Pěstujeme rýmovník – jak jí stříhat a rozmnožovat

Georgina Babinová Téma
1. listopadu 2022 0

Rostlina s mnoha jmény, Plectranthus amboinicus, u nás známá jako rýmovník, nese i názvy kubánské oregano, mexická máta, indický borák, nebo karibské oregano. Tato stálezelená bylinka funguje skvěle ve smíšených záhonech a hromadných výsadbách, ale i jako půdopokryvná rostlina. Malý kousek této bylinky má dostatek chuti k upgradování polévek, dušených pokrmů a jakéhokoli jiného jídla, které byste obvykle kořenili bylinkami, jako je tymián, šalvěj nebo obyčejné oregano. Kubánské oregano NENÍ skutečné oregano. Je to šťavnatá rostlinka s aromatickými listy a pikantní chutí.

Rýmovník bude prosperovat i v květináči

Ukázat více

 

Rýmovník v kostce

Rýmovník (Plectranthus amboinicus), známý také jako tymián jamajský, mexické či kubánské oregano, pochází původně z Asie a Afriky a je rozšířen na Antilách, odtud pochází i název tymián jamajský. Rostlina roste huňatě a může dosáhnout výšky až 80 cm. Její zeleno-bílé (v divoké formě zelené) listy jsou dost masité a na dotek sametové. Koncem léta tvoří krásné fialové květy, které jsou také jedlé. Jelikož se jedná o trvalku, listy a výhonky lze sbírat po celý rok. Ale buďte opatrní: není mrazuvzdorná a proto musí trávit chladné období uvnitř.

Jak jsme již zmínili, listy lze sbírat po celý rok a použít například do zeleninových polévek, masných či rybích pokrmů. Vůně je podobná našemu tymiánu, ale je silnější a má příjemný nádech majoránky. Čerstvé listy přidávejte až na konci doby vaření, aby se mohlo rozvinout plné aroma. Tradičně se jemně chlupaté šťavnaté (masité) listy používají nejen na dochucování jídel, ale také na všechny druhy onemocnění: nemoci jater, ledvinové a močové kameny, kašel, astma, škytavka, bronchitida, kolika a dokonce i malárie. Esenciální olej rostliny má smrtelný účinek na larvy komára Anopheles, který spouští tuto obávanou tropickou horečku. Olej byl testován proti různým houbovým napadením potravin (Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Aspergillus ochraceus CFR 221, Aspergillus oryzae, Candida versatilis, Fusarium sp. GF-1019, Penicillium spy., Penicillium sp.).

Rýmovník

Rýmovník – nenáročný na pěstování, atraktivní a aromatický

 

Pěstování a péče

Obecně se druhy Plectranthus pěstují snadno a nevyžadují velkou pozornost ani speciální zacházení. Nejlépe se jim daří na místech, která poskytují částečný stín, i když některé druhy mohou růst na plném slunci. Jsou to rostliny s mělkými kořeny, které ocení dostatek vody, ale dokážou tolerovat krátká období sucha, protože si ukládají vodu ve stoncích. Lehce se rozmnožují a řez vyžadují pouze kosmetické důvody.

 

Výběr stanoviště

Tato dekorativní rostlina se může pěstovat buď v interiéru nebo v zimní zahradě po celý rok nebo v létě venku. Upřednostňuje slunečné až polostinné stanoviště, přičemž přímé polední slunce může způsobit lehké popáleniny listů mladých rostlin a proto je třeba se mu vyhýbat. Když ji pěstujete venku, ujistěte se, že je chráněna před deštěm, protože upřednostňuje sušší prostředí. Kubánské oregano lze vysadit i na záhon, je však třeba se vyhnout přílišné vlhkosti. Pro tuto malou rostlinku vyberte místo s dobře propustnou, písčitou půdou.

 

Substrát

Ideální je zeleninová zemina ze specializovaných prodejen. Pokud se však rýmovník nebude používat, ale slouží pouze jako okrasná rostlina, lze jej pěstovat v komerčně dostupné půdě. Zaměřte se na rozsah pH 6,0-7,6. Když neznáte pH své půdy, použijte tester půdy, abyste to zjistili. Pokud je vaše pH příliš kyselé, přidejte trochu vápna, abyste jej zvýšili. Pokud je příliš zásadité, přidejte trochu kompostu nebo síry.

Jednou ze základních požadavků pěstování Plectranthus je zajistit, aby byl vysazen v dobře odvodněném substrátu. Standardní zemina smíchaná s perlitem nebo pískem by měla poskytovat dostatečnou drenáž. Rýmovník netoleruje „mokré nohy“, což znamená, že jeho kořeny nemohou dlouho sedět ve vlhké nebo mokré půdě.

 

Požadavky na vodu

Rýmovník zalijte, když vrchních 3-5 cm půdy vyschne. Naneste 2 cm vody ze zahradní hadice přímo na okolní zem. Rostlinu zavlažujte v dopoledních hodinách, aby navlhčené listy vyschly před setměním. Nikdy nezalévejte tak často, aby se půda rozmočila nebo aby se vytvořila stojatá voda.

Rýmovník v zahradě

Zalévejte teprve tehdy, když vrchní vrstva půdy vyschne

 

Teplota a vlhkost vzduchu

Přestože Plectranthus není mrazuvzdorný rod, rostlinám tohoto rodu se daří při nižších teplotách a dokonce kvetou i během kratších dnů v roce. Jelikož rod Plectranthus zahrnuje roční i víceleté druhy, přesné teplotní požadavky se liší od druhu ke druhu.

Rýmovník nesnáší dobře teplotní extrémy. Nedokáže zvládnout nízké teploty po dlouhou dobu, ale dokáží zvládnout několik dní, kdy teploty klesnou do -5 stupňů. Druhy Plectranthus preferují průměrnou až nadprůměrnou vlhkost od 50 procent do 80 procent relativní vlhkosti.

 

Hnojení

Aby se rostlinka dobře vyvíjela, měla by být pravidelně zásobována živinami. A to ve formě tekutého rostlinného hnojiva, které se podává týdně od dubna do září spolu se závlahovou vodou. V zimě stačí přihnojit přibližně každé tři týdny. Výjimkou jsou jen ty rostliny, které jsou přezimované na chladném místě: potřebují jen málo extra živin navíc každých osm týdnů.

 

Stříhání

Odstřihněte příliš dlouhé, silně rostoucí nebo vytažené stonky rostliny, které se vyskytují během vegetačního období. Každý řez proveďte 0,5 cm nad ven směřující listovým stonkem, pupenem nebo boční větví. Všechny zlomené a jinak poškozené větve odřízněte ihned po jejich objevení se.

 

Nůžky, které použijete by měly být ostré a sterilní

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Jak rozmnožovat rýmovník

Rýmovník se rozmnožuje z řízků nebo dělením. Nejlepší doba k rozmnožování je na jaře nebo začátkem léta.

Rýmovník - řízek ve vodě

Rozmnožování rýmovníku je velmi jednoduché

 

Rozmnožování z řízků

Stejně jako například u bazalky, vše, co potřebujete k rozmnožování z řízků, je sklenice naplněná vodou a pár ostrých nůžek. Pohár nemusí být čirý ale pokud je, budete snazší vidět, jak rostou kořeny. Vezměte nůžky a odstřihněte 10 až 15 cm část nového růstu z rostliny. Odřízněte listy ze spodních 5-10 centimetrů a odřezek umístěte do vody. Pohár umístěte na sluneční parapet v interiéru nebo na slunné chráněné místo venku. Každé dva dny vyměňte vodu. Během dvou až čtyř týdnů byste měli vidět růst nového kořene ve spodní části řízku.

Když uvidíte asi 3 cm růstu kořenů, naplňte 15 cm hluboký květináč zeminou, vytvořte důlek uprostřed a jemně umístěte zakořeněný řízek dovnitř. Zahrabte všechny nové kořeny, jakož i spodních 5-10 cm stonku, kde jste původně odstranili všechny listy. Utlačte zeminu kolem kořenového systému a spodní části stonku. Důkladně zavlažujte a držte v interiéru na slunečním parapetu nebo venku ve skleníku, nebo jiném chráněném prostoru měsíc nebo dva, nebo dokud rostlina nevykazuje známky nového růstu.

 

Rozmnožování dělením

Rozdělte rýmovníku na jaře, těsně předtím, než začne produkovat nový růst. Kopte 15 cm od vnějších stonků rostliny, abyste pomocí rýče vytvořili kolem rostliny kruh hluboký 25 cm. Zatlačte rýčem vodorovně pod kořenový bal rostliny a oddělte kořenový bal od půdy. Vyzvedněte rostlinu ze země a odstraňte přebytečnou půdu z jejích kořenů. Pomocí nože rozřežte rostlinu na dvě až čtyři části. Zasaďte tolik částí, kolik chcete, ve vzdálenosti 1 – 1,8 m od sebe. Zasaďte je do stejné hloubky půdy, v jaké dříve rostly.

 

Přezimování

Tato dekorativní voňavá rostlina snese teploty až do -5 °C. V chladném podnebí nebo zasněžených zimách odumře, ale může se objevit znovu na jaře. Někteří zahrádkáři se rozhodnou přemístit své rostliny během chladné zimy do interiéru, což jim umožní přežít během celého roku. Rostlina by měla přezimovat ve světlé místnosti s teplotami od 15°C do 18°C. Ideální je její místo na parapetu, i když zimní slunce moc nesnáší a je třeba ji před ním trochu chránit. Zalévejte o něco méně a přihnojujte jen každých osm týdnů. Pokud je rýmovník celý rok na stejném místě v bytě, měl by dostat více živin i v zimě: přibližně každé tři týdny.

Rýmovník v květináči

Pěstujete-li Rýmovník v květináči, na zimu jej jednoduše přesunete do interiéru a můžete se z něj těšit celý rok

 

Rýmovník a jeho běžné problémy

Problémy se škůdci Rýmovník postihují vzácně; v letních měsících jej však někdy mohou napadnout molice, mšice a svilušky. Jako řešení můžete vyzkoušet organické ošetření nebo ekologicky méně invazivní prostředky, jako je insekticidní mýdlo nebo neemový olej. Při manipulaci, míchání a stříkání neemového oleje noste oblečení s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty, rukavice, ochranné brýle a protiprachovou masku, abyste zabránili přímému kontaktu s roztokem. Smíchejte 2 polévkové lžíce neemového oleje s 0,5 l vody v rozprašovači, abyste vytvořili roztok. Pumpujte rukojetí nádrže, aby se roztok natlakoval. Nastříkejte roztok na listy rostliny napadené škůdci – úplně je pokryjte. Listy stříkejte každých sedm až 14 dní, dokud hmyz nezlikvidujete.

Tato rostlina je náchylná k houbové choroby, jako je skvrnitost listů, hniloba stonku a hniloba kořenů. Skvrnitost listů je často způsobena tím, že listy navlhnou a zůstanou tak. Špatně odvodněná půda nebo květináč s nedostatečnou drenáží jsou obvykle hlavní příčinou hniloby kořenů a stonků. Nejlepší je zalévat rostliny ráno a u půdy, ne přímo na listí. Při léčbě těchto plísňových onemocnění můžete vyzkoušet ošetření fungicidem a postupovat podle návodu na obalu. Také odstraňte poškozené listy, abyste zabránili šíření spór.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem (Azadirachta indica), který roste v tropech a subtropech Indie. Funguje tak, že narušuje hormonální systém škůdců. Trvá déle než začne působit, ale je účinný.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Žloutnoucí listy

Pokud si všimnete, že spodní listy rostliny žloutnou, opadávají a vadnou, může to být příznak hniloby kořenů. Pokud zalévání rostlinu nepodpoří, je již téměř jisté, že jde kořenovou hnilobu. Vytáhněte kořenový bal a zkontrolujte kořeny. Ostrým, sterilním nožem odřízněte všechny zčernělé, hnijící kořeny a aplikujte fungicid. Rostlinu můžete zachránit pouze tehdy, má-li zdravé kořeny (bělavé, nažloutlé, světle hnědé). Pokud většina kořenů zčernala, rostlinu vyhoďte.

Žloutnutí listů se může vyskytnout i tehdy, když se rýmovníku dostane příliš mnoho slunce. Spálení od slunce může způsobit zvlnění, hnědnutí a vyschnutí listů. Přemístěte rostlinu na stinné místo.

 

Vadnoucí listy

Pokud rostlina vadne, zkuste jí dát více vody. Pokud se nezotaví, když ji zalijete, pravděpodobně jde o hnilobu kořenů.

 

Hnědnoucí listy

Listy rýmy mohou zhnědnout, pokud rostlina dostane příliš mnoho vody nebo přímého slunce, chybí její živiny nebo ji napadnou škůdci. Plísňová infekce může také způsobit skvrny na listech nebo hnilobu, což vede k hnědnutí listů. Zkontrolujte vodu, světlo a hnojivo a také, zda listy a stonky nevykazují aktivitu hmyzu. V případě potřeby odpovídajícím způsobem ošetřete kterýkoli z těchto faktorů.

 

Jak přimět Rýmovník kvést?

Rostliny Plectranthus kvetou vícekrát do roka, přičemž kvetou hlavně na konci sezóny nebo v chladném letním podnebí. Pokud vás zajímá, proč rýmovník nekvete, ujistěte se, že nemá více než 12 hodin světla, protože délka dne ovlivňuje kvetení. Prořezávání a ořezávání vybledlých květních klasů také podpoří další květiny.

Listy Rýmovníku

Aromatické listy rýmovníku můžete sbírat po celý rok

 

Sběr a použití

Správný způsob sklizně je stejný jako stříhání. Nikdy byste neměli odříznout celý stonek. Dužinaté listy lze sbírat po celý rok. Právě proto, následné sušení není nevyhnutelné, což je bonus, protože sušení těchto listů trvá velmi dlouho. Při sklizni má smysl odstraňovat celé hroty výhonků, přičemž třetina výhonku by měla vždy zůstat. Takto zajistíte, že rýmovník znovu a znovu bude klíčit a zachová si pěkný huňatý tvar.

Šťavnaté listy se mohou konzumovat jako ingredience do salátů, nebo vařené i dušené. Může se použít i pro přípravu čaje. Mimořádnou variantou je specialita z Indie: na pánev dáme palačinkové těsto, přidáme pár lístků rýmovníku a pečeme jako voňavou palačinku. Neobvyklá, ale vysloveně delikátní varianta…

 

💡 Tip na článek

Bazalka

Rýmovník si vás zaručeně podmaní svým jedinečným aromatem, ale královnou u nás rostoucích voňavých bylinek je určitě bazalka. Vše co o jejím pěstování potřebujete vědět, vám prozradí náš článek „Jak pěstovat bazalku v zahradě i na bytě“.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (14 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *