Čeleď Piperaceae patří do starodávné linie kvetoucích rostlin známých jako Magnoliidy. Tyto rostliny jsou většinou tropické a jsou zdrojem mnoha esenciálních olejů a botanických zvláštností. Avokádo, bobkový vavřín, pepř, skořice, magnólie a muškátový oříšek jsou Magnoliidy. V kladu Magnoliids najdeme řadu Piperales, která zahrnuje čeleď Piperaceae, domov rodu Peperomia.
Na rozdíl od rostlin, kterým je Peperomia vzdáleně příbuzná, nepěstuje se ke konzumaci, ale k okrasným účelům. Možná nemá nejatraktivnější květiny, ale pěstuje se pro své krásné listy. Je přizpůsobivá, vizuálně přitažlivá a přátelská k domácím zvířatům – to vše jsou vlastnosti, které hledáme u ideální pokojové rostliny.
💡 A v tomto bodě se vám sejdou kvalitní zahradní nůžky: ⤵
Peperomie – charakteristika
Peperomia (Peperomia spp.) patří do rodu nádherných tropických rostlin pocházejících z Mexika, Jižní Ameriky a Karibiku. S více než 1 000 známými druhy se tyto bujné rostliny mohou pochlubit hustými, masitými listy, které přispívají k jejich toleranci vůči suchu a jejich vitalitě. Pokud jste zatím neměli štěstí s kvetoucími pokojovými rostlinami, jistě oceníte, že peperomie se vyznačuje nikoli okrasnými květy, ale listy. Mohou být strukturovány nebo hladké v červené, zelené, šedé nebo fialové barvě; pestré, mramorované nebo jednobarevné; velké, ve tvaru srdce nebo malé. Rostliny rodu peperomia mohou vypadat tak odlišně od jedné ke druhé, že je obtížné rozeznat, zda jsou dokonce příbuzné. Všechny peperomie jsou však krásné pokojové rostliny s barevnými listy, nenáročné na údržbu. Rostou pomalu a lze je pěstovat po celý rok.
➡️ Druhy peperomií
Existuje více než 1000 druhů peperomií, ale ne všechny se kultivují a pěstují k distribuci veřejnosti. Sběratelé rostlin mohou mít neobvyklou rozmanitost, stejně jako arboreta nebo expozice v botanických zahradách. Několik druhů peperomie však může rozjasnit i váš interiér. Zde jsou některé z nejdostupnějších typů peperomií:
- Peperomia caperata – listy ve tvaru srdce a struktura listů podobná vafli činí pěstování Peperomia caperata potěšením. Atraktivní listy a stonky mohou mít stříbřitý nebo bordový odstín vykukující přes zeleň.
- Peperomie argyreia – má stříbrné pruhy s listy elipsovitého tvaru. Tato i předchozí rostlina Peperomia dosahují pouze 20 cm na výšku a šířku, jsou-li vysazeny v nádobě dostatečně velké na to, aby umožnila vývoj kořenů. Rostliny mají habitus visacích listů.
- Peperomie obtusifolia – má vzpřímenější chování. Některé z těchto druhů Peperomias mají plné zelené, lesklé listy, zatímco jiné jsou pestré se zlato-bílým zbarvením.
- P. obtusifolia Minima je trpasličí exemplář, dosahující asi poloviny velikosti standardu.
Pěstování
Pokud se rozhodnete pěstovat peperomii, máte hned několik možností. Většina pěstitelů se rozhodne pěstovat ji z sazenic. Nalezení zdravých rostlin peperomie online nebo v místních zahradních centrech by nemělo být obtížné. Přísady lze přesunout do květináčů v interiéru, které jsou alespoň dvakrát tak široké a vysoké jako kořenový bal rostliny. Velké přísady rostou rychle a svým pěstitelům nabízejí ohromující vizuální akcent.
Odvážnější zahrádkáři však mohou zvážit zasadit semena peperomie. Nicméně jako většina okrasných rostlin, pěstování peperomie ze semen nemusí poskytnout požadované výsledky. Mnohé komerčně vyráběné kultivary této rostliny jsou hybridy. Při výsevu semen peperomie je možné, že vyprodukovaná rostlina nebude připomínat původního rodiče, ze kterého byla odebrána. Z tohoto důvodu je nejlepší množit peperomii prostřednictvím stonkových nebo listových odřezků. To platí zejména pro jedinečnější pestré druhy.
💡 Peperomii se bude dařit v takových květináčích: ⤵
➡️ Pěstování peperomie ze semen
Pěstování peperomie ze semen může být zajímavým experimentem. Problémem může být najít zdroj semen. Rozhodnete-li se pro tento typ pěstování, nakupujte pouze z renomovaných zdrojů. Tím se zajistí největší šance na úspěch. Při výsadbě semen peperomie je klíčení poměrně jednoduché. Vyberte si startovací nádoby na osivo a naplňte je substrátem pro pěstování semen rostlin. Semena zasejte podle návodu na obalu. Dobře je zalijte a poté umístěte do teplého okna v interiéru. Udržujte půdu neustále vlhkou, dokud nedojde ke klíčení. Po vyklíčení sazenice přesaďte do nádoby s pH půdy 6,0 až 6,5. Peperonia nejlépe roste tam, kde je schopna přijímat jasné, ale nepřímé sluneční světlo. Když rostlina roste, dbejte na to, abyste se vyhnuli nadměrnému zalévání. Vzhledem k dužnaté povaze rostliny může promočená půda a nádoby se špatnou drenáží způsobit hnilobu kořenů a zánik rostliny.
Péče
Peperomie není obzvlášť náročná na péči a její malá velikost ji činí ideální pro „stolní“ a kontejnerové zahrady. Tyto rostliny jen zřídka předčí své sousedy nebo jejich zastíní. Největší problém, kterému peperomie obvykle čelí souvisí s nesprávným zaléváním a vlhkostí. Tyto rostliny pocházejí ze středoamerických a jihoamerických subtropických a tropických oblastí, kde často rostou v chladném a vlhkém podloží deštných pralesů. Jako pokojové rostliny mají v oblibě mírnou vlhkost půdy a vysokou vlhkost, ale mohou být velmi citlivé na nadměrné zalévání. Promočená peperomie má tendenci vadnout nebo může na listech vytvářet vyvýšené výběžky podobné strupovitosti.
➡️ Zalévání
Peperomii byste měli zalévat, když vrchní 2 – 4 cm půdy zcela vyschnou. Toto je bod, kdy se věci nejčastěji pokazí. Nadměrné zalévání je problémem číslo jedna při péči o rostlinu v interiéru. Mnozí z nás mají tendenci zabíjet pokojové rostliny svojí laskavostí tím, že jsou příliš nadšeni pro zálivku. Příznaky nadměrného zalévání peperomie jsou hnijící stonky, vadnoucí nebo žloutnoucí listy, těžký hrnčík a podmáčená půda. Obecně stačí zalévat rostlinu pouze každých 7-10 dní, ale vždy se řiďte suchostí půdy a ne časem, který uplynul od posledního zalévání.
💡 Pokud stále používáte k zalévání vašich rostlin láhev od minerálky, možná se právě teď vyzbrojíte adekvátním vybavením ⤵
➡️ Požadavky na světlo
Rostlinám se bude nejlépe dařit na jasném, nepřímém slunečním světle. Ve většině ročních období je pro ně ideální parapet orientovaný na východ nebo západ. Jediná věc, na kterou je třeba dávat pozor, je zajistit, aby během letních měsíců nedostávaly nadměrné přímé sluneční světlo, protože to může způsobit spálení listů. Pokud umístíte peperomii někam, kde nemá dostatek světla, bude mít tendenci být „nohatá“, když se natáhne směrem k dostupnému světlu. Pokud se tak stane, můžete ji jednoduše oříznout zpět, aby se zachoval kompaktní vzhled rostliny. A poté rostlinu přemístěte na vhodnější místo.
➡️ Požadavky na vlhkost vzduchu
Přestože mají pověst, že vyžadují vysokou úroveň vlhkosti, u většiny odrůd tomu tak není. Mnohé peperomie mají dužinaté vlastnosti listů, a proto dokážou tolerovat nízkou vlhkost a vzácné zalévání. To z nich činí ideální pokojovou rostlinu, jelikož vlhkost je v mnoha vnitřních prostorách relativně nízká. Je zřejmé, že potřeba vlhkosti se bude lišit v závislosti na odrůdě peperomie. Nejlepším vodítkem je podívat se na listy a čím jsou listy tlustší a šťavnatější, tím nižší vlhkost bude rostlina tolerovat.
➡️ Jakou půdu preferuje peperomie?
Vzhledem k tomu, že nadměrné zalévání je jedním z problémů, kterým je třeba se vyhnout, je pro rostliny nezbytná dobře odvodněná květináčová směs. Stejná směs rašeliny a perlitu nebo hrubého písku je obvykle dobrou volbou.
➡️ Přesazování
Většina rostlin Peperomia se nemusí přesazovat příliš často a obvykle se jim daří lépe v květináčích, které jsou poněkud menší, takže klidně ponechte svou rostlinu v jejím existujícím květináči, protože je nepravděpodobné, že byste jí způsobili hodně škody. Obecně je dobré přesazovat rostliny každé 2-3 roky, aby se zabránilo přílišnému zhutnění květináčové směsi, což časem sníží odvodňování. Peperomii můžete přemístit do podobně velké nádoby nebo trochu větší, chcete-li.
Připravte nový květináč s vhodnou směsí – jak je uvedeno výše. Květináč naplňte polovinou substrátu a druhou polovinu nechte stranou. Jemně vyjměte Peperomii z jejího aktuálního květináče a opatrně oddělte co nejvíce starého substrátu z okolí kořenů. Opatrně přeneste rostlinu do nového květináče a poté začněte přidávat zbytek substrátu kolem rostliny. Substrát jemně zpevněte kolem kořenů, ale příliš jej nemačkejte. Nakonec rostlinu důkladně zalijte, aby se dokonale usadila ve svém novém domově.
➡️ Hnojení
Druhy peperomie mají velmi mírné požadavky na hnojení a je větší pravděpodobnost, že budete mít problémy, pokud budete hnojit příliš často, v porovnání s hnojením příliš vzácně. Použijte vyvážené 10-10-10 ve vodě rozpustné hnojivo jednou za měsíc během vegetačního období. Musíte být dost opatrní, abyste nepřehnojili rostlinu, neboť to může způsobit kombinaci problémů, které vedou k toxicitě některých živin a nedostatku jiných, což povede k tomu, že vaše rostlina bude velmi nešťastná.
Další z oblíbených pokojových rostlin, které neohurují květinami, ale bohatou zelení je kapradina.
Vše, co jste kdy o této mysteriózní rostlině chtěli vědět, vám prozradí náš článek věnovaný jejímu pěstování nejen v interiéru, ale také exteriéru.
➡️ Ořezávání
Není třeba být příliš choulostivý, pokud jde o prořezávání peperomie. Prořezávání snáší opravdu dobře, takže se nemusíte držet zpátky. Jedním z důvodů, proč je peperomie tak oblíbená, je její jemný, kompaktní vzhled, takže při prořezávání můžete být odvážní, abyste zachovali její dekorativní vzhled.
Tuto příležitost však můžete využít i pro jiné než kosmetické účely a to k odstranění odumřelého porostu a listů, které vykazují známky poškození nebo nemoci. Včasné zjištění nezdravého listí, jeho odstranění a zabránění opětovnému výskytu problému je důležitým způsobem, jak udržet vaši rostlinu zdravou.
💡 A v tomto bodě se vám sejdou kvalitní zahradní nůžky: ⤵
Rozmnožování
Rozmnožování Peperomie je opravdu jednoduché a je to skvělý způsob, jak rozšířit svou sbírku rostlin nebo ji sdílet s přáteli a příbuznými.
Existují dva hlavní způsoby rozmnožování peperomie – odřezky listů a odřezky stonků. Metoda, kterou použijete, bude záviset na druhu peperomie, kterou máte a na vašich individuálních preferencích. Je třeba poznamenat, že pestré odrůdy peperomie se lépe rozmnožují řezem stonku, protože to spolehlivěji zachová pestrobarevnost listů.
➡️ Rozmnožování odřezky listů
- Připravte si rozmnožovací tác nebo květináč.
- Použijte směs kompostu a perlitu.
- Ujistěte se, že tác na rozmnožování a veškeré vybavení, které používáte, je čisté a ideální sterilní, protože plísňové onemocnění je největším problémem, který může bránit vašemu úspěchu při rozmnožování Peperomie.
- Z rostliny odřízněte zdravý list. Použijte k tomu sterilní ostré nůžky. K rozmnožování můžete použít celé listy, ale doporučujeme list rozřezat na dva kusy po šířce listu.
- Odříznuté okraje listu ponořte do práškového stimulátoru. To podpoří růst nových kořenů.
- Nožem nebo lžící vytvořte v rozmnožovacím médiu malý kanálek, abyste uměli vložit řízek listů 1-2 cm do směsi. Odřezek zasuňte odříznutým okrajem listu dolů do půdy a kolem odřezku upevněte zeminu.
- Médium důkladně zalijte.
- Odřezky přikryjte. Buď použijte krytou misku na rozmnožování, nebo můžete improvizovat s použitím polyethylenového sáčku na vrchu květináče.
- Rozmnožované rostliny byste měli nechat na jasném nepřímém světle při běžné vnitřní pokojové teplotě.
- Každých pár dní odstraňte kryt na několik hodin, abyste zabránili hromadění nadměrné vlhkosti, která s sebou nese riziko plísňových onemocnění.
- První věc, kterou si můžete všimnout, je vývoj nových kořenů z odříznutého okraje listu. Potom uvidíte nový výhonek a nakonec se začnou vyvíjet listy.
- Když rostliny již energicky rostou a mají vyvinuto několik nových sad listů, mohou být zasazeny do samostatných květináčů.
- Neciťte potřebu zasadit své nové rostliny příliš rychle, protože peperomie má tendenci mít mělkou kořenovou strukturu a nějakou dobu nebude příliš omezena v rozmnožovacím podnosu.
➡️ Rozmnožování peperomie řízky stonků
Ideální na jaře, kdy je nový růst nejživější.
- Postupujte podle stejných kroků jako u odřezků listů
- Z rostliny odřízněte zdravý stonek, ideálně se třemi páry listů. Použijte k tomu sterilní ostré nůžky.
- Odstraňte spodní pár listů, aby byla odkryta krátká část stonku.
- Odříznutý konec ponořte do zakořeňovacího prášku.
- Vytvořte malý otvor v rozmnožovacím médiu.
- Vložte řízek a zpevněte kolem něj zeminu.
- Důkladně zalijte.
- Postupujte podle zbývajících kroků jako u odřezků z listů.
💡 Tyto a podobné přípravky napomohou vytvoření zdravého kořenového systému ⤵
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Peperomie a její květiny
Peperomie není ve skutečnosti známá svými květinami, protože jsou dost nevýrazné a připomínají huňatý hrot nebo ocas. Některé druhy mají poměrně výrazné květní klasy, zatímco jiné jsou sotva viditelné. Skutečným lákadlem těchto rostlin je fantastické barevné listí, které více než vynahrazuje nevýrazný kvetoucí projev.
Peperomie a její běžné problémy
Rostliny mají tendenci být poměrně odolné vůči chorobám, ale existuje několik bakteriálních a plísňových chorob, na které je třeba si dát pozor.
Nejčastější chorobou, která postihuje rostliny peperomie, je Pythium, které způsobuje hnilobu stonků a kořenů. Toto je pravděpodobně nejvážnější nemoc, s níž se peperomie potýká a může velmi rychle způsobit smrt dříve zdravé rostliny.
Pythium je oportunní plísňová infekce, které se daří v anaerobních podmínkách podmáčené půdy. To je důvod, proč je tak důležité vyhnout se nadměrnému zalévání peperomie.
Pythium může být v poměrně pokročilém stadiu předtím, než se objeví příznaky, protože obvykle začíná v kořenech rostliny. Můžete si všimnout, že na stoncích rostliny se tvoří černé nebo edematózní skvrny, ale v tomto stadiu je už často pozdě. Prvním znakem problému je obvykle rostlina klesající, vadnoucí nebo jen celkově dost nešťastně vypadající.
Pythium můžete identifikovat detekcí podmáčené půdy a následnou kontrolou kořenů. Postižené kořeny budou mokré a jemné a má-li rostlina přežít, musí se odstranit. Agresivní prořezávání postižených částí kořenů a rostliny a přesazování do nového květináče je nejlepší nadějí na záchranu rostliny.
Proč peperomie vadne?
Peperomie vadne ze dvou hlavních důvodů. Prvním je nadměrné zavlažování a druhým je nedostatečné zavlažování. Nedostatečné zavlažování se jeví jako zjevná příčina vadnutí, ale nadměrné zalévání je o něco překvapivější. Ale, v obou scénářích rostlina nedostává dostatek vody.
Nedostatečně zalévaná rostlina bude mít zvrásněné, suché, vadnoucí listy a na listech mohou být křupavé konečky. Půda bude na dotek velmi suchá a když prstem zapíchnete hlouběji, bude suchá až ke dnu. Kořeny nemají přístup k vodě, takže řešením je jednoduše zalít rostlinu a monitorovat úroveň půdní vlhkosti. V případě nadměrného zalévání jde o mnohem vážnější problém. Nadměrné zalévání může způsobit hnilobu kořenů, která zabíjí kořeny. Pokud kořeny odumřou, rostlina také není schopna přijímat vodu z půdy. Vyžaduje to okamžitou pozornost a ani poté se vám nemusí podařit úspěšně oživit vaši rostlinu.
Řešení
Pokud problém není příliš vážný, jednoduše přestaňte zalévat rostlinu a nechte ji vyschnout. Odstraňte všechny listy, které jsou příliš poškozené, a zajistěte, abyste ji od tohoto bodu zalévali jen mírně.
Pokud však rostlina vadne, měli byste ji přesadit. Nejprve z rostliny odřízněte všechny vážně poškozené listy. Potom ji opatrně vyjměte z květináče. Pokuste se oddělit co nejvíce mokré, podmáčené půdy od kořenů. Posuďte kořeny a určete, které jsou zdravé a které nemocné hnilobou kořenů. Abyste zabránili šíření kořenové hniloby, musíte odstranit nemocné kořeny sterilními nůžkami.
Po odstranění všech nemocných kořenů přesaďte rostlinu do nové směsi kompostu a perlitu. Po přesazení rostlinu zalijte jen velmi mírně a alespoň týden ji nepolévejte. Od tohoto bodu se řiďte pocitem z půdy, abyste zjistili, zda je zapotřebí zavlažování. Každých pár dní zapíchněte prst do půdy a rostlinu zalijte teprve tehdy, když vrchní cca 4 cm půdy úplně vyschnou.
Proč peperomii padají listy?
Opadávání listů může být buď znakem normálního růstového vzoru rostliny, nebo může být znakem problémů. Když peperomie vyvíjí nové listy, často shodí některé spodní, starší listy, aby soustředila energii na nové listy. Je to naprosto normální a není se čeho obávat. Pokud však opadává více listů z různých oblastí rostliny, může to být znakem závažnějších problémů.
Řešení
Pokud jste si právě koupili rostlinu, může to být znak toho, že o rostlinu nebylo v obchodě nebo během přepravy správně postaráno. Pokud je tomu tak, vše, co můžete udělat, je pokusit se optimalizovat péči a doufat, že se rostlina časem zotaví.
Opadání listů může být také znakem nadměrného zalévání, proto na to pamatujte a pravidelně kontrolujte půdu, abyste zjistili, kdy je potřeba zalévání.
Přestože peperomie není příliš náchylná k nemocem, padání listů může být znakem infekce nebo nemoci, takže si najděte čas na důkladné prozkoumání přední a zadní strany listů. Pokud zjistíte nějaké problémy, měli byste je rychle řešit. O tom, jak identifikovat a fixovat škůdce, budeme mluvit později.
1. Peperomie je v Brazílii považována za „činidlo“ štěstí. Dává se jako uklidňující dar, který říká: “Vše bude v pořádku.”
2. Název je odvozen z řeckého „pepeři“, což znamená „paprika“ a „homoios“, což znamená „podobající se“.
3. Peperomie se v tradiční medicíně používala k léčbě bolesti hlavy, akné, bolesti kloubů. Kořeny pomáhají léčit horečku a nadzemní části se dávají na rány.
4. Peperomie přináší podle Feng Shui bohatství a prosperitu.
Proč peperomie žloutne?
Existuje několik příčin, proč peperomie žloutne, včetně nesprávného zalévání, nadměrného slunečního záření nebo jako reakce na náhlou změnu polohy nebo teploty.
Jednou z hlavních příčin žloutnutí listů je nadměrné sluneční světlo. Zatímco se jim daří v jasném, nepřímém slunečním světle, nereagují dobře na dlouhodobé přímé sluneční světlo. Ve svém přirozeném prostředí se rostliny nacházejí pod baldachýnem tropických a subtropických lesů, v důsledku čehož nedostávají mnoho přímého slunečního záření, ačkoli mají rádi teplé prostředí.
Žloutnutí listů v důsledku nadměrného přímého slunečního záření může mít množství podob. Listy mohou vypadat celkově vybledlé, s homogenním žloutnutím listů. Někdy můžete mít na listech spálené skvrny, zvláště na špičkách a okrajích listů.
Řešení
Pokud si všimnete, že na rostlinu během dne dopadá mnoho přímého slunečního záření, nebo pokud ji máte umístěnou v blízkosti okna orientovaného na jih, je čas ji přemístit na jiné místo.
Další skutečně důležitou příčinou zežloutlých listů je nadměrné zalévání, které, jak nyní již víte, je největším problémem péče o peperomii obecně. Pomocí metod, o kterých jsme hovořili výše, zjistěte, zda je vaše rostlina nadměrně nebo nedostatečně zalévána a podle potřeby to korigujte.
Proč se listy peperomie kroutí?
Je to trochu neobvyklé, ale obecně způsobené škůdcemi nebo nedostatkem živin. Nejprve zkontrolujte rostlinu, abyste detekovali napadení, zejména padlí, které se objeví jako bavlněné bílé hmoty na spodní straně listů nebo na stoncích. Nedostatek vápníku je známou příčinou kudrnatění listů peperomia. Může to být způsobeno nadměrným zaléváním v kyselém růstovém médiu, jako je rašelina. Vysoká kyselost snižuje dostupnost vápníku v půdě a brání rostlině absorbovat jej. Aplikace nadměrného množství dusíku nebo fosforu na peperomii může také zabránit rostlině absorbovat vápník a tak se projeví charakteristické zvlnění listů z nedostatku vápníku.
Řešení
Pokud objevíte škůdce použijte k jejich odstranění insekticidní mýdlo.
Proč peperomie hyne?
Pokud si nejste jisti, proč vaše peperomie umírá, myslete na vodu a světlo. Podnikněte správné kroky v péči o rostlinu a jste na dobré cestě udržet ji naživu.
Neciťte se však příliš provinile, pokud vaše rostlina uhyne. Všichni se učíme. Naučte se, co můžete z této rostliny a jděte si pořídit další. Mějte na paměti přísloví, že „odborník selhal vícekrát, než se začátečník vůbec pokusil“. Neúspěch je součástí procesu učení.
Umístění vašich vlhkomilných rostlin blízko sebe může pomoci zvýšit vlhkost ve vzduchu pro všechny z nich.
Rostliny uvolňují přes listy vodu, která se vypařuje a vytváří vlhčí mikroklima, než kdyby byly umístěny daleko od sebe.
Škůdci
Peperomie je poměrně odolná vůči škůdcům, ale může být běžně postižena muškami sciaridae, roztoči a vlnatkami. Sciaridae (Smutnicovití) jsou malé černé mušky a v půdě si jich všimnete. Škodu na rostlině dělají larvy, které se živí kořeny rostliny. Dospělí ve skutečnosti přímo nepoškozují rostlinu.
Omezení zalévání a zakrytí směsi pískem by mělo pomoci kontrolovat je. Případně i přidání malého množství skořicového prášku na vrch půdy je skvělým řešením a funguje dobře.
Vlnatky se detekují jako bílé hmoty na spodních plochách listů a na kořenech. Spolu s nimi se vyskytuje také plíseň. Infikované rostliny budou mít zpomalený růst. Léčba by měla být s insekticidním mýdlem nebo sprejem nebo můžete vyzkoušet neemový olej.
Roztoči jsou obvykle velmi malé a mohou být dlouho nezjištěny, často dokud nedojde k významnému poškození vaší rostliny. Roztoči mohou způsobit nekrotické oblasti na listech a zakrnění nového růstu. Ošetření sestává z úplného pokrytí rostliny pesticidním mýdlem nebo sprejem.
Neemový olej je po staletí používaným přírodním pesticidem. Azadirachtin je jeho nejaktivnější složka na odpuzování a ničení škůdců a z oleje jej lze také extrahovat.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Je peperomie bezpečná pro domácí zvířata?
Peperomie je pet-friendly! Je netoxická, díky čemuž ji můžete bezpečně pěstovat kolem svých chlupatých přátel. Nejlepší praxí je však vždy držet nové pokojové rostliny mimo dosah malých dětí a zvědavých domácích zvířátek.
Často kladené otázky ohledně pěstování peperomie
1. Do jaké velikosti doroste peperomie?
Rostliny z rodu Peperomia jsou oblíbené pokojové rostliny, neboť jsou drobné a kompaktní. Uvnitř zůstane většina rostlin peperomie poměrně malá a nikdy nepřesáhne výšku 60 cm.
2. Jaké teploty preferuje peperomie?
Stejně jako většina běžných pokojových rostlin, Peperomia preferuje průměrnou vnitřní teplotu 18 až 24 °C. Pokud se ve svém prostoru cítíte dobře, vaše pokojové rostliny pravděpodobně také. Nezapomeňte držet rostliny mimo topné a chladící systémy nebo otevřené dveře a okna, které mohou způsobit kolísání teploty a průvan
3. Jak dlouho žije peperomie?
Peperomie dokáže žít mnoho let v malém květináči - nepotřebuje mnoho péče nebo pozornosti, vyžaduje jen tu a tam trochu vody a nějaké nepřímé světlo.
4. Může se peperomie pěstovat i v exteriéru?
Může! Peperomii se bude dařit ve stínu až na skvrnitém slunci v teplejších měsících - vyhýbejte se přímému slunečnímu záření. Jen ji nezapomeňte přenést zpět dovnitř dříve, než noční teploty dosáhnou 10 stupňů.
Zdroje informací:
- https://www.thespruce.com/grow-peperomia-species-indoors-1902491
- https://bloomscape.com/plant-care-guide/peperomia/
- https://growfully.com/peperomia-care/
- https://www.mydomaine.com/peperomia-care-5074698
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony