Vybíráme štípačku na dřevo, porovnali jsme 9 modelů a v 2020 doporučujeme Scheppach a VeGA

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezi testu

Scheppach HL 650 Scheppach HL 450 Vario Scheppach HL 1500 VeGA LS6
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné Zlatá střední cesta
Scheppach HL 650
Scheppach HL 450 Vario
Scheppach HL 1500
VeGA LS6
 1. nízká pořizovací cena
 2. jednoduché a intuitivní ovládání
 3. vysoký výkon
 4. vysoký štípací tlak 6,5 tun
 5. efektivní rychlost startování
 6. lehká konstrukce
 7. jednoduchá přeprava
 8. produkt roku (2015, 2017)
 1. kompaktní rozměry
 2. nízká hmotnost
 3. jednoduché ovládání
 4. lidová cena
 1. dobrý poměr cena / výkon
 2. štípací tlak až 15 tun
 3. kompaktní rozměry
 4. odolná a robustní konstrukce
 5. jednoduchá obsluha
 6. štípací kříž v ceně
 1. dobrý výkon
 2. rychlé štípání
 3. dobrá cena
 4. kompaktní malá konstrukce
 1. relativně nízký podstavec (subjektivní)
 2. konstrukce štípačky není dimenzována na dlouhodobou práci
 3. kratší přívodní kabel
 1. nižší štípací tlak 4 t
 2. pro menší polena a měkčí dřevo
 3. občasné použití
 4. vyplatí se ji postavit na podstavec abyste nemuseli být při práci stroje sníženi
 5. nastavení dorazu nedrží velmi pevně
 1. vyšší cena
 2. pro běžné použití až příliš silná
 3. větší váha a rozměry
 4. menší přepravní kolečka
 1. kratší přívodní kabel
 2. štípačka dost nízká a proto se pracuje většinou v předklonu (třeba ji postavit na pevný stůl nebo dokoupit stojan)
 3. spíše na měkké dřevo
 4. problém sehnat originální náhradní díly
Pro přípravu palivového dříví na zimu je tato kompaktní štípačka jako stvořená. Výkon, hmotnost, pořizovací cena - jeden z nejlepší „domácích” model na trhu podle redakce cestakbydleni.cz Standardní domácí štípačka, lehká, skladná a spolehlivá. Pro menší množství dřeva na chalupě či doma výborná. Vertikální štípačka dřeva s „mamutím” výkonem - tlak 15 tun prostě rozštěpí všechno. Optimální výkon štípačky + systém vario opravdu šetří čas a energii, za dobrou cenu.
5 499 Kč 4 750 Kč 22 999 Kč 6 790 Kč
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Máte kotel na dřevo, krb, který často využíváte, respektive chtěli byste? A k tomu také nejste „fanda” předem naštípání polínek ze supermarketu? Tak vězte, že připravit dřevo na topení již nemusí být tak namáhavé. Představujeme výborného pomocníka, který vám to maximálně usnadní -- štípačky dřeva. Jejich obsluha je snadná a zvládá ji i fyzicky méně zdatný jedinec.

Máte pocit, že by se vám podobný stroj sjel, ale nevíte podle čeho si vybrat tu správnou štípačku na dřevo? Přečtěte si tento článek a dozvíte se VŠECHNY potřebné informace. Co to vlastně štípačka je a na jakém principu funguje. Jak se štípačky dřeva rozdělují, a který typ stroje je pro vás nejvhodnější. Jednoduše zde najdete všechny důležité parametry, na které byste se měli při koupi štípače zaměřit + rady a tipy jak s ní efektivně a hlavně bezpečně pracovat.

V článku najdete také krátké recenze nejlépe hodnocených štípaček dřeva v našem testu (vybírali jsme na základě porovnání důležitých parametrů jednotlivých modelů, výsledků testování a také uživatelských zkušeností).

Jak vybrat štípačku na dřevo?

Při výběru štípačky na dřevo je třeba zohlednit zejména následující parametry:

Nejlepší Štípačky na dřevo na základe porovnávacího testu 2020

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo
Vítěz testu 2020 Zlatá střední cesta Lidová volba Pro náročné
Scheppach HL 650 Scheppach HL 710 400 V VeGA LS6 Scheppach HL 450 Vario Scheppach HL 1010 Scheppach HL 800 e Scheppach HL 1500 Scheppach HL 1200s Scheppach HL 850
Scheppach HL 650 Scheppach HL 710 400 V VeGA LS6 Scheppach HL 450 Vario Scheppach HL 1010 SCHEPPACH HL 800 e Scheppach HL 1500 Scheppach HL 1200s Scheppach HL 850
5 499 Kč 10 799 Kč 6 790 Kč 4 750 Kč 16 999 Kč 11 866 Kč 22 999 Kč 19 999 Kč 13 999 Kč
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku

4 nejlevnější kvalitní Štípačky na dřevo do 10799 Kč

Recenze 9 nejlepších štípaček dřeva pro rok 2020

1. Scheppach HL 650

Typ štípače: horizontální ● Výkon: 1700 W ● Štípací tlak: 6,5 t ● Max. délka polena: 52 cm ● Max. průměr polena: 25 cm ● Napětí: 230 V ● Hmotnost: 44 kg

Scheppach HL 650

Na předních městech našeho testu se umístila šikovná elektrická vertikální štípačka dřeva HL 650 z dílny Německé firmy Scheppach, která se na dřevozpracující stroje přímo specializuje. Jelikož průměrný uživatel připravuje dřevo nejdříve před nastávající zimou, tento model je dobrým kompromisem co se výkonu, ceny i dobré mobility týká.

Výkon této štípačky představuje solidní tlak až 6,5 tuny, což pohodlně postačí i na štípání tvrdšího a sukovitejšího dřeva. Díky tomu zařízení rozděluje kusy dřeva až do délky 52 centimetrů a průměru 25 centimetrů. Opravdu dobrá hodnota ve srovnání s ostatními konkurenčními modely v kategorii. Přitom je tento model dostatečně lehký, což znamená jeho komfortní přepravu z místa na místo. Jde o velmi dobře a jednoduše ovladatelný stroj, jehož obsluhu zvládnou i osoby bez praxe a potřeby extra odborného školení.

Co se týče bezpečnosti, tak tuto štípačku na dřevo lze ovládat pouze obouruč a rovněž disponuje pojistkou proti uvolnění polena v případě náhlého výpadku proudu.

Další plusy: Systém Vario -- dráhu pístu rychle a jednoduše nastavíte podle délky polena. Manipulaci se štípačkou zjednodušují praktické držadla i kola, takže je plně mobilní a disponuje i podstavcem pro větší pohodlí při práci ve vzpřímené poloze.

Výhody

 • nízká pořizovací cena
 • jednoduché a intuitivní ovládání
 • vysoký výkon
 • vysoký štípací tlak 6,5 tun
 • efektivní rychlost startování
 • lehká konstrukce
 • jednoduchá přeprava
 • produkt roku (2015, 2017)

Nevýhody

 • relativně nízký podstavec (subjektivní)
 • konstrukce štípačky není dimenzována na dlouhodobou práci
 • kratší přívodní kabel

Verdikt: Pro přípravu palivového dříví na zimu je tato kompaktní štípačka jako stvořená. Výkon, hmotnost, pořizovací cena -- jeden z nejlepší „domácích” model na trhu podle redakce cestakbydleni.cz

Naše hodnocení:

Cena: 5 499 Kč

Ukázat nabídku
Detail


2. Scheppach HL 710 400 V

Typ štípače: vertikální ● Výkon: 2100 W ● Štípací tlak: 7 t ● Max. délka polena: 107 cm ● Max. průměr polena: 30 cm ● Napětí: 400 V ● Hmotnost: 101 kg

Scheppach HL 710 400 V

Scheppach HL 710 (400 V) je ideální volbou pro běžnou domácí přípravu palivového dřeva. Tento v podstatě základní model vertikálního štípače od Scheppachu je velmi výkonný a stabilní i při štípání větších polen (přibližně do 1 metru). Díky relativně nízké hmotnosti 101 kg (v porovnání s ostatními konkurenčními vertikálními typy) také transportnímu madlu a kolům se s ní dá pohodlně manipulovat.

Zpětný pohyb pístu štípačky má rychlost 20 cm za sekundu, což ve spojení se systémem Vario, kterým můžete nastavit píst do určité výšky znamená, že práce je opravdu rychlá a efektivní. V základní výbavě je klasický plochý klín, který můžete nahradit i rozšiřovacím či čtyř-ramenným (po dokoupení).

Celkový štěpný tlak je solidních 7,5 tuny, což je už poměrně výrazná síla, která zvládne i opravdu tvrdé dřevo. Jak je u modelů značky Scheppach dobrým zvykem, obsluha a ovládání této štípače je velmi jednoduché a intuitivní, což z ní činí ideální nástroj i pro začátečníky.

Výhody

 • dostatečný výkon
 • jednoduchá obsluha
 • snadno přemístitelná a nastavitelná
 • poměr cena / kvalita
 • tichý chod

Nevýhody

 • větší špalky a tudíž i klín jsou při práci blízko obličeje

Verdikt: Cenově výhodná a dostatečně silná vertikální štípačka s jednoduchým ovládáním pro všechny, kteří potřebují pravidelně naštípat větší množství i větších špalků dřeva.

Naše hodnocení:

Cena: 10 799 Kč

Ukázat nabídku
Detail


3. VeGA LS6

Typ štípače: horizontální ● Výkon: 2200 W ● Štípací tlak: 6 t ● Max. délka polena: 52 cm ● Max. průměr polena: 30 cm ● Napětí: 230 V ● Hmotnost: 49 kg

VeGA LS6

VeGA LS 6 je štípačka na dřevo horizontálního typu. Za dobrou cenu nabízí celkem dobré parametry. V podstatě podobné jako má i vítěz našeho testu, jen značka je méně známá. Štípací tlak je 6 tun, což na občasnejšie štípání dřeva zcela stačí. VeGA LS 6 zvládne i tvrdší dřevo, se sukovitým už má podle několika uživatelů problém. Jinak zvládá polena do 52 cm s průměrem 30 cm.

Na štípači určitě oceníte systém VARIO, který umožňuje pracovat pístu podle délky štípaného polena. Díky nízké hmotnosti a madlům s koly je plně mobilní. Obsluha je jednoduchá, obouruční s 2 pákami na ovládání -- toto jinak významně usnadňuje zejména dlouhodobou a náročnější práci a v neposlední řadě šetří i motor štípačky (nemusí se každým štěpením spustit a potom zase vypnout jako u konkurenčních jednopákových štípačů).

Výhody

 • dobrý výkon
 • rychlé štípání
 • dobrá cena
 • kompaktní malá konstrukce

Nevýhody

 • kratší přívodní kabel
 • štípačka dost nízká a proto se pracuje většinou v předklonu (třeba ji postavit na pevný stůl nebo dokoupit stojan)
 • spíše na měkké dřevo
 • problém sehnat originální náhradní díly

Verdikt: Optimální výkon štípačky + systém vario opravdu šetří čas a energii, za dobrou cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 6 790 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Zlatá střední cesta


4. Scheppach HL 450 Vario

Typ štípače: horizontální ● Výkon: 1500 W ● Štípací tlak: 4 t ● Max. délka polena: 37 cm ● Max. průměr polena: 25 cm ● Napětí: 230 V ● Hmotnost: 41 kg

Scheppach HL 450 Vario

Horizontální štípačka dřeva Scheppach HL 450 do puntíku splňuje všechny běžné standardy a očekávání, které může mít průměrný domácí uživatel na štípačku při chystání palivového dříví na zimu. Štípe polena s průměrem 25 cm a do délky 37 cm. Se štípacím tlakem 4 t patří mezi štípače s nižším výkonem, což je jinak pro domácí nenáročné využití zcela v pořádku. Pohodlně naštípe i čerstvé dřevo rychlostí až 100 polen za hodinu.

Abyste předešli pracovním úrazem, je k dispozici dvouruční bezpečnostní vypínač. Štípačku lze provozovat na domácí nízkonapěťové síti při provozním napětí 230 voltů. Hmotnost 41 kg a kompaktní rozměry ji předurčují k práci i když jsou k dispozici pouze malé prostory. Stejně jako i ostatní štípače na dřevo značky Scheppach, i zde je přítomen systém Vario, díky kterému je možné fixovat podstavce v závislosti na délce polena.

Výhody

 • kompaktní rozměry
 • nízká hmotnost
 • jednoduché ovládání
 • lidová cena

Nevýhody

 • nižší štípací tlak 4 t
 • pro menší polena a měkčí dřevo
 • občasné použití
 • vyplatí se ji postavit na podstavec abyste nemuseli být při práci stroje sníženi
 • nastavení dorazu nedrží velmi pevně

Verdikt: Standardní domácí štípačka, lehká, skladná a spolehlivá. Pro menší množství dřeva na chalupě či doma výborná.

Naše hodnocení:

Cena: 4 750 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Lidová volba


5. Scheppach HL 1010

Typ štípače: vertikální ● Výkon: 2400 W ● Štípací tlak: 10 t ● Max. délka polena: 137 cm ● Max. průměr polena: 40 cm ● Napětí: 400 V ● Hmotnost: 147 kg

Scheppach HL 1010

Scheppach HL 1010 je oblíbená vertikální štípačka na dřevo, jedna z top modelů, které Německý výrobce na trhu nabízí. Je navržena tak, aby zpracování dřeva bylo maximálně bezpečné, jednoduché a časově úsporné. Se štípacím tlakem 10 tun to ani nemůže být jinak. Stroj důsledně a rychle dokáže zpracovat i tvrdé dřevo jako je buk či dub a můžete jím štípat špalky o délce až 137 cm s průměrem do 40 cm.

Určitě oceníte i nastavitelný stůl do výšky 7, 54,5 a 83 cm. Pro rychlejší štípání je rychlost klínu směrem k pólu od výroby nastavena na 5,2 cm za minutu a zdvih až 22 cm / min. Robustní konstrukce s vyztuženou masivní základnou odolá i vysokým provozním nárokům. Hmotnost něco přes 140 kg se zdá mírně vysoká, ale při takovém typu stroje je zcela adekvátní, velká kola a transportní madlo významně usnadňují manipulaci.

V základní výbavě je klasický plochý klín, avšak pro tento model je možné dokoupit si přídavný rozšiřovací nebo i čtyřramenný klín.

Výhody

 • silný výkon
 • rychlá a efektivní práce
 • vysoký štípací tlak až 10 t
 • robustní odolná konstrukce
 • snadné ovládání a dobrá mobilita
 • optimální poměr cena / kvalita / výkon

Nevýhody

 • v balení jen základní plochý klín
 • hlučnější výkonný motor

Verdikt: Tato štípačka vás přesvědčí svým výkonem, zpracováním a jednoduchou obsluhou. A to vše za cenu, kterou u jiných štípačka s podobnými parametry jednoduše nenajdete.

Naše hodnocení:

Cena: 16 999 Kč

Ukázat nabídku
Detail


6. Scheppach HL 800 e

Typ štípače: vertikální ● Výkon: 3300 W ● Štípací tlak: 8 t ● Max. délka polena: 105 cm ● Max. průměr polena: 32 cm ● Napětí: 400 V ● Hmotnost: 110 kg

SCHEPPACH HL 800 e

Scheppach HL 800E je vertikální štípačka na dřevo s již na první pohled velice pevnou a robustní konstrukcí, což při váze 110 kg ani nemůže překvapit. Lze ji zařadit k „poloprofesionální”, to znamená, že nemá žádný problém zpracovat i velké množství dřeva. 8 tun štěpící tlaku na to bohatě postačí. Jediným omezením je snad jen to, že nerozštěpí ty největší průměry špalků (to ale nechme na profesionální mašinky).

Předpokladem pro provoz je zásuvka na 400 V, což také nepřekvapí při spotřebě energie 3,3 kW. Ať už jde o krátké nebo dlouhé dřevo, HL 800E se dá univerzálně použít díky 3 snadno nastavitelným délkám. Rozsah nastavení je 56/81/105 cm. Mezi další funkce zařízení patří fázový měnič, ale praktické přepravní kola a zásuvný rozdělovací stůl.

Z hlediska bezpečnosti můžeme potvrdit, že zařízení splňuje všechny požadavky v této oblasti díky obouručnímu ovládání. Vzhledem ke skutečnosti, že štípačka pracuje i při velmi nízkých otáčkách motoru během provozu zatížení, hlučnost při práci je zcela přijatelná. Za zmínku stojí i stabilní štípací klín, který zanechává až téměř nezničitelný dojem. Ke stroji je možné dokoupit i přídavný rozšiřovací nebo čtyřramenný klín. A jako každý Scheppach, i tato štípačka je vybavena systémem VARIO (můžete si nastavit délku polena a nemusíte čekat až se píst vrátí do krajní polohy).

Výhody

 • stabilní a silný výkon
 • 3 nastavitelné délky polena
 • pevné a odolné zpracování zařízení
 • robustní ocelová konstrukce
 • jednoduchá obsluha i manipulace
 • servis největšího výrobce štípaček dřeva v Evropě
 • výborná cena

Nevýhody

 • spodní poloha podstavné desky je relativně dost vysoko
 • víčko nádrže není šroubovací
 • škoda, že v balení není rozšiřovací klín

Verdikt: S týmto vertikálním štípačem se nemusíte obávat žádného většího množství dřeva na dvoře.

Naše hodnocení:

Cena: 11 866 Kč

Ukázat nabídku
Detail


7. Scheppach HL 1500

Typ štípače: vertikální ● Výkon: 4100 W ● Štípací tlak: 15 t ● Max. délka polena: 135 cm ● Max. průměr polena: 40 cm ● Napětí: 400 V ● Hmotnost: 220 kg

Scheppach HL 1500

Scheppach patří mezi top výrobců drevoštiepacích strojů. Model HL 1500 patří k tomu nejlepšímu a nejvýkonnějším na trhu co se týče strojů pro domácí použití. V podstatě už má profesionální parametry avšak stále s přiměřenou cenou, i když někomu se něco okolo 21700 Kč může zdát už hodně. Nemusí. Štípací tlak 15 tun zvládne totiž opravdu téměř všechno. To znamená, že s tímto modelem můžete štípat polena s délkou až do 135 cm a průměru 40 cm. Výkonný elektromotor má příkon 4100 W a pracuje při otáčkách 1450 za minutu s provozním napětím 400 V. Rychlost klínů při pohybu k pólu je 4,5 cm za sekundu a při zvedání 18 cm / s.

K takovému výkonu samozřejmě patří i masivní a odolná konstrukce s celkovou váhou zařízení 220 kg. Snížená základna pak umožňuje pohodlnější nakládání i velkých rozměrných polen. Nechybí systém Vario pro efektivní nastavení dráhy pístu. Ke štípači je pak dodáván základní plochý štípací klín + křížový (čtyřramenný) štípací klín, který špalek (do 25 cm průměr) dokáže rozdělit rovnou na 4 části.

Výhody

 • dobrý poměr cena / výkon
 • štípací tlak až 15 tun
 • kompaktní rozměry
 • odolná a robustní konstrukce
 • jednoduchá obsluha
 • štípací kříž v ceně

Nevýhody

 • vyšší cena
 • pro běžné použití až příliš silná
 • větší váha a rozměry
 • menší přepravní kolečka

Verdikt: Vertikální štípačka dřeva s „mamutím” výkonem -- tlak 15 tun prostě rozštěpí všechno.

Naše hodnocení:

Cena: 22 999 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Pro náročné


8. Scheppach HL 1200s

Typ štípače: vertikální ● Výkon: 3500 W ● Štípací tlak: 12 t ● Max. délka polena: 137 cm ● Max. průměr polena: 40 cm ● Napětí: 400 V ● Hmotnost: 165 kg

Scheppach HL 1200s

Scheppach HL 1200S je stabilní a pevná štípačka dřeva určená náročným uživatelům. Štípací tlak 12 tun a rozměry polena, které dokáže zpracovat (až 137 cm do délky o průměru 40 cm) předznačují, že tento model patří k velmi oblíbeným. Se silným pracovním tlakem úzce souvisí i odolná konstrukce, na kterou byly použity ocelové plechy o tloušťce až 6 mm.

Při rychlosti návratu 22 cm za sekundu není tato štípačka právě nejrychlejší ale ani pomalá. Pomůže, pokud si pomocí systému VARIO nastavíte optimální pracovní délku pístu podle velikosti polena. Takto můžete spolehlivě, rychle a bezpečně naštípat poměrně velké množství dřeva. Základna stroje je speciálně vyztužena, štípačka také disponuje nízkou základnou pro práci s velmi těžkými poleny, dále výklopným a dalším odnímacím pracovním stolem pro kratší polena.

Na chod stroje je potřeba vysokonapěťové připojení. Takže pokud si ho chcete pořídit, mělo by vám být předem jasné zda potřebnými 400 V vůbec disponujete a zda má vůbec smysl koupit takové zařízení.

Výhody

 • kvalitní robustní zpracování
 • extra odklápěcí stůl
 • fázový měnič
 • dobrý poměr cena / kvalita
 • Německá spolehlivost

Nevýhody

 • vyšší hmotnost
 • těžší manipulace
 • na práci s delšími poleny je třeba dokoupit rozšiřovací klín

Verdikt: Ideální štípačka dřeva pro náročné uživatele s velkým výkonem.

Naše hodnocení:

Cena: 19 999 Kč

Ukázat nabídku
Detail


9. Scheppach HL 850

Typ štípače: vertikální ● Výkon: 3500 W ● Štípací tlak: 8,5 t ● Max. délka polena: 125 cm ● Max. průměr polena: 32 cm ● Napětí: 400 V ● Hmotnost: 124 kg

Scheppach HL 850

Pokud hledáte štípačku dřeva se štípacím výkonem 8 až 9 tun, tak bez obav sáhněte po Scheppach HL 850 (štípací tlak 8,5 t). Známý výrobce dřevoobráběcích strojů se svými zařízeními pěkně „vyhrál” a nabízí i při této štípači novou generaci čerpadel, které dokáží vyvinout stejný tlak i při nižších nárocích na výkon elektromotoru. Předností je určitě i systém VARIO, díky kterému můžete aretovat píst do vhodné polohy v závislosti na polen, které jdete zpracovávat.

Zpětná rychlost klínu je solidních 24 cm za sekundu, takže práce jde pěkně od ruky. Základna je vhodně nízko uložena i pro práci s velkými špalek (zařízení zvládne polena 125 cm do délky o průměru do 32 cm). Příkon elektromotoru je 3,5 kW a je napájen 400 V proudem (na to nezapomenout, je třeba mít k dispozici právě tento typ zásuvky).

Výhody

 • dobrý výkon a štípací tlak
 • robustní a odolná konstrukce
 • nízká základna
 • rozumná cena
 • tichý chod

Nevýhody

 • slabší transportní kolečka
 • + vyšší hmotnost
 • = těžší manipulace
 • součástí dodávky mohl být i čtyřramenný klín

Verdikt: Skvělý pomocník i pro náročné uživatele, kteří potřebují štípat dřevo pravidelně a větší polena.

Naše hodnocení:

Cena: 13 999 Kč

Ukázat nabídku
Detail


Co je štípačka dřeva

Štípačka dřeva je zařízení, které pracuje na principu hydraulického obvodu, poháněným nejčastěji elektromotorem (ale může to být i benzínový či dieselový motor, případně existují i modely s vývodem na hnací hřídel traktoru). To má za následek, že píst se silným robustním klínem pod tlakem několika tun, v závislosti na síle a výkonu štípačky, zatlačuje do kmene a štěpí ho (pohybuje se plynule směrem oproti opěrné lavici, na níž je položen / opřený kus dřeva). Pokud je k dispozici křížová nebo hvězdicovitá násada, dřevo se rozštěpí na více než dvě části. Na druhou stranu však musí zařízení vyvinout o to větší výkon, tlak se totiž bude rozkládat na více směrů.

Štípačka na dřevo

Kuželová štípačka na dřevo

Druhou možností je, že namísto klínu disponuje štípačka odolným kuželovitým trnem se závitem, který se hnaný elektromotorem otáčí a vrtá se do dřeva. Takové zařízení má však zvýšené nároky na bezpečnost (riziko zachycení oděvu o kužel) a je i dost náchylné k uvíznutí trnu ve dřevě (právě pro tento případ by měla být taková kuželová štípačka opatřena zpětným chodem). Tento typ štípače je nejčastějším výtvorem kutily, kteří si ji dokážou sestavit svépomocí (více o výrobě domácí štípače).

Štípačky dřeva se pak v zásadě rozdělují na horizontální a vertikální typy.

 

Horizontální a vertikální štípačky

Z pohledu konstrukce a některých parametrů se štípače dříví dělí na 2 typy, z nichž každý má své plusy i mínusy a každý se hodí více na štípání jiného druhu dřeva. Společný mají princip fungování (mají prostor pro uložení polena, štípací mechanismus, klín a hydraulický píst, který ho tlačí na dřevo nebo opačně dřevo na klín) a to, že je nutné je obsluhovat oběma rukama.

 

Horizontální

Jak už prozrazuje název jde o stroj, který dřevo štípe vodorovně a je tedy konstruován na délku. Vpředu nebo zespodu má obvykle umístěn motor a navrchu plochu pro uložení polena.

Výhody

 • menší hmotnost
 • mobilita a dobrá skladnost
 • nižší pořizovací cena
 • jednoduchá a fyzicky nenáročná práce
 • bezpečnost -- uživatel stojí za strojem a dřevo padá směrem od něj

Nevýhody

 • slabší štípací tlak -- do 4-5 tun
 • nejsou určeny pro nadměrné používání
 • zpracují obvykle pouze kratší polena s menším průměrem
 • vhodné spíše pro měkké a nesukovité dřevo

Vhodné pro ty, kteří spotřebují ročně do těch 10 kubíků dřeva.

 

Vertikální

Oproti předchozímu typu štípaček mají odlišnou konstrukci. Dřevo se na štípač pokládá na výšku -- tedy vertikálně. Špalek se pokládá na podpěru a svrchu se na něj spouští klín. Takto je to podobné tomu, jak se dřevo štěpí ručně sekerou.

Výhody

 • velká a stabilní základna
 • odolnější konstrukce
 • mohutné, těžké a výkonné
 • silný štípací tlak (7, 8, 10, 12 tun a více) -- poradí si s delšími poleny s větším průměrem
 • pohodově však zvládnou i s malé špalky

Nevýhody

 • těžší manipulace -- mají pochopitelně vyšší hmotnost
 • vyšší pořizovací cena
 • velké vertikální štípače potřebují připojení na třífázovou 400 V přípojku

Vhodná pro ty, kteří potřebují ročně připravit alespoň 15-20 kubíků palivového dřeva a více.

 

Štípačky dřeva podle napájení (pohon)

Většinu štípaček na dřevo pohánějí výkonné elektromotory. Vedle nich se můžete setkat i s benzinovými či dieselovými motory, případně s vývodem na hnací hřídel traktoru. Posledně zmíněné jsou štípačky, které jsou plně mobilní a dřevo nimi můžete štípat bez ohledu na dostupnost elektrické energie.

 

Štípačky na dřevo s elektrickým motorem

Pro domácí použití jde o nejčastěji používaný typ pohonu štípačky. Výhodou je jejich nižší pořizovací cena, mají také menší hmotnost a snadněji se přenášejí. Na druhou stranu jsou závislé na možnosti připojení k zásuvce. Menším modelem stačí běžná zásuvka 220-230 V, větší stroje potřebují silnoproud 380-400 V.

 

Štípačky na dřevo s benzínovým nebo dieselovým motorem

Těžké a výkonné štípačky, které se používají většinou v terénu (například přímo v lese), využívají spalovací motor. Jsou dražší no na druhou stranu mnohem výkonnější a dokáží zpracovat i velmi tvrdé a mokré dřevo (i se suky). Menší modely mají benzínový čtyřtaktní motor, větší zas naftový.

 

Štípačky na dřevo za traktor

Máte traktor? Tak to určitě popřemýšlejte i nad štípačkou poháněnou pomocným hřídelem traktoru. K chodu využívají motor traktoru, ke kterému jsou upevněny speciálním tříbodovým systémem. Jsou relativně levnější (nemají vlastní pohon) a velmi efektivní při profesionálním zpracování dřeva přímo v lese.

 

Kombinované štípačky na dřevo

Takové hybridní štípače kombinují více typů pohonu. Jde o flexibilní stroje, které můžete podle potřeby připojit k elektrické síti nebo použít v terénu, disponují totiž elektromotorem a benzínovým nebo externím pohonem na hřídel.

 

Proč použít štípačku na dřevo

Palivové dřevo se v současnosti dostává stále více a více do popředí. Není to jen ekologický, obnovitelný, zdroj energie, ale i zajímavá alternativa z pohledu neustálého zvyšování cen energií. A přitom současně nabízí i uživatelský komfort. Tento způsob vytápění se jednoduše těší stále větší oblibě.

Palivové dřevo, štípačka na dřevo

Palivové dřevo si bez větší námahy připravíte právě s kvalitní štípačkou na dřevo…

Řekněme si na rovinu, že zpracovat si dovezené dřevo vlastními silami je mnohem úspornější, vždyť reálně stojí dřevo z lesa nařezané na špalky možná tak maximálně třetinu ve srovnání s již naštípání dřevem v pytli z hobbymarketu. Proto pokud to s topením dřevem myslíte opravdu vážně a nechcete pravidelně přelévat „pot a krev” se sekerou v ruce, tak pořízení si štípače na dřevo stojí minimálně že za úvahu.

Velký špalek na štípání nahradí kovová lavice či stojan, sekeru štípací klín a sílu vašich rukou hydraulický válec s pístem. Ten neúprosně zatlačí klín do dřeva pěkně centimetr po centimetru, až se nakonec poleno rozštěpí na perfektní polínka.

 

Na co se při výběru štípačky dřeva zaměřit

Nejprve si samozřejmě ozřejmit, kolik dřeva a jak často ho chcete svou štípačkou zpracovávat a zvolte si typ. Horizontální nebo vertikální. Máte? Ok, následně by vás měl zajímat štípací tlak, který dokáže stroj vyvinout. Zajímejte se také o to, jak dlouhé polena a s jakým průměrem dokáže zpracovat. Při nejvyhledávanějších domácích, ale i profi štípačkách (s elektromotorem), si všímejte typ napájení a také celkový příkon.

Určitě nezapomínejte na hmotnost a rozměry (podle způsobu jakým chcete štípačku používat), příslušenství a doplňkové funkce… Do úvahy nezapomeňte vzít i značku, štípačky dřeva od ověřených výrobců jsou vhodnější a bezpečnější než od těch neznámých, popřípadě hobby značek supermarketů a štípaček nabízených v inzerátech (v neznámém technickém stavu).

 

Horizontální nebo vertikální typ?

V podstatě jde jen o to, abyste si ujasnili, jak velké špalky chcete štípat a jak často. Více o jednotlivých typech štípačů z pohledu konstrukce jsme již psali výše.

💡   Rychlý TIP: 

 • pro občasné štípání (například na zimu) a zpracování spíše měkčích druhů dřeva jako je smrk, borovice, jedle, lípa, bříza, modřín… s délkou zpracovávaných polen do 50 cm a průměru do 25 cm, úplně v pohodě postačí levnější a skladnější horizontální štípačka
 • pokud s ní chcete pracovat častěji (a v krátkém čase zpracovat velké množství dřeva) a půjde spíše o tvrdší dřevo jako je dub, buk, habr, ořech, jabloň, švestka, akát… a s poleny delšími než půl metru či průměrem nad 25 cm zvolte o něco dražší no výkonnější vertikální štípače

 

Štípací tlak (rychlost + dorazy)

Štípací tlak je snad nejdůležitější parametr, který byste měli při štípačka zohlednit. Jde vlastně o sílu, která působí na štěpený špalek (uváděna v tunách). Čím větším tlakem stroj disponuje, tím snadněji se štěpí delší a širší polena i z tvrdšího a sukovitejšího dřeva. Na druhou stranu, s vyšším tlakem stoupá i pořizovací cena štípačky.

Horizontální štípačky dřeva dokáží vyvinout tlak v rozmezí 4-7 tunvertikálně v rozmezí 6-25 tun. Vertikální štípačky s tlakem nad 20 tun jsou již určeny profesionálům.

Rychlost a doraz

Pod rychlostí stroje rozumíme vlastně rychlost zpětného pohybu klínu. Při práci se nejprve klín pomalu posouvá ke dřevu, štěpí ho a automaticky se vrací do výchozí polohy. Ta se dá nastavit dorazem podle délky polena, které chcete štěpit.

 

Délka a průměr štípaného materiálu (velikost)

Síla štípače je vám již zřejmá, výrobci v závislosti i od tohoto parametru uvádějí další 2 podstatné údaje a to:

 • maximální délku štípaného polena
 • jeho maximální průměr

Vybíráte ovšem štípačku, která naštípat polena do velikosti, která vyhovuje právě vám. Pro lepší orientaci si řekněme možné hodnoty těchto parametrů:

 • horizontální štípače jsou vhodné nejčastěji na polena s maximální délkou do 60 cm s průměrem do 30 cm
 • vertikální štípačky by si měli bez problémů poradit se 100 cm poleny, ty výkonnější i 135 cm s průměrem 50 cm a více

 

Pohon / výkon / otáčky

Už jsme se bavili o tom, že pohon, se kterým se při štípačka můžete setkat, je nejčastěji elektrický, méně benzínový a nakonec od pomocného hřídele traktoru. V našem testu jsme se věnovali modelem s elektromotorem a proto si řekněme, že s rostoucím výkonem štípače stoupá i jeho příkon. Horizontální štípačky tedy mají výkon v hodnotě zhruba 2000 W, vertikální od 2000-7000 W. Silnější a výkonnější štípače (vertikální) jsou na 400 V a horizontální na 230 V.

Dalším údajem, který souvisí s výkonem je počet otáček motoru. Nejslabší modely mají od 550 otáček za minutu a výkonnější i 2800 ot. za min.

 

Hmotnost + konstrukce

Hmotnost štípačky je asi tím nejvíce omezujícím parametrem. I nejlehčí horizontální štípače na dřevo mají téměř 50 kg, výkonnější i 100 kg. Pokud tedy plánujete, že se svou štípačkou budete manipulovat a přenášet ji častěji, zvažte i tento parametr.

Zmínili jsme už horizontálně modely, kolik váží ty vertikální? Samozřejmě více, počítejte minimálně se 100-120 kg. Čím větší je štípací tlak a výkon, tím větší hmotnost očekávejte. Ať vás nepřekvapí, že některé mají i 300 kg a více.

Konstrukce

Čím je štípačka dřeva těžší a výkonnější, tím více její komponenty musí vydržet. Konstrukce by měla být z kvalitních materiálů a dokázala tak zajistit stroji dostatečnou stabilitu a odolnost. Důležité jsou i bezpečnostní prvky -- štípání dřeva je totiž značně riziková práce. Standardem je spuštění a ovládání stroje oběma rukama (obouruční systém). Nepozorného uživatele to dokáže ochránit tak, že po puštění jednoho z vypínačů se štípačka zastaví a klín se vrací do základní polohy. Proti odlétávání rozštípnut dřeva obvykle slouží dvě přidržovací kleštiny.

Při práci i s velmi těžkými poleny by měl být stroj vybaven nízkou základnou, díky které se nemusí do velké výšky. Pro snadnější manipulaci jsou některé modely vybaveny transportními kolečky a pevným madlem na přidržení.

 

Štípací klín a jiná výbava

K většině štípaček dřeva patří i množství doplňků a prvků, které rozšiřují její možnosti použití a usnadňují práci. Buď jsou přímo v základní výbavě nebo je možné si je zakoupit.

Mezi základní patří štípací klín, který je v drtivé většině případů zahrnut v ceně stroje (nejčastěji plochý klín, který rozsekne poleno na dvě části). Dražší modely mají ve výbavě i jiné typy klínů, například se štípacím křížem, který poleno rozdělí pěkně hned na čtvrtky. Těch klínů je na trhu několik, pojďme se na ně podívat blíže.

 

Typy štípacích klínů

Jak jsme zmínili, kromě standardního klínu, můžete k štípání dřeva použít i jiné praktické klíny a získat tak výbavu, která vám maximálně usnadní práci.

 • čtyřramenný klín (štípací kříž) -- díky jeho tvaru dochází při štípání k rozdělení polena rovnou na 4 části, doporučuje se však pouze pro špalky s maximálním průměrem do 30 cm
 • šestiramenný klín -- poleno rozdělí na 6 dílů, také vhodný pro polena s menším průměrem z měkčího dřeva
 • prodloužený klín -- ten se využívá na štípání velmi dlouhých polen (metr a více) při vertikálním typu štípačky, má minimálně 2-násobnou délku jako klasický klín
 • rozšiřující klín -- je kratší, ale výrazně širší a zvykne se nasazovat na klasický klín, pomáhá štěpit zejména sukovité polena s většími průměry

Typy štípacích klínů

Dalším zajímavým příslušenství patří ještě stojan (s kolečky), určený především pro menší horizontální štípačky.

 

Cena

Štípačka dřeva je určena na těžší a náročnější práci, proto je důležité aby něco vydržela při stabilní výkonnosti. Čím kvalitnější provedení stroje a vyšší výkon, tím vyšší cenu můžete očekávat

➡️ Levné štípače dřeva -- cena do 10 000 Kč

V této cenové relaci máte na výběr většinou z horizontálních štípačů dřeva, které budou napájeny 230 V a budete moci nimi štípat polena do výšky 40-50 cm s průměrem do 30 cm. Hmotnost těchto strojů nepřesahuje 100 kg a štípací tlak 7 tun. Využití? Občasné, například na přípravu palivového dřeva na zimu.

➡️ Běžné štípače dřeva -- cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Zde si můžete vybírat mezi nejsilnějšími horizontálními štípačka a základními modely vertikálních štípaček (případně štípačku za traktor). Očekávejte jmenovitý příkon 2000-4000 W a napájené budou povětšinou 400 V. Štípací tlak těchto strojů se pohybuje v rozmezí 7-12 tun a poradí si poleny do délky 125 cm s průměrem do 45 cm.

➡️ Kvalitní štípačky dřeva pro náročné -- cena od 20 000 Kč do 50 000 Kč

Tyto štípačky (vertikální) jsou určeny náročným uživatelům, kteří každoročně potřebují zpracovat větší množství dřeva. Štípačky si poradí i s velmi tvrdým, sukovitým dřevem, případně mokrým. Stroje se vyznačují vyšší hmotností (150-250 kg) a bez problémů rozštěpí polena s délkou i nad 125 cm s průměrem 50 cm. Štípací tlak lze v této kategorií očekávat v hodnotě 15-20 tun.

➡️ Profesionální štípače dřeva -- cena nad 50 000 Kč

Nejdražší jsou samozřejmě profesionální zařízení, které jsou schopny odolávat i té největší pracovní zátěži a naštípat polena, které jsou větší než běžné na domácí topení. Jde většinou o poloautomatické a automatické stroje (případně hybridy s multifunkčním využitím). Nejvýkonnější štípače do speciální linky nezřídka přesahují cenu i 300 000 Kč.

 

Značka

Nepodceňujte kvalitu zpracování vaší štípačky. Tu zajistí nejlepší ověřené značkové stroje od ověřených výrobců. Pokud si zajistíte právě takový model, máte jistotu, že vám štípačka poslouží dlouhá léta bez vážnějších poruch. Mezi nejznámější kvalitních výrobců štípaček dřeva patří značky jako Scheppach, Lumag, Dolmar, Proma, Hecht, Güde, Holzkraft, Zipper, Vari a další.

Scheppach

Značka Scheppach (rok vzniku 1927) je jedna z nejstarších, nejznámějších a také největších Německých firem, která se specializuje na výrobu dílenských a dřevoobráběcích strojů špičkové kvality. Populární je i na našem trhu. V nabídce jsou nejen skvělé štípače dřeva, ale i pokosové či stolní pily, brusky, stojanové vrtačky, ponorné pily a kompresory…

Štípačka dřeva Scheppach HL 1010

Scheppach HL1010 I HOLZSPALTER I LOG SPLITTER

Jiné značky

Štípačky na dřevo dnes koupíte i v každém supermarketu jako OBI, Mountfield, Hornbach či Kinekus. Oddělení se zahradní a jinou technikou má také Tesco, Lidl má zase v nabídce vlastní značku Parkside.

Z Bazoš -- vyplatí se?

„Levně a výhodně” štípačku seženete i na internetu (například Bazoš), alternativou je také bazar či záložna. Jistě, je to každého osobní věc, ale předtím než si štípačku pořídíte právě tímto způsobem, si dobře uvažte, zda právě vy máte opravdu zájem o stroj v neznámém technickém stavu a samozřejmě bez záruky.

V případě, že štípačku na dřevo li použít fakt jen nárazově, alternativním řešením může být i její zapůjčení v některé z půjčoven nářadí. Logicky vás to vyjde podstatně levněji než koupě samotného stroje.

 

Bezpečnost

Přestože jsou moderní štípače již poměrně bezpečné stroje, i tak by mělo být na prvním místě důsledné dodržování bezpečnostních pravidel při práci.

Kromě rizika odletujícího dřeva (což v podstatě každý očekává) je důležité abyste si všímali jako je na štípači umístěn přívodní kabel. Může se stát, že některý model má vývod takovou nešťastnou polohu, že naštípané dřevo může padat přímo na kabel. Takto velmi rychle může dojít k poškození kabelu a hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Některé levnější modely dokonce disponují plastovým kabelem, což je ve venkovních podmínkách nemyslitelné.

Toto jsou základní bezpečnostní zásady, které byste měli bezpodmínečně dodržovat při práci se štípačkou na dřevo:

 • důkladně si nastudujte manuál a návod k použití od výrobce
 • používejte ochranné pomůcky, minimálně rukavice, ochranné brýle a pevnou vysokou obuv
 • elektrické štípačky jsou pod proudem, dávejte pozor na přívodní kabel abyste ho neporušili
 • stroj spusťte pouze tehdy, když máte obě ruce mimo zónu štípání
 • štípačka musí kvůli bezpečnosti stát na rovném a pevném podkladu
 • stroj obsluhuje vždy jen jedna osoba, zajistěte aby se v její blízkosti nezdržovali děti
 • pomocníci by měli dodržovat odstup alespoň 5 m od běžícího stroje

 

Štípačka na dřevo svépomocně -- návod na výrobu

Jak si vyrobit štípačku na dřevo svépomocně? Na internetu lze nalézt množství návodů. Vesměs jde o výrobu kuželové štípačky, kde motor pohání štípací kužel. Ačkoliv takovýto typ štípače dokáže rozštěpit i velmi dlouhé klády, vlastnoručně vyrobený stroj představuje dost velké riziko zranění při práci. Na druhou stranu, šikovný a zkušený mistr opravdu dokáže sestrojit plně funkční štípačku. Pokud se za něj pokládáte i vy, máme pro vás pár tipů jak na to.

TIP 1: Kuželová štípačka na dřevo domácí výroba -- VIDEO

Kuželová štípačka na dřevo - D.I.Y. conical log splitter - plánky ve videu - with plans

TIP 2: Článek Zhotovte si kuželovou štípačku dřeva

 

Jak pracovat se štípačkou -- rady a tipy

Na závěr ještě připojíme i pár rad a tipů jak se štípačkou na dřevo vlastně pracovat. Zkušení mistři podívají pouze jedním očkem zda je vše uvedeno správně, začátečníci ocení množství praktických informací.

 • štípejte dřevo nejlépe na podzim a / nebo v zimě -- tehdy je ve dřevě nejméně vlhkosti
 • nejdříve řežte a až potom štípejte -- větší kusy nařežte na menší (podle síly vaší štípačky a potřebné velikosti dřeva do kamen), zbytečně se budete trápit s metrovými kusy, které sice velké vertikální štípače zvládnou, ale ta manipulace…
 • s tím úzce souvisí i další věc -- štípejte dřevo podle možností co nejdříve po naříznutí -- velmi suché dřevo totiž při štípání dokáže odletět i několik metrů
 • vodorovné (horizontální) štípačky dřeva umístěte nejlépe na pevný pracovní stůl do, pro vás pohodlné pracovní výšky (případně jsou na trhu k dostání speciální stojany s kolečky, u nichž je možné nastavit výšku), vertikální musí pracovat na rovné a pevné zemi
 • se štípacím křížem pracujte vždy obezřetnější -- špalek se totiž rozletí na 4 světové strany
 • dřevo si předem roztřiďte (pokud lze) -- tvrdé a sukovité totiž nadělá problém, předtím než půjdete zpracovat vytříděné hromádku takového dřeva štípací klín a kluznou plochu namažte
 • nezapomínejte na údržbu -- samozřejmě je to hlavně pravidelná výměna hydraulického oleje a mazání pohyblivých částí stroje vazelínou
 • pokud máte pocit, že vaše štípačka opravdu zvládne i 1 metrové kusy… vyzkoušejte to, je ale velmi pravděpodobné, že jednou za čas se do nich klín hluboko zaklesne a uvízne (to se děje hlavně tehdy, když je vzdálenost dojezdu přítlačné desky ke klínu přílišná, špalek se nemusí rozštěpit úplně a bude ho třeba „dodělat” ručně)
 • všímejte si také to jak je řešeno lůžko pro poleno / špalek a vodicí lišty -- je třeba aby bylo poleno stabilně usazené
 • klín používejte podle potřeby, nezapomínejte však na jeho dostatečnou ostrost a jeho správný úhel -- jestliže je tupý a doširoka rozevřený, roztřepené kusy dřeva prudce odlétávají do stran

Do testu jsme vybrali pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Štípačky na dřevo v našem katalogu

Scheppach HL 850 Scheppach HL 850
13 999 Kč
Scheppach HL 1200s Scheppach HL 1200s
19 999 Kč
Scheppach HL 1500 Scheppach HL 1500
22 999 Kč
Scheppach HL 800 e SCHEPPACH HL 800 e
11 866 Kč
Scheppach HL 1010 Scheppach HL 1010
16 999 Kč
VeGA LS6 VeGA LS6
6 790 Kč
Scheppach HL 650 Scheppach HL 650
5 499 Kč
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.