DeWALT DW292 (elektrický) |
---|
Vítěz testu |
|
|
Profesionální přístroj, který obstojí i při několikahodinovém nasazení. Na občasné využití v domácnosti je ho škoda, ale pokud trváte na kvalitě, tak tento přístroj vás uspokojí - a za akceptovatelnou cenu. |
6 929 Kč |
Ukázat nabídku svarecky-obchod.cz |
Profesionální utahovák koupíte v ceně od 6500 Kč – 7500 Kč, ty nejmodernější i za 25000 Kč. Zdá se vám to dost? Jste kutil, který se realizuje nejraději ve své dílně, kolem domu či chalupy a podobná věcička by se vám hodila? Tak nemusíte smutnit. Domácí “hobby” rázové utahováky totiž seženete již od 800 Kč, kvalitnějšího poloprofesionála si pořídíte i za necelou tisícku. Takové nářadí si určitě pořiďte na kola – pokud vás čeká pravidelná výměna kol (zimní za letní a naopak), výměna nože na vaší sekačce, nasazování kotouče na cirkulárku. Baví vás “šprtat” se ve veteránech, máte doma starší zemědělské stroje a tedy potřebujete nástroj na dotahování většího množství šroubů a matic? Rázový utahovák je pro vás nutnost.
Jen je třeba rozhodnout jaký. Hned na začátek se zamyslete nad zdrojem pohonu utahováku. Máte doma kompresor? Zvolte pneumatický. Vaší základnou je zejména dílna? Tak elektrický. Potřebujete být mobilní? Zvolte akumulátorový utahovák. Samozřejmě faktorů, podle kterých si vybrat ten správný utahovák je více a my se na ně v našem článku podrobně zaměříme. Plus v našem testu vám představíme podle našeho názoru 5 nejlepších rázových utahováků za rok 2024 spolu s krátkými recenzemi.
Při hodnocení rázových utahováků jsme brali v úvahu tyto metriky:
Nejlepší Rázové utahováky na základe porovnávacího testu 2024
1. místo | 2. místo | 3. místo | 4. místo | 5. místo |
---|---|---|---|---|
Vítěz testu | Lidová volba | Pro náročné | ||
DeWALT DW292 (elektrický) | Extol Premium WI 680 (pneumatický) | Güde ESS 350 (elektrický) | Makita 6906 (elektrický) | DeWALT DCF887D2 (aku) |
6 929 Kč | 2 149 Kč | 1 449 Kč 1 436 Kč | 12 089 Kč | 5 791 Kč |
Ukázat nabídku svarecky-obchod.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz | Zlevněná cena svarecky-obchod.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz |
Recenze 5 nejlepších rázových utahováků pro rok 2024
Vítěz testu
1. DeWALT DW292 (elektrický)
Téměř profesionální produkt, který nabízí sílu, která se dá využít i v řemeslných dílnách nebo autoservisech. To vše při současném zachování skvělé ovladatelnosti a poměrně nízké hmotnosti s ohledem na jeho robustnější provedení.
Výhody
- profesionální nástroj
- dobrá konstrukce i povrchová úprava
- dobře padne do ruky
- výkon patří mezi ty nejlepší při rázový utahovák ve své třídě
Nevýhody
- hodil by se alespoň základní kufřík
- přívodní kabel by mohl být silnější a delší
- trochu vyšší cena
Verdikt: Profesionální přístroj, který obstojí i při několikahodinovém nasazení. Na občasné využití v domácnosti je ho škoda, ale pokud trváte na kvalitě, tak tento přístroj vás uspokojí – a za akceptovatelnou cenu.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
svarecky-obchod.cz
Detail
2. Extol Premium WI 680 (pneumatický)
Ergonomická konstrukce zajistí, že utahovák padne přímo do ruky. Pokud máte v dílně výkonný kompresor, tak s tímto utahovákem máte k dispozici doslova profesionální nářadí s velkou torzní silou.
Výhody
- výborný výkon
- velká krouticí síla
- bez problémů uvolní silně utaženy matice
- nízká hmotnost
- ergonomická rukojeť
Nevýhody
- potřeba výkonného kompresoru
- jen jeden stupeň na odtahování
Verdikt: S tímto rázovým utahovákem uvolníte každou matici či šroub. Příklepový systém, nízká váha a vysoký točivý moment ho předurčují do každé dílny s kompresorem.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
Lidová volba
3. Güde ESS 350 (elektrický) -13 Kč ve slevě
Dalšími plusy je výborné intuitivní ovládání, které ocení i laici. Spolu s nízkou hmotností a ergonomicky tvarovanou rukojetí je tento model jeden z těch, které si najdou místo v každé domácnosti / dílně.
Limitovat vás může akorát malý točivý moment, proto Güde ESS 350 využijete k méně náročným úkonům. S poctivě utaženými šrouby už bude problém, v tom případě je třeba zvolit silnější model utahováku. Na druhou stranu potěší praktický kufřík s příslušenstvím, ve kterém naleznete i 3 výměnné nástavce (17, 19 a také 21 mm).
Výhody
- nízká cena
- jednoduché ovládání
- kvalitní provedení
- nízká hmotnost
- dlouhá přívodní šňůra
Nevýhody
- mohl by být vyšší výkon
- absentuje nastavení síly dotahování
Verdikt: Za málo peněz docela dost muziky. Takto by se dal charakterizovat tento domácí rázový utahovák, který by měl být součástí výbavy každého kutila.
Naše hodnocení:
Cena: 1 436 Kč
Zlevněná cena
svarecky-obchod.cz
Detail
Pro náročné
4. Makita 6906 (elektrický)
Povolování i utahování velkých šroubů, například při opravách větších strojů (i v zemědělští), půjde snadněji právě s tímto utahovákem s prodlouženou konstrukcí a bočním držadlem.
Dodávané příslušenství: přepravní kufr, nástrčkový klíč SW 32, boční rukojeť.
Výhody
- rázový utahovák s extrémně vysokým kroutícím momentem
- možnost elektronického nastavení počtu rázů
- převodová skříň je z lehkého kovu
- přídatná rukojeť je otočitelná o 360 °
- příznivá poloha těžiště díky středové rukojeti
Nevýhody
- vyšší cena
- vyšší hmotnost
Verdikt: Dokonalé vyvážení nástroje + enormně vysoký točivý moment. Toto jsou parametry, které ocení každý milovník kvalitního nářadí. Robustní elektrický utahovák od Makita je přesně takovým perfektním kouskem.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
5. DeWALT DCF887D2 (aku)
Baterie XR poskytuje dlouhou provozní dobu a je plně kompatibilní s každým nářadím DeWALT řady 18 V XR. Držák nástrojů 1/4 “typu drop in umožňuje rychlé upnutí nástroje pouze jednou rukou.
Dobře se podívejte i na příslušenství tohto utahováku: 2 x baterie XR Li-Ion s kapacitou 2,0 Ah a indikátorem stavu nabití, univerzální nabíječka XR, háček na řemen, magnetický držák nástrojů, kompatibilní kufr TSTAK.
Výhody
- 3 převodový stupeň a nastavení hodnoty momentu (režim PrecisionDrive)
- lehký a kompaktní a silný
- vhodný i pro práci ve stísněných podmínkách
- LED svítilna
- bohaté příslušenství
- dlouhá provozní doba
Nevýhody
- relativně nižší točivý moment, který je však v porovnání s ostatními aku utahováky nadprůměrný
Verdikt: S tímto rázovým utahovákem už nikdy nebudete závislý na dostupném připojení k elektřině. Výborný doma i v profi provozech. Oceníte jeho využitelnost v menších prostorech.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
Jak vybrat rázový utahovák?
Jak jsme již na začátku článku úchytem zmínili, nejprve byste při výběru rázového utahováku měli zvážit jaký typ vlastně preferujete. Přístroj pro připojení do elektrické sítě nebo na akubaterii? Nebo máte doma výkonný kompresor a chcete pracovat jako profesionál s pneumatickým utahovákem?
Samozřejmě jsou důležité i další parametry jako hodnota maximálního točivého momentu, otáčky, hmotnost přístroje. Určitě by vás měl zajímat údaj o tom jakou velikost šroubu vybraný utahovák zvládne zda to, jakou má výdrž baterie při aku utahováky a kolik trvá její nabití. Všímejte si také další doplňující funkce, které přístroj dokáže. Nevíte jaké? O tom všem si přečtete v následujících řádcích. Pomůžeme vám s výběrem toho správného nářadí.
Typy
Rázové utahováky se rozdělují na elektrické, akumulátorové a pneumatické.
Elektrické rázové utahováky
Nejvíce preferované utahováky – elektrické na 230 V. Tedy modely s kabelem pro připojení do obyčejné zásuvky.
Výhody elektrických
- vyšší výkon
- není nutné kontrolovat stav baterie
- nižší cena
Nevýhody elektrických
- nutnost zapojení do zásuvky
AKU rázové utahováky
Alternativa ke klasickým elektrickým přístrojem. O energii se stará akumulátor. Nejste tak nijak omezení a použít jej můžete doslova kdekoliv.
Výhody AKU
- jednoduchá manipulace s nářadím
- možnost pracovat i na místech bez dostupnosti elektrického proudu
Nevýhody AKU
- vyšší cena
- většinou nižší výkon
Pneumatické rázové utahováky
Méně rozšířeným pohonem je stlačený vzduch a tudíž pneumatické utahováky. Jsou sice levnější než předešlé, potřebují však ke své činnosti kompresor, který pokud nemáte doma, tak se konečná suma o dost navýší. I proto jsou pneumatické (vzduchové) utahováky využívány spíše v profesionálních řemeslných dílnách, servisech, kde je jejich využití široké.
Kroutící moment
Toto je klíčový parametr, který by měl mít zásadní vliv na výběr vašeho utahováku. Udává totiž sílu, jakou budete na objekty práce působit. Platí: čím je větší hodnota maximálního točivého momentu, tím je vaše práce rychlejší a efektivnější. Na trhu najdete utahováky na domácí použití, které mají tento parametr v rozmezí 200-600 Nm. Profesionální přístroje mají většinou tento parametr ve vyšších hodnotách (i 800 Nm a více).
Hmotnost a tvar
Důležitá věc hlavně z důvodu komfortu při práci. Existují modely, které mají jen něco přes kilo, obvyklá hmotnost průměrných utahováků je však 2,5-3 kg. Najdou se samozřejmě i profesionální 5 kg kousky a více. Zde zas většinou platí, že váha modelu je úměrná jeho síle. Určitě berte na zřetel i tvar utahováku. Vybírejte takový, který má ergonomickou rukojeť, která pěkně “sedne do ruky”, některé mohou být i pogumované aby vám přístroj v ruce neklouzal, některé utahováky se mohou také umístit na opasek.
Počet otáček za minutu
Podle mnoha důležitý, ale zas ne úplně klíčový parametr. Tím je spíše točivý moment. Ale i tak, v podstatě i zde platí, že čím vyšší hodnota tím rychlejší práce. Co může být někdy až kontraproduktivní, protože pokud otáčky nejsou v rovnováze se zmiňovaným točivým momentem, tak to v konečném důsledku spíše zvyšuje pravděpodobnost poruchy přístroje. Nejčastěji se hodnota obecně pohybuje v rozmezí 2000 až 3000 otáček za minutu.
Počet rázů (příklep)
Rázy, nebo jinak také příklep zvyšují efektivitu celkové práce. Tato hodnota by v doprovodných informacích určitě neměla chybět. Orientačně se můžete držet hodnot jako při otáčkách, ideální je totiž v několika tisících za minutu (2000-4000).
Další funkce
Všímejte si i další funkce, které jednotlivé přístroje nabízejí. Nejčastěji jde o bezpečnostní, kdy jde hlavně o ochranu motoru před přetížením a přehřátím. Rovněž mají některé typy možnost využití LED osvětlení, což se hodí zejména při špatných světelných podmínkách. Kvalitní modely také disponují praktickou regulací otáček. Při AKU rázový utahovák se zase sejde i informace o stavu baterie, kterou pak snadno zjistíte pomocí indikátoru.
Maximální průměr šroubu
Toto je také velmi důležitý údaj. Ověřte si nejprve, na jaký typ spojovacího materiálu budete utahovák používat nejčastěji a podle toho vybírejte. Průměr šroubu bývá označený písmenem M a číslicí (například M12 znamená, že přístroj bude pracovat se šroubem s maximálním průměrem 12 mm).
Kapacita baterie a délka nabíjení
Pokud uvažujete o pořízení akumulátorového utahováku, tak důležitým faktorem při výběru je také délka nabíjení akumulátoru a čas, během kterého je přístroj schopen fungovat s maximálně nabitým zdrojem. Dobré hodnoty jsou do 1 hodiny délka nabíjení a alespoň 2 hodiny nepřerušované práce. Levnější modely většinou kombinují delší dobu nabíjení s krátkou výdrží. Na to si při výběru určitě dejte pozor.
Značka
Jak jste si již určitě stihli všimnout, kvalita nářadí je značně determinována značkou. Totéž samozřejmě platí i při rázový utahovák. Pokud hledáte opravdovou kvalitu, tak se poohlédněte po přístrojích renomovaných a ověřených značek, nejlépe těch, které mají v portfoliu i ty nejvýkonnější stroje pro profesionály. Toto jsou podle nás značky, při kterých zaručeně najdete uspokojivou odolnost i použitelnost:
- Makita, DeWalt, Narex, Extol, Güde, DWT, Einhell,
- Milwaukee, Parkside, Bosch, Metabo, Rodcraft, Chicago, Deprag
Cena
Připravte se na to, že za značku a schopnost utahováku podávat kvalitní výkon s nasazením i zaplatíte adekvátní částku. Proto při občasném použití nemá smysl kupovat profesionální přístroj. Ale i kvalitní “hobby” nářadí dokáže překvapit svým dostatečným výkonem, dobrými ergonomickými parametry či příslušenstvím.
Kvalitní rázový utahovák pro domácí účely hledejte v ceně od 1300 Kč výše. Profesionální kvalitu od 5000 Kč a více. Samozřejmě, špičkové přístroje stojí i desítky tisíc korun. Uvádíme ovšem pouze orientační ceny, dost závisí také na typu konkrétního přístroje (elektrický, AKU, pneumatický).
Do testu jsme vybrali Rázové utahováky pouze z ověřených eshopů
Mohlo by vás zajímat
- Jak si vybrat kuchyňské rádio - populární jsou ty pod linku
- Jak správně vrtat do obkladu, kachliček a dlažby a nezničit je
- Vybíráme nejlepší elektrické a akumulátorové hoblíky na dřevo - test 13 modelů
- Velký test 10 úhlových brusek, v roce 2024 vítězí Makita a Bosch - doporučíme i nejlevnější
- Vybíráme nářadí: Pásové pily (na kov i dřevo) – test 14 modelů, v roce 2024 doporučujeme Holzstar, Makita a Holzmann
- Test 11 stolních pil - které jsou nejlepší v roce 2024 a jak si správně vybrat?
- Vybíráme nářadí: Pokosové pily - test 11 modelů, v roce 2024 doporučujeme Metabo, Makita a Scheppach
- Vybíráme elektrocentrály - porovnání 5 modelů 2024, jak a kterou si vybrat?
- Poradíme, jak si vybrat top svářečku v 2024, Porovnali jsme 9 modelů
- Vybíráme stavební míchačku na beton - v testu nejlépe obstálí Güde a LESCHA