Jak se zbavit ploštice (smradlavého brouku) v bytě, domě či zahradě?

Georgina Babinová Téma
6. června 2022 0

Pokud trávíte spoustu času v zahradě, nebo v blízkosti zeleninových a ovocných plodin, pravděpodobně jste si všimli hnědých brouků s krunýřem podobným štítu. Někteří lidé je označují jako štenice, někteří jako smradlavé brouky. Oba tyto názvy však označují stejného škůdce a tím je Halyomorpha halys, tedy Kněžnice mramorovaná. Avšak ještě zajímavější než její pojmenování, je „hra“, kterou hraje. Ploštice má v životě jediný cíl – převzít kontrolu nad téměř jakoukoli plodinou, na kterou dokáže dostat své maličké nožičky. To zahrnuje vše od rajčat až po papriky a zelené fazolky, které jste si pečlivě vypěstovali na své zahradě.

Tipy na přípravky:

💡 TIP na produkt - Bábolna Bio Protect na štěnice a blechy sprej 500 ml
Bábolna Bio Protect na štěnice a blechy sprej 500 ml

Jedná se o přípravek vyvinutý speciálně pro likvidaci štenic, které během zimy hledají útočiště v různých strukturách a tedy i ve vašem bytě. Přípravkem se ošetřují možné body vstupu hmyzu do vašeho domova, jako například rámy dveří, oken, žaluzie, klimatizace…

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Co je ploštice a odkud pochází?

Je hnědá, páchnoucí a zaseje strach do srdcí pěstitelů. Ploštice, Halyomorpha halys, malý létající hmyz, který vydává nepříjemný mandlový zápach, byla zavlečena do Evropy s největší pravděpodobností v přepravkách se zbožím během opravy Čínské zahrady v Curychu ve Švýcarsku v zimě roku 1998. Bylo vysledováno, že tento hmyz byl dovezen z Pekingu.

Halyomorpha halys je ve svém domově v jihovýchodní Asii považován za škůdce, protože vytváří hnědé stopy na ovoci a zelenině, které je činí méně esteticky příjemnými pro kupující a snižují jejich hodnotu. Invazivní ploštice znepokojuje i vinařský průmysl, protože pokud se do střapců hroznů přesune značné množství tohoto hmyzu, jeho „smrad“ – obranný mechanismus – může kontaminovat jemné chutě vína.

Během léta ploštice rodí potomstvo, které v dospělosti přežije zimu vstupem do našich domů. Dostane se dovnitř spárami v oknech a základech a lze ji vidět ve velkém počtu během září a října.

Roj štenic na listu

 

Ploštice – charakteristika

Ploštice má tělo v charakteristickém tvaru „štítu“. Dospělí jedinci jsou dlouhé přibližně 17 mm a mají skvrnité hnědošedé zbarvení. Předposlední (4.) segment má bílý pásek a několik břišních segmentů vyčnívá zpod křídel a jsou střídavě pruhovány černou a bílou. Spodní strana je bílá, někdy s šedými nebo černými znaky a nohy jsou hnědé se slabým bílým pruhováním.

Ploštice má pět nymfálních stadií nebo instarů a jejich velikost se pohybuje od 2,4 mm do 12 mm na délku. Na rozdíl od dospělých jedinců, kteří velmi dobře splývají s kůrou, jsou nymfy pestřeji zbarveny červenou a černou barvou. První instary, které mají vzhled „kleště“, nejsou příliš aktivní a zůstávají kolem hmoty vylíhlých vajíček. Nymfy se vyznačují tmavě červenýma očima a žluto-červeným břichem, které je také pruhováno černou barvou. Nohy a tykadla nymf jsou černé s bílými pruhy.

Vajíčka smradlavého brouka jsou často kladena na spodní stranu listů a mají světle zelenou barvu. Mají eliptický tvar a kladou se v množství přibližně 28 vajec.

Vajíčka a nymfy

Vajíčka a nymfy (instary) ploštice

 

Proč a jak páchne ploštice?

Ploštice a většina smradlavých brouků nekouše, ani neštípe, aby se chránila. Místo toho jak dospělý hmyz, tak mláďata, vylučují nepříjemný zápach, aby odradili predátory. Jen velmi málo predátorů by chtělo konzumovat něco, co páchne.

Ploštice má v hrudníku speciální žlázy, které jsou naplněny chemickým koktejlem, který vytváří směs pachů. Když je ohrožena, uvolní chemikálie na hrubou část svého exoskeletu zvaného evapatorium. Jeho tvar a textura pomáhá chemikálii se snadněji odpařovat, čímž se rychle šíří nepříjemný zápach do vzduchu – a odradí predátory. Nymfy a mláďata mají tyto žlázy na spodní straně břicha.

Zeptáte-li se deseti různých lidí, jak páchne ploštice, pravděpodobně dostanete deset různých odpovědí. Ostrý zápach vylučovaný tímto hmyzem byl popsán jako hnijící koriandr i jako dřevitý, mastný nebo podobný spáleným pneumatikám. Někteří zajdou tak daleko, že popisují vůni jako štiplavě sladkou, čpavkovou nebo podobnou „vůni“ skunka. Je zajímavé, že jedna ze sloučenin přítomných v koriandru je přítomna i v chemickém složení výměšků ploštice.

Ať už je to bylinkový koriandr, nebo pronikavý pach skunka, zápach bude trvat několik hodin. Z povrchů vaší domácnosti jej okamžitě odstraní směs teplé mýdlové vody v kombinaci s peroxidem vodíku nebo bílým octem.

💡 Víte, že... Ploštice dokážou emitovat několik „vůní“.

Ploštice na listuJediná věc, na které se shodne asi každý, kdo se setkal se smradlavým hmyzem, je, že… páchne. Ploštice vydávají tento nepříjemný zápach vždy, když se cítí ohroženi (nebo když jsou rozdrcené). Tento způsob obrany se ukazuje jako velmi úspěšná taktika proti jakýmkoli potenciálním predátorům. Kromě výrazného zápachu jsou však ploštice schopny produkovat i jiný chemický pach. Rozdílný feromon se uvolní, když ploštice najde bezpečné místo pro zimní spánek. Vůně, která je pro majitele domů nepostřehnutelná, působí jako signál pro ostatní ploštice, aby se k ní přidali v zimním úkrytu.

 

Jak se zbavit ploštice v zahradě?

Přáli bychom si, abychom pro vás měli lepší zprávy, ale není snadné dostat tohoto hnědého „smraďocha“ z vaší zahrady. Ploštice jsou mimořádně plodné a nemají žádné známé predátory (i když jejich sestřenice, ploštice zelená, jich má opravdu hodně). A dokonce i pesticidy, resp. postřik na ně mají malý vliv díky jejich pevnému exoskeletu.

Zde je však několik našich tipů, jak je udržet na uzdě:

 

➡️ Čistota

Prvním krokem ke zvládnutí populace smradlavých brouků je udržovat vaši zahradu čistou a bez odpadu. Tito škůdci se rádi schovávají v rozkládajících se kmenech stromů nebo pod hnijící rostlinnou hmotou, proto udržujte oblasti, které by mohly být potencionálním domovem nebo místem na rozmnožování v čistotě. Odstraňte odumřelé listy, plevel a přerostlé výsadby.

 

➡️ Trocha ironie I.

Zkuste tyto zapáchající členovce odpudit vysazením – a nyní pozor – „páchnoucích“ rostlin. Česnek, kocourník, levandule a tymián jsou skvělou volbou. Ředkvičky, měsíček a chryzantéma jsou také známy tím, že odpuzují tyto škůdce. Zvažte i vysazení rostlin, které lákají nepřátele, i když jich moc není. Zjistilo se, že měsíček lékařský, pohanka a Facelie vratičolistá jsou účinné při přilákání parazitických vos. Tyto vosy kladou vajíčka do vajíček ploštic, čímž ničí vyvíjející se hmyz. Vosy jsou drobné a pro lidi nepředstavují problém.

Ploštice jsou součástí jídelníčku čeledi kardinálovitých a oříškovitých zpěvců i salašníků, takže se snažte přilákat tyto ptáky do vaší zahrady.

Někteří zahradníci vysadí obětní „pastovou rostlinu“ (například rajče nebo slunečnici), daleko od hlavní zahrady a doufají, že ploštice se na této rostlině usadí a hlavní plodiny nechají na pokoji. Když je návnada pokryta hmyzem, vytáhněte ji ze země a opatrně zabalte do plastového sáčku. Nechte ho na slunci, abyste zlikvidovali hmyz.

Zpěvavý pták Troglodytidae

Čeliď oříškovitých zpěvaců je jedním z mála přirozených predátorů ploštic

 

➡️ Příjemná, teplá koupel

Můžete se také pokusit chytit malé škůdce do pasti umístěním světla, nabíjeného baterií nad nádobu naplněnou mýdlovou vodou. V noci je přitáhne světlo, spadnou do vody a… hra končí. Můžete je zkusit přilákat i komerčně prodávanými feromonovými lapači, které vydávají vůni, o které se předpokládá, že je pro tyto malé tvory neodolatelná, ale zdá se, že účinnost těchto látek je přinejlepším zanedbatelná.

 

➡️ Trocha ironie II.

Vrátíme-li se k naší teorii smradlavých protiúderů, možná budete chtít vyzkoušet česnekový sprej. Zde je návod, jak si vyrobit svůj vlastní doma:

Pět nebo šest stroužků česneku nasekejte nadrobno a uvařte v litru vody. Nechte vychladnout, poté směs přeceďte a nastříkejte na náchylné rostliny. Jednoduché, že?

Neemový olej je také účinný proti těmto zapáchajícím útočníkům. Insekticidní mýdlo má tendenci lépe působit proti hmyzu s měkkým tělem, ale někteří zahrádkáři hlásí úspěch při jeho použití proti pločticím. Můžete si koupit komerční insekticidní mýdla, nebo si připravte svá vlastní kombinací pěti polévkových lžic tekutého mýdla s jedním litrem vody.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej je vedlejším produktem neemového stromu. Olej se sklízí ze semen a listů stromů. Jako přírodní pesticid se používá již stovky let, ale najdete jej i v mnoha produktech, které používáte ve své domácnosti, včetně kosmetiky, zubní pasty, šamponu pro psy nebo mýdel.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Vyčistěte krb

Někteří zahrádkáři zjistili, že dřevěný popel je dobrý odpuzovač ploštic, zatímco jiní tvrdí, že funguje lépe proti šnekům. Chcete-li to vyzkoušet, jednoduše po dešti naneste tenkou vrstvu popela kolem zranitelných rostlin.

 

➡️ Poslední možnost

Když vše ostatní selže, vyzkoušejte přípravky na chemické bázi. Nedá se to obejít. Pokud všechno, co jste zkoušeli, selhalo, vaší jedinou možností k odstranění škůdců je použití pesticidů. Jak jsme již zmínili, eliminace ploštic je náročná, protože jsou odolné vůči většině běžných prostředků. Jejich voskovitý povlak ztěžuje pronikání jedu. Existuje však několik možností, které můžete vyzkoušet:

Pyrethrin

Pyretrum je chemický extrakt obsahující dvě aktivní sloučeniny, pyretrin I a pyretrin II. V těchto formách je chemikálie přímo derivována z několika různých druhů chryzantémy, jakož i ze sedmikrásky. Cokoli, co najdete v zahradním centru, je pravděpodobně velmi zjemněno pro zahradní použití. Existuje další skupina s podobným názvem, pyrethroidy, které jsou odvozeny od pyrethra, ale jsou ve všech směrech syntetické a nemusí být nutně ideální pro organické zahrady. Přírodní pyrethrum sprej způsobuje smrt hmyzu narušením iontových kanálů v jeho těle, což vede k elektrickému přetížení v nervovém systému. I když jsou tyto chemikálie organické, nejsou selektivní a zabijí jakýkoli hmyz, který s nimi přijde do kontaktu, včetně užitečného hmyzu, jako jsou berušky, medvídci a včely. Pětasedmdesát procent chemikálie se v půdě rozloží do 24 dnů, ale na světle nebo vzduchu se rozkládá ještě rychleji.

Rotenon

Rotenon je to širokospektrální pesticid a insekticid, získaný z kořenů rostlin z čeledi Leguminosae a používá se například při likvidaci invazních ryb v rybnících a jezerech a vší na domácích zvířatech.

Někteří zahrádkáři uspěli také s použitím domácích nikotinových roztoků. Dělají se tak, že nastrouháte asi polovinu krabičky cigaret a rozpustíte je v teplé vodě. Po přefiltrování přidejte do tekutiny trochu čistícího prostředku a nalijte do rozprašovací láhve. Získáte postřik, který můžete aplikovat přímo na ploštice. Cypermetrinové spreje mohou být také účinné a snadno se rozkládají v půdě i na rostlinách. Velké zamoření však může vyžadovat pomoc profesionála, který se specializuje na používání silných pesticidů.

 

💡 TIP na produkt - Vandal ochranný spray proti hmyzu Pyrethrum 600 ml
Vandal ochranný spray proti hmyzu Pyrethrum 600 ml

V 60. letech 20. století pokrok v technice syntézy vytvořil nové, užitečné insekticidy, které se stále méně podobají původním molekulám pyretrinu. Tyto nové pyrethroidní insekticidy se staly pro hmyz toxičtějšími a rozkládají se déle.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Jak se zbavit ploštice v bytě nebo v domě?

Když se v interiéru objeví ploštice, vaše možnosti se liší podle toho, kolika broukům čelíte. Tady je pár dobrých tipů co dělat a co nedělat:

  • Nedotýkejte se jich přímo, ani je nemačkejte.
  • Plošticese pohybují dostatečně pomalu, abyste je mohli chytit a vyložit ven (kde zamrznou), nebo je spláchnout v zapomnění.
  • Chytejte je jemně s plastovou kapsou, nebo v rukavicích, abyste se jich přímo nedotkli.
  • Připravte si mýdlový roztok jako účinný zabiják brouků. Vyjměte nádobu o objemu ½ až 1 l s rovnými stěnami. Naplňte ji na 25% vodou smíchanou s 1 čajovou lžičkou tekutého mýdla nebo saponátu. Když jsou ploštice vyrušeny, mají tendenci padat směrem dolů. Sražte je do kbelíku ze stěn, závěsů, obrazovek atp. Jelikož se jim po hladkých stěnách nepodaří ujít, nakonec se utopí. Jejich zápach bude zředěn čistícím prostředkem.
  • Když uhynulý hmyz vysáváte z podlahy, sáček vysavače okamžitě vyprázdněte. Nenasávejte ploštice do bezsáčkového vysavače, protože bude zapáchat.
  • V interiéru neaplikujte insekticidy na kontrolu ploštic. Zatímco insekticid může zabít brouky v dutinách stěn, uhynulá těla mohou zapáchat a přitahovat jiné škůdce, například kožojedy. Aplikace interiérového pesticidu podél soklových lišt nezabije brouky, ani jim nezabrání objevovat se kolem soklových lišt.
Ploštice na zdi

Pokud je vyrušíte v interiéru mají tendenci padat přímo dolů, což zjednoduší jejich odchyt do saponátové pasti

 

Je ploštice nebezpečná, nebo jedovatá pro člověka a domácí zvířata?

Ploštice zřídka kousnou lidi, nehrozí ani poštípnutí a není známo, že by přenášely patogeny nebo škodlivé bakterie. Vydávají však nepříjemný chemický zápach, což by eventuálně mohlo generovat otázku, jestli je toxický… Nemusíte se obávat. Ploštice nejsou toxické. Prostě jen smrdí. Je však důležité mít na paměti, že páchnoucí tekutinu vystřikují ze svého hrudníku a mohli byste ji dostat do očí. V tomto případě vyhledejte lékařskou pomoc, abyste předešli jakémukoli poškození zraku.

Psi a kočky milují honit ploštice. A jakkoli bychom na to raději nemysleli, oni je rádi i jedí. Okamžitě vyvstává otázka: “Může konzumace ploštic ublížit mému domácímu zvířeti?” Veterináři tvrdí, že ne. Ploštice nejsou jedovaté, ale páchnoucí výměšky mohou podráždit gastrointestinální trakt psů a koček. U psů a koček to může vyvolat zvracení a/nebo nadměrné slintání. Dalším hlášeným podrážděním ze sekretů ploštic je podráždění jazyka, dásní, rtů a vnitřní strany tváře domácích mazlíčků. Ale nebojte se. Vaši mazlíčci velmi rychle zjistí, že jíst tyto brouky není žádná zábava,.

💡 Švehla - méně páchnoucí, ale stejně nepříjemný nezvaný host v našich domovech

Švehla v kartonové krabiciPloštice jsou odpudivé svým pachem, švehly však budí odpor už na pohled svým vzhledem, který připomíná rybu. Tím se vysvětluje také jejich lidový název – rybenka.

Naštěstí, zbavit se jich není moc složité. Postup vám prozradí náš článek věnovaný tomuto nepřitažlivému hmyzu.

 

 

Ploštice mramorovaná a její blízcí příbuzní

Ploštice jsou velmi rozšířený hmyz. Škála jejich druhů se rozprostírá po celé zeměkouli, což z nich činí jeden z nejběžnějších druhů hmyzu na světě. Je užitečné pochopit, jak je vědci klasifikují. Téměř veškerý hmyz patří do řady Hemiptera. Ploštice se řadí do jedné z největších superrodin hmyzu, Pentatomoidea. Nadčeleď Pentatomoidea obsahuje více než 7000 druhů. Jsou rozděleny do 21 rodin. Nejsou všechny „smradlavé“, ale mají podobné rysy. Představme si v krátkosti ty, se kterými se setkáváme i v našich končinách.

 

Ploštice nazelenalá (Palomena prasina) a Ploštice zelená (Palomena viridissima)

Ploštice zelenáMá poměrně ploché tělo. Je hladká a označena černými skvrnami. Na jaře má zelenou barvu, kromě špičky blanitých křídel. Dospělý hmyz přezimuje a na další podzim se zbarví do červenohněda. Antény mají 5 segmentů. Druhý a třetí mají stejnou délku. Čtvrtý a pátý jsou načervenalé. Vajíčka jsou zelená a klade je ve skupinách na spodní stranu vegetace. Ploštice zelená se živí rostlinnou šťávou a bobulemi. Je to neškodný hmyz, ale když je v ohrožení, může vydávat nepříjemný zápach.
Palomena viridissima je velmi podobná, i když méně častá.

 

Ploštice obyčejná (Dolycorys baccarum)

Ploštice obecnáVelký a výrazný fialovo-hnědý a nazelenalý hmyz, který je pokryt dlouhými chlupy. Tykadla a connexivum jsou pruhované černobílé. Během zimy se základní barva stává rovnoměrně matně hnědou. Nymfy, které jsou také chlupaté, lze nalézt na mnoha rostlinách. Nová generace je kompletní od srpna. Ploštice obyčejná napadá košťáloviny, slunečnici, bobuloviny, obiloviny, brambory, tabák, jetel, vojtěšku, repici, hořčici, borovici, lísku, cukrovou řepu, ředkvičku.

 

Cifruša bezkřídla (Pyrrhocoris apterus)

Cifruša bezkřídlaNaše nejznámější ploštice pochází ze západní Asie a možná je mnohým známá jako hroubrák. Často je totiž viděna na sluncem zahřívaných pomnících hřbitova. A stejně často se objevuje ve velkých hejnech i na zahradách. Není jedovatá a nestříká žádné leptavé tekutiny. Pokud se jí však dotknete, může v případě nebezpečí vydávat zapáchající sekret.

Potravu přijímá v tekuté formě přes sosák. Sosákem vyvrtá díru ve skořápce spadlých semen nebo plodů, zanechávajíce za sebou rozkladný sekret a nasává šťávu bohatou na živiny. Upřednostňuje lipovité (Tilia) a slezovité (Malvaceae) rostliny, zejména cesmíny (Alcea rosea) a bahniaky keřové (Hibiscus syriacus). Ale jako zdroj potravy občas nezavrhne ani mrtvý hmyz.

Obecně se cifruše nepovažují za hrozbu pro zdraví rostlin. Jejich obzvlášť vysoký výskyt však může vést k poškození pupenů vašich milovaných růží. Ale to je spíše výjimka, než pravidlo.

 

Připraveni k boji?

Popsali jsme řadu technik, pomocí kterých můžete svou zahradu zbavit těchto brouků milujících ovoce a zeleninu. Jste připraveni bojovat? Ploštice možná mají štít, ale vy nyní máte ve svém toulci spoustu šípů.

Ať už jim dopřejete dávku jejich vlastní medicíny vysazením páchnoucích rostlin, které je odpuzují, nebo zaujetím agresivnějšího postoje se smrtícími spreji, je čas najít způsob, jak ušetřit vaše rostliny od stresu a sebe od zápachu.

 

💡 Pokud se rozhodnete pro více ofenzivní způsob, tyto přípravky se vám mohou sejít ⤵️

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *