Šeflera – pěstujeme oblíbenou klidovou rostlinu

Georgina Babinová Téma
12. září 2022 0

Přestože šeflera není v současnosti na vrcholu seznamu trendových pokojových rostlin, možná právě dozrál čas na renesanci této aktuálně podceňované krásky. Šeflera je totiž neuvěřitelně nenáročná pokojová rostlina, roste rychle, zvládne i malé zanedbávání a čistí vzduch od nepříjemných toxinů! A navíc shluky jejích širokých listů kaskádovitě zaplní jakýkoli prostor nádhernou zelení.

Šeflera se bude cítit dobře i v takových květináčích

Solid Grow Rust květináč
1 099 Kč
Solid Grow Rust
1 659 Kč
Solidflor květináč
1 429 Kč
Triflora set 3 dřevěných květináčů
1 739 Kč

Ukázat více

 

Šeflera v kostce

Rostliny Šeflera (Schefflera) jsou skupinou epifytických, hemiepifytických nebo suchozemských stromů, nebo keřů z čeledi Araliaceae, která sestává z přibližně 300 akceptovaných druhů. Lze je nalézt ve Střední a Jižní Americe, částech Asie a Austrálie v tropických lesích ve středních až vysokých nadmořských výškách.

To, co přitahuje nadšence pokojových rostlin k Schefflere, jsou její složené listy, které přicházejí v řadě krásných tvarů a velikostí v závislosti na druhu a připomínají palmu se spoustou lístků spojených uprostřed. Scheffleru kupujete téměř výlučně jen pro její listí, takže na rostlině nečekejte nápadné květiny. A snad nejfascinující věcí na této rostlině je fakt, že působí jako přírodní osvěžovač vzduchu a detoxikátor. Listy podle očekávání uvolňují kyslík, ale absorbují i škodliviny ze vzduchu. Existují dva druhy Schefflera vhodné pro pěstování v interiéru. Obě pocházejí z nižšího porostu deštných pralesů a upřednostňují nepřímé jasné světlo. Jsou také přizpůsobeny suššímu prostředí a nepotřebují vysokou vlhkost, aby se jim dařilo.

Schefflera actinophylla je vícekmenný, hemiepifytický strom. Pochází z Austrálie, Tichomořských ostrovů a Jávy a může dorůst až do výšky 15 metrů. V květináči nebude až tak velký, ale za vhodných podmínek může rychle přerůst svůj prostor, takže oblíbenější možností je Schefflera arboricola. Je to menší verze S. actinophylla a pochází z jihoasijských lesů na Tchaj-wanu a Hainanu. V interiéru může dorůst až do výšky 3m. Je také vícestonková a její zaštipování podpoří hustší a stabilnější rostlinu. Rostliny neprodukují tvrdé dřevo a proto jsou náchylné k lámání. Z tohoto důvodu opatrní při drátování a tvarování stonků a vybírejte si mladší výhonky.

Tyto dva druhy často vypadají velmi podobně a v interiéru potřebují prakticky stejné podmínky, proto se následující doporučení vztahují na obě rostliny, pokud není uvedeno jinak.

Šeflera

Schefflera arboricola a Schefflera actinophylla jsou druhy vhodné pro interiérové pěstování

 

Pěstování a péče

Schefflera se přizpůsobí téměř jakýmkoli podmínkám pěstování v interiéru, ale upřednostňuje střední světlo, mírnou vlhkost a teploty mezi 15 a 24°C. Bude se jí dařit i pod umělým světlem, ale růst se výrazně zpomalí, uvízne-li v tmavém rohu. V ideálním případě umístěte rostliny poblíž okna, které dostává jasné, ale nepřímé světlo. Během zimy neumisťujte rostliny do blízkosti topných/vzduchových otvorů a vchodových dveří a držte je mimo dosah dětí a zvířat (šeflera je mírně toxická).

 

➡️ Kolik slunce potřebuje šeflera

V interiéru je nejlepším místem pro Scheffleru místo, kde dostává spoustu jasného nepřímého světla. Vyhněte se příliš dlouhému přímému slunečnímu záření. Suché, hnědé skvrny na listech mohou být příznakem spálení od slunce. V tom případě přesuňte rostlinu dále od okna, nebo filtrujte světlo pomocí průsvitného závěsu. Při pěstování při slabším osvětlení mohou barvy vyblednout, růst se zpomalí a rostlina může být „nohatá“. Jediná věc, kterou musíte udělat, jak fixnout nohatou Scheffleru, je oříznout ji zpět a poté jí dát více světla. S větším množstvím světla budou nové sady listů růst blíže k sobě, na rozdíl od růstu rozmístěného podél stonku.
Skvrnité kultivary rostliny potřebují více světla než běžná zelená odrůda. Bez dostatku světla mají tendenci ztrácet svoji krásnou flekatost.

💡 Dobře vědět... Na listech se může hromadit prach. Póry listů se ucpou, takže je obtížnější přijímat světlo. Občas otřete listy vlhkým hadříkem nebo rostlinu přeneste do koupelny a dopřejte jí jemnou sprchu vodou pokojové teploty.

 

➡️ Výsadba

  • Vyberte správný květináč. Při sázení vyberte květináč, který je jen o něco větší než kořenový bal. Přebytečná půda zadržuje vlhkost, což může nepříznivě ovlivnit růst. Ujistěte se, že květináč má drenážní otvory, aby mohla přebytečná voda odtéct a abyste zabránili příliš mokré půdě, což může vést k hnilobě kořenů.
  • Připravte půdu. Rostlina bude potřebovat dobře propustnou půdu bohatou na organické látky, aby prosperovala. Při přípravě k přesazování naplňte květináč několika centimetry půdy.
  • Sázení. Stiskněte květináč ze zahradního centra, abyste uvolnili půdu kolem kořenů a poté rostlinu jemně otočte stranou a uvolněte ji z květináče. Opatrně umístěte rostlinu do nového květináče a naplňte jej čerstvou zeminou.
  • Zalijte. Ihned po výsadbě zalijte Scheffleru, aby se půda usadila a rostlina hydratovala.

 

➡️ Jak často zalévat

Zalévejte, když půda vyschne. Strčte prst na cca 2 cm pod povrch půdy. Pokud máte pocit, že je vlhká, nepolévejte, ale počkejte jeden nebo dva dny a znovu zkontrolujte. Pokud je půda suchá, důkladně ji zalijte. Nechte přebytečnou vodu odtéct ze dna květináče.

Pokud nezalijete dostatečně, půda zůstane příliš suchá a listy vadnou. Rostlina se však rychle zotaví, když znovu dostane vodu. Na druhé straně, nadměrné zalévání může vést k problémům s hnilobou kořenů. Pokud kořeny hnijí, ztrácejí schopnost absorbovat vodu a nedokážou ji dodávat rostlině. Listy zežloutnou a opadnou. Přebytečnou vodu nahromaděnou v misce pod květináčem vylijte, abyste se vyhnuli tomuto problému. Obecně platí, že čím větší je rostlina, tím více vody bude potřebovat, kromě případu, kdy se v zimě stane neaktivní, tehdy stačí zalévat minimálně.

 

Pokud stále ještě poléváte vaše rostlinky s plastovou lahví, je čas pořídit si „seriózní“ krhlu

Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
105 Kč

Ukázat více

 

➡️ Hnojení

Použijte zředěné tekuté rostlinné hnojivo ke krmení jednou za dva týdny na jaře a v létě. Nehnojte v zimě, když rostlina přechází do vegetačního klidu a růst se zpomaluje. A také nikdy nehnojte svou rostlinu, má-li problémy. Hnojivo není lék. Jen vystresuje již tak vystresovanou rostlinu. Analyzujte, dejte ji do pořádku a když se šeflera zotaví, pokračujte v běžné péči.

 

➡️ Vlhkost vzduchu

Ve svém původním prostředí jsou rostliny Schefflera zvyklé na teplé a vlhké prostředí. V našich domácnostech je vlhkost mnohem nižší. Hnědé, „křupavé“ konečky listů jsou znakem toho, že rostlina potřebuje více vlhkosti. Příležitostně ji zamlžujte. Tím se dočasně zvýší vlhkost. Můžete také seskupit rostliny, mimo radiátory, nebo je položit na tác s vodou a kamínky tak, aby se dno květináče nedotýkalo vody. Voda se odpaří a zvýší vlhkost kolem rostlin.

Další možností je pořídit si vlhkoměr a malý zvlhčovač, který pomůže s vlhkostí. Udržování vysoké vlhkosti je obzvláště důležité v zimě, kdy jsou zapnuty ohřívače a vzduch v interiéru je obvykle ještě sušší.

Šeflera - zamlžování

Světlo a vlhkost jsou dva hlavní faktory ovlivňující zdravý růst a vývoj šefleru

 

➡️ Ořezávání

Šeflera s jedním kmenem může časem být nohatá, nebo příliš vysoká. Když k tomu dojde, můžete rostlinu oříznout. Rostliny dobře reagují na prořezávání kvůli výšce a plnosti. Neočekávejte, že se rostlina rozvětví tam, kde odříznete vrch. Místo toho obvykle vyroste pouze jeden nový stonek z místa, kde jste provedli řez. Co se však může stát při rázném prořezávání je to, že stonek pošle energii do spodní části, čímž aktivuje spící pupeny a ty se rozvětví. Řízek můžete vždy zasadit do květináče vedle původní rostliny. Tímto způsobem jsou v jednom květináči dva stonky, díky čemuž je šeflera okamžitě nižší a plnější.

Pokud chcete, aby se vaše Schefflera rozvětvila, můžete udělat něco, co se nazývá defoliace. Během aktivního vegetačního období odstraňte všechny listy. Podpoří to rozvětvení a povede k menší velikosti listů, když se vrátí nový růst.

💡 Pozor! Míza ze Schefflery je mírně toxická a mohla by podráždit vaši pokožku. Při prořezávání buďte opatrní nebo noste rukavice.

 

➡️ Sezónní péče

V létě se šeflera cítí dobře na čerstvém vzduchu na balkoně či terase. Měli byste jí vybrat polostinné, chráněné místo. Teplý letní déšť nezaškodí. Neměla by se však držet při teplotách nižších než 15 stupňů Celsia a v noci ne nižších než 10 stupňů. Pokud je teplota příliš nízká nebo místo příliš tmavé, Schefflera shodí listy. Pokud je příliš teplo, vede to k jejímu rozšiřování a ztrácí kompaktní růst.

 

Rozmnožování

Chcete-li odříznutý kus rozmnožit, proveďte řez pod uzlem listu, kde se stonek listu spojuje s hlavním stonkem. Řízek buď zakořeňte ve vodě, nebo aplikujte kořenový stimulátor a rovnou jej zasaďte do vlhké půdy. Pokud máte velký řízek, můžete jej rozříznout na několik částí. Nedělejte si starosti, pokud to chvíli potrvá, než kořeny vyrostou. Je to normální. Jen buďte trpěliví. Může to trvat měsíc, možná dva… jen počkejte. Stane se to. Máte-li řízek ve vodě, pravidelně vodu vyměňujte. Řezek přesaďte do půdy, když jsou kořeny asi 5 cm dlouhé.

Chcete-li použít listy k rozmnožování, vybírejte listy, které jsou zdravé a silné. Dbejte na to, abyste ponechali stonek listu, protože to je část listu, ze které se tvoří kořeny. Po odstranění listu z mateřské rostliny jej umístěte jeden centimetr do půdy a brzy se zakoření.

 

💡 TIP na produkt - Atami B´cuzz Root Stimulator 500 ml
Atami B´cuzz Root Stimulator 500 ml

Co je kořenový stimulátor? Zní to jako hnojivo, ale není to úplně totéž. Je to hormon (auxin), který produkují mladé rostliny, když si vytvářejí kořenový systém. Kyselina indoloctová (IAA) je přirozeně se vyskytující forma auxinu nacházející se v rostlinách. Kyselina indol-3 máslová (IBA), která je syntetizována IAA, je aktivní složka, kterou uvidíte na etiketách komerčních kořenových stimulátorů.

Není důvod, abyste svým čerstvě zasazeným rostlinám nepomohli! Čím zdravější je kořenová struktura, tím dynamičtěji bude vaše rostlina růst.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Kdy přesadit šefleru

Přesazujte, když kořeny naplnily květináč natolik, že se „svázal“ s kořeny. Obvykle vidíte kořeny vyrůstající z drenážních otvorů na dně. Každé dva až tři roky však přesazujte, i když rostlina má stále prostor pro růst. Půda ztratí živiny a je třeba ji nahradit čerstvou dobře odvodněnou zeminou. Pro zlepšení odvodnění lze přidat pemzu nebo perlit. Ujistěte se, že nový květináč má na dně drenážní otvory. V opačném případě se přebytečná voda nemá jak dostat ven a utopí kořeny.

Pokud rostlina přerostla svůj květináč, přesaďte ji do květináče o jednu velikost většího než byl původní. Příliš velký květináč udržuje půdu vlhkou příliš dlouho na to, aby ji kořeny absorbovaly.

V obou případech je naprosto v pořádku použít standardní kompost pro pokojové rostliny nebo běžný substrát. Po přesazování po dobu nejméně 2 nebo 3 měsíců není třeba hnojit rostlinu, neboť čerstvý kompost obvykle obsahuje dostatek živin.

 

Šeflera a její běžné problémy

Jedním z důvodů, proč je šeflera vděčnou pokojovou rostlinou, je to, že je prakticky bezproblémová, ale občas se nějaký může vyskytnout.

Šeflera arboricola

Toto není patologické žloutnutí listů. Schefflera arboricola vás může překvapit i takovým žlutým listím

 

➡️ Listy žloutnou

Hlavním důvodem žloutnutí listů na pokojových rostlinách je nadměrné zalévání – příliš velký květináč, žádné drenážní otvory na dně a příliš časté zalévání.

Pokud jste si jisti, že jste rostlinu nepolévali více než je třeba, další častou příčinou je, že rostlina nedostává dostatek světla. Možná jste ji nedávno přemístili na místo, kde je méně světla?

Pokud rostlina nedostává dostatek vody a půda je suchá delší dobu, i to může způsobit, že listy zežloutnou, pak zhnědnou a křupají, než opadnou.

 

➡️ Šeflera pouští dopisy

Když listy šeflery začnou vadnout nebo padat, zkontrolujte půdu. Povislé listy jsou nejčastěji způsobeny nadměrným nebo nedostatečným zaléváním. Jen vy můžete vědět, který z nich je viníkem – ohmatejte půdu, abyste věděli o co jde a řešte. Pokud je půda velmi suchá, dopřejte jí důkladnou zálivku a poté ji před dalším zaléváním nechte vyschnout. Pokud je půda příliš vlhká, může to vést k hnití kořenů, což způsobí padání listů.

 

➡️ Žádný růst / vybledlé listy

Za předpokladu, že je vegetační období a ne střed zimního období, žádný růst nebo vybledlé listy na rostlině je obvykle problém způsoben potřebou hnojiva. Neprodávkujte ji, abyste to kompenzovali, protože by to mohlo způsobit další problémy, stačí použít hnojivo podle pokynů výrobce.

 

➡️ Zakřivený nebo ohnutý stonek

Jakmile hlavní stonky přestanou růst přímo vzhůru a budou mít křivý nebo ohnutý vzhled, zůstanou takové. Centrální stonek v podstatě roste ve směru hlavního světelného zdroje. Takže pokud je místo obecně jasné, nebo je světlo přímo nad ním, například máte-li nad hlavou střešní okno, pak vám rostlina roste přímo nahoru.

Pokud zdroj světla přichází jen z jednoho okna a světlo dopadá na rostlinu zboku (což na většině míst tak také je), rostlina se začne ohýbat a naklánět k oknu. Řešením je otočení květináče o 90° stupňů (1/4) každých pár týdnů. Rostlina se bude i nadále snažit růst k oknu, ale efekt otáčení pomůže udržet růst vyvážený a centrální stonek rovnou.

Šeflera v okně táhnoucí se za světlem

Špička rostliny se už táhne za světlem… Otáčení květináče udrží růst vyrovnaný.

 

➡️ Lepkavé listy s čirými nebo černými částicemi

Červci jsou hmyz, který je skvělý ve skrývání se a zůstává dokonale nepovšimnutý, pokud opravdu netrávíte čas vysloveně jeho hledáním. Jsou úhledně maskované, protože i když se na ně díváte přímo necvičeným okem, pořád si myslíte, že se díváte na přirozenou skvrnu na listu rostliny. A mezitím vylučují čirou lepkavou substanci, která se rozšíří do okolního blízkého nábytku předtím, než přitáhne plíseň a nakonec vše zčerná. Jednoduše, všude lepkavá meduňka. Pokud je rostlina u okna, bude od ní špinavé, pokud u sedačky, meduňka na látce časem zčerná a vytvoří téměř „sazovitou“ plíseň. Podívejte se pozorně na spodní stranu listů nebo na stonky a uvidíte je jako malé kulaté nebo podlouhlé hnědé kotouče. Jakmile zamoření začne, je velmi obtížné jej odstranit, ale dá se to.

Červci jsou strašidelné jen díky svému ochrannému štítu neviditelnosti, jehož pokud se dokážete zbavit, tak už máte bitvu téměř vyhránou. I když je vzácné je vykořenit najednou. Jejich potomci jsou velmi malí a pohybliví, proto je lze snadno utratit, za pár týdnů si založí domů tam, kde kdysi žili jejich rodiče.

Buďte připraveni ošetřit rostlinu vícekrát předtím, než je úplně vykynožíte:

  • Organicky: Pokud máte malý počet, můžete červci obrat ručně, nebo je jednotlivě potírejte alkoholem. Tím je v podstatě rozpustíte.
  • Chemicky: Metoda postřiku proti mšicím mšic funguje dobře při změkčování jejich disků. Asi po pěti minutách je můžete otřít vlhkým hadříkem. Pokud potřebujete něco silnějšího, hledejte produkty obsahující permethrin nebo malathion.

 

Šeflera a toxicita

Listy a stonky mají šťávu, která obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, který může způsobit podráždění rtů, úst a jazyka. Je to rostlina, kterou musíte držet dál od domácích zvířat nebo dětí, ať už z minulých zkušeností víte, že jedí pokojové rostliny.

Požití rostliny není rozumné, protože může způsobit zvracení, znecitlivění úst a další vedlejší účinky. Šeflera je toxická pro psy a kočky. Známky, že váš mazlíček mohl požít rostlinu, jsou podráždění úst a jazyka, nadměrné slintání, potíže s polykáním a zvracení. Pokud rostlinu spolknete nebo máte podezření, že to udělalo vaše dítě nebo domácí zvíře, kontaktujte lékaře.

 

Šeflera a její úžasný benefit

Šeflera dokáže zlepšit vnitřní klima zejména v kancelářích a ložnicích. Čím větší a mohutnější rostlina, tím lepší je její „čistící účinek“. Schefflera váže v dýchaném vzduchu škodlivé látky jako formaldehyd a benzen, které jsou často obsaženy v nábytku, čisticích prostředcích a lepidlech, a také nikotin. Podle modelových výpočtů vyprodukuje 1,5 m vysoká Schefflera během dne více desítek litrů kyslíku. Kromě toho dokáže odstranit cca 7 litrů oxidu uhličitého z vnitřního vzduchu. Není to náhrada za pravidelné větrání, ale je to prospěšné pro zdraví a působivý výkon pro pokojovou rostlinu.

💡 Tip na článek

Vánoční kaktus v květináči

V interiéru ještě zůstaňme. Šefleru milujeme kvůli jejím úžasným dopisům, vánoční kaktus zase uchvátí záplavou zářivých květin. Tyto dvě z tropů pocházející rostliny se budou ve vaší soukromé botanické zahradě nádherně doplňovat. Vše, co o pěstování vánočního kaktusu potřebujete vědět, se dozvíte z našeho článku Pěstujeme krásný vánoční kaktus.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (19 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *