Pokud jste ještě neslyšeli o plodech goji (kustovnice čínské) pravděpodobně nejste sami. Tyto nutriční bomby pocházejí z východní Asie, kde si jejich zdraví prospěšných účinků váží již celé generace. Goji jsou nízkokalorické a dokonce i malé množství bobulí obsahuje značné množství vitamínů A a C, bílkovin a antioxidantů. Chuť plodů goji připomíná sladké sušené oválné rajče.
Bobule goji se sklízejí ze dvou druhů: Lycium chinense a Lycium barbarum. Pěstování je nenáročné. Keř se pěstuje jednoduše a během dlouhé sklizňové sezóny se vám odmění spoustou výživných bobulí. Goji se v Česku komerčně nepěstuje, takže čerstvé bobule se zřídka dají nalézt v místních supermarketech nebo na trzích. Domácí pěstování je proto cestou k čerstvým goji. Sušené goji také není levné a drtivá většina komerčních plodů kustovnice čínské pochází z Číny a obvykle nejsou k dispozici informace o tom, jak se pěstují. Pokud rádi víte, odkud vaše jídlo pochází a jak se pěstuje, měli byste se určitě pokusit o pěstování goji sami.
💡 Chcete-li uskladnit úrodu kustovnice čínské, určitě se vám sejde kvalitní sušička ovoce:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Goji – charakteristika
Rostlina goji patří do čeledi lilkovitých rostlin, mezi něž patří i rajčata a papriky. Bobule rostou na 0,9 až 3 m vysokých keřích s dlouhými klenutými stonky. Plody se tvoří z jasně fialových květů ve tvaru nálevky. Keřík pochází z Asie, ale divoce roste také v Rusku, Číně, Turecku a Japonsku. Bobule jsou zářivě oranžovo-červené a oválného tvaru. Jsou prominentní superpotravinou. Reputace goji bobule jako superpotraviny sahá až do třetího století našeho letopočtu, kdy měla dvojí povinnost – jako kulinářská ingredience a nedílná součást čínské, japonské, korejské a vietnamské medicíny.
Bobule mohou pomoci imunitní funkci, zmírnit klimakterické příznaky, zvýšit produkci krvinek a dokonce regulovat krevní tlak. Ozývají se také hlasy, že mohou také redukovat nedostatečnost plic, jater a ledvin. Rostlina má antioxidační a anti-aging vlastnosti a dokonce schopnosti léčit širokou škálu nemocí. Většina z těchto tvrzení však není lékařsky prokázána, ale tomuto tématu se budeme věnovat podrobněji níže.
Pěstování goji v zahradě
Pěstování goji je snadné. Rostliny potřebují dobře propustnou půdu s pH mezi 6,8 a 8,1. Zkontrolujte drenáž a v případě potřeby přidejte písek nebo kompost, abyste zlepšili texturu půdy. Kustovnice čínská se dá pěstovat ze semen, ale při této metodě trvá minimálně tři roky od výsadby, než se vyprodukují plody. Rostliny goji s holým kořenem, které si můžete koupit online nebo v zahradním centru, dosahují plné produkce do druhého roku. Goji z holých kořenové rostliny pěstují domácí zahrádkáři nejčastěji.
✅ Vyberte stanoviště
Rostliny kustovnice čínské vyžadují plné slunce – i když budou tolerovat polostín – nejlépe se jim daří na slunném stanovišti. Vysazujete-li více keřů, dejte jim asi pět metrů od sebe; toto dá rostlinám prostor k dozrání a dá vám více prostoru k manévrování kolem plodiny, když přijde čas sklizně. Zralé rostliny mohou dosáhnout výšky 3 m a šířky 4 m, proto vyberte jejich umístění pečlivě. Výška i šířka se však dají snadno regulovat proříznutím na požadovanou velikost.
✅ Připravte stanoviště
Goje upřednostňuje dobře propustnou půdu s pH mezi 6,8 a 8,1. Před výsadbou upravte půdu několika centimetry organické hmoty, například kompostem.
✅ Postavte perangolu
Budete muset postavit mřížku, abyste zajistili, že goje roste se vzpřímeným „držením těla“, což umožňuje komfortní sběr a dobré proudění vzduchu.
✅ Vysaďte rostlinu
Vysaďte holý kořenový keř brzy na jaře, na konci vegetačního klidu. Rostlina je ještě v klidu a lépe toleruje vyrušování. Před výsadbou ji namočte do vody na 15 minut až 1 hodinu. Vykopejte jámu s dvojnásobnou velikostí kořenového balu a umístěte rostlinu dovnitř, přičemž dbejte na to, aby horní část podnože byla zarovno se zemí. Roztáhněte kořeny, zasypte zeminou a poté jemně utlačte, aby se utěsnily. Plochu výsadby hluboce zalijte, abyste pomohli založit kořenový systém.
Péče
Kustovnice čínská vyžaduje pravidelné zalévání, prořezávání a ničení škůdců.
- zalévání – rostliny goji patří mezi plodné keře tolerantnější vůči suchu, ale až po založení kořenů. První rok důkladně a důsledně zalévejte, aby byly jemné nové kořeny udržovány vlhké. Vyhněte se však nadměrnému zalévání, abyste zabránili hnilobě konce květu.
- prořezávání – snadné prořezávání keřů kustovnice udržuje jejich velikost a šíření na uzdě a podporuje nový růst. Prořezávání může také odradit plísňové choroby, jako například padlí, umožněním lepší cirkulace vzduchu. Odstraňte všechny nové výhonky z hlavního kmene nebo kořenů a odstraňte všechny mrtvé nebo zlomené větve.
- mulčování – aplikujte vrstvu mulče kolem spodní části rostlin, abyste utlumili plevel a regulovali vlhkost půdy
- hubení škůdců – běžnými škůdci jsou mšice, třásněnky a roztoče. Odstraňte postižené listy nebo oblasti, nebo můžete introdukovat přírodní predátory, jako jsou berušky, nebo vyzkoušet výsadbu partnerských rostlin, abyste odradili škůdce dříve, než se obrátíte na insekticid. V blízkosti vysazujte pronikavě vonící, aromatické byliny, jako je bazalka, máta, pažitka a kocourník nebo kvetoucí rostliny, jako je měsíček a nasturtium. A stejně jako u všech ovocných stromů, i síťka proti ptákům může být užitečná, pokud na úrodě naleznete ptáky a jiné potvůrky. Pokud jde o nemoci, jsou-li splněny podmínky růstu, rostlina goji není náchylná na žádné konkrétní.
Rozmnožování goji
Rozmnožování kustovnice čínské lze provést dvěma způsoby: semeny a řízky. I když je pěstování goji ze semen perfektně možné, chce to dost trpělivosti. Sazenice často trpí vadnutím (slábnou a odumírají) a dokonce i zdravým trvá skutečný rozběh asi tři roky. Zakořenění řízků goji je mnohem spolehlivější a efektivnější. Pokud jde o semena, s nimi se nejlépe začíná v interiérech brzy na jaře pokryté tenkou vrstvou kompostu. Udržujte je v teple mezi 18 až 20°C. Sazenice přesaďte do květináče, který bude třeba během první zimy před finálním vysazením přenést do interiéru.
➡️ Zakořenění řízků goji
Rozmnožovat goji lze jak pomocí odřezků z měkkého dřeva (nový růst) odebraných v létě, tak i odřezků z tvrdého dřeva (starý růst) získaných v zimě. Řez z měkkého dřeva má tendenci spolehlivěji se zakořeňovat. Řízky z měkkého dřeva si pořiďte začátkem léta – měly by být dlouhé 10 – 15 cm s nejméně třemi sadami listů. Odřezky odebírejte brzy ráno, když je jejich vlhkost nejvyšší a zabalte je do vlhkého ručníku, aby nevyschly.
Odstraňte listy ze spodní poloviny řízků, konce ponořte do kořenového hormonu a umístěte je do malých květináčů naplněných perlitem a rašelinou v poměru 1:1. Květináče zabalte a utěsněte v plastových sáčcích. Otevírejte je každý druhý den, abyste umožnili cirkulaci vzduchu. Základem je udržovat řízky vlhké, dokud nezakoření. Uchovávejte na jasném, nepřímém slunci. Po několika týdnech sáček odstraňte. Květináče přeneste na první zimu do interiéru, aby se rostliny mohly usadit.
Zjednodušenou verzi tohoto postupu vám představí i následující video, ze kterého jsme se dozvěděli i to, že i listy goji jsou jedlé a běžně používané v asijské kuchyni:
Sběr
Keřík goji obyčejně neprodukuje ovoce v prvním roce, ale až rok po výsadbě (ve druhém roce) a své plné kapacity dosáhne za 4 až 5 let. Možná si myslíte, že bobule jsou připraveny ke sklizni, jakmile se stanou červenými, ale nemusí tomu tak být. Mohou i nadále mít hořkou chuť, i když jsou červené, takže nejlepším indikátorem je jednoduše je ochutnat. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud červené bobule, necháte na keři ještě jeden nebo dva týdny a teprve potom posbíráte.
Bobule goji mohou být velmi citlivé na dotek a pokud je to možné, sklízejte je tak, že pod rostlinu umístíte velkou mísu nebo deku a poté lehce protřepejte větví, aby se uvolnily plody ze stromu. Pokud bobule jednoduše nepadnou, počkejte několik dní, než to zkusíte znovu, nebo aplikujte minimální tlak na uvolnění z rostliny.
➡️ Sběr semen
Semena goji jsou velmi malá a je obtížné je z ovoce úspěšně vydolovat. Pro optimální životnost je skladujte v uzavřené nádobě na chladném místě mimo přímé sluneční záření a s nízkou vlhkostí.
Skladování
Můžete sbírat malá množství bobulí k okamžitému použití nebo shromáždit velká množství ke zmrazení nebo vysušení ihned po sklizni. Trvanlivost čerstvých plodů goji je krátká, maximálně 1 – 2 dny. Jednou z výhod goji je ovšem to, že plození trvá dlouho, od léta až po první tuhý mráz.
➡️ 5 nejlepších sušiček ovoce 2024 podle recenzí a testů:
Pěstování goji v květináči
Pokud se vám líbí myšlenka pěstovat tyto úžasné malé bobule, ale chybí vám vnější prostor, pěstování goji v květináčích je životaschopnou alternativou. Ať už na balkoně nebo v interiéru, hrnkové plody goji se překvapivě snadno pěstují i udržují. Rostliny jsou samoopylivé a budou plodit, i když jsou pěstovány uvnitř.
➡️ Výběr květináče
Pokud jde o výběr květináče pro pěstování goji, větší je určitě lepší. Šířka není tak kritická a postačuje květinář o průměru 45 cm. Rostlina však přestane růst, když kořeny dosáhnou dna nádoby, takže hluboký květináč je cestou, chcete-li rostlinu přiměřené velikosti. Ale i ve velkém květináči bude vaše rostlina pravděpodobně menší než kustovnice pěstovaná v zemi.
Ujistěte se, že nádoba má alespoň jeden dobrý odtokový otvor, protože rostliny mohou ve špatně propustné půdě hnít. Naplňte květináč směsí přibližně dvou třetin kvalitní zeminy a jedné třetiny písku. Je také důležité poznamenat, že je vhodný čas přidat štědré množství dobře shnilého hnoje nebo kompostu, který poskytne všechny výživné látky potřebné k udržení rostliny. Květináč umístěte do světlé místnosti, kde bude rostlina přijímat plné slunce. Přežije také v lehkém stínu, ale může produkovat menší úrodu.
Když goji, tak v každém případě velký květináč
Péče
Substrát udržujte vlhký, dokud rostlina není usazena a nevykazuje zdravý nový růst – obvykle první dva až tři týdny. Potom pravidelně zalévejte. I když jsou plody goji dosti tolerantní vůči suchu, nezapomeňte, že hrnkové rostliny rychle vyschnou. Dávejte však pozor, abyste nepolévali nadměrně, protože goje nesnese promočenou půdu. Otestujte povrch půdy prsty a když je na pocit suchý bohatě ho polijte. Potom nechte květináč důkladně okapat. Zalévejte na úrovni půdy a udržujte listy co nejsušší. Pokryjte povrch půdy 5-10 cm mulče, například suchým listím nebo kůrou. To pomůže zabránit tomu, aby byla půda příliš suchá.
Rostliny goji nevyžadují žádné hnojivo, pokud byl v době výsadby přidán hnůj nebo kompost. Dodatečně osvěžte půdu nejméně jednou ročně zapracováním malého množství organického materiálu. Hrnkové goje umístěte na takové místo, kde rostlina přijímá nejméně osm hodin slunečního záření. Pokud to není možné, budete muset doplnit dostupné světlo o plnospektrální nebo růstové osvětlení. Když se rostlina začne rozrůstat, podepřete ji. Lehce ořízněte, abyste podpořili rozvětvení a udrželi čistý vzhled. Jinak goje obecně nevyžaduje velké prořezávání.
Kustovnice čínská – účinky a použití, nebo proč se její pěstování vyplatí zvážit
Rostlina goji neboli kustovnice čínská se v tradiční čínské medicíně používá již více než 2 000 let. Některé legendy říkají, že bobule goji konzumovali mniši v himálajských horách vyluhované do horké vody, aby pomáhali při meditaci a podporovali zdraví, vitalitu, dlouhověkost, energii a vytrvalost.
Co ale říká aktuální výzkum o benefitech plodů goji? Nízký obsah kalorií, žádný tuk, dobrý zdroj vlákniny, vysoce antioxidační vlastnosti, schopnost pomáhat v boji proti volným radikálům, které vedou k chorobám, efektivní kontrola hmotnosti a lepší trávení. Zázračné plody kustovnice, které se obvykle jedí syrové, sušené, v tekuté nebo práškové formě, obsahují širokou škálu fytonutrientů, vitamínů a stopových minerálů a proto není překvapující, že je mnoho odborníků na zdraví nazývá superpotravinou.
Podle studie publikované v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine mohou bobule goji vést ke „zvýšeným hodnotám energetických hladin, sportovního výkonu, kvality spánku, lehkého probuzení, schopnosti soustředit se na aktivity, duševní bystrosti, klidu, pocitů zdraví, spokojenosti a štěstí a výrazně snížily únavu a stres. Pojďme zjistit více…
➡️ Nutriční údaje
S překvapivě vysokým obsahem bílkovin nabízí sušené goje také slušnou dávku vlákniny, více než 20 různých vitamínů a minerálů a samozřejmě spoustu antioxidantů. Nutriční údaje goji se mohou lišit v závislosti na daném druhu bobulí, na jejich čerstvosti, resp. způsobu konzervace. Níže je seznam vitamínů, minerálů a dalších fytochemikálií přítomných v goji.
Nutriční hodnoty pro 28 gramů sušených bobulí goji (5 lžic)
- asi 100 kalorií
- 0 gramů tuku
- 3 gramy vlákniny
- 13 gramů cukru
- 4 gramy bílkovin
- 7510 IU vitamínu A (asi 134 procent denní hodnoty – DH)
- 14 miligramů vitamínu C (asi 25 procent DH)
- 12 miligramů železa (asi 10 procent DH)
- 18 aminokyselin (z toho 11 nezbytných)
- 5 zdrojů zdravých nenasycených mastných kyselin včetně kyseliny alfa-linolenové a kyseliny linolové,
- fytochemikálie včetně beta-karotenu, zeaxantinu, lykopenu, kryptoxantinu, luteinu a polysacharidů
Jak vypadají tyto hodnoty v porovnání s některými jinými oblíbenými druhy ovoce?
Malá porce sušených bobulí goji má absorpční kapacitu kyslíkových radikálů (ORAC), která měří antioxidační hodnotu různých potravin,
4310. Pro srovnání, jablko má skóre ORAC 2568, rozinky 3406, borůvky 4633 a semena granátového jablka 4479.
Všechny jsou dobrým zdrojem různých antioxidantů, ale díky čemuž jsou plody goji odlišné, jsou jejich aminokyseliny (bílkoviny), mastné kyseliny a specifické antioxidanty. Je vzácné, že ovoce nabízí aminokyseliny, zejména 11 druhů, které se považují za „nezbytné“, protože tělo si je nedokáže vyrobit samo. A když srovnáte goji bobule a pomeranče stejné hmotnosti, goji bobule obsahují až 500 krát více vitamínu C!
Kustovnice čínská a její účinky na naše zdraví
Goji bobule byly rozsáhle zkoumány kvůli jejich schopnosti generovat všeobecné pocity pohody, zlepšovat neurologické/psychologické charakteristiky, podporovat lepší gastrointestinální zdraví a funkce střev, pomáhat budovat silnější muskuloskeletální systémy a zlepšovat kardiovaskulární zdraví. Přidávají se do pokrmů pro zvýšení energetické hladiny a výkonu.
✅ Posílený imunitní systém a ochrana proti chřipce
Posílený imunitní systém a ochrana proti chřipce jdou ruku v ruce. Vitamíny v plodech kustovnice čínské mohou zvýšit a podpořit oba.
Laboratorní testy zjistily, že bobule goji pomáhají zvyšovat účinnost očkování proti chřipce u starších myší. To je důležité, protože vakcína proti chřipce ne vždy poskytuje dostatečnou ochranu před virem. Tato studie naznačuje, že bobule goji může zabránit následným infekcím u starších dospělých, kteří dostali vakcínu proti chřipce.
✅ Potenciální pomoc při hubnutí
Bobule goji nabalují zdravou energii do malých porcí. Jejich bohatá, sladká chuť spolu s vysokým obsahem vlákniny mohou pomoci zůstat při zdravém stravování. Obraťte se na ně, pro lehké občerstvení, abyste předešli nadměrnému holdování během hlavního jídla. Přidejte je do jogurtu nebo salátu stejným způsobem, jako byste použili rozinky. Díky své nutriční hodnotě jako nízkokalorické a nízkocukrové možnosti jsou dokonalou náhradou za jiné sušené ovoce s vyšším obsahem cukru.
✅ Antioxidanty pro oči a pokožku
Studie poukazují na vysokou hladinu antioxidantů v plodech goji, zejména zeaxantinu. Je to právě zeaxanthin, který dává bobulím goji, šafránu a paprice jejich zářivou barvu. Antioxidanty chrání buňky před rozpadem, kdy jsou vystaveny působení prvků jako kouř a záření. A co víc, potraviny se zdravou hladinou antioxidantů mají často vysoký obsah vlákniny a nízký obsah nezdravých tuků.
Stejná studie také zjistila, že starší dospělí lidé, kteří konzumovali denní doplňky výživy s plody kustovnice čínské po dobu 90 dnů, měli v očích méně hypopigmentace a méně druz nebo žlutých skvrn.
✅ Udržuje hladinu cukru v krvi
Sladké goje může být vaším novým oblíbeným jídlem, pokud máte často chuť na sladké. Goji bobule mohou pomoci:
- potenciálně snížit hladinu cukru v krvi
- zlepšit toleranci cukru
- zmírnit inzulínovou rezistenci
- zlepšovat a regenerovat buňky, které pomáhají produkovat inzulín.
Konzultujte se svým lékařem dříve, než začnete do svého jídelníčku přidávat bobule goji, zvláště pokud užíváte léky na regulaci hladiny cukru v krvi. Pokud je začnete pravidelně konzumovat, možná vám bude častěji kontrolovat hladinu cukru v krvi.
✅ Zvýšený testosteron
Bobule goji mají dlouhou historii spojenou s fertilitou. Jedna studie na potkanech ukázala, že bobule goji významně:
- zvyšují množství a pohyb spermií
- zkracují erektilní reakci
- zlepšují sexuální způsobilost
- zlepšují zotavení hladin testosteronu
Výzkum naznačuje, že goje mohou být alternativou k přípravkům k léčbě erektilní dysfunkce, jako je například Viagra.
✅ Některá tvrzení také uvádějí, že goje může:
- zvýšit průměrnou délku života
- snižovat rizika srdečních chorob
- snížit krevní tlak
- snížit bolest při artritidě
Jedna starší studie také tvrdí, že bobule goji mohou léčit rakovinné nádory. Bobule goji obsahují chemickou složku zvanou beta-sitosterol. Ta může pomoci zmenšit velikost rozbujelých buněk a způsobit apoptózu, resp. „sebevraždu buněk“ v nádorových buňkách. Ale tyto studie byly ne kvalitně postavené a mají nepřesvědčivé a nesignifikantní výsledky. Je zapotřebí více studií k potvrzení těchto zdravotních výhod plodů goji.
Kustovnice čínská – použití
Bobule goji mají přirozeně sladkou, ale mírně trpkou chuť, velmi podobnou brusinkám. Někteří mají také pocit, že mají mírnou „bylinkovou“ dochuť, což je činí obzvláště skvělými pro sladké i slané recepty. Ke goji se chovejte jako k rozinkám nebo čerstvým bobulím. Přimíchejte je do snídaňových cereálií nebo jogurtů, přidejte do smoothie, konzumujte jako džus nebo čaj, nebo dokonce jako likér. Bobule goji můžete připravit i jako omáčku a podávat s libovým vepřovým, krůtím nebo jakýmkoli masem, abyste vydatným jídlům dodali pikantní sladkost. Jejich obsah vitamínu C navíc pomůže tělu vstřebat železo z masa.
Než bobule goji zařadíte do svého jídelníčku.
I když většina z nás toleruje plody kustovnice čínské velmi dobře, k možným vedlejším účinkům patří bolest žaludku nebo alergická reakce, zvláště pokud je konzumujete ve větším množství. A stejně jako každé sušené ovoce, i bobule goji obsahují cukr, takže je důležitá kontrola jejich porcí. Jíst hodně sušeného ovoce nemusí být nutně dobrou volbou pro lidi s nerovnováhou cukru v krvi. Jako s každým sušeným ovocem, i s goji to lze snadno přehnat!
Mohou vám plody goji ublížit? Lidé, kteří užívají léky na zředění krve nebo léky na cukrovku, mohou mít negativní reakci na velké množství goji. Pokud jde o alergie, goji nejsou běžným alergenem a jsou vhodné i pro děti. Máte-li však alergii na jiné bobuloviny, měli byste být opatrní. Zpozorujete-li příznaky jako mravenčení v ústech, kožní vyrážku, svědění nebo jiné příznaky alergie, pravděpodobně se plodům goji budete muset vyhýbat.
💡 Sušičky ovoce, které vám umožní uskladnit úrodu goji:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zdroje informací:
- https://www.groworganic.com/blogs/articles/how-to-grow-goji-berries-aka-wolfberries
- http://www.heirloom-organics.com/guide/va/guidetogrowinggojiberry.html
- https://www.nature-and-garden.com/gardening/goji-berries-lycium.html
- https://draxe.com/nutrition/goji-berry-benefits/
Článek je zařazený do kategorie: Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
- Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
- Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
- Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
- Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
- Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
- Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Je šalotka cibule nebo ne? Toto jsou hlavní rozdíly a kde všude šalotku můžete použít, výborná je i zavařená!
- Jak na pěstování Aloe vera - péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci