Hortenzie – druhy, pěstování, péče, rozmnožování + pár zajímavostí

Georgina Babinová Téma 14. března 2021 2

Hortenzie je nejoblíbenějším letním kvetoucím kerom. Její velké barevné květy nabízejí výjimečný pohled od jara do podzimu. Přestože dokonalost ve světě rostlin skutečně neexistuje – ani kdekoliv jinde – hortenzie jsou její dost blízko. S dlouhotrvajícími květy modré, fialové, růžové, bílé nebo chartreuse (světlezelené) barvy a s jednoduchou „povahou” se tyto osvědčené letní kvetoucí keře zdají být doma v široké škále prostředí, od rozpustilých venkovských zahrad až po formální specializované. Když už mnoho dalších kvetoucích keřů a trvalek má svůj vrchol za sebou, tyto listnaté krásky pokračují ve svém představení, s bohatými a vzrušujícími květy.

Hortenzie jsou ideální pro celou řadu zahradních stanovišť od skupinových výsadeb, přes hranice keřů až po výsadbu v květináči. Rozmanitost odrůd (zdá se, že pěstitelé nám nabízejí každý rok více a více možností) a očekávání zahradníky od velikosti a barvy květu jsou nekonečné. Vyjmenovat všechny druhy je nemožné, ale zmiňme alespoň některé: hortenzie velkolistá, latnatý, stromečkovitými, popínavá, dubolistá a mohli bychom ještě pokračovat.

Pěstování

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Nejprve musíte vybrat správný druh hortenzie. Výběr je založen na tom, jaké jsou vaše potřeby a jaký prostor je k dispozici. Kolik slunečního světla má daná lokalita? Jaký typ půdy máte? Jak velké květy a jakou barvu květů chcete? Pro podrobnější informace jsme pro vás níže vytvořili i průvodce druhy hortenzií, který vám pomohou určit, který druh bude pro vás ten nejvhodnější. Většině hortenzií se daří v bohatých, pórovitých, trochu vlhkých půdách. Přidejte kompost na obohacení chudé půdy. Tyto rostliny dávají přednost plnému slunci v dopoledních hodinách, s odpoledním stínem; ale mnohé budou růst a kvést i v částečném stínu. To platí zejména pro hortenzie Bigleaf (velkolisté) vysazujte je na jaře nebo na podzim.

 • vyhlubte jámu tak hlubokou jako kořenová koule a 2 až 3 krát širší
 • umístěte rostlinu do otvoru a naplňte ji do poloviny půdou. Zalijte.
 • po vsáknutí vody vyplňte zbytek otvoru půdou
 • důkladně zalijte
 • sazení rostlinek je ideální ve vzdálenosti 1 – 3 metry od sebe

 

Rozmnožování

Hortenzie snadno vypěstujete z odřezků – snadno zakořeňují. Zde je postup, jak to udělat:

 • na dobře „zdomácnělého” hortenzií najděte větvičku, která je z nového růstu a která nekvetla. Nový růst se jeví světlejší než starý a stonek není tak pevný.
 • od špičky větve se posuňte 10 až 12 cm dolů a proveďte horizontální řez. Ujistěte se, že na řezu máte nejméně 3 až 4 páry listů.
 • odstraňte nejnižší pár listů z odřezku, odstřihněte jejich zarovno se stonkem. Kořeny rostou snadněji z těchto uzlů listů, takže pokud si můžete dovolit odstranit více než jeden pár listů, učiňte tak. Dbejte na to, abyste ponechali minimálně 2 páry listů na konci špičky.
 • pokud zbývající listy jsou poměrně velké, rozrežte je na polovinu a odstraňte i polovinu špičky. Zabrání to tomu, aby listy narážely na boky plastového sáčku, které budete později umisťovat na odřezek (abyste udrželi vlhkost).
 • (volitelné) Poprašte bezlistou část stonku kořenovým hormonem a protiplísňovým práškem pro rostliny (obě dostupné v zahradním centru). To povzbudí zakořenění a odvrátí hnilobu.
 • připravte malý květináč a naplňte ho zvlhčeným substrátem. Zastrčte odřezek do půdy a stiskněte ho první pár zbývajících listů. Zlehka zalijte, abyste odstranili jakékoliv vzduchové bubliny kolem stonku.
 • volně zakryjte celý květináč plastovým sáčkem. Ujistěte se, že sáček se nedotýká listí řezu, jinak mohou listy shnít. (čínské paličky nebo něco podobného mohou být použity k podepření sáčku a jeho udržení od listů.)
 • umístěte květináč na teplé místo, které je chráněna před přímým slunečním zářením a větrem
 • každých několik dní zkontrolujte odřezek, abyste se ujistili, že nehnije a opět jen zalijte, když je vrstva půdy suchá. Pokud to vyjde, odřezek by měl zakořenit za pár týdnů. (Zkontrolujte jemným tahem odřezku, pokud cítíte odpor, vytvořili se kořeny.)
Bílá hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

Bílá hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

 

Péče

Některá fakta o hortenzie se naučíte už jen pochopením jejich jména. Předpona „hydro” znamená vodu, zatímco přípona „angeion” znamená plavidlo. Čili je latinský název Hydrangea napovídá, že tyto květiny milují vodu!

 

Zalévání

Hortenzie potřebuje vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu, aby se jí dařilo. Místo toho, abyste se snažili dodržovat „pravidla” pro zavlažování hortenzií, je lepší zalévat tak, aby půda byla stále vlhká, ale ne příliš mokrá. Každý druh hortenzie vyžaduje různé úrovně zavlažování. I lokalita výsadby určuje, kolik vody potřebuje rostlina.

Obvykle budete vždy vědět, kdy rostlina potřebuje vodu při pohledu na listí. Když rostlina potřebuje vodu, listy začnou vadnout. Hydrangea macrophylla (velkolistá) a hortenzie paniculata (latnatý) vyžadují více vody než hydrangea aborescens (hortenzie stromečkovitými) a Hydrangea quercifolia (dubolistá).

Ukázat více

 

Hnojení

K dispozici je speciálně hnojivo vytvořené pro hortenzie, není však nezbytné. Obvykle se nejjednodušší používá univerzální 10-10-10 hnojivo. Mělo by se aplikovat na jaře nebo počátkem léta. Ne na podzim, kdy se rostliny připravují na spánek a hnojivo by mohlo spustit nový růst, který není pro rostliny zdravý. Je důležité si uvědomit, že hnojení nezpůsobí kvetení hortenzie.

Hydrangea paniculata Pinky Winky

Hydrangea paniculata Pinky Winky

 

Změna barvy květu hortenzie

Hnojivo nezmění barvu květů. Je možné, že dodatečné přísady přidány k hnojivům mohou změnit barvu, ale samotné hnojivo nemá tuto sílu. Je mnohem jednodušší změnit hortenzii z růžové na modrou jako z modré na růžovou. Změna hortenzie z růžové na modrou znamená přidání hliníku do půdy. Změna z modré na růžovou znamená odebrání hliníku z půdy nebo jeho odstranění z dosahu hortenzie. Nemůžete změnit barvu bílých hortenzií.

 

Stříhání

Jedním z kritických faktorů pro úspěšné kvetení hortenzie je, kdy a jak stříhat. Klíčovým faktorem je, zda rostlina kvete na novém nebo starém dřevě. Existuje pět typů hortenzií, které spadají do dvou skupin prořezávání.

⭐Skupina 1.

Obecně kvete na starém dřevě. Tyto rostliny tvoří květní pupeny na stoncích od srpna do října pro květiny následujícího léta. Pokud se tyto stonky prořezávají na podzim, v zimě nebo na jaře, odstraní se i puky a další léto bude kvetení slabé nebo žádné. Patří sem následující druhy hortenzií:

 • Hydrangea macrophylla (velkolistá) Big Daddy, Homigo, Lemon Daddy, Nikko Blue, Pia nebo Pistachio
 • Hydrangea quercifolia (dubolistá) Alice, Munchkin, Sikes Dwarf, sněhová královna
Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

⭐Skupina 2.

Kvetou na novém dřevě. Tyto rostliny tvoří puky v aktuální sezóně, počínaje asi měsíc nebo dva před tím, než kvetou. Proto mohou být prořezány kdykoli poté, co odkvetou dokud začnou produkovat puky. Typy v této skupině jsou:

 • Hydrangea arborescens (stromečkovitými) Annabelle, Bella Anna, Invincibelle Spirit, Incrediball.
 • Hydrangea paniculata (metlinatá) Bobo, Bombshell, Fire & Ice, Limelight, Little Lime, Phantom, Pinky Winky, Quick Fire, Sladké léto, Vanilla Strawberry, Vanilla Fraise, Grandiflora
 • Hydrangea anomala petiolaris (popínavá hortenzie)
 • stále kvetoucí druhy Hydrangea macrophylla (velkolistá) patří do skupiny II a zahrnují Forever & Ever Hydrangea Series a Endless Summer Series.

Pokud máte pochybnosti, odstřihněte jen staré hlavičky květů a zbytek nechte do jara. Jakmile přijde červen, můžete bezpečně prořezávat stopky, které nevytvořili listy.

 

Zazimování

Správné zazimování hortenzie určí úspěch a množství kvetení v následujícím létě. Klíčem k zimní ochraně hortenzie je chránit vaši rostlinu, ať už v květináči nebo v zemi, před prvním zimním mrazem a posledním mrazem nadcházející jara.  Pojďme se podívat na to, co potřebujete udělat pro váš hortenzie v zimě.

Hortenzie v květináči dáme do prostor s teplotou kolem 10 stupňů Celsia – v bytě by bylo příliš teplo, může to být spíše sklep. Pokud tu možnost nemáme přezimování rostlinky zabezpečíme obalením květináčů pytlovinou nebo podobným materiálem. U záhonových hortenzií redukujeme zalévání a záhony vysteleme rašelinou, listím nebo pilinami a vrchní část stejně obalíme nějakým vzdušným materiálem.

 

Druhy hortenzií

Existuje 5 hlavních druhů hortenzií, které najdete v Evropě. Náš průvodce vám pomůže identifikovat hortenzie snadno pohledem na obrázky, stejně jako referencemi na hlavní charakteristiky, které jsou pro jednotlivé druhy typické. Existují pak samozřejmě i nižší klasifikace – těch je nespočet, pár z nich jsme již výše jmenovali.

1. Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Také nazývaná Francouzská hortenzie. Toto je nejběžnější druh hortenzie. Existují tři různé typy hydrangea macrophylla; mophead, lacecap a hortenzie pilovité.

➡️ Hydrangea macrophylla mophead

Hortenzie velkolistá - Hydrangea macrophylla Mophead

Hortenzie velkolistá – Hydrangea macrophylla Mophead

Jde o nejpopulárnější velkolistá hortenzii. Je snadno rozpoznatelná díky veľkým květinovým hlavám, které jsou fialové, modré a růžové. Obecně jsou mopheadové listy relativně tlusté a svěží, trochu lesklé a často ve tvaru srdce. Jejich okraje jsou hrubě ozubené. Jsou přibližně 10-15 cm dlouhé a 8 – 12 cm široké, ale v některých případech mohou být ještě větší. Stonky listů jsou krátké, což způsobuje, že listy se ve většině případů objímají hlavní stonek. Stonky mají často černé nebo červené pruhy nebo skvrny.

➡️ Hydrangea macrophylla lacecap

Hortenzie velkolistá - Hydrangea macrophylla lacecap

Hortenzie velkolistá – Hydrangea macrophylla lacecap

Vědecký název hortenzie lacecap je Hydrangea macrophylla normální. Rostliny jsou stejné jako mopheads v každém směrukromě tvaru jejich květů. Malé pupeny uprostřed jsou plodné květy a velké okázalé květy kolem vnějšího okraje jsou sterilní květy.

 

➡️ Hydrangea macrophylla serrata – Hortenzie pílovitá

Hydrangea macrophylla ssp. serrata - Hortenzie pílovitá

Hydrangea macrophylla ssp. serrata – Hortenzie pílovitá

Vědecký název je Hydrangea macrophylla ssp. serrata. Jde o nejméně běžnou velikost hortenzii. Má mnohem menší květy, ale rostliny jsou extrémně odolné a stavěné tak, aby přežili kruté zimy a zvládli drsné podnebí.

 

2. Hortenzie metlinatá (Hydrangea paniculata)

Hortenzie metlinaté (Hydrangea paniculata)

Hortenzie metlinaté (Hydrangea paniculata)

Laty hortenzie jsou známé svými kuželovitými květinovými hlavami. Jde o velké květy obvykle jsou zpočátku bílé a mohou se změnit na růžovou. Tato hortenzie je chladu nejvíce odolná. Listy Latnaté hortenzie se relativně snadno identifikují v porovnání s jinými hortenziemi. Jsou menší, tenčí a drsnější než listy hortenzie Mophead, typicky 8-15 cm dlouhé a 8-10 cm široké. Okraje jsou jemně ozubené. Jsou středně zelené s matným povrchem. Jednou z charakteristik, které pomohou při identifikaci H. paniculata, je že tři listy rostou z uzlu kmene a jsou rozděleny kolem uzlu v přeslenech. Latnatá hortenzie je jedinou z hortenzií, která tvoří stromy. Jejich centrální stonky se mohou rozvinout do velmi atraktivních kmenů.

 

3. Hortenzie stromečkovitými (Hydrangea arborescens)

Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)

Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)

Také se nazývají divoké hortenzie a jsou původem ze Spojených států. Tyto keře tolerují i teplejší podnebí. Díky jejich velikosti jsou ideální na živé ploty. Listy Arborescens jsou ve tvaru srdce, tenké a pružnější než Macrophylla. Mají matný povrch a drsnější strukturu jako hladké listy Mophead. Stonky listů jsou dlouhé a drží listy vzdálené od hlavního stonku.

 

4. Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Je snadné zjistit, odkud pochází název hortenzie Dubolistej. Její listy jsou tvarovány podobně jako listy červeného dubu. Listy mohou být 10 X 10 cm nebo mohou být obrovské až 25 X 25 cm. Listy těchto hortenzií mění na podzim barvu a jsou jediným typem hortenzií, které to dělají. Barva se změní z oranžové přes červenou až po mahagon.

 

5. Hortenzie popínavá (Hyndrangea petiolaris)

Hortenzie popínavá (Hydrangea petiolaris)

Hortenzie popínavá (Hydrangea petiolaris)

Snadno ji rozeznáte, protože je to vlastně révu. Popínavé hortenzie pocházejí z Asie a nazývají se i Japonské hortenzie. Stávají se stále oblíbenějšími díky jedinečnosti struktury růstu a velkým květem.

Všechny zmíněné druhy této barevné nádhery si můžete zakoupit v zahradních centrech, prodej běží v e-shopech i bazarech jako je například BazošCena  rostlinek se liší podle jednotlivých druhů, ale je naštěstí taková, že nenabourá vážnější váš rozpočet.

 

9 zajímavostí, které by měl každý fanoušek hortenzií znát

V závislosti na jednotlivých kultur hortenzie mají mnoho důležitých významů. Ve starověkém Japonsku se věřilo, že vždy když muž udělá něco špatně, omluví se své dáme hortenziemi. V Japonsku hortenzie typicky symbolizujú smutek, lítost nebo omluvu. V Americe mají hortenzie mnohem šťastnější význam. Nejčastěji jsou spojeny s rodinnou láskou a jsou jednou z nejoblíbenějších květinových voleb na Den matek. A teď už k slíbeným zajímavostem:

⭐ existuje asi 70 – 75 druhů hortenzií
⭐ rostou všude od jižní Asie, přes Evropu až po Ameriku
⭐ milovníci hortenzií pozor! Nekonzumujte jejich, jsou mírně toxické.
⭐ Lana del Rey skládá hold milované květině ve své písni „Old Money”
⭐ v Asii pokud dáte někomu růžovou hortenzii, symbolizuje to, že „dýcháte v rytmu jeho srdce”
⭐ hortenzie byla poprvé objevena v Japonsku
svatební kytice herečky Blake Lively byla z růžových hortenzií
⭐ zdá se, že jsou nejméně oblíbenou květinou Madony
⭐ farba květů je ovlivněna hliníkovými ionty v půdě

 

Použitý zdroj:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

vážená paní autorko, přečtete si vůbec po sobě váš výtvor poté, co vám ho překladač přeloží? čtení jsem ukončila u slov “zastoknite” (marně jsem pátrala, v jaké je to řeči…) a “čínské paličky”.
na další jsem neměla sílu, přestože jsem si původně chtěla přečíst něco o hortenziích.

Dobrý deň,
ospravedlňujem sa za chyby v texte, je fakt, že články píšu slovenskí autori a do češtiny si ich nechávame prekladať. Články sa snažíme aj dodatočne kontrolovať, no stanú sa aj chyby, ktoré nás skutočne mrzia. Budeme robiť všetko preto, aby sme čo najviac chýb opravili a texty sa dobre čítali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.