Solární lampy – jak fungují, jaké jsou jejich výhody a kdy se pro ně rozhodnout

Georgina Babinová Téma 3. května 2021 3

Solární lampy a solární osvětlení jako takové je nová, vyspělá technologie osvětlení, která se používá pro vnitřní i venkovní osvětlení. Solární lampy jsou ve srovnání s konvenčním způsobem osvětlení velmi speciální, protože využívají sluneční světlo, které je obnovitelným zdrojem energie. Se solárním osvětlením se dnes můžete setkat na ulicích, v domácnostech, zahradách, na dvorech i terasách.

Popularita LED osvětlení v posledních letech prudce vzrostla, protože spotřebitelé si uvědomují úsporu nákladů a environmentální přínosy této technologie. Přidání solární energie, která sdílí tyto výhody, má potenciál výrazně zvýšit dané benefity úplným odstraněním provozních nákladů.

Jak fungují solární lampy?

Princip činnosti solárních světel je poměrně jednoduchý. Jejich hlavní složkou je fotovoltaický panel (nebo PV panel), který je schopen shromažďovat sluneční energii absorbováním slunečního světla během dne. Fotovoltaické panely sestávají z několika vrstev krystalického křemíku a některých chemikálií, které vytvářejí vrstvy záporně nabitých elektronů a pozitivně nabitých prostor. Po průchodu PV panel, sluneční světlo nabudí negativně nabité elektrony a tlačí je do kladně nabitých prostor. Poté se tato energie transformuje do elektrické podoby a uloží do baterie (obvykle dobíjitelné gelové). Po západu slunce se osvětlení zapne a lze ho používat pro různé účely. Protože tyto svítilny napájené sluncem, musí být umístěny v oblastech, kde je dostatek slunečního světla.

Kromě fotovoltaického panelu využívají solární lampy i regulátor, který je navržen tak, aby inteligentně a automaticky přepínal světlo sám do LED světla, využívaje uloženou energii na zapnutí.

venkovní velká solární lampa

venkovní velká solární lampa

 

Jaké jsou benefity solárních lamp?

Pokud jste předtím nikdy nepoužili solární světlo, pravděpodobně máte spoustu otázek, pokud jde o výhody využití tohoto nového způsobu osvětlení. Abychom vám pomohli tyto otázky zodpovědět, sestavili jsme následující seznam největších výhod solárních světel.

  • šetrné k životnímu prostředí – sluneční energie je nepochybně velmi přátelská k životnímu prostředí. Jelikož produkuje elektrickou energii z nejvíce dostupného obnovitelného zdroje energie – slunečního záření, hraje důležitou roli při odbourávání uhlíkové stopy, která je každodenně uvolňována továrnami a průmyslovými závody po celém světě. A všichni víme, že jen postupným získáváním slunečních a jiných druhů obnovitelných zdrojů energie můžeme zpomalit nárůst problémů způsobených vyčerpáním zdrojů naší planety.
  • nákladově efektivní – solární lampy vás mohou stát více než konvenční světla, pokud jde o koupi nového modelu. V dlouhodobém používání jsou však ve skutečnosti levnějším řešením. Pokud vezmete součet ceny lampy a její účtu za elektřinu, že její cena se vám vrátí v průběhu několika měsíců.
  • jednoduchá údržba – systém solárního osvětlení obvykle vyžaduje jen velmi malou údržbu. Tento druh osvětlení je vlastně jedním z nejjednodušší udržovatelných bez potřeby výměny jakéhokoli drátu nebo instalace zásuvky na napájení. Kromě toho, že uděláte několik kontrolních prohlídek a čištění během roku, nemusíte už nic jiného dělat, abyste zajistili dlouhou životnost vašeho solárního osvětlení.
  • neomezený zdroj – pokud přijde den, kdy Slunce vyhasne, skončí i život na naší planetě. Ale kdy nastane tato katastrofa? Možná o miliony let. Vidíte tedy, že sluneční energie je neomezený zdroj, který se zdá být nevyčerpatelný.
  • žádné elektrické kabely – konvenční osvětlení vyžaduje napájecí kabely. Solární lampy je nepotřebují.

 

Typy solárních lamp

Získání ideálního venkovního solárního osvětlení bude záviset na konkrétních funkcí a schopností, které od něj budete vyžadovat. A tyto faktory budou přímo spojené s typem lampy.

malé solární lampy u chodníku

 

1. Osvětlení cest a chodníků

Cesty a chodníky jsou ideálními místy k instalaci tohoto typu solárních světel. Také, v závislosti na efektu, který chcete dosáhnout, mohou být využity jako zvýrazňující světlo pro vaši zahradu. Solární lampy na osvětlení chodníků jsou povětšinou jasnější než zvýrazňující zahradní lampy. Většina z nich se jednoduše instaluje. Jednoduše je vsadíte do půdy (nejčastěji) nebo zavěsíte na plot. Mnohé modely přicházejí s vypínačem umístěným na každém kolíku. Když je vypnete energie se bude hromadit, dokud je znovu nebudete potřebovat. Svítí více než 10 hodin! Můžete s nimi vychutnat teplé měsíce na zahradě, stolování na terase s rodinou, zábavu na trávníku s dětmi. Světlo dodá vnějšímu prostředí více jasu, který umožní věnovat se aktivitám i po západu slunce. Solární lampy zvyšují atraktivitu vašeho pozemku, tím že osvětlí příjezdovou cestu a zahradní chodníky.

Vybírat si můžete z těchto a podobných modelů:

Solární svítidlo CARLOS MINI 1xLED nerez IP44
90 Kč
LED Venkovní solární lampa se senzorem LARIX LED/3W/3,7V IP44
2 460 Kč
LED Solární svítidlo LED/1,2V 6500K IP44
150 Kč
LED Solární lampa KULA LED-RGB/0,06W/1xAAA černá IP44
120 Kč
Grundig 89643 – LED Solární lampa 2xLED/1,2V IP44
230 Kč
Rabalux – Solární svítidlo LED/0,1W/1,2V IP44
69 Kč
LED Solární svítidlo PIANO RGB LED/1,2V IP44
150 Kč
Solární svítidlo 0,04W/1,2V IP44
160 Kč

Ukázat více

 

2. Osvětlení do zahrady

Tato světla jsou navrženy tak, aby zahrada vypadala očarujúcejšie a živější. Tyto lampy jsou používány i kvůli bezpečnosti, zejména ty, které mají zabudované pohybové senzory, které zachytí pohyb a okamžitě začnou produkovat jasné, silné světlo. Solární zahradní svítidla se obvykle instalují do země. a rozptylují různé efekty osvětlení po zahradě. Chcete-li vyzvednout krásu vašich rostlin nebo vrhnout zajímavé světlo na terénní úpravy, jsou k dispozici skvělé možnosti. Kromě toho, solární zahradní osvětlení může být využito téměř kdekoliv, pokud dostane během dne dostatek slunečního světla. Před jejich instalací vyberte místo, kde budou v dosahu slunečních paprsků. Ujistěte se, že nebudou zastíněny žádnou konstrukcí nebo domem. V zimě světla nemusí mít dostatek energie na to, aby vydržely celou noc. A když sněží, jejich PV panel může být zakryt, snažte se ho pravidelně čistit.

Inspirace do zahrady – solární reflektory:

STEINEL 671211 – Solární senzorový LED reflektor XSolar GL-S 0,5W/LED stříbrná IP44
8 349 Kč
STEINEL 009823 – LED venkovní solární svítidlo XSolar L-S LED/1,2W IP44
8 349 Kč
Globo – Solární senzorový reflektor 4xLED/0,5W/3V IP44
1 960 Kč
LED Solární senzorový reflektor TOMI LED/10W/7,4V IP44
1 720 Kč
LED Solární senzorový reflektor PIR LED/5W IP44
760 Kč
LED Solární reflektor se senzorem 2000mAh LED/8W/3,7V IP44
1 264 Kč
LED Solární reflektor se senzorem LED/0,12W/2xAAA IP67 nerez kruh
480 Kč
LED Solární reflektor se senzorem LED/0,12W/2xAAA IP67 nerez čtverec
480 Kč

Ukázat více

 

3. Zvýrazňující osvětlení

Na rozdíl od jiných solárních lamp jsou zvýrazňující světla určeny výhradně k tomu, aby vdechli atmosféru vašemu dvoru, terase nebo zahradě. Tento typ světel však nemusí být tak zářivý, protože má nabízet pouze útulnou, tlumenou záři. Proto, když se rozhodnete vybudovat pěknou skalku nebo jezírko, měli byste některé z nich postavit na zem. Z výrazných vaše oblíbené oblasti a vrhnou jantarovou záři na listí. Podobně jako ostatní solární lampy, i tyto jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a automaticky se zapnou po západu slunce.

O magickou atmosféru vaší letní zahrady se postarají také následující modely:

Shinestone Solar 30 kulová lampa
999 Kč
LED Solární řetěz DECOS 10xLED/1xAAA IP44
255 Kč
LED Solární svítidlo se senzorem TOGO RGB LED/1,2V IP44
220 Kč
Solární lampa tulipán 30,5 cm 09222030 mix
59 Kč
LED Solární svítidlo MOMO 2xRGB LED/1,2V IP44
195 Kč

Ukázat více

 

4. Nástěnné osvětlení

Nástěnné solární lampy jsou ideálním řešením pro jakýkoli vkus – jsou moderní, elegantní a klasické současně. Některé mají matné kryty na přední a na obou bočních stranách pro rozptýlení světla. To dodá vašemu plotu, verandě, terase a celé zahradě přitažlivější a rovnoměrnější jas! Pokud hledáte cenově dostupné osvětlení s ekologickým režimem a nenáročnou údržbou, zvažte sadu solárních lamp, které instalujete na plot. Budou krásně svítit každou noc, během celého roku. Zapínají se automaticky za soumraku a po úplném nabití můžete od nich očekávat 6 – 8 hodinový nepřetržitý provoz.

Vybírat si můžete i z těchto modelů:

Eglo 98196 – LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem CASABAS LED/3,7V IP44
1 790 Kč
Ledvance – LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem DOORLED LED/3W/3,3V IP44
649 Kč
Philips 17808/87/16 – LED Solární světlo s čidlem MYGARDEN DUSK 1xLED/1W/3,7V IP44
1 660 Kč
LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem LED/2,2W IP44
560 Kč
LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem LED/5W IP65
480 Kč
Eglo 98191 – LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem PASTION LED/3,7V IP44
1 790 Kč
Rabalux – SADA 2x LED Venkovní nástěnné svítidlo 2xLED/0,12W IP44
509 Kč
Globo 33429-12 – LED Solární nástěnné svítidlo SOLAR 2xLED/0,06W/1,2V IP44
170 Kč

Ukázat více

 

5. Osvětlení terasy

Terasa je ideální místo na zábavu i relax. Při vhodně řešeném osvětlení si můžete grilovačku s přáteli užívat ještě dlouho po západu slunce. Stropní solární světla jsou vhodné na vaření, zatímco nástěnné a zvýrazňující osvětlení nabídne atraktivní světelné efekty a kouzelnou atmosféru.

 

Funkce a světelný efekt

Pokud se podíváte na podrobné popisy solárního osvětlení pravděpodobně si všimnete, že některé deklarují, že produkují útulnou, jantarovou záři, která je ideální pro zvýraznění terénních úprav, zatímco jiné svítí ostrým, jasným světlem. Tento světelný efekt je perfektní pro zajištění nebo udržování silnic a chodníků osvětlených.

➡️ Žárovky

Většina solárních světel běží na LED žárovky, ale vždy zkontrolujte údaje na krabici. LED žárovky vydrží déle a jsou energeticky účinnější, protože vytvářejí světlo bez velkého množství tepla, čímž se zabrání vyhoření. Zatímco běžná žárovka svítí 1 000 až 2 000 hodin, LED žárovka bude trvat 25 000 až 50 000 hodin. LED světla nejsou tak jasné, ale budou více než dostatečně silné, aby osvětlovaly cestu.

➡️ Jas

Jak jsme již zmínili, solární lampy obvykle používají LED žárovky, jejichž jas (výstup světla) se měří lumeny. Tento faktor se značně liší od lampy k lampě. Například, některé modely produkují jen 15-35 lumenů, což znamená měkké, teplé osvětlení. Zatímco jiné modely mohou produkovat mnohem vyšší lumen, asi 700-800, což znamená, že budete mít mnohem jasnější (a drsnější) světlo.

Jasnější světlo je nezbytné pro bezpečnostní účely. Například chodníky a příjezdové cesty jsou oblasti, které potřebují osvětlení s vysokou úrovní jasu, zatímco zahrady a jiné krajinné úpravy upřednostňují jemné osvětlení pro nádech romantiky. Proto, v závislosti na vašich cílů osvětlení, zohledněte jas světla ještě před jakýmkoli rozhodnutím o nákupu.

Pokud o solárních lampách právě začínáte uvažovat následující video vám v rozhodování pomůže:

Garden lightening ideas

➡️ Typ a kapacita baterií

Dalším krokem je zjištění, jaký typ baterie se používá pro danou solární lampu. Existují baterie, které vyžadují být plně vystaveny slunci, a jsou i takové, které se nabijí i když nejsou na přímém slunci. Hledejte lithium-iontové (Li-Ion) nebo nikl-metalhydridové (NiMH) baterie: Li-Ion baterie mají nejdelší životnost, nejsou ovlivněny extrémními teplotami a stojí za ten extra příplatek. Baterie NiMH jsou však další dobrou volbou, protože mají dlouhou životnost a jsou levnější. V solárních lampách se používají různé typy baterií, od nikl kadmiových až po AA – informace budou uvedeny v detailech produktu nebo na krabici.

Kromě toho je důležité zvážit kapacitu baterie. Pokud potřebujete solární osvětlení z bezpečnostních důvodů, určitě nechcete aby vám nevydrželo v provozu od soumraku do úsvitu. Většina výrobců uvádí životnost baterie pro 24hodinový cyklus, obvykle kolem osm hodin a musíte se rozhodnout, zda je to adekvátní pro vaše potřeby. Deklarovanou dobu trvání berte se špetkou rezervy – a nebudete zklamáni.

➡️ Smart funkce

Inteligentní solární světla jsou vybaveny modernějšími procesory, které se do velké míry přizpůsobují okolí. Například mohou mít inteligentní mikroprocesor, který dokáže nastavit světelný výkon v závislosti na počasí. Obecně platí, že čím inteligentnější jsou vaše světla, tím více budou funkční. Například, když světlo dokáže nastavit svou intenzitu v závislosti na podmínkách okolního prostředí, šetří energii a déle vydrží. Samozřejmě, tyto modely budou dražší. Avšak to, co nabízejí je neuvěřitelné. Pokud to dovolí rozpočet, proč si je nekoupit?

 

Nevýhody solárního osvětlení

Hlavní nevýhodou solárních lamp v porovnání s jejich protějšky napájenými ze sítě je to, že pracují s mnohem nižším výkonem, což znamená, že vydávají méně světla; takže pokud chcete jasně osvětlit některou oblast oblast vašeho pozemku, solární energie není tou správnou cestou. Dále je třeba si uvědomit, že světelný výkon může záviset na počasí. Zamračený, šedý den den bude mít za následek méně nabitou baterii, jakož samozřejmě i kratší dny během podzimu a zimy přinášejí s sebou nižší světelný výkon a kratší dobu provozu.

 

Tipy a triky pro řešení problémů se solárními lampami

chodník osvětlený solárními lampami v noci

 

➡️ 1. Zakryjte panel

Když zakryjete solární panel, světlo si pomyslí, že noc přišla dříve a světlo se rozsvítí. Solární lampy zůstanou přes den automaticky vypnuto, protože jsou zaneprázdněné přeměnou světla na energii, která se má uložit do baterií. Tato energie se pak využije v noci na napájení světla. Pokud je již dobře po soumraku a světlo se nezazářilo, zkontrolujte, zda není v blízkosti další zdroj světla, který zasahuje solární panel, který si tím pádem myslí, že je to stále denní světlo. Někdy může jemné přestavení polohy panelu napravit situaci a vaše lampa se bude chovat tak, jak má.

➡️ 2. Vyměňte baterie

To už víme, že solární lampy pracují díky nabíjitelným bateriím. Vždy by to měly být dobíjecí baterie; NiMH nebo v modernějších výrobcích Li-ion baterie. Protože baterie se nabíjejí přes den a vybíjejí se v noci, když světlo svítí, časem ztratí svou kapacitu nabíjení. Znamení, že se to mohlo stát i vašim světlům, je zkrácený čas provozu, dokonce i po slunečném dni. Kvalitní baterie by měly vydržet 1 – 2 roky nebo více.

➡️ 3. Vyhněte se stínu

Stínem je nejlepší se vyhnout, zvláště pokud padají na solární panel kolem poledne, kdy je slunce nejsilnější. Každé 3 – 4 měsíce stojí za to rychle se podívat na solární panel kolem poledne, abyste viděli, nakolik je panel ve stínu. Panely instalované v létě, kdy jsou stíny krátké, jsou obzvláště vnímavé na stín, který se z ničeho nic vynoří, když se mění roční období.

➡️ 4. Správný úhel

I když není tak důležitý jako stín, může mít úhel panelu reálný vliv na životnost světla, zejména během zimy, kdy je slunce na obloze velmi nízko. Pokud je vaše solární světlo vybavené panelem, jehož úhel lze snadno nastavit, pak ho nastavte na 45 stupňů, když je zima na svém vrcholu, aby dostal co nejvíce slunce.

Solární panely v zimě na stojanu

V zimě se doporučuje (pokud je to možné) nastavit panel v 45 stupňovém úhlu

 

➡️ 5. Jižní strana

Solární panel je jako satelitní anténa – bude fungovat nejefektivnější, pokud bude směřovat správným směrem. Slunce vychází na východě a zapadá na západě, takže na jih orientovaný panel bude sbírat sluneční světlo od úsvitu do soumraku. Solární světla fungují i když nejsou otočené na jih, jen nemusí pracovat na plný potenciál.

➡️ 6. Vniknutí vody

Dobře navržené a vyrobené světla by neměly být tomuto problému vystaveny, umožní odtok vody bez přístupu k citlivé elektronice. Všímejte si hodnocení IP, abyste zjistili, které produkty nabízejí nejlepší ochranu. Pokud je ale přece voda na vině, že světlo přestane fungovat, můžete vyzkoušet toto: Odstraňte kryt (y). Lampu skladujte několik dní v teple a suchu aby vyschla. Potom ho poskládejte a zkontrolujte, zda jsou baterie dobře vloženy. Dejte ho nabíjet a večer by se mělo rozsvítit.

💡 TIP! Pokud vás princip solárního osvětlení zaujal a chcete se dozvědět více, přečtěte si náš článek věnovaný speciálně zahradním solárním lampám.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Koupil jsem si led solární pouliční lampu asi za víc jak 1000 korun a je to 60 wattů dal jsem jí na severní stranu domu a svítí až do rána neobtěžuje svým světlem sousedy tudíž jsem objednal další 2 kusy jelikož jsem sní spokojený a vidím co se před mým domem děje protože když zaznamená pohyb čidlo v lampě tak svítí na plný výkon zkrátka super

Tyhle solární lampy vypadají super. Ale ta životnost při změnách počasí není moc dlouhá, je jasný že třeba na zimu je dobré uklízet ale i tak měli jsme je a nevydrželi ani rok. Já momentálně uvažuji o nějakých krytech že by byli průsvitné a chránily lampy třeba před deštěm. A ještě uvažuji o nějakem osvětlení pod pergolu, uvažuji o nějakých takových světlech https://www.ledakce.cz/led-panely/ bylo by fajn kdyby se u nich dala nastavit svítivost.

S těmi malými mám podobnou zkušenost taky mi moc nevydrželi jsou to ty levné za asi 30 korun kus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.