Jak pěstovat a sázet hrách (na jaře i v létě)

Georgina Babinová Téma
14. února 2022 0

Jen málo věcí řekne „jaro“ tak, jako chuť prvního čerstvého hrášku přímo z vaší zahrady. Mražený (nebo konzervovaný) ze supermarketu okamžitě vypadávají ze hry. Kromě chuti mu přidává na atraktivitě i to, že sázení hrachu a jeho pěstování je jednoduché a ani nezabírá příliš mnoho místa.

Hrách je jednou z prvních plodin, které můžete vysadit na jaře, ale správné načasování je důležité. Vysaďte ho příliš brzy a hrášek může být zakrnělý studenou půdou a mrazem. Vysaďte příliš pozdě a vaše rostlinky se mohou začít scvrkávat z horka právě tehdy, když se připravíte ke sklizni.

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
749 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
632 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč

Ukázat více

 

Sázení a pěstování hrachu

Pěstování hrachu setého patří k jednomu z nejstarších pěstitelských činností na světě. Jeho původ v historii je nejasný – našel se při vykopávkách z doby bronzové ve Švýcarsku a také v egyptské hrobce v Thébach. Hrách byl oblíben u starých Řeků a Římanů. Anglické slovo pro hrách „peas“ je ve skutečnosti odvozením latinského „pisum“. Původně se pěstoval pro své suché semeno, po staletí si lidé mysleli, že zelený hrášek je jedovatý! Zelený hrášek se v historii nezmiňuje až do dobytí Normana v Anglii. Díky kolonistům se hrách dostal i do Nového světa (Amerika), kde se tato cenná zelenina stala základem jejich stravy.

Názory se mohou samozřejmě lišit, ale i dnes vám mnoho zahrádkářů řekne, že ochutnat čerstvě utržený hrášek (Pisum sativum) přináší téměř bezkonkurenční potěšení. Neexistuje nic, co by se dalo přirovnat jeho sladké chuti. Navíc je plný vitamínů A, B-1, B-6, C a K. Naštěstí se hrášek snadno pěstuje v jakékoli zahradě, v záhonech nebo v kontejnerech. Jedinými skutečnými „grify“, které při pěstování hrachu je třeba ovládat je výsadba v pravý čas a dostatek vody.

Suché lusky hrachu

Původně se hrách konzumoval jen suchý, čerstvý byl považován za jedovatý

 

➡️ Kdy a jak sázet hrách?

Hrách preferuje chladné počasí. Můžete ho vysadit brzy na jaře, jakmile půda roztaje a dá se s ní pracovat, což znamená cca od poloviny února a podle druhu kultivaru až do konce května. Vysévat můžete pak opět od července do poloviny srpna. Úspěšnost tohoto výsevu bude záviset na počasí. Optimální teplota půdy je 10-20°C. K dosažení nejlepších výsledků najděte pro hrášek otevřenou, slunečnou polohu s dobrou drenáží. Nikdy nesejeme ve studené a vlhké půdě; kyselé půdy by se měly vápnit. Hrách preferuje pH půdy 5,5 až 6,8. Před výsadbou přidejte do půdy dřevný popel a kostní moučku. Hrášek potřebuje fosfor a draslík, ale nadbytek dusíku podpoří růst listí namísto květin nebo lusku.

Jak jaro pomalu přichází, před zasetím zahřejte půdu polyethylenem a poté sazenice chraňte zahradnickým flísem. Hrášek obecně preferuje chladnější počasí a daří se mu během chladného jara. Vytvořte brázdu s plochým dnem 2 – 5 cm hlubokou a 15 cm širokou – tah motykou je k tomu ideální. Před osevem semena namočte přes noc do vody, aby se urychlilo klíčení. Namáčení semen se nedoporučuje pro vlhké půdy. Osivo zasejte 2 cm hluboko. Po 15. dubnu vysévejte semena do 5 cm hluboko. Pokud jste dříve nepěstovali hrášek v této části zahrady, posypte semena luštěninovým inokulantem (který často přichází s hrachem, ale můžete si jej koupit v kterémkoli zahradním centru nebo školce).

Semena sejte rovnoměrně do brázdy přibližně 2,5 – 5 cm od sebe, zakryjte půdou a poté jemně zpevněte. Hrách nebudete muset ředit – s takovým odstupem bude perfektně růst. Nainstalujte špalíř, nebo jinou oporu, protože většina odrůd hrachu potřebuje něco, na co může šplhat. Pokud potřebujete druhou řadu, udělejte to na výšku špalíře od prvního výkopu. Udržujte oblast vlhkou, dokud hrášek nevyklíčí, což obvykle trvá asi týden až deset dní, dříve, pokud jste jej předtím namočili.

Sázení hrachu

 

A tady je ještě několik dalších tipů, jak na sázení hrachu:

  • neosévejte, pokud je vaše půda nasáknutá sněžnou taveninou nebo jarními dešti. Jedná se o jemnou rovnováhu mezi správným načasováním a povětrnostními podmínkami. Pokud má vaše zahrada tendenci zůstat příliš vlhká, zvažte investici do vyvýšených zahradních záhonů.
  • sněhová přikrývka neublíží rozvíjejícím se rostlinám, ale několik dní s teplotami do 10 stupňů to dokáže. Buďte připraveni sázet znovu, pokud to první hrách nezvládne. Případně zkuste začít s hráškem ve studeném pařeništi.
  • druhé kolo hrachu se může vysazovat ve druhé polovině léta, přibližně 6 až 8 týdnů před datem prvního mrazu. Tento osev není obvykle tak produktivní jako jarní, ale přesto nabídne příjemný podzimní snack.

 

Péče

Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, nedovolte, aby vyschla. Vyhněte se navlhčení rostlin, když kvetou, protože se tím může redukovat úroda. Rostlinám dopřejte ve středu sezóny dávku kompostu.

Všechny odrůdy hrachu, dokonce i ty trpaslíčí, rostou nejlépe s oporou. Jsou více produktivní a méně náchylné k hnilobě. Mladé rostliny stojí sice zpočátku rovně a pevně, ale to trvá jen krátce. Jakmile začnou růst lehnout, protože se potřebují přichytit opory. Důležité je tedy umístit opory dříve, než k tomu dojde, aby se předešlo hnilobě. Nejlepší je myslet na ně už při výsevu. Hrášek se táhne pomocí cca 2 cm úponků, které se ovinou kolem všeho. Šňůry, motouzy, špalíře nebo drátěné pletivo, vše funguje dobře. Při výběru podpory berte v úvahu zralou výšku odrůdy hrachu (která by měla být uvedena na balení osiva).

Hrách táhnoucí se na drátěném plertivu

 

Zalévejte přiměřeně. Hrách nepotřebuje mnoho vody, na druhé straně půdu nenechte vyschnout. Pokud je počasí suché, pravidelné zalévání je žádoucí – pokud necháte rostliny vyschnout, nevytvoří se žádné lusky. Hrachové lůžko udržujte bez plevele, ale buďte opatrní při používání nástrojů na odstraňování plevele, jako jsou motyky, protože hrách má mělké kořeny. Abyste předešli narušení křehkých kořenů, jemně odstraňte dotěrné plevele ručně.

Pokud nepěstujete v mimořádně chudé půdě, váš hrášek nebude vyžadovat hnojení. Tekuté hnojivo z kostní moučky se může aplikovat po odkvětu. To pomůže luskům k formě. Neaplikujte hnojivo bohaté na dusík, protože to povzbudí růst listů na úkor lusku. Mulčování kolem základny rostlin pomůže zlepšit zadržování půdní vlhkosti.

Nejlepší je střídat plodiny hrachu každý rok nebo dva, aby se zabránilo hromadění chorob přenášených půdou. Mezi výsadbami hrachu pěstujte jinou zeleninu, abyste využili půdu bohatou na dusík, kterou hrášek zanechal (jedná se o luštěninu, která dusík váže).
Hrách se nejlépe pěstuje při teplotách pod 21°C. Když teploty stoupnou nad 27 °C, hrášek má tendenci přestat produkovat lusky nebo se lusky stanou tvrdšími.

Konev Spring 4,5l s růžicí - oranžová Konev Spring 4,5l s růžicí – oranžová
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - antracit Konev Spring 4,5l s růžicí – antracit
85 Kč

Ukázat více

 

Výsadba doprovodných rostlin

Pěstování hrachu spolu s aromatickými bylinkami, jako jsou koriandr a máta, je vzájemně prospěšné. Listová zelenina jako špenát a salát také doplňují tuto luštěninu. Fazole, okurky, ředkvičky a mrkev patří také k dobrým společníkům, jakož i členové rodiny Brassica, jako jsou květák a brokolice. Rajčata, pastinák, brambory, lilek, řepa a kukuřice také fungují dobře, když se vysazují v blízkosti hrášku.

➡️ Kterým rostlinám se vyhnout?

Od hrachu vyžaduje značné úsilí růst v blízkosti členů rodiny Allium, například česneku a cibule. Hrášek nemá rád ani gladioly.

 

Škůdci a nemoci

xclamation-circle” icon_color=”#365ec2″>

  • mšice – žluté listy/zdeformované květiny/plody; lepkavá „medovice“ (výkaly vyprodukované mšicemi); sazová černá plíseň, která se vytváří na medovici; hojná přítomnost mravenců na rostlinách. Pěstujte doprovodné rostliny, aby nebo odlákaly mšice (nasturtiums), nebo je zcela zahnaly (bazalka, rozmarýn, silně vonící rostliny); mšice odstraňte z rostlin pomocí postřiku vodou, naneste insekticidní mýdlo; dejte kolem rostlin banánovou nebo pomerančovou slupku; otřete listy 1-2% roztokem tekutého mýdla a zalévejte každé 2-3 dny po dobu 2 týdnů; přidejte rostliny k přilákání predátorů mšic.
  • drátovec – škůdce ovlivňuje nově vysazená semena a mladé rostliny. Semena jsou dutá; sazenice rozdělené; zakrnění/vadnutí; kořeny rozežrané. Semena sejte do teplé půdy pro rychlé klíčení; zajistěte dobré odvodnění; na konci sezóny odstraňte zbytky rostlin; praktikujte střídání plodin. Pokud je zamoření velkého rozsahu, přichystejte past vyhloubením 5 až 10 cm jam každých 1 až 3 m, naplňte směsí klíčící fazole/kukuřice/hrachu nebo brambor jako návnadou, zakryjte půdou nebo deskou, po 1 týdnu odekryjte a zlikvidujte drátovce.
  • fuzariová hniloba (Fusarium oxysporum f. sp. cepae) – rostliny ve dne vadnou (někdy jen na jedné straně) listy žloutnou (nižší než první); později celé rostliny vadnou/umírají; růst je zastaven. Průřez stonku odhaluje hnědé zbarvení. Zničte napadené rostliny; vyhněte se nadměrnému dusíku v půdě; v kyselých půdách zvyšte pH na 7,0; vybírejte odolné odrůdy; nástroje dezinfikujte mezi použitím; praktikujte střídání plodin.
  • peronospora – žluté, hranaté skvrny na horních površích listů, které zhnědnou; bílý/fialový/šedý bavlníkový růst pouze na spodní straně listu; zdeformované listy; ztráta dopisů. Odstraňte zbytky rostlin; vybírejte odolné odrůdy; zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu; vyhnout se nadměrnému zavlažování.
  • padlí – typicky bílé skvrny na horních površích listů se rozšiřují na povlak podobný mouce na celé listy; listí může žloutnout/zemřít; deformovat/zakrnět. Zničte napadené listy nebo rostliny; vybírejte odolné odrůdy; vysazujte na plném slunci, pokud je to možné; zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu; postřikujte rostliny s 1 čajovou lžičkou sodou na pečení rozpuštěnou v 1 litru vody, odstraňte infikovaný rostlinný materiál ze zahrady a zničte jej (nekompostujte).
  • hlístice – kořeny se stanou „zauzlovanými“, rostliny zakrslé/žluté/zvadlé. Zničte napadený rostlinný materiál (zejména kořeny); vybírejte odolné odrůdy; vystavujte půdu slunečnímu záření; přidat starý hnůj/kompost; mezi použitím dezinfikujte zahradnické nářadí; půdu na podzim obdělávejte; praktikujte střídání plodin.

Dozrálý hrášek

 

 

Sběr a uskladnění

Většina odrůd hrachu je připravena ke sklizni 60 až 70 dní po výsadbě. Hrách dozrává rychle, proto jej každý den kontrolujte, jakmile začnou květiny kvést. Obírejte ráno po vysušení rosy. Tehdy je nejkřupavější. Při obírání hrášku vždy používejte obě ruce. Zabezpečte révu jednou rukou a hrášek táhněte druhou, abyste zabránili poškození rostlin. Hrachové lusky, které ztvrdly nebo jsou matné, jsou zralé.
Pokud jste zmeškali vrchol dozrání, můžete ho stejně obrat, usušit a vylousknout k použití v zimních polévkách.

Hrách se může uchovávat v chladničce asi 5 dní, nebo v mrazničce po opravdu dlouhou dobu. Všechny odrůdy hrachu jsou ideální ke zmrazení pro použití na podzim a v zimě. Před zamražením je důležité krátce ponořit hrách do vroucí vody (blanšírovat) – zabijí se tím přirozené enzymy, které existují v hrachu a které by jinak snížily obsah živin a časem by se hrách rozkládal. K namáčení doporučujeme použít velkou nádobu s vroucí vodou a cedník nebo sítko. Nejdůležitější je načasování. Ponořte celé lusky do vroucí vody přesně na dvě minuty a poté je vložte do misky s ledovou vodou. Pro hrášek zbavený slupky je perfektních devadesát sekund. Použijte časovač. Po devadesáti sekundách přeneste hrách do misky ledové vody. Veškerý hrášek (i lusky) by se pak měly před uložením do kapes na zip, nebo do vakuové kapsy důkladně osušit na kuchyňských utěrkách, přičemž v každé kapse by mělo být co nejméně vzduchu.

Mražený hrášek

 

Jak uchovat hrách k setí na další rok?

Hrách se samoseje, pokud neoberete všechny lusky. Chcete-li větší kontrolu nad tím, kde se hrách objeví další rok, vysušte některé zralé lusky, dokud nezhnědnou a neztvrdnou. Pokud budete třást tobolkou, uslyšíte chrastění hrachu. Umístěte je na suchém místě, jako je zahradní domek nebo garáž, aby se zcela vysušily. Ideální je teplé místo s dobrým prouděním vzduchu.

Když lusky začnou praskat, hrášek vyloupeme a necháme schnout asi týden. Pokud hrách není úplně suchý, zplesniví a pokazí se. Po uschnutí jej uložte do vzduchotěsné nádoby nebo plechovky. Označte štítkem s odrůdou a datem. Hrášek vydrží 2 roky, než začne ztrácet svou životaschopnost.

 

Sázení a pěstování hrachu na balkoně

Hrách je perfektní zelenina pro pěstování v kontejneru. Roste rychle a nepotřebuje velkou pozornost. Potřebuje plné sluneční světlo a půdu je třeba udržovat vlhkou. Hrášek dává přednost chladným podmínkám, takže jej vysazujte na začátku sezóny. Když se příliš oteplí, přestane produkovat lusky. Jakmile se to stane, můžete jej vytáhnout z půdy a začít pěstovat jinou zeleninu ve stejném kontejneru.

Hrách na balkoně

Hrášku se daří i na balkoně v květináči

 

Některé z oblíbených druhů hrachu pro balkonové zahrady jsou:

  • Sugar Snap
  • Tom Thumb
  • Little Marvel
  • Oregon Sugar Pod

 

➡️ Co budete potřebovat?

Velký kontejner – čím větší, tím lepší s dobrým odvodněním, půdu, umělé hnojivo, hrách, plastová síťka (volitelné). A teď už jen následujte následující postup.

 

⭐ 1. Připravte kontejner

Odřízněte kousek plastové síťky, který je dostatečně velký pro zakrytí otvoru ve spodní části květináče. Pokud nemáte síť, můžete použít také kávový filtr nebo kousek papírové utěrky.

Pokud je vaše nádoba velmi velká, můžete spodní třetinu naplnit čistými plastovými nádobami, sodovými láhvemi nebo čímkoli, co zabere určitý prostor, ale nebude bránit toku vody. To vám může ušetřit peníze na půdě a kontejner bude snazší. Pokud vyplňujete dno, oddělte půdu od výplně plastovou síťkou, kterou položíte na výplň před přidáním půdy. Tento trik usnadňuje úklid na konci sezóny. I když vám mnoho lidí řekne, že to pomáhá odvodnění – nedávejte štěrk do spodní části květináče.

 

⭐ 2. Kontejner naplňte půdou a promíchejte s hnojivem

Naplňte nádobu zeminou a nezapomeňte nechat volných nejméně 7 cm po okraj. Pokud vaše půda nemá hnojivo v sobě už a priori, zamíchejte do ní malé množství – hrách nepotřebuje mnoho. Pokud použijete příliš mnoho hnojiva, dusík (běžná složka ve většině hnojiv) poškozuje produkci a získáte velké lusky s malým nebo žádným hráškem. Vyrovnejte půdu v nádobě a jemně ji uplácejte tak, aby byla zcela plochá, ale ne zhutněná.

Zemina ve velkých květináčích

 

⭐ 3. Zasejte hrách

I když nemusíte, ošetřením hrachu luštěninovým inokulantem získáte větší výnos hrachu a zdravější rostliny. Kvůli rychlejšímu klíčení můžete hrášek namočit do vody přes noc a poté, než je ještě vlhký, potřást jím v kapse s inokulantem.

Hrášek rozsypte velkoryse a rovnoměrně na povrch půdy. Plochou částí ruky jej přitlačte na povrch půdy. Potom přidejte další 3 až 5 cm zeminy. Dbejte na to, aby půdy nebylo víc, protože hrách může mít problémy s klíčením. Dobře zalijte konví s růžicovým nástavcem nebo s hadicí s jemnou tryskou. Půdu udržujte vlhkou, ne mokrou a ujistěte se, že hrášek dostává přímé slunce.

⭐ 4. Instalujte oporu

Většina odrůd hrachu je táhlých takže budete potřebovat nějaký druh opory. Bambusové tyče svázané motouzy ve tvaru týpí budou dobře fungovat. Když hrách začíná růst, možná mu budete muset pomoci začít „lézt“ na oporu.

⭐ 5. Sběr

Hrách sbírejte po dozrání. Pro nejsladší a nejjemnější cukrové lusky je posbírejte, když jsou mladé. Při sklizni Little Marvel a Tom Thumb počkejte, až budou bobule vyduté, což znamená, že hrášek uvnitř je velký a šťavnatý.

 

A na závěr pár faktů, které jste o hrášku možná nevěděli…

  • jedna porce hrachu obsahuje ekvivalent vitamínu C jako 2 velká jablka a 100 kalorií hrachu obsahuje více bílkovin než celé vejce nebo lžíce arašídového másla
  • čím méně vody používáte při vaření hrášku, tím méně vitamínu C se ztrácí
  • hrách se použil při raném výzkumu genetiky. V polovině 18. století hrách v klášterní zahradě v Rakousku mnich Johann Gregor Mendel ve svých průkopnických studiích o povaze dědičnosti. V podstatě díky hrachu položil základy moderní genetiky!
  • benefity hrášku pro zdraví zahrnují anti-aging, posílení imunitního systému, zvýšení energie, prevenci vrásek, alzheimerovy choroby, artritidy, bronchitidy, osteoporózy, kandidy, podporu zdraví kostí, regulaci hladiny cukru v krvi, prevenci srdečních chorob, snižování množství zlého rakoviny žaludku.
  • zpracovaný hrášek je zralý hrášek, který byl sušený, máčený a poté tepelně zpracovaný, aby se zabránilo kažení – stejným způsobem jako při pasterizaci. Vařený hrášek se někdy prodává sušený a potažený wasabi, solí nebo jiným pepřem.
  • v Japonsku, Číně, na Tchaj-wanu a v některých zemích jihovýchodní Asie, včetně Thajska, Filipín a Malajsie, se hrášek peče a solí a konzumuje jako snack.
  • říká se, že hrášek, který je vařený s cibulí a kořeněný skořicí, je silné afrodisiakum

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (7 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *