Robotický mop iRobot Braava 390 T – recenze

Georgina Babinová Recenze 15. září 2021 0
Robotický mop iRobot Braava 390 Turbo
 • Hmotnost: 1,8 kg
 • Výška robota: 24,4 cm
 • Typ baterie: Ni-MH
 • Typ podlah: tvrdé podlahy
 • Doba nabíjení: 2 h
 • Dostupnost: Vyprodáno
Zařazeno do: Robotické mopy
PRODUKT JE NEDOSTUPNÝ

Značka iRobot je známá především výrobou rady robotických vysavačů Roomba, u které milujeme kombinaci výkonného vysávání, jednoduché obsluhy a pocitu života v budoucnosti. iRobot Braava 390 T patří do její méně známé řady mopovacích robotů Braava. Abychom zjistili, jak si řada Braava vede ve srovnání s Roombou, podíváme se dnes na mop Braava 390T detailněji.

iRobot Braava 390 T – první dojem

iRobot Braava 390T je velmi moderní a nadčasové zařízení. Díky neutrální bílé barvě je vhodný do každé domácnosti. Už na první pohled je zřejmé, že iRobot Braava je svými rozměry 24,4 x 21,6 x 7,9 centimetru překvapivě malý. Kromě toho váží pouze 1,8 kilogramu, což je podle našich zkušeností srovnatelně málo. Kompaktní velikost je určitě velkou výhodou, protože umožňuje robotovi uklízet i pod nábytkem, kam by běžný mop nebo vysavač nedosáhl.

Design modelu iRobot Braava 390t také nenechává žádný prostor na kritiku. Robot na první pohled vypadá spíše jako modem DSL než domácí spotřebič. Design považujeme za moderní, přitažlivý a funkční. Ovládací tlačítka jsou umístěna na přední straně zařízení a jsou přehledně uspořádány. Odpovídající symboly označují příslušnou funkci ovládacích prvků, což usnadňuje manipulaci. Pro větší pohodlí má Braava rukojeť zabudovanou v zadní hraně, díky čemuž se obzvláště snadno přenáší. Jedinou výhradou je, že rukojeť je umístěna na stejné straně jako nabíjecí body, které spustíte dolů do svislé nabíjecí základny. Z tohoto důvodu nelze použít rukojeť když vybíráte robot z doku. Je to maličkost, vzhledem k tomu, jaká lehká Braava je, ale přesto by byla lepší volbou horní rukojeť.

iRobot Braava 390T

Díky svým kompaktním rozměrům se robot hodí i do malých bytů, aniž by zabíral mnoho místa. Celkově působí iRobot Braava 390t vysoce kvalitním dojmem. Všechny komponenty jsou pevné a nevydávají zvuk ani nekymácejí. IRobot Braava 390t nabízí kvalitu, na kterou jsme u spotřebičů od iRobot zvyklí.

Designově dáváme Braave solidní známku. Je to dobře vypadající, nenápadný spotřebič – nemluvě o tom, že je tichý a je zdaleka jeden z nejtišších ze všech robotických mopů. Pokud nastavíte mopování kuchyně, při sledování televize ve vedlejší místnosti, nebudete muset zvyšovat hlasitost. Ale, co nabízí z hlediska výbavy a výkonu?

 

Obsah balení

Braava 390t je pevně a bezpečně zabalená. Dodává se v praktickém a kompaktním vnějším obalu. Všechny komponenty jsou přehledně zabalené v ochranné fólii, aby během přepravy nedošlo k jejich poškození. Znovu zabalení je také jednoduché, protože všechny díly mají konkrétní a jasně identifikovatelné místo. To pro případ, kdybyste ho chtěli vrátit.

Rozsah dodávky iRobot Braava 390t je komplexní a funkční. Dodávané příslušenství je vcelku rozsáhlé. Kromě samotného robotického robota získáte následující komponenty:

 • Baterie NiMH s 2 000 mAh
 • Navigační kostka North Star (kanál 2)
 • Dvě C baterie pro navigační kostku
 • Rychlonabíjecí stanice
 • Nabíjecí kabel
 • Zásobník Pro Clean
 • Multifunkční čistící podložka
 • Dvě utěrky z mikrovlákna na vlhký úklid
 • Dvě utěrky z mikrovlákna na suchý úklid
 • Návod k použití

Když si koupíte iRobot Braava 390t, získáte skutečně vše, co potřebujete na používání zařízení a nebudete si muset dokoupit další příslušenství, abyste se mohli pustit do úklidu – jak to někdy bývá u jiných robotů. Dálkové ovládání však chybí. I když robot lze plně ovládat pomocí tlačítek, pro starší lidi by to mělo smysl.

připevnění utěrky

⭐ Utěrky

Bez problémů je můžete používat opakovaně, protože se dají prát. Stačí je vložit do pračky na 60 stupňů. Braava však bude stejně dobře fungovat i se všemi ostatními známými (i méně známými) jednorázovými utěrkami. Jedinou důležitou věcí je, abyste si určitě koupili elektrostatické utěrky, protože prach by se na nich měl držet.

Aby však iRobot Braava 390t pracoval správně, je nejlepší použít pro tento účel dodané utěrky (jsou modré). Tyto utěrky z mikrovlákna rozhodně působí kvalitním dojmem. Vlákna skutečně sahají po okraj látky a tak zbytečně nesnižují absorpční kapacitu Braavy 390 T.

⭐ Téměř žádné příslušenství nemusí být vyměňováno

Zatímco na robotických vysavačích musíte pravidelně měnit filtry a kartáče, iRobot Braava 390t ve skutečnosti nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Jedinou věcí, kterou byste měli pravidelně měnit, jsou samozřejmě utěrky. Při pravidelném používání to je však dostačující každé tři až čtyři měsíce. V každém případě si ušetříte první nákup, protože součástí dodávky je další suchá i vlhká utěrka.

 

Funkce a vlastnosti

iRobot Braava 390 T lze používat s dvěma různými režimy úklidu:

 • režim zametání (Sweep) – na suchý úklid podlah
 • režim mopu (Mop) – na vlhké čištění tvrdých podlah

Pokud se rozhodnete použít režim Sweep, hadřík z mikrovlákna iRobot Braava 390 T zachycuje vlasy, volné nečistoty a prach z podlahy. Pokud však nastavíte režim mopu, ze všech tvrdých a parketových podlah se odstraní i povrchové nečistoty. Požadovaný režim úklidu se nastavuje v horní části zařízení pomocí dvou odpovídajících tlačítek.

Pokud je iRobot Braava 390t spuštěn v režimu zametání, pohybuje se po přímých pruzích po povrchu podlahy. Je důležité, abyste předtím natáhli utěrku z mikrovlákna na suché čištění. V testu dopadl iRobot Braava při použití v suchém režimu opravdu dobře. Spolehlivě odstraní uvolněné nečistoty z podlahy, takže si můžete ušetřit manuální vysávání.

Systém Pro-Clean slouží k použití mopovacího režimu a vytření podlahy vlhkým hadříkem. Za tímto účelem nasaďte dno nádrže na vodu spolu s nádrží na vodu a robot vybavte příslušnými utěrkami. Braava se pak pohybuje speciálním pohybem tam a zpět po podlaze. Zařízení téměř dokonale přesvědčí i v režimu mopování. Skvrny způsobené rozlitými tekutinami jsou odstraněny stejně spolehlivě jako mastné nečistoty. Zaschlé, odolné skvrny ale mohou znamenat problém.

 

Nádrž na vodu nechává prostor pro kritiku

Dvě přídavná zařízení na stírání (jedno na suché zametání a druhé na mopování) jsou k dispozici na připevnění odpovídajícího stěrače k ​​robotovi. Stěrka na mokré čištění slouží i jako nádržka na vodu. Vejde se do ní 100 ml. To by mohlo být trochu víc. Voda se přenáší na utěrku přes malý knot uprostřed podložky. Tento zvlhčovací mechanismus není až tak úžasný. Už dokonce i některé hybridní roboty, jako například Deebot Ozmo 930 a iLife V80, mají v nádrži elektronické čerpadlo, které distribuuje vodu. Díky tomu je to samozřejmě mnohem flexibilnější, protože můžete přizpůsobit množství vody (např. pomocí aplikace) různým typům podlah.

Nádrž na vodu

Ale i menší bratr Braava 390 T, iRobot Braava Jet 240, namísto kapacího mechanismu používá technologii stříkání – myslíme si, že je to lepší. Přesto však musíme říci: Utěrka iRobot Braava 390t rychle zvlhne. Bohužel to není vždy případ tohoto typu technologie.

 

NorthStar kostka – zastaralý systém, který stále perfektně funguje

Navigační kostka North Star

zdroj: pinterest.com

Ačkoli příběh kostky NorthStar určitě není nejaktuálnější, přesto stále funguje dobře. Ale co to vlastně je? Tato malá, černá kostka je pro mopovací robot Braava to, co je pro vaše auto satelitní navigace. Když nastavíte kostku NorthStar a zapnete ji, „hodí vám” neviditelnou mapu na strop. Braava 390t ji však dokáže vidět a především přečíst. Najednou vidí překážky, zdi a dokáže si určit vlastní pozici v prostoru. To ji činí mnohem chytřejším než jiné chaotické roboty, kteří se random pohybují po místnosti.

Navigaci mopu Braava 390t mimořádně pozitivně ovlivňuje kostka NorthStar. Co se nám obzvlášť líbí: Díky technologii iAdapt 2.0 v kombinaci s NorthStar, robot ví kde již uklízel a samozřejmě kde ještě musí pracovat a také to, kdy prošel všechny části místnosti. Pak se vrátí do výchozího bodu a na rozdíl od „chaotických” robotů nepokračuje v úklidu, dokud neukončíte hru y nebo se nevybije baterie.

Existuje však i důvod, proč se tato technologie v dnešní době již nepoužívá: má prostě své hranice. Protože kostka funguje pouze v rámci místnosti. Jakmile je přerušena dveřmi nebo je vzdálenost příliš velká, mapa už nebude přesná. LDS nebo kamerové systémy jsou proto samozřejmě pokročilejší. O to více je zajímavé, že iRobot Braava 390t má přesto nejlepší navigační systém. Protože všechny novější mopovací roboty fungují v režimu chaosu. Pokud chcete, aby Braava 390 T vytřela najednou celou podlahovou plochu musíte si dokoupit kostky NorthStar a propojit je. Funguje to dobře, ale robot nezvládne v režimu mokrého mopování více než 32 m². Teoreticky lze propojit až čtyři kostky, které pokryjí 186 m².

Chcete-li na kostkách ušetřit, jednoduše přenesete Braavu z A do B. Baterii je třeba tak či tak každou chvíli dobít a mezitím můžete vyměnit i utěrku.

 

Baterie a nabíjecí stanice

Stejně jako běžně u robotů série Braava ani 390T nemá samonabíjanie. Životnost baterie 2,5 – 4 hodiny v závislosti na tom, zda zametáte nebo otíráte podlahu. Robot se dodává s „Turbo Charging Cradle” od iRobot, což je v podstatě nabíjecí dok. Robot se sám nedokáže musíte ho tam umístit. Baterie se nabije již za 2 hodiny.

Baterie Braava

zdroj: pinterest.com

Když už mluvíme o nabíjecím doku, jeho svislé vyrovnání je odchylkou od toho, co vidíme u modelu Roomba, které se nabíjejí v vodorovně. To znamená, že Braava zabírá v klidové poloze mnohem méně podlahového prostoru, což usnadňuje schování nabíjeného robota za gauč.

 

Ovládací prvky

Ovládací prvky Braava

Braava má pouze tři tlačítka: jedno na stírání za sucha, druhé na mokré stírání a další na zapínání a vypínání. Režimy mokrého a suchého stírání mají každý svou vlastní zřetelnou čistící hlavu. Hlava na suché čištění je navržena pro práci s jednorázovými hadříky ve stylu Swiffer (stejně jako dodanej suchej hadřík z mikrovlákna), zatímco hlava na mokré čištění má zásobník, který budete muset neustále plnit vodou. Zaměňování hlav je absolutně jednoduché, stejně jako výměna ručníků. Hlava na mokrý úklid pomocí jemných podložek podobných suchému zipu drží látku na místě, zatímco hlava na suché čištění má drážky, do kterých můžete utěrku zastrčit.

 

iRobot Braava 390 T v akci

Manipulace s iRobot Braava je jednoduchá a intuitivní. iRobot Braava 390 turbo se používá tak jednoduše, že manuální vysavač už ani nebudete chtít vytahovat. Ve skutečnosti nejde o robotický vysavač, ale funkce suchého mopování 100% nahrazuje běžné vysávání na tvrdých podlahách. Než robot začne pracovat, nemusíte udělat nic jiného, ​​jen připevnit příslušnou utěrku na čistící podložku. A to funguje bez problémů. Potom nastavte preferovaný režim čištění a opřete se, protože robot udělá zbytek sám. Stejně jako Roomba i Braava detekuje objekty, pak zpomalí a šetrně do nich zaťuká, pak jemně vyrazí kolem okraje objektu, pročití cestu přes místnost a zajistí, aby se dostal do každého rohu.

Ani poté, co iRobot Braava 390 turbo odvedl svou práci, nemusíte zasahovat. Robot se automaticky vrátí do výchozího bodu. Pozitivně hodnotíme, že tento robot je během provozu velmi tichý. U mnoha jiných robotů to tak není: často šustí nebo hučí tak nahlas, že během jejich provozu není možné telefonovat nebo sledovat televizi. S iRobot Braava 390t to není vůbec problém, protože robot je během úklidu téměř neslyšitelný.

Pokud jde o obsluhu, máme jen dvě menší výhrady: Bohužel u tohoto modelu se musíte obejít bez dálkového ovládání. To může být nevýhodou zejména pro starších lidí, protože při programování přístroje se musí sklonit. Trochu nám chybí i funkce časování. U mnoha konkurenčních modelů máte možnost nastavit čas spuštění tak, aby robot začal automaticky sám uklízet. To však bohužel není možné u iRobot Braava 390t, takže zařízení musíte vždy spustit manuálně.

 

⭐ Výsledek

Po obou cyklech čištění je na utěrce překvapivě mnoho nečistot, což je dobré znamení, ale malé, zaschlé skvrny od rozlitého jídla a nápojů jsou nedotčené. Robot plní skvěle při zametání a stírání, ale nemá váhu, aby do své akce skutečně vložil sílu. Přichází zklamání z poznání, že jsme mohli odvést lepší práci sami a za podobné množství času.

iRobot Braava 390 T v akci

Pro zaneprázdněnou (a možná trochu línou) domácnost je Braava příjemným doplňkem. Funguje metodicky, tiše a docela rychle. Pokud se používá každý den, udržuje vaše podlahy lesklé a čisté. Je zvláště užitečná při udržení psích a kočičích chlupů na uzdě. Ale v protikladu s modely Roomba, které dokáží nahradit konvenční vysavač (minimálně mimo schodů) je Braava jen doplňkem k již používaným čistícím nástrojům.

 

Cena

Tento model je aktuálně v nabídce za 7 999 Kč. I navzdory několika nedostatkům většina zákazníků oceňuje mopovací robot iRobot Braava 390 T za dobrý výkon, takže poměr ceny a výkonu je v konečném důsledku v pořádku.

💡 TIP: Pokud vás iRobot Braava 390 T z nějakého důvodu nepřesvědčil, roztomilý iRobot Braava Jet 240 vás zaručeně dostane.

 

Co se nám na iRobot Braava 390 T líbí?

 • dobrý čisticí výkon v obou režimech čištění
 • kompaktní rozměry a nízká hmotnost
 • vhodný i na úklid pod nábytkem
 • spolehlivě odstraňuje nečistoty z rohů
 • umožňuje šetrné čištění citlivých podlah, jako jsou parkety
 • spolehlivě detekuje překážky jako nábytek a schody a vyhýbá se jim
 • měkký nárazník zabraňuje poškrábání nebo poškození v případě kolize s nábytkem
 • velmi tichý provoz
 • dlouhá výdrž baterie až čtyři hodiny v závislosti na režimu
 • krátká doba nabíjení baterie díky rychlo-nabíjení
 • snadné použití

 

Co se nám na iRobot Braava 390 T nelíbí?

 • vysoká spotřeba energie v režimu mokrého stírání, takže výdrž baterie je podstatně kratší
 • absence dálkového ovládání pro nastavení režimu
 • absence časovače
 • technologie vlhkého mopování není úplně top
 • zaschlé skvrny nejsou jeho doménou
 • nedokáže se sám várit do dokovací stanice
 • oblast pokrytí je dost omezená bez extra kostek North Star
 • s robotem se dodává pouze jedna kostka North Star

 

Recenze zákazníků

iRobot Braava 390 T u Čeeských zákaznících bez debaty boduje. Heuréka nepřináší ani jednu negativní recenzi. Zákazníci jsou spokojeni s efektivností stírání a většina kupujících si oblíbila tichý chod mopu a potvrdila, že jej lze použít na pozadí, i když právě telefonujete bez jakéhokoliv rušení. Mnozí ho doporučují kombinovat s robotickým vysavačem, díky čemuž mají task úklidu v seznamu odfajknutý. Podívejme se na některé z recenzí i společně:

iRobot Braava 390 T recenze

Zdroj: roboticky-vysavac.cz

 

Shrnutí na závěr

V souhrnu můžeme říci, že iRobot Braava 390t také splňuje všechna očekávání ve srovnání s předchozí série iRobot Braava. Přesvědčí zejména dobrým výkonem a vysokou spolehlivostí. Ale i kompaktní design, který umožňuje úklid pod nábytkem, hovoří jasně ve prospěch tohoto robota s funkcí mokrého mopování.

V testu udělala dojem zejména efektivní a systematická navigace robota. Zajistí nejen to, že iRobot Braava 390t spolehlivě obchází překážky, jako je nábytek nebo pokojové rostliny, ale také zajistí vysokou efektivitu: robot si pamatuje oblasti, které již vyčistil, a nevrací se tam. Proto iRobot Braava 390t udělá svou práci v relativně velmi krátkém čase. Také spolehlivě detekuje schody, mění směr a pokračuje v stírání na jiném místě. Férový poměr ceny a výkonu nenechává žádné přání otevřené. Robotický mop je vhodný zejména pro domácnosti s menšími místnostmi, které jsou převážně vybaveny tvrdými podlahami, jako jsou dlaždice, laminát nebo parkety. Čistí citlivé parkety jemněji než běžný robotický vysavač. Dík mnoha výhodám můžeme iRobot Braava 390t bez výhrad doporučit.

 

Nejčastější dotazy k iRobot Braava 390 T

❓ 1. Kolik vydrží robotický mop na jedno nabití?

Při pouze mírném znečištění vydrží iRobot 3,5 hodiny v režimu suchého stírání. Během této doby zvládne nejvíce 93 metrů čtverečních. Nejpozději potom mu dojde dech. Vybaven vlhkým hadříkem vydrží maximálně 2,5 hodiny nebo 33 metrů čtverečních. Pokud je připojen k rychlodobíjecí stanici, je připraven k použití po 2 hodinách. Trvá tedy nějaký čas, dokud se uklidí celý dům.

❓ 2. Dokáže robotický mop nahradit ruční mopování?

Robot 390t by měl pomocí suchých nebo mokrých čistících hadříků odstraňovat nečistoty a skvrny ze všech typů utěsněných tvrdých podlah. Pro tento účel je zařízení vybaveno nádržkou na vodu, kterou lze volitelně naplnit čisticími prostředky. Ačkoliv robot vykazuje dobrou navigaci , výsledky úklidu jsou smíšené a to zejména kvůli nízké absorpční schopnosti utěrek. Na utěrkách se drží prach a lehké nečistoty. Robot však tlačí před sebou prach nebo klubíčka vlasů, čímž občas zanechává na otřené podlaze malé nahromaděné nečistoty. 390t obvykle neodstraní zcela zaschlé tekutiny, bláto nebo podobné nepoddajné nečistoty. Shrňme to tedy takto: Čím menší plocha a menší znečištění, tím lepší výsledek. Manuální vytření podlah však nenahradí v každém případě.

❓ 3. Jak dobít baterku?

Když je baterie vybitá, zazní signál a robot musí být přenesen do nabíjecí stanice a umístěn ve svislé poloze. Ve výsledku zabírá při nabíjení překvapivě málo místa, ale nedokáže automaticky spustit proces nabíjení.

Výhody

 • mimořádně tichý chod
 • inteligentní navigační systém iAdapt 2.0 s navigační kostkou
 • turbo nabíjecí stanice dobije mop již za 2 hodiny
 • systém PRO-CLEAN se zásobníkem pro čistící roztok

Nevýhody

 • někdy mohou zůstat po umytí šmouhy

Závěr recenze: Revoluční robotický pomocník s inteligentní navigací.

Hodnocení autora
 • Efektivita výkonu
 • Jednoduchost ovládání
 • Kvalita provedení
 • Poměr cena / hodnota

Souhrn

Pokud již vlastníte robotický vysavač a chcete ho „dovybavit”, pak je Braava 390t určitě nejlepším řešením robotického mopu. Pracuje systematicky, pořádně a zejména při pravidelném používání dokáže naplno ukázat své silné stránky.

4.7

Robotický mop iRobot Braava 390 Turbo

✅ Cena: 7 999 Kč

Chci Robotický mop iRobot Braava 390 Turbo roboticky-vysavac.cz
Vývoj ceny Robotický mop iRobot Braava 390 Turbo


Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.