Pěstování kapradiny v bytě i v zahradě – jak na to?

Georgina Babinová Téma
26. ledna 2023 0

Když se řekne kapradina, mnohým z nás se vybaví „Jurský park“ a bohatá, špičatá zeleň, podávající se obrovským dinosaurům, které se řítí lesem v honbě za lidskými vetřelci. Před 300 000 miliony let patřila kapradina skutečně k dominantním druhům rostlin. A až přibližně 15 000 druhů dnes nazývá naši planetu domovem. Vědci si nejsou zcela jisti počtem druhů, protože se stále objevují nové v neprozkoumaných tropických oblastech. Ale víme, že jich je víc než dost na to, abyste pěstování kapradiny, ať už na zahradě nebo ve vašem domově zvážili, protože tato zelená krása je všestranným doplňkem obou. I když se kapradina pěstuje poměrně lehce, ještě předtím než se do jejího pěstování zahloubíte, je dobré pochopit některé její zvláštnosti. Pojďme na to!

Konev Spring 4,5l s růžicí - oranžová Konev Spring 4,5l s růžicí – oranžová
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - antracit Konev Spring 4,5l s růžicí – antracit
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - béžová Konev Spring 4,5l s růžicí – béžová
85 Kč
Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
129 Kč

Ukázat více

 

Kapradina charakteristika rostliny

Kapradiny (Pteridophytes) jsou vaskulární druhy zeleně, suchozemské rostliny s tuhými dřevitými tkáněmi, které vytvářejí „trubky“, které se využívají k vedení vody a minerálů. Rozmnožují se prostřednictvím výtrusů, nemají ani semena, ani květiny a od ostatních spóronosných rostlin, například mechu, se odlišují tím, že mají skutečné kořeny, stonky a složité listy. Výtrus je reprodukční buňka, ze které se může vyvinout nový jedinec bez spojení s jinou reprodukční buňkou. Takový typ rostlin je evolučně mnohem starší než rostliny založené na semenech.

Protože se kapraďorosty vyvinuly ve stínu obrovských jehličnanů, které v době dinosaurů dominovaly nad zemí, obecně mají rády nepřímé světlo. Díky tomu se stávají vynikajícím řešením do oblastí vaší zahrady, které jsou stinné – a frustrující k vyplnění, protože tolik rostlin chce jen slunce, slunce a ještě více slunce. Samozřejmě, že z každého pravidla existují výjimky. Některým druhům – které mohou být vždy zelené nebo opadavé – se dobře daří ve slunečních oblastech.

Kapradina v exteriéru

 

Pěstování kapradiny v exteriéru

Kapradiny jsou starodávné rostliny s mysteriózními, složitými formami listů, které vytvářejí naturalistický neformální vzhled. Sledovat, jak se jejich pevně srolované klíčky postupně rozvinou do nádherných listů, je úžasné a jejich architektonické listí je skvělým doplněním nové struktury do zahrady. Kapradina byla velmi populární ve viktoriánských časech. Potom upadla v nemilost, dokud na ni majestátní Dicksonia Antarctica znovu neupřímila pozornost. Kapradiny dostupné v různých barvách, tvarech a velikostech nevyžadují téměř žádnou údržbu, jsou bez škůdců a chorob a mají dlouhou životnost. Kapradina lze pěstovat v zahradách po celý rok. Množství druhů odolá jak zimnímu chladu, tak i letnímu vedru.

Výběr vhodné kapradiny pro vaši zahradu:

  • zvažte jaký prostor máte k dispozici a čeho chcete dosáhnout výsadbou kapradí. Přicházejí v nejrůznějších tvarech a růstových návycích, od maličkého Dryopteris Cristata, který dosahuje ne více než 30 cm, až po honosnou stromovou kapradinu Dicksonia Antarctica, která může dorůst až 8 metrů.
  • existují stále zelené kapradiny, které si ponechají své listí celou zimu a na jaře nahradí staré lístky čerstvými novými, zatímco jiné jsou opadavé a po zimním chladu zcela odumírají, poté na jaře opět ožijí.
  • vyberte si stálezelené kapradiny pro „zimní zájem“ a doplnění hranice pevnou formou a strukturou. Opadavé kapradiny lze použít pro sezónní efekt, zvláště když se na jaře rozvinou mladé listy, často v odstínech zářivě svěží zelené nebo červené.
  • stromové kapradiny často vypadají dobře jako samostatný centrální kousek, možná s jinými rostlinami milujícími jejich stín. Mějte ale na paměti, že kmen na roste pouhých 2,5 cm ročně, takže si vyberte velikost, která bude vyhovovat schématu výsadby, chcete-li okamžitý efekt
  • ostatní kapradiny vypadají nejlépe, pokud jsou vysazeny ve skupinách. Použití liché množství každé odrůdy pomáhá udržovat jejich přirozený vzhled

Pěstování kapradiny v zahradě

 

Výsadba

Kapradiny jsou rostliny milující stín. Stálezeleným odrůdám se bude dařit na částečném slunci nebo ve skvrnitém stínu. Opadavé kapradí má tendenci mít měkčí a jemnější listy a nejlépe se mu daří na více stinném místě. Je známo tím, že prosperuje v silném stínu, kde přežije jen máloco jiného. Většina kapradin se snadno pěstuje a bude se cítit dobře v každé rovnoměrně vlhké, ale dobře propustné, neutrální až zásadité půdě. Výjimkou je královská kapradina Osmunda Regalis, která upřednostňuje neutrální až kyselou půdu.
Opadavé kapradiny, které v zimě odumírají, mají zpravidla rádi vlhčí a otevřenější podmínky. Vždy zelené kapradiny na druhé straně upřednostňují trochu sušší. Některé odrůdy, jako například Osmunda Regalis, vytvářejí skvělé okrajové rostliny kolem rybníka nebo potoka.

 

➡️ Kdy sázet?

Kontejnerové kapradí lze vysadit kdykoli během roku, pokud půda není zamrzlá nebo podmáčená a není nadměrně větrná. Nejlepší doba k výsadbě je jaro nebo začátek podzimu. Podzim funguje dobře v sušších oblastech, takže kořeny se mohou přes zimu a na jaře klidně usadit pod zemí, díky čemuž bude vaše rostlina lépe snášet horké a suché počasí, když v následujícím roce opět přijde léto.

 

Ještě předtím, než se dostaneme k tomu, jak sázet, doporučujeme vyzbrojit se adekvátním nářadím

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
749 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
529 Kč

Ukázat více

 

➡️ Jak sázet?

Jednoduše vykopte výsadbovou jámu přibližně ve stejné hloubce jako je květináč kapradiny nebo kořenový bal a dvakrát širší. Vidlicí rozdrobte jakékoli zhutnění půdy na dně a kolem výsadbové jámy. To je důležité zejména v těžkých půdách, kde je hlinka náchylná být mastná – budete potřebovat rozbít lesklou vrstvu, aby kořeny mohly snadno proniknout do půdy. Sázíte-li do lehké půdy, jemně zpevněte zem ve spodní části výsadbové jámy, abyste zabránili tomu, aby se rostlina v jámě na výsadbu ponořila hlouběji, než jste chtěli.

Pokud vysazujete kontejnerovou kapradinu, ořízněte všechny kořeny, které mohou vyrůstat z drenážních otvorů a uvolněte všechny kořeny kroužící kolem nádoby. To povzbudí kořeny, aby se po výsadbě posunuly z kruhového tvaru, který přijali v květináči. Vyjměte rostlinu z květináče a vložte ji do otvoru; pak vyplňte organickou půdou, nebo do půdy přidejte například dobře shnilý zahradní kompost nebo kompost z listů, abyste udrželi vlhkost a dodali živiny, které pomohou při usazení se vaší nové rostliny. Dobře zalijte a pro udržení vlhkosti přidejte vrstvu mulče.

 

Péče

Jediným pravidlem pro pěstování kapradí je udržovat je vlhké – tedy většinu odrůd. Mnoho kapradin se pěstuje tak snadno, že se mohou stát až nepříjemnými a šíří se tam, kde je nechcete mít, pokud na ně nebudete dohlížet. Ať už jsou pěstovány na slunci nebo ve stínu, téměř vždy chtějí půdu s vysokou organickou hmotou, která je vlhká. Ideální je například detrit, resp. nadložný humus. Vrchní vrstva z organické hmoty zajistí, že vaše rostliny budou dobře „živeny“. Mějte na paměti, že obecně upřednostňují půdu, která je spíše kyselejší než zásaditá.

Opět existují výjimky, většina však upřednostňuje vysoce vlhké prostředí, například ve vlhkém lese nebo podél vodního zdroje. Ve vaší zahradě tyto podmínky podpoří velkým množstvím zalévání, pokud je déšť vzácný. Horních šest centimetrů půdy udržujte vlhkých, ale ne rozmočených.

I když to není nezbytné, můžete na začátku jara použít pomalu se uvolňující hnojivo přimíchané do půdy. Kapradiny jsou citlivé na hnojivo, takže je „nepřekrmujte“.

 

💡 TIP na produkt - Bohatá zahrada NPK - Univerzální zahradní hnojivo 20kg
Bohatá zahrada NPK – Univerzální zahradní hnojivo 20kg

Univerzální granulované hnojivo s optimálním poměrem živin k výživě vašich plodin, rostlin i trávníku. Celosezónní uplatnění v celé zahradě.

559 Kč
Bohatá zahrada NPK - Univerzální zahradní hnojivo 20kg v eshopu Heureka.cz

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Ochrana proti mrazu

Zimní ochrana stromových kapradin je nezbytná, aby se zabránilo ztrátě vějířovitých listů. Na vrch a kolem koruny položte velkorysou vrstvu slámy, opatrně lístky svažte, poté svázané listy a kmen zabalte několika vrstvami zahradního rouna. Populární alternativou v chladnějších zahradách je vykopat kapradiny nebo je přímo vysadit do květináčů, abyste je mohli během zimy přesunout do přístavby, zimní zahrady nebo skleníku. Zimní ochrana ostatních druhů kapradí se nevyžaduje, s výjimkou období nejdrsnějších mrazů. Opadavé odrůdy po tvrdých mrazech přirozeně odumřou, ale na jaře znovu vyrostou z podnože.

 

➡️ Ořezávání

Ořezávání je velmi jednoduché – odřízněte staré mrtvé listy pomocí zahradních nůžek na konci zimy nebo brzy na jaře předtím, než začne otevírání nových. Jedná se spíše o úklidové cvičení než o nezbytnost, protože pokud se neabsolvuje, staré listy jednoduše spadnou na zem a přirozeně se odbourávají. Po proříznutí odstraňte z kapradí a jejich okolí zbytky nečistot aby se zajistila dobrá cirkulace vzduchu.

 

Rozmnožování kapradiny z výtrusů

Pěstování nových rostlin z výtrusů je poněkud složitější a trvá dlouho, ale dá se to. Chcete-li shromáždit výtrusy kapradí, počkejte, až ztmavnou a začnou padat z lístků, což signalizuje, že jsou zralé. Jednoduchý způsob, jak to udělat, je odříznout vějířový list, když jeho spóry začínají tmavnout. Listy nechte v otevřeném papírovém sáčku nebo na kousku papíru (v interiéru, kde se neodfouknou) a počkejte, než spóry spadnou. Musí být zcela zralé a musí spadnout samy.

  • naplňte plochou nebo jinou nádobu sterilním navlhčeným substrátem určeným pro kapradí. Spory setřeste z papíru nebo ze sáčku přímo na vrch směsi a jemně stlačte aby měli dobrý kontakt s půdou.
  • oroste povrch směsi, abyste spóry navlhčili a udrželi je na místě
  • nádobu zakryjte plastem a uložte na podnos naplněný cca 2 – 5 cm vody. Přesuňte na teplé místo s nepřímým slunečním zářením.
  • vodu v podnosu vyměňujte, dokud nebudete vidět známky růstu. Může to trvat 6 až 12 týdnů, takže buďte trpěliví a nenechte půdu vyschnout.
  • první věc, kterou uvidíte, budou malé výhonky ve tvaru srdce zvané prothallus. Tyto lze jemně vyzvednout z nádoby a přemístit do jednotlivých květináčů naplněných vlhkou, sterilní směsí na kapradí. Nechte je nekryté, ale udržujte vlhké.
  • jakmile se u prothalli začnou rozvíjet listy, mohou se pomalu otužovat a přesazovat do exteriéru.
Výtrusy na kapradi

Výtrusy musí padnout samy – je to znak toho, že jsou zralé

 

Rozmnožování kapradí ze stolonů (poplazů)

Druhým způsobem, jak množit kapradiny, je výsadba poplazů – dlouhých, neostrých strunovitých struktur vyrůstajících z vaší kapradiny. Můžete ji rozmnožovat jejich položením na půdu. Přitlačte poplaz na půdu sponou ve tvaru U nebo malým kamínkem. Udržujte vlhkost a za pár týdnů by měl stolon zakořenit a nastartovat nový růst. Když se to stane, odřízněte ho z mateřské rostliny. Tuto novou rostlinu lze nyní vykopat a přesadit na nové místo.

 

Rozmnožování kapradiny dělením

Když se listy kapradin začnou zmenšovat nebo spatříte-li holý střed ve shluku, je na čase je rozdělit. Začněte zaléváním rostliny den předtím, než ji chcete rozdělit. Rostlinu jemně vykopejte a poté ji nakrájejte nebo roztáhněte do dvou nebo tří shluků. Každý trs by měl mít alespoň jeden rostoucí hrot – to je struktura, ze které vyrůstají listy. Shluky znovu zasaďte do stejné hloubky jako původní rostlina, poté je podrobně zalijte a udržujte vlhké, dokud neuvidíte nový růst.

Kapradina s kořenovým balem

 

Škůdci a nemoci

Obecně je kapradina bezproblémová. Zpravidla netrpí mšicemi nebo jiným hmyzem sajícím šťávu. Šneci mohou být někdy nepříjemný. Některé z hustěji rostoucích kapradin mohou občas dostat skvrnitost listů, ale tomu lze obvykle zabránit a vyléčit je správnou hygienou rostlin a pravidelným odstraňováním odumřelých listů.

 

Kalendář péče o zahradní kapradiny

  • brzy na jaře – rozdělte nebo přesaďte rostliny, jakmile se objeví nový růst, a dobře je zavlažujte, protože upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu. Hnojte opatrně hnojivem s pomalým uvolňováním nebo použijte organický mulč. Nedávno vysazené kapradiny se mohou objevovat pomalu, ale buďte trpěliví.
  • v polovině jara – pokud srážky nejsou dostatečné k udržení vlhkosti půdy, důsledně ji zalévejte. Naneste 5 cm hrubý kompost z kompostovaných listů nebo borových jehel.
  • pozdě na jaře – sledujte poškození hlemýždi a podle potřeby ošetřujte.
  • v létě – podle potřeby pokračujte v pravidelné zálivce, abyste udrželi vlhkost půdy.
  • na podzim – když listí po silném mrazu odumře, ořízněte listí zpět na úroveň půdy. Když půda zamrzne, zamulčujte ji, abyste chránili rostliny před zimním vyvrácením z půdy.

 

Pěstování kapradiny v interiéru

Kvůli nízkým požadavkům na světlo jsou kapradiny úžasné pokojové rostliny. Jejich pěstování v interiéru je poměrně snadné, přestože průvan, suchý vzduch a extrémní teploty moc nepomáhají. Kapradiny, které jsou hýčkány a chráněny před extrémními teplotami a suchým vzduchem, vás po celý rok odmění svěžími zelenými listy.

Existuje mnoho druhů tropických a subtropických kapradin, ale existuje i mnoho kapradin, které pocházejí z mírnějšího podnebí. Tyto kapradiny by se hodily do chladnějších částí domu, ale nepřežily by v místnostech, které jsou příliš dobře vytápěné. V domech s ústředním topením se nejlépe daří tropickému kapradí.

Pěstování kapradiny v květináči

 

Doporučené interiérové podmínky pro pěstování kapradiny

Všechny kapradiny milují vlhkost. V obývacích a rodinných pokojích postavte květináče na podnosy s vlhkými oblázky nebo hliněnými granulemi. Kapradiny také milují pravidelné orosení vlažnou měkkou vodou, pokud není pomocí zvlhčovače udržována vysoká vlhkost v celé místnosti.

 

➡️ Kompost/Půda

Musíte zajistit i správný kompost. Většina kapradin jsou lesní rostliny a mají křehké, delikátní kořeny přizpůsobené lehké lesní půdě, která je bohatá na listový kompost a rozpadlou rostlinnou hmotu. Správný kompost musí volně drenážovat, aby se kořeny nikdy nepromočily. Nejlepší je kompost, který obsahuje rašelinu nebo vláknitou náhražku rašeliny s dostatkem písku. Kompost nikdy nesmíte nechat vyschnout, což může znamenat zalévání rostliny každý den v teplém a suchém prostředí.

💡 Vše, co potřebujete vědět o kompostování naleznete v našem podrobném článku věnovaném tomuto tématu. Pokud si chcete pořídit kompostér, ale nevíte podle jakých parametrů vybírat, určitě vás bude zajímat náš test kompostérů se spoustou užitečných informací, rad as popisy jednotlivých produktů.

 

➡️ Světlo

I když většina kapradin roste na vlhkých stinných místech, jako je lesní hrabanka, neznamená to, že nepotřebují světlo. Jejich normální prostředí ve volné přírodě je skvrnité světlo a je-li úroveň osvětlení v domácnosti příliš nízká, má za následek špatný růst a žloutnoucí listy. Dejte svým kapradím pozici v blízkosti okna, které dostává ranní nebo pozdní odpolední slunce a kapradí udržujte mimo dosah silného slunečního záření, zejména během léta. Přímé sluneční světlo jim způsobí ztrátu nebo žloutnutí lístků. Kapradina můžete udržovat v tlumeném světle, pokud jim budete dělat pravidelné pauzy v jasném světle. Může se jim poskytnout umělé světlo, ale mělo by pocházet ze speciální zahradnické žárovky nebo ze zářivky. Běžné žárovky generují příliš mnoho tepla.

 

➡️ Teplota

Místo původu a přizpůsobivost dané kapradiny určí, jak vysokou nebo nízkou teplotu potřebuje. Většina kapradin nemá ráda zimu. Kapradiny z tropických oblastí ocení 15 – 21 °C. Ty z mírnějších oblastí mají řady teploty mezi 10 – 16 °C.

 

➡️ Hnojení

Hnojte své kapradiny v létě každé dva až čtyři týdny tekutým hnojivem, nemíchejte jej však v plné síle, protože byste mohli poškodit kořenový systém. Do rozprašovače lze občas přidat pár kapek hnojiva. Nehnojte kapradiny v zimě, protože odpočívají. Aby byl vzduch kolem kapradí vlhký, často je rozprašovačem roste.

 

➡️ Přesazování

Na jaře můžete kapradiny přesadit, ale pouze pokud je kořeny plní květináč. V opačném případě stačí seškrábnout vrchní vrstvu kompostu a nahradit ji čerstvým kompostem. Odřízněte všechny poškozené listy, abyste podpořili nový růst. Když přesazujete kapradina, rozdělte ji a z jedné udělejte dvě. Novou kapradinu si můžete vypěstovat i z práškových spórů (výtrusů) produkovaných v malých tobolkách – popsali jsme výše.

 

Kapradiny můžete přesadit i do takových květináčích (v závěsných jsou obzvlášť atraktivní)

Airflor květináč
2 249 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 469 Kč

Ukázat více

 

Čistí interiérové kapradiny váš domov?

Krátká odpověď je ano! Rozsáhlá studie NASA, která byla zveřejněna v roce 1989 dokumentovala tento jev. Zabývala se schopností pokojových rostlin odstraňovat různé škodlivé látky znečišťující ovzduší, které se běžně vyskytují ve vnitřním prostoru. A ukázalo se, že kapradiny jsou jedny z nejlepších rostlin na odstraňování znečišťujících látek v interiérech.

Schopnost kapradin a některých dalších rostlin odstraňovat znečišťující látky ze vzduchu, půdy nebo vody se nazývá fytoremediace. Kapradiny a jiné rostliny jsou schopny absorbovat plyny přes své listy a kořeny. V okolí kořenového systému existuje mnoho hub, bakterií a jiných mikrobů. Tyto organismy nejen pomáhají štěpit živiny pro růst rostlin, ale rovněž rozkládají i mnoho škodlivých VOC (těkavých organických sloučenin.)

 

➡️ Použití kapradiny na čištění vzduchu

Očišťující kapradina by měla být součástí každého domova. Zejména bostonská kapradina je jednou z nejlepších rostlin na čištění vnitřního vzduchu. Zjistilo se, že je efektivní při odstraňování různých látek znečišťujících ovzduší v interiérech včetně formaldehydu, xylenu, toluenu, benzenu a dalších. Při odstraňování formaldehydu je ze všech rostlin naprosto nejlepší. Formaldehyd je emitován z různých běžných vnitřních předmětů, jako jsou dřevotřískové desky, určité papírové výrobky, koberec a další zdroje.

Fenomén známý jako Syndrom nemocné budovy vyplynul ze dvou faktorů. Domy a další vnitřní prostory se v průběhu let staly energeticky efektivnějšími a téměř vzduchotěsnými. Kromě toho existuje stále více a více umělých a syntetických materiálů, které vylučují do ovzduší různé škodlivé sloučeniny. Proto neváhejte přidat do vašich vnitřních prostorů nějaké to bostonské kapradí. Je cenným doplňkem každého interiéru – a to nejen jako pomoc při čištění stále toxickejšího vnitřního vzduchu, ale také k vytvoření klidného prostředí.

Pokud jde o péči o bostonské kapradiny, mají rádi rozmazlování v trvale vlhké půdě a milují vyšší vlhkost. K tomu, aby se jim dařilo, nepotřebují příliš světlé podmínky. Pokud máte prostor v koupelně, může to být ideální prostředí k pěstování těchto, ale i dalších kapradí v interiéru.

Bostonská kapradina

Bostonská kapradina funguje také jako čistička vzduchu

 

… a ještě pár zajímavých faktů na závěr

Z historického hlediska byly kapradiny důležitým zdrojem léčiv pro různá onemocnění, zejména pro starodávné kmeny:

  • spóry na spodní straně kapradí poskytují úlevu při poprhlení kopřivou (která je často v blízkosti)
  • uvařený v oleji nebo masti se Ophioglossum vulgatum používal na rány a ke zmírnění zánětu
  • obklad nebo roztok vyrobený z kořenů Botrychia. virginianum se v Himalájích aplikoval na kousnutí hadem, modřiny, řezné rány a bolavá místa
  • práškové rizomy Adiantum lunulatum se v Indii používaly jako protijed na hadí kousnutí
  • extrakt z čerstvých listů Nephrolepis cordifolia se používal k zastavení krvácení z řezů a k pomoci ve srážení krve
  • pasta z listu O. reticulatum se aplikovala na čelo proti bolestem hlavy
  • na bolesti žaludku se používal filtrovaný vodní extrakt z oddenku Abacopteris multilineata

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *