Tuřín – jak jej pěstovat, jaké jsou účinky a nejlepší recepty

Erik Havlík Téma
1. prosince 2024 0

Tuřín je méně známá, ale velmi výživná kořenová zelenina s jemnou, nasládlou chutí, která připomíná něco mezi řepou a zelím. Je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, díky čemuž můžete při ní očekávat množství zdravotních benefitů. V článku se podíváme blíže na její pěstování, účinky a jak jej na několik způsobů připravit v kuchyni.

Tuřín je kořenová zelenina, co o ní potřebujete vědět

Tuřín (Brassica napus subsp. napobrassica), neboli brukev řepka tuřín, je dvouletá rostlina z čeledi brukvovitých. Má zhrublý kořen podobný řepě, jen má o něco hladší povrch. Tuřín původně pochází ze Skandinávie, kde vznikl pravděpodobně křížením řepy a zelí. Pěstuje se zejména v mírných klimatických podmínkách, neboť je odolný vůči chladnému počasí.

 

Co všechno obsahuje

Tuřín je bohatý na vitamín C, vitamín E, vitamíny skupiny B, vápník, draslík a fosfor. Obsahuje také významné množství antioxidantů, zejména specifické glukosinoláty, které jsou podle mnoha studií lidskému tělu velmi prospěšné. Tuřín je také bohatý na vlákninu, co prospívá našemu trávicímu systému.

 

Pěstování tuřínů: jaké jsou ideální podmínky, výsadba, sběr, uskladnění

Tuřín se pěstuje jako podzimní a zimní zelenina. Upřednostňuje hluboké, vlhké a dobře propustné půdy s dostatkem organických látek. Semena tuřínu se vysévají na jaře nebo začátkem léta, přičemž ideální teplota pro růst je mezi 10–18 °C. Tuřín sklízíme, když kořeny dosáhnou velikosti přibližně 8–12 cm v průměru, obvykle na podzim.

Uskladňuje se podobně jako jiná kořenová zelenina, tedy v chladných prostorách s konstantní teplotou do 8 °C a při přiměřené vlhkosti – bude-li příliš vlhko, kořeny budou hnít, pokud příliš sucho budou se scvrkávat.

 

K čemu se tuřín používá a jaké má účinky

Tuřín se využívá nejen v kuchyni, ale také v tradiční medicíně. Vysoký obsah vlákniny podporuje zdravé trávení, přičemž vitamín C posiluje imunitní systém. Glukosinoláty v tuřínu mají potenciální protirakovinné účinky a chrání před poškozením jater. Kromě těchto benefitů tuřínu pomáhá při regulaci krevního tlaku díky vysokému obsahu draslíku. Tuřín je také vhodný pro lidi s diabetem, protože má nízký glykemický index. Avšak jej nadměrná konzumace zase může způsobit nadýmání a jiné zažívací potíže.

Zdroje zdravotních informací:

 

Recepty s tuřínem

S tuřínem jste se kdysi mohli setkat na poli, nebo v zahradě každého dobrého hospodáře a hospodyně. Všestranná zelenina se připravovala na všechny možné způsoby, podobně jako brambory, také se jedl i syrový. Prohlédněte si pár námětů jak můžete použít tuřín ve své kuchyni:

  • Pečený tuřín s bylinkami: tuřín nakrájejte na kousky a pečte s olivovým olejem, česnekem a bylinkami na křupavou přílohu.
  • Pyré: bramborové pyré můžete obohatit přidáním vařených tuřínů, které mu dodají jemnou nasládlou chuť.
  • Tuřín v polévce: tuřín se často přidává do hustých zimních polévek, kde zlepšuje texturu a dodává jídlu sladkou chuť.
  • Gratinovaný tuřín: nakrájený tuřín zapečte s mlékem a sýrem jako gratinovanou přílohu – vynikající alternativa k bramborám.
  • Nakládaný tuřín: plátky tuřínu naložte do octového nálevu s pepřem, čímž získáte chutnou kyselou pochoutku vhodnou na chléb nebo jako přílohu.
💡 TIP DoDomácnosti: Články o pěstování zeleniny

Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (1 vote)
Autor článku
Erik Havlík

Editor a Redaktor magazínu CestakBydlení. Jelikož mě toho hodně zajímá, vím i toho dost přenést do svých článků, které se snažím připravovat tak, abyste z nich měli opravdový požitek – to znamená, abyste si je v první řadě užili, dozvěděli se něco nového a jelikož se věnuji i naším srovnávacím testům, věděli na co se při výběru jednotlivých produktů zaměřit.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *