejte větší tepelné ztráty z titulu větší vzdálenosti bojleru od odběrného místa a také větší rozměry a hmotnost. Obecně však lze říci, že jsou i tak nejpopulárnějšími zařízeními sloužícími k ohřevu vody v celé domácnosti.

Beztlakový model je charakteristický zejména menším objemem do 15 litrů a jeho úkolem je ohřát dostatečné množství vody na 1 odběrné místo (ať už na umytí rukou nebo opláchnutí nádobí). Často se zařízení připojuje přímo pod / nad umyvadlo či dřez, prostorové nároky těchto typů jsou opravdu minimální. Jsou ideální zejména na méně využívané odběrná místa jako umyvadla v malých bytech, chalupách, do garáže nebo dílny.

 

Energetická náročnost

Dražice OKHE 160 Smart - energetický štítek

Dražice OKHE 160 Smart – energetický štítek

Co se týče energetické náročnosti, tak i bojler (elektrický konkrétně) musí disponovat příslušnou informaci o energetické náročnosti. To znamená, že každý model má speciální štítek, který prozradí přibližnou spotřebu energie za rok provozu zařízení. Úsporné modely (většina na trhu) mají třídu energetické účinnosti A, B, C. Méně úsporné D a E.

Důležitý je i údaj o úrovni tepelných ztrát, který je dostupný většinou na obalu produktu. Tento parametr se vyjadřuje ve watthodinách (Wh) za 24 hodin na 1 litr (tj. únik tepla z jednoho litru vody za 24 hodin). Čím je toto číslo nižší, tím menší jsou i předpokládané tepelné ztráty a bojler je úspornější. Omezit tepelné ztráty lze především kvalitní izolací, pomůže i keramické topné těleso.

Základním předpokladem k efektivnímu využití energie je udržovat zásobník a zejména topné těleso v čistotě bez usazeného vodního kamene a teplota vody v bojleru by neměla překročit 45-50 °C. Tloušťka tepelné izolace bojleru by měla být alespoň 10 cm. To většinou komerčně dodávané zásobníky nenabízejí, proto zvažte i nad dodatečnou izolací například minerální vatou. Velikost zásobníku by neměla překračovat jednodenní spotřebu domácnosti.

 

Rychlost ohřevu vody v zásobníku

Čas kdy se ohřeje veškerá voda v zásobníku samozřejmě určuje zejména jeho objem. Pokud je bojler elektrický, tak také jeho výkon, který se v průměru pohybuje kolem 2 kW.

Orientační příklad (elektrický bojler s příkonem 2 kW z 15 °C na 65 °C): objem 15 l se zahřeje přibližně za 0,5 hodiny, 50 l za 1,5 hodiny, 120 l za 3,5 hodiny a 200 l za 6 hodin.

Termostat

Nastavením termostatu na optimální teplotu můžete ušetřit. Například již při 70 °C a více se rapidně zvyšuje spotřeba energie. Také se topidlo takto dříve zanáší vodním kamenem a ohřev trvá nepoměrně déle. Ideální teplota je mezi 50-60 °C, je to ekonomicky, prakticky a i hygienicky nejvýhodnější.

 

Dodatečné funkce

Dnešní moderní bojlery nabízejí celou řadu funkcí, které zvyšují komfort jejich užívání (pokud si samozřejmě nevyberete klasický bojler s jednoduchým mechanickým ovládáním). Určitě mezi ně patří například LED displej, který zobrazuje potřebné informace – například aktuální teplotu vody v zásobníku, předpokládaný čas, za který se voda ohřeje nebo i informace o případných poruchách… Také se můžete setkat s různými bezpečnostními senzory, které zapínají a vypínají ohřev podle situace kdy hrozí přehřátí tělesa nebo naopak roztržení nádoby v důsledku zamrznutí vody ve spotřebiči.

Rovněž jsou praktické programy, jejichž funkcí je ohřát vodu na určitou teplotu po určitém období, při které dochází k úhynu některých nebezpečných mikroorganismů. Tyto funkce a doplňky umožňují jak bezproblémový provoz zařízení, tak i prodlouženou životnost jeho komponentů.

 • různé kontrolky a světelné či zvukové indikátory – informují o teplotě vody, probíhajícím procesu ohřevu a ostatních údajích
 • pojistný ventil (zpětná klapka nebo i přetlakový ventil) – zabraňuje průtoku vody zpět do vodovodního řadu, měl by být součástí každého bojleru
 • Anti-Legionella – jestliže 30 dní po sobě voda nedosáhla teplotu 70 °C, automaticky se na tuto teplotu ohřeje, čímž se voda dezinfikuje (zabraňuje šíření bakterie Legionella)
 • Anti-Freeze – nebo ochrana proti nízké teplotě, automaticky se zapnou topnice pokud teplota vody v zásobníku klesne pod 5 °C, předchází tak zamrznutí vody a poškození vnitřního pláště
 • ECOtronic – je inteligentní systém, který se učí návykům uživatele bojleru, díky tomu je například schopen automaticky ohřát potřebné množství vody na požadovanou teplotu a v obvyklý čas (například pokud zvyknete víkendy trávit mimo domov, tak systém bude v tyto dny ohřívat jen nutnou rezervu a podobně…)

 

Životnost

Bojler není zařízení, které si chceme pořídit jen na pár měsíců či let a hned na to si kupovat nový. Chceme aby nám vydržel dlouhá léta. Proto je důležité, abyste věnovali pozornost parametrům, které přímo ovlivňují životnost zařízení. Na prvním místě je materiál použitý na výrobu jednotlivých komponentů.

Materiál

Většina bojlerů má vnitřní plášť z nerezové oceli nebo dvojitého smaltu. Nerezový plášť má vyšší životnost (i 20 let a více, protože lépe odolává korozi a vodnímu kameni), lépe také kumuluje a drží teplo, ale takový bojler je samozřejmě dražší a popravdě na trhu ho musíte hledat. Na druhou stranu plášť z dvojitého smaltu vydrží kratší (10 až 15 let), hůře kumuluje a drží teplo, ovšem dostanete ho za „levnější peníz”.

Také je dobré, pokud má váš bojler víko příruby i nádobu ohřívače vyrobené ze stejného materiálu. Topné těleso by mělo být keramické a snadno vyjímatelné. Nejlepší neponořit, umístěné ve speciální ocelové objímce na víku příruby. Takto se při údržbě snadněji odstraňují usazeniny a vodní kámen. Většina bojlerů je opatřena i speciální hořčíkovou destičkou (jde o takzvanou obětovanou anodu, respektive protektor). Ta se zasune do prostoru ohřívače a omezuje korozní reakci a tím zabraňuje korozi hlavního „chráněného” materiálu.

 

Cena

Cena zásobníkových ohřívačů – bojlerů je různá, závisí na konstrukci, zdroje energie a zda různých funkcí. Nejlevnější 5-10 l zásobníkové ohřívače si pořídíte pohodlně do 2500 Kč, velkoobjemové bojlery (od 500 l) i kolem tisíce a více. Běžný bojler – rozuměj závěsné elektrické a kombinované zařízení s objemem 80 až 150 l si dokážete pořídit do 10 000 Kč.

Cena až 10 000 Kč

Většinou jde o menší zařízení s objemem maximálně 100 l. Nejlevnější jsou nízkokapacitní zásobníkové ohřívače vody nad / pod umyvadlo, které mají 5-20 l. Do této kategorie ještě můžeme zařadit menší elektrické a kombinované bojlery do objemu 30-50 l v převážné míře se smaltovaným provedením (výjimečně nerezovým).

5000 Kč až 10 000 Kč vás bude stát běžný bojler (nejprodávanější modely bez ohledu na výrobce). V drtivé většině případů jde o elektrické nebo kombinované typy zařízení o objemu 100-150 litrů umísťovány na stěnu.

Cena od 10 000 Kč – 20 000 Kč

V této ceně se pohybují kvalitnější (nerez) a objemově výrazněji bojlery (150-300 l). Vybírat můžete nejen z elektrických i kombinovaných modelů, ale už i plynových i akumulačních modelů (ty s objemem až do 1000 l).

Cena od 20 000 Kč – 38 000 Kč

Modely pro nejnáročnější uživatele, kteří vyhledávají hlavně vysoký objem (250-2000 l). V podstatě jde o vertikální modely a stacionární, které se umísťují rovnou na zem. Jsou určeny pro objekty, kde teplou vodu používá větší množství osob.

Cena přes 38 000 Kč

Jde o nadstandarní typy bojlerů, které se vyznačují například kondenzačními vlastnostmi a také možností solárního zdroje energie s objemem nad 800 l. Případně může jít o zařízení (nádrže) s extrémním objemem 3000 litrů a více. Nejdražší modely mohou dosahovat částku až 250 000 Kč.

 

Značka

Ohřívače vody jsou specifickým produktem, nikoli spotřební elektronikou, proto se jejich výrobou zabývá méně výrobců. V České republice máme tradiční značky, které jsou i nejprodávanější. Mezi nejznámější a ověřené patří zejména Tatramat či české Dražice. Kvalitní bojlery však mají v nabídce i další výrobci jako Ariston, Mora, Eliza, Q-Termo, Tesy, Ferroli, Quantum, AEG, Hakl, Gorenje a další.

 

Tatramat

Značka představuje již více než 170 let výroby strojírenského spotřebního zboží. V současnosti je rozhodující výrobní náplní široký sortiment ohřívačů vody. Od roku 2004 je společnost člen Německé skupiny STIEBEL ELTRON GRUPPE.

Tatramat bojlery v České republice - STIEBEL ELTRON

 

Dražice

Družstevní závody Dražice-Strojírna s.r.o. jsou největším výrobcem ohřívačů vody v České republice, známým po celé Evropě. Vyváží své výrobky téměř do dvaceti zemí celého světa. Ohřívače vody značky Dražice jsou Českými ale i Slovenské zákazníky velmi žádané, o čemž svědčí i dominantní podíl na trhu více než 50%.

Ohřívače a zásobníky teplé vody DZ Dražice na veletrhu ISH 2019

 

Ariston

Značka Ariston je světově známá zejména v oblasti ohřevu vody a vytápění. Jde o produkty s Italským designem, které jsou efektivním a vysoce kvalitním řešením pro jejich komfort.

Ariston Velis zásobníkový ohřívač vody

Bojler z Bazoš – vyplatí se?

Levný bojler seženete i na inzerát na internetu (například Bazoš či jiné inzertní portály), případně někde v nějakém bazaru. Je to sice každého osobní věc, ale raději si dvakrát promyslete, zda chcete bojler kupovat právě takto „pod rukou”. Použitý ohřívač vody nemusí být právě v nejlepším technickém stavu a samozřejmě nečekejte žádnou záruku, že vám vydrží dostatečně dlouho.

Kde koupit?

Kvalitní bojlery si můžete pořídit v ověřených a oblíbených prodejnách s elektronikou a elektrickým nářadím (v kamenných obchodech i e-shopech) jako je Datart, TPD, HEJ.sk, Andreashop prostřednictvím portálu Heureka, v obchodech jako Merkury Market, Hornbach, OBI a mnoha dalších specializovaných obchodech…

 

Montáž a servis bojleru

Montáž a zapojení ohřívačů vody  – elektrických, plynových, kombinovaných i akumulačních –  doporučujeme svěřit odborné firmě. Pokud se na to podujmete sami snadno můžete přijít o záruku. Při poruše zařízení se služba provádí specializovanou firmou přímo na místě instalace.

 

Údržba

Co ale můžete, a vlastně i musíte provádět vy sami, je správná údržba zařízení. Jen tak zajistíte, aby měl váš bojler dlouhou životnost a efektivní výkon. Opakovaně je třeba odstraňovat nánosy vodního kamene a usazenin ze všech částí přístroje (vnitřní stěny bojleru, topné těleso i těleso termostatu). Na to by měli hlavně dbát domácnosti s tvrdší vodou. Všechny činnosti však provádějte maximálně opatrně, abyste nepoškodili důležité části.

Topné těleso bojleru - spirála a vodní kámen

Bojler vyžaduje údržbu – jinak dopadne topné těleso (spirála) takto

💡 TIP: Jak vypustit bojler

Vyčistit bojler od vodního kamene můžete až po jeho vypuštění. To je základní pravidlo. Zařízení tedy vypněte v dostatečném předstihu aby voda vychladla. Následně vypněte přívod elektřiny (případně odpojte přímo od elektrického zdroje). Uzavřete přívod vody aby se bojler dále nenapouští a zároveň otevřete kohoutek pro teplou vodu aby mohla veškerá odtéci. Pokud má bojler pojistný ventil, samozřejmě ho otevřete také.

Měkký vodní kámen jde dolů snadno  – hadrem nebo silnějším proudem vody. Ztvrdlý kámen se můžete pokusit odstranit dřevěnou špachtlí, ale dávejte velký pozor, aby nedošlo k poškození povrchu. Pravidelně byste měli vyměňovat již zmíněnou obětovanou anodu, která chrání vnitřní opláštění ohřívače před korozí (životnost anodové tyče je zhruba 2 roky – postupně se totiž rozpouští).

Po vyčištění bojler znovu napustíte, s tím, že postupujete podle uvedeného postupu jen opačně.

 

Bojler versus průtokový ohřívač

Víte, co se do vaší domácnosti hodí více – průtokový ohřívač nebo bojler? Oba nám dodávají teplou vodu, oba také mají pro použití své opodstatnění. Jaké jsou základní rozdíly a výhody či nevýhody jednotlivých zařízení? Pojďme se na to podívat blíže.

 

Výhody a nevýhody jednotlivých ohřívačů ve zkratce

Bojler (zásobníkový ohřívač)

Výhody

 • větší objemy teplé vody
 • jeden bojler pro celý dům / byt
 • možnost aby se zapínal pouze v levném tarifu dodavatele elektřiny
 • standardně malý příkon – netřeba zvyšovat hodnotu hlavního jističe
 • možnost využití vyššího příkonu (až do výšky 6 kW)
 • možnost rychlo-ohřevu
 • okamžitá dostupnost teplé vody
 • jednoduchá instalace

Nevýhody

 • vyšší pořizovací cena
 • má omezenou kapacitu – v případě vyčerpání teplé vody je třeba počkat až se nahřeje další
 • rychlé vyčerpání teplé vody při zvýšeném odběru
 • nutný ohřev vody s větším předstihem (standardní doba ohřevu je 4 – 6 hodin)
 • potřebuje dostatek místa pro instalaci – má větší rozměry
 • větší hmotnost – instalace je potřebná k nosné konstrukci
 • při přechodu delším potrubím dochází k tepelným ztrátám

Průtokový ohřívač

Výhody

 • ohřívá vodu průběžně a teplá voda teče z kohoutku v podstatě ihned (nízké tepelné ztráty)
 • ohřev si můžete jednoduše nastavit na požadovanou teplotu
 • voda se ohřeje na přesně požadovanou teplotu – ne na tu nejvyšší možnou teplotu, kvůli čemuž pak musíte horkou vodu míchat se studenou
 • perfektní na chaty a chalupy, garáže, menších řemeslných provozů, ale i do bytu či domu (maximálně dvoučlenná domácnost)
 • malé kompaktní rozměry, umístěte ho v podstatě kdekoli – pod dřez, nad umyvadlo, kdekoliv do koupelny
 • pracují potichu
 • nižší pořizovací cena

Nevýhody

 • vhodný spíše k tvorbě menšího množství teplé vody
 • hodí se zejména do prostorů, kde je nedostatek prostoru pro montáž jiného ohřívače vody
 • pokud chcete upravit teplotu vody musíte regulovat její průtok (například pomocí termobatérie)
 • má poměrně vysoké nároky na okamžitý příkon

A tedy, který typ je pro vás nejvhodnější?

Průtokový ohřívač vody je vhodný pro menší domácnosti a rekreační domácí stavby jako je chalupa či chata, zahradní domek, případně do garáže či domácí dílny na opláchnutí rukou. Jde o nízkou a nárazovou spotřebu teplé vody.

Bojler – zásobníkový ohřívač vody je vhodný do početnějších domácností s vyšší spotřebou teplé vody. Tedy tam, kde by časté spínání spotřebiče nebylo právě nejúspornější.

💡 TIP: Podívejte se taky na náš test a hodnocení nejlepších průtokových ohřívačů vody (podle výsledků testování, důležitých parametrů, zkušeností uživatelů…) a návod jak vybrat ten správný podle vašich preferencí.

Do testu jsme vybrali pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Bojlery v našem katalogu

Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.